DE TROONREDE Buitenlandsche Revue. UIAAROM PflDOEtlSTOELEn EIEH? P. LUNTER Een BBIL HOFSTEDE De Bolswardsche Courant en Westergoo ATLANTA Regenmantels 1975 2250 2450 uitgesproken door H.M. DE KONINGIN op Dinsdag 21 September 1937. 33g!g Jaargang 11 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Md. ER IS ZOOVEEL DAT WE IN ELK GEVAL ZONDER SCHADE KUNNEN NUTTIGEN. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland P/a ct. Buitenland 2^ ct. Tot zoover zullen zeer velen het met on» eens zijn. Volgen zij ons inzicht, óók nog, als we het boyen-gegeven advies uitstrekken tot het geestelijke leven? Waarom zouden we onnoodige risico’s vermijden voor de gezondheid, voor het lichaam, maar ze trotseeren voor karakter en ziel? Ook op den bodem van het geestelijk leven groeien zwammen en daaronder zijn vele vergiftige soorten. Waarom zouden we die proeven? Het komt bij de opvoeding van kin deren vaak voor, dat de ouders overleg gen, of een bepaald verlangen van het kind passend kan worden geacht of niet en of b.v zekere lectuur al of niet ge schikt is. Als er omtrent het passende of geschikte geen twijfel is, omdat het gaat om een algemeen erkende gezonde op vatting of over boeken, welke positief goed of onschadelijk zijn, dan behoeft er geen sprake te wezen van overweging of beraadslaging. Waar t w ij f e 1 is, moeten we bedenken, dat de bodem van het geestelijke leven genoeg gezonde vruchten biedt, wat de aanvaarding van welk risico ook, o n n o o d i g maakt. Dat hebben we mede te bedenken bij alles, waarin we een eigen levens houding hebben te bepalen. Er is zóó veel, waarmee we deze op „goed” en „zeer goed" kunnen afstemmen, dat het dwaasheid moet worden geheeten om te gaan experimenteeren in het v e r o n- derstelde goede van eigen vinding. Voor experimenten zijn èn leven èn gezondheid èn karakter en geest te kost baar. zakelijkheid van koloniaal bezit voor Duitschland wordt zelfs door Engeland erkend. De groote moeilijkheid is alleen nog: bestaan er nog Oostersche volken, die nog niet de zegeningen van de Wes- tersche beschaving ondervonden hebben en zoo niet, welke mogendheid is dan bereid goed of kwaadschiks een deel van zijn koloniaal bezit af te staan. Voor Italië staan weer geheel andere belangen op het spel. De heerschappij van de Engelsche vloot in de Middel- landsche Zee is niet naar den zin van Italië. Tracht nu de Duce door deze reis naar Berlijn de aandacht van Engeland te vestigen op de spil Rome-Berlijn en wil men daardoor Engeland gunstiger stemmen in verband met de oplossing AdvsrUntHn per regel; Wognsdagsnammer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. in Gabardine 14.75, 15.50, 17.50 in Tweed 17.75 Specialiteit: Regenkleding algemeen karakter zal het Regeerings- beleid het kenmerk dragen van een doelbewust streven naar beveiliging en versteviging van de positief Christe lijke grondslagen onzer samenleving. Aldus zal een beleid kunnen worden gevoerd, dat met vermijding van toespitsing van tegenstellingen ook door zijn innerlijke redelijkheid instem ming vordert. Te midden van de geestelijke ver warring in de wereld, waaraan ook ons volk niet geheel ontkomt, is steeds drin gender de eisch, dat in wetgeving en bestuur vóór alles Gods wet tot opper- in GABARDINE en TWEED van het koloniale vraagstuk? We mogen van de Engelsche diplomaten zeker ver wachten, dat men dit spelletje van den beginne af heeft doorzien en tijdig te genmaatregelen getroffen. Niettemin blijft de Middellandsche Zee, die we ge rust als een levensader voor Engeland kunnen beschouwen een moeilijk en ge vaarlijk probleem niet in het minst omdat juist in het onmiddellijk aan deze vaarweg liggende gebied een wereldoor log in het klein wordt gestreden. Over dit Spaansche conflict valt ook nog heel wat te vertellen, maar over het geheel zijn die berichten zoo precies eensluidend aan de berichten der vorige week, dat we dit onderwerp gerust voor een volgende revue kunnen bewaren. Het karakter van dit beleid zal tot uiting komen met name in werkdadige zorg voor een gezonde ontplooiing van het huwelijks- en gezinsleven, bescher ming van de publieke eerbaarheid, ont houding door de Overheid van aan moediging van alles wat tot ontheili ging van den wekelijkschen rustdag realiseerde feit, dat tot Voorzitter van de Assemblee, een der grootste onder- deelen van den Volkenbond, is gekozen Ago Khan, de Mahomedaan van een zeer twijfelachtig soort, de bezitter