HEI BEDREIGDE INDIVIDU. I Buitenlandsche Revue. 3 III.V. 0. UIERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo 0 Reparatie aan alle merken Automobielen .1 Stadsnieuws. Het werktijdenbesluit voor kantoren. Groote voorraad Onderdeelen en Banden 33^? Jaargang Woensdag 2 Juni 1937 No 42 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD INGEZONDEN MEDEDEELINOEN r D 3 t) 3 Advertentie n per regel: Wocnadagsnutnincr 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. 3 3 3 Speciale inrichting voor Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Lcesgcld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. De wereldtentoonstelling. De kabinetswisseling in Enge land. De Spaansche oorlog. Stakingen in de nieuwe wereld. Elke wereldtentoonstelling, die gehou den wordt, kan men gerust als een feit van bijzondere beteekenis beschouwen. De thans officieel te Parijs geopende we reldtentoonstelling past ook weer geheel in dat speciale milieu. Ook hier is weer bijeengebracht datgene wat in elk land een vooraanstaande plaats inneemt of waarvoor men op de wereldmarkt zijn afzet zoekt. Ons Nederlandsch paviljoen op deze tentoonstelling is de vorige week door Minister Slotemaker de Bruine ge opend. In dit paviljoen wordt een over zicht gegeven van alles wat we in eigen land om ons heen zien, maar waarvan we door de sleur van het dagelijksche leven niet altijd voldoende kennis nemen. De staking in Amerika duurt nog onverminderd voort. Bijna 70.000 metaalbewerkers zijn thans in staking. In Chicago zijn eenige inciden ten voorgekomen, waarbij ongeveer 20 Deze Nederlandsche inzending is een nationale en cultureele manifestatie. Wellicht zal bij velen de vraag opko men: wat wordt er nu zooal in een der- •gelijk paviljoen tentoongesteld? Men Lziet er oude monumenten, nationale kke- ‘derdrachten, typische landschappen en aardige hoekjes uit onze groote steden. Verder een overzicht van onze activiteit op het gebied van lucht en scheepvaart. Het Staatsbedrijf der P. T. T. is mei een unieke inzending vertegenwoordigd. Een speciale afdeeling is ingericht voor de productie van drukkunst, ceramiek, glas industrie, weefkunst en zilverwerk-in- dustrie. Verder is er een groep kerke lijke kunst, dan is er nog een zaal voor binnenhuisarchitectuur, decoratiekunst en meubileering. In de benedenverdie ping is ondergebracht de Nederlandsch- Indische inzending, die vooral aan den bezoeker veel bezienswaardigs biedt. Na tuurlijk ontbreekt een inzending betref fende onze groote werken, als Zuiderzee bruggen en tunnelbouw niet en ten slotte een prachtige inzending van de Aals- meersche en Boskoopsche kweekers, die vooral 1n de tuinen van het paviljoen tot haar recht komt. In den loop van zijn openingsrede richtte Minister Slotema ker de Bruine zich in hartelijke bewoor dingen tot de Nederlandsche arbeiders, die wekenlang hebben gearbeid aan den Louw van dit paviljoen en gezorgd heb ben voor een keurige en soliede indruk. gebleken. Vooral is dit gebleken na 1931 toen het pond ineen stortte en Mac Do nald een beroep deed op de medewerking van alle politieke tegenstanders. Misschien dat Baldwin teveel de idea listische politiek van Mac Donald ge volgd heeft en daardoor de defensie van Engeland niet gehouden op het peil dat de Engelsche zeemacht voorheen altijd had. De herbewapening van Duitschland, het optreden van Italië in de Middelland- sche zee, enz. enz., zij hebben Baldwin overtuigd, dat alleen een buitengewoon krachtige Engelsche zeemacht een balans voor de wereldvrede zou kunnen blijven. Wij zeggen daarmee niets ten nadeele van Mac Donald, die meer idealistisch geloofde in een algemeene verbroedering van de menschen en nog vasthield aan het ideaal der gedeeltelijke ontwapening. Dat dit ideaal niet is uitgeleefd ligt niet aan de houding van de toenmalige En gelsche regeering. Hoe is nu de