De drang naar neuiralileil P.LUNTER Buitenlandsche Revue. BI.II. IIIEIFF De Bolswardsche Courant en Westergoo I Reparatie aan alle merken Automobielen I iiiiiiinuiiiininiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii .120 125 140 fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii Stadsnieuws. Groote voorraad Onderdeelen en Banden 95c 65c 1 90c 525 7 33?*g Jaargang Woensdag 14 April 1937 No, 29 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD in de nieuwste tinten Ad ver tent Ilin per regel: Wocnsdagsnummcr 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. zich in zijn geheel tegen den schender van den vrede zou keeren. De vorming van een dergetijk bloc is echter niet slechts een inbreuk op de ware neutralj- teitsidee, zij is ook een utopie. De theo retische som van de kleine staten kan in haar geografisch versplinterde werke lijkheid moeilijk een factor van den eer sten rang worden. Van het standpunt van eiken kleinen staat uit is neutraliteit inderdaad een noodzakelijk iets, daar deze eenigermate de mogelijkheid schenkt, buiten ’n gewa pend conflict te blijven. Maar algemeen gezien kan zij slechts weinig verbetering in den toestand brengen, m.a.w. zij vormt geen garantie voor ’t behoud van den vrede. Derhalve zal de neutraliteit steeds op aan de omstandigheden van het desbetreffend land aangepast leger moeten blijven berusten. Dat dit in ons land thans vrijwel algemeen wordt inge zien, stemt tot tevredenheid. Speciale Inrichting voor f 12251.33 gelijk. D0 mensch zoekt heil bij den mensch. Zalig zij, die het getuigenis Gods betreffende den natuurlijken mensch ge- looven. Zij leeren op prinsen niet te ver trouwen, noch vleesch tot hun arm te stellen. Zij die vastgeloopen zijn met zich zelf, met anderen, met alles, zien Jezus als hun Redder. Voor hen gaat het licht op. Het lijden van den Heere Jezus vóór Zijn kruis is ontzettend geweest. Toch kan het ons niet behouden. Alleen Zijn sterven voor zondaars brengt redding. Zijn bloed verzoening. E’ens zal Hij heer- schen als Heer der Heeren en Koning der Koningen. Nu kan ik U nog prediken Jezus Christus den Gekruisigde, den Jo den een ergernis en den Grieken een dwaasheid, maar de hope der zondaren. Hiermede eindigt spreker zijn betoog. De heer Vos spreekt nog een kort slot woord en eindigt met dankzegging. De opkomst was bevredigend. Prima Matzijde macco geplatt. Extra fijne Matzijde ongeplatteerd Super Matzijde flor geplatt. Extra Matzijde flor geplatt. Bemberg Zijde extra fijn Zijde met Zijde iets mooi’s Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgcld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. W. CUPERUS, Wester-Nijtsjerk. J. J. VAN WER1NGH, Grins. H. FABER, Makkum. J. D. DE JONG, Aldtsjerk. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 U koopt ze nergens voordeliger Dc kerkstrijd in Duitschland. Toenadering tot Rusland. Non-interventie-politiek. Arbeidscrisis in Amerika. Was voor enkele jaren terug het com munisme de onverzoenlijke vijand van elke vorm van geloofsuiting, en meende men in het fascisme en nationaal socia lisme een bolwerk te zien tegen deze strooming, de feiten uit den laatsten tijd hebben deze opvatting radicaal gewij zigd. De overeenkomst tusschen de oude generaal Ludendorf en Hitler heeft de strijd tegen alle geloof weer opnieuw in het teeken der belangstelling geplaatst. Tegen alle geloof? Neen, zoo is de kwestie eigenlijk niet. Ludendorf wil alle Duitschers één groot geloof bijbrengen maar.en dit is juist het kardinale verschil, alleen aan zijn eigen ik, zijn eigen superioriteit, een eigen rassenver- goding. Het is of de Duitsche jaartelling weer eeuwen is achteruitgezet en men opnieuw begint in het Romeinsche tijdperk. On gelooflijke zelfverdwazing. De Christe lijke godsdienst wordt weer terugge drongen en daarvoor inplaats moet wor den gepropageerd een