van de grootste renstal ter wereld. De vroolijke Frans, die de genietingen van het mon daine leven niet versmaadt. Ja maar, zoo zult ge misschien-vragen, ’t is toch zeker ’n geleerde baas, iemand die groote invloed heeft op het politiek en economisch terrein.niets van dat alles. Zijn eenig^te verdienste is, dat hij een joviale Volkenbondstamgast is, dat hij mooie vrouwen en juweelen en paar den veel aardiger vindt dan al dat diplo matieke gedoe. Heeft onze Westersche beschaving ooit bedroevender bewijs gegeven van haar onmacht ten opzichte van de Volkerengemeenschap. Intusschen vecht men er in China maar lustig op los. 450.000 Japansche troepen staan er tegenover 750.000 Chineezen. Welke enorme sommen hier voor beide partijen gemoeid zijn, is niet bij benade ring te zeggen. Millioenen en neg eens millioenen worden hier weer gebruikt voor vernietiging van menschen en ge bouwen en dat in landen, waar het le venspeil bedroevend laag stond. Hoe moet de bevolking wanneer dit avontuur na verloop van eenigen tijd is afgeloo- pen, zich weer uit die chaos oprichten? En bleef de brand nu nog maar beperkt tot China en Japan ’t is wel egoistisch maar ook juist iets voor onzen tijd we zouden er best vrede mee hebben en de oorlogsindustrie gelukwenschen die aan dit bloedig bedrijf een extra divi dend verdiende. De groote vraag is hier: wat zal Rus land doen? In Chineesche kringen wordt er stellig op gerekend, dat Rusland niet onzijdig kan blijven en ook Japan schijnt met deze mogelijkheid rekening te houden. Momenteel staan in Mongolië, de pro vincie die het dichtst aan het Russische grondgebied grenst, minstens 170.000 goed bewapende Japanneezen, Deze troepenmacht, die door de Japansche le gerleiding heel goed op het Chineesche front gebruikt konden worden, worden hier met een voorop gezet doel vastge houden. Toen men dezer dagen een vooraan staande Chineesche politicus de vraag stelde: „maar wanneer Rusland in dit conflict gemoeid wordt, dan krijgen we een wereldoorlog”, antwoordde deze di plomaat: „daar is toch niet meer aan te ontkomen”.een droevig vooruit zicht. Datzelfde kunnen we ook ongeveer zeggen van de conferentie te Nyon met betrekking tot de controle in de Middel landsche Zee. De rol van politie-agent 2e klasse, die aan Italië was toebedeeld, heeft een storm van verontwaardiging in Italië doen ontstaan. Mussolini, nou dat is geen agent 2e klasse, maar min stens inspecteur en het behoeft ons niet te verwonderen, dat hij voor zijn land dezelfde rechten en verplichtingen op- eischt als aan Engeland en Frankrijk ge geven werden. Dat diplomatieke schaak spel in Europa duurt reeds enkele jaren. Het is een lange, saaie partij, met tel kens remise. Men begint dan weer op nieuw, maar weet het niet tot een goed eindspel te brengen, dit duurt net zoo lang, dat de spelers nerveus door het altijd durende denken, hun kalmte ver liezen en dan kan één onvertogen woord onnoemlijk veel schade aanrichten. Een geheel nieuwe zet op dit diplomatieke schaakbord is het bezoek van Mussolini aan Berlijn. Dit bezoek wordt ons afge schilderd als een bewijs van de groote vriendschap tusschen twee fascistische leiders en de verwantschap van fascisti sche en nationaal-socialistische ideeën. Wanneer een der Italiaansche gene raals verklaart: wij zullen Europa en de wereld bevrijden. Wij zullen al onze martelaars wreken in de naam van de beide groote leiders Hitler en Mussolini, dan is daarmee niet geheel en al de be doeling van dit bezoek weergegeven. We moeten niet vergeten, dat zoowel voor Duitschland als voor Italië, Enge land de machtige natie op het Europee- sche contingent is, waarmee beide landen ter dege rekening moeten houden. Voor al in Duitschland is het laatste jaar een andere gezindheid tegenover Engeland merkbaar. Dit heeft een zeer verklaarbare grond oorzaak. De laatste jaren is in Duitsch land steeds meer en meer de behoefte gevoeld aan koloniaal bezit. Het schijnt zelfs, dat voor het goed functioneeren van het Derde Rijk een koloniaal bezit onontbeerlijk is. We zijn haast geneigd de oorzaken hiervan iets dieper te onderzoeken, maar zouden daarvoor te veel van onze plaats ruimte vergen. Hoe het ook zij, die nood- Hoewel de internationale omstandig heden veelzins aanleiding geven tot be zorgdheid, bleef het vriendschappelijk onze verhouding tot andere mogendheden pleegt te dragen, ongerept bewaard. Niettemin zal, gelet op de spanningen in de verhouding tus