UREES UOOH DE COH «TUUR. Buit enlandsche Revue. n. SU1ART, BOLSWARD P. LUniER I 1 De Bolswardsche Courant en Westergoo Iericht aan allen DIE DE ELFSTEDEN TOCHT EN VAARDIGHEIDSR1T WILLEN MEERIJDEN. jhêcOtL ==a J I J 33?*g Jaargang Woensdag 5 Mei 1937 No. 35 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Uit den Onttrek. THE EN SOIRÉ DANSANTE STEEDS VOORRADIG ALLE MODELLEN Kalfsvleesch? Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 ARUM. f "7 WITMARSUM Fijn gekruide Braadworst 40 cent per pond, Kroningsplechtigheden en Sociale conflicten in Engeland. Financieele problemen in Amerika. De verkiezingen in Japan. De 1 Mei-viering. Wanneer we in deze revue de Spaan- sche burgeroorlog eens een oogenblik laten rusten, dan is dit niet, dat we die ontwikkeling, zooals die de laatste we ken zichtbaar wordt minder belangrijk achten; integendeel, er zit (om het eens met een veel gebruikt woord te zeggen) Dansmuziek de Fenominale Band „THE SWINGERS” Populaire Prijzen HEMELVAARTSDAG van 3 uur af OOIEVAARS GEARRIVEERD, Vorige week Donderdag arriveerden op de boerderij van den heer Wybrandy bij Bolsward, de ooievaars ep Maandag middag eveneens het exemplaar, dat zich geregeld op het nest in het park in stalleert. De ooievaars zijn er; als ze werkelijk de zomer meegebracht zullen hebben, dient te worden afgewacht, den heer J, Tol alhier. Geslaagd aan dg ambachtsschool té f1809 f1790 f1736 f1650 Sneek voor machine-bankwerker H. Hof- stra en J. Smidstra is overgegaan van de 2de naar de 3de klasse. gemeenten te Makkum en Cornwerd aangenomen. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Lcesgcld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. GEEFT U SPOEDIG OP 1 I Vet gemest dan naar SLAGERIJ Eerst dan kunt U pas weten wat of GEMEST KALFS VLEESCH is I Onze meeste aanbeveling Alleenverkoop voor Bolsward 19.75, 22.50, 24.50 29.75, 32.50 TENNISSPORT TE BOLSWARD. Een vriendelijke uitnoodiging stelde ons j.l. Zaterdag in de gelegenheid de nieuwe tennisbaan aan het Laag Bol werk naast de R.K. School te bezichti gen. Een bijzonder goed beschut terrein is hiervoor uitgezocht. De baan zelve, zeer ruim‘van afmeting, is gemaakt van ba- salttegels, wat bij een betonnen baan dit voordeel heeft, dat de werking van den grond geen invloed uitoefent en dus geen hinderlijke scheuren kunnen ont staan. De hooge omrastering van draad gaas zorgt er voor, dat in normale ge vallen de tennisballen niet buiten het ter rein komen. Een eenvoudige box biedt gelegenheid voor een rustige beschou wing van het spel, bovendien bevinden zich hierin verschillende kastjes voor be- noodied materiaal, enz, enz. worden, bestaat er gezien de vorige mis lukkingen tot propageering van de ten nissport alhier, thans voldoende belang stelling? Deze vraag kan thans bevestigend be antwoord worden. De exploitatie staat op goede basis en onder de jongelui zoo wel als onder de ouderen, voor wien de tennissport als een uitstekende lichaams beweging beschouwd mag worden, be staat er voldoende belangstelling, We wenschen dan ook het comité, dat tot oprichting van deze tennisbaan be sloot, veel succes. tot op het oogenblik nog niet gevonden is. Dit is, zooals gezegd, een van de vele oplossingen, welke ons aan de hand worden gedaan. Het zou ons te ver voe ren, nog eenige andere meeningen van vooraanstaande lieden op economisch gebied te bespreken. Waar wij slechts op willen wijzen is dit, dat men de huidige conjunctuur iet wat verdacht vindt. De goede zijde van deze vrees is, dat men ditmaal ernstig