Buit enlanilsclie Revue. DE OORLOG DER TOEKOMST: 6R0RDST0FFEHPR00LEEM. lïi. uieersiïia Zenuwarts LEEUWARDEN heeft de praktijk hervat IV. V. UIE8FF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie r 33g*g Jaargang Woensdag 8 September 1937 No. 70 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden Stadsnieuws. c. a. a i-h. z. c. i 3-5. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 A cl v c r t c n t i n per regel Woenockigsniiiiuncr 10 cent. Zatcrdagsmimmcr 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Speciale inrichting voor aan alle merken Automobielen Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Lccsgcld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. het Communisme te verwachten. Temeer nu door de geweldige sommen, die deze strafexpeditie aan de Japansche schatkist kost, elke sociale maatregel tot verbete ring van de arbeidstoestanden in dat land al bij voorbaat onmogelijk gemaakt worden. Zonder hulp van Rusland zal natuurlijk China deze oorlog niet kunnen winnen, maar stel U eens even op het standpunt, dat dit wel mogelijk is. Wat een reactie zal dit teweeg brengen in Ja pan en hoe zal het volk, dat dan gebukt gaat onder ondraaglijke militaire lasten de gelegenheid aangrijpen dit juk af te schudden. De geschiedenis levert ons daarvan meerdere treffende bewijzen. Engeland’s zorgen. Ook Duitschland heeft het niet gemakkelijk. Het Chineesche wespennest. Het is voor de diplomaten in Engeland die de buitenlandsche pjolitiek moeten verzorgen, de laatste jaren een zeer moeilijke tijd geweest, maar nog nooit zijn de problemen zoo moeielijk en veel vuldig voorgekomen, als in de afgeloo- pen maand. Naast het Spaansche conflict is nu ge komen de oorlog in China, die alweer evenals in Abessinië en in Spanje geen oorlog, maar een kleine strafexpeditie genoemd wordt. Misschien dat dit woord voor sommige ooren een meer humaner klank heeft, dat is dan ook het eenigste verschil, de andere symptonen en gevol gen zijn even erg als bij een echte oor log, maar daarover niet in eerste instan tie. We schrijven als eerste onderwerp: Engeland’s zorgen en doelen daarbij op de groote moeilijkheden, waarmee de Engelsche vloot in de Middellandsche Zee te kampen heeft. We hebben reeds eerder uitvoerig betoogd, dat de Mid dellandsche Zee voor Engeland in ver band met de vaarweg naar Indië, van ongekend groot belang was. Nu echter kort achter elkaar twee En gelsche schepen door een onbekende duikboot werden vernietigd, komt dat belang nog sterker naar voren en begint men zich in Engeland de vraag te stellen kan deze zeerooverij maar straffeloos be oefend worden? Daar is natuurlijk aller eerst de vraag: van welke nationaliteit Wij hopen, dat Couperus hier nog vaak zal komen, en het kan niet anders of de beide concertgevers hebben van hun musiceeren minstens evenveel geno ten als wij hoorders. VOETBAL. l»te competitiewedstrijd Een over het algemeen wat zenuw achtige wedstrijd die mede door het moeilijk op gang komen van de C. A. B.ers door Harlingen verdiend gewon nen is. Vooral voor de rust was het spel van H. Z. C. beter. Het plaatsen was veel beter en daardoor waren de aanvallen van de Harlingers gevaarlijker. Met een zuiver gericht schot weet H. Z. C. de leiding te nemen en direct daarop ont komt het C. A. B. doel door een gelukje aan de tweede goal. De aanvallen van H. Z. C. worden evenwel talrijker en op een moment dat de keeper even te vroeg of te laat zoo men het noemen wil uitloopt, rolt de bal voor de wind in het verlaten doel, 2-0. Dit inspireert de C. A. B.ers toch tot beter aanpakken. Vooral van Dalen doet 'goed werk en op een moment dat deze speler er bijna door is wordt hij door 2 H. Z. C.-spelers op een eigenaardige ma nier gehinderd. Dit levert voor de C. A. B.ers een strafschop op, die door Bran denburg benut wordt, 2-1. Direct daarop een goed gesplaatste bal van Timme en van Anholt kopt keurig in, 2-2. Bij deze kopstoot werd niet alleen de bal, maar ook de H. Z. C.