DE ECOnomiSCHE OPLEUinG. Buitenlandsclie Revue. 0 9 0 Belastingzaken IV. II. O. WE8FF De Bolswardsche Courant en Westergoo KO Reparatie 33?!g Jaargang Woensdag 30 Juni 1937 n Groote voorraad Onderdeelen en Banden Uit den Omtrek IXCEZtME* /TUKKIN den Stadsnieuws. Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 No. 50 aren eveer prijs- van ARUM. HET BESTUUR. 30 Md. ?szin» prijs- t aan- tugget dj vo- KIMSWERD. en WITMARSÜM. AdvcrtcntJön per regel: Wocnsdageniimincr 10 cent. Zaterdagsnummer 12 ccnt^- Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. .82 .76 .72 L40 75 16 32 17 DE KOOPKRACHT MOET VERDEDIGD WORDEN. DOOR VERLAGING DER CRISIS HEFFINGEN. Speciale inrichting voor aan alle merken Automobielen P. T. T.-KANTOOR BOLSWARD. Aan genoemd kantoor is telefonisch aangesloten onder no. 168 de Brigade commandant van de Rijksveldwacht. een als ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 20 graden. MAKKUM. HAND BEKNELD. Bij het neerlaten van de Vallaatsbrug had een zoontje van S. Kooistra zijn hand aan de binnenkant van de afsluit boom, doch daar er tusschen het brug- 72 ct. 49 ct ien i aan- onge- ellicht PINGJUM. Ds. P. W. B. Raseloop te Hoorn op Terschelling heeft voor een beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Pingjum en Zurich bedankt. ’01gt> stuk 130 ’40 id. meent Verschijnt DINSDAGS- cn VRIJDAGSAVONDS. Lecsgcld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. f 15.65 25.75/ 13.— 23.- 17. ?aren 7.50 250 2.50 19 ct 48 ct' ik ONGELUKJE IN DE ZWEMSCHOOL. De vorige week had een zoontje van den heer F. alhier het ongeluk in de zwemschool bij de glijbaan zijn arm te breken. Opname in het ziekenhuis ter behandeling bleek noodig. De toestand laat zich gelukkig de laatste dagen goed aanzien, zoodat met eenige weken rust dit ongeval wel weer in orde zal komen. 28 Juni 1937. Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan IzaSk de Haan en Wijtze van der Laan, dienstplichtigen van de lichting 1933, respectievelijk wonende te Parrega en Makkum, uitstel van opkomst voor herhalingsoefeningen verleend, on derscheidenlijk tot 3 Januari 1938 en 10 Febr. 1938, terwijl aan Wijtze de Vries, dienstplichtige van de lichting 1931, wo nende te Makkum, uitstel van opkomst is verleend tot 18 November 1938. DAGJESMENSCHEN. 27 Juni 1937. Vandaag gingen een 20-tal leden van de zangvereen. „Het Gemengd Koor” ’n reisje maken per autobus van Bouma van Makkum. Om 8 uur vertrok het gezel schap naar Grouw. Per motorboot Dui ker werd een prachtige tocht over de Friesche meren gemaakt (Prinsenhof en Eernewoude). Daarna werd de tocht voortgezet naar Oranjewoud alwaar het concours werd bezocht en ’s avonds het avondfeest. Na een zeer genoegelijke dag kwam men kwart over één weer terug in Arum. industrie en aan de andere kant de or ganisatie van werknemers onder de be zielende leiding van John Lewis. Zal hier het belang van de arbeiders, wat indi rect ook het belang van de staat is of de dollar zegevieren? De uitslag is moeilijk te voorspellen. Tot voor kort was in deze race de dollar nog altijd de winnaar. Misschien komt er een kentering. We denken even aan de T. T. races in Assen waar de suprematie van de Engelsche Nortonmotor nu eindelijk door de Duit- sche B. M. W. gebroken is. We keeren nog even naar Europa te rug om melding te maken van een eigen aardig conflict in Frankrijk, naar aanlei ding van de invoering van de 40-urige werkweek in het hotel-, café- en restau rantbedrijf. De betreffende organisaties verzekeren dat de etablissementen deze nieuwe last niet kunnen dragen en drei gen daarom op korten termijn met slui ting van alle hotels enz. De nieuwe pre mier Chautemps heeft verklaard zich de houding van de eigenaren niet te kunnen indenken, zoolang de weg voor arbitrage nog openstaat. In een loyale sfeer van samenwerking zal dit conflict zeker kun nen worden opgelost. van het vorenstaande strafbaar doen