aftreksel van het Boedhisme, een secte die nog in minder beschaafde landen als China en Japan zijn aanhangers vindt. Het is de plaats niet in onze revue op deze verschijnselen ook maar iets dieper in te gaan. We zouden daardoor het ontstaan van het Boedhisme moeten nagaan en daaruit eenige punten van overeenstemming vinden met de tegen woordige leiders van de Duitsche heil staat. In de bestrijding van elke gods dienst komt het Duitsche volk, neen, la ten we eerlijk blijven, de Duitsche leiders heel wat dichter te staan bij het eens zoo gehate communisme. Is dit misschien ock de oorzaak dat er in den laatsten tijd een zekere toenadering zichtbaar wordt? Zoo geheel nieuw is deze ge dachte niet. Reeds ten tijde van Bismarck is de Duitsch-Russische entente met kracht verdedigd. Welke belangen staan thans op het spel bij een eventuueele toenadering tusschen deze twee oogen- schijnlijk zoo geheel verschillende lan den? In de eerste plaats moet de Duitsche legerleiding de indruk bijgebracht zijn dat de geweldige organisatie van de roode legers een voortdurend gevaar voor Duitschland inhield. De oude vecht jas Ludendorf is geen bewonderaar van de Duitsche politiek in Spanje, die het gevaar voor een gespannen verhouding met Rusland met zich meebrengt. Bo vendien heeft het Spaansche avontuur zeer duidelijk bewezen, dat de ersatz- producten van de Duitsche oorlogs-in- staan. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald Het aantal nieuw uitgegeven boekjes of Jezus. Twee keuzen alleen zijn mo-1 bedroeg 13. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Bolsward. In den loop der maand Maart 1937 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboekjes ingelegd en terugbetaald DE ELFSTEDENTOCHT en VAARDIG- HEIDSRIT. In verband met een reeds meermalen tot ons gerichtte vraag waarom deze Elf stedentocht nu genoemd wordt de acht van Bolsward, mogen we even opmer ken, dat de route die het vorig jaar en ook in het vervolg gereden moet worden veel overeenkomst vertoont met een acht waarvan Bolsward precies het middel punt is. Wanneer U op de kaart van Friesland de route uitstippelt van Bols- ward over Leeuwarden, Dokkum, Frane- ker, Harlingen, Bolsward Sneek, Ijlst, Sloten, Stavoren, Workum, Bolsward, dan is met een beetje fantasie daarvan een 8 te teekenen. Bovendien heeft elk vastterugkeerend wielercriterium (ook al een woord dat een bepaalde klank heeft bij het wielrijdend publiek) een speci ale aanduiding. We denken b.v. aan de ronde van Zaandam, de ronde van Wouw, enz. enz. De P. F. C. is van meening, dat door deze nu in het vervolg telken jare terug- keerende reclamevorm de belangstelling voor de Elfstedentocht zal worden aan- gewakkerd. We ontvingen deze week toezegging van hotel Boermans voor een groote zil veren medaille en van de Doele een zil veren beker voor de eerstaankomende dame. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. ST1FIT1NO „IT FRYSK FILMFÜNS”. Al in hiel skoft waerd der yn en bü- ten de Fryske biweging it forlet field fen goede Fryske propagandefilms, dy’t maklik yn alle doarpen ensth. fortoand wirde koenen. In opset for sa’n film is yn 't bigjin fen dit jier iis tastjurd wirden. It leit yn ’e bidoeling det dizze film, dy’t üs fen tige bilang taliket for de Fryske biwe ging, fen ’t hjerst klear komt. For alle ófdielingen fen ’e Fryske Selskippen en Organisaesjes scil de projeksje-priis sa binlik wêze, det eltse Öfdieling der ge- brük fen meitsje kin. Mar, der moat jild komme. Om nou de nediche jilden for de film bymekoar to krijen, is de stifting It Frysk Filmfüns yn it libben roppen, dy’t it bi- siikje scil ISns de wei fen stipers, dy’t jierliks in bydrage tasizze ef je’ften yn- iens jowe. Stipersjilden kinne stoart wirde op postrekken nü. 129208 fen de hear Tsjis- se de Jager to Ljouwert. Alle briefwiksel oer de film en it film füns moat tastjürd