Buit enlandsche Revue. I Belastingzaken W.U.d.WERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen Het gevaar van de Japansche Mythe. Stadsnieuws. Uit den Omtrek No. 60 Groote voorraad Onderdeelen en Banden 33= Jaargang Woensdag 4 Augustus 1937 ren Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD 5 idel, en zeer indel Q (5.30 MAKKUM. brief luur. roer, wel 38.10 50 Speciale inrichting voor WANDELSPORT. Onze stadgenoot de heer R. S. Hait- sma, voorz. van de wandelvereen. „Na tuur en Sport” alhier, nam weer met gunstig gevolg deel aan de 4-daagsche afstandmarschen te Nijmegen en wel over een afstand van 55 K.M. per dag. GESLAAGD. De heeren C. J. Wester, onderw. Chr. ulo en J. Werkhoven, onderw. o.l. school te Witmarsum slaagden te den Haag voor de akte L. O. Handteekenen, opgeleid door Taco v. d. Meer alhier. De vorige week slaagde voor het mulo-diploma B onze plaatsgenoot, Joh. OVERNAME SLAGERIJ. De slagerij van den heer H. de Jong aan de Gr. Dijlakker is overgenomen door den heer L. Roorda. Door de nieu we marmeren etalages en idem toonbank waarop een nieuwe vleeschsnijmachine en weegtoestel, heeft deze slagerij een geheel nieuw aanzien gekregen en be antwoordt nu ook meer aan de hygiëni sche eischen die tegenwoordig gesteld worden. (9.60 12.— ien 3K oor GETUIGSCHRIFT. 2 Aug. 1937. De heer S. Halma ontving een getuig schrift voor het met vrucht doorloopen van een cursus der Bakkersvakschool te Leeuwarden. GESLAAGD. 2 Aug. 1937. Voor het eindexamen tuinbouw slaag de de heer Joh. Bergsma, leerling van de Gerard Adriaan van Swietenschool te Frederiksoord. 31 Juli 1937. Op de gehouden vergadering der af- deeling Makkum van de schippersveree- Igt: tuk 5 0 Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. I y rnge f Mj Had. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water bedroeg heden 18 graden. (2 5 (8 >0 >0 !0 (0 .9 iets een e en ;gen ARUM OVERGANGSEXAMEN. 29 Juli 1937. Dezer dagen zijn bevorderd van de le naar de 2de klasse der H. B. S. te Har lingen P. Gros en B. Postma. te ns Advertentlën ps? rsgsli Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. DE AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Waarschijnlijk doordat het Bestuur van den Bond voor Staatspensionneering alhier te weinig bekendheid had gegeven aan den juisten datum, waarop deze tocht zou worden gehouden, was de be langstelling van het publiek niet zoo groot als andere jaren. In 16 particuliere wagens en 5 bus- sen werden de oudjes vervoerd naar Beetsterzwaag, waar eenigen tijd gezeb lig werd doorgebracht. ’s Avonds had het Stedelijk Muziek corps zich bij het tramstation opgesteld en onder een pittige marsch werd de stoet weer ingehaald en via Jongema- straat, Gr. Markt ging het naar hotel Boermans, waar de oudjes en deelne mers nog eenige oogenblikken gezellig bijeen waren. WITMARSUM. ;nt nt.) 3iyk en dat ielte Van de vocale nummers waren onge twijfeld Hdndel’s „Dank sei dir Herr” en Beethoven’s „Ehre Gottes” het best. In deze liederen kwam het machtig geluid van Couperus al buitengewoon tot zijn recht. In Brahms’ „Emste Gesünge” was het vooral no. 1, dat ons ten zeerste boeide, zoowel door de voordracht en dictie van de bespiegelende wijsheid des Predikers, als door de heerlijke begelei- dingsmuziek. Het 2de Brahmslied „O Todd’’ (ontleend aan het apocrieve boek Jesus Sirach, hoofdstuk 41) voldeed ons minder, omdat de zuiverheid hierin niet onberispelijk leek. Zeer mooi was ook Franck’s „Panis Angelicus” waarin de canon met groote demonstratieve kracht werd voortgebracht. Bij het publiek even wel bleef de grootste indruk achter van het laatste lied, Beethoven’s „Ehre Got tes” en ontegenzeggelijk vonden ook wij het prachtig orgaan van Couperus hier in het meest te bewonderen. Een goede gedachte hiermede het concert te beslui ten. We hopen van harte, dat Couperus zijn optreden alhier nog vaak