Buit enlandsche Revue. III. U. UIER FF De Bolswardsche Courant en Westergoo EER JAAR SPAAÜSCHE BURGEROORLOG. Reparatie 33^ Jaargang Woensdag 7 Juli 1937 No. 52 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden Stadsnieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 EN HOE LANG NU NOG? AdvcrtcntlUn per regel; Wocnsdiigsnununer 10 cent. Zatcrdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. VERSCHRIKKELIJKE VERANTWOOR DELIJKHEID VOOR WIE HEM ONTKETENDEN. Democratie is méér en beter dan massa-willekeur. Speciale inrichting voor aan alle merken Automobielen schen twee haakjes vermoedelijk wel niets te maken zal hebben met den toe stand van het plaveisel van verschillende Bolswarder straten en stoepen) verkrijgt vorm en duidelijkheid, als men de krach tige Japicx-berijmingen hoort zingen op de oorspronkelijke rhytmische psalmwij zen en geharmoniseerd in strengen kerk- stijl uit de Grieksche toonsoorten. Wat schept dit schoone kerkgezang in zijn eenvoudige godvruchtige wijsheid, met z’n strakke en sobare lijnen een geheel EEN INTERESSANTE TENTOON STELLING. Door welwillende medewerking van B. en W. alhier is het mogelijk in de mu ziekschool een tentoonstelling onder te brengen, die algemeene belangstelling verdient. Natuurkunde aanschouwelijk voorge steld, zoo zouden we deze tentoonstel ling haast willen noemen. Een hoeveelheid en verscheidenheid van opgezette dieren, vogels, enz. te veel om op te noemen. Een anatomische afdeeling, aquarellen, enz. Voor onze jongens en meisjes van de hoogste klassen L. O. en de geheele U. L. O. een buitengewoon leerzame ver zameling en laten we er direct aan toe voegen, alle sensatie is vermeden. Wan neer deze klassen onder leiding van hun onderwijzers deze tentoonstelling be zoeken is hun een leerzame rondgang verzekerd. Ook voor ouderen valt er heel veel te bewonderen. HOOI VERBRAND. Zondagmorgen ontdekte de landbou wer T. Hiemstra, Ugoklooster bij Bols- ward brand in een stapel hooi op het heem. De brandweer uit onze stad ver verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Lecsgcld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Deze opvatting, die we zoo volkomen kunnen onderschrijven, staat lijnrecht te genover die van de Duitsche regeering, wier algemeen beginsel is: godsdienst is goed, mits dienstbaar gemaakt aan de wederzijdsche belangen van onzen Staat en ons volk. Dat men thans van officieele Duitsche zijde dezen grooten strijder gaat belasteren, pleit niet voor de inner lijke waarde van het nationaal-socialis- me. 1ste ORGELCONCERT. „It iz Sljucht in Rjucht, az dy fen Boal- andere sfeer dan het volkomen verbas terde protestantsche kerkgezang van de beide laatste eeuwenI En onze waardeering behoeft zich waarlijk niet slechts te bepalen tot deze daad van piëteit tegenover Bolsward’s beroemden burger Gysbert Japicx, of ook omdat we daarin een stille hulde ge voelen aan de eerbiedwaardige traditie der Friesche Taal en Letterkunde want ook om zuiver aesthetische redenen is deze stijlvolle vertolking der Japicx- psalmen het aanhooren waard en we spreken de hoop uit, dat het nog eens meer zoo mag geschieden. De program- matekst maakte een keurig verzorgden induk en het Gem. Dubbelkwartet, voor zien van goed stemmenmateriaal, kweet zich voor een eerste optreden opmerke lijk gelukkig van zijn taak.. Dat dit Japicx-programma niet best een omlijsting van moderne orgelwerken zou kunnen verdragen, spreekt welhaast vanzelf. We kregen dan ook een drietal Bach- stukken, waarvan zoowel de melodieuze A-Dur als de overweldigende Es-Dur behooren tot 's meesters schoonste com posities. Vooral de laatste met zijn ont zaglijke drievoudige Fuga wist ons da nig te boeien. Gelukkig dat de heer Alt deze volledig speelde en daarin niet, zoo- als in het Praeludium, bekortingen aan bracht. Zeker, Bachwerken zijn stellig wel eens te breedsprakig en van coupures zijn we dan ook lang niet overal en altijd afkeerig, maar het Es Dur Praeludium is te mooi om er iets van te missen. deze beschuldiging werd in den vroegen morgen van 13 Juli 