Tumuli in de Taruieuiereld. Buitenlandsche Revue. COf®EM0 De Bolswardsche Courant en Westergoo Koopt dus al uui artikelen in de zaak uak uertrouiueh dush a w e k o Stadsnieuws. MMS de zaak is met de grootste sorteering, weten zeker wel dat de n W Küi met steeds het nieuwste en in alles even goedkoop. Ook voor ’t betere, luxe, is HAWEKO UW ADRES JONGELUI DIE GAAN TROUWEN U A IA/F IC A weten zeker wel dat de WW EL 6 roestvrije Messen in etui, thans by ons 1.19 Zwarte sterke Boodschaptasch uitneembaar, thans by ons 39 Sterke leren Actetasch groot formaat thans bij ons 1.48 Cell. Babypop 79 ct. Pracht Theeblad m. glas, 33X50 thans by ons 79 ct. Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD 2.75 2.75 3.05 4.50 3.80 12 els 16 els 20 els Japan Matjes Gevloerde Matten Prima Ruige Matten Prima Cocosloper Advertcntlën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. TENNIS TE BOLSWARD. Reeds langen tijd werd te Bolsward onder sportliefhebbers het als een gemis 90 1.45 5.25 7.25 9.00 7.50 10.50 15.25 Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Deze nieuwe functionnaris schijnt zich staatsgeld te hebben toegeëigend en men neemt het hem bijzonder kwalijk, dat hij met machines van de staat en ’t materiaal van den staat 12 bronzen bus tes van zich zelf heeft laten gieten, om die ten toon te stellen als den leider van de zware industrie. Wat grenzeloos dom en verwaand. De pers noemt telkens weer namen van per sonen die zich aan ernstige sabotage hebben schuldig gemaakt. De kroningsplechtigheden in Engeland trekken reeds nu de belangstelling. Met veel ceremonieel zal deze kroning vol trokken worden. De oude traditie die met de afgetreden koning Edward iets dreig de verloren te gaan, zal onder den nieu wen Koning en Koningin met oude luis ter weer worden ingevoerd. Een eigenaardigheid bij de Engelsche monarchie is het, dat de Koningin niet automatisch als echtgenoote van den Koning deze titel bezet, maar dat bij de kroning van den Koning diens echt genoote eveneens tot Koningin wordt gezalfd en gekroond. We kunnen ons levendig indenken, dat deze traditie voor zeer vele Engelschen de gedachte dat een Mrs. Simpson deze onderscheiding zou te beurt vallen, on aanvaardbaar maakte. We zouden nog te veel plaatsruimte noodig hebben, wan neer we ook maar een korte schildering zouden geven van deze ceremonieele kroningsplechtigheid. Op enkele punten willen we in het kort wijzen. Het toilet waarin Koningin Elizabeth gekroond zal worden, verschilt slechts weinig van dat, waarin 26 jaar geleden Koningin Mary gekroond werd. Voor de eerste maal zal het gewaad geheel ver vaardigd zijn van zuiver Engelsche zijde. De traditioneele kroningsmantel heeft ’n prachtige sleep, die vier yard lang is. Op deze sleep is in goud geborduurd de roos van Engeland, de distel van Schot land, het klaverblad van Ierland, de ster van Indië en het gekroonde monogram van de Koningin. Onder deze mantel draagt de Koningin een crème kleurig zijden gewaad, zwaar met gouddraad geborduurd. Deze enkele feiten doen reeds het vermoeden wettigen, dat deze traditioneele kroning met veel pracht en praal geschieden zal, geheel passend in de traditioneele ceremonie van het En gelsche hof. 20 els 2.95 3.15 gevoeld, dat onze stad geen behoorlijke tennisbaan bezat. In vergelijking met an dere plaatsen van gelijke en zelfs van veel kleineren omvang, was Bolsward in dit opzicht wel zeer ten achter. Thans is in deze leemte voorzien. Aan het Laag Bolwerk wordt een tegelbaan aangelegd, die zeer binnenkort in ge bruik zal worden genomen. De zeer be schutte en vrije ligging zullen het spel zeker ten goede komen. Door gebruik making van tegels als ondergrond is deze baan ook bij slechte weersomstan digheden spoedig weer bespeelbaar. Reeds is gebleken, dat voor deze tak van sport ook te Bolsward groote belang stelling bestaat. Tennisclubs en zij, die voornemens zijn een club samen te stellen, kunnen wij mededeelen dat er nog avonden en middagen beschikbaar zijn. Voor inlichtingen over baanhuur enz. kunnen zij