zoekt naar de mogelijkheid, om een nieuwe onverwachte ineenstorting van ’t economische leven te voorkomen. De verschillende pogingen, die hiertoe on dernomen worden, zijn ten volle waard, met de grootste aandacht gevolgd te worden. Geheel naar Engelsche trant verloopen de eerste dagen van deze staking volko men rustig en we veronderstellen dat in het zicht van de Kroningsfeesten de da tum voor het stakende personeel niet ongunstig gekozen is, om eventueele wenschen ingewilligd te zien. Er is echter nog meer onrust aan den economischen hemel. De mijnwerkers, vereenigd in de „Mineworkers Federa tion”, dreigt tegen 22 Mei met een alge- meene staking, waarbij meer dan 400.000 leden van deze organisatie bij betrokken zijn. Het conflict loopt reeds maanden lang en vindt zijn hoogtepunt nu niet di rect in een loonconflict, maar speciaal in de eisch tot erkenning van de „Mine workers Federation” als eenigste verte genwoordigster van het personeel voor het voeren van collectieve loonbespre- king. In dit opzicht heeft dit geschil dus veel overeenkomst met dezelfde moeilijkheden in Amerika. Hoewel er den laatsten tijd minder over geschreven wordt, is de arbeidssi tuatie in Amerika nog lang niet nor maal. Daar komt nog bij dat men mo menteel in Amerika andere en grootere zorgen heeft. Men zal zich waarschijnlijk nog herinneren, dat de algemeene eco nomische opleving (die we ook voor ons land zoo graag als een vaststaand feit willen aanvaarden) in Amerika het vorig jaar merkbaar werd en zich zeer regel matig verder ontwikkelde. Maar daarmee is onze jachtende onrustige wereld niet tevreden, dat tempo moest worden opge- tuurlijke groei werd öeiemmera, er ver- toonen zich teekenen van overbelasting. De speculanten hebben weer een kans gezien en deze te haastig uitgebuit, met als gevolg, een achteruitgang. Het za kenleven in Amerika ondervindt direct deze weerslag. Geen wonder, dat de pes simisten onder de economen 'zich be zorgd afvragen: zullen we nu weer een herhaling krijgen van de gebeurtenissen in het najaar van 1929? Daarvoor is naar het oordeel van president Roosevelt hoe genaamd geen kans. Het wereldherstel, aldus Amerika’s president, is op weg, het kan door onbe zonnen daden geremd en vertraagd wor den. Het kan met schokken en stooten gaan, maar het is niet meer tegen te hou den. DE SWINGERS IN DE DOELE. Voor dansliefhebbers biedt de Doeie a.s. Donderdag een schitterende attrac tie. The Swingers, welke Nieuwjaarsdag voor de eerste maal in de Doeie optra den, komen met extra versterkt orkest van 6 personen. Advcrtcntlön per regel; Woensdaganuinmcr 10 cent, Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb, prijs. Giro no. 87926. FLORA’S KINDEREN. 2 Mei 1937. Het tulpenvelijd van den heer J. L. Hi- larides staat op het oogenblik gedeelte lijk in bloei. Er zijn echter ook al een groote hoeveelheid afgesneden, terwijl er eveneens nog verscheidene moeten bloeien, De tulpen die in bloei staan, leveren een prachtlgen aanblik. Enkele zoowel als dubbele soorten kan men bewonderen de verschillende kleuren maken het ge heel nog fijner getint. Het bollenveld is niet aan de weg gelegen en zooals ook elders Is het er „Verboden toegang". VAKSCHOOL VOOR MEISJES. TE HARLINGEN. 3 Mei 1937. Aan bovengenoemde school werden bevorderd van 1b naar 2b: G. Brouwer, G, Bruinsma, F. Epema, B. Faber, D. Feenstra en L. Gros. Van 2b naar assistenten-klasse: I. Brik en S. Veenstra. Het diploma hulp in de huishouding ontvingen; H. Belksma, H. Bergsma, B. de Boer, A. Ploegstra en J. Yntema. MAKKUM. Ds. van Baaien te Broek op Langen- dijk heeft het beroep naar de Ned. Herv. MET DE HAND GEVANGEN. 