Expositie Buitenlandsche Revue. Een Mol betaler is een crisis beslriider. BOLSWARD. -APPELMARKT Belastingzaken fl f fl 17 Eiken DONDERDAG KI IIK Zitting te BOLSWARD ULUI1 Schildwijk 33 bij de Markt III. 1.1. UIE»FF De Bolswardsche Courant en Westergoo een Alleenverkoop voor Bolsward. Reparatie aan alle merken Automobielen zeer aparte collectie Wij brengen hierin in prijzen van 5.^, 33g*g Jaargang Woensdag 9 Juni 1937 No. 44 Stadsnieuws. Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeei en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Advertentlön per regel; Woenedagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. te wachten ook als men kan en wil be talen, beteekent een verlamming van 't zakendoen en drukt op den onderne mingsgeest. Wij meenen met het bovenstaande voldoende duidelijk gemaakt te hebben, welk een groot ethisch en maatschappe lijk belang er steekt in het op tijd be talen van zijn schulden vooral in de zen tijd. En wij meenen ten slotte in het algemeen belang een vriendelijk en drin gend beroep te mogen doen op allen dien het betreft, om zich tot goede gewoonte te maken, zich op tijd van hun verplich tingen te kwijten. Men zal eens zien wat een pleizier en voldoening men daarvan beleeft. Wie zijn schulden betaalt, verarmt niet zegt het spreekwoord terecht. Speciale inrichting voor Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. AFSCHEID DS. B. SCHOLTENS TE FOUDGUM. In verband met het bereiken van den 65-jarigen leeftijd is aan Ds. B. Schol tens, predikant bij de Ned. Herv. ge meenten van Foudgum, Raard, Hiaure en Bornwird eervol emeritaat verleend. Zondag heeft Ds. Scholtens onder zeer groote belangstelling afscheid van zijn gemeenten genomen met een predi katie over Hebreën 13 8. Na de predikatie werden woorden van dank gericht tot de aanwezige col lega’s, tot de Kerkeraad en Kerkvoog den der 4 gemeenten, tot Ds. Hoekstra, consulent ad interim en verder tot kos ters, organisten, leden van het school bestuur en personeel der Chr. school te Betterwird, leden der Chist. Hist Kies vereniging, vrouwen- en meisjesver- eenigingen. Ds. Scholtens werd daarna met zeer dat wel de verklaringen van de getuigen h decharge gepubliceerd worden.dat men week in week uit de dagbladen vult met gruwelverhalen, zonder de beschul digde in de gelegenheid te stellen op meerdere onjuistheden te wijzen. Elk objectief toeschouwer zal in deze Duitsche perscampagne niets anders kunnen zien dan een poging van ’t Nat. Socialisme om de Kerk in Duitschland te verzwakken, omdat deze kerk het ge waagd heeft op te komen voor geeste lijke vrijheid en zich niet wenscht te bukken onder het juk van Dr. Goebbels en consorten. Zal deze opzet slagen? We betwijfelen het ten zeerste. Het geloof in den mensch is niet een van hoogerhand opgelegd lesje, maar wortelt diep in elk mensch en Rusland heeft ons geleerd, dat men wel kerken en kathe dralen kan verwoesten en verbranden, maar bet geloof uit de harten der massa niet geheel kan uitdooven. We zouden over dit onderwerp en wat daarmee ten nauwste samenhangt, onze geheele revue kunnen vullen, maar wil len alleen nog vermelden, dat de ge spannen verhouding tusschen het Duit sche rijk en de Katholieke Kerk nu wel ten top gevoerd is. Een tweede belangrijk feit mogen we noemen dat de oorlogsdreiging veroorzaakt door het incident van de Deutschland” in de Spaansche wateren, weer zoo goed als geweken is. Ja, daar uit mag u niet concludeeren dat alles nu direct pais en vree is en de controle commissie betreffende de aanvoer van troepen en materiaal naar Spanje nu heusch geep werk meer had. Zoover zijn we nog niet, maar de toestand ontspant zich en dit mogen we toch zeker als een verdienste van onzen tijd rekenen, dat geen enkele mogendheid, zelfs Duitsch land en Italië niet, momenteel bereid zijn