ALS DE MIDUR ODIUIAAKI. P. LENTER Buit enlandsche Revue. IV. II. V. WE R FF De Bolswardsche Courant en Westergoo Voor een CADEAU F Reparatie aan alle merken Automobielen I i 248 98 Groote voorraad Onderdeelen en Banden Ook voor Borstelwerk, Houtwerk, Zinkwerk, Emaille, Huish. Artikelen naar HAWEKO, Appelmarkt 5, Bolsward I j 33£*g Jaargang Woensdag 28 April 1937 No. 33 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD 2.75 3 2.75 305 3.80 4.50 naar 12 els 16 els 20 els Advcrtcntlön per regel; Woensdagsnummcr 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. van de schepping; en: de mensch slaapt, sluit de oogen en gaat voorbij. In deze dagen van ontwakend leven moet allerwege weerklinken de kreet tot ouden en jongen: ontwaakt, richt uw oog op de natuur; zet de heerlijkheid van bloem en blad, van veld en woud, van zee en strand, van het heerlijke firma ment, beluistert het veelstemmig voge- leniied, beluistert de jubel die uit dit alles opklinkt en versta dat de natuur is openbaring, waarin de Schepper Zijn heerlijkheid ten toon spreidt. De entree is vrij. Het genot is kosteloos. Standen en rangen zijn hier niet. Guido Gezelle zong: Mij spreekt de blomme een tale, Mij is het kruid beleefd. Het jubelt al te male, Wat God geschapen heeft. Midden Europeesch probleem. De non-interventie. Het Londensche vlootverdrag. Gedurende meerdere eeuwen is in het hartje van Europa een brandpunt van strijd, naijver en belangenvertroebeling geweest, did bijna altijd de vredle in Europa bedreigd heeft. Het Balkan-probleem is te bekend, dat we hierover nog uitvoerig moeten spre ken. Een zeer bijzondere rol heeft het roerige Oostenrijk-Hongarije daarin ge speeld, zelfs tot aan den wereldoorlog een der machtigste stukken op dit Euro- peesche schaakbord. Na den wereldoor log toen dat land, figuurlijk gesproken, aan mootjes werd gesneden, heeft het overgebleven Oostenrijk eenige jaren on der controle van den Volkenbond een zeer bescheiden rol gespeeld. Meer dan eens heeft men geprobeerd de regeeringsvorm en de onbaatzuchtige arbeid van noeste werkers op staatkun dig gebied onmogelijk te maken. Het is nu gelukt. Beroofd van verschillende le vensaderen, verbrokkelt in zijn bezit, is datzelfde Oostenrijk staande gebleven. Toen kwam de groote nationaal socia listische beweging uit Duitschland, de droom van Hitler op een groot Duitsch rijk, waartoe dan ook maar Oostenrijk moest behooren en weer wordt de toe stand critiek. Er is gestreden en gewon nen en dank zij mannen als Dollfus en Schuschnigg staat nog Oostenrijk vrij en frank onder de Europeesche staten. Niettemin de nabijheid van twee mach tige fascistische landen Italië en Duitschland kan het voor Oostenrijk noodzakelijk maken, door middel van Speciale inrichting voor 5.25 7.25 9.00 7.50 10.50 15.25 SCHILDERIJEN zwart of goudlijst J 95 ONTBIJTSERVIES crème 6-persoons modern DAMESTASSCHEN zeer modern groote keuze vanaf re en 12 els 1.65 2.40 Uitsluitend het beter genre verdragen zich een beveiliging, zoowel 1 aan de Noord- als Zuidgrens te verze keren. We geven oraniddellijk toe, dat de mo- reele steun van Italië, dat niet graag de Duitsche vrienden zoo dicht in de buurt ziet, voor de zelfstandigheid van Oosten rijk van zeer groot belang is geweest. Nu is daarin den laatsten tijd in zoo verre een kleine verandering gekomen n.l. dat Mussolini in geestelijke samen werking met Hitler een streep trok over de Europeesche landkaart van Europa met een as als middelpunt, waaromheen de groote fastische machten zich zou den wentelen. Het middelpunt of beter gezegd, het hart van die as was weer Oostenrijk. Geen wonder dat de kanselier Schusch nigg een speciale reis naar Venetië ge maakt heeft om met den Duce te confe- reeren over de waarborgen voor een eventueele Oostenrijksche onafhankelijk- heid. Mussolini heeft deze pleitbezorger voor Oostenrijk echter met leege handen naar huis gestuurd. Wat ligt, zoo zullen velen zich afvra gen, nu voor belangrijks in dit afwijzen van het Oostenrijksch verzoek door Ita lië? In de eerste