Buiteulandsche Revue. DE DOELE - BOLSWARD DONDERDAG 12 AUG. a s. JOCKEY CLUB DAKCIKG D. S. KEIZER - Tandarts III. V. d. WEHFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen STAATSSCHULDEN EN CONJUNCTUUR. Groote voorraad Onderdeelen en Banden /TUKKIN Stadsnieuws. 33?*g Jaargang Woensdag 11 Augustus 1937 No. 62 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD de genoemde fiscale ja- in en 19 ter, ort ter, ren 5 jen, volgende vermeld: Waarschijnlijk door- A d v e r t e n 11 n per regel Woensdagsnummcr 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. bod ou- oot le 3.60 3.10 7.— 3.— te te (30.6.37) (30.3.37) 1.1.37) (30.3.37) 6472 1991 3617 998 349 233 85 118 6768 4192 5912 1157 1021 477 165 127 Speciale Inrichting voor Bulten verantwoordelijkheid der Redactie. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. BOLSWARD, 5 Augustus ’37. Onder stadnieuws vonden wij het !70 ’85 135 ;50 60 12 80 28 38 16 L60 55 ste- 'ige 3.— 3.5C ;r- tje ize Te en m, en ien 61 te 81 Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. gt tuk 3 0 2 4 6 5 0 3 2 en ;a. en je, tje ke, ik- NA AFLOOP DER DRAVERIJ ter -P" 89 ra. ct. ct. tijdsverloop is de staatsschuld opgeloo- pen van 22.5 milliard tot 36.4 milliard, dollar, een vermeerdering van 14 mil liard dollar dus. Zoodoende heeft Roose velt dus de middelen ter financiering van de conjunctuur gevonden door een be roep te doen op de kapitaalmarkt. Het voorbeeld, dat door dit land ge geven is, heeft aangetoond, dat de door hem ten aanzien van het financiëele be leid in de practijk gebrachte nieuwe methoden alle kans van slagen hebben, voor zoover de overheidsmaatregelen ten minste volgens een bepaalde opzet, met de noodige bedachtzaamheid en op uniforme wijze ten uitvoer gelegd wor den. 7331 6768 3478 1322 zooals hieruit 1935. Uit den aard der zaak is het over heidsbeleid, dat opgetrokken was op de toekomstige staatsmiddelen, het best geslaagd in die landen, wier schulden last voordien betrekkelijk gering te noe men was. Welk verloop de geconsoli deerde schuldenlast naar binnen en naar buiten bij een aantal der voor naamste landen in de periode van 1928 tot 1935 gehad heeft, kan blijken uit onderstaande opstelling, welker ge gevens telkens betrekking hebben op het einde van ren: 1928—1935 1935 in per in millioenen hoofd der be volking 147.1 99.8 43.1 26.5 15.2 59.6 40.2 20.5 BOLSWARD Spreekuren: 10— 14X Vr^dage en Zaterdags 10—1 Te WITMARSUM 2—3 bjj HOFSTRA. Te MAKKUM: 4—5 in Hotel „DE PRINS”. Woensdag 10-1 geen spreekuur alleen 4/^5X ten, dat, wanneer Mandsjoekwo eerst maar Japanseh bezit was, de kosten van dit militaire avontuur belangrijk zouden dalen, worden door deze cijfers niet be waarheid. Ook deze nieuwe verove ringsoorlog zal de Japansche bevolking weer belangrijke finantieele offers kos ten. Of daarbij het resultaat aan de groote verwachtingen beantwoorden kan ïs een vraag die niet met enkele zinnen is duidelijk te maken. Uit de vele tegenstrijdige berichten die binnen komen is moeilijk alsnog een conclusie te trekken. Onder hetzelfde opschrift kunnen we de oorlog in Spanje stellen, ook daar is het zuivere begrip over recht en ei gendom hopeloos zoek. Ook in dit Spaansche conflict willen we niet be spreken de grootere en kleinere gevech ten, die aan beide partijen regelmatig menschenlevens kosten, maar eens na gaan welke krachten er samenspannen tot behoud en tot opheffing van dit con flict. Belang bij een voortduren van dit conflict schijnt er te bestaan aan de eene kant bij Italië en Duitschland en aan den anderen kant bij Rusland en Frankrijk. De bekende Italiaansche journalist Sandri vertelt in verschillen de bladen bijzonderheden over de hulp door Italië aan Franco verleend. Vooral de Italiaansche luchtvloot heeft het mo gelijk gemaakt dat de Moorsche hulp troepen van Franco ongehinderd in Spanje werden aangebracht. Bovendien wordt hoog opgegeven van het aandeel