mag her halen. De heer Alt had zich met zijn orgel- programma bij dat van den zanger aan gepast met een choralvorspiel van Brahms „O Welt ich muss dich lassen” en de zeer moeielijke Fuga in As moll van denzelfden componist. Beide stuk ken zijn wonderlijk mooi. De Fuga het meest, doch deze laatste alleen voor in siders. Voor den gemiddelden toehoor der achten wij het te zwaar en voor den concertgever dus minder dankbaar. Veel gelukkiger was daarom de keuze van Bach’s Fantasia G dur, die hier veel boeiender klinkt dan waar ook. Waarom ontbrak bij dat stuk de kleine toelich ting op het programma, waarmede de concertgever juist zoovelen aan zich verplicht? Men verzocht ons hieronder nog mede te deelen, dat de hoboïst Piet Everaarts wiens medewerking voor het volgend concert op het programma was aange- kondigd door omstandigheden verhin derd is en zich nu eerst later zal doen hooren. POSTDUIVENNIEUWS. De postduivenvlucht Nationaal, vanaf Bordeaux had een zeer traag verloop. De eerste duif werd in Brabant pas ge- plokt om 7.40 terwijl de afstand daar slechts 800 K.M. bedraagt. De eerste duif kwam Maandag aan om 7.58.21, afstand 1016 km, eigenaar D. Houben. De tweede duif kwam om 18.41.02 van I. Gerritsma. De volgen den kwamen Donderdag, eigenaars D. Ruiter en I. Gerritsma. Zondag j.l. hield „De Luchtpost” haar 4de wedvlucht van jonge duiven vanaf Nijmegen 137 km. Om 8 uur werden de vogels gelost, met westenwind en be trokken lucht. Af en toe viel er een felle regen en het was te voorzien, dat ook deze vlucht de jonge vogels niet meevieL De eerste duif kwam aan 10.36.37, eig. Sj. Huisman met een snelheid van 878 m. De uitslag luidt: Sj. Huisman 1, 4, 5, 9, 10, 11. J. Velting 2, 7, 12. I. Gerritsma 3. K. de Boer 6. Th. de Jong 8, 14, 19. D. Houben 13, 16, 17, 18, 20, 21, 22 en 23. H. Faber 15, 24. Kuiper. Hij was leerling van de ULO- School voor C. V. O. aan de Hid Hero- straat alhier. gen de nieuwe regeling tot coördinatie van den kosteloozen medischen dienst. De doctoren protesteeren tegen de ad ministratieve rompslomp. Zij moeten lange vragenlijsten invullen, welke, vol gens hen, niets te maken hebben met de behandeling. Door deze staking is men verplicht de zieken in de ziekenhuizen op te nemen. In België heeft men ten opzichte van den middenstand een zeer goede maat regel ingevoerd. Naast de strijd tegen de overheersching der warenhuizen heeft de Regeering ook aandacht ge schonken aan ’t probleem der vrtje ves tiging. Volgens de telling in 1920 was er een kleinhandelaar op de 37 inwoners en deze toestand is sedertdien nog ver slechterd. De Minister van Economische Zaken heeft thans een ontwerp bij de Kamer ingediend, volgens hetwelk de opening of de overname van een klein handel onderworpen wordt aan bepaal de eischen. Het feit moet beteekend worden aan het college van Burgemeester en Wet houders, dat er bekendheid aan dient te geven door aanplakking aan het ge meentehuis. Indien er verzet rijst, wordt de zaak voor een bijzonderen Raad ge bracht, met provinciale bevoegdheid, welke onderzoekt of het verzet gerecht vaardigd is. Het verzet mag gemotiveerd worden voor de warenhuizen door de stoornis welke oprichting in de streek zou te weeg brengen en voor den klein handel door ongunstige antecedenten van de betrokken personen in beroeps opzicht, alsmede door de omstandigheid dat het beroep van kleinhandelaar zou gecumuleerd worden met een ander be roep, uitgeoefend door den betrokkene zelf of door zijn echtgenoote. Er schijnt dus in meerdere landen een streven merkbaar naar een zekere orde ning van het bedrijfsleven. De Jamboreegedachte. De verdeeling van Palestina. De politieke strijd in Joego slavië. Wereldtentoonstel ling te Parijs. Geneesheeren die staken. Ordening in België. Wanneer we deze week in de nieuws berichten snuffelen naar onderwerpen voor onze revue en we geneigd zijn al weer te