plaats dit: Mussolini geeft hiermee uitdrukkelijk te kennen, dat de vriendschap met Duitschland hem meer waard is dan de persoonlijke be langen van Oostenrijk. Bovendien wordt Oostenrijk door het verbod van toenadering tot Tsjecho-Slo- wakije geheel geïsoleerd. De toestand in dit Donaubekken is thans zoo, dat Joego Slavië reeds geheel onder de invloed van Italië leeft, dat Roemenië hard op weg is dienzelfden weg op te gaan, dat aan de anderen kant Tsjecho Slowakije iets meer belangstelling heeft voor Rusland, maar dat Duitschland gretig wacht op ’n gelegenheid dit land tot het groote Duitschland te annexeeren. Weet ge waar al die verdragen en be- langenbespreking op uitloopen? Alweer op diezelfde tegenstelling, die we reeds zoo dikwijls in one buitenlandsche vue gesignaleerd hebben, fascisme communisme. Dat is ook de inzet van de Spaansche burgeroorlog, die nog maar steeds sleepende wordt gehouden. Zal, nu de non-interventie- commissie eindelijk het controlestelsel toepast, aan deze menschenslachting spoedig een einde worden gemaakt? Het is moeilijk daarop een antwoord te geven, temeer nu de non-interventie- regeling ook nog wel enkele bezwaren meebrengt. We lazen deze week in een artikel over deze contróle de volgende opmer king: „de waarde van het controlestelsel is van moreelen aard en ligt in de bona fide nakoming van de vrijwillig aange gane verplichting, die de landen op zich hebben genomen, om zich voortaan van daadwerkelijke inmenging in de Spaan sche burgeroorlog te onthouden. Het land dat thans de non-interventieover- eenkomst moedwillig zou saboteeren met de bedoeling den loop van zaken in Spanje in de een of andere richting te doen keeren, zou daarmee een buiten gewone verantwoordelijkheid op zich nemen. In dit opzicht is het een goed teeken, dat de onderlinge verdachtma kingen zoowel in Italiaansche als Fran- sche bladen deze week plotseling is op gehouden. Er valt natuurlijk nog weinig positiefs te zeggen, welke invloed deze non-inter ventie op de uitslag van de strijdende partijen zal hebben, maar zeker is in ieder geval, dat de strijd gelocaliseerd is en een overslaan van dezen brand op INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. WREED. Vergun mij, geachte redactie, een wei nig plaatsruimte naar aanleiding van ’t verwijt, door „Een Hindelooper eierzoe- ker” gericht tot „It Fryske Gea”. Hier wordt niets meer of minder be weerd, dan dat deze vereniging de vo gelstand eer benadeelt dan bevordert en dat het uithalen der eieren op laaggele gen plaatsen tot voordeel der vogelstand zou zijn, „omdat dan de vogels naar hoger gelegen gronden worden verdre ven”. Alsof ze daar niet vervolgd zou den worden. Inplaats van het initiatief van „It Frys ke Gea” toe te juichen, nu hiermede wordt bereikt, dat o.a. een zeldzame broedvogel als de kluut een domein rijker wiordit, kwalificeert men het als „ejen dom stukje”. In het bijzonder viel echter mijn oog op het „medelijden met die arme vogels” wanneer er eigen profijt achter zit, en dan „de ontzettende wreedheid van de natuur, als het oplopende water de broedplaatsen bedreigt. Dit moge „wreed” zijn in onze ogen, maar leggen wij dan de natuur niet een heel verkeerde maatstaf aan? Is een kat, die met een muis speelt alvorens hem te doden, is een slang, die een kikvors le vend inslikt, is een havik, die zijn leven de prooi de klauwen in het lichaam zet, wreed? In onze ogen misschien wel, maar wat weet zo’n beest van wreed heid? 't Is de natuur die hem drijft. Zo treedt ook de natuur overal en in alles regelend op, en slechts als de mens haar evenwicht dreigt te verstoren, moeten natuurvrienden ingrijpen, om*de natuur een handje te helpen. Een mens echter, die de eieren der weidevogels uit het nest neemt, in de plaats daarvan een aardappel legt en zo de vogel uitmergelt, dikwijls tot den dood toe, is wreed. Een mens, die bij nacht de nesten der eenden leeghaalt, of schoon hij weet, dat de eenden ’t stads of dorpsbeeld zo aardig verlevendigen, is wreed! Een mens, die lachend toeziet wanneer de jeugd zich vermaakt(l) met het gooien van stenen naar vogels, die in de haven rondzwemmen, is wreed! Wreed en laf! En zolang dergelijke wandaden nog bedreven en toegelaten worden, moest men verenigingen als „It Fryske Gea” dankbaar zijn, omdat zij de natuur hel pen beschermen tegen hun ergsten vij and, de mens. Dit is beter dan te spreken over „wreedheid en domheid”. U, geachte Redactie, dankend voor de verleende plaatsruimte, BART C. ELSKAMP, Hoofd der O. ,L. School Hindeloopen. