Buitenlaiidsche Revue. UI. V. UIEÜFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen M. WEERSMA ZENUWARTS - LEEUWARDEN van 15 AUGUSTUS 101 5 SEPTEMBER afwezig DE AALMOES VOOR DEN MIDDENSTAND. I, 33?*g Jaargang No. 64 Woensdag 18 Augustus 1937 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Stadsnieuws. Groote voorraad Onderdeelen en Banden EN Uit den Omtrek Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 19 HET BORGSTELLINGSFONDS. •en Zijn werking in de praktijk. ide 5.992.47. 16.039.28. 35. Md. 55 kundige hulp. 1 lijk net Speciale inrichting voor Advcrtcntiön per regel Wocnsdagsntimmcr 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. >ei als uk )or de GESLAAGD. Zaterdag 14 Augustus slaagde onze plaatsgenoote, mej. C. M. Siemonsma voor het hoofdacte-examen te Leeuwar den. BENOEMD. Onze plaatsgenoot de heer G. Gerrlt- sma is benoemd tot onderwijzer aan de R.K. school te Roodhuis. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 16 graden. 16 Aug. 1937. Tijdens de werkzaamheden aan de nieuwe Rijksweg no. 43 bij Kievitshorne zal het verkeer vanaf Woensdag 18 tot en met Zaterdag 21 Aug. over Bolsward- Makkum of over Witmarsum-Zurich ge leid worden. Batig saldo Kapitaaldienst: Inkomsten Uitgaven 237.720.35. -231.727.88. ƒ201.774.85 -217.814.13 I ui ige li- 16 IÓ5 5ö Nog steeds Japan-China. De strijd in Spanje. Het Duitsche vierjarenplan. „Alle verandering is geen verbetering” is een oud spreekwoord, dat we wel eens in verband mogen brengen met den strijd die momenteel gevoerd wordt tus schen China en Japan. De beteekenis van dit spreekwoord bedoelen we dan zoo: dat voorheen, wanneer twee staten ruzie kregen, eerst de diplomatieke vertegen woordigers werden teruggeroepen, dan volgde een oorlogsverklaring en dan pas begon de triomftocht van den ouden oor logsgod over verminkte aardebewoners en door brandende dorpen en verwoes te akkers. Dat was in den goeden ouden tijd(?) toen men nog sprak van heldenmoed en Boer en T. Hellinga. Paardenmarkt De paardenmarkt te Oosterwierum zal op voorstel van B. en W. in plaats van den laatsten Zaterdag in Mei in het ver volg gehouden worden op den tweeden Donderdag in Mei. Verlaging bijdrage. Door Gedeputeerde Staten werd mee gedeeld dat zij het bedrag van de be lastingsubsidie aan de gemeente Baarde- radeel heeft teruggebracht van f 20.090 tot f 16.888. De Raad maakt bezwaar tegen deze verlaging en zal een en ander ter kennis brengen van Gedeputeerden. Nieuwbouw of restauratie gemeentehuis. Door den architect Goodijk van Sneek is met goedkeuring van den hoofdingeni eur Ir. D. T. Wouda van den Provincialen Waterstaat een rapport verzonden aan alle raadsleden, waarmee zij op de hoog te worden gesteld van den haveloozen toestand van het tegenwoordige ge meentehuis. Uit dit rapport blijkt, dat nieuwbouw voordeeliger zal zijn dan restauratie, om dat een naar de eischen des tljds inge richt gemeentehuis bij kleineren inhoud, doch betere indeellng minstens dezelfde of misschien nog meer bruikbare ruimte zal bieden en minder onderhoudskosten zal eischen. Bovendien zullen de kosten waarschijnlijk niet uitgaan boven een grondige restauratie. Na een drukke discussie werd beslo ten B. en W. te machtigen een onder zoek in te stellen naar den bouw van een nieuw gemeentehuis en tevens over te leggen het globale onkostencljfer van een grondige restauratie. Na een wijziging van het autoregle- ment werd de vergadering door den voorzitter gesloten. nd. ijk, Verschijnt DINSDAGS- cn VRIJDAGSAVONDS. Lcesgcld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 er, en, WITMARSUM. Schrijver dezes heeft al eens eerder betoogd, dat het Borgstellingsfonds voor den Middenstand een instelling is, waar van slechts weinig nut kan worden ver wacht en bovendien peperduur is voor de organen, welke haar werking moeten financieren. „Beter een half el dan een leege dop,” meenden