zich wenden tot den heer D. S. Keizer, Polstraat 10, telefoon 154, den heer E. Statema of tot Mr. J. Alingh Prins, Jongemastraat 8, allen te Bols- ward. De oorlog in Spanje. BerlijnMoskou. De Russische industrie. De kroningsplechtigheid in Engeland. Voor de zooveelste maal nemen we als eerste onderwerp voor onze buiten landsche revue de oorlog in Spanje, niet omdat er zoo buitengewoon veel nieuws te vermelden valt, maar meer om de internationale verwikkelingen die nog altijd uit dezen strijd kunnen ontstaan. De non-interventie-commissie met al zijn onder-, boven-, achter-, voor-, ne ven- en bij-commissies heeft nog eens uitdrukkelijk vastgesteld, dat de controle op den invoer in Spanje nu onherroe pelijk ingaat. Hoe zullen de diverse mogendheden hierop reageeren? Maar dat is toch de overeenkomst, zult ge misschien zeggen, onder de groote mogendheden om zich niet meer met de Spaansche oorlog te bemoeien. Zeker, maar dan denken we onmiddellijk aan dat woord van Musso lini, dat Italië nimmer zal dulden dat in Spanje een communistisch getint bewind aan de regeering komt. Daarnaast de herhaalde verzekering van Rusland en Frankrijk dat een fascistisch getint Span je niet gewenscht is. Trekt Italië werkelijk zijn militaire eenheden uit dat Spaansche wespennest terug een bericht in enkele bladen maakt daarvan melding dan ziet het er voor de opstandelingen donker uit en kan de oorlog spoedig afgeloopen zijn. Over het algemeen zullen dergelijke berichten met een groot vraagteeken worden ontvangen. Van zeer groot be lang is de houding van Engeland in deze kwestie. Men heeft de Engelsche regeering in het afgeloopen jaar wel eens een zekere lafheid verweten door het maar steeds uit den weg gaan voor de Italiaansche dreigementen, maar we ge- looven vast en zeker, wanneer de Engel sche staatslieden maar een tiende part van de bravour van een Mussolini gehad hadden, de wereld reeds lang in vuur en vlam zou hebben gestaan. Men mag dit als een koele zakelijke berekening kwalificeeren.we gelooven toch ook, dat het behoud van de wereldvrede meer waard is dan het bevredigen van het eigen eergevoel alleen. In dit licht bezien moet de moeilijke positie van Engeland gewaardeerd wor den. De Spaansche burgeroorlog heeft twee mogelijkheden tot oplossing. Ten eerste de brand isoleeren en laten uit woeden, de omgeving afzetten, opdat geen belendende perceelen worden aan getast. of deze brand zoo snel moge lijk te blusschen, met het gevaar dat en- de overschotten door den staat opkoo- pen en in voorraadschuren opbergen. Hij wist, dat er op een groot aantal vette jaren even zoovele magere zouden volgen. Zijn eenvoudige politiek bewaar de in de jaren van het teveel de boeren voor de afzetcrisis en in de jaren van het tekort de consumenten voor den honger. Hoe hij aan het geld voor zijn reusachti ge aankoopen kwam om het moder ner uit te drukken: hoe hij het financie ringsvraagstuk oploste vermeldt de Bijbel niet. Maar dat hij zich het geld verschafte is zeker en dat hij het tus schen het zevende en veertiende jaar te rug ontving, eveneens. Men zou gelooven dat dit ook in den modernen tijd de na tuurlijke weg zou zijn. Maar, zooals in den Bijbel te lezen is, er kwam een ge slacht, dat niets meer van Jozef wist. In het verlichte heden trekt de wereld zich eenige jaren lang de haren uit het hoofd over den tarwevloed, die alles uit zijn voegen rukt, om zich daarna de haren uit het hoofd te trekken over de tarwe- eb VOETBAL. Promotie-degradatie-wedstrijd L. S. C.—C. A. B. 2-1. Een record-aantal bezoekers was Zon dag op het C. A. B.-terrein aanwezig. Voor de aanvang van den wedstrijd overhandigde de aanvoerder van C. A. B. met een toepasselijke felicitatie aan de L. S. C.-aanvoerder een mand bloemen. De opstelling van de elftallen was zoo als de vorige week vermeld. De wind staat precies dwars over het veld, dus windvoordeel is niet merkbaar. Óveri gens goed voetbalweer. In het eerste kwartier van den wed strijd is er weinig belangrijks te ver melden. Wat zenuwachtig heen en weer getrap met langzamerhand een merkbaar overwicht van de L. S. C.ers. Het plaat sen van deze club is goed, waardoor en kele aanvallen kunnen worden opgezet. Verschillende schoten op het doel weet de C. A. B.