wirde oan 'e skriu- wer J. D. de Jong to Aldtsjerk. Wy rekkenje op ’e stipe fen elts dy’t for Fryslün fielt. It BistjOr fen it Frysk Filmfüns: Dr. W. KOK, Ljouwert. TSJ. DE JAGER, Ljouwert. TS. DE VRIES, Ljouwert. A. WITTEVEEN, Ljouwert. S. E. WENDELAAR, BONGA, Dokkum. J. H. BROUWER, Hirdegeryp. D. KALMA, Eindhoven M. K. SCHOLTEN, Hirdegeryp. Op de laatste conferentie der Kleine Entente is men over de kwestie van een wederzijdsche hulpverlening niet tot overeenstemming kunnen komen. Dit was ook moeilijk anders te verwachten. De kleine staten streven op het ©ogen blik zonder een uitzondering naar neu traliteit, d.w.z. men wenscht zich op geen enkele wijze meer aan banden te leggen. Dit streven is begrijpelijk en heeft ten_ slotte geen ander doel dan zich zelf bui ten een oorlog te houden, die in vele opzichten nog verschrikkelijker zal zijn dan de vorige. Nieuw is de neutraliteits politiek overigens niet. Reeds voor den wereldoorlog gold voor de kleine mo gendheden het maxime, zich buiten alle mogelijke gevaren te houden. Aan deze politiek werden zeer weinig hindernissen in den weg gelegd: niemand dacht er in dertijd over, dat kleine staten tweezijdige verdragen met groote mogendheden zouden kunnen sluiten, dat dus de groe ten de hulp van de kleinen noodig hadden. Groote mogendheden beloofden weliswaar aan zekere kleine staten, even tueel hun grenzen te beschermen, maar de bilateraliteit zou in dergelijke geval len absurd geschenen hebben. Dat werd anders na de oprichting van den Volkenbond en het opkomen van de idee „collectieve veiligheid”. Wederzijd. sche verplichtingen strekten zich zonder onderscheid tot groot en klein uit en onder bescherming van de algemeene solidariteits-garantie ontstonden dan ook nog speciale verdragen van derge- lijken aard tusschen groote en kleine staten. Maar in dezelfde mate, waarin de Volkenbond practisch ophoudt te bestaan van de 7 groote mogendheden kun nen er eigenlijk nog slechts drie als lid beschouwd worden en het vertrouwen in de Volkenbondsgaranties verloren gaat, wordt ook de drang der staten met gelimiteerde belangen versterkt, om elke mogelijkheid door de gelimiteerde belangen der grooten in een oorlog ge sleept te worden, uit te schakelen. Der halve wenscht men geen bindingen meer. Dit was het geval met België, dat zich na de besprekingen van koning Leopold te Londen tamelijk wel van zijn oude verplichtingen, welke het land gevaarlijk dreigden te worden, verlost schijnt te zijn. Nederland’s neutraiteitspolitiek is tra ditioneel. Eigenlijk maakt echter ons lid maatschap van den Volkenbond een in breuk op de absolute neutraliteitsidee. Onder de huidige omstandigheden kan het dan ook geen verwondering wekken, dat minister de Graeff kort geleden in de Eerste Kamer verklaarde, dat ons land niet meer zal deelnemen aan sancties tegen een naburig land en in een oorlog tegen een van onze directe buren ook het z.g. recht van doormarsch niet meer zal erkennen. Ook Zuid-Slavië heeft kort geleden door de overeenkomst met Italië zijn ver houding tot den grooten buurman in ze keren zin „geneutraliseerd”; en in de Scandinavische landen valt de tendens, zich zoover mogelijk van de gevaarlijke zone te verwijderen, dat men er niet noodzakelijkerwijs in gesleept moet wor den, duidelijk waar te nemen. Naar de oorzaken van dezen algemee. nen drang naar neutraliteit behoeft men niet lang te zoeken. Dit streven ontwik kelde zich bijna vanzelfsprekend uit het verval van den Volkenbond. Belangrijker is de vraag of hierdoor thans een verbetering in den algemeenen toestand wordt gebracht. Stellen wij, dat er in de toekomst en dat is de logi sche eindtoestand geen kleine staat meer is, die tot hulp aan een groote mo gendheid kan worden verplicht, wat niet uitsluit, dat een bepaalde groote mo gendheid de grenzen van een bepaalde kleine mogendheid kan garandeeren. Wat