1936 de afgevaar digde Calvo Sotelo door een peloton sol daten uit zijn woning gehaald, naar het kerkhof vervoerd en daar neergeschoten. Was het onwettig, dat het leger zich tegen het voortbestaan van zooveel on wettigheid keerde? Het fascisme, waartoe het legerverzet zich ontwikkelde, dat is onwettig in Spanje zoo goed als machtswillekeut van de Volksfrontregeering het was. Thans gaat het daar eenerzijds tegen ’t fascisme, maar niet anderzijds tegen de democratie. Want die was er niet en is er niet. Pas als de ware demopatie inzet wordt van den strijd, zal de kans ontstaan en groeien, dat eindelijk eindelijkl het vreeselijke bloedbad wordt gestopt. Md. als in Spanje ten gunste van het fascis me door het buitenland wordt ingegre pen. Maar minstens zoovelen en ook onder dezen rekenen we ons zelve zullen zich er tegen verzetten, als men van buitenaf tegen Franco partij zou kiezen vóór een herstel van de massa- willekeur, welke het regime van de Spaansche republiek in de laatste maan den vóór den burgeroorlog kenmerkte. Voor een waarachtige democratie in Spanje zouden wellicht zelfs de dicta- tuurstaten van Europa kunnen worden gewonnen tegen massa-willekeur be hooren allen, die van goeden wil en dus voor geestelijke vrijheid zijn allen, die zich niet door het Russische bolsjewisme hebben laten beïnvloeden zich te ver zetten. Het is ongelukkig voor de democratie in heel de wereld, dat zoovele democra ten zich door de bolsjewisten en de Spaansche anarcho-syndicalisten in de luren hebben laten leggen door de sug gestie, alsof de regeeringen van een Aza- na en Caballero c.s. iets met „democra tie” hadden uit te staan. Door zóó iets te erkennen, smaadt en smet men een hoog ideaal en verkracht men het begin sel van de volkssouvereiniteit, dat ge baseerd is op vrijheid, verdraagzaamheid en samenwerking van groepeeringen en richtingen tot een stomme meerderheids- willekeur, een dictatuur van de massa, een onderwerping aan den wil van het gepeupel van de straat. Er is een groep in Spanje, welke te gen het fascisme strijdt, maar er is daar géén groep, welke pal staat voor de de mocratie. De eenige mogelijkheid om weer vrede en voorspoed in dat ongeluk-: kige land te brengen, bestaat uit het ijveren voor een verbreiding aldaar van de werkelijke democratische beginselen. De Kerkstrijd in Duitschland. Zwevende franc. De Amoer-eilanden. Miss Earhart in zee gevallen. Reeds geruimen tijd wordt er in Duitschland een verwoede strijd gevoerd tusschen het gezag van de kerk en het gezag van de Staat. Thans weer heeft de arrestatie van den Berlijnschen predikant Dr. Niemöller in en buiten Duitschland zeer de aandacht getrokken. Dr. Niemöller is het eerst bekend ge worden f" commandant van de duikboot J. 151, die rjchten in ochtend- tegen, wat voor de vulling van een cou rant nog zoo gek niet is. De echtgenoot van mevr. Earhart ver onderstelt dat zijn vrouw is geland op een verlaten eiland, honderden mijlen van Howland. Het Amerikaansche de partement van Marine heeft het oorlogs schip Colorade, dat juist te Honoloeloe was aangekomen, order gegeven naar ’t vermiste vliegtuig te zoeken. Bovendien is een watervliegtuig, bestuurd door luit. Harvey eveneens van Honoloeloe ver trokken. We komen vandaag niet door de berg onderwerpen heen. Daar is in de eerste plaats nog de strijd tegen de amnestie wet in België, die dagelijks driester wordt en de regeering noodzaakt haar eerst aangenomen slappe houding te la ten varen. Dit onderwerp alleen levert stof ge noeg voor een geheele revue. Het non-interventieprobleem in Spanje en de strijd in de staalindustrie in Ame rika, een groote mijnramp in Engeland, corruptie in de Sovjetstaat met zoo nu en dan kleine botsingen, het zijn alle onderwerpen van misschien grooter be lang dan we vandaag besproken hebben maar nog eens, voor de uitvoerige be spreking van al die belangrijke kwesties hebben we plaatsruimte tekort en bo vendien we leven in onze dagen zoo snel dat na een week de situatie zich soms geheel gewijzigd heeft. De financieete toestand in Frankrijk is