Buit enlandsehe Revue. W. V. I. WEBFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 De Bolswardsche Courant en Westergoo ZINLOOZE RIJKDOM. Reparatie aan alle merken Automobielen HOFSTEDE No. 58 Groote voorraad Onderdeelen en Banden IMTZIMK /TIK UN ELASTIEKEN KOUSEN? Stadsnieuws. ^33*!S Jaargang Woensdag 28 Juli 1937 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD vroolijke gedeelte. Advertentiën per regels Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Speciale inrichting voor ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 15 graden. ten aanzien van de toekomst nog niet al te pessimistisch gestemd te zijn. Ho pelijk vinden de woorden van den Bel gischen koning hun weg naar de har ten van millioenen menschen, die naar een betere levensorde snakken. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Naar GROOTZAND 18 SNEEK In alles steeds het nieuwste en het beste. LAGE PRIJZEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. H.H. Autobezitters. Door groote deelname van oudjes en het late tijdstip waarop de tocht gehou den wordt, dringen wij zeer vriendelijk bij hen, die een auto bezitten er op aan, zich voor dezen middag beschikbaar te willen stellen. De commissie weet niet alle autobezitters te vinden, daarom, heeren, hopen wij op uwe medewerking en verzoeken u, u uiterlijk Woensdag te willen opgeven bij H. Joustra, Hoog straat. Stel nu de oudjes en de commis sie niet teleur. Wij hebben groote deel name en nog te weinig wagens. DE COMMISSIE. O. IJpinga, Bolsward 2.12.55. Mej. K Boermans en mej M. van de Witte, Bolsward, 2.13.17. H. de Jong en P. Wijbinga, Leeuwar den (later gestart). „Introduction dans le En dit geheele geraffineerde beveili gingssysteem is utigedacht tegen een gangster-overval, die wel nimmer komen zal. Want wat zouden de gangsters met het goud moeten doen? Twee of drie baren zou men misschien aan oneerlijke smelters en helers kunnen verkoopen, maar dat zou een overval, waarvan de voorbereiding een klein vermogen zou kosten, niet loonend maken. Slechts re- geeringen van groote staten kunnen goud ter waarde van vele millioenen koopen en regeeringen willen steeds nauwkeurig weten, van waar de baren goud, die zij koopen, stammen. Uncle Sam blijft dus verder in de on gelukkige situatie verkeeren van den jager, die een beer bij den staart gepakt heeft: hij kan niet vasthouden en niet loslaten. Hij moet het goud tegen den eenmaal vastgestelden prijs koopen; hij kan het niet weggeven of verkoopen, want den volgenden dag zou hetzelfde goud waarschijnlijk weer aan de Ame- rikaansche regeering worden aangebo den; dus moet hij met enorm veel kos ten ieder transport naar fort Knox kost 50.000 dollar zijn Midasrijkdom begraven en bewaken, als hing daar het heil van de wereld van af. Sinds den oorlog zijn ontelbare ladin gen goud van Europa naar Amerika en van Amerika naar Europa verscheept. Goud „vloeit” uit Nederland naar Ame rika, van Amerika naar Frankrijk, van Frankrijk naar Engeland, van Engeland, naar Amerika en van Amerika weer te rug naar Nederland, en op het oogenblik vormen de Vereenigde Staten opnieuw het groote aantrekkingspunt. Ontelbare tonnen kolen en olie worden verstookt om de baren te transporteeren, ontelbare werkuren besteden zeelieden aan de ver scheping van het gele metaal, zonder dat hun arbeid van veel nut voor de menschheid kan zijn. Want bijna de ge heele stroom vloeit naar één punt, om daar rustig ter aarde besteld te worden fort Knox in de Vereenigde Staten. Vierhonderd mijlen van de kust van de Atlantische Oceaan verwijderd ligt een eenzame militaire post, waarom zich sinds den Indianentijd niemand meer be kommerd heeft Dit punt werd door de Amerikaansche regeering ter bewaring van het goud aangewezen. Het prachti ge bosch, dat hier stond, verdween, be ton in onmetelijke hoeveelheden werd in