een Europeesche oorlog te ontketenen. Over de waarde van het recht (met een hoofdletter) zullen we het vermoe delijk wel eens zijn. Wanneer Spaansche vliegtuigen een Duitsch schip bombar- deeren met als resultaat een 60-tal doo- den en Duitschland bombardeert dan als vergeldingsmaatregel een Spaansche ha venstad, -resultaat 30 dooden, dan wor den er aan beide kanten menschen ge dood, die met de Spaanshce oorlog niets te maken hadden. Onschuldige slacht offers, opgeofferd aan het vermeende recht. Dat is en blijft zoolang de Spaan sche oorlog duurt, het risico. Zoolang deze vuurhaard blijft branden is het ge vaar voor sxplosie in Europa niet gewe ken. Dat is een Europeesch probleem, geheel verschillend met de nieuwe we reld. De tijdelijke opleving in Amerika heeft ook weer meegebracht de arbeidsconflicten. Hebben de geweldige kapitalen door de oliemagnaten in de voorbije jaren ver diend, de arbeiders de oogen geopend dat de verdeeling van den winst op bil- lijker grondslag zeer wel mogelijk was? We weten het niet, maar wel kan men constateeren, dat er een algemeen stre ven is naar korter werkdag, meer vacan- tie en zorg voor den ouden dag. In de petroleum-lndustrie in Mexico is men nog niet tot overeenstemming kunnen komen, hoewel de basis voor overleg wel aanwezig is. De jongste door de maat schappij gedane voorstellen omvatten ’n 40-urige werkweek met behoud van het zelfde loon, dat voor de thans 56-urige werkweek wordt uitbetaald. Bovendien 21 dagen vacantie en storting van 10 der loonen door de werkgevers in het ouderdomspensioenfonds. In Amerika gaat het minder fortuinlijk met de oplossing van deze stakingscri- sis. In Ohio staken thans 48000 arbeiders in totaal bij de groote staalbedrijven 70.000 man. Bij de verschillende automo bielfabrieken wordt eveneens gestaakt, zooals bij de Packard, Chrysler, Pon tiac, General Motors en Ford. Te Londen is de busstaking beëindigd, beide partijen zijn voor wat de arbeids voorwaarden betreft tot overeenstem ming gekomen. Het huwelijk van den Hertog van Windsor (de afgetreden koning van Engeland) is vorige week in Frankrijk burgerlijk, maar ook kerkelijk ingezegend. Deze kerkelijke inzegening vooral heeft in En geland heel wat pennen in beweging ge bracht. Het standpunt van de Anglicaan- sche kerk in deze is, dat zij heeft ver boden dat het huwelijkssacrament wordt verleend aan een man of een vrouw, wanneer nog vroegere echtge- nooten van een van hen in leven zijn. De bewering dat de Anglicaansche kerk bevel gegeven heeft dit huwelijk niet in te zegenen is niet juist. De gees telijken hadden geen enkele waarschu wing ontvangen, maar steeds werd de aandacht der chaplains op de bedoelde regel gevestigd. Nog een ander nieuwtje uit Engeland. Op een vraag in het Lagerhuis heeft de onder-staatssecretaris geantwoord, dat de regeering reeds beschikte over 8 mil- lioen complete gasmaskers en dat met de fabricage tot een aantal van 100.000 per week werd voortgegaan. De voor schriften voor distributie aan de burger bevolking waren nog niet gereed, maar in alle steden, die voor een luchtbom bardement in aanmerking komen, waren opslagplaatsen ingericht. Ten slotte nog een bericht uit Japan, dat er een nieuw ministerie is gevormd onder leiding van Prins Konoye, minis ter van binnenlandsche zaken is Baba, die bekend staat om zijn militaristische neigingen. Dat belooft dus weer wat in Japan. De kerkstrijd in Duitschland. Verminderde oorlogsdreiging. Arbeidsconflicten. Huwelijk Hertog van Windsor. Gasmaskers in Engeland. Japan heeft ’n nieuw ministerie. Gedurende de laatste weken leest men in onze groote dagbladen talrijke ten dentieuze berichten over de zedelijk- heidsprocessen in Duitschland. Over het algemeen wordt deze zaak in ons land, behoudens enkele uitzonderingen in ob jectieven zin weergegeven. We