zijn. Ook is opgevallen, dat velen van de zelfde categorie weggebruikers geen ol totaal onvoldoende verkeersteekens ge ven, bijvoorbeeld met betrekking tot het goed zichtbaar uitsteken van een arm bij richtingsverandering. Voorts werd geconstateerd, dat motor rijtuigen nog al eens onleesbare num merborden voeren, hetzij doordat de cij fers zeer gebrekkig zijn aangebracht, hetzij doordat de borden zeer vuil zijn. Opgemeifkt wordt, dat aan de ver- keersvoorschriften strikt de hand moet worden gehouden en dat van politiewe- ge nauwlettend op een en ander zal toe gezien worden. Hoewel ook van boter en margarine de wereldmarktprijs is gestegen, is de binnenlandsche prijs voor de consumen ten ongeveer gelijk gebleven, omdat de regeering de crisisheffingen verlaagde in dezelfde mate, waarop de marktprijs steeg. Ten aanzien echter van brood, vleesch, vet en olie volgt de regeering dit beleid niet. Sedert een jaar stegen de wereld marktprijzen der grondstoffen voor brood zoodanig, dat een broodprijsverhooging van 3 cent gerechtvaardigd was de regeering voerde de tarwelasten echter zóó weinig terug, dat de invloed daar van op den broodprijs slechts één cent kon bedragen. Toch is de geldelijke op brengst der tarwelasten nog slechts in zeer geringe mate benoodigd voor steun aan den tarwebouw. Gelijkelijk staat het met de vleesch- en vetprijzen. De veeprijzen zijn zeer sterk gestegen, de opbrengst der heffing dient niet langer ter financiering van de afslachting en nochtans maken de geza menlijke lasten op het rundvleesch een derde van den prijs uit. De crisisbelasting op vet en olie werd ondanks de sterke prijsstijging op de wereldmarkt, een jaar geleden nog ver hoogd tot 40 cent per kilo. De devalua tie voerde den wereldprijs nog verder omhoog, maar.de enorme belasting blijft gehandhaafd en de koopprijs wordt voor de consumenten steeds hooger. Waar de koopkracht van het Neder- landsche volk zou kunnen worden op gevoerd en de opleving kunnen worden aangezet, moet de massa op het huis houdbudget steeds meer bezuinigen en klagen slagers, bakkers, kruideniers e.a. over een steeds verder terugloopenden omzet. Ook in het „Hbl.” werd op een en an der dezer dagen door de redactie de aandacht gevestigd. Ook zij begrijpt niet waarom de extra-heffingen, accijnzen enz., nu de wereldmarktprijzen oploopen niet kunnen worden verlaagd of geheel vervallen verklaard. Voor het oorspron kelijke doel noemt zij deze belastingen niet meer benoodigd. De regeering dient aan de bevolking eens een volkomen hel der inzicht te geven in de werking en den toestand van het landbouwcrisisfonds, hetwelk tot heden als een soort geheime staat in den Staat zonder voldoende openbare verantwoording af te leggen geheel beschikt over alle gelden uit cri sisheffingen, welke het leven onnoo- dig! duur houden, ja van dag tot dag duurder maken. Terwijl de koopkracht van ons volk thans juist zou kunnen worden verhoogd en meerdere consumptie tot een sneller en vollediger terugkeer naar de wel vaart zou kunnen leiden. ONGELUK. •26 Jun Ï1937. Toen de timmerman G. E. een oude zolder in ’t koehuis van L. Kuipers, sla ger alhier had uitgebroken en bezig was de balken spijkerschoon te maken, brak plotseling een balk en viel de timmerman naar beneden en kwam ongelukkig op een koeschut terecht en wel op de zijde, hetgeen hem nogal wat pijn veroorzaak te. De hulp van Dr. Danes werd ingeroe pen, die constateerde dat de zijde door de val gekneusd was en dat het werken voorloopig gestaakt moet worden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. VLAGGETJESDAG. Donderdag 1 Juli wordt door de afd. Bolsward van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- en Vacantiekolonies de jaarlijksche vlaggetjesdag gehouden. Een ieder uwer kent het nuttige werk dat door deze instelling wordt gedaan, leder jaar worden een twaalftal kinderen voor een verblijf van 3 weken naar bosch of zee gezonden tot herstel van gezond heid. Ook thans bevinden zich 2 kinderen in het koloniehuis te Bergen aan Zee. Mede door deze vlaggetjesdag moeten de onkosten worden gedekt. Koopt dus allen een vlaggetje en geeft met milde hand. 29 Juni 1937. J.l. Zondagmiddag hield de kaatsver- eeniging alhier een z.g. schoolpartij van jongens van 11 tot 14 jaar. De winnende parturen werden: lste prij»; Jan Broersma, Hubert van der Meulen en Johannes de Vries. 