Buitenlandsche Revue. OPUOEDIHG ÏOÏ DEK WEDE. P. A. TEN THIJE W. U. d. WERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen Jaargang Woensdag 23 Juni 1937 No. 48 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdêelen en Banden Uit den Omtrek Gemengd Nieuws. Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Telefoon No. 12 met zooveel ze- Met 1 Juli begint het nieuwe halfjaar. Stort Uw abonnementsgeld op onze giro no. 87926 vóór dien datum. U krijgt dan geen incasso kosten. Het is gemakkelijk en voor- deelig. Administratie De Jong’s Nieuwsblad Advertcntiün per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. slechts teleur- het bijbrengen van de beide factoren eener permanenten vrede: wil tot ver zoenlijkheid en achting voor de persoon van den medemensch, bereiken. Ongetwijfeld ligt er een drang naar strijd in de menschelijke natuur, maar het is geenszins in te zien, waarom deze niet evenals alle andere karaktertrekken veredeld kan worden en zich dan in een algemeen nuttige, den vooruitgang die nende activiteit zou kunnen oplossen. De zuivering in Rusland. De Kerkstrijd in Duitschland. Financieele moeilijkheden in Frankrijk. Fascisme in België. Volksvernietiging. Na de terechtstelling in Rusland van verschillende vooraanstaande legerlei ders mocht men verwachten, dat een korte rustperiode de gelegenheid zou scheppen de verontruste bevolking tot de hoognoodige kalmte te doen weer- keeren. Dat Stalin zich tracht staande te houden, door alles wat met hem gelijk in macht en aanzien kan komen, eenvou dig uit den weg te ruimen, werpt een eigenaardig beeld op de innerlijke toe stand in het Russische rijk. De bekende agitator Trotsky verklaar de nog dezer dagen: De politiek van Sta lin voert naar een algeheelen ondergang, zoowel in het binnen- als buitenland. Het eenige heil is te vinden in een radi cale hervorming tot een Sowjet-demo- cratie, te beginnen bij een openbare her ziening van de laatste processen. Maar vooralsnog lijkt het meer op een dicta tuur dan op gezonde democratie. De vorige week heeft wederom een zeer bekende en populaire figuur zelf moord gepleegd. Het is Tsjerwiakov, die zeventien jaar lang voorzitter was van het centraal executief comité voor Wit Rusland, een der organisatoren van het roode leger. Vermeende sabotage-ge- ruchten hebben dezen rasechten commu nist in den dood gedreven. De een of andere tijd zal deze uit moording van vooraanstaande leiders in Rusland leiden tot een debacle, die zich dan wel eens kan richten tegen de machthebbers van thans, voor wie een menschenleven geen waarde meer heeft. Wanneer eenmaal de massa in Rusland in beweging komt voor een ander ideaal zal het aan de tegenwoordige regeerders strenge rekenschap van hun daden vra gen. De geschiedenis is daar om ons te bewijzen dat een macht, gebaseerd op Speciale inrichting voor Van Rusland stappen we even over naar Duitschland, waar we een geheel andere kwestie aanstippen, n.l. de kerk strijd. In een onzer vorige overzichten hebben we erop gewezen, dat de verhou ding tusschen de R.-K. kerk en de Duit- sche regeering zeer gespannen stond en een afbreken van de diplomatieke be trekkingen deze strijd in alle scherpte zou doen ontbranden, maar het is niet alleen de R.-K. kerk die met deze moei lijkheid zit te worstelen. Ook de Evange lische kerk zit met dezelfde moeilijkhe den. Het krachtige verweer van de R.