3 Effen Zijden Stoffen L UNTER Buitenlandsche Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo Wij étaleren 1.00 HOFSTEDE DE REORGANISATIE VAN ONS LEGER. 33^? Jaargang Woensdag 16 Juni 1937 No. 46 Speciale aanbiedingen Flammisol 140 cM. breed yoor mantels en japonnen ELASTIEKEN KOUSEN? Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 9 mooie tinten per El In per El in nachtblauw, marine en zwart per El de Duitsche 6 6 4 NMBKaU«RflBi 18 10 32 Advertentitin per regel: Woensdflgöflumnier 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. 22 12 Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeid fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Zooals bekend werken onze hoogste militaire Instanties op het oogenblik druk aan de voorbereiding van de komende leger-reorganisatie. Het staat wel vast, dat deze reorganisatie van een dergelijk ingrijpend karakter zal zijn, dat er zooals de N. R. Ct. het uitdrukt zon der overdrijving van de vorming van 'n nieuw leger zou kunnen worden ge sproken. En een nieuw leger heeft ons land werkelijk noodig dat is een mee- ning, welke men juist op het oogenblik van vele zijden kan hooren verkondigen. Vele bezwaren richten zich tegen de huidige dienstplichtwet Het Is in de eerste plaats het stelsel van de loting, dat inderdaad een onrechtvaardigheid in zich bergt en daarom ook aan vele Ne derlanders onsympathiek is. Steeds meer wordt er in den laatsten tijd dan ook op aangedrongen de loting af te schaffen en voor hen, die om een of andere reden niet dienstplichtig zijn een soort weer- belasting in te stellen. Een dergelijke maatregel zou vanzelf met zich mede brengen, dat de verschillende lichtingen de noodige uitbreiding ondergaan. Hoewel de reorganisatie-voorstellen nog niet openbaar zijn gemaakt het zal wellicht nog eenige maanden duren eer men zoover is zal daarin zeer ze ker voorzien worden in een verlenging van den eersten oefeningstijd. Gezien de algemeen-politieke situatie in de wereld en het feit, dat door de nieuwe techni sche uitrusting van het leger de oplei- derd is van datgene wat Rex zooveel enthousiasme en belangelooze aanhan gers heeft bezorgd, en ook omdat er momenteel onder de leidende persoon lijkheden van Rex een meerderheid be staat, die volkomen vijandig staat tegen over elke poging tot oprechte verzoening met de kerkelijke autoriteiten. We reizen nog even verder en onze volgende pleisterplaats is het Spaansche oorlogstooneel. Volgens de laatste berichten staan de troepen van Franco bijna voor de poor ten van Bilbao, de sleutel van het Bas kenland. Nu moet U niet denken dat met de val van Bilbao ’t Spaansche probleem zijn oplossing dichter nabij gekomen is, geen kwestie van. Evenmin als de inder tijd met zooveel ophef verkondigde in neming van Madrid tot nu nog een vro me wensch gebleven is en bij al dien deze hoofdstad in de handen van de op standelingen, gevallen was, toch geen wijziging had gebracht in den algemee- nen toestand, evenmin zal ook de val van Bilbao weinig invloed op het verloop uitoefenen. In een artikel in „de Maasbode” van de vorige week werd de vraag bespro ken: wie zijn nu eigenlijk in Spanje de opstandelingen? en dan komt de redactie tot deze conclusie, dat de tegenwoordi ge regeering allerminst aanspraak hierop kan maken. Zij toch heeft honderden kerken verbrand, scholen verwoest, dui zenden menschen zonder vorm van pro ces ter dood gebracht, enz. enz. Volgens dit blad zijn de schanddaden van de tegenwoordige regeering min stens zoo groot en talrijk als die van de opstandelingen. De gedachte die in En geland nogal eens geopperd wordt om ter beëindiging van dit Spaansche con flict een geheel neutrale leiding in te stellen, lijkt ons inziens nog de beste op lossing. We brengen nu even een bezoek aan Amerika, om eens poolshoogte te nemen bij den stand van de staking in de me taalnijverheid. De kalmte en rust die ge durende langen tijd weze staking typeer de, komt nu toch wel een beetje in het gedrang. Een autofabriek te Monroe was door stakers gebarricadeerd. De eigenaars van deze fabriek vonden evenwel 800 werk willigen bereid de fabriek binnen te gaan Goedschiks ging dit niet en toen hebben tweehonderd met traangasbommen ge wapende politiemannen de uit honderd mannen en twintig vrouwen bestaande stakingspost verdreven. Het bestuur van de U. A. W. (United Automobiel Wor kers) heeft nu naar uit Pontiac wordt gemeld een algemeene staking van 24 uur afgekondigd. Het werk moet onmid dellijk worden neergelegd. Bovendien zullen alle arbeiders worden gemobili seerd voor een reussachtige betooging te Monroe. 