3 Mei 1937. Toen de heeren P. K. en H. P. K. ’s morgens naar hun werkgever de heer A. de B, gingen, ontdekten ze een bun zing. De beide mannen gingen het dier achterna om te trachten het te vangen. Ze waren op een zijweg, maar kwamen op de hoofdweg terecht, waar ook de bunzing heen was gevlucht langs schut tingen enz. De jagers smaakten het ge noegen dat ze het dier mochten vangen en wel met de hand. Wat zeker een uni cum is. Voor een lief prijsje werd de bun zing verkocht. „De mud syn skea, de 2 manljue hjar brea.” 3 Mei 1937. Inschrijving verbouwing van het huis van Dr. E. H, de Jong te Witmarsujn, J. Koopmans, alhier G. Heerlnga alhier J. Tol, alhier H. van Vliet, alhier Begrootlng f 1650. Na gehouden loting is het gegund aan U BESPAART DAARDOOR DE P.F.C. EEN BELANGRIJK STUK NAWERK. - INLICHTINGEN EN INSCHRIJVINGEN SECRETA RIAAT JONGEMASTRAAT 6 OF FA. J. A. BAKKER, GROOTZAND voor de jeugd, ook voor de arbeidende bevolking, die op deze dag verzameld was in en om de Lustgarten, heeft Hit ler gesproken. Veel nieuws gaf deze 1 Mei-rede niet. Het meest positieve geluid werd nog gehoord ten opzichte van de kerkstrijd. We nemen deze passage woordelijk over. Wij kunnen niet dulden dat dit gezag, dat het gezag is van het Duitsche volk, door anderen wordt aangevallen, dat geldt ook voor alle kerken. In zooverre zij zich met hun godsdienstige kwesties bemoeien, bemoeit de Staat zich niet met haar. Maar wanneer zij trachten, door welke maatregelen ook, brieven, ency clieken, enz. zich rechten aan te matigen, welke slechts den Staat behooren, zul len wij ze terugdrukken naar de haar toekomende taak van geestelijke ziels zorg. Het zal wel niemand verwonderen wanneer deze woorden ook in de daden der Duitsche regeering tot uiting komen, dat een verscherpte kerkstrijd te ver wachten is. De met zooveel reclame aangekondig- de verkiezingen in Japan, eigenlijk een papieren strijd tusschen leger en burger bevolking, is ten slotte onder een groote onverschilligheid van het kiezerscorps verloopen. Het aantal niet stemmers is buitengewoon groot. Volgens sommige berichten zou de helft van de 15 millioen kiezers niet gestemd hebben. Te Osaka stemden b.v. slechts 59 te Hakodata 49 De vraag zal onwillekeurig wor den gesteld: hoe staat het nu na deze verkiezing met de diverse partijen? Een algemeen verschijnsel is, dat het pu bliek afdrijft van de orthodoxe partijen (men dient dit woord natuurlijk in ande re beteekenis dan die bij ons gangbaar is te nemen). Zeer veel jonge Japanners van allerlei klassen steunen de sociale massa partij. De partij wil de oppositie vormen tegen het militarisme, het kapi talisme en de bureaucratie. Hoe de situ atie precies is, valt nog niet met zeker heid te zeggen, wel kan men verwachten, dat de bestaande regeering niet is ver slagen, wel verzwakt. De vroegere 1 Mei-viering, die tot het privilegie van de Sociaal De mocratische arbeiderspartij gerekend mocht worden, is in de laatste 5 jaren grondig gewijzigd. Communisten, socia listen, anarchisten en nationaal socialis ten, betwisten thans elkaar de beteeke nis van de 1 Mei-dag. In Duitschland heeft Hitler op den 1 Mei-dag die als nationale feestdag ge proclameerd is, in het Olympisch Stadion op een daar gehouden jeugddag gespro ken tot ongeveer 120.000 jongens en meisjes. Onder meer zeide de Führer: Er is slechts één Duitsch volk en daarom kan er ook maar één Duitsche jeugd zijn. Dit rijk steunt en staat op zijn jeugd. Dit nieuwe rijk zal zijn jeugd aan niemand toevertrouwen, maar het zal deze jeugd zelf opvoed&n en vormen. Niet alleen VERJAARDAG H. K. H. PRINSES JULIANA. 