-keeper ge raakt en moest het spel eenigen tijd ge staakt worden. Na een periode van middenspel krijgt een der Harlingers de bal op de lijn vrij en met een prachtig hoog schot is het 3-2, direct hierna volgt ook de 4de goal door een misverstand in de achterhoede. Met deze stand gaat de rust in. Na de thee heeft C. A. B. het wind- voordeel en is nu gedurig in den aanval, maar ook H. Z. C. laat zich niet inslui ten en weet met open spel telkens even eens aanvallen op te zetten. Na een goed opgezette aanval maakt C. A. B. er 3-4 van en hoewel meerdere kansen geboden worden weet men deze niet voldoende uit te buiten. Over het algemeen wordt de verstandhouding niet sportiever. Het gelukt H. Z. C. nog de 5de goal te ma ken. waarmee dan ook het einde komt. We willen deze eerste competitie wedstrijd even op de keeper beschouwen. Keeper is, behoudens een enkele houd bare bal, wel betrouwbaar; achterhoede best en zeer zeker de linksback B.; mid- denlinie ver beneden hun kunnen, veel te kort en te prutserig spel en voor de voor hoede geldt deze zelfde opmerking. Van Dalen voelde zich in dit gezelschap wat onwennig, waardoor veel van zijn be kende activiteit verloren ging. De voor hoede is veel te langzaam, houdt het spel te kort, speelt met te weinig overleg Voetbal voor qen voorhoede-speler is ons inziens snel reageeren, snel beslis sen en open spel. Hoe dikwijls had in dezen wedstrijd een hooger en sneller geplaatste bal de kansen vergroot. Daarom, C. A. B.ers, de fouten uit deze wedstrijd goed opne men en vooral sportief blijven. Laat ook van de jongere C. A. B.ers gezegd kun nen worden: de club uit Bolsward is steeds een faire en sportieve tegenstan der. A. van Routeren. R. van der Schaaf Jr. A. Venema. W. Leurink. B. Wolthuizen. R. van der Schaaf Sr. laatste prijzen konden niet worden uitgereikt. O God! draag zorg voor mijn einde...” Nu kan men over Verdi als kerkcom- ponist denken zooals men wil, maar in dramatische kracht heeft hij (als men de Russen uitzondert) zijn gelijke niet. Denken we ons daarbij nog een ac- compagnateur als Alt, die juist in het Verdi-genre speciaal geïntroduceerd is, dan verkrijgt Otto Couperus hier een dis positie die hij elders niet gemakkelijk vinden zal. Zijn voordracht was dan ook overweldigend schoon. Hij zong die eer ste machtige zinnen met luide stem, als verstard van ontzetting en het zachte ootmoedige gedeelte met een volkomen overgave en niettemin toch dringend, in een bijna bezwerend smeeken. Het was een sublieme vertolking van een prachtig werk. En alwer hoe wonderlijk passend, sloot zich hierbij voor orgel weer aan, Bach’s visionaire Fantasie g moll. Hier bij Bach en Verdi kan toch in het geheel geen sprake zijn van stijlovereenkomst; neen, het kwam uitsluitend door een sub jectieve geestverwantschap in de ge dachte dezer verschillende muziekwer ken. Alzoo een uitgelezen kerkconcert. DE BOLSWARDSCHE REDDINGS BRIGADE. De Bolswardsche reddingsbrigade doet van zich spreken. Door haar bemid deling zijn reddingsmiddelen aange bracht op verscheidene punten in dé stad. Deze middelen bestaan uit 7 red dingsbaken, die meest aan de bruggen zijn bevestigd. Ze deden reeds 3 maal dienst. Verder werden 19 reddingslijnen over de stad gedistribueerd. Behalve een lijn, die om een bus is gewonden, is aan wezig een aantal middelen tot reiniging aan vijandelijke aanvallen bloot. Wegens haar bij- en afvalproducten is de steen kool van bijzonder groote beteekenis voor de oorlogvoering. Steenkool is de drijfstof voor zoo goed als alle bij de oorlogsindustrie betrokken bedrijven, evenals van de spoorwegen; steenkool maakt het den bevelhebber mogelijk, heele legers te verplaatsen en in den strijd te brengen, steenkool is de onont- beerlijkste grondstof voor den strateeg. Dan volgt het ijzer. Veredeld wordt het in toenemende mate gebruikt voor de fabricage van granaten en andere pro jectielen. De staallegeeringsmetalen nik kel, wolfram, chroom, enz. zijn eveneens zeer belangrijke grondstoffen voor de productie van pantsergranaten, pantser- platen enz. Nog een groot aantal andere mineralen, die in kleinere hoeveelheden voorkomen, behooren tot de voor den oorlog noodzak^lijke grondstoffen. Wij noemen hier slechts koper, dat, dikwijls in legeering met zink en messing, ge bruikt wordt voor de fabricage van pa