schen de volken en het daarmee saam- hangende gevaar van internationale verwikkelingen, zoowel hier te lande als in Indië, moeten worden voortge gaan met de versterking van onze weermacht. Belangrijke voorstellen daartoe zullen onverwijld aanhangig worden gemaakt. De Regeering zal zich beijveren de samenwerking in onderneming en be drijf ten bate van de geheele volks huishouding te bevorderen. Met handhaving van krachtige me dewerking aan de bevordering van op wederkeerigheid gegrond internatio naal ruilverkeer, is noodig versterking van onze handelspolitieke weerbaar heid, ter beveiliging van den buiten- landschen en binnenlandschen afzet van onze producten, met inachtneming van nauwe samenwerking tusschen Nederland en de deelen van het Ko ninkrijk buiten Europa. De landbouwcrisismaatregelen zul len, met handhaving van den voor den landbouw nog noodzakelijken prijs steun, zooveel mogelijk beëindigd wor den. Daarnaast zal bevorderd worden, dat de nuttige regelingen door de be- drijfsgenooten zelf zullen worden over genomen en voortgezet of opgebouwd. Verschillende wettelijke maatregelen tot verhooging van het peil van den landbouw zullen worden voorgesteld. In voorbereiding zijn wettelijke rege lingen tot beperking van den arbeid ste richtsnoer worde genomen. In zijn der gehuwde vrouw en tot het rekening houden met gezinslasten bij het ar beidsinkomen. Ten aanzien van de landarbeiders zal de practische uitvoerbaarheid van een wettelijke regeling van den ar beidstijd, voor zoover misstanden niet door onderling overleg van de georga niseerde belanghebbenden uit den weg worden geruimd, worden onderzocht. Het temperen van de gevolgen der We hebben natuurlijk allen gelezen, hoe onlang? een tweetal verloofde jon ge menschen en de moeder van het meisje, na het eten van zelf-gezochte paddenstoelen ernstig ziek zijn gewor den: twee der slachtoffers zijn inmiddels overleden, van het derde vegiamen we dezer dagen, dat het nog steeds in le vensgevaar verkeert. Hebben deze menschen gespot met hun gezondheid? Volstrekt niet. Het le ven lachte ze toe. Hij was ’n Indisch stu dent, zijn toekomstige positie was ver- zekera; zij was een jong meisje, dat haar ideaal had gevonden: de moeder deelde in de vreugde van haar kind. En dat schoons brak plotseling af door.Ja, waardoor? Door ’n onvoor zichtigheid toch? Neen, het was betrekkelijk ook géén onvoorzichtigheid. De jonge student „kende” de zwammen, meende zulks althans. Trouwens, in ons land wordt veel gedaan om deze kennis te verbrei den. We hebben een Mycologische Ver- eeniging, welke inmiddels lectuur, voor drachten en tentoonstellingen van voor- „kenners” als Catharina Kool, Van der dragen in kranten en tijdschriften van lichting dient. En we hebben de bij- Leek, Jac. P. Thijsse e.a. Heel de voorlichting van al dezen is er op gericht om de leeken te leeren, welke zwammen vergiftig zijn en moeten worden gemeden, en welke] genuttigd kunnen worden. En wie dat dan einde lijk weet, welnu die éét. Dat is menschelijk, maar is het ook logisch? Waarom zoo vragen we ons af moet de voorlichting zich uitstrekken tot de onderscheiding van de eetbare en vergiftige sporten? De meeste rampen worden veroorzaakt door menschen die meenden te weten, maar achteraf en te laat tot de conclusie kwamen, dat ze zich hadden vergist. Wil men het publiek attendeeren op de typische en eigene schoonheid van paddenstoelen, goed! En was er sprake van hongersnood, althans van een ge brek aan goede voedingsmiddelen of zouden zwammen een bepaalde genees krachtige waarde hebben dan zou men de kwade kansen met de goede moeten aanvaarden, zooveel mogelijk maatregelen nemende om de schade ge ring te houden. Maar er is eten genoeg in ons land, er zijn tal van voedingsmiddelen, welke voedzamer zijn, gemakkelijker te kwee- ken of te vinden, goedkooper aan te schaffen en gegarandeerd onschadelijk. Waarom moet men in de z e omstan digheden de menschen attendee ren op de eetbaarheid van de schaarsche paddestoelen, waarvan verscheidene soorten nochtans uiterst giftig zijn? Het schijnt, dat ook in den modernen mensch nog altijd iets van den ouden Adam schuilt, die in het Paradijs de vrije beschikking kreeg over alle voortbreng selen des velds en'heel een dierenwereld aan zich onderworpen wist, maar zich nochtans liet verleiden om te proeven van de eene vrucht, welke hem was ver boden. Het is onredelijk, dat we in en ten aanzien van het leven risico’s aanvaar