Buit enlandsclie Revue. Brillen Breukbanden Buikgordels Elastieken Kousen P. LUBTER lil. V. UIERFf De Bolswardsche Courant en Westergoo HOFSTEDE Reparatie GOKLUSTEN. 33^Ê Jaargang Woensdag 5 October 1937 No. 78 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD 3.50 DE BEIJER. Stadsnieuws. Groote voorraad Onderdeelen en Banden 10 °|0 korting Het Deste en vertrouwde adres voor 2 p o 2 cd w Duffel Velours-Diagonaal Persianer Bouclé Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 ER IS WERK GENOEG. Ad ver ten tl fin per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. LEDIGHEID BLIJFT DES DUIVELS OORKUSSEN. Speciale inrichting voor aan alle merken Automobielen sproken worden, waarbij wel zal blijken, dat de rechtervleugel over de meeste aanhangers beschikt. Ten slotte willen we U nog even ver tellen, dat de onbekende duikboot, waar aan we de eerste helft van deze revue wijdden, plotseling weer in de Spaansche wateren verschenen is en Engelsche tor pedojagers heeft aangevallen. De Engelsche oorlogsschepen zijn on middellijk de achtervolging begonnen. Dergelijke incidenten scheppen een nerveuse stemming, die zoo licht tot on beraden stappen aanleiding kan geven. Bij aankoop van minstens f4.00 GRATIS een knippatroon van IDA DE LEEUWvan Rees bovendien btf contante betaling Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Mussolini’s reis. Fascisme en Communisme. - Frankrijks zor gen. De Engelsche labour- partij. We hebben in onze vorige revue en kele oogenblikken uitvoerig stilgestaan bij de zegetocht die de Italiaansche dic tator in het land van zijn collega Hitler gemaakt heeft. De onderdeelen van deze massa-demonstratie waren uitstekend in elkaar gezet en de indruk, die de Duce van het volk heeft meegenomen, is zeer bevredigend. Als een der meest belang rijke momenten van dit bezoek kan men zeker noemen de grootsche militaire machtsontplooiing en het bezoek aan de Krupp-fabrieken. Dat was een kolfje naar de hand van den Italiaanschen dic tator. In het laatst der vorige week is Mus solini weer teruggereisd en toen heeft het fascistische Italië met niet minder geestdrift den leider gehuldigd. In de wereldpers duiken nu verschillende be richten op, die nader het doel van de as Rome-Berlijn omschrijven. Officieel heet dit bezoek het bevorderen van den we reldvrede, maar ook duiken er onder die vele berichten enkele mededeellngen op, die een geheel andere beteekenis aan dit -bezoek willen geven. Welke precies de oogmerken van beide dictators uitmaken is moeilijk te zeggen, vastgesteld mag echter, dat naast versteviging van vriend- schapbanden, de verbreiding van de fas cistische gedachte over Europa niet vreemd aan dit bezoek geweest is. Onwillekeurig denken we hierbij direct aan Spanje waar tusschen deze beide Vraagt onze Stalen-collectie droevig licht op de mentaliteit van re geerders en volk. Bij al de problemen die een onderdeel vormen van ’t wereldgebeuren, bestaan voor elk land afzonderlijk ook nog van die moeilijkheden, die het economisch en politieke leven ten volle beheerschen. Voor Frankrijk is dit speciaal de finan- cieele kwestie. Reeds enkele jaren werkt men in Frankrijk met steeds stijgende tekorten en het is reeds een heksentoer Wanneer de legersterkte plots moet worden verdubbeld, het militaire be roepskader daartoe belangrijk uitgebreid, kazemeeringsgelegenheid in verschillen de steden geschapen, de oorlogsvloot aanzienlijk versterkt, als dat alles plotseling blijkt te moeten en op het oogenblik nog niet te schatten tientallen millioenen kost, dan besluit de regeering te doen, wat noodig is. Het geld komt er! Dat is alles goed en wel. We stellen ons op het standpunt, dat onze onafhan kelijkheid en onze geestelijke vrijheid het verdedigen waard zijn en dat dus de voorbereiding dier verdediging te inten siever dient te zijn, naarmate het gevaar van een bedreiging grooter wordt. Laten we echter erkennen, dat het vraagstuk der werkloosheid even dringend een oplossing vereischt als dat onzer nationale verdediging. En daar voor moet het geld evenzeer worden gevonden. Werkloozenzorg mag niet bestaan uit het geven van wat guldens voor huishuur, brood en kleeding. We moeten inzien, dat zonder werk te zijn eigenlijk nog erger is dan broodeloos te wezen. Honger bedreigt de lichamen, werkloosheid bedreigt geest en karakter. Natuurlijk het is onmogelijk om den werklooze te laten vergaan van den hon ger! Maar het is nog erger, als we hem laten vergaan naar den geest Er kome arbeid voor wie zonder zijn. In dót opzicht hebben we maar dan ook in dat opzicht alleen van Duitschland te leeren. Of de gelegenheid er toe kunstmatig is geschapen of niet, dat is niet het belangrijkste. Maar de Duitsche arbeider heeft werk. En dat van de huidige Nederlandsche regeering nog geen plan is vernomen om het