RIJK EN GEEN GELD DE UREEDIDELIDGIH CHINA. B uit enlandsclie Revue. ELVIRA BONI Tandarts NIJK hervat DONDERDAG a<s. de praktijk. IV. y. D. WEHFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen Groote voorraad Onderdeelen en Banden Stadsnieuws. 338ts Jaargang Woensdag 25 Augustus 1937 No. 66 3 Advertcntiën per regel Wocnsdagsmimmcr 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. BUITENLANDSCHE BELANGEN BOTSTEN HERHAALDELIJK TEGEN NATIONALE TRADITIES. CHINA STEEDS HET KIND VAN DE REKENING. De Chineezen zijn over het alge meen Boeddhist, Taoist of Confucianist. Echter zijn onder hen ook 30 millioen Mohammedanen en 3 millioen christenen. Van deze laatsten zijn 2.5 millioen Ka tholieken en 360.000 Protestanten. In China wonen bijna 300.000 Ja panners (30.000 in de Japansche conces sie te Sjanghai), 70.000 Russen, 13000 Britten, 7000 Amerikanen, 2500 Portu- geezen, 3000 Duitschers en 9000 Fran- schen. Alles in ronde getallen. Vele vreemdelingen wonen voorts nog in de speciale pachtgebieden welke als vreemde koloniën in China moeten worden beschouwd, als ’t Britsche pachtgebied van Hongkong, het Portugeesche van Macao en het Japan sche van Kwantoeng. oorlog de Chineezen tegen hun ge- meenschappelijken aartsvijand: Japan, dat immers ook de Russische positie in Azië (Siberië, Sachalin, enz.) bedreigt. China’s zelfstandigheid zal in dezen oorlog ten ondergaan aan Japan als vijand of.aan Rusland als vriend. Een Chineesche overwinning zou on getwijfeld leiden tot de bolsjeweering van het Chineesche; rijk, den ondergang van de Chineesche cultuur en de vernie tiging van de vooruitzichten van het Christendom in het Verre Oosten. Speciale inrichting voor Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Lccsgcld fr. p. p, per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 et. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. 8 j j Hoe vanouds de wil der Chineezen leeft om zelfstandig en zonder bemoeie nis van vreemden hun eigen leven te leven, bewijst de bouw van den mach tigen Chineeschen Muur, die over een lengte van 10.000 mijlen langs de Noord grens van het rijk werd gebouwd en reeds 245 jaar vóór Christus grooten- deels voltooid wasl Deze muur is nog slechts symbool. De afloop van den thans aan den gang zijnden oorlog zal voor China fataal zijn en het land sterker dan ooit onder vreemden inbloed brengen. Van Japan of van Rusland. De invloed van de Ver. Staten en van Europa op China wordt regelmatig min der. De Europeesche beschaving is te zeer verzwakt om in de geschillen tus schen de Aziatische rassen te kunnen in- tervenieeren. China’s eenige hope is het bolsjewis tische Rusland. De Russen helpen met alle middelen behalve een openlijken De machtige en bekende Skodafabrie- ken in Tsjecho Slowakije hadden groote orders opgenomen voor Portugal, dat zich plotseling bewust werd, veel geld aan verbetering van het leger te moeten uitgeven. Nu dienen we hierbij even te vermelden, dat Portugal zoowat half fas cistisch en Tsjecho Slowakije voor drie kwart anti-fascitisch is. Dit verhinderde echter niet dat het oorlogsmateriaal van de Skodafabrieken naar Portugal gezon den werd.misschien wel om de anti fascisten in Spanje te bestrijden. Dat was juist het eigenaardige in deze leveringen aan een land, dat tot nu toe weinig aan oorlogsuitrusting besteed had. Het verbod van de Praagsche re giering om in het vervolg wapens aan Portugal te leveren, heeft natuurlijk bij de regeering van Portugal ontstemming gewekt. Aan den eenen kant zoekt men hier de hand van Rusland achter, die bang is, dat de anti-fascistische mitrail leurs in het kamp van Franco terecht komen. Natuurlijk, de Russische bladen noemen een dergelijke bewering onzin nig. Het Praagsche persbureau publi ceert ten overvloede nog een officieele verklaring (in verband met de afbreking van de diplomatieke betrekkingen) dat de aanduiding, volgens welke een derde mogendheid invloed zou hebben uitge oefend, op het