Buit enlanüsche Revue. Dr.J. TH. R. SCHREUDER Belastingzaken III. I. II. UIERFF De Bolswardsche Courant en Wéstergoo Reparatie aan alle merken Automobielen De opleving in de wereldscheepvaart. miTEAL UITSLAGEN 33?!g Jaargang Woensdag 15 September 1937 No, 72 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Stadsnieuws. Groote voorraad Onderdeelen en Banden heeft de praktijk hervat Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 2 g S’.S S S 3 ^.2 ttm-cocmcocm a. o (met inbegrip van de VAN EEN LEZER. en het volle leven te .E 11e ORGELCONCERT. Max Reger’s koraalbewerking over „Der Herr ist Gott, ein einzig Herr” is, hoewel zelden gehoord, een prachtig stuk compositie, waartoe trouwens de melodische schoonheid van het koraal (Gez. 4 „De Heer is God en niemand meer”) niet weinig medewerkt. Ook de Fantasie und Fuga c moll van J. S. Bach is een van de weinig gespeelde stukken die we zelfs van den heer Alt voor zoover we ons herinneren nog niet eerder heb ben gehoord. In de Fantasia (Prëludium) die aan den speler altijd moeielijke pro blemen voorlegt aangaande een geschikte registerkeuze, trof ons de bijzonder ge lukkige wijze, waarop de heer Alt die had weten op te lossen, terwijl de Fuga met haar eenvoudig en evenwichtig the ma, dat telkens klaar en duidelijk naar voren werd gebracht, door ieder zonder ZWEMSCHOOL. De temperatuur van ’t water is heden 14 graden. Speciale inrichting voor -S Op 1 Juli 1936 1 Oct. 1936 1 Jan. 1937 1 April 1937 1 Aug. 1937 Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Lccsgcld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. •o ÖjO JU <u m ,cx o PROGRAMMA van de uitvoering in ’t Park op a.s. Donderdag door de Zangvereen. „Blauwe Vaan”, Bolsward en „De Lofstem”, Schettens, Dir. S. Heinsma. „De Lofstem": Ps. 75 1, 4 en 6. De Heer is groot. Gebed. AdVertcnti n per regel WoGnsdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. .E minister van zijn eigen bezittingen heeft moeten liquideeren om de groote on kosten aan het ambt verbonden, te kun nen financieren. Dat zijn de feiten waarmee de tegen standers elk wapen uit de handen gesla gen is. Het behoeft ons dan ook niet te verwonderen, dat na deze verklaring de oppositie haar kracht verloren heeft. Dit neemt niet weg, dat de politieke atmos feer nu geheel is opgeklaard. Neen, daar voor zijn er ook in België te veel sociale en economische problemen. Een tweede belangrijk punt in het we reldgebeuren mogen we wel noemen de poging van Engeland tot het bijeenroe pen van een Middellandsche Zee-confe- rentie. De vele conflicten die zich in de laatste weken in de Middellandsche Zee afspelen, hebben ’t gevaar van ’n Euro- peesche_oorlog wederom belangrijk ver groot. Eén ding kunnen we tenminste uit deze conflicten leeren, dat ondanks de - u E o Hoe zeer de toestand vergeleken bij verleden jaar is verbeterd, leert het vol gende overzicht V. S.): Arts voor inwendige ziekten te SNEEK VOETBAL. C.A.B. I-Harlingen 1 2-3. In deze wedstrijd heeft het sterkste elftal verloren. Waren de bezoekers voor de rust met de wind in het voordeel, sterker, na de rust werd steeds op één helft gespeeld. Twee doelpunten hebben de bezoe kers cadeau gekregen, wat hun de over winning heeft bezorgd. Het spel gaat vlug heen en weer, een keihard schot op het C. A. B.-doel wordt door de bo venlat, gekeerd. Er is twintig minuten gespeeld als de keeper van C. A. B. de bal verkeerd be oordeelt. Denkende, dat een ver laag schot buiten zal gaan, laat hij de bal rus tig doorloopen en via de binnenkant van de paal rolt de bal langzaam in het doel 0-1. De gasten blijven iets in de meerder heid, maar doelpunten blijven voorloopig uit. Een snelle C. A. B.