diepe schachten gestort en gestampt, geweldige pantserplaten voleindigden ’t geheel en in de omgeving rezen nu ver- schansigen op, die het den schutters mo gelijk maken, iederen boozen aanvaller op een afstand van vele mijlen onder vuur te nemen. Goud ter waarde van vele milliarden gulden rust daar onder veilige bescherming. Zes treinen, ieder geladen met goud ter waarde van 400 millioen dollar, zullen hier in den loop van deze maanden aankomen, zoodat eind Augustus 1937 niet minder dan 6 milliard dollar goud in baren op deze plaats zal zijn ondergebracht. Hoe grotesk de huidige toestand is, blijkt het best uit een voorstel dat de Amerikaansche senaat eenigen tijd ge leden ernstig in overweging had geno men: men zou het goud in de nabijheid van de Californische goudmijnen bewa ren, om zich op deze wijze de transport kosten te besparen met andere woor den: het goud zou op een zekere plaats uit de aarde gedolven worden, om het onmiddellijk daarna ongeveer weer op dezelfde plaats in de aarde te laten ver dwijnen. En daarbij zou het heel wat be ter zijn, indien het goud zich niet zoo zeer op slechts enkele plaatsen opeen- hoopte. Iedere trein, die goud naar fort Knox brengt, bestaat uit tien wagons. Tien postambtenaren, 32 soldaten, 3 officie ren, het gewone spoorwegpersoneel ver gezellen het transport Slechts vier wa gons in het midden van den trein zijn voor het vervoer van het goud bestemd. Deze wagons hebben een dubbele stalen bodem en aan de onderzijde zijn schijn werpers aangebracht, die automatisch bij elke stopplaats de aarde onder de wagons en in den omtrek daarvan fel belichten. Zoodra de trein stopt, stellen de soldaten en officieren zich overigens met gevelde bajonet bij de goudwagons op. De baren goud zelf, onaanzienlijke stukken metaal worden stuk voor stuk in een doek gewikkeld en op spiraalvee- ren gelegd, zoodat er gedurende den reis slechts weinig goud kan afschaven. Desondanks zou alleen van het goudstof, dat na ieder transport uit de doeken ge haald wordt, een geheele familie een jaar lang behoorlijk kunnen leven. De trein stopt niet onmiddelijk bij fort Knox. Tweehonderd kilometer daarvan verwijderd word®n de baren goud In pantserauto’s geladen. Het convooi, met geweren, machinegeweren, gasmaskers en stalen helmen neemt in deze pantser wagens plaats. De voor- en achterhoede van dezen stoet wordt gevormd door 'n tweetal tanks. Bovendien staan bij iedere wegkruising nog een aantal zware tanks opgesteld, die alle verkeer afsluiten, zoodra het transport nadert. Roode lichtsignalen vliegen over ’t land en de rust keert eerst weer, wanneer de laatste kist met goud in fort Knox ver dwenen is- BEROEP AANGENOMEN. Ds. C. A. Paap alhier heeft het be roep naar Parimaribo (Suriname) aan genomen. Gedurende de enkele jaren dat Ds. Paap de Ned. Herv. Gemeente alhier gediend heeft, is zijn werkkracht door alle gemeentenaren ten zeerste gewaar deerd. Ook in het maatschappelijk leven in Bolsward was Ds. Paap een zeer ge waardeerde kracht. China en Japan. De strijd in Spanje. Marconi’s dood. Een nieuw initiatief. Het gaat met het conflict tusschen China en Japan als met een weegschaal, de evenaar kan maar niet het juiste steunpunt vinden en schommelt gedu rig heen en weer. De oorzaak van deze schommeling is onregelmatige belasting die nu eens op den eenen en dan weer op den anderen kant gelegd wordt. Wanneer we de situatie zonder beeldspraak weergeven dan is deze in korte trekken zoohet conflict kan een oorlog worden en ook bestaat er nog groote kans, dat die oorlog verme den wordt. Natuurlijk is het buitenge woon moeilijk de tegenstrijdige berich ten naar hun juiste waarde te schatten. Veel strijd is er tot nu niet, maar welke vooi bereidingen er aan beide kanten ge maakt worden, is o zoo moeilijk te con- troleeren. Het gaat ons niet, zoo zeggen de Japanners om