DE KORTERE WERKTIJD. Buitenlandsclie Revue. Reparatie aan alle merken Automobielen HOFSTEDE THEE 10. V. H. UUERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo DOUWE EG BERTS ■Mtfd L DE) 1753 I T 33*!£ Jaargang Woensdag 26 Mei 1937 No. 40 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Stadsnieuws. ANNO Groote voorraad Onderdeelen en Banden ELASTIEKEN KOUSEN Naar 4 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 o Ingezonden Mededeelingen Advcrtcntiün per regel: Woensdagsnummcr 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Speciale inrichting voor Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. T h- ;ft OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 .T ig en alleen - 'J. Gift J er et de ir L Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a ct. Buitenland 2^ ct. BELLAMY. "Zaterdagavond werd in hotel de Wijn berg een vergadering gehouden door de Bellamy-club alhier. De opkomst, hoewel niet groot, was toch bevredigend. De heer Mol opende deze bijeenkomst met een opwekkend woond. De heer Boo gaard uit Den Haag sprak vervolgens over de wetenschappelijke zijde van het Bellamy-vraagstuk. De Bellamy-gedach- te, nog al te veel door de menschen be schouwd als een niet bereikbaar ideaal, begint zijn weg over onze wereld te vin den. Daar is hard voor gewerkt en de critiek is aan de werkers niet gespaard. Van wetenschappelijk standpunt kan de Bellamy-beweging zeer goed verklaard worden. Wat is eigenlijk wetenschap? Zeer kort uitgedrukt het uiteindelijk ge volg van onderzoekingen in eiken vorm. De pioniers zorgen, dat de wetenschap vooruitgaat. Dat dit geen gemakkelijke taak is kunnen we zien aan de techni sche wetenschap, om maar een voorbeeld te noemen de uitvinding van de stoom machine. Geweldige vooroordeelen heeft men moeten overwinnen en aan ’t door zettingsvermogen van die pionniers is ’t alweer te danken, dat we met die uitvin dingen vertrouwd worden. Niet enkele maar alle takken van wetenschap moe ten samenwerken om te komen tot dat gene wat men nog altijd zoekende is, n.l. een betere samenleving. Bellamy was ook een man die niet door zijn tijdgenooten begrepen werd en ook in onzen tijd gaat de Bellamy-ge- dachte aan zeer velen voorbij. De con clusie, die Bellamy trok uit de economie van zijn en uit onzen tijd, is dat de be hoeften van alle menschen bevredigd kunnen worden door alles wat op de aarde aanwezig is. Dit zou dus een groot vraagteeken plaatsen op de stelling hoog en laagconjunctuur en crisis. Onze tegenwoordige tijd demonstreert de onmacht van deze lang gevolgde wereldeconomie. Bellamy constateerde ook de periode van rijkdom en armoede, maar hij nam deze stelling niet aan als het eenigst mogelijke. Geheel ons eco nomisch leven wordt beheerscht door de factor geld. Men vergeet daarbij altijd dat de mensch primair en het hulp- of ruilmiddel secundair is. De behoefte aan goederen is er en ook de goederen zijn er, maar kpnnen niet worden afgenomen omdat de derde factor, de meest onder geschikte, het geld, ontbreekt. Men zegt wel eens, dat het geld alleen maar circu leert, maar in die cirkel is toch een hiaat: het geld komt niet automatisch terug bij elke schakel aan die cirkel. Hierna beantwoordt spreker de vraag hoe de Bellamy-gedachte onder het volk moet worden gebracht en wekt ten slotte allen op de 2 boeken van Bellamy: „In het jaar 2000” en het vervolg hierop on bevooroordeeld te bestudeeren. Van de gelegenheid tot het schriftelijk indienen van vragen werd ruim gebruik gemaakt. idee vrijheid geen nadeel voor de zwak keren beteekent. Noch de S. D. A. P. die niet bestond, noch een andere partij had het toen in zijn macht de Liberalen tot het aannemen van zulk een wet te dwin gen. Zij kwam uit het eigen principe voort. Verder acht spreker het een krankzin nigheid de vrijheid van de liberalen niet te vertrouwen, zooals de Klaroen doet, Want sinds 48 is het de liberale politiek, die