Buitenlandsche Revue. Hl. urohieu, Urouuienaris Prins Hendrikstraat 10 LEEUWARDEN is tot nadere aankondiging niet te consulteeren. Tandarts NIJK te BOLSWARD houdt III. V. O. UIE8FF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie Verleden en toekomst. 33*g Jaargang Woensdag 14 Juli 1937 No, 54 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden Stadsnieuws. Uit den Omtrek Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 i 5 I A cl ver tentlijn per regel; Wocnsckigsnuminer 10 cent, Zatcrdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. r r Speciale inrichting voor aan alle merken Automobielen ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 19 graden. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Lecsgcld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. EEN JUBILEUM. Bijna geheel afgescheiden van het mo derne leven, in stille afzondeifng, bidden, werken en opvoeden, gedurende 25 ja- ren, dat is een jubilé dat in onze onrus tige tijdgeest bijna ongemerkt voorbij gaat. Zuster Symphorosa uit het liefdege sticht alhier, die nu reeds 14 jaar lang dag in dag uit de kleine kleuters van de bewaarschool onderwijst en opvoedt, viert 14 Juli a.s. haar 25-jarig professie- feest. Natuurlijk wordt dit feest alleen in in- tiemen kring gevierd. Maar we veron derstellen, dat heel veel ouders morgen Woensdag, een felicitatie zullen zenden aan deze bij de kinderen zoo geliefde Zuster. STEDELIJK MUZIEKCORPS. Bij het Zondag j.l. te Grouw gehouden zomerconcours van den Frieschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen be haalde het Stedelijk Muziekcorps in de afdeeling Harmonie (Uitmuntendheid) ’n 2en prijs en tevens (na loting met het corps van Grouw) de zilveren krans voor het corps dat in de afdeeling „Harmonie” voor zuiverheid het hoogst aantal pun ten behaalde en aangeboden was door den Edelachtb. Heer J. H. Poppinga, Burgemeester van Idaarderadeel. EEN GEWAARSCHUWD MAN GELDT VOOR TWEE. Uit het verslag van de algemeene ver gadering van de Vereen, van oud-leer- lingen der R. Z. S. te Bolsward, Donder dag te Leeuwarden gehouden, knippen we onderstaand zinnetje uit de rond vraag. Na de inleiding volgden eenige opmer kingen en vragen uit de vergadering, die door den inleider uitvoerig werden be antwoord. Behalve eenige technische kwesties kwam ter sprake de plaats, waar de Zuivelschool gevestigd is. Vooral omdat aan de school noodig een proeffabriek verbonden moet worden en meer contact zou moeten worden ge houden met de menschen, die in de volle practijk van de wetenschappelijke zui velbereiding staan, wees de voorzitter op de wenschelijkheid der verplaatsing. Zooals men weet is deze zaak reeds meerdere malen aan de orde geweest. GESLAAGD. Geslaagd voor het toelatingsexamen voor het Gymnasium te Sneek, Reint Boerma en voor de H. B. S. te Sneek Tjitske van der Werf, Sikke Bakker en Sjoerd Zittema, allen leerlingen van de Herv. Ulo-school, Hid Herostraat alhier. GYMNASIUM SNEEK. Bij het eerste toelatingsexamen, ge houden 5 en 6 Juli zijn geslaagd voor klasse 1 o.a.: Henricus W. ten Cate, te Bolsward, Hendrikus Frankena te Wom- mels, Sjoukje Japenga te Sneek en Anna Wind te Osingahuizen, bij Heeg. Afge wezen één. R1JKSPOSTSPAARBANK Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Bolsward. In den loop der maand Juni 1937 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboekjes ingelegd f 16.766.82 en terugbetaald - 8977.26 10 Juli 1937. Voor het eindexamen R. H. B. S. te Harlingen slaagde onze plaatsgenoot de heer Gjalt van der Vliet. 1525.— - 1457.— - 1394.— - 1350.— - 1296.— - 1247.— - 1236.