-K. bisschoppen heeft ook de Evangelische Kerk gesteund in haar strijd tegen de regeering en vooral nu de kerkelijke ver kiezingen op 27 Juni zullen worden ge houden en vooraf alle leiders van de Confessioneele kerk in arrest genomen of verbannen zijn, krijgen deze verkie zingen een wel wat eenzijdig karakter. De studenten van de universiteit zijn be dreigd met ontslag indien zij vergaderin gen van de confessioneele kerk bijwonen en inderdaad zijn reeds drie studenten uit de Universiteit van Berlijn verwij derd. Dr. Niemöller, de leider van die con fessioneele beweging, verklaarde vorige week dat bij deze kerkelijke verkiezingen alles afhangt van de omstandigheden, waarin zij worden gehouden. Indien men wenscht, dat de kerk in een politieke fi guur wordt ondergebracht, kan er slechts één antwoord zijn, n.l.: neen. De kerk zou anders onder de leiding komen van hen, van wie Christus heeft gezegd, dat zij verkeerde schaapherders en huurlin gen zijn. In Frankrijk heeft de regeering Blum met groote financieele moeilijkheden te kampen. In de laatste weken was door de Ka mer aan de regeering uitgebreide vol macht verleend met betrekking tot de financieele toestand. Het feit n.f. dat spe culatie, belastingontduiking, maar vooral een kapitaalvlucht van naar schatting 50 tot 60 milliard francs, de regeering in ernstige ongelegenheid bracht, heeft die regeering genoodzaakt aan de Kamer volmachten te vragen, die ook werden toegestaan. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 15 graden. BEROEPEN. 18 Juni 1937. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente alhier candidaat J. Hoogenkamp van Utrecht. COLLECTE. 19 Juni 1937. De alhier gehouden collecte, waarvan de baten bestemd waren voor de reclas- seering voor alle gezindten heeft de som van f 11.15 opgebracht. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. MAKKUM De bazar, gehouden ten bate van de muziekvereeniging „Apollo” alhier, heeft een netto saldo van f 364.02 opgebracht. De eerste prijs een ameublement viel op no. 255; 2de prijs, rijwiel, op no. 374; 3de prijs, pendule, op no. 573; een sprei op no. 94; een gitaar-mandoline op no. 75. Men ziet alzoo, dat een bazar aan veler wenschen kan voldoen. WOMMELS. GESLAAGD. 19 Juni 1937. Geslaagd te Groningen voor het diplo ma „zaakvoerder” de heer A. Bokma al hier. OOSTERLITTENS. VERPLAATSING. 19 Juni 1937. Naar we vernemen wordt de rijksveld- WORKUM. ZEILWEDSTRIJD. Zaterdag werd de 2de onderlinge zeil wedstrijd gehouden uitgeschreven door de Zeilvereen. „Workum”. In de 16 M3. klasse startten 8 deelnemers. Uitslag als volgt: le Njord van S. A. Visser te Workum; 2de Markol, van D. de Roos te Wor kum. 3de, Reidhin, van C. H. Kuipers te Heidenschap. 4de, Horzea, van W. Valk te Workum. Gemengde klasse met handicap, 10 deelnemers. le Andries, van S. Vlas te Workum. 2de Groens, van J. de Vries te Wor kum. 3de van G. G. Groenendaal te Workum. 4de, Slofke, van Joh. Dijkstra. *1 KIMSWERD EEN VORSTELIJKE GIFT. Naar het Handelsblad meldt, heeft een onbekende schenker aan den penning meester van de Noord- en Zuid-Holland- sche Redding Maatschappij te Amster dam een bedrag van f15000 gezonden voor de aanschaffing van een motor- strandreddingboot. Onmiddellijk heeft het bestuur van de N. Z. H. R. M. opdracht gegeven aan de firma Gebr. Taat te Katwijk aan Zee tót den bouw van een motorstrandred- dingboot voor de Noordkust van Ter schelling. It Frysk Parsburo skriuwt üs: FRYSK UNDERWIS. De haedbistjüren fen ’e Fryske selskip- pen hawwe Minister Slotemaker de Bruine in skriuwen tastjürd, dêr’t hja him yn bitankje for syn wetsütstel ta fa- kultatieve ynfiering fen it Frysk op ’e legere skoalle en syn lokkige en succes folie fordiegening derfen yn ’e Keamers fen ’e Steaten-Generael. wachter T. Hoekstra van hier met in gang van 1 Juli a.s. overgeplaatst naar St* Johannesga. groote. Albert Oogarts, Nieuwestad 51, Leeuwarden is wegens ziekte NIET TE CONSULTEEREN HINDELOOPEN. ONGEVAL. 