beginnen met de oorlog in China, T|I Tl 17 Eiken DONDERDAG K I I i K Zitting te BOLSWARD ULUIk Schildwijk 33 bij de Markt Het nieuwe oorlogsgevaar, dat de Ja pansche militairen in Noord-China heb ben doen ontstaan, heeft nog niets van zijin dreigend karakter verloren. Maar toch valt aan te nemen, dat een even tueele oorlog „gelocaliseerd” zal blij ven. De Europeesche mogendheden, waarschijnlijk ook Sovjet-Rusland, zul len zich er buiten houden. Uit het Japansch-Chineesche conflict valt voor de wereld nog een belangrijke leer te trekken. Meer en meer blijkt na melijk, dat het, om het oorlogsgevaar te bezweren, absoluut niet voldoende is een staat, die van nature oorlogszuchtig is, te „voldoen”, niet eens door middel van territoriale concessies. Terwijl Ja pan ook thans nog, zij het voorloopig zonder oorlog, er toe overgaat van de Noord-Chineesche provincies een twee de Mandsjoekwo te maken, heeft het nog niet eens het eerste, pas in 1932 veroverde, behoorlijk „verteerd”. Aan zijn kolonisatorische behoeften boden zich daar, in het reusachtige gebied, dat grooter is dan half Europa, voor langen tijd alle denkbare mogelijkheden. Ander zijds kan Japan van de verovering van Noord-China niet de minste verlichting van zijn economische en bevolkings politieke zorgen verwachten. Want dit deel van China is zeer dicht bevolkt, zoodat Japan hier moeliijk een deel van zijn bevolkingoverschot kan heenzenden terwijl ook de rijkdom aan grondstoffen in dit gebied heel wat minder groot is, dan men het in Tokio wel eens voor geeft. De afzet van Japansche waren in Noord-China was bovendien verzekerd, zelfs zonder toedoen van de Japansche garnizoens, die reeds vroeger in de om geving van Peiping en Tientsin gelegd waren. Daarentegen moest de Japansche industrie bij een nieuw» toespitsing van den toestand op een nieuwe boycotbe- weging in het overige China, dus met een sterke reduceering van haar export rekening houden. Voor den oorlog, dien Japan scheen te willen doen losbreken, door van de regeering te Nanking te eischen, dat zij zou afzien van haar sou- vereiniteitsrechten in de Noord-Chinee sche provincies, bestond dus geen der economische redenen, welke volgens de gangbare meening de aggressiviteit van de zoogenaamde „Havenots^ verkla ren. Krijgen de Japansche militairen hun zin, dan zal er geen oorlog uitbreken, die slechts beschouwd kan worden als een preventieve oorlog ter bescherming te gen het verre en mogelijk slechts inge beelde gevaar, dat zich op een of ander tijdstip de legers van de Sovjet-Unie met de legers van China zouden kunnen ver binden, om de Japansche bezitting op het Aziatische vasteland te bedreigen. Dit strategisch toekomstmotief is het eenige, wat de laatste Japansche actie nog eenigszins rationeel kan verklaren. Maar het is de vraag of dit voor Japan sche militairen nu wel van zoo’n betee- kenis is geweest. Ter verklaring van hun initiatief staat naast eenige binnen- landsche moeilijkheden in hoofdzaak slechts de oorlogszuchtige mythe van 't huidige Japan ter beschikking, zijn eigen aardig geloof aan een bepaalde Japan sche zending, de meening, dat Japan ge roepen is de heerschappij over Azië uit te oefenen. Waar een dergelijke ideolo gie hand in hand gaat met een enorme bewapening, waarvoor de geheele natie moet worden uitgezogen, heeft men tot aanstichting van een oorlog geen ratio- neele oorzaken en geen verstandelijke doeleinden noodig. Een oorlog ontstaat dan in zekeren zin om der wille van den oorlog. En derhalve mag men den toestand in dit deel van de wereld geenszins opti mistisch beoordeelen. RIJKSZUIVELSCHOOL BOLSWARD. Bij beschikking van den minister van Economische Zaken zijn, voor het tijd vak van 1 September 1937 tot 1 Sep tember 1938, wederom benoemd tot tij delijk leeraar aan de Rijkszuivelschool alhier de heeren M. ten Cate en W. Vlietstra, beiden alhier, A. W. Dannen- berg, A. de Maas en mr. dr. J. Hoog land, allen te Leeuwarden, S. Siersema te Harlingen en J. Slim te Sneek. 