tronen- en granaathulzen, electrische ap paraten, leidingen, enz. verder lood voor geweerkogels en shrapnellkogels, zink, aluminium voor den vliegtuigbouw en thermiet voor de vulling van brandbom men. Verder kunnen nog genoemd wor den kwikzilver voor d brisantbommen, antimonium voor shrapnellkogels, tin en ten slotte zwavel en zwavelzuurverbin- dingen als grondstof voor de productie van springstoffen en mijnen. Naar de mate, waarin de natuur de verschillende landen met minerale grond stoffen heeft begiftigd, komen de Ver- eenigde Staten op de eerste, Rusland op de tweede plaats. Daarbij zijn Rusland’s grondstoffenvoorraden en de enorme be drijven van zijn oorlogsindustrie in het centrum van het reusachtige rijk gelegen en zelfs met vliegtuigen zoo goed als on aantastbaar. Doch de belangrijkste grondstof voor de oorlogsvoering, goud en zilver, be zitten slechts enkele staten in zoo groo te hoeveelheid als noodig voor de ge- wenschte bewapening. 10e ORGELCONCERT. Het was een aangename verrassing Otto Couperus zoo spoedig hier nog eens weer te hebben en velen die hem den eersten keer niet hadden kunnen hooren doordat ze toen reeds met vacantie van huis waren, zorgden thans present te zijn. De nummers van het programma waren psychologisch ditmaal al bijzon der treffend op elkander Ingesteld. Nadat het orgel had geopend met ’t wonderschoone Bach Choralvorspiel: „Liebster Jesu, wir sind hier,” zong Couperus zijn twee aria’s van Mendels- shon, beider tekst ontleend aan de woor den van twee krachtfiguren uit het Oude Testament in een ure, dat zij in diepe verslagenheid verkeerden. Het eerste lied was Psalm 51, de boetpslam van David, toen de profeet Nathan hem had gewe zen op zijn schandelijke misdaad aan Uria. „O God, wees mij genadig, delg mijn zonde uit, verwerp mij niet van Uw aangezicht; een gebroken en verslagen hart zult Gij o God, niet verachtenl” Het tweede lied betrof de woorden van den fanatieken Elia, op het oogen- blik dat zelfs hèm alle moed was ont zonken: „Het is genoeg; neem nu Heere mijne ziel; ik ben niet beter dan mijn vaderen!” Couperus met zijn schoon, mannelijk geluid boeide ons met dit laatste het meest. Zijn forsch orgaan deed ons een Elia beleven, die ook in de zwaarste ont goocheling held bleef, en alleen op het laatste oogenblik zijn opdracht aan God teruggaf, in de Psalm van David daaren tegen ontbrak in profundis nog te zeer het weeke timbre der smartelijke ont roering. Geheel in overeenstemming met de strekking dezer liederen koos de heer Alt hierop als orgelstuk Guilmant’s „Weeklacht” van David over het sneu velen van Saul en Jonathan (2 Sam. 1 vers 17-27) „O bergen van Gilboa, hoe is de keur van Israel’s helden op uwe hoogten gevallen!’’ En waarlijk, Guil mant’s aangrijpende tretfrmuziek kon hier welhaast doorgaan voor een bijbe- hoorend instrumentaal vervolg op de Mendelsshonliederen. Dat lag natuurlijk vooral aan de geestelijke saamhoorigheid der onderwerpen; wel staat Guilmant’s kunst sterk onder den invloed van Men- delsshon, maar stijlovereenkomst speelt hier toch geen rol. Het algemeen bekende en heerlijke me lodieuze „Ave verum” van Mozart waar van vele hoorders merkbaar genoten, werd voor ons echter nog met stukken overtroffen door het verheven kerklied „Confutatis maledictus” uit het Requiem van Verdi. Welk een taaibegaafdheid ging om het uitdrukken van religi- bezaten toch de Ouden waar het hun euze meditaties. Het zijn sterke ontzag wekkende woorden: „Als beschaamd zijn de vervloekten, verwezen naar de felle vlammen.