-keeper prima te houden. Dan herstelt C. A. B. zich eenigszins en met een gelijk opgaand spel komt er over ’t algemeen iets meer teekening. Een bijna opgelegde kans voor L. S.'C. wordt niet benut, dan een plotselinge aanval van C. A. B., van Dalen weet zich tusschen enkele L. S. C.-spelers vrij te maken, ziet een kans en benut deze onberispelijk, 1-0. Beide partijen spelen nu fanatiek ver der, soms wel een beetje te forsch, waar tegen de scheidsrechter niet genoeg op treedt. Door een vergissing in de C.A.B.- achterhoede wegens vermeend buiten spel komt L. S. C. gemakkelijk aan den gelijkmaker, 1-1. Voor de rust gebeurt er dan verder niet veel. Na de rust ongeveer hetzelfde spel- beeld, maar nu meer aanvallen van de C. A. B.ers. Even een critiek moment voor het C. A. B.-doel, maar per geluk ontkomt men aan een doelpunt. Na eeni ge aanvallen van C. A. B. komt de bal even voor het midden achter de C. A. B.- backs, die ver opgedrongen zijn. Twee L. S. C.-spelers staan minstens een me ter buitenspel. Onze backs blijven staan wachtend op het sein van den scheids rechter, die zich den geheelen middag wel wat te veel op een bepaalde helft van het terrein bevindt. Ook de C.A.B.- keeper wacht rustig de bal af die door een L. S. C.-speler tot bij de doellijn gebracht wordt en ten slotte ook maar in het niet verdedigde doel deponeert, waardoor de stand 2-1 wordt. Ondanks deze tegenslag speelt C.A.B. met moed verder. Telkens weer worden aanvallen ingeleid, maar de L. S. C.ers blokkeeren met 5 A 6 man de goal. Op die manier is er geen doorkomen aan. De L. S. C.-achterhoede tracht door tel kens ver uit te trappen tijd te rekken, De lezer begrijpt zeker wat we met deze beeldspraak bedoelen. Het eerste komt hierop neer, dat desnoods heel Spanje zich vernietigt, wat beter is, dan dat het geheele werelddeel in vuur en vlam komt. Het tweede, dat de risico van het blusschingswerk te groot is, en nood gedwongen tot internationale verwikke lingen moet leiden. Er is thans een nieuw plan ontworpen, n.l. om over en buiten de beide partijen om een neutrale regee ring te vormen met de verdediger van Madrid, Generaal Maija, aan het hoofd. Nogmaals afwachten is de boodschap. In onze vorige revue hebben we met enkele feiten gewezen op een mogelijke toenadering tusschen Duitschland en Rusland, vooral nu Ludendorf, de groote godloochenaar, het driemanschap Hitler- Rozenburg komt completeeren. We gingen hierbij van de veronder stelling uit dat het communisme in zijn strijd tegen elke godsdienst een waar dige bondgenoot kon vormen voor het moderne heidendom, zooals dit in Duitschland gepredikt wordt. Bovendien heeft Duitschland dringend behoefte aan grondstoffen, waarover Rusland in rui me mate beschikt. Deze geruchten, die gedurende enkele weken in verschillen de bladen circuleerden, zijn deze week door de Duitsche pers ten stelligste te gengesproken. De „Angraff” een der vooraanstaande Duitsche bladen, vraagt zich af, met welk doel men dergelijke onzin debiteert en stelt aan de „Times”, het Engelsche hoofdblad, dat het eerst deze geruchten lanceerde, de vraag, waarom het blad zoo vaag blijft die groepen om Hitler niet wat duidelijker aangeeft en de wereld zoo lang op de oplossing van deze ge heimzinnige aanduiding laat wachten. Het bekende „Berliner Tageblatt” is wat positiever in zijn uitspraak. Dit blad schrijft o.m.t Sinds het nationaal socialisme aan het bewind is, is de mo gelijkheid van een Russisch-Duitsch ver drag eenvoudig een hersenschim. Dat heeft Hitler in zijn redevoering in den Rijksdag duidelijk uiteengezet. Zoo nu en dan komen er uit Rusland berichten, die er op wijzen, dat het on der het communistisch bewind met de arbeidsprestatie niet altijd even vlot loopt. Tot welke verregaande corruptie men daar in de industrie vervalt, leeren ons enkele feiten uit de laatste