dat de Italiaansche artillerie gehad heeft bij de opmarsch naar Madrid. Zoo zouden we eveneens voorbeelden kun nen aanhalen van Russische tanks en Fransche mitrailleurs. Tot opheffing van dit conflict werken gelukkig ook krachten samen, hoewel jammer genoeg nog met weinig posi tief resultaat. De niet-inmengings com missie die, na z’n totale mislukking om gezet is in een contröle commissie, be staat thans practisch gesproken nog uit twee deelnemers, de Engelschen en de Franschen. Dit eenzijdige toezicht heeft natuurlijk geen doel meer, maar men klampt zich nog angstvallig aan deze laatste stroohaim vast, als het eenige contact waaruit misschien op den duur nog nieuwe besprekingen kunnen voort komen. Hoe lang nog, vraagt men zich niet zonder bezorgdheid af Een geheel nieuwe noot in ons we- kelljksch concert is de naam Oos tenrijk. Het is nog niet zooveel jaren geleaen dat een afgezant van de Vol kenbond naar Oostenrijk gezonden werd om eenige orde te scheppen in de finantieele perikelen van dit aan alle kanten afgeknauwde keizerrijk. Arm Oostenrijk kon men toen met eenige ze kerheid zeggen. Momenteel staat Oos tenrijk er echter veel gunstiger voor. Groote werken als de electrificatie van de spoorwegen en de bouw van een nieuwe centrale worden geheel zonder buitenlandsch kapitaal uitgevoerd. De economische toestand is veel ver beterd. Er worden heel veel nieuwe huizen gebouwd, eveneens bruggen en verbetering van wegen. Het aantal werkioozen is sedert het vorig jaar ge daald van 333.000 tot 250.000. De in komsten van de Oostenrij ksche bonds- spoorwegen zijn gestegen met 20%. Om een voorbeeld te geven hoezeer de landbouw is vooruitgegaan, zijn en kele cijfers voldoende. In 1926 moest Oostenrijk om in de binnenlandsche behoefte te kunnen voorzien voor 31 millioen aan zuivelproducten invoeren, terwijl in 1936 niet alleen geheel aan de binnenlandsche behoefte kon worden voldaan, maar zelfs nog voor 20 milli oen kon worden uitgevoerd. Zoo is het eveneens gesteld in de houtexport en in de mijnbouw. Over het algemeen is deze groote op leving nog niet doorgedrongen tot het binnenlandsche economische leven. Een stijging van het binnenlandsche ver bruik is nog niet merkbaar, wel het eigenaardige feit, dat een besliste toe neming van de spaargelden valt te con- stateeren. Wanneer de bevolking ge looft weer over de noodige reserves te kunnen beschikken zal ook een stijging van het verbruik vast en zeker komen. dat het bestuur van staatspensionee- ring alhier, te weinig bekendheid had gegeven aan den juisten datum waarop de tocht zou plaatsvinden enz. enz., hierover eenige inlichting tegenover het publiek. Ten eersten was het niet het bestuur van staatspensioen (maar een commissie voor een tocht voor ouden van dagen) bestaande uit drie men- schen, die hebben met de spontane hulp der burgerij en van de autobezitters de tocht doen slagen. Wij hebben naar Beetsterzwaag en Olterterp geweest, terug over Oranjewoud en de belang stelling toen wij terugkwamen was naar onze meening groot. Wij hadden te weinig particuliere wagens, wat zijn reden misschien vindt in het feit, dat de meesten alreeds met vacantie waren of gingen. Wij hopen een volgende maal ook daarin gelukkiger te wezen en dan ken allen die ons hierbij hebben gehol pen en het hunne er toe bij droegen. De secretaris D. TIMME. 