figuur van den nieuwen premier? Over, het algemeen beschouwt men Neville Chamberlain als een stille terug getrokken figuur, weinig geneigd vrien den te zoeken en te vinden. Bovendien valt zijn optreden samen met een zeer moeilijke buiten- en binnenlandsche poli tiek, die het Engelsche kabinet voeren moet. Een groote verdienste van dezen Staatsman is geweest, dat hij als En- gelsch minister van Financiën het groote budgetdefacit, dat hij van Snowden over nam, in een batig saldo wist om te too- veren. Wat de partijverhoudingen van dit nieuwe ministerie betreft, blijft het zoo- wat geheel gelijk aan de regeering- Baldwin. Voor buitenlandsche zaken is de bekende minister Eden ook in dit ka binet opgenomen. Betreffende de Spaansche oorlog is het meest op den voorgrond komende feit, n.l. de terugroeping van de vrijwil ligers nog steeds niet dichter bij de op lossing gekomen. Zoowel Italië als Duitschland en Rusland staan niet on sympathiek tegenover deze beweging, maar willen elk voor zich niet het eerst beginnen. Het Engelsche compromisvoor stel om Spanje te verzoeken de strijd eenigen tijd te staken, opdat die buiten landsche vrijwilligers teruggetrokken kunnen worden, is door links en rechts in Spanje niet onverdeeld gunstig ont vangen. Italië kijkt eerst eens de kat uit den boom. Rusland acht het wenscheüjk en rechtvaardig, dat de rechtschen, die het eerst de wapens tegen de wettelijke regeering hebben opgenomen, ook het eerst de krijgsverrichtingen zullen staken en de buitenlandsche troepen, met inbe grip van de Marokkanen naar huis zul len zenden. Die buitenlandsche inmen- die op dien dag vertrekken; j. arbeid in kantoren van binnen vaart- en sleepdienstondernemingen, die direct verband houdt met op dien dag aankomende of vertrekkende schepen; k. arbeid in kantoren, behoorende bij ondernemingen, waarin het verrichten van den bedrijfarbeid op Zaterdag na 1 uur des namiddags niet verboden is, doch alleen voor wat betreft administra tieve werkzaamheden, welke onontbeer- ijk zijn voor den geregelden gang van den bedrijfsarbeid, die alsdan verricht wordt; l. arbeid in kantoren van luchtvaart ondernemingen, die direct verband houdt met het aankomen en vertrekken van vliegtuigen. Eveneens mag een man of een vrouw in kantoren op Zaterdag na 1 uur des namiddags den hieronder genoemden ar beid verrichten: a. arbeid in kantoren van notarissen advocaten en deurwaarders, bestaande in spoedeischende administratieve werk zaamheden; b. arbeid in bankkantoren en kanto ren voor den geld- en effectenhandel, noodig voor de afwerking van effecten en vreemde valutatransacties van dien dag of welke verband houdt met het bij houden van de giro-, bank- en effecten rekeningen en het mededeelen van den stand der rekeningen aan rekening-cou- ranthouders; c. arbeid in verband met den verkoop of de verzending van op dien dag aan gevoerde visch, schaal- en schelpdieren; d. arbeid, bestaande in het behande len van brieven, telegrammen of telefo nische opdrachten, waarvan de afdoe ning geen uitstel kan lijden, benevens ’t bedienen van telefoon-toestellen; e. arbeid in kantoren van begrafenis ondernemingen, bestaande in spoed eischende administratieve werkzaamhe den. f. arbeid in kantoreri, behoorende bij fabrieken of werkplaatsen, pakhuizen of magazijnen, bestaande in administratieve werkzaamheden, direct verband houden de met het laden of lossen van goederen of met de gelegenheid tot het verzenden of vervoeren van goederen. Een arbeider mag op Zaterdag na 1 uur des namiddags in kantoren den hier onder genoemden arbeid verrichten: a. arbeid in verband met veilingen van land- en tuinbouwproducten; b. arbeid in kantoren, gevestigd in de gemeenten Alkmaar, Axel, Genemui- den, Harderwijk, Helmond, Hoorn, Leiden Roermond, Sittard, Stavoren, Utrecht, Venlo en IJzendijke, doch ten hoogste tot 4 uur des