-aanval wordt met een keihard laag schot besloten, buiten het bereik van den keeper gaat de bal via de paal buiten. De gasten blijven echter in de meerderheid en weer is het een blunder van den keeper als het 2de doelpunt wordt gemaakt, ’n Vlugge aan val wordt met een goed schot besloten, dat de keeper weet op te vangen en tot ieders verbazing weer laat glip pen, 0-2. Weer een zeer goedkoop doelpunt. Twee minuten later weer een aanval, de rechtsback beoordeelt de bal verkeerd een kleine schermutseling voor het doel en nummer drie ligt achter den kee per, 0-3. Een snelle aanval van C. A. B., waar uit de midvoor keihard inschiet, weet de keeper van Harlingen, die zich als een betrouwbaar man onder de lat deed ken nen, subliem weg te werken. Even daarna is het rust. Het blijkt direct met de aanvang van de tweede helft, dat de C. A. B.ers niet van plan zijn om bij de pakken neer te gaan zitten. Direct reeds is het doel der gasten in gevaar. Na tien minuten spelen komt de bal van rechts hoog voor het doel, de keeper kan de bal niet voldoen de wegwerken en uit de schermutseling, die hierdoor voor het doel ontstond, wordt ingeschoten, 1-3. Het publiek begint zich thans te roe ren en luide aanmoedigingskreten klin ken over het veld. Even gaat het spel weer gelijk op, doch al spoedig neemt het overwicht van C. A. B. weer toe. Na twintig minuten spelen komt de bal in het doelgebied van de gasten, een ieder meent reeds dat de keeper de bal zal te- I rr I I m de minste moeite kon worden gevolgd. Heel mooi deden het de Romance en de pontificale Intochtsmarsch uit Mosz- kowski’s Boabdil, (Aboe-Abd-Allah), maar een korte toelichting op het pro gramma zou hierbij stellig aan de mees ten een grooten dienst bewezen hebben; immers, wanneer de hoorder weet, wai hij zich bij deze schitterende klanken heeft voor te stellen, verkrijgt Moszkow- ski’s muziek hier diepte en glans. Medewerker was dezen avond de vio list Salvatore Sterck, die uitkwam met het Vioolconcert in G van Nardini en een drietal kleine stukken van verschillende componisten. Evenals vroeger trof ons ook nu weer den nobelen, beschaafden toon, die1 zich vooral eigent voor de vertolking van klassieke werken, zooals het Concert van Nardini. Voor roman tici als Brahms en Boisdeffre is zijn toon daarentegen nog iets te strak; met een wat gedurfder vibrato zou Sterck meer leven, warmte en innigheid brengen in het melos, dat een zoodanige vertolking niet kan ontberen. Sterck is blijkbaar een van die uitmun tende violisten, die zich in hun spel niet geheel durven uitleven, uit vrees van te zullen overdrijven. Daar moet hij zich overheen zetten, tenminste bij de vertol king van lyrisch oeuvre; z’n mooie gave viooltoon kan dit zeer wel verdragen. lil AI/ Eiken DONDERDAG KI IIK Zitting te BOLSWARD U Li Uil Schildwijk 33 bij de Markt Financieele moeilijkheden In België. - De Middellandsche Zee conferentie. Duitsche hum bug. De Communistische boeman. We behoeven voor vandaag niet ver van huis te gaan bij het zoeken naar on derwerpen voor ons buitenlandsch over zicht. Het zoogenaamde schandaal bij de Belgische Nationale Bank heeft dezer dagen een voorloopige oplossing gekre gen, doordat de Belgische Kamer met 121 tegen 6 stemmen en 17 onthoudin gen een motie van vertrouwen in de Re- geering heeft aangenomen. Ja, nu zullen er onder onze1 lezers meerderen gevonden worden die zich af vragen: en wat is dat voor een schan daal? Voor deze vraag behoeft U zich, geachte lezer, niet te geneeren. Het is ondoenlijk voor de huis en tuin courant- lezer of lezeres alle dagen nauwkeurig van voor- tot achterpagina de krant door te snuffelen, niet alleen, maar dan ook nog alle artikelen met aandacht te lezen. Deze taak neemt onze weekrevue van U over en tracht in zoo beknopt mogelijken vorm U