het land heeft geleid en met eere. Vele beschouwingen inzake andere partijen gaf de spreker ten beste en ook inzake de verdediging van ons land gaf hij duidelijke uiteenzettingen. De mede deelingen over de propaganda welke de partij gaat voeren onder de arbeiders doen vermoeden, dat ook onder hen ve len terug gewonnen zullen kunnen wor den voor de oude sympathieke liberale idee. ie et >r n ie at e- ie te Lecsgcld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor bet Buitenland f 7- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. jn OS et lx a. ia a- :d .ir id k- o- IS. )e tn in )9 OROOTZAND 18 SNEEK In alles steeds het nieuwste en het beste. LAGE PRIJZEN. et ta- e, JO J- :n ■s, in n- o- al •is 3- Id pk >n VOETBAL. Promotiewedstrijd C.A.B. III-Langweer I 1-1. In ’n zeer sportief gespeelde wedstrijd heeft ons derde elftal de promotiekansen ten volle benut. Deze club speelt nu in het volgend sei zoen in de 2de klasse F. V. B. Het voet balveld te Langweer is voor onze spe lers te klein van afmeting, wat zich na tuurlijk direct laat gevoelen bij het plaatsen van de bal. Voor de eigen spe lers was dit bezwaar niet aanwezig en konden deze direct in beter tempo spe len. Langzamerhand werd C. A. B. het ter rein gewend en waren ook de aanvallen beter afgewerkt. De C. A. B.-keeper had een uitstekende dag en wist soms lasti ge schoten prima te verwerken. De stand voor de rust bleef 0-0. Na de rust ongeveer hetzelfde spel- beeld. Veel aanvallen van weerskanten, maar ook zeer goed doelverdedigen. Uit een goede aanval door C. A. B. weet de rechtsbuiten een doelpunt te maken. Jammer dat iets later een eigen C. A. B.- er bij ’n schermutseling de bal in eigen doel kopte, waardoor de stand 1-1 werd. Met dit resultaat kunnen onze C. A. B.- ers nog tevreden zijn. Ze gaan nu nog ongeslagen over naar de 2de klasse. Laten we hopen, dat de sportieve op vattingen die we onder de jongere C. A. B.ers mogen beluisteren, ook in het ver volg bij het spel tot uiting komen. Een woord van hulde voor jullie kranig werk is hier zeker op z’n plaats. LIBERALE KIESVEREENIGING. De kiesvereenigging „Vooruitgang” kwam Maandagavond 24 Mei bijeen in de Wijnberg om te luisteren naar den heer Ir. H. W. van der Voort. Na door den voorzitter, den heer H. M. Nijk, te zijn ingeleid, zette de spreker voor een niet talrijk publiek de liberale beginselen uiteen, waarna een ruime gelegenheid werd geboden vragen te stellen. Uitgangspunt voor den spreker was een artikel uit de Anti-Revolutionnaire verkiezingskrant „de Klaroen”. Er wordt den liberalen verweten, dat hun vrijheid, welike zij willen brengen, leiden zou tot ongebondenheid. Inder daad zijn de liberalen, het woord duidt er reeds op en ook de naam vrijheids bond, voorstanders van vrijheid, maar slechts voor zoover zij meewerkt aan den toestand, dat de vrijheid van den eenling ten bate is van de maatschappij. Zoodra die vrijheid wordt gebezigd door de een ling om zich te verrijken ten koste van de maatschappij, dan is die vrijheid voor den liberaal verwerpelijk. Gebruik makende van deze vrijheid kan de mensch in deze maatschappij ko men tot een groote mate van geestelijke en zedelijke sterkte. Zulke personen kun nen dus hun persoon inzetten om te ko men tot een diep godsdienstig leven, zoodat de vrijheid welke de Liberaal voorstaat, in overeenstemming is met de Christelijke aard, welke ons volk eigen is. In tegenstelling met de Katholieken wil spreker de mensch niet beschermd zien zoodat hij niet kan zondigen, daar voor hem hooger staat de mensch, die niet zondigt, al is hij in de gelegenheid. Sterke en gezonde menschen zijn in vrij heid opgegroeid. De Klaroen schrijft, volgens spreker, dat de liberale vrijheid ten bate van de sterken is en ten koste van de zwakken. Op grond van het door den spreker reeds meegedeelde protesteert hij hier tegen. Verder behandelt de spreker de econo mische vrijheid