6e ORGELCONCERT. Deze Widor-avond vonden we prach tig; het was een cyclus van uitgezóchte werken van den ontslapen meester, die wezenlijk op geen onzer Nederlandsche orgels een zoo glansrijke verklanking ontmoet als hier. Heeft men bijvoor beeld ooit elders dat eerste stuk (Alle gro uit de 6e Symphonic) hooren inzet ten met dit zacht ruischende, ais van verre komende koraalachtige geluid? Of het verrukkelijke Andante cantabile uit de 4e met een zoo zuiver uitkomen der pikante figuratie? Alle register stemmen klinken even nobel en be schaafd, nergens een hinderlijk-platte of ordinaire klank. Een groot kunstenaar was hij, deze Widor. En even brillant als zijne mu ziek was ook z’n persoonlijke verschij ning, knap, intelligent, vol geest en vi tale kracht. En niettemin een beschei den, eenvoudig man, wars van alle eer- en hulde-betoon. Zijn leerling Prof. Al bert Schweitzer dweepte met hem; waarlijk niet alleen om den kunstenaar, maar vooral ook, omdat hij in hem leer de kennen een fijn aangelegd man, een van de superieure geesten zijns tijds. Vereen. Staten Gr. Brittannië Frankrijk Duitschland Groot-Brittannië heeft, blijkt, zijn schuldenlast in de laatste jaren niet verder vergroot. Pas in het voorjaar van dit jaar is de Engelsche regeering voor den dag gekomen met het voornemen tot het plaatsen van eene groote leening ter dekking van defen- sie-uitgaven. Opgemerkt kan worden, dat Zweden en Nederland eveneens hebben vastgehouden aan een conser vatief financieel beleid. Eigenaardiger is het in Frankrijk toe gegaan. In dat land is de in 1928 291 milliard francs bedragende staatsschuld tot het einde van 1935 allengs aange groeid tot 370 milliard francs, om in het begin van dit jaar verder op te loopen tot 370 millioen francs. Teneinde zijn bewapening op peil te houden, heeft Franklijk in Juli van dit jaar verdere binnenlandsche schulden gemaakt. Ook Duitschland heeft in de laatste jaren zijn schuldenlast vergroot. De to tale rijksschuld is van 11.7 milliard mark op het einde van het fiscale jaar 1932/33 gestegen tot 16.1 milliard mark op ultimo Maart 1937. De schul denlast is dus met 4.4 milliard mark vermeerderd. Omtrent de Duitsche staatsobligo’s op korten termijn bestaan over het air gemeen zeer overdreven voorstellingen: de vlottende binnenlandsche rijksschuld beliep op het einde van Maart j.l. 2.4 milliard mark, tegen 1,5 milliard mark op ultimo Maart 1933. Verreweg het diepst van alle landen hebben de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zich in de schulden ge stoken, ten einde het bedrijfsleven we derom op gang te helpen. Gedurende de vier jaren, die in het teeken van den New Deal hebben gestaan, hebben de staatsuitgaven alles bij elkaar berekend 37 milliard dollar bedragen. Hiervan komt alleen reeds een bedrag van 15 milliard dollar op rekening van crisis uitgaven ter bestrijding van de depres sie en van de werkloosheid. In genoemd Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 IN MEMORIAM PATER EICKHOLT O. F. M. Hoewel de toestand van pater Eick- holt, die in het St. Antonius Ziekenhuis te Sneek verpleegd werd, de laatste week niet vooruitgaande was, kwam toch het bericht, hedenmorgen nog on verwacht, dat Zijn Eerwaarde dezen nacht gestorven was. Pater Maxentius Eickholt werd 20 Januari 1867 gebbren en bereikte dus de leeftijd van 70 jaar. Na de voorbe-; reidende studiën volgde in 1885 zijn in trede in de orde der paters Minderbroe ders en in 1892 de H. Priesterwijding. Vanuit verschillende kloosters trok pa ter Eickholt gedurende vele jaren als predikant naar onderscheidene paro chies. Omstreeks 1920 volgde de benoe ming als kapelaan aan de nu afgedank te St. Martinuskerk en met de vereeni- ging van de beide parochies in de nieu we kerk werd ook pater Eickholt over geplaatst. Gedurende 16 jaar heeft pa ter Eickholt het lief en leed van de pa rochies in Bolsward meegemaakt en dat dit niet onopgemerkt voorbij ging her inneren we ons nog aan de viering van het gouden jubileum op 3 October 1935, waarbij de geheele burgerij van Bolsward bewijzen van sympathie gaf. Door zijn groote eenvoud was pater Eickholt bij alle rangen en standen in Bolsward bemind en niet alleen onder de Katholieken. Ook onder onze niet- Katholieke medeburgers hoorde men dikwijls de uitdrukking, een vroom en edel mensch. Vooral naar de zieken en armen ging zijn belangstelling uit, daarmee zoo geheel levende in de sfeer van ’t heilige voorbeeld van den stichter der orde St. Franciscus van Assisie. Een God gewijd en welbesteed leven, dat zeer zeker de belooning in het hier namaals niet zal ontgaan. Donderdagavond 7 uur worden in de kerk de Metten gezongen en Vrijdag morgen de Lauden, waarna de uitvaart en de begrafenis op het R.