Tsjecho Slowaaksche standpunt, energiek van de hand moet worden gewezen. We zullen dit onderwerp, dat stof ge noeg oplevert voor een geheele revue, verder laten rusten. Onder dezelfde vraag die we aan het begin van dit weekoverzicht plaatsten, mogen we zeker ook de enorme bewa pening van Engeland rangschikken. De suprematie van de Engelsche vloot, die enkele jaren geleden dreigde verloren te gaan, is volgende de laatste statistiek weer bijna voltooid. De Engelsche vloot bestaat uit 285 schepen met ’n tonnenmaat van 1.216.398. De Amerikaansche vloot met 1.083.330 ton. Japan met 745.804 ton. Frankrijk met 469.346 ton, Italië met 398.683 ton en Duitschland met 147.632 ton. Wat is het uiteindelijke doel van deze krachtige Engelsche vloot? Het behoud van de wereldvrede, zeggen de Engel sche regeeringsleiders. Het klinkt wel mooi, maar het is jam mer, dat de practijk zoo bedroevend slecht aan deze paradox beantwoord. Er moet dus wel een andere reden zijn. De bekende correspondent van het Handels- blad, de heer Knickerbocker, die door zijn vele actueele buitenlandsche artike len blijk geeft een goede kijk op het wereldgebeuren te hebben, is van mee- ning, dat de geweldige uitbreiding van de Engelsche vloot hoofdzakelijk gericht is op een mogelijk militair samengaan van Italië en Duitschland. Het Abessijn- sche conflict heeft Engeland duidelijk geleerd, dat de Engelsche steunpunten in de Middellandsche Zee en de veilige weg voor zijn handelsvloot door Italië ernstig bedreigd kunnen worden. Enkele cijfers zullen dit duidelijk kun nen maken, De Italiaansche vloot be staat uit o.m. 88 onderzeebooten, met de 20, die dit jaar op stapel gezet worden 108, daarmee heeft Italië de grootste on- derzeevloot ter wereld. Bovendien bezit Italië een eerste linie van 2000 vliegtui gen. Wanneer we met deze twee cijfers voor oogen de situatie in de Middelland sche Zee beschouwen, dan begrijpt ieder het groote en dringende belang dat En geland heeft bij een vlugge en afdoende verbetering van de zee- en luchtvloot. In hoeverre de oorlogsindustrie hier de hand in het spel heeft, valt moeilijk te zeggen. Van het Oostelijk front geen nieuws. Deze uitdrukking, die dateert uit de we reldoorlog, is weer geheel toepasselijk op de oorlog tusschen China en Japan. Juist daarom nemen we dit onderwerp even aan het slot van onze revue om niet in de verleiding te komen een bloemle zing te plaatsen van de vele tegenstrij dige berichten, die van het Verre Oosten gemeld worden. Het gaat er weer precies als in de wereldoorlog. Aan beide zijden belangrijke succes sen, zelf verliest men weinig mannen, maar maakt er zooveel te meer aan de overkant kapot, de balans blijft door die berichten dan vrij gelijk. Zooals de situ atie zich momenteel laat aanzien, begeeft Japan zich in een geweldig gevaarlijk avontuur. Hoe men dit financieel kan bolwerken, is een vraag, die niet zoo ge- makkelijk op te lossen is. 8e ORGELCONCERT. Alex Ouilmant, de beroemde organist van de kerk St. Trinité en van de Tro- bommen in de Fransche concessies van Sjanghai terecht kwamen dan protes teert heel het koor van buitenlandsche diplomaten. Ook in andere opzichten is China in zijn verweer tegen gewelddadige vreem de inmenging gehandicapt, n.l. door de verplichtingen, welke het land in den loop zijner geschiedenis achtereenvol gens door de gezamenlijke groote bui tenlandsche mogendheden werden opge legd. Uit de jongere geschiedenis van China hebben we daartoe slechts te herinneren aan den oorlog van 1860 met Rusland, welke aan China het Amoergebied kost te. Frankrijk bezorgde zich voordeelen in den oorlog van 1882-1885 om Ton- Kin. Daarna verbitterde 't onoordeelkun dige optreden van zendelingen de Chi neezen zóózeer tegen de vreemdelingen, dat telkens volksbewegingen en moorden op zendelingen en andere christenen werden uitgelokt, waarmee dan weer de vreemde mogendheden zich bemoeiden, die er gebruik van maakten om nieuwe voordeelen te bedingen. De