waarvan in „de Klaroen” ook sprake is. Kuyper streed indertijd voor beschermende maatregelen en slechts toen het bleek, dat de strijd geen politiek gewin bracht, liet hij hem varen. En Colijn is voorstander van vrijhandel een standpunt, dat de liberalen steeds hebben gehuldigd. De wet van 1874 van Van Houten maakte een einde aan de kinderarbeid beneden 12 jaar. Hiermee en met andere voorbeelden toont spreker aan, dat de Na een staking van twee maanden is aan de arbeiders van een van de groot ste Amerikaansche ondernemingen, het Firestone-concern in Akron (Ohio) de 36-urige werkweek toegestaan. Deze nieuwigheid, resultaat van de nieuwe vakvereenigingsbeweging van Lewis en zijn „Committee for Industrial Organi sation”, zal moeilijk tot de firma Fire stone en zelfs niet tot de rubber-indus- trie alleen beperkt kunnen blijven. Nu de 36-urige werkweek eenmaal in een groote onderneming is ingevoerd, be staat er alle kans, dat zij ook elders haar intrede zal doen en men kan niet ont kennen, dat daarmede een verdere etappe is bereikt op den weg, welke de techni sche ontwikkeling geopend heeft. Dat deze technische ontwikkeling de vroegere arbeidsquantiteiten overbodig gemaakt heeft, is zonder meer duidelijk. Maar of nu 36 uren de juiste quantiteit is d. w. z. niet te veel en niet te weinig is een geheel andere vraag en zeker is wel, dat het niet onder alle omstandig heden de juiste quantiteit zal zijn. De ontwikkeling zal ons wellicht een systeem1 aan de hand doen, dat het mo gelijk maakt, zoowel het arbeidsloon, als ook den werktijd van een centraal punt uit te dirigeeren. Evenals op het oogen- blik de centrale banken, overeenkom stig de algemeene situatie en bijzondere financieele noodzakelijkheden, de discon to nu eens verlagen, dan weer verhoo- gen, laat het zich zeer wel indenken, dat er zich een instelling ontwikkelen zal, die al naar den graad van bedrijvigheid de werktijden verkort of verlengt en al naar de heerschende koopkracht de loonen verlaagt, dan wel verhoogt. Het kan tientallen jaren en nog langer duren, alvorens men de juiste techniek voor deze nieuwe economische politiek gevonden zal hebben, een techniek, wel ke fijn en gevoelig zal moeten zijn. Zoo lang zij niet gevonden is, zal deze ont wikkeling zich met schokken en zonder elasticiteit voltrekken. Dit valt op te merken bij de invoering van de 40-urige werkweek in Frankrijk en ook in Ameri ka zal dit zichtbaar worden. De wijze, waarop de kortere werktijd op ’t oogen- blik wordt ingevoerd, zal toekomstige generaties zoo plomp, dom en primitief schijnen, als ons een voor-historisch stuk gereedschap, vergeleken met een moderne machine. Wijl wij op het ge bied van de verdeeling der hoeveelhe den arbeid nog geen systematische ken nis vergaard hebben en er nog geen ge rijpte techniek bestaat, zal door de hui dige ongeregelde, generaliseerende en onsamenhangende par-foce-stooten on getwijfeld ook veel verwarring en scha de worden aangericht. Maar eens zullen voor de oplossing van dit vraagstuk de juiste methoden ter beschikking staan. Ondertusschen kan men er zich mede troosten, dat de negatieve nevenver schijnselen van het huidige proces aan relatieve beteekenis verliezen, wanneer zij in verschillende landen tegelijkertijd optreden. De verwarring, die door de plompe invoering van de 40-urige werk week in Frankrijk is gesticht, zal zich b.v. minder doen gevoelen, indien zich ook in Amerika dergelijke verwarringen voordoen. Bestaat er kans voor een wapenstilstand. De Engelsche vloot. De Kleine Entente. Sit-down staking. Gedurende de laatste jaren heeft buitenlandsche diplomatie in Engeland meermalen bewezen een groote invloed te kunnen uitoefenen op de groote we reldproblemen die we gedurende een aantal jaren hebben meegemaakt. Niet altijd is die invloed zoo geweest dat het de buitenstaanders bevredigde en zeker zullen de leidende staatslieden in Enge land zich dikwijls