zou er dan eigenlijk veranderd zijn? Evenals thans zou de houding van de groote mogendheden beslissend voor de groote Europeesche politiek blijven. Weliswaar zouden onder den nieuwen toestand kleine staten niet meeir ver plicht zijn tengevolge van een verdrag aan een oorlog tusschen de groote mo gendheden deel te nemen. Maar het niet- bestaan van dergelijke verdragen biedt nog geen zekerheid, dat men werkelijk buiten den oorlog kan blijven. Wanneer de groote mogendheden elkaar In de ha ren vliegen trilt Europa’s geheele bodem en een aantal kleine staten zal zonder twijfel meegesleept worden. Wellicht dat de kleine staten de groo. te mogendheden van een oorlog zouden kunnen afhouden, indien zij een vast aaneengesloten bloc zouden vormen, waarvan bij voorbaat vaststond, dat ’t waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 BAR-ABBAS OF JEZUS? Over bovengenoemd onderwerp hield de heer K. Rozendal, Evangelist te Den Haag j.l. Zondagavond in het Volksge- bouw èen lezing. Na een openingswoord van den heer M. Vos en gemeenschappelijke zang vangt spreker zijn rede aan, naar aan leiding van Mattheus 27 11-31. Oppervlakkig beschouwd zegt .spreker, is het onbegrijpelijk hoe de Joodsche schare op de vraag van Pilatus wien hij zou loslaten Bar-Abbas verkoos boven Jezus. Maar als we Mattheus 15 7 op slaan wordt het ons toch eenigszins dui delijk, wat hen bewoog. Immers Bar- Abbas was een doodslager. Hij had tij dens een oproer ongetwijfeld een Ro- meinsch soldaat geveld. Zijn ideaal zal geweest zijn een vrij Palestina voor een vrij Joodsch volk. En voor dit ideaal had hij zijn leven feil, durfde in het gezicht van den doodstraf het sein tot den aan val te geven. Dat was een held naar menschelijke overweging. De joden hadden den Messias moeten kennen. De woorden Gods waren hen toebetrouwd en de Profetiën betreffende de te verwachten Redder lieten aan licht niets te wenschen over. Toch hadden zij de duisternis van ’t menschelijk verstand liever dan het licht, dat opging in den persoon van Jezus Christus. Het beeld, dat Jesaja 53 geeft van den Christus strookte in ’t geheel niet met hun opvat tingen over den Messias. Zij wenschten een krachtmensch, een geweldenaar, die in staat was hen ter overwinning te voe ren tegen de gehaate Romeinsche heer schappij. Doch Jezus kwam voor de bevrijding hunner ziel. Door wonderen en teekenen had Hij krachtig bewezen de Zoon van God te zijn. Maar zij volgden liever een mensch na, gelijk dit heden ten dage nog een van de meest kenmerkende eigenschappen is. Men begeert geen Jezus die als Hem gescholden werd, niet wederschold, maar het overgaf aan Hem die rechtvaardig oordeelt. Men begeert niet een zwijger, die zich maar alles laat aanleunen zonder in verzet te komen. Neen, geen pacifist, maar een wreker, ’n doorzetter, een brallen Een lichamelijke en geestelijke krachtfiguur heeft in dezen tijd kans de massa in beweging te zet ten. Voor hem knielen ze. We behoeven onze oogen maar even te richten naat de fascistische landen om dit te aan schouwen. De wereld is goddeloos en ingesteld op stoffelijke zaken. Israël koos de mensch Bar-Abbas (is zoon der va ders) in plaats van den Zoon van God, Die als Zoon des Menschen voor hen zou sterven. Nog steeds klinkt de roep: Bar-Abbas dustrie de vergelijking met Russisch en ander materiaal niet kunnen doorstaan en is dus ook in economisch opzicht de vriendschap met een aan grondstoffen rijk land als Rusland zoo langzamerhand voor Duitschland harde noodzaak ge worden. Op welke manier deze toenadering zal worden voorbereid is moeilijk te zeggen, vooral niet in een wereld die zoo ontzet tend geladen is als in onzen tijd. We hebben de vorige week onder het opschrift „tegenstellingen’’ enkele der meest op den voorgrond komende feiten uit het internationaal gebeuren aange stipt, maar eigenlijk zou men week in week uit op