Buitenlandsche Revue: De Bolswardsche Courant en Westergoo III. V. H WEB FF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 nu DE CRISIS IS GEUIEKEH. Reparatie aan alle merken Automobielen 33^Ê Jaargang Woensdag 1 September 1937 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 No. 68 Geschiedt deze systematisch? J Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. AANPASSING IS NOODIG AAN DE GEWIJZIGDE OMSTANDIGHEDEN. Het slagersbedrijf werd afgesloten. Het klein boerenbedrijf wordt gerationaliseerd. tengewone prestatie beschouwd worden. Er is nog steeds een geweldige drang waar te nemen naar vakopleiding. Deze factor is natuurlijk gunstig voor het sla-, gen van het vierjarenplan. Dat er overal met zooveel kracht (zonder uitzicht op loonsverhooging) wordt aangepakt, is weer typisch Duitsch. De werkloosheid is er bijna verdwe nen; er is zelfs een nijpend gebrek aan geschoolde werkkrachten. Alleen is het jammer, dat het grootste deel van het materiaal en de werkkrachten vastge houden worden door de bewapeningsin- dustrie, zoodat er b.v. voor bestrijding van de woningnood weinig geschoolde krachten overblijven. De groote massa begint intusschen met den dag meer te merken, dat de enkeling en het gezin wel degelijk bij dit plan betrokken wordt Prijsverhoogingen zijn tot stilstand ge komen, van loonsverhooging was zooals reeds gezegd, al sedert lang geen sprake meer. Werkelijk gebrek is er nog niet, maar het brood heeft door de 10 bij menging van maismeel niet aan smake lijkheid gewonnen. Afval, beenderen, pa pier, metaal, alles wordt ijverig ingeza meld. De kranten zijn sedert het vorig jaar 10 dunner geworden, het schrijf papier sterk in kwaliteit gedaald. Hoe behelpt zich de sigarettenfabriek, die geen blikverpakking meer mag fa- briceeren? Zij moet, mits zij daartoe het kapitaal bezit, nieuwe machines koopen om kartonnen doozen te vervaardigen. Maar zij zal geduld moeten hebben, want de Duitsche machine-industrie is overbe last, en de export (vanwege de devie zen) gaat voor. Dan pas komen, met maandenlang uitstel, de boeren, de nieu we werkstoffabrieken, enz. met hun be stellingen aan de beurt. Leve het vierjarenplan, maar dan lie ver niet in ons land. Speciale inrichting voor DIPLOMA’S ZWEMSCHOOL. In de Zwemschool aan de Sneeker- vaart alhier werden Zaterdagmiddag de candidaten voor het (klein)-diploma ge ëxamineerd. Van de heeren slaagden: Pieter v. d. Wal (met lof), Sjoerd Roukema (m. 1.), Catrinus Lemstra, Jan van der Ven, Ja cob Boekema, Jacob Albada Jelgersma (m. 1.), Koeno Hagenus (m. 1.), Bertus Gerritsma, Cornells den Teuling, Jan Wierema, Gerrit de Jong, Siepko de Boef Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per 'half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. aantal slagers misschien gered. Maar daarmee zijn de anderen niet ge holpen, die in het slagers- of welk an der eerlijk bedrijf ook, een bestaan hoopten te zieken. In elk bedrijf, in elk v a k, is er op het oogenblik een „te veel” aan beoefenaren. Moeten we nu bedrijf na bedrijf, vak na vak, voor nieuwelingen gaan afsluiten? We zouden op deze vraag willen antwoorden: zoo lang het noodig is ja! Maar met de verordening van tijdelijke afsluiting die nen maatregelen te worden genomen, al thans actie te worden ontplooid, tot werkverruiming, opdat ook de voorloo- pig buitengeslotenen, eens gelegenheid zullen bekomen tot opname in het pro ductie- of distributieproces. Zoowel de normaal geworden vermin derde mogelijkheden tot afzet van onze nationale overproductie, als de steeds voortschrijdende techniek en de rationa lisatie, dat honderdduizenden arbeids krachten o n n o o d i g zullen blijven in ons productieproces, zoolang het zelve niet her-ordend wordt op den grondslag van een verdeeling van den arbeid onder allen, die werken kunnen en willen. De wereld zal de realiteit van de stelling der technocraten hebben te aanvaarden: de aarde is rijk genoeg, dat ieder individu kan bestaan; op dat bestaan heeft hij recht, wanneer hij in den gezamenlijken arbeid zijn deel bijdraagt. De beteekenis van dat deel ook