„Bid ik ootmoedig en ge- is die duikboot. Italië en de regeering van Franco beweren dat het een Russi sche duikboot is Neen, zegt de Spaan sche duikboot is. Neen, zegt de Spaan- het is een Italiaansche duikboot. Deze onbekendheid is het meest cardinale punt van deze pinibele kwestie verklaart misschien ook dat Engeland niet onmid dellijk zijn vloot uitzendt om de schuldi ge te straffen. Gelukkig mogen we haast zeggen, is Engeland er van overtuigd, dat alleen een helder hoofd en rustig be leid onberaden stappen kan voorkomen. In de zoo op en top gespannen Euro- peeschen toestand kost het aan Engeland dikwijls een machtige zelfbeheersching het algemeen belang boven het eigen be lang te stellen. In de laatste gehouden ministerraad is dan ook besloten meer torpedojagers naar het Westelijk deel van de Middel landsche Zee te zenden ter bescherming Van de onder Britsche vlag varende schepen. Een flottilje van 8 torpedojagers zal aan de bestaande vlootmacht worden toegevoegd, zoodat dan in totaal 19 Britsche torpedojagers in de Middelland sche Zee aanwezig zijn. De Dultsche zorgen zijn van een ge heel ander kaliber. Zekerde buiten landsche zorgen die Duitschland heeft, zijn niet gering, maar alles draalt daar meer om het directe lijfsbehoud, n.l, de voedselvoorziening. In een groote rede, door Rijksminlster Goering op het congres te Stuttgart ge houden, heeft deze na een strafpredikatie tegen de Joden, gewezen op het feit, dat de machtige industrieele combinaties niet onvoorwaardelijk op de maat van den heer Goering willen dansen. Maar deze „groote” man zet direct de stok achter de deur. Denk er om (zoo is ongeveer zijn redeneering) als je niet wilt wat ik wil, krijg je met mij te doen, of anders met m’n groote broer. „Wanneer het Dultsche volk zorgen ten aanzien van zijn voedselvoorziening heeft en die hebben wij, dan komt dat, doordat het buitenland Duitschland niet genoeg levensruimte wil geven om zijn behoefte aan voedsel te dekken. Zoo erg als het buitenland het voorstelt, zijn onze zorgen overigens ook weer niet. Duitsch land heeft genoeg broodgraan om zijn volk te voeden. Alleen hebben wij een perfecte organisatie noodig, om er voor te zorgen, dat al het graan, hetwelk voor de menschen is bestemd, ook inderdaad aan de menschen ten goede komt en niet voor voedering van het vee wordt ge bruikt. Ik heb dit den boeren duidelijk ge maakt, zij hebben het ook begrepen, en in geval zij het niet begrepen hebben, ben ik er niet voor teruggedeinsd om in te grijpen. Zoolang ik op dezen post sta, zullen armen en rijken zonder onder scheid te eten hebben. Mocht het noodig zijn, dan zal ik er niet voor terugdein zen, zelfs broodkaarten in te voeren, of dat nu populair is of niet.” Aldus dictator no. 2 op het congres te Stuttgart. Deze tirade laat aan duidelijkheid niets te vragen over. Of alles zoo zal kunnen worden doorgevoerd is een vraag, die de tijd zal moeten beantwoorden. We komen nu aan de Chineesche kwestie. Het verdrag tusschen Rusland en China, een zoogenaamd niet-aanvals- verdrag, heeft heel wat pennen in bewe ging gebracht, maar ook heel wat ver onderstellingen opgebouwd. Ook in de kwestie China en Japan be gint zoo langzamrhand de groote tegen stelling in de twee wereldbeschouwingen o van onzen tijd een rol te spelen. Het mag bogen, het hart verbrijzeld als het stof; algemeen bekend zijn, dat Japan uitge sproken fascistisch getint is, terwijl daar entegen China overhelt naar het Com munisme. Vlak tegen de grens van het door Ja pan veroverde Mandsjoekwo ligt het on der Russisch beheer staande Mongolië. Of het nu een uitvloeisel is van het ver drag tusschen China en Rusland is moei lijk te bepalen, maar het feit is er nu eenmaal, dat Rusland een sterk leger sa mengetrokken heeft aan de grens van Mandsjoekwo en daardoor Japan nood zaakt eveneens aan die grens een sterke troepenmacht te concentreeren. Dit ver zwakt natuurlijk eenigszins de sterkte van het Japansche leger in China en krijgt zoodoende de eene communisti sche staat steun van den andere. Dat is o.i. het groote gevaar in het Chineesche conflict, dat het niet blijft ’n strijd tusschen twee vijandig gezinde landen, maar dat ook hier de wereld revolutie de inzet vormt. Ziet Rusland kans door zijdelingsche hulp aan China het fascistische Japan een gevoelige klap toe te dienen, dan is daarmee voor het Oosten een geweldige vooruitgang van OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 ONTHOUDERSVISCHCLUB. De onthoudersvischclub „O. V. C.” hield j.l. Zondag haar "ijfde wedstrijd in dit seizoen en wel in de Harlinger- vaart. De vangst was zeer slecht. In ’t geheel werden er 10 baarsen boven de wettelijke maat gevangen. Met de grootste baars van 21 c.m. kwam K. Nieuwenhuis in het bezit van den eersten prijs: 2de prijs: A. de Vries. 