maanden. Doordat Platakov als gevolg van de Trotskistisch^ tendenzen werid geëxe cuteerd is als opvolger in de functie van onderminister der zware industrie aan- kele brandweerlieden gewond geraken.gesteld Serebrovski. „En hij verzamelde alle de spijze der zeven jaren, die in Egypteland was, en leide dien voorraad in de* steden. Genesis 41 48. Op de internationale graanbeurzen heerscht tumult. In de laatste maand is de tarwe, die toch reeds zeer in prijs gestegen was, nogmaals 20 duurder geworden. Een stijging der broodprijzen valt dan ook algemeen waar te nemen en deze brengt de menschen op de idee, dat er in den internationalen graanhan del iets niet in orde is. Inderdaad is er iets niet in orde. Nog geen zes maanden geleden rekenden de deskundigen uit, dat de wereld, ondanks den slechten oogst in de meeste landen, nog betrekkelijk gemakkelijk door het loopende graanjaar heen zou kunnen ko men. De oogsten plus de aanwezige voorraden, zoo meende men, zouden 't verbruik tot Juli-Augustus 1937, dus tot de nieuwe oogst in de landen van het noordelijk halfrond, ten volle dekken. Deze voorspelling blijkt reeds thans onjuist te zijn. Op het oogenblik houdt men er veeleer rekening mede, dat de tarwevoorraden niet groot genoeg zul len zijn, om de geheel behoefte normaal te dekken. De tarweprijs loopt, zooals gebruikelijk, reeds speculatief op deze schaarschte vooruit (en werkt daarmede in zekeren zin remmend op de consump tie, dus als evenwicht brengende fac tor). Deze radicale verandering van mee- ning is een gevolg van berichten uit Ar gentinië, dat in dezen tijd van het jaar het meest belangrijke uitvoerland is (in het tweede halfjaar is Canada dit). Sinds December 1936 is er op de Argentijnsche markten zooveel graan opgekocht, dat er voor de komende 4 maanden nog slechts 1.5 millioen ton voor Europa ter beschik king staat. De Argentijnsche „Junta Na tional de Granos” heeft zich dan ook genoodzaakt gezien, een uitvoercon- tröle voor tarwe in te voeren, om te verhinderen, dat er graan verscheept wordt, dat het land zelf in de toekomst nog noodig heeft. Men wil niet het ri sico loopen, de nog benoodigde yoorra- den later tegen hoogeren prijs op de Europeesche en Noord-Amerikaansche markten te moeten opkoopen. De oorzaken van deze schaarschte zijn bekend; de laatste oogst in Europa was op eenige kleine uitzonderingen na, slecht. Maar gezien het feit, dat er nog enorme oude voorraden waren, behoefde men zich niet al te ongerust te maken. Maar hoe zal de toestand zich in het jaar 1937-1938 ontwikkelen, nu de oude voorraden langzamerhand geheel opgei teerd raken? Slechts een reusachtige oogst kan hier redding brengen. Maar niets wijst erop, dat de oogst dit jaar zooveel beter zal zijn, dan die van het jaar daarvoor. Men moet er dus reke ning mede houden, dat de wereld in 1937-1938 slecht van tarwe zal zijn voorzien. Deze toestand is beschamend, want men had het onheil gemakkelijk kunnen voorkomen. Slechts weinige jaren gele den was de tarwe even weinig waard, als op het oogenblik zijn stroo. Drie ja ren achtereen, in 1931, 1932 en 1933, hadden reusachtige tarweoogsten de we reld overstroomd. De voorraden waren niet op te eten, niet te verkoopen, men stookte er zijn kachel, ja zelfs locomo tieven mede. Want men kon de voorra den bij lange na niet ten volle bewaren, daar het aan een voldoend aantal silo’s ontbrak. Het was een crisis, van het te veel die op het oogenblik door een crisis van het tekort wordt gevolgd. Dat kent men sinds duizenden jaren. Jozef uit den Bijbel liet zich door deze ups en downs in de graanoogsten niet uit het veld slaan. Zeven jaren achtereen liet hij 33gg JaargangWoensdag 21 April 1937 No. 31 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Uitsluitend het beter genre 12 els 1.65 2.40 De prima TWISTED MATTEN zonder naad 3 90 6.25 8.25 35 en 50 cent 1.15 1.35 2.40 3.00 vanaf 52 cent P. L UNTER 16 els 1.95 2.20 BON 5 BON 3 BON 4 BON 2 50 cM. gr., stev. maat, thans bij ons BON 1 '■7 1 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1