— niet precies het 2e Orgelconcerto van Handel gelijk ’t programma vermeldde. Voor den verslaggever een gevaarlijk experiment, want deze loopt nu de kans een ander muziekstuk te bespreken, dan hij bedoelt. Nu hebben concertgevers stellig het recht van hunne be-oor- deelaars te eischen, dat dezen de stukken waarover zij schrijven tenminste weten te herkennen. Tot op zekere hoogte is daar ook veel voor te zeggen. Maar zelfs een criticus is niet alwetend en dus zal de Redactie in zulke gevallen het tevoren ontvangen van een kleine tip op prijs stellen. Dat deze combinatie van verschillende stukken uit Hdndel’ 3 Con certen intusschen heel wat dankbaarder klonk dan alleen Handel’s 2e zou ge daan hebben, spreekt als een boek. De juichende kracht der introduction, de 2e ORGELCONCERT. Na de mooie koraalbewerking van Dietrich Buxtehude volgde als orgel werk HSndel’s 2e Concerto, bestaande uit4 deelen. Doch dit Concerto heeft er maar 3. We waren dus eenigs- zins op onze hoede. En achtereenvol gens hoorden we Introdution und Alle gro (inderdaad uit het 2e) Passacaille (uit het 7e) Menuetto (uit het 9e) en Spiritoso (ook uit het 9e). De combi natie, ofschoon goed gekozen, was dus WITMARSUM. was er niet genoeg voedsel, vermeerde ring van de bevolking zou dus nog meer voedselschaarste brengen maar het tegendeel gebeurde. We achten het niet onmogelijk dat ook deze crisistijd zal overgaan naar een periode van grooter welvaart dan men thans mogelijk acht en dat we ons nu bevinden op een keer punt in de geschiedenis. In de geneeskunde verstaat men onder crisis het beslissende einde van een ziek te, waarbij de overgang van den ziekte toestand naar de genezing snel en plot seling geschiedt in tegenstelling met het langzame geleidelijke herstel dat „lysis” heet. De economie heeft een andere woord keus dan de geneeskunde, doch als we even mogen vasthouden aan de termen van de geneeskunde, zouden we voor den tijd welken wij doormaken, de aan duiding „lysis” juister achten dan die van crisis. Het herstel dat we mogen verwachten zal niet snel en plotseling, maar lang zaam en geleidelijk komen, doch komen zal het. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 7789.56 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 7. INGEZONDEN MEDEDEEL1NOEN EEN DRENKELING. De goede Bolswardsche zindelijkheid brengt mee, dat men niet alleen de stoep voor z’n huis, maar ook de straat van de gemeente wekelijks een schrobbeurt geeft. Deze afspoeling geschiedt door sommigen met een straal op de waterlei ding, maar ook door veel bewoners aan de Dijlakker, door het water uit de grachtjes. Een puthaak en een emmet zijn daarvoor onafscheidelijke atributen. Bij dit water putten is het een eerste vereischte het evenwicht te bewaren en het wat juist deze evenwichtstoestand die mej. T. een onvrijwillig bad bezorgde Gelukkig waren spoedig hulpvaardige handen gereed de drenkelinge weer bij den hoogen wal op te sjorren, zoodat deze onderdompeling voor de betrokke ne wel geen schadelijke gevolgen zal hebben. ten daarna het eiland. Dit had natuurlijk tot gevolg een scherp protest van Rus sische kant aan Japan. Wil men hier een ernstig conflict vermijden dan dient Ja pan ook onmiddellijk deze troepen terug te trekken.. Tegelijkertijd met dit protest heeft de Russische Volkscommissaris er op gewezen dat herhaaldelijk Japansch Mandsjoerijs(che troepen het Russische grondgebied betreden en Japansche vliegtuigen over de Russische grens vlie gen. De Russische troepen hebben streng bevel gekregen in geen geval grensover schrijdingen toe te staan en die troepen met alle middelen van Russisch gebied te verdrijven. Het zoeken naar de vermiste Ameri- kaansche vliegster Amelia Earhart zal langzamerhand wel worden opgegeven. Men beweerde telkens dat er radioseinen werden opgevangen, maar het onderzoek interessante figuratie der Passacaille, leverde niets op. Verschillende vliegtui gen zijn reeds weer op hun basis terug gekeerd en het vermoeden wordt meer en meer zekerheid dat de koene vliegster met haar helper in zee gestort is en verdronken. Ontegenzeggelijk heeft deze ervaren vliegster groote verdiensten gehad in dienst van de vliegtechniek, maar de vraag mag toch