oorlog van 1894-1895 tegen Japan kostte aan China Formosa en de souvereiniteit over Korea; Duitschland verwierf zich in 1897 naar aanleiding van een moord op zendelin gen Kiao-tsjou in Sjantong (in 1914 door Jauan ingepalmd), Rusland eigende zich in 1898 Zuid-Liao-tong met Port Arthur toe, Frankrijk Kwantsjou en En geland Wel-hai-wei'. Alles om moorden op zendelingen I Ook wist men allerlei economische concessies te verkrijgen. Tegen dat alles groeide een Chinee sche volksbeweging, georganiseerd in geheime genootschappen, de „Boksers”. Dezen belegerden in 1899 de gezanten- wijk in Peking de Boksersopstand waarop een internationale troepenmacht ook Nederland leverde zijn deel in China landde en de gezanten te Peking van wie de Duitsche intusschen was ver moord, ontzette. Ook elders in het land trad deze internationale expeditie op. In 1901 werd de vrede gesloten. China moest gedurende 30 jaar elk jaar 15 millioen tael schadeloosstelling betalen, Rusland werd zoo goed als meester van Mandsjoerije (waaruit het enkele jaren geleden door de Japanners werd ver drongen). Later maakte de groote pro vincie Mongolië zich onder medewerking van Rusland onafhankelijk van China. Vooral Rusland en Japan hebben el kaar hun overwicht in China betwist. Toen Rusland verzwakt uit den Europee- schen oorlog te voorschijn kwam, hebben de Japanners de Russen geleidelijk uit China geweerd en in dat land hebben ze herhaaldelijk „incidenten” als voorwend sels gebruikt om eerst Mandsjoerije de finitief aan het Chineesche gezag te ont trekken door het met geweld een zelf standigheid op te dringen onder een eigen vorst als Japanschen knecht (Pi- IJoe, eens als kind de laatste Chineesche Keizer). Vervolgens zijn de Japanners de Noord-Chineesche provincies binnen gedrongen om daar een z.g. „autonoom” in waarheid aan Tokio onderworpen bestuur te vestigen. Uit het laatste optreden van Japan, een verdere indringing in China be- oogende, is het huidige Chineesche ver weer geboren. Wat de wereld beheerscht. Het vlootmateriaal. Van het Oostelijk front geen nieuws. Het antwoord op deze vraag is in de laatste dertig jaren wel radicaal gewij zigd. Voorheen zou men op deze vraag antwoorden: natuurlijk de diplomatie, de buitenlandsche vertegenwoordigers van de toonaangevende landen, die meestal in onderling overleg de ook in die tijd voorkomende geschillen wisten te over bruggen, behoudens dan de enkele kee- ren dat het militaire apparaat een gefor ceerde beslissing moest bewerkstelligen. Heel in het geheim werkte soms een der groote oorlogsindustrieën mee in dit gewapend conflict, maar zoo openlijk zoo driest en brutaal als dit in onze da gen gebeurt.neen, daar had men voorheen niet de moed en kracht toe. We mogen zonder tegenspraak de conclusie vastleggen, dat in onze dagen het wereldgebeuren afhankelijk is van de politiek der groote oorlogscentra’s. Die enorme trust (met een kapitaal, waarbij zeer veel regeeringen financieel geïnteresseerd zijn) vertegenwoordigt in onze dagen een macht, die ver over de volkswil en ook de belangensfeer van die regeeringen heenreikt. De geweldige vlootbouw in Engeland, de Spaansche burgerkrijg, de oorlog in China, ze passen in bedekte vorm juist in de belangensfeer van die oorlogsin dustrie. Meer openlijk komt dit naar vo ren in het jongste incident tusschen Por tugal en Tsjecho Slowakije. Of er aan vriend of vijand geleverd wordt, is voor deze oorlogsindustrie bijzaak.als er maar verdiend wordt. Misschien dat en kelen onder onze lezers zullen vragen: wat is dat dan tusschen Portugal en Tsjecho Slowakije? China, het onmetelijke, dicht bevolkte rijk van het Verre Oosten staat voor den zooveelsten keer in het middelpunt der internationale belangstelling. Waarvoor het weer zal moeten bloe den, zooals het zoo vaak reeds heeft ge bloed. China is een land, zoo groot als Europa, met groote, deels zeer vrucht bare provincies. Er zijn ook zeer arme vlakten met een arme bevolking. Het