18 Juni 1937. Hedenmorgen zou de heer G. Wier sma in zijn werkplaats met de benzine- brandlamp een stukje ijzer krom buigen. Toen de brandlamp goed en wel brandde, vloog de schroef van het ben zine-reservoir, dat al vol gepompt was met lucht. Door de druk van de lucht vloog de benzine genoemd persoon te gen het lichaam en stond op slag in brand. Door omstanders werden de vlammen spoedig gedoofd, hoewel het nogal aankwam. De inmiddels ontboden geneesheer dr. Wiersma van Koudum, was spoedig ter plaatse en constateerde brandwonden aan rechterarm en hand, terwijl zijn hals ernstig gebrand was. Naar we thans vernamen, laat de toe stand zich goed aanzien. GESLAAGD. Voor het examen Rijksklerk der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, de heer J. Wouters alhier. Voor het dezer dagen te Leeuwarden gehouden examen Vereen, van Leeraren in het boekhouden, slaagde onze stadge noot de heer H. van der Veen, opgeleid door het accountantskantoor de Boer te Franeker. BEHAALDE PRIJZEN. Bij de jubileum-draverijen te Drachten behaalde de heer P. Kramer te Nijlan- derzijl de volgende prijzen. Heerrijdersprijs, plus beker, door Ren- tinus. Kampioensprijs Friesland. le prijs plus lauwerkrans en schilde rij, uitgeloofd door den schilder Kleij- kamp, door Ijlbode, die daardoor kam pioen van Friesland werd. 2de prijs door Fatima van J. Haan te Wijdewormer. Aan deze kampioensdraverij was een prijsvraag verbonden voor het raden van de juiste prijswinnaars. De namen van de paarden Ijlbode en Fatima waren gera den door R. van der Molen te Garmer- wolde, B. Brandsma, Vollema te Win- sum, J. Hettinga, H. Schoonfeld te Gro ningen en A. Andriesma te Bolsward. UITSTAPJE. De traditie getrouw werd dezer dagen wederom een uitstapje gemaakt door de Geref. Vrouwenvereeniging ter plaatse. Ditmaal had men op het program de omgeving van Arnhem. In deze bosch- rijke omgeving, geheel in tegenstelling met onze greidhoek viel voor de dames veel te bewonderen. Een keur van bloe men, de mooie aanleg; een schitterend dierenpark. Kortom heel wat beziens- waardigs. Het was dan ook, ondanks het minder gunstige weer een zeer gezellige dag. Allen keerden dan ook hoogst vol daan huiswaarts. OOSTEREND. WERVELWIND. Tijdens een onweersbui j.I. Zaterdag avond viel bij de Sibadevaart een onge woon schouwspel waar te nemen. Een rook hooi werd o.a. door een wervel wind opgenomen en eenige honderden meters verder nabij Hennaard weer neer gezet. Ooggetuigen verzekerden, dat dit een imposant gezicht opleverde. Dergelijke financieele problemen laten nu eenmaal niet toe, daarvoor vast om lijnde voorstellen te maken. De Senaats commissie is evenwel van meening, dat die blanco volmacht aan de regeering te ver gaat en heeft daartoe een motie inge diend. Uit de wijze waarop deze eischen in de motie geformuleerd zijn, blijkt duide lijk, dat er van vrije volmachten voor de regeering niet veel overblijft en is men dus weer hopeloos op het doode punt aangeland. Neemt de regeering Blum de motie niet over of wordt die motie door de Kamer aanvaard, dan zal voor de zooveelste maal een ander moeten pro- beeren een ministerie samen te stellen en ondertusschen duurt de onrust op finan cieel gebied onverminderd voort. De feiten hebben onze veronderstelling achterhaald. Het kabinet Blum is reeds afgetreden. Wil men in Frankrijk niet verder financieel bergafwaarts gaan, dan dient het roer radicaal gewend te wor den. Reeds nu is de Fransche schuld on der het bewind van Blum gestegen van 347 tot 369 milliard en nog steeds stroomt het kapitaal het land uit. Zoo heeft elk land zijn eigenaardige kwestie. Nemen we b.v. België, dat