naar tijdsduur van den arbeid zal worden bepaald door de productiebehoeften en de technische hulpmiddelen, waarover wordt beschikt. Misschien zijn we de voldoendheid van een 40-urige werkweek al ont- gegroeid, maar intusschen is deze nog maar pas begonnen zich baan te breken. Wat we van de overheid zoo gaarne zouden zien, is, dat ze nationaal en internationaal activiteit zou ontplooien voor een betere verdeeling van de ar beidsgelegenheid door verkorting van den arbeidsdag, c.q. van de arbeidsweek. De strijd in China. De toestand in Spanje. Het Duitsche vierjarenplan. In tegenstelling met onze vorige revue toen we slechts aan het slot enkele al- gemeene opmerkingen betreffende de oorlog in China hebben gegeven, willen we vandaag in de allereerste plaats de situatie zooals deze van de jongste ge vechten geschetst kan worden, bespre ken. In zeer algemeene trekken moeten we dan constateeren dat in de positie der twee tegenover elkaar staande le gers sedert het begin van deze oorlog een belangrijke wijziging is ontstaan. We bedoelen hiermee niet dat aan een van beide kanten zulke vorderingen gemaakt zijn dat daardoor de positie van den te- valt dit incident (want officieel oorlog 1 is het niet) de Japanners niet mee. De 1 tegenstand van het Chineesche leger, dat 1 reds gedurende een lange reeks van ja- 1 ren door Duitsche generaals is geoefend, is veel sterker dan de Japansche autori- i teiten ons vertellen. Bovendien hebben 1 de Japanners bij de ontscheping van troepen geweldige verliezen geleden. Ja pan tracht nu de Chineesche kust te i biokkeeren, maar dit stuit op groote i moeilijkheden nu officieel de oorlog niet verklaard is en dus de groote mogend- i heden als Engeland en Amerika deze 1 blokkade niet kunnen erkennen. i Dergelijke oogenschijnlijk onbeduiden de kwesties laten toch zien, dat de strijd in het Verre Oosten wel degelijk met groote interesse en niet minder bezorgd heid door de andere mogendheden wordt gadegeslagen. Om nog even terug te komen op de blokkade van de Chinee sche kust. Het Amerikaansche departe ment van buitenlandsche; zaken, zoowel als de marine maakt zich over deze blok kade bezorgd, omdat het voor Japan zoo uiterst moeilijk zal zijn uit te maken wat nu precies Chineesche scheepvaart is. Ook in Engeland zal men evenmin als dit gebeurd is aan de Spaansche kust, die blokkade willen erkennen, immers, gebeurt dit wel dan is daarmee ook de formeele oorlogstoestand tusschen Japan en China erkend en zullen in Engeland en Amerika de neutraliteitsbepalingen vtan kracht worden. Zooiets strookt natuurlijk niet met de belangen van de oorlogsindustrie, die door dit conflict weer belangrijke bestel lingen boekt. Om al die bijkomende re denen is het conflict tusschen China en Japan van zoo groot belang ook voor den algemeenen wereldvrede. De brandstof ligt er in die Chineesche warwinkel zoo gevaarlijk opgestapeld, dat elke ver dwaalde bom of geweerkogel de groot ste onheilen kan teweeg brengen. Het recente geval van de Engelsche gezant in China, die in een auto gewond is door schoten uit een Japansch vlieg tuig, doet zien hoe uiterst gevaarlijk de toestand er is. Engeland heeft tegen deze schending geprotesteerd. Helpt dit niet voldoende, dan kan de Engelsche vloot, die in de Chineesche wateren gestation- neerd is, trachten de Japanners wat meer ontzag in te boezemen, maar.ge vaarlijk blijven dergelijke demonstraties zeker. Aan den anderen kant kan een onnoo- zel lichtje in het Russische consulaat te Sjanghai de oorzaak van een grooter conflict worden. Japan heeft reeds aan Rusland laten weten, dat, wanneer dit licht (dat als een baken voor de Chinee- zen wordt beschouwd) niet wordt ge doofd, het gebouw door de Japanners zal worden beschoten. U ziet uit deze twee voorbeelden, hoe gemakkelijk die oorlogsbrand op ander gebied kan overslaan. Van ’t tweede oorlogstooneel is even eens veel nieuws. De troepen van Fran co zijn er in geslaagd de belangrijke Spaansche havenstad Santander te ver overen. Wat onmiddellijk bij het lezen van deze overwinning van Franco’s troe pen opvalt is dit, dat deze