hoewel op geheel andet terrein voor dit land een geweldig pro bleem. De nieuwe regeering heeft na ’n zeer moeilijk werk waarin de franc aan groote schommelingen was blootgesteld, het zoover kunnen krijgen, dat zij die franc weer te pakken kreeg en hoewel nog niet rustig in de brandkast liggende, toch bereikte dat deze franc ongeveer op dezelfde hoogte bleef zweven. Dit past ook wel aardig in den geest van onzen tijd. Ook de gulden zweeft, en hoeveel bedrijven, banken, particu liere zaken zweven er niet. Wanneer de touwtjes maar sterk genoeg zijn kan zoo’n zwevende gemeenschap heel goed rendeeren. Er zullen er natuurlijk zijn, die zeggen: ik sta liever met beide bee- nen op den grond en zeer terecht, maar vergeet niet met, een zwevende franc of een zwevende gulden hebben we daar toe eerder de kanss dan wanneer dit spul op z’n kop staat. De Fransche regeering heeft nu alle moeite prijsopdrijving tegen te gaan en daardoor de binnenlandsche rust te be vorderen. Het Russisch-Japansche conflict betreffende de Amoer-eilanden, dat de vorige week nogal eenige spanning bracht, nadert gelukkig ook weer een vredelievende oplossing. De Russische troepen en Kanonneerbooten zijn van de omstreden eilandjes teruggetrokken. Na tuurlijk is daarmee het conflict niet ge heel opgelost. Dit zal dan pas ten ge- noege van Japan gebeurd zijn, als Rus land verklaart, dat het onvoorwaarde lijk afstand doet van deze eilandjes, wel ke een deel uitmaken van het Japansche Mandsjoekwo. De Oceraanvliegster Miss Earhart verongelukt, zoo luidden Zaterdagavond de laatste telegrammen, maar gelukkig komt Zon dagochtend het bericht, dat deze koene vliegster door een Engelsch schip is op gepikt. In hoeverre deze twee berichten nu geheel naar waarheid zijn, zullen we, nu we deze revue schrijven, nog even moe- BUURTKAATSPARTIJ. Zondag j.l. was het wederom een prachtige dag voor de kaatsliefhebbers uit ons nieuw stadsgedeelte. De steeds telken jare terugkeerende en steeds grooter wordende animo was voor de commissie aanleiding om de inteekenlijst bij de bewoners aan te bieden en met groot succes, want een kaatswedstrijd brengt nu eenmaal met zich mee, dat er „geld in ’t laadje” moet zijn. Wat de partij betreft, is er met groote animo gestreden en menig keer wees de telegraaf 5-5 6-6 aan. Reeds om 12 uur moest worden begonnen, wilde men de lijst van 16 deelnemende parturen een beetje bijtijds beëindigen. Voor de minder „betoefden” was de wind nogal lastig met de opslag, maar allen deden hun uiterste best en allen werkten mede om de partij in alle op zichten te doen slagen. De uitslag was dat de heeren E. Bran denburg, Eelke Bakker en U. Wasse naar beslag legden op den Isten prijs, terwijl het partuur D. Hoitsma, Poelstra en D. Adema Jr. de 2de prijs behaalden. De 3de en 4de prijs werden resp. ge wonnen door Jan Ferwerda Sr. en Jan Fewerda Jr. (vader en zoon die allebei nog wel wat konden) en Anne Kramer en W. Hoitsma, P. van der Veer en KI. Kingma. Een extra-prijs werd uitgereikt aan E. Brandenburg voor de verste bovenslag, terwijl aan de kaatsers, die geen prijs wonnen een mooie herinnering werd aangeboden. Door den heer J. van Dalen werden de prijzen aan de winnaars uitgereikt, die tevens een woord van dank bracht aan allen, ook in het bijzonder aan de inteekenaars, die hadden meegewerkt tot het welslagen van deze kaatsdag en te vens de toezegging deed, dat a.s. Zater dagmiddag de jongenspartij zal worden gehouden. politieke centra en twee-en- particuliere woningen van personen. De dood van 256 Diefstal zonder schadeloos in de Middellandsche Zee heel wat vij andelijke transportschepen in den grond geboord heeft. Hij was toen midden twintig. Na den oorlog wijdde hij zich aanvan kelijk aan den landbouw, maar later voelde hij zich tot het predikambt geroe pen, studeerde theologie en werd in 1931 predikant te Dahlem, na gedocto reerd te zijn. Zoodra het nationaal-socia- lisme, eenmaal aan de macht gekomen, de Evangelische kerk aan 't staatsgezag trachtte te onderwerpen, kwam dr. Nie möller in verzet. Geen spreekverbod