met zeer bescheiden resultaten tevreden moeten stellen. Dit neemt niet weg dat dankbaar erkend 1 mag worden dat de rol welke Engeland gedurende de laatste vijf jaren gespeeld heeft, Europa voor een tweede wereld oorlog bewaard heeft. We zullen ons niet verdiepen in de moeilijke situatie waarvoor dit beleid geplaatst werd, maar ons voor vandaag in verband met enke le geruchten over een mogelijke wapen stilstand in het Spaansche conflict even bezig houden met enkele feiten uit den laatsten tijd. Aan de doortastendheid van de Engelsche regeering is het te danken dat na de mislukking van de non-inter- ventie tóch een controlestelsel rondom Spanje is ingesteld. Dat bemoeilijkt de vrije in- en uitvoer, het zenden vooral van troepen en materiaal en zal onge twijfeld veel bijdragen tot localiseering van dit conflict. Thans is Engeland met een nieuw initiatief gekomen n.l. de mo gelijkheid van een wapenstilstand, gedu rende welke tijd de buitenlandsche vrij willigers aan beide zijden zouden wor den teruggetrokken. Ontegenzeggelijk tast men met een dergelijk voorstel de kern der Spaansche kwestie aan. Wanneer de buitenlandsche hulp aan weerskanten wordt ingetrok ken bestaat er groote kans dat deze brand bij gebrek aan brandbare stof zeer spoedig gebluscht kan worden. Dat is juist de verstrekkende beteekenis van dit voorstel, waardoor de vreemde in menging in het Spaansche conflict ver dwijnt niet alleen maar door die niet meer belanghebbing een vruchtbare bodem geschapen wordt voor een on derlinge samenwerking onder de groote mogendheden. Alles hangt natuurlijk af van de vraag: hoe zullen de verschillende regeeringen dit voorstel ontvangen. Frankrijk volgt natuurlijk den koers die Engeland voor schrijft. Rusland, dat streeft naar een beetje meer vriendschap met Engeland, ontvangt het voorstel wel sympathiek. De groote vraag blijft natuurlijk, wat zullen Italië en Duitschland doen? Afzon derlijk een antwoord geven? Neen, dat gelooven we niet; de as Rome-Berlijn is daarvoor nog te kort in werking ge steld. Mussolini zal in dit geval eerst met Hitler willen praten voor een definitief antwoord te geven. Wanneer we even wel aannemen dat reeds eerder door Ita lië is te kennen gegeven dat men niet ongenegen was de vrijwilligers uit Spanje terug te roepen mits ook Rusland hetzelfde doet, daar is dunkt ons de kans op een overeenstemming belangrijk ver groot. Pas na deze beslissingen blijft de vraag, wat zullen de twee Spaansche re geeringen die van Valencia en die van Salamanca doen wanneer door de groo te mogendheden een voorstel tot alge- heele oplossing van het geschil zal wor den gedaan. Hier blijft voorloopig af wachten de boodschap. Het moet voor de honderdduizenden Engelschen die de vorige week de vloot- schouw te Spithead hebben bijgewoond een onvergetelijk en trotsch schouwspel geweest zijn toen de geheele Engelsche zeemacht door de nieuwe koning werd bezichtigd. Wat een geweldige zee macht. Engelands vloot is Engelands macht wordt er steeds beweerd en deze vlootrevue levert daarvoor het onom- stootelijk bewijs. Ondanks alle vlootver- dragen en vlootconferenties heeft Enge land thans een vloot waarmee niets is te vergelijke,n en nog werken de werven dag en nacht, zoodat over enkele jaren dit geheel nog machtiger, nog grootschef zal zijn. Nu lagen op de historische reede van Spithead 200 oorlogsschepen, van de geweldige super dreadnoughts tot de kleinere torpedojagers en onderzeeboo- ten. De meest moderne vliegtuigmoeder- schepen, vanwaar een geheel luchteska der kan opstijgen, ontbraken niet. Alle Engelsche bladen schrijven, dat de natie nimmer in het bestaan van het rijk zulk een schouwspel van macht en maritieme grootheid heeft meegemaakt. Dat versterkt natuurlijk het nationale bewustzijn, maar ook moet dit indruk wekken naar buiten en speciaal naar Italië dat zoo graag schermt met z’n zeemacht, maar zich nu toch tegen over die