18000 stakers zullen in vrachtauto’s daarheen gebracht worden. Natuurlijk eischt een dergelijke betoo ging strenge orde-maatregelen en zijn er in dit district reeds 500 hulpagenten aan gesteld. Bovendien heeft de vereeniging van oud-strljders aangeboden assistentie te verleenen. Over het algemeen begint de stakings- Clocqué rayé 9O cM. breed in Faqonné 9O cM. breed 5 zomer kleuren Naar Grootzand 18 - SNEEK In alles steeds het nieuwste en het beste. LAGE PRIJZEN. Van de ruim 70 uitgenoodigde orga nisaties waren een 60-tal afgevaardigden aanwezig. De vergadering werd geopend door den heer Eerdmans met een woord van welkom tot den Burgemeester en al de aanwezigen. Er bestond hier, aldus de voorzitter, sinds jaren een Christelijke Oranjevereeniging, bij welks bestuur meermalen de vraag naar voren kwam, deze vereeniging om té zetten in een al gemeene Oranjevereen. ten einde de ge- heele bevolking van Bolsward in die Oranjehulde te betrekken, daarmee ge volg gevende aan de meermalen uitge sproken wensch van H. M. de Koningin. Een desbetreffend voorstel tot ophef fing van de Christelijke Oranjevereen. in dien een algemeene Oranjevereeniging zou worden opgericht, is aangenomen. Ook het algemeen comité dat de kinder feesten in de laatste jaren verzorgde, zou bij deze algemeene vereeniging worden ondergebracht. De bedoeling van de algem. Oranje vereeniging is dan om bij alle gelegen heden en niet alleen door kinderfeesten de hulde aan het Vorstenhuis levendig te houden. De eerste vraag is: Is er onder de hier aanwezigen voldoende belangstelling? Eerst verkrijgt onze Burgemeester het woord. Spreker is van oordeel, dat een algemeene Oranjevereen. voor onze stad van groot belang is. Steeds heeft dat doel voor oogen gestaan en ook deze voorbesprekingen zijn in overleg met den Burgemeester geschied. Een goede sa menwerking en waardeering van elkan ders principe is hierbij noodig. De heer Veltman stelt de vraag of nu hier alleen vertegenwoordigers van ver schillende veeen. aanwezig, ook die ver- eenigingen wanneer straks besloten wordt tot oprichting, automatisch lid zijn. Antwoord: Dat kan bij de artikelsge- wijze behandeling van het reglement be sproken worden. De heer Tj. de Jong meent, dat bij de laatste feestviering ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana geble ken is, dat elke groep zijn eigen vorm en karakter aan een huldiging kan en wil geven. Bij een algemeene Oranjevereen. zal die Oranjehulde geheel anders moe ten worden uitgeleefd dan bij een Chris telijke Oranjevereen. Is men, zoo vraagt spreker, hievan voldoende bewust en is een concreet antwoord over de richting die deze algemeene Oranjevereen. zal uitgaan, mogelijk? Op z’n minst zal toch gestreefd moe ten worden, dat alle groepen zonder uit zondering aan die hulde kunnen deelne men. De Voorzitter antwoordt, dat het na tuurlijk ieder vrij blijft naar eigen inzicht z’n Oranjeliefde te uiten. Waarschijnlijk zal in een algemeene vereen, niet voor ieder geheel volgens eigen beginsel bevredigd kunnen worden maar daarom ook moeten we in een geest van welwillendheid onze plannen opzetten. Gemeenschappelijk waardeeren zal ons over veel bezwaren doen heen stappen. Thans brengt de voorzitter nogmaals de vraag naar voren of niemand be zwaar maakt tegen de oprichting van een algemeene Oranjevereen. Dit wordt stilzwijgend aanvaard, waarna overge gaan wordt tot behandeling van ’t regle ment De naam wordt: Bolswardsche Oranje-Vereen., gevestigd te Bolsward. De verdere artikelsgewijze behande ling neemt voor sommige punten nogal wat tijd in beslag, speciaal omtrent de samenstelling van het bestuur. Het des betreffende bestuursvoorstel luidt: uit el ke groep vertegenwoordigd in onze ge meenteraad één bestuurslid. Van R.