2de prijs: Ids Bierma, Cornells Popta en Bouwe Vos. De prijzen bestonden uit luxe voor werpen. f f f f f t f 125 f 42 f - f 15 f - f - f - ct. ct. ct. I ct: ct, ct. ct. ct. ct. ct, o f270 f280 f340 f 150 55 28 39 14 VERKEERSVOORSCHRIFTEN. De Burgemeester van Bolsward ves tigt de aandacht op het volgende: Herhaaldelijk blijkt, dat vele wegge bruikers de verkeersvoorschriften niet ol niet voldoende naleven. Zoo komt het herhaaldelljk voor, dat wielrijders in strijd handelen met het be paalde, dat hij verplicht is met zijn rij wiel rechts te houden en zich niet verder van den kant van den weg te verwijderen dan door de omstandigheden gerecht vaardigd wordt. Het met meer dan twee personen naast elkaar rijden, zal den meest links rijdenden wielrijder op grond Een van de zwakke punten in het so cialistische Plan van den Arbeid vonden we de berekening van de goede econo mische reactie op de verhooging van de koopkracht door de uitvoering van groo te openbare werken. Het is onmogelijk te zeggen, hoeveel nieuwen arbeid een ver hoogde koopkracht weer zal wekken. Op dat punt is het plan dan ook veelvuldig aangevallen, maar het feit zelf, dat ver hoogde koopkracht tot nieuwe arbeids gelegenheid voert, is natuurlijk niet te ontkennen. We herinneren daaraan, nu er gootendeels uit andere oorzaken dan de uitvoering van groote openbare wer ken een vrij sterke economische op leving valt waar te nemen. Ging deze gepaard, zooals men oppervlakkig bezien zou verwachten, met een verhoogde koopkracht, dan zou de oplevingsten- denz zich accentueeren en waren de vooruitzichten goed, dat we „de crisis” weldra achter ons konden laten. We vreezen echter, dat noch het een en daar door ook niet het andere inderdaad het geval zal zijn. Het moet juist in dezen tijd van zeer groot belang worden geacht, dat de verkoops-, we bedoelen: de detailprijzen zooveel mogelijk op crisispeil worden gehandhaafd. Dan immers zal de meer dere arbeidsgelegenheid van een op- gaande conjunctuur, door een hooger ge zamenlijk inkomen van de massa tot meerdere koopkracht leiden; de con sumptie zal worden verhoogd en er zal een nieuwe factor groeien voor verhoo ging van de productie en het in dienst stellen van meer arbeiders. Het groote bezwaar tegen deze theorie is de practijk welke voor een economische opleving van bedrijf, handel en industrie een meer loonenden afzet van het product, dus hoogere prijzen vereischt. Waren de wereldmarktprijzen van vele artikelen niet gestegen, dan zouden we thans geen „opleving” hebben gekend en zou de vo rengenoemde tendenz zich niet in een bescheiden mate kunnen handhaven, dan zouden we onherroepelijk in de crisis moeten terugzinken. Wij verkeeren ten onzent echter in de gunstige omstandigheid, dat we kunnen voldoen aan beide, oogenschijnlijk aan elkaar tegengestelde vereischten, benoo digd voor een versterking in den voor uitgang van bedrijf, handel en industrie. Er was in de crisisjaren een vrij aan zienlijke marge tusschen kostprijs en verkoopprijs van tal van artikelen, welke tot de regelmatige en eerste levensbe hoeften moeten worden gerekend. Deze marge bestond uit door de overheid vast gestelde crisisheffingen, accijnzen en an dere lasten, uit welker opbrengst de noodlijdende land- en tuinbouwers als mede de veehouders konden worden ge steund. Nu, dank zij de „opleving” deze groepen van nijveren weer wat beter prijzen voor hun producten verwerven kan de steun aan hen worden verminderd maar