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. De dagen lengen. De natuur schudt ’t winterkleed af. Een lentezonnetje ver kwikt weer mensch en dier en profe teert van zonnewarmte en zomerweelde. De vogels zingen hun lentelied. Alles ontwaakt. Jong frisch leven doortintelt alles en allen. De natuur jubelt. De mensch zingt mee. Is dit inderdaad zoo? Zingt de mensch mee? Of gaat heel die ontwakende na tuur met haar beelden van frischheid en schoonheid, met haar klanken van vreugde en vrijheid aan hem voorbij, zonder dat hij het opmerkt en dit ver heffend op hem inwerkt? Helaas, wie zich de moeite getroost na te gaan hoe de overgroote meerderheid der menschen op de aanschouwing van de ontwaken de natuur, op het hooren van het veel stemmig vogelenlied reageert, die con stateert dat ze het zien en niet opmer ken, hooren en niet beluisteren, dat het hun niet uit dentredmolen van de dage- lijksche beslommeringen trekt en dat de verheffende invloed daarvan aan hen voorbij gaat. De historie verhaalt, dat eeuwen ge leden monniken een klooster midden in een der heerlijkste lustwaranden der na tuur bouwden. Het trotsche bouwwerk verrees als een steenklomp in een para dijs. Geen enkel venster bood uitzicht op de natuurweelde rondom. Alle ramen zagen uit op de binnenplaats. En de kloosterling, die de belofte aflegde hier zijn leven te zullen doorbrengen, wist bij het binnentreden van de kloosterpoort, dat hij nooit weer Gods schepping zou aanschouwen zooals die zich in volle pracht in de onmiddellijke nabijheid openbaarde. Voor beide groepen menschen is de wereld ook zulk een klooster. Ze leven te midden van de scheppingsheerlijkhe- den, zonder dat ze er oog voor hebben. Was het doel van de middeleeuwsche monniken wereldmijding teneinde de zonde te ontvluchten en door de wijding van de bidcel levensvolmaking te zoeken, de moderne mensch van dezen tijd mist die stemming en miskent dit doel. Het is bij hem veelal zóó, dat juist de zonde, dat zondige begeerten, dat zondige be zorgdheid hem beletten zijn belangstel ling te richten op wat hem kan verkwik ken, verheffen en sterken ook tot het dragen van het levenskruis dat zijn deel is. We hoorden dezer dagen een predi kant verklaren: de drie voor den mensch begeerlijkste zaken zijn kosteloos ver krijgbaar en zelfs nimmer voor geld te koop. Het zijn: bewondering van de schepping, liefde en vriendschap van medemenschen, genade Gods. Wie daarmee vergelijkt waarop de groote meerderheid der menschen haar zinnen zet, waarvoor ze belangstelling heeft, waarnaar ze jaagt, die constateert hoever de gemiddelde mensch van het toch echt menschelijke standpunt afstaat zich te verlustigen in de heerlijkheid der natuur. De mensch begeert kleeding en dat niet alleen om zich te dekken, maar voor alles om door schoone kleeding uit te blinken. Wie vele woningen binnen treedt, constateert soms een overvloed van meubelen, die enkel dienen om het gezicht te streelen en evengoed bij de ongewenschte prullaria konden worden ingedeeld. Bellamy stelt in zijn fantastisch werk over „Het jaar 2000” den toestand, dat de kinderen alleen diamanten dragen en gouden versierselen. Zoo spoedig de volwassen leeftijd nadert, verdwijnt de belangstelling voor en de begeerte naar die niets beteekenende prullen. In het midden latend of ooit de mensch zich tot dat standpunt zal kunnen opwerken, kan als juist worden aangemerkt, dat ook de mensch van dezen tijd heel wat gelukkiger zou zijn indiën hij minder aan vertoon en schijn offerde en aan dacht schonk aan wat waarlijk