hielp. Totdat thans zijn arrestatie hem het stilzwijgen oplegt. lederen dag heeft de predikant, die zich had opgeworpen tot den kampioen van de belijdende kerk, voor een talrijk gehoor gepredikant en eischte hij voor de kerk de vrijheid zelfs in den natio- naal-socialistischen staat het Evangelie en de geboden Gods te volgen. Eenige dagen geleden nog heeft Nie möller van den kansel de vraag gessteld of het woord van den Führer nog waarde had, gezien de vervolgingen en arresta ties van predikanten der belijdende kerk. Ds. Niemöller is 45 jaar oud. Het was te voorzien dat een dergelijk vrijmoedig optreden de een of andere keer met een arrestatie beantwoord zou worden en men behoeft zich alleen nog maar te verwonderen dat dit niet veel eerder gebeurd is. De positie van de Kerk en het staatsgezag schetste deze groote strijder als volgt: Wij willen den staat gehoorzamen en zijn volkomen trouw aan leider en re geering, doch het Evangelie gaat boven alle dingen in de wereld, ook boven het Staatsbelang, ook boven den wil en de sert”. Dit gevleugeld woord (dat tus- doeleinden van menschen en volken. En daar, waar de belangen van Gods Ko ninkrijk, dat van alle tijden en volken is en geen grenzen kent en de belangen van een staat en een volk met elkaar in bot sing komen door de nationaal-socialis- tische staatsopvatting, is het onze hoog ste en heiligste plicht de eerste belangen voor te laten gaan. Nimmer mag godsdienst onderge schikt gemaakt worden aan het Staats belang. De regeering van Valencia heeft noch de democratie ooit vertegenwoordigd, noch ooit gesteund op wet en recht. De verkiezingen van Februari 1936 brachten den rechtschen groepen een meerderheid van vier honderd duizend stemmen over de linksche; deze laatste echter hebben door bruut geweld en met behulp van de politie de stembussen in La Coruna, Pontevedra, Lugo, Caceres, Cordoba en Cevilla geschonden en de uitslagen te hunnen gunste gewijzigd. Zóó kregen zij een kleine meerderheid in de Kamer, die zich haastte de verkiezingen in Granada, Cuenca, Burgos en Salamanca geheel of ten deele nietig te verklaren en op deze wijze kwamen zij ten slotte aan ’n fictie ve meerderheid, die het hun mogelijk maakte, een regeering te vormen, die echter onwettig of onrechtmatig was in haar oorsprong. Het waren slechts een paar socialisti sche cortes-leden, die begrip voor de be- teekenis van 't woord democratie bewe zen te hebben en medewerking weiger den aan de afwijzing van wettig geko zen tegenstanders. Ze waren echter te weinig in getal. In de uitoefening van het gezag of van de macht heeft de regeering van Madrid evenmin bewezen wettig te zijn. In een rapport van de Katholieke Volksactie, de grootste parlementaire groep vóór den burgeroorlog, welke groep aanvankelijk ook geweigerd heeft om zich bij de beweging van het leger aan te sluiten, wordt uiteengezet, welke misdrijven drukken op de regeering, wel ke in Februari 1936 haar ambt aan vaardde, tot op den dag van het natio nale verzet. Deze misdrijven zijn, dopr uitlokking of werkeloos toezien: de brand van vier-en-twintig kerken, vier redactiegebouwen van dagbladen, zes- en-dertig negentig rechtsche personen. stalling van eenigerlei aard, van drie honderd particuliere eigendommen. De sluiting van meer dan achthonderd ka tholieke centra van onderwijs. Zij maakte al degenen, die niet waren aan gesloten bij linksche organisaties, werk loos, door hen uit hun betrekking te stooten, en in de kazernes, arsenalen en luchthavens deed zij het communisme in gang vinden. Van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat verleende zij ontslagen aan honder den ambtenaren in civielen dienst, die op wettige wijze hun functies bekleedden, en liet niet toe, dat officieren van het leger, priesters, rechters en overheids personen werden aangevallen en belee- digd. Al deze feiten weden in plenaire zit ting voor het parlement gebracht door den monarchistischen afgevaardigde Galvo Sotelo, zonder dat de regeering ze kon ontkennen, doch uit wraak over De Spanjaarden kregen een nieuwen