enkele op den voorgrond komen de feiten in het internationaal gebeuren iets helderder voor den geest te stellen. De heer Van Zeeland, minister-presi dent in België, was er van beschuld'gd gelden te hebben opgenomen van de Na tionale Bank en deze ten eigen bate aan gewend. Onnoodig te verklaren, dat deze beschuldiging een politieke ondergrond had en men op deze manier getracht heeft de positie van den heer Van Zee land onmogelijk te maken. Wat zijn nu tegenover deze beschul diging de feiten? De heer Van Zeeland, die voor zijn ministerambt bestuurslid van de Nationale Bank was, had, be halve een zeker salaris, ook een aandeel in een gemeenschappelijk fonds, dat on der de leden van ’t bestuurscomité werd verdeeld. Toen de heer Van Zeeland mi nister werd, bleek hem al spoedig, dat de kosten aan dit ambt verbonden, bij lange na niet bestreden konden worden uit het karige salaris, dat een minister in België geniet. Nu heeft deze minister uit het bovengenoemde fonds in 1934 150.000 francs opgenomen, maar deze onmiddellijk uitbetaald aan degenen die met hem hadden samengewerkt en waar aan hij wegens de groote bezuinigingen geen kabinetsvergoeding kan geven. In 1935 is bovengenoemd fonds geli quideerd en heeft de heer Van Zeeland nogmaals 150.000 francs ontvangen, welk bedrag wederom gebruikt is om de kosten aan het eerste minister-ambt ver bonden (en waarvoor in België geen ver goeding wordt uitgekeerd) te bestrijden. Het is bovendien bekend dat de eerste OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Sedert begin Juli van het vorig jaar is dus de opgelegde tonnage rekening houdende met de boven vermelde recen te vermindering in de Vereenigde Staten en Griekenland met rond een derde afgenomen. DE LEESZAAL. Bolsward is de gelukkige bezitster van een leeszaal. Nauwkeurig gezegd: een openbare leeszaal. Evenals onze stad, is deze instelling van bescheiden omvang. Eveneens zijn haar bezittingen aan te geven met een klein cijfer. En «haar bedrijf maakt geen indruk van een overstelpende drukte. Evenmin als het leven binnen onze kleine veste. Wie wel eens een leeszaal bezocht in een groote stad, zag een rij beambten de boeken, welke uitgeleend werden, toegevoerd door liften vanaf hooger ge legen verdiepingen uit het leeszaalge- bouw. Hij moet wel denken, dat onze leeszaal zeer klein is. Doch: niet het vele is goed, maar het goede is veel (waard). Dit spreekwoord toegepast op de om standigheden van onze leeszaal zegt ons, een klein boekenbezit, met zorg uitge zócht en met verstand gebruikt, heeft groote waarde. Er is nog een vergelijking mogelijk. Lang geleden begon de plaatselijke af- deeling van de Mij. tot Nut van het Al gemeen boeken uit te leenen. In verge lijking met de kleine bibliotheek, waar van die vereeniging zich bediende, zijn de bezittingen van onze leeszaal een be wijs, dat met het voortgaan van de tijd de behoefte aan boeken grooter is ge worden. De wet zorgt er voor, dat ieder kind ter schole gaat. En geen kind verlaat de school, of het kan lezen. Ook geeft de school eenige kennis mee. Het leven zorgt er voor, dat die kennis worc^t uit gebreid. Maar het leven is rijk en velen leven in een kleine kring. De leeszaal maakt het mogelijk uit eigen beperkte kring te treden en leeren kennen. De leeszaal is dan ook een nuttige in stelling, die terecht door de Gemeente enjnstellingen wordt gesteund. Als Ge kunt lezen, staat alle kennis der wereld tot uwe beschikking. Alle kennis der wereld, dat wil wat zeggen. Opgei, schepen 4.818.000 B. R. T. 4.107.000 3.704.000 2.955.000 1.726.000 Het is wel zeker, dat velen het bestaan van de schatten, die reeds geborgen zijn, niet eens vermoeden. Noch weten zij, dat er uur na uur wordt gevorscht en ge zwoegd om die