havenstad niet door de Spaansche, maar door de Itali- aansche troepen is vermeesterd. Juist daarom is de vreugde in Italië zoo groot. De pers noemt deze overwinning essen- tueel en typisch Italiaansch en roemt de militaire waarde van de zwarthemden, die de stad binnentrokken. Dat is juist het voor den buitenstaan der zoo onbegrijpelijke in deze Spaan sche oorlog, die toch begonnen was als burgerkrijg, maar reeds spoedig zich ont popte als de strijd van twee wereldbe schouwingen. Het is ons gedurende den langen tijd dat deze oorlog nu duurt, nog niet duidelijk, welke oogmerken Italië heeft bij een overwinning van Franco. Alleen de verbreiding van de fascistische gedachte.... och kom, dat heele fascistisch^ stelsel steunt op macht en machtshonger, uitbreiding van grond gebied, enz. enz. Zal daarom een deel van Spanje gebruikt moeten worden om Italië de alleenheerschappij over de Mid- dellandsche Zee te verzekeren? Of moet de vaarweg naar Indië in overleg met ’t fascistische Japan voor Engeland afge sloten worden? De haast, waarmede de Engelsche vloot versterkt wordt, doet zien, dat En geland zich van dit gevaar terdege be wust is. Ten slotte nog even iets over het veel besproken Duitsche vierjarenplan. In het begin van deze vierjarige pe riode was het nog wel eens mogelijk uit correspondentie en particuliere brieven een juiste kijk te krijgen op dit vierjaren plan. Wat er sedert 1933 is tot stand gebracht, moet zeer zeker als een bui- 9e ORGELCONCERT. Ditmaal had de heer Alt z’n plaats aan het orgel afgestaan aan een gast, de heer Gezinus Schrik. Deze studeerde, gelijk we in het Vrijdagnummer hebben kun nen lezen, aan het Kon. Conservatorium te Den Haag en wel onder denzelfden leeraar van wien ook de heer Alt zijn onderricht genoot Nu zou het ongetwij feld interessant zijn geweest eens te kun nen nagaan, of de beide organisten in hun opvatting, voordracht, tempo en registerkeuze ook iets gemeenschappe lijks bezaten, dat op afkomst van een en hetzelfde Instituut kon wijzen. Doch daarmede troffen we het niet; en dat lag niet zoozeer aan den heer Schrik, als wel aan de door hem geko zen orgelwerken. Immers geen van deze Jan IJbema, Jacob D. H. Haitsma, Jan drie leent zich eigenlijk tot het ontwik- kelen van een sterke persoonlijke, sug gestieve voordracht. Wel stellen zij vrij zware technische eischen, waaraan door den heer Schrik op knappe en degelijke wijze werd voldaan, maar bieden weinig of geen gelegenheid om ook eens de dichterlijke visie van den speler te doen uitkomen. Nieuw was voor ons de koraalbewer- king over „Ach bleib mit Deiner Gnade” van Karg Elert. Doorzichtig klonk deze muziek niet. Integendeel, het gelukte ons slechts met de grootste moeite er de melodie van het koraal nu en dan uit te herkennen. Veel meer hadden we aan Reger’s Toccata en Fuga Opus 59. Nog kort geleden hebben we na een orgelbe speling van den heer Alt de algemeen geldende opinie over Reger’s rijpere wer ken weergegeven en het trof ons vooral in de Toccata, hoe juist die is; ’t mooie ietwat klagende thema der Fuga had in de doorwerking wel wat duidelijker naar voren gebracht kunnen worden, terwijl het kwintachtige geluid, in de Toccata van der Meulen, Johannes Jorritsma, Ni co van der Zee (m. 1.), Harry Potma (m. 1.), Henk E. de Jong, Klaas Wouters, Sjoerd de Jong, Martinus Foekema en lede Westerhof. De dames: piej. G. Oosterbaan (m. 1.), Albertus D. Nijk, Cecilia T. Galama, Ca- trina C. Boerma, Afke Mobach, Fetje v. d. Meij, Pietje Bergsma, Janke Bergsma, Janke Couperus, Jansiena Schoonbeek, Bertha Langenberg, Annie Dijkstra, Ve ronica Nota (m. 1.), Marie Draaisma, IJne Anema, Siebrechtje Foekema, Pietje Adema, Eliz M. Foekema, Perkina Hage nus, mevr. A. S. Steensma-v. d. Veer, mevr. R. Nijk-Terhenne, Pietje Duiker, Truusje Nota, Jitske Berwerda, Trijntje Boerma, Pietje Zuiderhof, mej. L. Wier sma (m. 1.), mej. B. Hettinga, Johanna Knier, Trijntje van Wieren (m. 1.), mej. IJ. Veltman (m. 1.), mej. H. Palstra (m. 1.), Geertje de Groot, mej. S. Buwalda, mej. S. v. d. Spoel, Enny de Boer, Aukje Brinksma, IJtje Dijkstra en