-K. kerkhof alhier. De groote crisis in het internationale bedrijfsleven, die zoowat in 1929/30 is komen opzetten, om in de jaren 1932 en 1933 haar hoogste punt te bereiken en waarvan in den loop der jaren wel geen enkel land verschoond is gebleven, kan over het algemeen genomen thans wel als afgeloopen beschouwd worden. De naweeën duren evenwel nog steeds voort en er zal nog wel heel wat tijd over moeten heengaan, alvorens men de schade geheel en al te boven gekomen zal zijn, die zij aangericht heeft. In de allereerste plaats geldt zulks van de we reldhandel, die in weerwil van de om standigheid, dat de omzetten zich in de laatste maanden in stijgende richting hebben bewogen, nog ten zeerste ge bukt gaat onder de verschijnselen, wel ke hun ontstaan aan de depressie te danken hebben. Wij behoeven slechts te denken aan de alom verhoogde tolmu ren, aan het contingenteeren van den goederenlnvoer, waartoe tal van landen zijn overgegaan, aan de deviezenmaat regelen, of aan de algemeene onzeker heid, die teweeggebracht is geworden door de in vele landen toegepaste deva luatie. Bovendien zijn er bij iedere volkshuishouding op zich zelf genomen eveneens fundamenteele interne wijzi gingen opgetreden, die sterk afwijken van den tijd voor de crisis. Het is Im mers een opmerkelijk verschijnsel, dat de sedert 1934 waarneembare opleving in ’t bedrijfsleven niet is uitgegegaan van den internationalen handel, doch dat die vooruitgang voornamelijk te danken is geweest aan de maatregelen, die ten behoeve van het eigen volksbestaan ge troffen werden door die landen die het meest van de crisis te lijden hebben ge had. In de bedoelde landen was men er toe overgegaan en zooals achteraf gebleken is met goed gevolg om het uitgeputte bedrijfsleven door middel van publieke werkverschaffing weder om op de been te gaan helpen. Zulks slaat hoofdzakelijk op de Vereenigde Staten, Duitschland en in den laatsten tijd ook op Frankrijk, terwijl het door de crisis in mindere mate getroffene Engeland zich er daartegen op verlaten heeft, dat het bedrijfsleven zich uit zich zelf zou herstellen. Hierbij dient even wel in aanmerking genomen te worden, dat het zakenleven in het Engelsche moederland ten zeerste geprofiteerd heeft van de nauwere aaneensluiting tusschen de verschillende deeien van het Britsche Wereldrijk, welke het ge volg is geweest van het verdrag van Ot tawa. Het verstrekken van publieke orders, die te beginnen met 1932/33 ten goede zijn gekomen aan het bedrijfsleven heeft er uiteraard toe geleid, dat de schuldenlast van den staat in de betref fende landen is aangegroeid. Deze schuldenvermeerdering vormt echter een algeheel contrast met de daaraan voorafgaande crisisschulden, welke laatste uitsluitend een gevolg geweest zijn van de inzinking in het algemeene bedrijfsleven en daardoor op haar beurt opnieuw remmend werkten. Thans echter ging men zich bewust-in schulden steken en doordat de staats uitgaven op deze wijze gefinancierd werden, is daarvan eene stimuleerende kracht uitgegaan. Deze koerswijziging in het financi- eele beleid is van ver strekkende aard geweest. Dit komt ten duidelijkste tot uiting in de snelle wijze, op welke de staatschulden sedert 1932 opgeloopen zijn, te beginnen met de vlottende obli go’s en gevolgd door de gefundeerde schulden. Dientengevolge zijn de gecon solideerde binnenlandsche verplichtin gen in 44 van de 54 voornaamste lan den in het tijdsverloop van 1928 tot 1935 in belangrijke mate gestegen. Al les bij elkaar genomen is de schulden last van deze landen van 16.6 milliard pond sterling in 1928 gestegen tot 22.8 milliard pond stellng (in goud) in Wat is recht en eigendom? Opleving in