schatten te vermeerde ren. Alles te leeren is te veel voor één mensch. En alles te leeren, wat in onze kleine leeszaal werd bijeengegaard, zou reeds een zware taak wezen. Een keuze ga vooraf aan de eerste stap op het gebied der wetenschap. Hoe grooter de groep burgers wordt door wiens zorgen de leeszaal bestaat, des te beter. Dan nemen de middelen toe en de zorgen aan de leeszaal be steed, worden uitgebreid. De wintertijd met zijn lange avonden is geschikt om de neus in de boeken te steken. Gelukkig, dat onze stad in het bezit is van een leeszaal. w S ai ca geweldige bewapeningswedloop van i schier alle landen er gelukkig niet één de consequentie van een oorlog durft te aanvaarden. Waarschijnlijk speelt hier de overweging: wie zal ik voor en wie zal ik tegen me krijgen? een groote rol. Op deze conferentie, die dezer dagen te Nyon, aan het meer van Genève, is gehouden, zijn negen landen uitgenoo- digd. Italië en Duitschland helaas niet en dit stemt reeds direct tot een zeker pes simisme over de uitslag. Immers, hoe zal men tot een regeling ter bescherming van de vrije vaart komen als twee der meest belanghebbende staten niet mee doen. Dat niet meewerken wekt een beetje den schijn alsof men er niet op gesteld is die conflicten in de toekomst te beperken. De houding van Engeland in deze warwinkel van belangen is en blijft (gelukkig maar) die, van rustig overleg. De overeenkomst, die thans tusschen de negen mogendheden tot stand geko men is, sluit in zich een poging om dooi onderlinge samenwerking de spanningen te verminderen, maar ook een einde te maken aan de zeerooverij die de laatste maanden de Middenlandsche Zee onvei lig maakte. Wat de houding van Italië en Duitsch land in dit Europeesch concert een beerje tegenstrijdig maakt, is de zelfverzekerd heid waarover de leidende figuren be schikken. Het partij-congres te Neurenberg geeft daarvan buitengewone staaltjes. De toe spraak van Hitler zullen onze lezers on getwijfeld gelezen hebben; een knap staaltje volksmisleiding, maar wat zijn secondant Goebbels vertelt is zeker niet minder humbug. Een nieuw Europa, al dus Goebbels, is in wording. Het zal een Europa zijn van zelfrespect, grootmoe digheid, fatsoen, eer, vrijheid en eensge zindheid, van erkenning der bestaans rechten van ieder volk, van sociale op bouw en economische vooruitgang en van nieuwe bloei van kunsten en weten schappen, naar dit Europa willen wij den weg wijzen. Daarvoor willen wij strijden tot onze laatste ademtocht. Prachtig, nietwaar en die strijd gaat dan via concentratiekampen, belemme ring van elke vrije meeningsuiting en godsdienstige overtuiging. De Duitsche machthebbers hebben wel een heel groote mond. In den aanhef van deze revue hebben we terloops verteld, dat Duitschland en Italië niet aan de Middellandsche Zee- conferentie wenschten deel te nemen. Waarom eigenlijk niet? Wel, Rusland is ook ter conferentie uitgenoodigd en heeft natuurlijk die uitnoodiging aanvaard. Niet dat Rusland zoo buitengewoon ge ïnteresseerd is bij een ongestoorde door vaart door de Middellandsche Zee, maar o.i. meer, dat hier opnieuw een wig ge dreven kan worden in de samenwerking der Europeesche mogendheden. Dat is het juist, wat Rusland vanaf het moment toen Duitschland zijn lidmaatschap van den Volkenbond heeft opgezegd en de Sovjet-Unie daarin is opgenomen, steeds voor oogen zweeft: onrust zaaien en daardoor de mogelijkheid van een we- reldrevolutie te bevorderen. Die geweldige tegenstellingen, zooals we die in Europa kennen, tusschen com munisme en fascisme maakt een wereld vrede bijna onmogelijk. Niet, dat we Rusland alleen verantwoordelijk willen stellen voor b.v. het bloedbad dat er nu reeds zooveel maanden in Spanje heerscht, maar wel dat om de we