verovering van grond gebied, maar om de economische ont wikkeling van ons volk. Goed, zegt de Chinees, maar doe dat dan in je eigen land en gebruik daarvoor niet telkens een deel van mijn rijk. Daar zit eigen lijk de kern van de kwestie. China is een beetje bang van die vreedzame verove ringszucht van Japan. Had China even als Japan een krachtige, doelbewuste regeering, dan gelooven we dat de Japansche eischen heel wat gematigder waren uitgevallen. Nu tracht Japan te profiteeren van de onderlinge naijver, die reeds zoovele jaren het Chineesche rijk verdeeld houdt. Dit spelletje bereikt natuurlijk één keer z’n hoogtepunt en wel op het moment dat China voldoen de militair geschoold is om den geha- ten indringer te kunnen verjagen. Bo vendien zit er gedurende de laatste jaren nog een andere tegenstelling tusschen deze twee landen. Japan is fascistisch georiënteerd, China uitgesproken com munistisch en dan klemt natuurlijk de vraag, wat zal Rusland, dat o zoo graag de wereld-revolutie wil verspreiden bij een gewapend conflict tusschen China en Japan doen? Vooral de roode lucht macht uit Rusland zou wel eens een be slissenden rol in dezen strijd kunnen spelen. Van het Spaansche front valt weinig nieuws te vermelden. Plaatselijke ge vechten, die over het algemeen weinig verandering in den toestand teweeg brengen. Na den val van Bilbao is ook het noordelijk front weer tot rust geko men. Rondom Madrid was het geschut vuur de laatste dagen weer heviger, maar behoudens enkele slachtoffers en eenige kapotgeschoten huizen brengt dit in de mogelijkheid tot een oplossing geen verandering. De non-interventie of niet-inmen- gingspolitiek, die door sommigen als het groote middel tot beëindiging van dit conflict was aangeprezen, loopt hoogstwaarschijnlijk op een grandioze mislukking uit. Men is thans druk be zig om te trachten alsnog een formule te vinden waarop de niet-inmengings- commissie weer opnieuw houvast heeft, maar gemakkelijk is dit niet. Duitsch- land, Frankrijk en Engeland trachten nu met elkaar een uitweg te vinden. Men zegt wel eens, haastigen spoed is zelden goed, maar we hopen dat dit spreekwoord nu eens niet van toepas sing zal zijn bij de poging om dit con flict zoo spoedig mogelijk op te lossen. We hebben de vorige week Vrijdag met enkele woorden mededeeling ge daan van de dood van den grooten uit vinder Marconi. Op het moment, dat de stoffelijke resten van dit groote genie aan de aarde werd toevertrouwd, heeft Marconi’s trouwe medewerker, markies Solari, de door Marconi zelve opgestel de radiorede uitgesproken. Het slot van deze rede is als volgt: „Het buitenland, waar men gewend was zich het Itali- aansche volk als innerlijk verdeeld voor te stellen en ten prooi aan de strijd der partijen ontdekt thans en dank zij de radio, dat dit volk niet op straat komt om te twisten, maar om te luiste ren naar een enkele stem de stem van het land. De plechtige uitvaart van Marconi heeft te Bologna plaats gehad. Een enorme menschenmenigte was hierbij tegenwoordig. Op het kerkhof werd een carré door troepen gevormd, mitrailleurs losten saluutschoten en ter wijl de kist langzaam in het familiegraf werd neergelaten speelde de muziek een compositie van Respigti en cirkelden vliegtuigen boven het kerkhof. Het grootste deel van zijn vermogen, dat geschat wordt op 5 millioen pond sterling, erft z’n dochtertje Elettra; de andere drie kinderen zullen een bij de wet toegewezen deel bekomen. Mar kiezin Marconi zal het vruchtgebruik genieten van een vierde van de erfenis. Het testament bevat verder geen enkel particulier legaat. Een belangwekkend initiatief heeft de Belgische koning genomen en wel in een brief aan Van Zeeland, waarin hij wijst op het gewicht van de zending, die door Groot-Brittanië en Frankrijk in de persoon van den minister-president aan België werd toevertrouwd