30 April 1937. Het muziekkorps „Wubbenus Jacobs” maakte een rondgang door het dorp ter eere van de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, onder de vroolijke too- nen van het korps. Op het Schil werd halt gehouden en nog enkele nummers geblazen met als slot het „Wilhelmus”. Een groot aantal luisteraars was aldaar verzameld waar- nndpr dp ipiicrd nip+ ontbrak dip iiiiphpn- Jammer aat men nooit eens algeheele stilte verkrijgt, zoodat men ook werke lijk naar de muziek kan hooren. Voor 12 Europeesche landen zal van deze Kroningsplechtigheid een ooggetui ge verslag per radio worden gegeven, n.l. voor Nederland, Zweden, Noorwe gen, Denemarken, Duitschland, België, Frankrijk, Zwitserland, Oostehrijk-Hon- garije, Tsjecho-Slowakije en Joegoslavië. Dat er nu in het zicht van die groote feesten ernstige arbeidsconflicten in En geland uitbreken, is voor de verantwoor delijke instanties niet prettig. De Londen- sche autobusstaking, die reeds enkele weken dreigde, is Vrijdagnacht een feit geworden. Welk een omvang deze sta king heeft en hoe enorm de ontwrichting van het verkeer zal worden, bewijzen ons enkele cijfers. Er zullen 5000 autobussen uit het verkeer worden genomen. Deze autobussen vervoeren dagelijks 5’/2 mil lioen passagiers, 25000 employé’s van de Londensche „Transport Board’’ hebben het werk neergelegd, terwijl in de pro vincie nog 125000 man staken. Zaterdag morgen reeds vroeg begaven groote groepen menschen zich uit de voorsteden naar hun werk in het centrum van Lon den. Dit was voor velen vaak een wan deling van 10 tot 12 K.M. Het groote voetbalevenement van Lon den, de Cup-final te Wembley onder vond reeds veel last van deze verkeers- staking. heid in onze wt£?en zekere eentonig- willen we onze belangstelling voor van daag eens vestigen op Engeland, waar de komende Kroningsfeesten alle aan dacht in beslag nemen. Verschillende foto’s hebben ons reeds vertrouwd gemaakt met de gedachte, dat er reusachtige voorbereidingen voor deze feesten getroffen worden. Tiendui zenden, neen we mogen gerust zeggen, honderdduizenden zullen op die Kro- ningsdagen naar Londen stroomen om de met oud Engelsche praal en luister te vieren plechtigheid te aanschouwen. Onwillekeurig gaan onze gedachten ’n oogenblik terug naar de afgetreden Ko- ning. Wat een verschil in opvatting tus schen hem en zijn broer. De tegenwoor dige hertog van Windsor (voor zijn dé- bacle met miss Simpson een door het geheele Engelsche volk geliefde Souve- rein) was een selfmade mensch, die zich van de strenge etikette, die er altijd aan het Engelsche hof heerschte, niet zoo bijzonder veel aantrok. Daarentegen is zijn broer, de nu te ^kronen Koning van Engeland een meer ingetogen figuur, niet zoo’n strijder, con- ventioneeler misschien en bovendien is de toekomstige Koningin van Engeland juist een groot voorstandster van de handhaving der oude i^tikdtte. Zooals overal elders zal ook deze opvatting, die zoo geheel overeenkomt met de wen schen van de oud-Engelsche adel wel de rentie, waar men de oorzaken van de doorslag gegeven hebben. vele spanningen, welk veelal op politiek terrein moeten worden gezocht, zou kunnen wegnemen. Juist dit verlangen naar een economische conferentie is ty- peerend voor de huidige vrees voor de conjunctuur. Zeker, ook vroeger hield men dergelijke conferenties, maar dan voelde