Engelsche vlootmacht als een heel klein broekje mag blijven beschou wen. Alle buitenlandsche bladen hebben de bijzonderheden van de vlootrevue ge publiceerd, behalve Italië, daar is alles wat Engelsch is, tegenwoordig contra- banda. Ons inziens zal deze struisvogel politiek niet ’t door Mussolini gewensch- te succes hebben, de feiten laten zich nu eenmaal niet weerhouden. We hebben zoo juist even aangeroerd de as RomeBerlijn. Dit is zooals U waarschijnlijk weet een belangen over eenkomst tusschen Rome en Berlijn of de verwezenlijking van een MussoliniHit ler droom, het groote Europeesche fas cistische bloc. Gelukkig zijn we nog niet zoover. Italië dat gemeend heeft met Oostenrijk en Hongarije zeer gemakke- 1 lijk spel te hebben, blijkt zich evenals Hitler in die Oostenrijksche mentaliteit vergist te hebben. Ook bij de andere Balkanlanden is de i animo voor de fascistische zegeningen niet zoo buitengewoon groot. Naast de as of de spil RomeBerlijn is men nu bezig een driehoek Praag-Wëenen-Boe- dapest te vormen. Dit gaat uitsluitend om economische samenwer king. Over het algemeen ligt in die vele besprekingen een grondtoon van onder linge waardeering en samenwerking, die uiteindelijk toch tot het zoo begeerde resultaat moet leiden. We stappen nu even over naar Ameri ka om eens poolshoogte te nemen van de stand der diverse stakingen. Men her innert zich zeker nog wel dat de staking in de groote staalfabrieken in Amerika hoofdzakelijk zijn oorzaak vond in de niet-erkenning van de vakvereeniging S. W. O. C. (Steel Workers Organizing Committee). Dezer dagen heeft ’n stem ming plaats gehad onder de 24000 ar beiders aangesloten bij deze S. W. O. C. Hiervan verklaarden zich 17000 voor vertegenwoordiging door het S. W. O. C. Dit instituut is dus zegevierend te voor schijn gekomen uit een strijd welke uit moest maken of een, en zoo ja, welke vakvereeniging de arbeiders van de groote staalfabriek vertegenwoordigen moest. De gevolgen van deze overwin ning moeten zeer belangrijk zijn. Daar mee is natuurlijk nog niet gezegd dat al les nu in een slag weer in orde is. Dit zal wel heel geleidelijk verloopen. Te Detroit b.v. is j.l. Donderdag nog even een sit-down staking uitgebroken onder de 4000 arbeiders van de Plymouth Motorcar Company fabriek. Deze sta king was bedoeld als protest tegen de beweerde activiteit van spionnen der maatschappij in de fabriek. Verschillen de artisten in Hollywood staken ook nog en nu ook weer 515 mijnwerkers in een mijn te Wilsonville. De stakingen in Londen waarvoor men vooral gedurende de Kropingsdagen zoo zeer gevreesd heeft, schijnt toch niet die omvang te nemen als aanvankelijk gemeend werd. Het Londensche publiek heeft zich buitengewoon snel aangepast en wat niet op eigen beenen naar en van het werk kon komen, maakte gedurende de Londensche autobusstaking gebruik van de ondergrondsche. Toen is getracht het conflict uit te breiden met de trans portarbeiders, maar deze gevoelden daar blijkbaar niet veel voor. Waarschijnlijk zal dan ook dezer dagen de busstaking te Londen wel weer worden opgeheven. Mocht na de hervatting van het werk blijken dat het publiek de ondergrond sche spoorweg verkiest boven de bus- sen, dan zullen de omnibusdiensten bui ten de spitsuren worden verminderd. Alweer een verloren staking met altijd dezelfde achtergrond, verloren loon, ver loren koopkracht en meer dan eens voor sommigen volslagen armoede. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen DE FRIESCHE MARATHONLOOP. Naar ons nader werd medegedeeld, is deze Marathonloop, wegens blessure van een der deelnemers, uitgesteld tot Donderdagavond 7 uur. Bereids werden reeds een drie tal medailles voor de eerstaankomenden beschikbaar gesteld, alsmede een auto, welke de deelnemers uit Leeuwarden naar hier zal brengen en hun op de te rugtocht zal begeleiden. ,a n e. •e. n. in

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1