zouden ook in gelijke mate de hef fingen, accijnzen, enz. kunnen worden gereduceerd. Daarmee werd dan bereikt zonder dat iemand er nadeel van on dervond dat bij stijgende wereld marktprijzen de consumenten de vele ar tikelen van dagelijksch verbruik niet duurder behoeven te betalen. De koop kracht zou aldus zijn beschermd door de handhaving van de detailprijzen en verhoogd door de vermeerderde ar beidsgelegenheid. Het een met het ander te samen, zou tot een versterkte opleving voeren. Deze politiek wordt thans echter niet gevoerd in ons land. Ofschoon de re geering bij de devaluatie heeft beloofd, dat zij een stijging der kosten van le vensonderhoud zou tegengaan en zij daartoe zelfs de afkondiging van een wetje tegen prijsopdrijving verwekte onderneemt ze practisch niets tegen het steeds duurder worden van de allerbe- noodigste artikelen voor levensonder houd; brood, vleesch, bak- en braadvet en spijsolie. Het gevolg daarvan is, dat ondanks de verhoogde inkomsten der massa, de koopkracht niet is toegenomen en de economische opleving niet wordt aangezet door een verhoogde consump tie. UI 017 Eiken DONDERDAG Hl lik Zitting te BOLSWARD U ij Uil. Schildwijk 33 bij de Markt ONTHOUDERS VISCHCLUB. Deze vischclub hield Zondag haar 2de vischwedstrijd in de Workumervaart achter Parrega. De vangst was ondanks het mooie weer, niet groot. Slechts 12 baarzen boven de maat. De eerste prijs werd gewonnen door Tj. Buma met baars van 26 c.M. Verdere prijzen volgt: 2de' prijs: G. D. van der Zee. 3de prijs: W. Leurink. 4de prijs: D. van der Zee. 5de prijs: Tj. van der Hauw. 6de prijs: J. van der Zee. 7de prijs: A. van Kouteren. 8ste prijs: R. Nieuwenhuis. 9de prijs: A. Nieuwenhuis. CONCERT IN HET PARK. De Harmonica Jims spelen a.s. Don derdagavond nog eens in het Park. Gezien het groote succes bij het vo rige concert twijfelen we er niet aan, ol ook deze keer zal het bezoek bevredi gend zijn. Politieke stroomingen in België. In en om Spanje. Arbeidsconflicten in Amerika. Gaan de hotels in Frankrijk dicht? We hebben in onze vorige revue met enkele woorden gesproken over de mis lukking van de Rexistische beweging in België en daaraan de conclusie vastge knoopt dat dit stelsel in zijn huidige vorm niet past op de Belgische volks aard. Ook hebben we in dit verband een zekere overeenstemming meenen te con- stateeren met een soortgelijke beweging in ons land, die ook in de laatste maan den, zooals men dit hier noemt, met de kous op den kop is thuis gekomen. Wanneer we evenwel een weinig die per op de nu reeds jaren durende poli tieke onrust in België ingaan, dan moe ten we de kern van deze strijd niet zoe- 27 Juni 1937. Onder begunstiging van prachtig zo merweer hield heden de kaatsclub „Kimswerd” een ledenwedstrijd in 2 klassen. De uitslag was als volgt: Oudste klasse: (boven 35 jr., 7 part.). lste prijs: D. F. de Vries, J. J. Anema en W. Weidema. 2de prijs: J. van der Zee, G. S. Brunia en D. Helfrich. 3de prijs: Sj. Couzijn, Joh. D. Anema en H. K. Westra. Jongste klasse (10 parturen). lste prijs: K. Aukema, K. Helfrich en J. Kuipers. 2de prijs: A. van der Zee, W. Helfrich en B. van Seist. 3de prijs: S. G Brunia, B. Postma en A. Jagersma. ken in de een of andere politieke leider maar in de antithese Vlanriogen en Walen. Hoewel van veel vroeger datum heeft toch na 1918 de positie der Vlamingen in België een bijzondere beteekenis gekre gen. Het is als een zuurdeesem dat de geheele binnenlandsche politiek in Bel gië beheerscht en laten we gerust zeg gen, ondermijnt. In de laatste weken heeft die oude strijd weer nieuwe betee kenis gekregen doof de in behandeling zijnde amnestiewet. Deze wet welke amnestie verleent aan de Vlamingen, die zich tijdens den oorlog aan activisme hebben schuldig gemaakt, heeft de Walen en de anti- Vlamingen tot een heftig verweer ge bracht. De Vlaamsche natoinaiisten stel len zich op het standpunt dat het een groot