Oostenrijk. Stel eens het geval dat uw buurman op zekeren dag bij u binnenstapt en glimlachend tot u zegt: het spijt me geweldig vriend, maar m’n eigen wo ning wordt me te klein en ik ben ge noodzaakt een stuk van uw huis er bij te nemen, maar troost u, ik zal het goed onderhouden en zorgen dat je zoo wei nig mogelijk last met me krijgt We veronderstellen dat in 90 van de 100 gevallen de eerste eigenaar zich maar niet goedwillig bij deze transactie zou neerleggen. Ongeveer gelijk is de situatie China en Japan. Om de een of andere onbenullige reden zendt Japan een strafexpeditie naar China, lokt dit verzet uit, welnu dan blijft dit expedi tiecorps constant op Chineesch grond gebied en natuurlijk ten koste van de Chineesche Staat. Zoo is het gegaan met Mandsjoekwo en bedriegen de teekenen zich niet, dan moet Noord China op dezelfde wijze worden ingepalmd. Het recht en dö waarde van het eigendom tellen voor Japan niet meer mee. Trouwens dat is niet een verschijnsel dat men alleen bij Japan moet zoeken. De laatste 20 jaren is het over de geheele wereld met het zuivere onderscheid tusschen het mijn en het dijn droevig gesteld. In verband met de militaire ontwik keling van de toestand in China en de mogelijkheid van een oorlog willen we vandaag eens even nagaan hoe de ver houdingen tusschen deze twee oorlog voerende landen.wat betreft de leger- sterkte zijn. Wat de moderne gevechts- middelen betreft is Japan verreweg de meerdere, ook de luchtvloot is grooter, maar een veel scherpere verhouding maakt de zeemacht. China bezit 2 krui sers van modern formaat en moderne bewapening, dan een flottieljevaartuig, modern bewapend en vier kanonneer- booten, een tweetal vliegtuig transport schepen en een zestal torpebootjagers. De rest, die wat verouderd is, be staat uit 5 kleine kruisers, 4 flottielje- vaartuigen, 11 kanonneerbooten, 6 transportschepen en 16 rivier kanon neerbooten. Daartegenover staat de Ja pansche vloot met 9 slagschepen, 34 kruisers, 6 vliegkampschepen, 100 tor pedojagers, 62 onderzeebooten en 90 miinenieggers, kanonneerbooten en hulpschepen. Ieder begrijpt direct dat Japan op permachtig is in dit deel van de Weste lijke Pacific. Welk een enorme finan- cieele kracht er noodig is geweest een dergelijke vloot te stichten en te onder houden, leeren ons de cijfers voor uit gaven leger en vloot. Van de 400 mil lioen Yen die in Maart j.l. voor buiten gewone uitgaven voor het leger zijn aangevraagd, zullen er 234 millioen in Mandsjoekwo besteed worden. De door de Japansche regeering gegeven belof- Groot-Brittannië Frankrijk Vereenigde Staten Italië Duitschland Nederland Zwitserland Zweden Bij het trekken van conclusies uit bo venstaande opstelling dient in aanmer king genomen te worden, dat het pond- sterling in het jaar 1931 losgemaakt werd van de goudpariteit en zoodoende eene depreciatie van omstreeks 40 heeft ondergaan. Dientengevolge lijkt de schuldenlast van die landen, die tot het einde van 1935 nog niet tot devaluatie waren overgegaan in de tweede kolom opeens buiten verhouding groot geworden te zijn. In werkelijkheid is de staatsschuld van Frankrijk, Nederland, Zwitser land en Duitschland in dat tijdsbestek en in de muntseenheid van het betref fende land berekend geenszins in die mate opgeloopen. Afgezien daarvan vallen uit de genoemde tabel alleszins belangwekkende gevolgtrekkingen te maken. Sedert 1935 zijn daarop de staatsuitgaven en stellig niet in de laatste plaats door het opvoeren der bewape ning in bijna alle landen in aanzienlijke mate toegenomen. Dientengevolge zijn evenwel de schulden tevens verder op geloopen, ook in die staten, waar de burgerij alreeds onder een groote schul denlast gebukt ging. De nieuwste cij fers van 1937 geven daaromtrent het volgende beeld te zien: per: staatsschuld in in millioe- per nen hoofd der be volking I 53.5 147.1 82.7 19.7 V. i DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1