Christina G. Meynen. De heer F. J. Boermans wenschte de deze aangelegenheid een onmogelijkheid met het oog op de concurrentie. Maar het einde van de crisis en de zekerheid, dat we zonder aanpassing aan de nor maal geworden nieuwe economische verhoudingen de nationale huishouding ontwrichten de gedachte daaraan maakt de geesten rijp, mits ze door een stralende actie worden verwarmd, voor radicale koerswijzigingen. Hebben we aan het einde van den oorlog onder den invloed van een geestelijke revolte onder de massa, niet in bijna alle landen plots de 8-urige werkdag ingevoerd zien wor den, nadat enkele maanden tevoren nog dapper, maar vruchteloos, ’n strijd werd gestreden voor den werkdag van 10 uren? KONINGINNEDAG TE BOLSWARD. De koraalmuziek welke hedenmorgen op de eerste omgang van de stadhuis toren door het Chr. Muziekcorps „Oran je” gegeven werd was een waardige in zet van deze bij uitstek nationale feest dag. Reeds om half negen zag men vele kinderen met Oranje getooid optrekken naar het Hid Heroplantsoen waar de sa menstelling van de optocht plaats vond. Voorafgegaan door het Sted. Muziek corps en in de stoet het Hollandiacorps trok deze lange kleurrijke stoet door ver schillende straten om voor het stadhuis samen te komen, waar, onder leiding van de heer v. d. Ven met medewerking van het Sted. Muziekcorps de twee verzen van 't Wilhelnlus en het Frysk Folksliet werden gezongen. Daarna marcheerde de stoet naar de Nieuwmarkt. Hedenmiddag hebben op ’t Sportter rein de kinderspelen plaats en heden avond de lichtstoet en een concert op de z.g.n. Veensbrug. De stad heeft door de vele vlaggen van officieele en particuliere gebouwen een feestlijk aanzien. We hadden hiervoren toegezegd, dat we een tweede lapmiddel der over heid voor de economische aanpassing als zoodanig zouden aanwijzen. We doelden daarbij op de nieuwe wijze van hulpver- leening aan kleine boeren. Die zullen binnenkort op hun eigen bedrijfjes te werk kunnen worden ge steld. Het geld, dat ze daarmee verdie nen, krijgen ze niet uitgekeerd, maar daar worden technische, hulpmiddelen voor gekocht, welke ze in hun bedrijfjes kunnen aanwenden. Deze zoo meent n.l. de overheid moeten worden gerationaliseerd. Misschien worden enkelen aldus inder daad geholpen, maar.dón ten koste van andere landbouwbedrijven. Deze hebben immers al een overproductie en die overproductiè wordt door algemeene rationalisatie van het klein-boerenbedrijï nog vergroot Rationalisatie maakt bo vendien weer meer arbeidskracht over bodig, doordat ze gepaard gaat met een uitbreiding van de technische outillage. Md. waarin opgenomen op z’n plaats, in de Fuga daarentegen gemist had kunnen worden. Het meest bevattelijk voor den hoorder was even-* wel Franck’s bekende Finale, (Opus 21) een mooi en stijlvol werk, dat met zijn frisch en levendig thema gemakkelijk en zonder inspanning te volgen is. Het programma was wel wat kort en gaarne hadden we nog een voordrachts stuk b.v. Franck’s Pastorale er tusschen gehoord, al was het maar, omdat de heer Schrik daarin meer gelegenheid gevon den zou hebben, zich ook als kunstenaar te doen kennen. Men verzocht ons mede te deelen, dat bij het volgend concert op a.s. Maan dag, de baryton Otto Couperus nog eens zal medewerken, met een programma, dat in ons blad van Vrijdag zal worden bekend gemaakt. De crisis is ten einde. Let wel: er zijn nog meer dan 300.000 werkloozen in ons land. Ons economisch leven is dus nog ernstig ziek. Wil men in dat verband van een crisis spreken, goed. Maar sedert zeven jaren hebben we met „crisis” iets anders bedoeld. We dachten aan de zeer bijzondere omstan digheden naar we meenden tijdelijke welke het economisch leven ont wrichtten. Die omstandigheden waren de na-oorlogsche armoede van groote vol keren, het vastgeloopen zijn van de fi- nancieele- en monetaire verhoudingen, de behoefte van haast elk land om zijn handelsbalans in een gunstiger positie te brengen door het beperken der invoe ren èn de zucht om het uithoudingsver mogen in een volgenden oorlog te ver sterken door de zelfvoorziening in de voornaamste