onrecht is, thans Vlaamsche oud- strijders nog te laten boeten voor fou ten uit een ver verleden, waaraan de Belgische regeering zelf schuld had. De vorige week werden er te Brussel groote betoogingen gehouden één voor de amnestiewet en één tegen deze wet. De burgemeester van Brussel heeft hier bij van een bepaalde voorkeur blijk ge geven door bij de Vlaamsche betooging de geheele politiemacht te mobiliseeren en bij de Waalsche betooging het met die ordemaatregelen niet zoo nauw te nemen, zoodat de toestand er een mo ment heel critiek voorstond. Gelukkig is alles nog zonder al te veel slachtoffers afgeloopen. Voor wat de burgeroorlog in Spanje betreft, is er na de val van Bil bao en de voortdurende aanvallen op Madrid niet veel bijzonders te vermelden maar buiten het eigenlijke oorlogsterrein wordt de toestand hoe langer hoe ver warder. De vorige week lanceerde een bericht dat Duitschland en Italië zich uit de non- interventiecommissie hadden terugge trokken (welk bericht iets later weer is tegengesproken) en dat de voortdurende aanvallen van Spaansche vliegtuigen op Duitsche of Italiaansche schepen, scher pe tegenmaatregelen noodzakelijk maak ten. i Dergelijke uitlatingen doen dikwijls de argelooze lezer, die toevallig eens een keer het buitenlandsch nieuws leest, den schrik om het hart slaan, maar op de meer regelmatig de buitenlandsche poli tiek volgende lezer, maakt dit niet zoo veel indruk. Zoo langzamerhand is de gedachte gerijpt, dat Europa geen oorlog wil. Men is er niet klaar voor gelukkig. Van veel invloed is daarbij de houding van Engeland. Nog de vorige week heeft Engeland’s premier Chamberlain in een bespreking over de buitenlandsche poli tiek gezegd: „Ofschoon wij duidelijk hebben laten weten, dat ook wij onte vreden zijn over het mislukken van de non-interventie-contróle, zullen wij moe ten voortgaan met deze politiek, totdat er geen gevaar meer bestaat voor een uitbreiding van het Spaansche conflict. De toestand is ernstig, maar niet hope loos, omdat er geen enkele regeering in Europa den oorlog wil.” „Ik geloof,” aldus Chamberlain, „dat, indien wij allen geduld oefenen en ons beheerschen, wij de vrede in Europa zul len kunnen redden!” In de nieuwe wereld is het alles ook niet rozengeur en mane schijn. De tijdelijke economische ople ving heeft daar onmiddellijk weer de sinds jaren sluimerende arbeidsconflic ten op den voorgrond gesteld. We her inneren ons de diverse sitdown-st^cingen in fabrieken en meer speciaal de conflic ten in de staalindustrie. Het ernstige ka rakter van deze conflicten wordt wel het beste getypeerd door een bericht uit Pennsylvanië dat de staat van beleg, die de vorige week werd afgekondigd, Vrij dag weer is opgeheven. Gouverneur Earl verklaarde, dat de noodtoestand van voorbijgaanden aard was. Hij had in de ze crisis de keus gehad tusschen men- schenlevens en dollars en had de men- schenlevens gekozen en dienovereenkom stig gehandeld. Na vier dagen van gedwongen vrede en tijd tot overleg, hoopt hij dat de ar beiders in Johnstown tot dezelfde be slissing zullen komen. Waarschijnlijk zullen enkele onzer le zers de vraag stellen: Wat bedoelt U daarmee, de keus tusschen menschenle- vens en dollars? Hierop een in in alle opzichten gevredigend antwoord te ge ven zou ons werkelijk te veel tijd en plaatsruimte vragen. We zouden daar toe terug moeten gaan tot het beginpunt van dezen strijd, maar wat we wel in enkele zinnen kunnen vermelden, is dit, dat die geheele arbeidsmoeilijkheid in Amerika niets anders is dan een strijd om de macht. Aan de eene kant de groot-werkgevers, speciaal in de staalin dustrie met de aanverwante automobiel- OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 BENOEMING. Benoemd tot klerk aan het gas- electriciteitsbedrijf alhier, de heer W. Spoelstra, thans in betrekking bij de fa. V. van der Plaats. \Q DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1