schcon is en zich in zijn onmiddellijke nabijheid als direct grijpbaar bevindt. Velen zoe ken ontspanning en vervulling van le vensbehoeften in het bezoeken van bios copen. Men zoekt het beeld. Men wijdt een traan aan nooit geleden leed. Men komt in spanning door fantastische ver halen, gespeend aan werkelijkheid. Men prikkelt soms ook de laagste hartstoch ten door zedekwetsende voorstellingen en keert onbevredigd terug, meer dan eens besmet met voorstellingen en ide alen die het leven drukken en doen ver ongelukken. En ziet, de natuur opent haar schoon- heidszalen. De boomen botten uit, de bloemen ontluiken, frissche kleuren en geuren vragen allerwege aandacht, de lentezon zendt haar verkwikkende stra len uit, de vogelen zingen hun lied; alles getuigt van de schier ongerepte pracht H.HARTBEELDEN pracht model thans 325 BLOEMPOTTEN zeer modern diverse «q kleuren Du ROOKTAFEL modern, chroom rookstel 650 VOGELKOOI chroom diverse maten nr- 275-198-1 ^0 andere gewesten niet zoo gevaarlijk meer is. De algemeene wereldbewapening is een onderwerp, dat we nogal eens in bespreking nemen, maar dat we vandaag niet rechtstreeks willen bespreken, maar in verband willen brengen met de ont wikkeling van de verhouding in het Verre Oosten, speciaal wat betreft Japan. Het is den lezer misschien bekend, dat Japan geweigerd heeft zich aan te slui ten bij het Londensche vlootverdrag van 1936 en geen gegevens meer publiceert over zijn vlootbouw. Daardoor dreigt het maritieme evenwicht in het Verre Oosten verstoord te zullen worden. Speciaal voor Engeland staan hier buitengewone belangen op het spel. Wanneer we eens even de wereldkaart voor ons nemen, dan zien we de Engelsche bezitting in Indië als een reusachtig rijk aangegeven. Zeer belangrijke zeehavens vormen een verzamelpunt van de machtige Engel sche vloot. Van een speciale beteekenis is wel de zeehaven Singapore aan de uiterste punt van de provincie Malakka, door de zeestraat van dienzelfden naam gescheiden van Sumatra. Ten ^opzichte van Japan heeft deze vlootbasis een zeer bijzondere beteeke nis. De geweldige maritieme ontwikke ling van Japan (welke blijkt uit de bui tengewoon hooge marinebegrooting) maakt het voor Engeland noodig bijzon dere aandacht aan de vlootbasis van Singapore te schenken. Vermoedelijk zullen dan ook met Singapore en Hong kong als basis een 90-tal schepen het Aziatisch eskader van de Engelsche vloot uitmaken. Een dergelijke vlootsterkte zou een goede waarborg bieden voor het behoud van de vrede in het Verre Oosten en ze ker een preventieve werking uitoefenen op eventueele expansieplannen van Ja pan naar Zuidelijke streken. In dit verband wordt ons Nederlandsch Indië nogal eens genoemd en zou dus een versterking van de Engelsche vloot tevens een beveiliging worden voor het koloniaal bezit van kleine landen als Ne derland. Zooiets is dunkt me, een fijn kistje sigaren van onze Regeering aan den leider van de buitenlandsche Engel sche politiek waard. U KOOPT DE EMMABLOEM! 1 U koopt de Emmabloem omdat U mee wilt werken, altijd, maar vooral in dezen zwaren tijd aan de bestrijding van de tuberculose. Steeds heeft deze gevreesde ziekte vele slachtoffers gemaakt onder ons volk, doch wanneer wij niet paraat zijn om in dezen tijd onze bestrijding op peil te houden, zullen de gevolgen onzer na latigheid, zeker noodlottig worden voor velen. Wij blijven actief in de bestrijding wanneer Nederland ons helpt. U koopt de Emmabloem. Deze bloem siert Nederland en de Nederlanders. Afd. Bolsward van het Groene Kruis. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 De prima TWISTED-MATTEN zonder naad 3.90 6.25 8.25 Japan Matjes35 en 50 cent Gevloerde Matten 90 1.15 1.35 Prima Ruige Matten 1.45, 2.40, 3.00 Prima Cocosloper vanaf 52 cent 20 els 2.95 3.15 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 16 els 1.95 2.20 WASCHSTEL 5-deelig nieuw 248 THEESERVIES porcelein 12 persoons nyc nieuw u/u WATERSTEL mat bewerkt zwart 17R plateau I D -<O>- HAWEKO DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1