-K. zijde wordt hierop door de heeren de Jong en Nota aanmerking ge maakt. Deze betoogen dat dan dit be stuur ook een afspiegeling moet zijn van de sterkte dier groepen. De heer Nota gaat nog iets verder en wil de leden van dit bestuur laten kiezen door de groepen zelf, men voorkomt dan het gevaar leden uit een bepaalde groep in het bestuur te krijgen, die niet ’t beginsel van die groep voldoende zullen uitleven. Het spreekt haast vanzelf dat derge lijke voorstellen niet bevorderlijk waren voor de goede geest in de vergadering en een veel te lange bespreking vroegen. Ten slotte werd door het voorloopig bestuur als concessie aan de R.-K. groep het voorstel gedaan om 2 R..-K. leden in dit bestuur aan te wijzen. De voordracht luidt dan als volgt: R.-K.: A. van der Ven, O. P. van der Klei, Nota, Boekema. Vrijheidsbond: G. H. Boersma en H. R. Klngma. C.-H.: C. Verhoeven en Westerhof. golf in Amerika een meer ernstiger ka rakter te krijgen. Te Youngston is ’t bij een demonstra tie van stakers tot een gevecht met de politie gekomen. De onlusten eindigden toen politie-versterklngen met traangas bommen op het tooneel van den strijd arriveerden. In de fabrieken van de Beth lehem Steel Corporation is een staking afgekondigd, die 13000 arbeiders omvat. Bövendien zijn twee fabrieken van de General Motors te Baltimore wegens staking gesloten. In Michigan zijn ruim 43000 arbeiders in de auto-industrie werkloos wegens *t gebrek aan staal of doordat zij staken uit sympathie met de arbeiders in de staalindustrie. Te Flint zijn 14000 arbei ders zonder werk, te Detroit 12000, te Pontiac 9700, te Siganow 5500. Hoewel de toestand hier en daar zeer gespan nen is, is slechts van enkele geweldda digheden melding gemaakt. Een vlieg tuig, dat werkwilligen in een fabriek der Republic Steel te Warren in Ohio levens middelen moest brengen, werd vergast op een geweersalvo. Vleugels en stuur hut werden door veertig kogels getrof fen, zoodat het toestel moest dalen. Te Pontiac hebben stakers een niet georga niseerde arbeider in een kuip met koken de teer geworpen, zoodat de ongelukki ge ernstige brandwonden opliep. De staking van de employé’s in Hol lywood is weer geëindigd, deze had 42 dagen geduurd. Zoo ook de staking in de textielindustrie in Mexico, die geëin digd is met toestemming van de eischen der arbeidersorganisaties. Ten slotte willen we nog enkele cijfers mededeelen over de gestaag groeiende bewapening en daarvoor als voorbeeld nemen: Duitschland. We doen dat in ver band met het feit, dat de zware kruiser Blücher te water is gelaten. Wanneer we het verschil nemen met eind November 1918, toen de geïnter neerde Duitsche vloot te Scapa Flow door de eigen bemanning tot zinken ge bracht werd, waarmee dus de Duitsche zeemacht volkomen gebroken was, dan is er in de laatste jaren heel wat ver anderd. Wanneer we alleen maar na gaan wat b.v. in 1935 op het bouwpro- gram stond, dan geeft dit al een goede kijk op het tempo, waarmee de Duitsche vloot wordt uitgebreid. Twee slagschepen van 28000 ton, twee kruisers van 10000 ton, zestien torpedo jagers en twintig onderzeebooten. 1 Januari 1937 bestond vloot uit: Slagschepen Vliegtuigmoederschip Zware kruisers Lichte kruisers Torpedojagers Torpedobooten Escorteschepen Onderzeebooten Is geworden, zou een dergelijke maatre gel niet anders dan toegejuicht kunnen worden. Wij zouden dus moeten krijgen een algemeenen dienstplicht met een lange- ren eersten oefentijd, zoodat iedere jon ge Nederlander, die tot het vervullen van zijn dienstplicht lichamelijk in staat is, van tevoren weet, dat hij onder de wa penen zal moeten komen. De loting met zijn vele bezwaren is dan verdwenen en aan het rechtvaardigheiddsgevoel is vol daan. Reeds dit zou er toe kunnen bij dragen, het leger in Nederland meer po pulair te maken, dan het tot nog toe is. En niemand zal willen ontkennen, dat een hechte band tusschen volk en leger een noodzakelijkheid is. En deze hechte band zal nimmer kunnen bestaan, indien men om een of andere reden het leget een minder goed hart toedraagt. Maar er Is nog meer noodig, om de menschen te nopen het leger in ons land een waardige plaats te geven. Zooals bekend moet b.v. de grootverlofganger zijn wapens afgeven en ongewapend naar huis terugkeeren. Hierin Is een ze ker blijk van wantrouwen tegenover den gewezen soldaat gelegen, dat er geens zins toe medewerkt hem aangenaam over het leger te doen denken. Men kijke in dit verband eens naar een ander klein land, naar Zwitserland. Daar blijft de dienstpliichtigé van zijn 20stc tot