wel eens gesteld: wordt het zoo langzamerhand geen tijd dat men met dergelijke waaghalzerij gaat ophou den. We laten vandaag de strijd in Spanje die op sommige punten weer opnieuw ontbrand is even rusten, om een oogen- blik onzen aandacht nog te bepalen bij de hotelstaking in Frankrijk. Deze sta king komt juist in de vacantietijd en de wereldtentoonstelling te Parijs wel zeer ongelegen. Van de groote hotels zijn er verschillende die met behulp van werk willigen een beperkte dienst kunnen on derhouden, waarbij ook de chefs mee aanpakken, om de boel voor mekaar te houden. Ook zijn er hotels die wel hun logeergasten kunnen houden, maar geen middel weten te vinden om de maaltijden te verzorgen. Op de groote boulevards in Parijs waren verschillende café’s en restaurants gesloten, terwijl in weer an dere het bedrijf met een beperkte bedie- ning werd onderhouden. Zoo werd er b.v. in het groote café Weber op de ter rassen niet bediend maar werkten binnen in het restaurant alles mee tot de gérant en de vestiaire juffrouwen bij het opdie nen van de schotels. Elders moesten evenals de vorige avond de eters, die juist met hun maaltijd begonnen waren, teleurgesteld worden, doordat het per soneel ophield met werken. Op de tentoonstellingen kwamen en kele stakingen in café’s voor, maar in de meeste, speciaal buitenlandsche pavil joens, werd rustig doorgewerkt. Het pu bliek nam de zaak kalm op en amuseer de zich door zelf de consumptie te gaan halen. Groepen stakers gaan regelmatig rond om ook nog de werkwilligen te be werken. Het resultaat is niet groot en zoo mogelijk grijpt de politie vooraf in. Men mag evenwel niet ontkennnen dat deze staking voor Parijs juist in het sei zoen en met de wereldtentoonstelling zeer ongelegen komt. Meerdere vreem delingen zullen of hun reis bekorten of een andere vacantie trip nemen. Spanning in het Oosten. De kwestie van de Amoereilanden. Amelia Earhart waarschijnlijk verloren. De hotelstaking in Frankrijk. Het is niet de eerste keer en het zal ook wel niet de laatste keer zijn dat we in een buitenlandsche revue het -onder werp spanning in het Oosten moeten be spreken. De aloude tegenstelling tus schen het Chineesche rijk en he| opko mende Japan heeft weer voor de zooveel- ste maal geleid tot een conflict, dat nu toch wel een wat ernstiger karakter heeft. Wanneer grensincidenten zouden kun nen leiden tot een oorlog, dan kunnen \ve er gerust van verzekerd zijn, dat het tusschen China en Japan spoedig tot een oorlog komt. Het motief is dan zoo ge makkelijk gevonden. We hebben dat in dertijd kunnen zien aan die lastige Abes- sinische grenstroepen, die het Mussolini noodzakelijk maakten geheel dit land in te palmen en wie geeft de zekerheid dat achter deze grensincidenten in China niet zit de nog lang niet bevredigde landhonger van Japan. Niet tevreden met de stilzwijgende verovering van Mandsjoekwo en met een gedeelte van Korea zoekt thans Japan nog meer ge biedsuitbreiding en meent dit op dezelf de wijze als dit met Mandsjoekwo ge beurde ook met de groote mond wel klaar te spelen. Tot nu toe evenwel ge ven de Chineezen niet zoo gemakkelijk toe. Het Handelsblad gaf vorige week Vrijdag een interessant staatje over het verloop van deze strijd: Woensdag, strijd tusschen Japansche en Chineesche troepen. De gevechten vrij spoedig gestaakt. Donderdag, 4.30 de strijd hervat. 9.30 gestaakt. 10 uur wapenstilstand geslo ten tot 12 uur. 11.40 strijd door de Ja panners weer begonnen. 11.50 strijd ge staakt. 18 uur strijd hervat. 23 uur nieu we wapenstilstand rust. Vrijdag, 1.30 uur gevechten hervat. 4 uur gestaakt. 5 uur nieuwe gevechten. 