anderen. Inderdaad, er werd en wordt van overheidswege weinig of niets gedaan om den Middenstand door de moeilijkheden van den tijd heen te helpen. Wanneer we dat constateeren, mogen we nochtans niet over het hoofd zien, dat de middelen tot hulp aan den Middenstand niet zoo voor de hand lig gend zijn als die tot hulp aan arbeiders, boeren en Industrie. De beste zij het dan indirecte hulp voor middenstan ders is en blijft de overheidszorg tot be houd van de koopkracht der massa. De Middenstand heeft echter recht, juist gelijk andere maatschappelijke groepen, op directen overheidssteun. En deze bleef tot heden uit. Door de in stelling van een borgstellingsfonds als zoodanig te accepteeren, stelt de Mid denstand zich tevreden met het ontvan gen van een aalmoes en beneemt hij zich het uitzicht op een meer algemeene steunactie van de overheid. Als het Borgstellingsfonds Iets ten goede uit richt, komt dit goede niet aan heel de groep van winkeliers en neringdoenden ten voordeele, maar aan enkelingen. En terwijl die enkelingen „mis schien” worden geholpen, geraken be langrijke groepen van winkeliers en neringdoenden meer en meer in nood, doordat de regeering nog steeds talmt om de lasten aan de zaken en bedrijven te ontnemen, welke de ontwikkeling van den handel belemmeren. Accijnzen en heffingen vermoorden het café- of res taurant- en het slagersbedrijf geheel. Om nu maar enkele voorbeelden te noe men. De personeele belasting drukt zóó speciaal op elk winkelbedrijf, dat ze als een straf op ondernemingszin kan wor den aangemerkt. Verlichting in deze lasten dét zou directe steun aan den Middenstand be- teekenen. Hulp met een crediet aan een winkeliertje hier en daar, die zijn zaak niet meer op pooten kan houden, i s slechts een zaak van individueelen steun, welke mogelijk het algemeene Middenstandsbelang zelfs n a d e e 1 i g kan zijn. Nadeelig saldo De commissie tot nazien der rekening bestaat uit de heeren S. Miedema, J. de WINSUM, ZIJN POLS GEBROKEN. 16 Augustus 1937. Twee boerenwagens, die respectieve lijk bestuurd werden door den heer S. en het boerenknechtje M. D. alhier, moesten elkander op' den Baarderweg, dicht bij den ingang van ons dorp passeeren. Door niet voldoende uitwijken van S. reden de wagens op elkander in, waarbij de jeugdige M. D. het ongeluk had de rechterpols te breken. Dr. Boersma van Baard was onmid- dellijk ter plaatse en verleende genees- PrRCtJj k Dr. WIJBENGA-GOLDBERG Gr. Kerkstraat 7. de kerkstrijd, maar over het vierjaren plan. Zooals U weet bedoelt dit plan om Duitschland onafhankelijker te maken van het buitenland, wat betreft invoer van levensmiddelen en grondstoffen. Is dit mogelijk? zoo vragen we ons af, wan neer we lezen, dat Duitschland niet ge noeg koren kan verbouwen voor voeding van mensch en dier. De oogst 1031 was voldoende voor voeding van de bevol king, maar voor de veestapel bleef niets over. Toen is er van Januari tot Juni van dit jaar voor 84 millioen mark aan rogge en koren ingevoerd en nog was er niet genoeg. Men heeft toen maar een groot aantal varkens geslacht, maar dit levert het gevaar op, dat men deze win ter weer een tekort aan vleesch zal krij gen. De hoenderstapel gaat ook achter uit bij gebrek aan voeder en eieren zijn haast niet meer te krijgen. Dat zijn slechts enkele opmerkingen betreffende de voedselvoorziening. In de industrie staat men er niet veel beter voor. De Duitsche staalproducten zal dit jaar 19 millioen ton opleveren, terwijl er niet minder dan 26 millioen ton noodlg zijn. Wel tracht men de aanwezige voor raad ijzererts in de Duitsche bodem pro ductief te maken, maar dit gaat met zoo veel kosten gepaard, dat de totale kost prijs niet door de industrie kan worden betaald. Het is een interessant onderwerp, waarover we graag meer zouden willen vertellen, maar waarvoor ons vandaag de plaatsruimte ontbreekt. waarin opgenomen ARUM. UIT DE DIERENWERELD. 