zijn 48ste jaar in het bezit van al zijn mili taire uitrustingsstukken met inbegrip van de wapens en dit feit heeft er niet weinig toe medegewerkt, van ieder Zwit ser een man te maken, die respect voor het leger heeft en met genoegen zijn dienstplicht vervult. Zou men ook in Ne derland blijk gaan geven, het volste vertrouwen in den gewezen soldaat te stellen, dan zou dit van een niet te on derschatten psychologische invloed kun nen zijn. Men bedenke hierbij, dat de langere diensttijd ook gelegenheid geeft, meer zorg aan de algemeene opvoeding van den soldaat te besteden. Zoo zal men tucht, gehoorzaamheid, vaderlandsliefde, saamhoorigheidsgevoel enz. kunnen aan- kweeken. Dit zijn slechts eenige dingen, waar mede men hopelijk bij de iegerorganisa- tle rekening zal houden. Het gaat er ten slotte om, het leger zoo te reorganisee- ren, dat het geheel ten zegen zal zijn van volk en individu. Het doet er minder toe, welke wegen men daarbij bewan delt. Op al deze prijzen bij contante betaling 10 °/o KORTING. Als extr.a reclame geven we bovendien bij deze 3 stoffen geheel gratis een Knippatroon van IDA DE LEEUW—VAN REES. Dit is een zeer bizondere aanbieding en geldt alleen zolang de voorraad strekt. De zuiveringsactie in Rusland. Elke omwenteling en elke dictatuur brengt ter zijner tijd weer een groep ontevredenen naar voren, die niet te vreden zijn met de gang van zaken, trachten door buitenlandsche hulp hun verlangens te bevredigen. Door al de eeuwen heen is deze gedragslijn ih de geschiedenis aan te wijzen en onzen tijd maakt hierop geen uitzondering. Een sprekend voorbeeld van deze redenee- ding onzer soldaten veel ingewikkelder rin£ vinden we momenteel in Rusland; j 2— zuiveringsactie waaraan reeds heel wat vooraanstaande Russische per soonlijkheden zijn opgeofferd. Beziet men de Russische toestanden van de laatste jaren objectief, dan zien we daar twee figuren, Stalin en Trot sky. De eerste, de dictator, de verdedi ger van het ongerepte Sovjet-regiem, de andere, een stille agitator, meest buiten het land verblijvende, maar die, zooals nu langzamerhand wel duidelijk begint te worden over heel wat aanhangers in officieele kringen beschikte. We herinne ren ons de namen van Kamenef, Zinofjef en meer anderen en dan uit den jongsten tijd maarschalk Toechaksjek en in de in- dustrieele leiders Afanasjef, de directeur van de bouwtrust van Chabarowck; Ko tin, de directeur van de steenkolenindu strie in het Verre Oosten; Komkof de di recteur van de steenkolenmijnen van Soechan; Oerbek, de directeur van dj houttrust; Pjatakowitsj, de dir. van hef transportwezen in het Verre Oosten; Adamowitsj, de voorzitter van de Kamt- sjatka maatschappij. Wat is nu naar het oordeel van de Russische bladen uit ’t voor-onderzoek komen vast te staan? o.m. dit: dat de beklaagden hebben deelgenomen aan te gen de staat gerichte betrekkingen met vooraanstaande militaire kringen van een buitenlandsche staat, die een de Sovjet unie vijandige politiek voert. Zooals dat in vroegere processen het geval geweest is, hebben ook nu weer de beklaagden volledig bekend en wacht hun als belooning voor die bekentenis de doodstraf. Volgens de laatste berichten moet maarschalk Toechatsjevski en de zeven andere gearresteerde legerleiders reeds zijn terechtgesteld. Dat is de opruiming die de dictatuur zoo nu en dan noodig acht. Overgaande op een ander onderwerp gaan we via Duitschland, waar de Kerk strijd nog steeds in volle omvang de ge moederen bezig houdt, zonder dat men tot een bevredigende oplossing schijnt te kunnen, komen, naar België, waar de Rexisten weer eens van zich doen spre ken. Het betreft nu meer een onderlinge ruzie tusschen verschillende voormannen Zoo heeft b.v. Dydeville, hoofdredacteur van het Rexistische orgaan zijn ontslag aangeboden daarbij als reden opgeven de, dat de Rexistische beweging op het oogenblik volkomen onderworpen is aan de invloed van zekere, zoowel uit mo reel als politiek oogpunt verdachte indi viduen en dat haar optreden ver verwij- 3 in aanb. 1 3 65 cent 95 cent VERGADERING OPRICHTING ALGEMEENE ORANJEVEREENIGING. Maandagavond werd in „Ons Gebouw” een bijeenkomst gehouden om te komen tot oprichting van ’n algemeene Oranje vereeniging te Bolsward. V» M ff DE JONGs NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1