7 uur gestaakt rust. Zaterdag merken we uit de verschil lende berichten op dat ook deze dag een zuivere copie is van de voorafgaande. Misschien is de Zondag benut voor een beetje rust en begint men Maandag met frissche moed. Men zou er graag een grapje over maken, maar daarvoor is de toestand te ernstig. We mogen niet vergeten dat een strijd tusschen China en Japan zeer gevaarlijk kan zijn voor de vrede in Europa. De sympathieën van verschillende landen gaan geheel verschillend en naar China en naar Japan uit. Duitschland en Italië voelen zich verwant aan het ietwat con servatieve en fascistische Japan, terwijl Rusland en Frankrijk dichter staan bij het iets meer communistische China. Daarom juist is een oorlog in het verre Oosten een groote bedreiging voor de wereldvrede. De kwestie van de Amoereilanden tusschen Rusland en Japan is ook niet geheel geregeld kunnen worden, hoewel hier de hoop op een minnelijke schikking zeer groot is. Ja, dat is waar ook, mis schien dat enkele onder onze lezers vra gen maar wat is dat met die Amoereilan den? De kwestie zit zoo. Deze kleine eilandjes waren door Russische troepen bezet, waartegen Japan krachtig protes teerde. Bij de toen volgende onderhande- llngen heeft Rusland er in toegestemd de toestand van voor de bezetting weer te bestendigen. Rusland trok zijn bezet tingstroepen terug en nu komt het mooie van het geval. Japansche troepen bezet- In het begin van onze jaartelling was Europa’s bevolking gering en ook in de middeleeuwen bleef dat zoo. Pas tegen het einde der 18e eeuw en in het begin van de 19e eeuw begonnen de bevolkin gen der verschillende landen geleidelijk toe te nemen. Zoodanig zelfs, dat ver scheidene economen uit dien tijd zich ernstig ongerust maakten over ’t vraag stuk, hoe het mogelijk zou zijn om voed sel te vinden voor alle menschen, als de toeneming der bevolking zoo bleef voort gaan. De aarde zou nooit genoeg kunnen opbrengen voor een zoo groot aantal menschen, meenden zij. De toename der bevolking bleef voort duren en de bevolking werd zelfs nog grooter dan die vroegere economen had den kunnen denken en toch bleek er voedsel genoeg te zijn. Vanwaar dit wonderlijke verschijnsel? In de middeleeuwen waren in Europa veel minder menschen en toen heerschte er nog herhaaldelijk schaarste en zelfs hongersnood en nu bewoont een veel grooter aantal menschen ons werelddeel en er is voedsel in overvloed. Daar komt nog iets bij: de armste naties en de be- hoeftigste klassen vermeerderen ’t snelst en dus zou het voor de hand liggen te verwachten, dat thans de nood bijzondei hoog gestegen moet zijn. Maar integen deel, de hongersnood die niet geweken was voor voorzorgsmaatregelen en niet voor vruchtbaarheid van den bodem, werd verdreven door wat de 18e eeuw- sche economen roekeloosheid genoemd zouden hebben. Het was de noodzaak, die alle theorie der economen omver wierp. Toen het aantal menschen toenam, vermeerderden tegelijkertijd ook de hulpbronnen en de vermeerdering van deze laatsten ging zelfs zóó snel, dat zij de toename der met andere WOENSDAG 14 JULI spreekuur alleen tot 12 uur. BUURTKAATSEN. Als vervolg op de prachtige kaats- partij van den vorigen Zondag in ons nieuw stadsgedeelte, hield de commissie Zaterdagmiddag haar jongenspartij, wel ke door een groot aantal belangstellen den werd bijgewoond. Aangezien er niet een voldoend aantal kaatsers waren, werd besloten een partuurformatie van twee te maken, zoodat de lijst 12 partu ren vermeldde. Heel aardige partijen werden er ge speeld. De eerste prijs behaalde het partuur Simon Bangma en Gerrit Gerritsma. De premiewinnaars waren geb. Rinze en Henkie van der Zee, terwijl de 3de prijs (aangeboden door den kioskhouder F. van der Berg) gewonnen werd door Piet Kramer en Jan Beswerda. Nadat door al de deelnemers nog een ijsco en een reep was verorberd, werden de prijzen door den heer J. van Dalen aan de winnaars uitgereikt, die tevens dank bracht aan allen die hadden mede gewerkt aan het welslagen van de prachtige kaatsdagen. de sierlijke rhytmiek van het ernstige Menuetto dat alles was in staat de aandacht terdege te boeien. Voor Mendelssohn’s 2e Orgelsonate bevatte het programma een