15 Aug. 1937. Als een bijzonderheid kan worden ver meld dat een kat van den heer G. Auke- ma („Grauwe Kat”) o.d. Arum 4 jongen ter wereld bracht, waarvan de eerstge borene 4 achterpooten en 2 staarten had. Bij de geboorte was dit poesje in leven, maar stierf spoedig daarna, omdat moe der poes het beestje van zich afstootte. De oude kat en de andere poesjes ma ken het intusschen goed. het veld van eer. Jammerlijke volksmis leiding waarboven wij twintig-eeuwsche menschen ons ver verheven achten. Meent ge dat werkelijk? De wereld oorlog heeft ons wel anders geleerd. Het veld van eer.gehuld in een stofwolk van mosterdgas en heldenmoed in een loopgraaf, waarin de vijandelijke granaten en de ontelbare kogels uit de machinegeweren dood en verderf zaaien, maar ook diplomatiek zijn we er niet op vooruit gegaan. Jn de ouderwetsche oorlogsverklaring vond men nog een ze kere hoffelijkheid, op zijn minst geno men een kennisgeving aan den tegen stander, dat men plannen beraamde hem op zijn huid te timmeren. Tegenwoor dig is dat niet meer noodig. Italië gaf het voorbeeld met Abessinië, Spanje is daarna gevolgd en nu weer China en Japan, een oorlog zonder oorlogsverkla ring. We kunnen jammer genoeg niet zeg gen, dat deze veranderde mentaliteit een hoogere dunk geeft van het beschavings peil, waarop wij ons thans bevinden. Waar gaat het nu eigenlijk om (zoo zul len velen zich afvragen) in deze oorlog tusschen China en Japan? Is de nationale eer beleedigd? Welneen, louter en alleen de landhonger van Japan, die, wanneer dit niet op vredelievende wijze een stuk van China kan inpalmen, het maar door middel van het militaire apparaat gaat doen. We moeten niet vergeten, dat Noord- China rijk is aan delfstoffen, vooral kolen en erts. Speciaal de provincie Tsjahar is voor de Japanners buitengewoon waardevol, om de rijke grondstof voor de industrie. Voor China heeft deze pro vincie natuurlijk dezelfde economische beteekenis maar bovendien een strate gische beteekenis door de oude vesting stad Peiping. De oude keizerstad, die in de Chineesche dynastie zoo’n groote rol heeft gespeeld. Juist daarom kan men verwachten, dat de tegenstand van de Chineezen te gen de Japansche overheersching deze keer intens zal worden opgevoerd. Be treffende die strijd komen er de laatste dagen zooveel oncontroleerbare berich ten, dat het heel moeilijk is, daaruit met eenige zekerheid eenige conclusie te trekken. Over menschelijk materiaal be schikken beide landen in meer dan vol doende mate, maar het financieele pro bleem Is veel moeilijker. Oorlogvoeren kost veel geld. Europa zucht 20 jaar na den wereldoorlog nog onder die finan cieele druk. Wel brengt een oorlog tij delijk een grootere industrieele bedrij vigheid mee, maar de bankiers in Japan toonen zich bezorgd over de financieele vooruitzichten, die zij somber achten, nu waarschijnlijk een derde aanvullende be groeting voor oorlogsuitgaven zal wor den ingediend. Men vermoedt, dat de kosten in verband met den toestand in China voor Japan het millioen pond ster ling per dag overtreffen.en dat in een land, waar over het algemeen de so- ciale toestanden zoo bedroevend slecht zijn. Omtrent den strijd in Spanje valt wei nig nieuws te vermelden. Dan winnen de rechtschen weer een of ander dorp en dan veroveren de linkschen een loop graaf of station. Waarover men zich in deze burgerkrijg eveneens mag verwon deren is de financieele zijde van dit pro bleem. Dat kan onmogelijk door Spanje alleen betaald worden. Immers een groot deel van ’t produceerende volk is onder de wapenen; talrijke industrieelen wer ken alleen voor de vervaardiging van oorlogsmateriaal, zoodat in- en uitvoer van goederen, de natuurlijke handelsba- lans voor een land, van geen beteekenis 1 meer is. Economisch Is dus voor Spanje deze burgerkrijg een strop, bij gevolg moet er politieke of staatkundige facto ren