2 Aug. 1937. Heden hadden alhier de volksspelen plaats van kinderen van 6 tot 14 jaar. Prijswinnaars werden: Jongens van 6 t.m. 8 jaar (talhoutje rapen). 1ste prijs Tjerk Tuinstra; 2de prijs Ant Yntema en 3de prijs Jelle Yn- tema. Jongens 9 t.m. 11 paar (zakloopen): Ise prijs Sijbren Kooistra; 2de prijs Jac. Adema en 3de prijs Bouwe Vos. Jongens 12 t.m. 14 jaar (door de tun nel). 1ste prijs: R. Smid; 2de prijs P. Huisman; 3de prijs W. Hoogeveen. Meisjes 6 Lm. 8 jaar (dubbeltje uit water halen). 1ste prijs L. Huisman; 2de prijs A. de Boer en 3de prijs T. Koop- mans. Meisjes 9 tot en met 11 jaar (bolloo- pen). 1ste prijs Afke Anema; 2de prijs Tjitske Witteveen en 3de prijs Y. van der Honing. Meisjes 12 tot en met 14 jaar (de reis naar de trein). 1ste prijs Tietje de Vries; 2de prijs Tine Topma en 3de prijs Maaike Wijbenga. Aan de kinderen werd tevens een uur gratis draaien in de draaimolen aange boden. EXCURSIE EN DIPLOMA-UITREIKING. 2 Aug. 1937. De cursisten der Algem. Tuinbouw- wintercursus hebben onder leiding van den heer Frankena te Sneek (hoofd der cursus) en den heer Broersma, alhier ’n excursietocht gemaakt Een bezoek wercf gebracht aan het bedrijf van den heer K. Rienks en aan de boomkweekerij „lephof”, beiden te Bergum. Het eerste bedrijf heeft de leer-, lingen den indruk gegeven van een groentebedrijf buiten en onder glas, ter wijl op het tweede bedrijf de indruk werd verkregen over het opkweeken van vruchtboomen. Een bezoek aan Huizums Proeftuin moest achterwege blijven wegens tijdge brek. Na afloop van de reis werden ten huize van den heer Broersma de diplo ma’s uitgereikt en wel aan de volgende personen: H. Louwsma en S. v. d. Berg te Witmarsum, K. Kikstra en D. Kikstra te Kimswerd, C. de Haas, F. Heslinga, Th. Bruinsma, S. Jagersma, S. Tolsma, J. Algera, P. Brouwer, allen te Arum. 5e ORGELCONCERT. Vocale medewerking van den baryton Otto Couperus. Reeds in zijn voorbericht over dit concert in het blad van Vrijdag had de heer Alt hem bij zijn publiek ge ïntroduceerd en hem daarbij een der beste zangers van ons land genoemd. Wij kunnen ons bij dit waardeerend oordeel aansluiten. Vorige week heeft men dezen zanger juist voor de V.A.R.A.- microfoon kunnen hooren en zoo had- de we nu een ongezochte gelegenheid het enorme verschil te constateeren tus schen een radio-overbrenging en de wer kelijkheid. Zeker, we vonden de stem daar mooi, bijwijlen héél mooi zelfs, maar wat wij hoorden was toch niet te verge lijken met het geluid dat we thans in de Groote Kerk vernamen. Hoe veel meer kwamen hier alle details in weekheid en warmte van timbre, voordracht en dictie tot hun recht in Spanje, de Kerkstrijd in Duitschland en de vele kleinere ongedurigheden, waaraan onze tijd zoo rijk is, dan komt onwillekeurig de tegenstelling tusschen deze onrust en de verbroederingsgedach- te, die de dezer dagen geopende we- reld-jamboree ons te beluisteren geeft scherper naar voren. We herinneren ons een oud spreek woord: hoop doet leven en dit is dunkt ons zeer juist van toepassing op ons twintig-eeuwsche menschen. Immers, het is nog niet zooveel jaren geleden, dat we met groot ontzag en heel veel hoop heb ben opgezien naar het instituut van den Volkenbond, als de groote organisatie, die ons de wereldvrede kon brengen. Dat dit instituut voor velen een des-il- lusie geworden is, mogen we niet wijten aan de goede bedoeling, die de voorstan ders bezield heeft, maar aan de machts honger van leidende staatslieden die ge meend hebben, dat het recht van den sterkste nog altijd als een hooge wet gepredikt kan worden. Waarom we deze gedachte nu in verband met de Jambo ree nog eens naar voren brengen? zult U misschien zeggen? Ook de wereld jamboree geeft ons 'n poging te zien menschen van verschillende nationaliteit