men er eerst behoefte aan, indien er crisisverschijnselen vielen waar te nemen. In tijden van economische ople ving dacht niemand eraan een conferen tie samen te roepen. Het ging goed en wat wil men meer? Men staat thans voor een moeilijke taak. Men zal de maatregelen moeten nemen, die er toe kunnen leiden, de hui dige conjunctuur voor langen tijd vast te houden. Daartoe worden vele oplos singen aan de hand gedaan. Interessant is b.v. de meening van Ford. De bedrij ven zouden nog meer gerationaliseerd, de vaste lasten zooveel mogelijk ver laagd moeten worden. Lage prijzen en hooge loonen zijn noodzakelijk, verklaart de automobielkoning. Er is werk voor allen, wqnt de mc(n^chheid heeft nog behoefte aan vele dingen. Deze Ameri kaan ziet daarbij zeer terecht in, dat om dit te bereiken het distributieproces en het geldsysteem geheel hervormd zouden moeten worden. Daartoe zou intusschen een economisch genie noodig zijn, die KAATSEN. 2 Mei 1937. Aan de groote Kaatspartij welke op Hemelvaartsdag 6 Mei a.s. te Wijnaldum zal worden gehouden van 12 uitgenoo- digde afdeelingsparturen komen voor Arum uit de kaatsers R. Yetsinga, C. Kamminga en G. Kuipers, leden van de K.V. „Willem Westra”, alhier. Wanneer men een blik werpt in het economisch gedeelte van de bladen en zich daarbij de vraag stelt, wat er op dezelfde plaats eenige jaren geleden te lezen was, dan zal men een algeheele omkeer kunnen vaststellen. Toentertijd de crisis had haar hoogtepunt bereikt brak men er zich het hoofd over, hoe men tot een prijsstijging zou kunnen komen. Men was niet ten onrechte van meening, dat een gunstiger ontwikkeling der prijzen de eerste voorwaarde voor een nieuwe opleving was. Want slechts hoogere prijzen, dat wil dus zeggen kans op hoogere winsten, kan voor de onder nemers een prikkel tot grootere activiteit beteekenen en grootere activiteit heeft op haar beurt de economische opleving tengevolge. Intusschen zijn de prijzen gestegen en wel in dier mate, dat vele economen Roosevelt behoort daar b.v. toe zich opnieuw zorgen meenen te moeten ma ken. Want de algemeene economische opleving werd dit keer geenszins enkel cycli” opgewekt. De tegenwoordige ver betering in den economischen toestand heeft ook andere oorzaken, welke voor namelijk gelegen zijn in den enormen bewapeningswedstrijd en b.v. ook in eenige slechte oogsten. Men kijke maar eens naar Engeland, waar de herbewa pening aan de toch reeds grootere eco nomische activiteit een nieuwe stimu lans heeft gegeven. Zooals al gezegd heeft nu de prijsstij ging een hoogte bereikt, die in vele ge vallen niet meer als wenschelijk wordt beschouwd. Het verlangen naar prijs- verhooging heeft bij vele economen plaats gemaakt voor een groote bezorgd heid over het verdere verloop van de economische ontwikkeling. Niet ten on rechte vreest men, dat op zekeren dag het geheele gebouw wel weer eens zou kunnen instorten en dat dan de krachten welke tot de opleving leidden, verlamd zouden worden. Op het oogenblik heeft het duurder worden van het leven loon strijd en stakingen tengevolge, die ont wrichtend werken. De hoogconjunctuur, welke tegen woordig in het economische leven heerscht, is vol spanningen. De stem ming wordt ondanks den gunstiger toe stand zienderoogen nerveuzer en velen zouden op het oogenblik eerder willen remmen dan de ontwikkeling verder op waarts drijven. Vandaar ook het verlan gen naar een economische wereldconfe- daicidg „de doeie” - bolsuiard ■V i WEA TH ER PROOF DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1