namiddags en alleen voor zoover de arbeid verband houdt met de op dien dag in die gemeente gehouden weekmarkt. Hij of zij die dezen arbeid op Zater dagmiddag na 4 uur verricht mag geen arbeid verrichten, hetzij op één werkdag na 1 uur in de loopende week, hetzij op den Maandag van deze week voor half 1. Hetzelfde geldt bovendien voor de vol gende week ten aanzien van den arbeid hierboven genoemd in de groep begin nende met arbeid in kantoren van, nota rissen enz., indien die arbeid Zaterdag- middags langer dan twee uur wordt ver richt en daardoor van een arbeidslijst of rooster wordt afgeweken. Volgens art. 4 mag een man of een vrouw in kantoren op Zaterdag na 1 uur des namiddags arbeid verrichten, be staande in het reinigen van lokalen of in ging is de oorzaak, dat deze oorlog nu al zooveel maanden duurt. Het pas gepu bliceerde Spaansche witboek geeft ont stellende cijfers over die hulp. Meer dan 70.000 man geregelde Italiaansche troe pen moeten aan dezen strijd hebben deelgenomen. Volgens officieele verklaringen be schouwt Italië een deel van Spanje reeds als veroverd gebied en juist daardoor schijnt er weinig animo bij de Italianen te bestaan zich zonder buit uit dit avon tuur terug te trekken. De toon in de Ita liaansche bladen is bovendien in de laat ste dagen, nadat een Italiaansch schip door vliegtuigbommen was geraakt, heel wat heftiger geworden. Minister Grandi wijst er in enkele artikelen op, dat de internationale controle steeds moeilijker wordt, niet alleen heeft zij weinig effect daar de rooden van verschillende zijden wapens en vrijwilligers blijven ontvan gen, doch tevens komt daarbij nu het gevaar, dat voor de controleerende sche pen in de uitoefening hunner taak gele gen is. het houden van toezicht daarop en vol gens art. 5 mag een man in kantoren op Zaterdag na 1 uur des namiddags ar beid verrichten, die uitsluitend of in hoofdzaak bestaat in het verrichten van bewakingsdiensten, het bedienen van in stallaties voor centrale verwarming en zoo noodig het verrichten van herstellin gen aan gebouwen, meubilair, machines, ketels en leidingen. Het bepaalde jn dit besluit is niet van toepassing op den arbeid van afdeelings- chefs e. d. De arbeidstijd van een arbeider in een kantoor moet eiken dag telkens na ten hoogste vijf en een half uur arbeid wor den afgewisseld door een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur. Een vrouw, die in een kantoor arbeid verricht, moet een dagelijkschen onafge broken rusttijd hebben van ten minste elf uren, waarin de tijd tusschen 11 uur des namiddags en 7 uur des voormiddags begrepen moet zijn. Een man, die in een kantoor arbeid verricht, moet een dagelijkschen onafge broken rusttijd hebben van ten minste 10 uren. Indien in een kantoor een opeenhoo- ping van werk voorkomt, of zich aldaar bijzondere omstandigheden voordoen, kan het districtshoofd vergunnen, dat in dat kantoor wordt afgeweken van het bepaalde inzake de rusttijden. Juist in den verkiezingstijd wordt er meer dan vroeger gewezen op het ge- j vaar, dat het individu door het streven naar totaliteit dreigt. Hoewel nu deze waarschuwingen lang niet altijd onbaat zuchtig zijn, laat het kaf zich vrij ge- makktlijk van het koren onderscheiden. Ware cultuur, daarover zijn vele groote mannen het eens, kan slechts door ach ting voor de persoonlijkheid van den ne- venmensch, door geestelijke vrijheid en tolerantie gegarandeerd worden. De to- taliteitsgedachte echter, die iedere op positie uitschakelt, zou het individu van alle mogelijkheden berooven. Welke plaats neemt nu het individu in het universum in en hoe kan men het leiderschap rechtvaardigen? Om deze vraag te kunnen beantwoor den moet men zich eerst rekenschap ge ven van het verband en ook van de te genstelling tusschen de beide begrippen. De beide politieke polen: indivdualisme en totaliteit democratie