aangewezen kunnen worden die deze oorlog rechtvaardigen. Staatkundig wat betreft de gebieds uitbreiding kunnen we ook uitschakelen, dus blijft over de politieke zijde van het vraagstuk, de innerlijke strijd om de macht. Dat die in Spanje gaat tusschen Fascisme en Communisme hebben we reeds eerder betoogd, maar wat ons elke dag opnieuw verwondert is, dat de aan hangers van deze twee stroomingen nog steeds bereid zijn, die belangrijke finan cieele offers, die het zenden van man schappen en oorlogsmateriaal met zich meebrengt, te bekostigen. We hebben zeer terecht in onze vorige revue de gespannen verhouding tusschen de verschillende volkeren niet willen be spreken om niet het gevaar te loopen de geheele revue aan deze kwestie te wij den en zie, hoe we ons ook willen be perken, voor vandaag hebben we bijna de geheele ruimte weer verbruikt aan dit nog steeds belangrijke onderwerp. Nog even gaan we een kijkje nemen in Duitschland en nu eens niet betreffende Hoe werkt het Borgstellingsfonds eigenlijk in de practijk? We hebben eerder reeds als onze mee- ning kenbaar gemaakt, dat er aan dit fonds weinig behoefte zou blij ken te bestaan. Een der voorwaarden voor crediet is ook hier: dat de aanvra ger credietwaardlg zal blijken. Welnu, in het algemeen gesproken, kan een credietwaardige middenstander op normale wijze crediet bekomen bij de reeds bestaande particuliere of coöpera tieve financieele instellingen. Hij behoeft zich en zijn zaak dan bovendien niet on der de voogdij te stellen van een com missie van plaatsgenooten, al zijn die dan ook naar den opzet en de bedoe lingen van het Borgstellingsfonds „onbaatzuchtige bekwame lieden, bereid om zonder eenige financieele belooning de vele en tijdroovende werkzamheden” van hun voogdijschap te verrichten. Een der gestichte fondsen, n.l. dat „voor het gebied der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Noordelijk Overijssel”, hetwelk mede een gedeelte van Gelderland en Drente omvat, heeft een rapport gepubliceerd over de wer king van het fonds in de eerste drie maanden van zijn bestaan. Van de 27 gemeenten, welke het gebied omvat, zijn er nog slechts 7 toegetreden, n.l. Zwolle, Kampen, Ambt-Hardenberg, Hattem, Heerde, Heino en Oldemarkt. Welnu, in de drie maanden van werking, kwamen uit deze gemeenten slechts 21 verzoeken 7e ORGELCONCERT. Behalve Bach’s sterke Fuga op het koraal „Vom Himmel hoch” werd heden het belangrijkste aandeel der orgelmu ziek geleverd door Max Reger in diens Praludium und Fuge C dur (opus 7) een werk, dat in stijl en constructie levendig doet denken aan Bach’s zelden gespeel de Orgelsonates voor twee manualen en pedaal. Het behoort tot Reger’s jeugd werken, die reeds alle de kenmerken in zich dragen van het geweldig genie dat er later uit dezen kunstenaar groeien zou. Vooral de levendige Fuga met haar tintelend en fijngetroffen motief is een compositorisch meesterstuk. Ware Reger dezdn jeugdstijl, die hem terecht den eerenaam van „de moderne Bach" deed verwerven ook in zijn verdere leven ge trouw gebleven, dan zou hij thans ver moedelijk de meest gespeelde „moderne- classicus" geworden zijn. Doch dit heeft niet zoo mogen zijn. Hij voelde zich meer en meer aangetrokken tot het uitbeelden van, laten we het noe men: vertwijfelingstoestanden; zijn troostelooze muziek, zonder uitzicht of hoop, bracht somberheid en verschrik king over het auditorium en men wend de zich steeds meer van hem af. Onder de talrijke Regerwerken, welke de heer Alt hier vroeger ten gehoore bracht, herinneren wij ons bijv, de Fan tasia ed Fuge opus 57, geïnspireerd op Dante’s „Inferno” en nooit hoorden we den geest van een dichtstuk zoo tref fend in klanken uitgebeeld. Doch even goed konden Alle rijpere werken van Re ger, met hun muzikale expressies van wanhoop en demonie, ditzelfde onder werp hebben. Zeer jammer, want onge twijfeld was hij een reus die met