reldrevolutie te bevorderen, alle midde len, ook de meest barbaarsche, geoor loofd schijnen. Als stelsel genomen is het bolsjewisme de boeman van Europa en dat juist op een oogenblik, dat een sterk en eensgezind Europa noodig was om de spanningen in het Verre Oosten te consolideeren. In het laatste half jaar heeft de ople ving in het wereldscheepvaartverkeer onafgebroken voortgang gevonden met het gevolg, dat zelfs schepen in dienst gesteld konden worden, die reeds jaren lang opgelegd waren en die, voordat zij weer in de vaart gebracht konden wor den, eerst nog met groote kosten moes ten worden opgekalefaterd. Door de sterke stijging van de vrachtprijzen kon den echter ook deze kosten, zelfs bij de oudste schepen, in de meeste gevallen nog loonend gemaakt worden. In de meeste landen zijn er dientengevolge op het oogenblik practisch zoo goed als geen opgelegde schepen meer. Wat thans nog in de havens ongebruikt ligt, is, of rijp voor den slooper, zooals het mee- rendeel van de in de Vereenigde Staten opgelegde oorlogsschepen, of het wacht op een plaats op de werf om opgeknapt te worden. Daarbij komen nog enkele reserve- schepen van de groote stoomvaartmaat schappijen en af en toe nog een schip, waarvoor juist geen passende vracht op de markt te vinden is, of waarvoor de reederij hoopt, door het achter te hou den, later een betere vracht te vinden. Van de groote internationale tankschip- vloot bijvoorbeeld is bekend, dat slechts een enkele, kleine tanker is opgelegd, omdat hij na afloop van zijn laatste reis niet onmiddellijk een passende en vol doende winstgevende vracht kon boe ken. Een uitzondering vormen alleen, zoo als reeds gezegd, de Vereenigde Staten, en verder ook Frankrijk. In de Vereenig de Staten waren op 31 Maart j.l., den datum van de laatste officieele gegevens, nog 1.214.000 B. R. T. opgelegd. Dit zijn uitsluitend schepen, die tijdens den we reldoorlog of onmiddellijk daarna in de Vereenigde Staten werden gebouwd en die, na slechts korten tijd in de vaart te zijn geweest, als onrendabel werden opgelegd en nooit meer hebben dienst gedaan. In de laatste maanden zijn eeni ge honderdduizenden tonnen van deze schepen voor afbraak en ook voor de in dienststelling in buitenlandsche vaart verkocht, zoodat ook daar de opgelegde tonnage intusschen beslist beneden het millioen moet zijn gedaald. Laat yen de in U. S. A. opgelegde schepen buiten beschouwing, dan komt men volgens een berekening van Lloyds Register tot een tonnage aan opgelegde schepen van 512.000 B. R. T. Ook dit cijfer is nog te hoog, daar in deze berekening voor Duitschland en Griekenland nog verouderde gegevens zijn verwerkt, die al lang niet meer deugen; Volgens me- dedeelingen van bevoegde zijde, zijn er in Duitschland op het oogenblik in het geheel geen schepen meer opgelegd, ter wijl ook in Griekenland, volgens de jongste gegevens welke van 1 Januari j.l. dateeren, de opgelegde tonnage ge heel verdwenen is. Alle overige cijfers echter zijn van recenten datum en kun nen dus als geldende voor den huldigen stand worden beschouwd. Volgens deze gegevens waren aan schoomschepen motorschepen: 5 c c o G P c 3 5 i tdAZQfcSZNÖQ o „Blauwe Vaan”: De Blauwe Vaan. Schaamt U niet, ’t armoedig schijnen. Zomerlied. „De Lofstem”: Wij zangers. By ’t opgean fen ’e sinne. Dageraad. Beide koren: Breidzjen. De Spijskaart. Sneeuwklokjes. De krantenjongen. „Blauwe Vaan”: Liefdezonne. Liefdelicht. „De Lofstem”: Leer mij. Middernacht. Psalm 138. co co co co f? i c 4 I I I u* n Q. O O o C O. C <L> •o e ‘7 l' 7 co «3 T b- - «3 - -- 4—4 4—4 4—4 4—4 E tuO 03 OP •»-« - j d IO «3 O O m cm c> C5 4> M -w ‘T-1 F, TJ e DE JONGS NIEUWSBLAD waarin opgenomen w- in

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1