nationalen herdenkingsdag toegevoegd aan de reeds bestaande, n.l. een „Calvo Sotelo-dag”, welke voor het eerst op 13 Juli a.s. zal worden gevierd. Dan zal ook de Spaansche burgeroorlog onge veer een jaar hebben geduurd. We leven snel en daarom zal het waarschijnlijk niet iederen lezer dadelijk duidelijk wezen, wie Calvo Sotelo was. We herinneren, dat hij de leider was der Spaansche monarchisten; hij werd nadat hij in het parlement het onwet tige optreden van de z.g. wettige regee ring meermalen aan de kaak had gesteld in den vroegen morgen van 13 Juli ’s nachts om 3 uur n.l. door een peloton soldaten uit zijn woning gehaald en bij den ingang van het kerkhof neergescho ten. Daarmee was in feite de burger oorlog begonnen. De regeeing deed niets om zich inzake den moord op Sotelo te rechtvaardigen en het gepeupel kreeg daardoor moed om op eigen houtje ver der te „rechten”. Voor velen, die de ontwikkeling van het republikeinsche Spanje met aandacht hebben gevolgd en die den huidigen bur geroorlog nochtans verafschuwen, staat het vast, dat het leger den opstand niet is begonnen, maar dat de opstand is ontketend door een regeering, welke zich als „wettige” installeerde, maar een re- volutionnaire positie koos, door ver krachting van de individueele en volks rechten, door willekeur. DAArtegen is het leger in verzet gekomen tegen het onwettige optreden der z.g. „wettige” regeering en tegen de toenemende anar chie in het land. Wat Franco c.s. thans willen en na streven, is gegroeid uit de feiten en om standigheden het is in ieder geval evenzeer onwettig als de Spaansche „de mocratie” het was, waarvoor zoovele duizenden vreemdelingen meenen te vechten. We zouden het betreuren voor Spanje, als Franco er het fascisme zou vestigen al zien we voorshands dan ook niet in, hoe het Spaansche volk An ders dan door plaatsing onder een sterk gezag tot een samenleving van herstelde orde en rust kan worden gebracht. Voor de welvaart van het land en geluk van het volk, ware het te wenschen, dat de democratische landen en -partijen, welke thans als hoogste wijsheid hun politiek van niet-inmenging voeren d.i. het laten doodbloeden van een volk zonder helpende tusschenkomst ook de dic- tatuurstaten trachtten te winnen voor een eensgezinde internationale actie, wel ke zou zijn te richten op het doel: noch Franco, noch Caballero (of een van diens opvolgers) noch fascisme, noch de mas sa-willekeur, welke men met „democra tie” verwart. Een ontwapening der strij dende partijen, een onmiddellijk herstel van politieke en godsdienstige vrijheid, een internationale voogdij gedurende en kele jaren, totdat het Spaansche vo|jk zich zelf weer zou hebben hervonden het zou de beste oplossing zijn voor Spanje en voor de wereld. Maar ze is na tuurlijk te simplistisch en te afdoende, en daarom onaanvaardbaar voor de po- litiekeiingen, die slechts van barsten of buigen weten en voor de diplomaten, die zich steeds duizelig voelen worden op een rechten weg. Straks duurt de Spaansche burger oorlog een jaar en sinds ongeveer 9 maanden staan de partijen er in een po sitie tegenover elkaar, waarin gedurende al dien tijd nauwelijks eenige wijziging intrad. Dagelijks echter vloeit het bloed bij stroomen, steden en dorpen worden tot puinhoopen gemaakt. Hoeveel jaren zal het nog moeten duren tot één der partijen heeft gewonnen of de laatste druppel bloed van den eenig overgeble ven Spanjaard den grond verft? Een verschrikkelijke verantwoordelijk heid hebben degenen op zich geladen, die dezen oorlog ontketenden; niet min der zal de verantwoordelijkheid zijn voor wie hem voortzetten tot eiken prijs en voor wie tusschenkomst blijven wei geren. Geen tusschenkomst voor een der par tijen, want dAn beteekent interventie ont ketening van een wereldoorlog. Millioe- nen en millioenen zullen het afkeuren en we rekenen ons zelf onder dezen 1 OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 tijdens den. wereldoorlog als fen afwachten. Somstijds spreken de be- en avondbladen zich DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1