hoofd en schouders verre uitstak boven alle Duitsche componisten van de laatste halve eeuw. Wij geven daarom van harte de voorkeur aan een zijner prachtige jeugdwerken, zooals het onderhavige. Met den cellist Piet Molenaar hebben we de kennismaking met veel genoegen vernieuwd, waarbij de zeer gunstige In druk, dien we bij vorige keeren van hem hadden opgedaan, werd bevestigd. Een bijzonder mooie toon op een prachtig instrument, waarvan het geluid zich wonder goed aanpast bij den klank van het orgel, deed ons zeer genieten, waarbij we vooral werden geboeid In het Andantino en de Gavotte der Sonate van Geminiani en de ietwat zwaarmoe dige Sicilienne van Fauré. binnen, waarvan er tot nog toe 15 wer den behandeld; 6 aanvragen werden af gewezen, 9 ingewilligd. Gemiddeld werd per toegewezen aanvrage 1350 crediet verleend. Van een groote behoefte aan deze in stelling is dus niets gebleken. Maar bo vendien gesteld nu eens, dat straks ook de resteerende aanvragen zijn afgewerkt dat ef voorts een toewijzing van 60 zal plaats hebben en het crediet op ge middeld f350 kan worden geschat, dan beteekent zulks in cijfers, dat er aan een groepje noodlijdende winkeliertjes een totaal-crediet van ongeveer f 4400 is verleend. Deze gelden moeten worden terugbetaald. Maar niet terugbetaald worden de sommen, welke de gemeenten aan het Borgstellingsfonds moeten beta len. De zeven aangesloten gemeenten heb ben een gezamenlijk inwonertal van rond 94000, voor wie 10 cent per inwoner als „deelname In het kapitaal” moest wor den betaald, d.l. tesamen f9400. Boven dien moeten ze elk jaar een contributie betalen van 2 cent per inwoner, d.l. f 1880. Tegenover een tnleg dus van f9400 en een jaaarlijksche conributle van 1880 staat een crediet van f 4400 aan een paar menschen 1 Zeker, het is mogelijk, dat er dit jaar nog een paar aanvragen bij zul len komen, maar nog grooter is de waar schijnlijkheid, dat de aanvragen In vol gende jaren een stuk beneden die van thans zullen blijven, omdat nu alle cre- dietbehoevenden van jaren achtereen, zich „verzameld” tot 21 van uit 7 gemeenten hebben gemeld. Het Borgstellingsfonds werkt onbe grijpelijk duur. Het is duidelijk, dat een gemeentebestuur een winkelier, die aan den grond zit vooral zoolang hij nog „credietwaardlg” moet zijn voordee liger kan helpen met „God zegene de greep’’ van f350 aan voorschot uit de kas van Maatschappelijk Hulpbetoon, dan via het Borgstellingsfonds. Uit de gemeente Heerde b.v. kwam slechts één aanvrage voor crediet. Die man heeft 60 kans dat hij f 350 ter leen ontvangt en een Commissie van Toezicht over zijn vloer. Maar de ge meente heeft al betaald van dit jaar f500 ineens én f 100 aan contri butie. Uit de gemeenten Heino, Hattem en Oldemarkt kwam in het geheel nog geen aanvrage om crediet, maar deze ge meenten hebben tesamen dit jaar aan het fonds betaald: ruim f950 Ineens en bijna f200 aan conributie. Het Borgstellingsfonds is een duur zoethoudertje, dat den Middenstand als zoodanig geen voordeelen brengt en mo gelijk het nemen van meer doeltreffende maatregelen der overheid tot saneering van de nering en het winkelbedrijf in het algemeen, tegenhoudt. I BAARDERADEEL. RAADSVERGADERING. 14 Augustus 1937. Onder voorzitterschap van Mr. W. Hoekstra kwam de Raad der gemeente Baarderadeel in vergadering bijeen. Conform het advies der commissie werd besloten aan de opmerkingen van Ged. Staten te voldoen, ten aanzien van de ter goedkeuring ingezonden bouw verordening. Speelplaats. Mededeeling werd gedaan van de goedkeuring van Gedeputeerden van het raadsbesluit tot aankoop van 400' vierk. M. grond, benoodigd voor den verbouw van de openbare school te Oosterwierum en het aanbrengen van een speelplaats. Gemeenterekening over 1936. Deze vermeldt de volgende bedragen: Gewone dienst: Inkomsten Uitgaven le- I iAL ct. ct. DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1