tot elkaar te brengen. Wat niet is mogen gelukken van boven af, tracht men nu van onder op te probeeren. Of deze poging geluk ken zal? Dit is moeilijk te voorspellen. Wanneer we het zoover kunnen brengen dat de opgroeiende jeugd zich geheel heeft ingeleefd in de Jamboree-gedachte dan moet het, dunkt ons, uitgesloten zijn dat men deze jonge menschen be zield met eenzelfde ideaal vereenigf om elkaar te bestrijden. Dat is de nieuwe hoop op de zoo vurig verbeide wereldvrede en daarom willen we vandaag eens nïet spreken over oorlog en strijd, die met kanonnen wordt uitgevochten, maar over een strijd met papieren wapens. We bedoelen daarmee de beslissing inzake de verdeeling van Palestina. De zeer moeilijke kwestie die reeds op meerdere congressen als punt van be spreking heeft gediend, is nog niet tot een afdoende oplossing gebracht. Het valt natuurlijk niet gemakkelijk een ver- deelingsplan voor een groot land als Pa lestina in elkaar de zetten. De groote tegenstelling Joden en Arabieren, is niet gemakkelijk te overbruggen. Vooral voor Engeland dat aan de kust van de Mid- dellandsche Zee eenige mandaatgebieden heeft, is deze situatie uiterst moeilijk. De Zionistische beweging dat is de Joodsche beweging die streeft naar een bepaald Joodsch gebied begint lang zamerhand tot de gedachte te komen, dat een onderhandelen met de Engelsche regeering voor hen de beste resultaten kan afwerpen. Op een andere strijd die hoewel niet zoo sterk op den voorgrond komende, toch niet minder belangrijk genoemd mag worden, willen we even de aandacht vestigen. Het is de politieke toestand tusschen de Servisch Orthodoxe; kerk en de regee ring. De oorzaak van dit conflict is het concordaat, door de Regeering gesloten met het Vaticaan. Door dit concordaat werden de Katholieken op gelijke voet gesteld met de andere kerken. Er wonen in Joego-Slavië niet minder dan zes millioen Katholieken. De machtige Ser visch Orthodoxe partij is evenwel fel tegen dit concordaat gekant en tracht op alle mogelijke wijze de positie van de regeering te verzwakken. Veel hangt in dezen af van de Prins regent Paul, die een nieuwe prelaat voor de Orthodoxe kerk moet benoemen. Wordt dit een gematigd man, dan be staat er veel kans, dat de gemoederen tot rust komen en men zich bij den toe stand neerlegt. De wereldtentoonstelling te Parijs blijft veel bezoekers trekken. Ook het Nederlandsche paviljoen wordt door de buitenlanders geroemd. Het paviljoen zelve, gebouwd door Ir. van der Broek, imponeert van buiten af niet zoo erg, hoewel de halfronde vorm zich heel goed aansluit bij de omgeving, maar van bin nen moet het een ideale expositieruimte zijn. Vreemde architecten toonen over 'f algemeen groote waardeering. Groote belangstelling gaat ook uit naar de zaal kunst en techniek, waarin het edelsmeed- werk, het kristal, de tapijten en geweven stoffen, evenals het drukwerk en de boe ken die algemeen worden bewonderd. De goedkoope reisgelegenheden zoo- als die dagelijks worden aangekon- digd, dragen er veel toe bij, dat het be zoek aan deze wereldtentoonstelling groot blijft. Een eigenaardige staking werd dezer dagen uit Frakrijk gemeld. Te Versailles staken 175 geneesheeren uit protest te- OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 VISCHCLUB „ONS GENOEGEN". Bovengenoemde vischclub hield Zon dag j.l. haar 3de vischwedstrijd bij Idse- gahuizum. Het aantal gevangen baarzen bedroeg 22 stuks. 1ste prijs: C. Ebbendorf grootste baars 25 c.M. 2de prijs: D. Adema. 3de prijs: G. Rijpma. 4de prijs: K. Zoethout 5de prijs: KI. Koopmans. 6de prijs: G. Ruiter. 7de prijs: N. Ebbendorf. 8ste prijs: J. Zoethout Jr. 9de prijs: H. Nauta. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 vat oo- im- .ag- que •ed- len. pt it ?n- uw I DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen fel- res- ;ook

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1