land heeft belangrijke natuurlijke hulp bronnen. De bevolking is, ruw geschat, 500 millioen zielen sterk. China heeft waarschijnlijk de oudste cultuur ter we reld. Het onmetelijke rijk was zeer be schaafd reeds, toen onze voorouders nog „wilden” waren. De economische ont wikkeling van het land hield echter geen tred met de cultureele. Indien China eco- nomisch-juist werd geëxploiteerd, zou ’t volk materieel welvarend kunnen zijn en een kostelijk afzetgebied wezen voor de producten van andere landen. Van daar de tucht van andere volken om China „bij” te brengen, liefst met de na tionale vermogens aan geld en arbeids kracht uit die „andere” landen, wier ex pansiedrang vaak groot, in een bepaald geval Japan zelfs zéér groot is. Economie „ligt” den Chinees niet vandaar dat hij weinig is Ingenomen met die buitenlandsche inmenging. Deze druischt ook op andere gronden tegen zijn nationale, traditioneele en godsdien stige gevoelens in. Hij heeft een aange boren afkeer tegen buitenlanders, te we ten: tegen buitenlanders in China. Niet omdat die harder meesters zouden zijn dan zijn eigene. Het Chineesche volk heeft zich door de eeuwen heen laten uitbuiten door zijn mandarijnen en zijn gronden laten afstroopen door sol datenbenden. De afkeer tegen buitenlan ders is een karakteristieke, een traditio neele. De Chineesche wetgeving ver biedt b.v. den verkoop van onroerende goederen aan vreemdelingen. Dezen heb ben daarom door druk en door geweld, ter ontwikkeling van hun economische belangen in het land, in en rond de voor naamste havens en bevolkingscentra in het binnenland bepaalde gebieden in voortdurende huur of pacht gekregen. Deze gebieden heeten concessies. Dóór kunnen de vreemdelingen bouwen en zich vestigen: dóór ook hebben ze hun eigen bestuur, hun eigen politie, en zelfs hun eigen legertje, ter bescher ming van de in die concessie gevestigde onderdanen. Zulke eigen, dus nationale concessies in China hebben op het oogenblik nog: België, Engeland, Frankrijk, Italië en Japan. Er zijn voorts nog interna tionale concessies, waarin vreemdelingen uit verschillende landen tesamen wonen onder een eigen gekozen bestuur en beschermd door de detache menten van de verschillende gezant schappen en (of) consulaten. Deze con cessies zijn de centra van de handel op en de economische exploitatie in het al gemeen vón: China. Het militaire optreden van Japan te gen China is niet anders dan een sedert jaren voortgezette poging om met geweld de economische exploitatie van het land met Japansch geld en Japansche arbeids krachten te verwerven, wat den Japan ners die daarbij stuitten op den na tuurlijken weerzin der Chineezen tegen de vreemden met overleg, verraad en omkooperij niet was gelukt. Dit militaire optreden wordt den Ja panners vergemakkelijkt door het bezit der concessies, waar zij permanent, dus ook in tijd van vrede, reeds permanent troepen gelegerd hadden. Krachtens internationale overeenkomsten mag Chi na zich niet tegen die Japansche con cessies keeren, want alle internationale concessies zijn Internationaal) gegarandeerd! De Japanners kunnen hun concessies dus maken tot basis voor een krijgstocht tegen China. En als de Chi neezen zich dan verdedigen en er vallen daarbij bommen in een der concessies zooals een dezer dagen „afgedwaalde” van Charles Widor. Beiden waren stu- diemakkers onder Lemmens te Brussel en beiden werden wereldberoemd. Guilmant’s „Memoires de mon enfan- ce” („Herinneringen uit mijn kinderja ren”) werden helaas in verspreide num mers uitgegeven, waardoor het onder ling verband verloren ging; de nu ge speelde stukken vormden daarvan het begin en het slot. In het poëtische „Priè- re et Berceuse” hoorden we het bidden de kind met het starre opzeggen van het kindergebedje, gevolgd door het teere in slaap zingen van de moeder, die, hoe kan het anders, vanuit Alex’ jeugdherin neringen steeds de hoofdpersoon bleef. Daarentegen schetst hij in de Marche funèbre de