ove rigens in het internationaal gebeuren niet bijzonder opvalt. Toch brengt daar momenteel de wijze waarop de partij van Degrelle op korten termijn is afgebroken, veel pennen in beweging. Het schijnt, dat net zoomin als in Nederland de Bel gen gediend zijn van een dictator al wordt die dan voor België opgediend met een altijd durende glimlach. Een dergelijk stelsel past niet op Nederland- sche volksaard, maar zeker niet bij de gemoedelijke Zuidelijker bevolking. Met een zekere arrogatie, onafscheide lijk aan dergelijke stroomingen verbon den, schreef Degrelle dezer dagen in zijn lijfblad „Paijs Rëel”: Ik ben aan niemand gebonden. Ik kan me morgen van ieder een ontdoen als van een oude hoed of kapotte schoenen. Volgens de „Soir” zul len de Rexistische Kamerleden weigeren zich aan de bevelen van Degrelle te on derwerpen en wordt hij nog slechts ge steund door eenige medewerkers die hem blindelings volgen. Van het Spaansche strijdtooneel is be halve wat er gebeurt rondom Bilbao niet veel nieuws en ook rond deze stad die langzamerhand wel tot één groote puin hoop zal worden geschoten, is het een loopgraven- en stellingoorlog geworden met weinig kans op een spoedige oplos sing. Wel is de stad gisteren door Fran co’s troepen bezet, maar ook dit brengt voorloopig weinig verandering in den toestand. De verwoesting van Spanje gaat dagelijks verder, een volk ruïneert zich wordt uitgemoord en niemand bekommert er zich om. De non-interventie ophef aangekondigd is een groot fias co. Engeland knijpt de oogen dicht, wan neer Duitsche vliegtuigen aan de opstan delingen geleverd worden en Italië komt er nu openlijk voor uit, dat geregelde Ita- liaansche troepen onder Italiaansche lei ding aan dezen z.g. burgerkrijg deelne men. In de Italiaansche pers verschijnen regelmatig communigué’s over de krijgs verrichtingen van de Italianen in Spanje. Kan het onbeschaamder? Circa negen maanden duurt in onze beschaafde tijd deze massamoord. Men heeft berekend, dat beide partijen dagelijks 100 millioen peseta’s uitgeven, de totale kosten be dragen nu reeds 600 milliard. De veeteelt is geheel vernietigd, de metaalindustrie geheel lam geslagen, mijnbouwindustrie, uitvoer van koper, kwikzilver, lood, ruw ijzer bestaat alleen voor de levering van oorlogsmateriaal. Dat is de vernietiging van een land met 21 millioen zielen en voor dit diep tra gische gebeuren hebben we geen be langstelling. Het gaat ons voorbij zonder interesse. Is dit, zoo vragen we ons met een kere bezorgdheid af, de innerlijke waar de van onze zoo hoog geroemde be schaving? BEROEPEN. Ds. C. A. Paap, predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, ontving een beroep naar Paramaribo. 20 Juni 1937. Door eenige jongens uit de plaats werd hier heden een onderlinge kaatspartij ge houden in 2 klassen, waarvan de uitslag was als volgt: Oudsten: 1ste prijs: J. Tacoma, W. Weidema en J. Dijkstra. 2de prijs: J. van der Zee, R. van der Berg en K. van der Leij. Jongeren: 1ste prijs: D. v. d. Meer, M. v. Straten. 2de prijs: C. D. Helfrich, Tj, v. d. Berg. 3de prijs: K. Westra, J. S. Dijkstra. De „Basler National Zeitung” heeft dezer dagen een vraag gesteld, welke zeer zeker een antwoord waard is! „Beste menschen, wat beteekent het woord vrede? Geen daden, geen opwin ding, geen spanning, geen moed; hoe zal het mogelijk zijn, het verschrikkelijke misverstand op te helderen U de laf heid van den oorlog en den heldenmoed van den vrede te bewijzen? Na zooveel moed tot sterven, den moed tot leven aan te kweeken?” Deze vraag is schokkend. En, eenmaal uitgesproken, kan men er zich niet ge makkelijk van afmaken, ook niet met het gebruikelijke verwijs