en die een veel ruimere strekking heeft dan men haar gemeenlijk toekent, vermits zij inderdaad tot het vinden der elemen ten van een rationeele inrichting der gansche wereldeconomie kan leiden. De koning is nu van meening, dat het van overwegend belang ware een orga nisme voor economische studiën te stichten, welks waarde naar voren zou worden gebracht door zijn drievoudig karakter van universaliteit, bestendig heid en zelfstandigheid. Een dergelijke instelling zou natuurlijk zoo onafhan kelijk mogelijk van nationale invloeden moeten zijn. Men zou moeten kunnen rekenen op de medewerking van alle groote deskundigen ter wereld, die zich het meest hebben gewijd aan de studie van alle vraagstukken betreffende de nijverheid, den handel, den landbouw, het geldwezen en den arbeid. De ko ning meent, dat men den moed moet hebben om het economische vraagstuk in zijn algemeenheid te beschouwen en een oplossing te vinden voor de groote problemen, die dreigend en voor de gansche menschheid oprijzen, de ver- deeling der grondstoffen en der geld middelen, de internationale verdeeling van den arbeid, het evenwicht tusschen de landbouwstaten en industrielanden, enz. De brief besluit aldus: „Indien een eerste stap kon worden gedaan om een betere verstandhouding te bereiken, zouden wij het menschdom (en vooral het Oosten) het bewijs heb- ben geleverd, dat het Westen boven het stoffelijke de geestelijke kracht ver kiest, die uitgaat van een waarachtige broederlijke liefde.” Voorwaar, het doet goed in deze tij den van wantrouwen over en weer een dergelijk geluid te hooren. Zoolang Europa nog leiders bezit als de Belgi sche koning, menschen, die aan een groot verstand een warme liefde voor de geheele menschheid paren, behoeft men DE AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Zooals telken jare wanneer deze tocht wordt gehouden, is er ook nu weer groote medewerking bij de Bols- warders om deze tocht voor de oudjes tot een ware feestdag te maken. Bij on dervinding weten we dat aan een der gelijke tocht groote financiëele onkos ten verbonden zijn en daarom mag het initiatief van de voetbalvereen. C. A. B. alhier, om ten bate van dit mooie doel een voetbalwedstrijd te organiseeren, niet onvermeld blijven. We hopen, dat ên het weer èn de burgerij van Bols ward zal medewerken, het batig saldo van deze wedstrijd zoo groot mogelijk te maken. De wedstrijd wordt gehou den Donderdagavond half 8 op het C. A. B.-terrein tusschen Sneek I en C. A. B. I. De Harmonica Jims zorgen voor het DE SPORTWEEK. Vrijdag stond in het teeken van de wandelsport. Om 5 uur startten ruim 200 deelnemers aan de jeugdmarsch vanaf de Groene Weide. Het weer was slecht. Een druilerige motregen. De 10 tot 12 jaar oude kinderen liepen 15 KM. n.1. over Exmorra, Schraard, Longerhouw; de ouderen liepen 20 KAL n.1. over Ex morra, Allingawier, Fokkema-oord, Par- rega. Aan allen die de tocht volbracht heb ben werd een diploma uitgereikt Om half negen volgde een snelloop door Bolsward. 19 deelnemers, begin punt hotel de Wijnberg. De eerst aankomende was J. Walstra te Leeuwarden in 9 min. en 41 sec., 2e werd J. Adema te Sneek in 10 min. 32.8 sec.; 3e G. Bootsma te Lemmer, 4e J. de Jong, eerste Bolswarder; 5e Rinke King- ma te Leeuwarden; 6e H. Olivier te Har lingen; 7e Tj. Flapper, tweede Bolswar der. Daarna volgde nog een vaardigheids- loop, eveneens 19 deelnemers. Eerst aan komende J. L. Poelsma te Leeuwarden in 9 min. 46.6 sec.; 2e E. Brandenburg te Bolsward; 3e J. Tichelaar te Ijlst, 4e H. Olivier te Harlingen, 5e B. Bakker te Makkum; 6e IJ. W. van Dijk te Bols ward. Allen legden den afstand binnen de 12 minuten af en ontvingen een herinne- ringsteeken. De publieke belangstelling was, on danks den overvloedigen regen, buiten gewoon groot. Jammer, dat deze sport week het zoo buitengewoon slecht met het weer getroffen