die tegenstellingen kunnen wijzen. Het non-interventieprobleem, betref fende Spanje, blijft nog steeds het ge vaarlijke punt voor de wereldvrede. Frankrijk beschuldigt Italië, Duitsch land weer Rusland en omgekeerd van troepenleveringen, oorlogsmateriaal, enz. Nog niet vergeten is de uitlating van Mussolini, dat een overwinning der re- geeringstroepen in Spanje door Italië niet geduld zou worden. Niet openlijk, maar in het geheim steunen Frankrijk en Rusland die regeeringspartij. Geen won der, dat de onderlinge verhouding tus schen die landen wel iets te wenschen overlaat. Wat doet Engeland in dit ge val? zoo zal men zich onwillekeurig af vragen. Voorloopig tijdelijk toezien, de kool en de geit sparen, onderwijl krach tig werkende aan zijn oorlogsapparaat, kan de zaak zoo lang gerekt worden, dat Engeland over voldoende oorlogsmidde len beschikt om zelfs de sterkste tegen stander ontzag in te boezemen, dan is volgens de economen van onzen tijd de wereldvrede verzekerd en kan de menschheid ongestoord werken aan de komende opbloei. Ons inziens geen prettige gedachte, dat bij al het internationaal werken al tijd de stok achter de deur moet staan. Een zeer recent beeld van de span ning die er tegenwoordig in Europa hangt, is wel de niet gespeelde voetbal wedstrijd ItaliëFrankrijk, welke j.l. Zondag te Parijs zou worden gespeeld. Het verbod voor het spelen van dezen wedstrijd is uitgegaan van ’t Italiaansch Olympisch Comité. De motieven voor dit verbod schenen te bestaan uit inlichtin gen, welke men te Rome had ontvangen, dat politieke elementen zich hadden voor gesteld ter gelegenheid van de aankomst van 't Italiaansche voetbalelftal te Parijs te manifesteeren. Misschien is dit een wijs besluit te noemen, want indien het Zondag tot heftige anti-Italiaansche ma nifestaties was gekomen, zou dit tot ge vaarlijke spanningen in den toch al niet rooskleurige verhouding tusschen deze twee landen kunnen leiden. We gaan nu nog even een bezoek brengen aan Amerika, om ons op de hoogte te stellen van den stand der sta king. Bij de Hudson Motor Company heb ben 11000 werklieden het werk hervat. Bij de General Motors fabrieken staken thans nog 4000 arbeiders. Hepburn, de minister-president van Ontario, heeft scherpe critiek geoefend op de organisatie van de staking. Van welk een omvang of beter gezegd het productieverlies bij een dergelijke sta king is, leeren ons enkele cijfers van de staking bij „Chrysler” die vijf weken ge duurd heeft. Dit verlies wordt geschat op ongeveer 150.000 personen- en vrachtwagens. De eerstvolgende maan den zal de fabriek op volle kracht moe ten werken. Ernstig gedupeerd zijn na tuurlijk ook de stakers die een bedrag van 18 millioen gulden aan loonen ge derfd hebben. De stemming onder de georganiseerde arbeiders moet niet zoo buitengewoon bevredigd zijn, temeer nu de bereikte resultaten slechts klein zijn. Een eigenaardige uitspraak van Ford, de groote automobie^-magnaat mogen we in dit verband niet onvermeld laten. Voordat er stakingen uitbreken, aldus Ford, zal ik een demonstratie geven ten aanzien van loonen, productie en con currentie als men nog nooit gezien heeft. Ford is geen vriend van de vakvereeni- ging en wil deze bestrijden door de ar beiders'die hij in dienst heeft hooger loon uit te betalen dan de vakverenigin gen eischen. Voorts heeft Ford nog ver klaard: De vakvereeniging is de ergste zaak, welke men op aarde ooit heeft ge zien, want zij ontneemt de mensch zijn onafhankelijkheid. Achter de vakvereni gingen staan de financiers. Hun doel is door een handige concurrentie de inkom sten ddr arbeiders tef verminderen en eventueel het land naar een oorlog te leiden. We denken dat over deze uitspraak heel wat verschil van meening zal be- t f 1514.30 J f 13765.63 Matzijde macco geplatt. DE JONG s NIEUWSBLAD -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1