naar den grooten leermeester tijd, want deze heeft slechts een enkele onderwijsmethode: ervaring. Ervaring echter kan hier geen nut bren gen. Wij zien immers met eigen oogen, hoe belachelijk snel de wereldoorlog zijn afschrikwekkende werking heeft verlo ren, hoe men hem eergisteren in het oos ten, gisteren in het zuiden en vandaag in het westen vergeten schijnt te hebben en hoe de schooljeugd hem al even his torisch opvat, als b.v. den Tachtigjari- gen Oorlog. En deze zelfde schooljeugd zal in betrekkelijk korten tijd de plaat sen hebben ingenomen van al degenen, die door de ervaring hebben geleerd, „welk een lafheid er in den oorlog en welk een heldenmoed er in den vrede ligt”, zij zal het toekomstige lot van de moord en doodslag zich nooit lang kan wereld besturen en zij zal opnieuw handhaven, naar de wapens grijpen! Het kreunen en rochelen der gewon den en de angstschreeuwen der gevalle nen zijn nog nauwelijks verstomd, en toch zouden zelfs de in de kokende lava van den oorlog geborenen in den vrede niets anders dan zwakheid en slechts in den oorlog heldendom en mannelijken moed zien? Is dat waarheid of het pessimisme van onzen aan stellingen zoo rijken tijd? Baldwin zeide in zijn laatste rede voor de Britsche jeugd in Hall: „In vele kringen wordt de vrede een ijdelen droom genoemd en de oorlog als het ideaal voor verstandige menschen geprezen. Zoolang het Britsche rijk be staat, zullen wij onze stem tegen deze valsche profeten verheffen.” Ook de kort geleden gevierde „Good- will-day”, die bij de jeugd van bijna de geheele wereld instemming gevonden heeft, wijst er op, dat wij nog geenszins zoo pessimistisch behoeven te oordeelen dat er reeds actieve krachten aan het werk zijn, om ook aan de kinderen van die kringen, voor welke „strijd” en „he roïsme” nog synoniem schijnen te zijn, de noodige opheldering te geven. Maar anderzijds mag het gevaar niet onderschat worden, dat gelegen is in de absoluut verwaarloosde opvoeding van de jeugd tot den vrede. Er mag niet wer keloos toegezien worden, hoe onze kin deren op hetzelfde onheil afsturen, dat onze vaders en broeders zoo zwaar ge troffen heeft, eenerzijds door een eenzij dige voorstelling van de historie welke het heldendom van den oorlog slechts van de heroïsche zijde belicht en over de schaduwzijden onbegrijpelijkerwijs nauwelijks spreekt en anderzijds door de handelingen van vele kringen, die zelfs nog niet schoolgaande kinderen in uni formen steken en ideologieën bijbrengen, welke er waarlijk niet geschikt toe zijn, in den vrede en het vervullen van de plichten van het alledaagsche leven den waren heldenmoed te zien. Opvoeding tot den vrede wordt door de menschelijkheid geboden en laat zich negatief door vermijding der bovenge noemde wantoestanden en positief door OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 IVe GREAT-FRYSKE LANGEANNE YN WEST-FRYSLAN 29, 30, 31 July 1937. Sprekkers: Dr. O. KARSTEN, De Westfriese taal voorheen en thans. Oberbaurat KROGER, Küstensenkung an der Nordseeküste. Perf. Dr. C. BORCHLING, Die friesi- sche Sprache in Ostfriesland. Dr. A. E. VAN GIFFEN, Het systema tisch terpenonderzoek. Perf. Dr. W. A. GRAIGIE, Anglo-Fri sian contacts and contrasts. Perf. Dr. G. GOSSES, Gysbert, de psalmbirimer; aspekten fen syn trom mens. Plak Lêngeanne: Redbadstins, Medem- blik. Middeis wirdt gelegenheid jown mei- inoar ütstapkes to meitsjen. Jouns, yn Hoarn, sang, foardrachten, toaniel. Yn programma, det dielnimmers for- gees stastjürd krije, ien en oar neijer biskreaun. Oanfreegjen fen programma by mefr. D. Rienks-Wallinga, Marssumerdyk 69, Ljouwert. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1