den, welke onnoodig zijn. Het advies van de paddenstoelenken ners: „Eerst weten en dan eten” is ver keerd en gevaarlijk. Nooit is een mensch er zeker van, dat hij inderdaad wéét. Er is andere goede en onschadelijke voeding te over in ons land: En daarom hooren we ons te houden aan den regel: eet nooit paddenstoelen, want die kun nen vergiftig zijn. De debacle van den Volken bond. Zal Rusland ingrij pen? Het bezoek van Mus- solinL We willen niet in Uw herinnering te rugroepen de groote mate van instem ming, waarmee jaren geleden het initia tief van een Volkenbond in bijna alle landen is begroet. Die stichting zou ons kunnen brengen tot een betere samenle ving het „nooit meer oorlog” werd in alle toonaarden bezongen. De Volkenbond, dat was of moest worden het ideale beeld van eenheid, de bekroning van de Westersche bescha ving, de steunpilaar van het blanke ras tegen het niet denkbeeldige gele ge vaar. maar och, laten we zoo spoe dig mogelijk die toekomstdroomen vaar wel zeggen en de nuchtere feiten uit onze dagen aanhalen als een overtuigend bewijs, dat het met die hooggeroemde Westersche beschaving hopeloos in de war begint te geraken. De tijd, dat de bij den Bond aangesloten mogendheden de opkomende kwesties via dit instituut lieten behandelen, ligt reeds ver achter ons. Sedert de oprichting van den Vol kenbond is de oorlog niet van de lucht geweest en momenteel staan we weer veel dichter bij een wereldoorlog dan enkele jaren geleden. We willen daarover straks nog iets zeggen. Wat ons vandaag in verband met die Volkenbond allereerst met ver ontwaardiging vervult is het misschien ook niet door onze lezers voldoende ge- Leden der Staten-GeneraaL Mij wederom in Uw midden bevin dend gevoel Ik allereerst behoefte uiting te geven aan Mijn gevoelens van dankbaarheid voor de tot dusver voortschrijdende verbetering in het economische leven hier te lande. Deze verbetering in belangrijke deelen van het bedrijfsleven verlevendigt de hoop, aanleiding geeft, en krachtige handha- dat de nog steeds omvangrijke werk loosheid geleidelijk zal worden inge perkt. Alle maatregelen, die der Regeering doelmatig voorkomen om het proces van herstel uit de langdurige depressie te bevorderen, zullen harerzijds wor den genomen of aan Uwe goedkeuring regeling onderworpen. De ontwikkeling van den economi- schen toestand in Nederlandsch-Indië geeft reden tot voldoening; in het gun- tig verloop van de opbrengst der Landsmiddelen weerspiegelt zich de al lerwegen ingetreden opleving in land bouw, handel, nijverheid en scheep vaart, waartoe mede bijdroegen de over karakter, hetwelk het algemeen bevredigende oogsten van de voedselgewassen der inheem- sche bevolking. Het stemt Mij tot verheugenis, dat als gevolg daarvan thans weder een stijging valt waar te nemen van het welvaartspeil der bevolking van Ne- derlandsch-Indië en dat een begin kon worden gemaakt met de verlaging van de op haar rustende lasten. De ruimer vloeiende middelen geven gelegenheid in meerdere mate dan de laatste jaren het geval kon zijn, gelden beschikbaar te stellen voor de bevordering van de geestelijke en stoffelijke belangen der bevolking. Door toepassing van daartoe ge- eigende middelen zal ernstig worden gestreefd naar verbreeding en verster king van de economische basis, ten einde die voor de toekomst beter be stand te doen zijn tegen schokken, al§ welke in de laatste jaren werden on dervonden. Hoewel in Suriname een lichte ver betering, zoowel bij den in- en uitvoer als bij de voornaamste cultures viel op te merken, bleef de economische en fi- nanciëele toestand van dat gewest nog weinig bevredigend, in tegenstelling met dien van Curasao, aan welk ge biedsdeel te wereldcrisis schier onge merkt is voorbijgegaan. is een vertrouwenszaak. Daarom naar ’t van ouds bekende adres Grootzand 18 S N E EK DE ZAAK voor Optiek, Bandages, Staalwaren en Verplegings-Artikelen Woensdag 22 September 1937 No, 74 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 ving van het gezag. Eerbiediging van de vrijheid van godsdienst en van ge weten, en handhaving van den recht- matigen volksinvloed op het landsbe stuur blijven hechte pijlers van ons volksbestaan. De Regeering overweegt een nadere van het vereenigingsrecht, ter bevordering van een meer werkdadig repressief toezicht, naar de reeds thans in de wet neergelegde normen van openbare orde en goede zeden. '1 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1