hebben dan ook gelukkig in ons land nog een vrij oordeel en worden niet, zooals dat in Duitschland regel is, aan een unifor me berichtgeving onderworpen. Daar kan in Duitschland dus maar één waarheid zijn en dat is de officieel e waarheid, een andere uiteenloopende meening wordt niet geduld. Wanneet we dat voor oogen houden begrijpen we eenigszins de macht van de regeerings- pers en de onmacht der kerkelijke pers om de onware en veel te hoog opge schroefde processen en verdachtmakin gen tot hun juiste vorm terug te bren gen. We beweren allerminst dat alles, wat betreffende die zedelijkheidsprocessen in Duitschland gepubliceerd wordt, las ter en leugen is. Ook de Katholieke kerk betreurt dat van enkele gevallen de juist heid der beschuldiging erkend moet wor den, maar wat wel vreemd aandoet is, waardeerende woorden toegesproken namens de kerkeraad en de kerkvoog dijen, namens de Herv. school te Bet terwird, namens de kerkeraad te Wans- werd en de Evangelisatie te Holwerd en namens het klassikaal bestuur en de ring Holwerd. Ds. Scholtens aanvaardde het ambt op 26 Febr. 1899 te Sellingen. Vandaar ging hij in 1904 naar Annerveen c.a. en daarna in 1919 naar Lellens. In 1921 kwam hij naar Stavoren en in Mei 1926 verbond hij zich aan zijn laatste ge meente. Ds. Scholtens heeft zich thans hier ter stede gevestigd. DE NIEUWE MANNENKLOK IN DE MARTINITOREN. We hebben hedenmorgen even de in de massieve toren uitgehouwen trap be klommen om de werkzaamheden aan de nieuwe klok van nabij te kunnen zien. Omstreeks elf uur hing deze 3100 kilo wegende klok weer aan de luidinrich- ting. Toen we boven arriveerden was de monteur bezig de klepel te bevestigen en waarschijnlijk zal deze middag wel proefgeluid worden. Deze klok, reeds eerder, we meenen in 1929 omgegoten, harmonieerde niet meer met de andere klokken. Deze stemming is nu getracht door een her nieuwd omgieten te verbeteren. Het opschrift op deze mannenklok is als volgt: Ik kan de stormen en bliksem niet verdrijven, Maar roep, in beweging gebracht, Het volk op tot den eeredienst van God. Ik roep de heilige vergadering bijeen En kan de uren opnoemen, Maar heb geen stem, tenzij een Ijzeren kracht mij in beweging brengt. De origineele klok dateert van het jaar 1640, aan de zuidzijde staat een stads wapen met de hoofdletters S. P. Q. B. De omtrek is 5.10 meter, middellijn 1.68 en hoogte 1.35. We voelen eenige neiging ook de an dere klokken op dit platform aan een onderzoek te onderwerpen, maar voor het uitwerken van deze gegevens ont breekt ons nu de tijd. We hopen hier ter gelegener tijd op terug te komen. Dat is een merkwaardig feit. Dat is niets minder dan een noodkreet van den middenstand en met name van het win kelbedrijf. Het winkelbedrijf maakt een moeilijken tijd door. Velen zijn overstelpt door zorgen. De koopkracht van het publiek is ten zeerste verminderd. Ook de kooplust Velen, die nog weinig of geen last hebben van de crisis zijn toch minder geneigd tot koopen dan in nor male tijden. Dat is op zich zelf al een zeer betreurenswaardig verschijnsel, want hoe meer wij vast zitten aan het geld en aarzelen met het uitgeven hoe erger het met de crisis wordt. Daar komt bij, dat velen door allerlei omstandigheden niet betalen kunnen en op crediet gekochte goederen slechts zeer langzaam afbetalen. Voorts zijn er de slechte betalers, menschen, die wel kunnen, maar niet willen. En een heel aparte bron van zorgen voor den win kelier en den middenstand in het alge meen vormen diegenen, die zeer wel be talen kunnen, maar de jammerlijke ge woonte hebben om lang te wachten met het betalen. Wat op dit gebied gebeurt Is voor velen ongelooflijk. Het is voor vele mea- schen een ziekelijke en hoogst betreu- renswaafdi^d gewoonte geworden om hun crediteuren lang op hun geld te la ten wachten. Deze