sombere en smartelijke ure, waarin hij haar ten grave moest bren gen en typeerend voor dezen geioovigen kunstenaar is wel het slot van dit stuk, dat hij doet overgaan in de ontroerende „Chant seraphique”; onder harp-arpeg- gios uit den Hooge verneemt hij een ijle, bijna onwezenlijke vrouwenstem, de stem van zijn dierbare ontslapene, als wilde zij hem vanuit blijde verten troostend haar gezaligden toestand doen kennen. Guilmant’s 5e Orgelsonate, rijk-melo- dieus en zeldzaam klaar van vorm, staat wel sterk onder den invloed van Men delssohn’s kunst, maar is niettemin fransch in alle onderdeelen. Hartstochte lijk is de inzet van het smartelijk Ada gio, waarna de joviale vriendschappe lijke toon van het Scherzo, met zijn soms fungeestige plagerij weer een verhelde renden glimlach weet te scheppen. Ze ker, dit zijn alle reeds hoogtepunten van stijl en compositie. Doch geen van deze onderdeelen is in kwaliteit te vergelijken met de Finale, het Koraal, omsponnen door de grandioze Fuga, de knetterende virtuoze volle werkstaccato’s.het schept allemaal overweldigende klank effecten die we nergens brillanter hoor den dan op het Bolswarder orgel. Alt’s opvatting, tempi, registerkeuze en na tuurlijk het technische gedeelte waren zooals we het ons maar wenschten. Be halve in de Fuga van Deel I, waar op zeker oogenblik de pedaaltoetsen iets te breed van afmeting schenen te wezen. Een paard met vier struikelen. „NATUUR EN SPORT”. In hotel Boermans hield Maandag avond de wandelvereen. „Natuur en Sport” een ledenvergadering. De opkomst der leden was zeer goed. De heer Haitsma zegt in zijn openings woord te hebben moeten constateeren, dat het animo voor de wekelijksche oefenwandeltochten, een kleine inzinking vertoont. Om aan de bezwaren van het wekelijksch uitschrijven van een oefen tocht tegemoet te komen, is door het be stuur besloten, dat wel elke Zondag morgen de gelegenheid zal blijven open staan voor de liefhebbers om gezamen lijk te wandelen, maar dat officieel in het vervolg 2 maal per maand door het bestuur een oefentocht zal worden uitge schreven. De voorzitter wekt de leden op om op deze tochten niet te ontbreken. Onder de ingekomen stukken bevindt zich een schrijven, gezamenlijk verzon den door de Gereformeerde, Hervormde en Doopsgezinde Kerkgenootschappen en het bestuur van de Evangelisatie, waarin wordt gevraagd geen wandel tochten meer te willen uitschrijven op een uur vallende tijdens de kerkdiensten. Daar inwilliging van dit verzoek zou be- teekenen, dat de korte wandeltochten, welke op Zondagmorgen worden gehou den, verplaatst zouden moeten worden naar een middag of avonduur en het animo voor deze tocht enteveel zou ver minderen, daar ’s morgens de meest geschikte tijd is om te wandelen, terwijl verder de kerkdiensten niet op de min ste wijze werden gestoord, terwijl het verder niet mogelijk is om de geregelde wandelingen naar een werkdag te ver plaatsen, wordt met algemeene stemmen besloten afwijzend op dit verzoek te be schikken. De bode, de heer Hoppe, welke bericht van verhindering had gezonden, doet in dit schrijven een beroep op de leden zijn taak te vergemakkelijken door een vlotte contributieafdracht te bevorderen. Op voorstel van het bestuur wordt besloten om 1 maal per maand een kort avondtochtje uit te schrijven. Wegens bedanken van den heer F. v. d. Feen wordt tot bestuurslid gekozen de heer L. Roode Jr. Benoeming tamboer. Gekozen wórdt de heer H. Bangma, die hiervoor zal worden opgeleid. Op voorstel van het bestuur wordt be sloten een boottocht te organiseeren. Daar het mogelijk is deze kosten voor een belangrijk deel uit de algemeene kas te betalen, kon de prijs per lid of dona- cadérozaal te Parijs, was muzikaal ge- teur deelnemer(ster) zeer laag worden sproken welhaast de tweelingbroeder gehouden. De tocht zal plaats vinden op OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 DE JONG s NIEUWSBLAD I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1