en dictatuur zijn geen nieuwe verschijnselen, maar waarschijnlijk reeds een 2500 jaar oud. De kern van dit probleem echter, van zijn politiek manteltje ontdaan, is nog veel en veel ouder en zal wel bestaan hebben sinds er menschen op de wereld zijn. Hij berust ten slotte op het verband en de tegenstelling tusschen de krach tige, zelf scheppende persoonlijkheid, het „individu” en het tot eigen denken, scheppen en werken minder in staat zijn de, verreweg grootere deel der mensch- heid, dat, zich van zijn zwakte bewust, in de gemeenschap een toevlucht zoekt en daarmede de „massa” vormt. Maar ook de massa op zich zelf is niet krach tig en heeft daarom een leider noodig, een man, die haar weet te inspireeren. In zooverre is het leiderschap moreel gerechtvaardigd, want het beperkt zich hier tot de menschen, die zich vrijwillig om den leider scharen. Maar gaat de wil tot heerschen van den leider zich ook tot het idividu uitstrekken, dat hem niet noodig heeft, dan heeft zulks tot gevolg, dat de vrije persoonlijkheid onderdrukt wordt. Despotisme. Het is vanzelfsprekend, dat geen staatsvorm ter wereld het individu voor de volle honderd procent kan erkennen daarentegen pleit reeds het begrip van den staat maar daar, waar het tot ontplooiing komt, moet het kunnen rekenen op vrijheid, indien men tenmin ste niet wil, dat het meest waardevolle goed van een volk: zijn cultuur en zijn geestesleven, vernietigd worden. Want het is bijna steeds het individu en niet de massa, dat nieuwe cultureele goede ren voortbrengt, terwijl aan de massa de taak toevalt de reeds bestaande cultuur te bewaren en te beschermen. Daarmede is de plaats van het individu in het uni versum bepaald. Stelt nu de leider zijn individualiteit, daarbij steunend op de hem ter beschik king staande massa, als alleen richting gevend voor millioenen menschen voor en onderdrukt hij iedere anders geaarde geestesrichting, dan doet hij daarmede niet slechts zijn volk, maar de geheele menschheid een groot onrecht aan. Want geen mensch bezit zulke machtige gees telijke krachten, dat hij in staat zou zijn, het denken en scheppen van millioenen te vervangen. De strijd van ’t individu tegen de mas sa is ten slotte een strijd van den geest tegen de vuist en wie zoowel aan de eeuwigheidswaarde van den een alsook aan de vergankelijkheid van den ander gelooft, kan over den afloop van dezen strijd’ niet in twijfel verkeeren. DE POPPENTENTOONSTELLING VAN DE KATHOLIEKE VROUWELIJKE JEUGD OP ZONDAG 30 MEI 1937. Van verschillende goede gevers en ook van de Meisjes zelf waren er precies 200 poppen bij elkaar gebracht. Van de ver schillende mooie groepen willen we er enkele noemen, n.l.: De Koninklijke Bruidsstoet; de boerenbruiloft, het va- cantiekinderwerk, de Koninklijke marine, een Hollandsch bruidspaar, R.K. zieken verpleging, het kinderconcert, hulde aan ’t groote gezin, op glad ijs, Sneeuwwitje en de kabouters, een middeleeuwsch cos- tuum, een Friesch costuum, enz. Een aardige attractie was het raden van den naam van de pop, die als hoofd prijs van de tentoonstelling vermeld stond. Deze naam was „Agnes” en werd door meerderen geraden. Na loting viel deze prachtige pop ten deel aan Cec. Stienstra. Een tweede hoofdprijs was de pop in Friesch costuum. Hiervan moest de geboortedatum worden geraden. Aga tha Hendriks werd van deze fraai be werkte pop de gelukkige bezitster. Als derde attractie was er het Volen- dammer huis, waarbij tegelijk 4 poppen in Volendammer kleederdracht werden verloot. Het geluksnummer werd getrok ken door Wiebren Bosma. Verder waren er voor de kinderen grabbeltonnen, waar ze voor 3 centen 'n aardige prijs konden vinden. Dan nog de tombola zonder nieten, hiervan kunnen we niets anders vermelden, dan dat de loten lang voor sluitingstijd verkocht waren. Met voldoening kan worden terugge zien op het vele werk wat er gedaan is door al de medewerkenden. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 arbeiders na een vechtpartij met de po litie zijn gearresteerd. Ook bij de Ford fabrieken te Detroit is de vrede nog niet geheel geteekend. De stakingsgolf is ook overgeslagen naar Mexico op de petroleumvelden. De arbeiders eischen hier 50 meer loon. Het werk is op alle petroleumvelden neergelegd, waardoor de geheele petro- leumnijverheid met een kapitaal van on geveer 900 millioen gulden, komt stil te liggen. Reeds doet zich een tekort aan benzine voor. Het conflict wordt het ernstigste ge acht, dat zich ooit in de Mexicaansche petroleumindustrie heeft voorgedaan. Niettemin zullen de stakers, om de open bare diensten niet in gevaar te brengen, de regeering de beschikking laten houden over de noodige hoeveelheden brandstof ten van administratieve werkzaamheden, onmiddellijk met bovengenoemden ver* koop verband houdende; b. arbeid in kantoren van bad- en zweminrichtingen; c. arbeid in kantoren van spaarban ken en banken van leening en in kanto ren van andere banken voor zoover de spaarbankafdeeling betreft; d. arbeid in advertentie- en nieuws- bureaux en in kantoren van nieuwsblad- ondememingen, die een Zaterdagavond-, een Zondagochtend- of een Maandag ochtendblad uitgeven; e. arbeid tusschen 1 en 2 uur des na middags onder voorwaarde, dat de ar beid op dien dag niet vóór 8.30 uur des voormiddags aanvangt; f. arbeid tusschen 1 en 3 des namid dags, bestaande in het uitbetalen van loon en uitkeeringen van ziekenfondsen en de daarmede in verband staande boekhouding; g. arbeid in kantoren van consultatie- bureaux voor tuberculose-bestrijding, zuigelingen- en kleuterzorg; h. arbeid in kantoren van de N.V. Al gemeene Transport-Onderneming en der N.V. Expeditie-Onderneming van Gend en Loos, die direct verband houdt met het vervoer van bestelgoed; 1. arbeid in kantoren van eieren-ex- porteurs, die direct verband houdt met de verzending van eieren met zeeschepen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Nu met ingang van 1 Juni dit be sluit, behalve voor bankkantoren en in kantoren voor den effectenhandel in werking treedt (voor deze geldt als data 1 Sept.) meenen we goed te doen enkele bepalingen uit dit besluit iets uitvoeriger weer te geven. Bepalingen voor den Zaterdagmiddag. Een man of een vrouw mag in kanto ren op Zaterdag na 1 uur des namiddags den hieronder genoemden arbeid ver richten: a. het verkoopen van plaatsbewijzen voor openbare middelen van vervoer, het verkoopen van toegangsbewijzen voor publieke vermakelijkheden, vergaderin gen en tentoonstellingen en het verrich- De kabinetswisseling in Engeland heeft heel wat stof opgele verd tot een persoonlijke bespreking van de leidende Engelsche staatslieden Bald win, Mac Donald en de nieuwe premier Neville Chamberlain. Wat de nu schei dende leiders Baldwin en Mac Donald betreft, ontmoet men alom veel waardee- ring voor hun arbeid. Hoewel in politiek opzicht twee geheel verschillende figu ren is toch de laatste jaren, toen het voor de eenheid van het volk noodig bleek alle partijbelang ondergeschikt te maken aan de rijksopbouw en goede kameraad- schap en gezamenlijke opbouw mogelijk I en gas, geproduceerd door de petroleum- onderneming, die in handen der regee ring is. De bestaande toestand is het gevolg van de mislukking der onderhandelingen die sedert zes maanden gevoerd zijn. Naar gemeld wordt, eischen de arbeiders loonsverhoogingen van 50 en meer. De ondernemers verklaren, dat inwilli ging van dergelijke eischen hun het voortzetten der zaken onmogelijk zou maken. De arbeidsleiders moeten toegeven, dat zij hun volgelingen niet meer in de hand hebben. Onder de betrokken petroleumvelden bevinden zich ook die van Pazarica, van de „Royal Dutch Shell”. 1 3 4 l> 3 I J DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1