crediteuren durven het meestal niet te wagen goede cliënten aan te manen hun vorderingen te betalen zelfs niet op de meest beleefde en diplo matieke manier, zelfs niet in den vorm van een smeekbede, omdat zij daarmede de kans riskeeren, dat de klant kwaad wordt, betaalt, maar meteen de rel^ie verbreekt en naar een ander gaat. De schuldeischer moet dan maar zijn er gernis verkroppen en geduldig en zwij gend blijven wachten tot het den klant belieft te betalen. En intusschen verkeert hij in groote moeilijkheden. Vooral in dezen tijd ma ken deze niet betaalde vorderingen, die op zich zelf wel goed zijn, maar die men niet verdisconteeren kan en waarop dus geen geld te krijgen is, een bron van groote zorg voor veel zakenmenschen uit. Het geld zit bij velen vaster dan ooit. Men laat wachten op het geld. Maar de leverancier heeft zijn verplichtingen, waaraan hij voldoen moet. Wij zijn er haast zeker van, dat, wan neer velen, die zoo slordig zijn met be talen, wisten welke zorgen zij daarmee hun leveranciers in vele gevallen berok kenen, zij van deze verkeerde gewoonte afstand zouden doen. Het is daarom dat wij er over schrijven en deze kwestie eens onder de aandacht van het publiek brengen. Wij maken niemand eenig ver wijt, maar wijzen slechts op het ernstige euvel, dat zich hier demonstreert. Velen weten niet welk een voldoening er zit in het besef geen schulden te hebben en in staat te zijn dadelijk zijn schulden af te doen. Zij missen het bevredigende gevoel, dat men hebben kan als men de goede gewoonte heeft zoo spoedig mo gelijk na de geleverde prestatie de reke ning daarvoor te voldoen, indien men daartoe in staat en volgens de geldende gewoonte feitelijk verplicht is. Er zijn natuurlijk uitzonderingen op den regel, die ieder kennen kan, maar die vallen buiten ons betoog. Het maatschappelijk belang. En afgezien van alle zorgen en moei lijkheden die uit het langzame betalen voortkomen voor den zakenman, willen wij hier met enkele woorden wijzen op het groote economisch belang, dat er schuilt in het spoedig betalen van schul den. Het geld moet rollen, moet rond gaan onder de menschen. Men bedenke eens welk een invloed er uit zou gaan van het spoediger voldoen onzer vorde ringen. Het is moeilijk te zeggen welke groote bedragen daardoor veel sneller in het verkeer zouden komen en hun uit werking niet zouden missen. Het zou ’n krachtige prikkel vormen voor ons za kenleven. De zakenman zou met het spoediger verworven geld nieuwe zaken kunnen doen. Geld kweekt geld. En geld beteekent nieuwe bedrijvigheid, nieuwe mogelijkheden om geld te kunnen laten verdienen. Het is juist het ongeluk van dezen crisistijd, dat de menschen het geld te veel vasthouden. Hoe meer geld in de circulatie, hoe minder crisis. De slechte gewoonte om met betalen lang RIJKSWEG NO. 43. Het comité van acfie maakt voort gaande propaganda voor den nieuwen weg door Bolsward. Deze levensader kunnen wij voor ons bestaan niet mis sen en moeten wij trachten ook de be voegde autoriteiten daarvan te overtui gen. Vooral om aan te kunnen toonen, dat handel en industrie, en heel onze nijvere middenstand met aanleg van den weg door Bolsward gebaat is, zal in den loop van deze en de volgende week aan de burgerij door leden van ons comité een lijst gepresenteerd worden, met ver zoek om adhaesie (instemming) te be tuigen met onze actie. Allen worden op gewekt op deze lijst hun handteekening te plaatsen, want des te meer personen deze actie steunen, des te meer invloed de pogingen van het comité kunnen heb ben, ter bereiking van het beoogde doek De nieuwe weg door Bolsward. Teekent dus allen op de lijsten. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 90 7 90 o 75 I 1 75 f o 75 fftig-ffien Regenmantels PLUNTER 4 ■<-' y '-4 -J DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1