heeft. Ten slotte nog op Zaterdag een wan deltocht voor grooteren. Start 3 uur nam. vanaf de Groene Weide met pl.m. 100 deelnemers waar onder groepen uit Bolsward (Natuur en Sport) Koudum (W. L O. S.) en Wom- mels (S. M. S.) In optocht door de stad naar de Lem merboot boottocht naar Heeg; wandelen over Oudega, Ijlst (rust), Oosthem, Nij- land naar Bolsward terug. Aankomst pl.m. 9.30 uur. De kano-wedstrijd. Route der Kano- wedstrijd en vaardigheidstocht was met keerpunten in de Workumer-, Sneeker- en Leeuwardervaart, zoodat het publiek telkens de stand kon waanemen. Af stand pl.m. 15 KAL Uitslag: Afd. wedstrijd 2 pers.-kano’s: 1. H. Elzinga en K EJzinga, Bols ward, 1 uur 16 min. 20 sec. 2. J. Hoomveld en J. Volkers, Sneek, 120.42. 3. C. Henstra en J. Heemstra, Sneek 1.21.52. 4. W. Roskam en J. Roskam, Wor- kum, 1.22.55. 5. J. Jorritsma en A. Couperus, Bols ward 1.23.45. Afd. wedstrijd 1-pers. kano’s: 1. M. Dijkstra, Sneek, 1.31.12. 2. P. Stil, Bolsward, 1.33.50. Afd. vaardigheid: R Conradi en R. Stellingwerf, Bols ward, 1.34.43. Mej. M. de Vries en mej. R. Noorden bos, Bolsward, 1.47.20. Mej. AL Boersma en v. d. Schaaf, Bolsward 1.48.30. Mej. F. Hoitsma en mej. W. Hoitsma, Bolsward 1.48.47. Mej. I. Hoitsma en mej. G. Wester- baan, Leeuwarden, 1.57.55. Mej. A. Roode en mej. J. Wiersma te Bolsward 1.58.25. J. Jelgetsma, Bolsward, 2.11.55. 4e ORGELCONCERT. „Wie schön leuchtet der Morgen stern”. Wat is dat canonisch Choralvorspiel van Bach toch een kunstwerk, en hoe doorzichtig is de canon samengesteld, x Lang niet van alle Bachwerken kan men dit zeggen, al valt ook de statige mu ziek van het PrSludium C. Dur (II 1) onder de gemakkelijk volgbare stuk ken. Tot ons genoegen zagen wij de Suite Arane van Guilmant weer eens op het programma; het is zeker wel al 10 jaren geleden, dat we het hoorden. Guilmant schreef oorspronkelijk een Cantate-Ariadne, ontleend aan de Grieksche Mythologie, en zette per soonlijk eenige orkestrale gedeelten daaruit voor orgel Dat is, voor wie het weet, best te hooren, al was Guilmant van oordeel, dat de muziek eigenlijk meer voor orgel dan voor orkest ge dacht was. In ieder geval vonden wij het prachtig. Vooral de mode Phrygien” en het Sluimer-andan- te waren subliem. Doe Haasdij k met haar machtig or gaan dat in kracht, volheid en diepte schier zijne wedergade zoekt, gaf ons een viertal liederen te genieten, waar van ons bijzonder trof Paardekoper’s „Uw wil geschiede”, waarin zang en orgel bijna volmaakt op elkander slo ten. Het is een uiterst doordachte com positie, waarin we terstond het bijzon dere talent van dezen liederencomponist terugvinden. Ook „Zonnedag” met z’n vroolijk glanzend voor- en tusschenspel oefende groote bekoring uit. Doe Haas- dijk heeft ons een bijzonder kunstgenot verschaft, waarvoor zij aller dank ver dient. Volgende keer krijgen we wéér een evenement in de medewerking van den bariton Otto Couperus. Waarlijk men kan niet zeggen, dat Bolsward’s orgel concerten niet het beste bieden van wat er op dit gebied wordt gepresteerd. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 AUTO TEGEN EEN BOOAL Even buiten de gemeente op den Sneekerweg stond gistermiddag een zaam en verlaten een zwaar gehavende auto tusschen de bootnen. Waarschijn lijk is door het springen van de linker- voorband, de wagen met het spatbord langs een der boomen geschuurd en daarna tegen een andere boom gestuit. Vermoedelijk heeft ook de bestuurder nog kunnen remmen daar de schok niet buitengewoon groot geweest is. De stuurstang bleek bij onderzoek gebro ken. Overigens moet men zich er over verwonderen, dat dergelijk materiaal nog gebruikt wordt. De linker voor- en de achterbanden waren tot gp den draad versleten. Een dergelijke auto is een doorloo- pend gevaar voor elke weggebruiker. i DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1