toelichtende omschrijving, die er zeer toe bijdroeg de beluistering van dit schoone melo dieuze werk tot een wezenlijk genot te maken en men moet zich verwonderen dat het ook door den heer Altzoo zelden wordt uitgevoerd. Mejuffrouw, Maria IJkema, die wij nog niet eerder hoorden, debuteerde met Bach’s „Nicht so traurig” en met Handel’s „Dettinger Te Deum” dat de meester schreef naar aanleiding van den slag bij Dettingen (1743), alwaai George II van Hannover (Koning van Engeland) de gewichtige overwinning op de Franschen bevocht, tengevolge waarvan de Oostenrijksche Successie oorlog (waarbij ook ons Vaderland be trokken was) een gelukkige wending nam. Het orgaan dezer zangeres, dat meer op een Alt dan een Sopraan lijkt, bezit een zeer mooien, vollen klank, die bij zonderlijk in het Te Deum bekoorde. Voor Bach is deze stem haast te ly risch. Doch ook de beide Schumanlie- deren met hun interessante begeleiding liggen de zangeres zeer goed. Beter dan het laatste lied „Das Vater unser” dat ons als compositie tot dusverre onbe kend was en daarom wellicht meer ge hoord dient te worden om te kunnen be-oordeelen. Overigens wilde het ons voorkomen dat de zangeres zich in haar voordracht nog niet recht durfde geven. Vooral in het Te Deum en de Schumanliederen hadden de impulsies gerust wat bewogener kunnen worden uitgedrukt. Gaarne nog eens tot weder- ziens. bevolking overtrof, of woorden: er kwam meer dan noodig was. De verkeersmiddelen maakten het mogeiijk om gemakkelijk en snel graan enz. uit andere landen te laten komen, landbouwwerktuigen, kunstmest enz. verhoogden de opbrengst van den bo dem, de bevolkingsaanwas deed braak liggende of woeste gronden omzetten eigenlijk te leven ten koste van die an- die landen welke nog te jong waren voor raadschuur voor andere landen. Europa exporteerde alles, waaraan el ders behoefte was: zijn fabrieken en zijn bodem brachten voort wat in andere lan den niet te vinden of niet te maken was en ondertusschen slaagde Europa er in eigenlijk te leven ten koste van dei an dere landen. De landen van ons wereld deel zonden over de geheele wereld naar di landen welke nog te jong waren voor een eigen beschaving en techniek of die te oud waren om zelf aan te pakken al- les wat hier te veel was en haalden naar hier alles wat men hier noodig had of begeerde. De geheele wereld betaalde jaarlijks aan Europa een enorm bedrag in goederen en wij gaven de wereld daar voor in de plaats onze producten en ook onze menschen. In twee woorden samen gevat voerden wij uit naar andere we- relddeelen: menschen en goederen: of men kan het ook zeggen: arbeid en ka pitaal. Doch door den oorlog is dat veran derd. Het jonge Rusland, het oude China en Turkije, hebben hun poorten gesloten, tengevolge van revolutie, oorlog en ar moede. Amerika, dat voorheen jaarlijks plaats gaf aan honderdduizenden land verhuizers, laat geen vreemdelingen meer toe. Duitschland, Oostenrijk, Hon garije, zijn zoo verarmd dat zij voor het ruilverkeer veel minder dan vroeger be- teekenen. De middelklassen zijn armer geworden en kunnen door sparen niet meer overleggen, de werkloosheid is overal schrikbarend groot, een crisis in handel en landbouw en industrie drukt op bijna alle landen en de toekomst laat zich, naar men meent, duister aanzien. Nu moeten we herinneren aan het be gin van dit artikeltje: eens waren er in Europa weinig bewoners en voor hen OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 12 Juli 1937. Voor den bouw van een gemaal in den Ypma-polder alhier werd ingeschreven door de h.h. timmerlieden: J. Yntema, Witmarsum Fa. Hobma, Workum H. v. d. Vliet, Witmarsum J. v. d. Sluis, Langweer G. Y. Heeringa, Witmarsum Gebr. Visser, St. Johannesga J. Tol, Witmarsum Begrooting 1285. Gegund aan J. Tol. I MAAK ZELF JAM MET IE—m IN 10 MINUTEN M Op.lt» MD. Slntt.l 400. taM. 37059. DE JONGS NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1