bestaansbehoeften van het volk. We spraken in verband met de ge volgen van een en ander van een „cri sis”, omdat we verwachtten, althans verhoopten, dat „normale” toestanden zouden weerkeeren. Welnu, de toestand is thans inderdaad weer zoo goed als „normaal. D. w. z. niet normaal „als vroeger”. De econo mische verhoudingen van weleer ko men niet terug. De volkshuishoudingen hebben zich heringericht, men heeft zich minder van het buitenland afhankelijk gemaakt, maar zich daarbij toch ook Alleen „nationaal” is de regeling van weer de grenzen van reëele mogelijkhe den gesteld. Door dat laatste is de inter nationale handel iets opgeleefd, maar deze zal zijn beteekenis van vroeger niet herwinnen. Te verwachten is, dat de handel in de naaste toekomst nog slechts de fluctuaties te zien zal geven, welke het gevolg zijn van meer of minder in tensieve oorlogsvoorbereiding of oor logsvoering op de wereld. Als we dus constateeren: de crisis is voorbij dan willen we daarmee te kennen geven, dat ons economisch leven niet langer wordt beïnvloed door buiten gewone omstandigheden. We leven weer in een „normalen” tijd, waarin zelfs het groote werkloosheidspercentage als „ge woon” moet worden aanvaard. DE KERMIS. De eerste dag van de „Boalserter mer- ke” heeft het wat het weer betreft, blj-< zonder getroffen. Reeds vanaf 4 uur was het ’s middags een gezellige drukte in de stad. De tooneelavond in de Doele was druk bezocht, wel een bewijs, dat men goed tooneel in Bolsward weet te waardeeren. Het nieuwe decor, dat bij het opgaan van het doek zichtbaar werd, verwierf een spontaan applaus. Het spel van het Noordelijk Tponeel-ensemble. is zeer goed; de dialoog van het tooneelstuk vlot en onderhoudend, met een zeer goe de strekking. Er is door de talrijke aan wezigen in alle opzichten genoten. De bioscoop op het Marktplein kon ook over het bezoek op deze eerste avond tevreden zijn. Naast natuurfilmen en een mooie gekleurde teekenfilm, de hoofdschotel de film „Verboden lading”, een film met een ernstige inslag, maar rustige en duidelijke beeldweergave, toepasselijke syncronisatie. In de verschillende café’s en dancing was eveneens bevredigend bezoek. Buitengewoon laat is het niet gewor den deze eerste dag. In September van het vorige jaar wa ren er in ons land nog 424.000 werkloo zen. De „opleving” welke o.i. de conso lidatie van den nieuwen normalen toe stand beduidde, bracht dat tal met 66000 omlaag; het tempo der daling verzwakt op het oogenblik aanmerkelijk. We moe ten er op rekenen, dat de werkloosheid van ’n paar honderdduizend werkloozen het „gewone” verschijnsel van den nieuwen normalen tijd zal blijven. Wij hebben vroeger voor een belangrijk deel bestaan van de gelegenheid om een be paalde overproductie naar buiten af te zetten en die gelegenheid zal zich in haar ouden omvang nimmer meer voordoen. Slechts door een radicale wijziging in de arbeidsverhoudingen, met de bedoe ling om aan te passen aan de gewijzig de economische wereldstructuur, kunnen we het spook der werkloosheid, dat ons als een toekomstnormaliteit bedreigt, verdrijven. Betoont de overheid inderdaad haar emstigen wil daartoe? De materie is we geven het grif toe een uiterst moeilijke. Van geen enkele regeering mag worden verwacht, dat ze op eenvoudige wijze, b.v. door een wet, welke de arbeidsverhoudingen opnieuw regelt, het werkloosheidspro bleem tot een oplossing zal kunnen brengen. Internationale samenwerking wordt voor deze laatste vereischt. Echter, wat men in Den Haag onder neemt, heeft zóózeer het kenmerk van lapwerk, dat we ons het hart vasthou den voor de toekomst. We willen daar toe wijzen op twee recente ordenings- besluiten. Het eerste betreft de instelling van ’n spertijd voor het slagersbedrijf. Laten we zeggen, dat we dit stukje lapwerk in dank aanvaarden. De nood der sla gers was inderdaad onhoudbaar; door een wilde en redelooze concurrentie ver moordde men eikaars bestaanskans. Door het verbod van vestiging van nieuwe siagersbedrijven zijn dus een genstander verzwakt is. In dit opzicht A DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1