3de 4de 5de 6de 7de 8ste De twee Sedert de legers met hun gemechani seerde bewapening, hun tanks, auto’s en vliegtuigen tot in het onmetelijke zijn ge groeid, en daarmede ook hun behoefte aan minerale grondstoffen, is de oorlog der toekomst niet meer uitsluitend als een tweekamp der legers, doch ook als een duel der industrieën, der uitvinders en constructeurs, kortom als een oorlog van geesten en materialen te beschou wen, waarvan de uitslag enkel en alleen van de oplossing van het grondstoffen probleem afhangt. De grondstoffenbehoefte voor de groo te veldslagen in den oorlog der toekomst is van te voren haast niet te berekenen. De deskundigen gelooven, dat een mo derne divisie (circa 10.000 geweren, 700 tot 800 lichte en zware machinegeweren, 80 tot 100 stuks licht en zwaar geschut, 20 tot 30 tanks en 10 tot 15 eigen vlie gers) in één gevechtsdag ongeveer 150 ton, dus in een vijfdaagschen veldslag ongeveer 800 ton munitie zal verbruiken. Een leger van 250 tot 300 divisies en 6000 vliegtuigen zou derhalve voor een enkelen grooten veldslag circa 200.000 ton munitie en omstreeks anderhalf mil- lioen vliegerbommen van alle grootten noodig hebben. De sterkte der legers en de geweldige fronten in aanmerking ge nomen, is met zoo goed als ondenkbaar, dat in een grooten veldslag van vijf A tien dagen de beslissing zou kunnen vallen en zoo kan men zich slechts een zeer vaag begrip vormen van de ko mende materialen- en grondstoffen be hoefte. Het is dan ook te begrijpen, dat de groote militaire mogendheden alles In het werk stellen, om in het bezit van grondstoffen te komen, of zich door het opslaan van voorraden, door het vinden van surrogaten, enz. van djtn grond- stoffeninvoer in geval van oorlog nu zooveel mogelijk onafhankelijk te maken. De Amerikaan E. C. Eckl schat de be- noodigde grondstoffenhoeveelheid voor 1 millioen soldaten op pl.m. 200.000 ton olie, 300.000 ton Ijzer en staal, 4 millioen ton steenkool. Intusschen breidt zich de motoriseering van de legers nog steeds uit, zoodat men als benoodigde hoeveelheid van de bovengenoemde voornaamste drie oorlogsgrondstoffen wel veilig het dubbele kan aannemen. Een berekening van H. Steinberg taxeert de oliebehoefte van een groot leger van ongeveer 250 divisies voor een oorlog van enkele weken op circa 12pj millioen ton. Nu zijn de grondstoffen als volgt over de wereld verdeeld: Amerika bezit 31, Europa 19, Rusland met Siberië 14, de tropische gebieden bijna 29 van de totale wereldvoorraad. De jaarlijksche wereldproductie aan mineralen bedraagt 2 milliard ton. Op het oogenblik is de belangrijkste en kostbaarste grondstof voor de oorlogvoering petroleum, die echter door den sinds 70 jaar bedreven roofbouw binnen afzienbaren tijd uitge put zal zijn. De olievelden van Amerika die 80 van de geheele wereldproductie leveren, zullen over ongeveer 50 jaar uit geput raken, terwijl men de olievelden van Roemenië en Polen nog 100 jaar, die van Rusland, Mexico en Britsch-Indië nog 200 jaar geeft. Aangezien echter reeds in vredestijd het petroleumverbruik der wereld snel stijgt, is het niet volkomen zeker, of deze ramingen, ingeval er geen nieuwe vind plaatsen worden ontdekt, zullen uitko men. Immers heeft men berekend, dat de 40 millioen automobielen der wereld rond 60 milliard benzine per jaar ver bruiken. In oorlogstijd hebben de lezers van de zes groote militaire mogendhe den in enkele weken 200 milliard liter benzine noodig, zoodat één jaar van oorlog gemakkelijk 500 millioen ton olie zal vereischen, d.i, veel meer dan er op het oogenblik geproduceerd kan worden. Dit verklaart het streven, om de kost bare, in tijd van oorlog slechts moeilijk te verkrijgen olie door andere brand stoffen te vervangen. Men kan echter niet zeggen, dat de tot nog toe onder nomen pogingen voor de productie van synthetische benzine reeds veel resultaat hebben opgeleverd, ook in Duitschland niet. De grondstof, welke na petroleum de belangrijkste is, is steenkool. Doch de steenkoollagen liggen in vele gevallen dicht bij bedreigde grenzen en staan dus I I 9f 7 I' DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1