ook in ons land zóó ver te bren gen, dat kan worden gezegd: de Neder landsche arbeider krijgt werk dót is de groote teleurstelling van velen, die vertrouwen hadden in den socialen inslag van dit kabinet. ken, temeer brengt dit moeilijkheden me de, wanneer men voor bewapening zulke enorme sommen uittrekt. Op de begroe ting van 1938 staat ’n bedrag van 11.380 millioen franc voor bewapening, d&t is nog 1790 millioen meer dan het vorig jaar. Voor openbare werken werd uitge trokken 13630 millioen. Aan het slot van de toelichting op deze begrooting lezer we, dat de franc alleen dan buiten ge vaar kan worden gesteld, wanneer alle Franschen toestemmen in een uiterste krachtsinspanning. De tegenstelling is wel groot. Soberheid prediken en meer dan 11 duizend millioen uitgeven voor bewapening. Ook voor Engeland geeft het bewape- ningsprobleem zijn bijzondere zorgen, nu niet zoozeer van financieele aard. De En- gelschen kunnen zich nog de weelde van een krachtige bewapening veroorloven, hoewel ook nu reeds in sommige kringen de meening overheerscht, dat dit geld voor nuttiger doeleinden besteed kon worden. De Engelsche Labourpartij die men wat zijn doelstelling betreft, wel eens met onze arbeiderspartij vergelijkt, voelt dit bewapeningsprobleem als een interne kwestie. Momenteel overheer- schen een viertal stroomingen, de rech tervleugel bestaande uit diegenen die van oordeel zijn, dat een niet bewapend land eenvoudig niet bestaan kan en de groep voor wie de eenheid in de partij alles is en die dus als het moet de bewapening maar op den koop toenemen. Hiertegen over staat de linkervleugel, onder lei ding van Sir Stafford Cripps en de groep onder leiding van Landsbury. Op het binnenkort te houden Labour- De Gemeenteraad kocht In zijn laatste vergadering, 28 September, o.m. de beier aan van het R.K. Armbestuur. Het huis staat in de Witheerenstraat no. 10. Het zal worden afgebroken met het naastge legen pand en twee er over liggende. En er zal ontstaan een bijerplein. De auto’s waar tegenwoordig alles om draait, krij gen er een parkeerplaatsje? In ieder ge val is dit wel zeker, dat de bevolking van de naastbij gelegen gemeentescholen er gaarne verwijlen zullen, liever dan op de kleine speelplaats. Enkele stadgenooten weten te vertel len, van een andere beijer. Die stond op de Kleine Hoogstraat. Reeds jaren staal daar nu een behoorlijk huis en zijn we wel ingelicht, dan wordt dit nu bewoond door den heer Van der Kuur. En dan is er, dat is zeker, nog een derde beijer geweest, maar daarover straks. De woordvorm beier is niet gemak kelijk in een woordenboek te vinden. Het is een oud woord en de schrijfwijze is zeer verschillend. Soms is het baaierd, dan weer beiaard of wel beijerd en beierd. In Bolsward laat men in de uitspraak ook de d weg. In het Fransch zou een woord bayart af geleid zijn van bay, wel woord verband zou houden met auberge (herberg). Ook werd er een soort gildehuis mee aange duid. Enkele taalkenners zien in ’t woord bay een verband met de Engelsche woorden horse-bay en sick-bay, welk laatste woord een ziekenkamer op een schip zou beteekenen. De beteekenis van baaierd of beierd is die van passantenhuis, waar behoeftige vreemdelingen tijdelijk onder dak konden komen. Te Arnhem was een beierd bij ’t St. Catharina Gasthuis. Hier kregen pas- seerende armen voor twee nachten on derdak. Te Lelden werd aan bedelaars en land- loopers slechts een nachtverblijf toege staan. Geen bedelaars zouden in de beijl aard worden ontvangen, als met een tee- 14e ORGELCONCERT. Het behoeft geen betoog, dat de jaar- lijksche terugkeer der Strijkklasse van Sterck’s school voor serieuze Muziek-be- oefening” hier en in wijde omgeving der stad de grootst mogelijke waardeering ontmoet. Het mooie sympathieke gedicht van Joh. Couperus (in het blad van Vrijdag) was daarvan een symptoom, en inen be hoeft het oor maar te luisteren te leg gen om allerwega de verwachting te hoe ren uitspreken, dat er iets heel moois te hooren zal zijn. Inderdaad. Wat Sterck met dit ensemble ten gehoore brengt is welgekozen, technisch goed verzorgd tot in de gelijke beweging der strijkstokken toe en van prima artistieke opvatting. De klank van het ensemble lijkt ons (ten minste in de acoustiek van de Martini kerk) op bijna ideale wijze gecultiveerd, de directiegebaren van den leider zijn pittig en suggestief, en er is dan ook geen enkele reden waarom wij onze be wondering zouden verhelen. Want dit strijkorkest toch bestaat uit leerlingen en niet uit vakmusici, al zou men dit bijna gelooven. Het kwantum taaie ar beid, tact, oordeelkundige leiding, dat aan zulk ’n prestatie voorafgaat, moet respectabel zijn. En we kunnen dan ook niet anders zeggen dan Salvatore Sterck gelukwenschen zoowel met zijn leiders capaciteiten als met deze toegewijde klasse van jongelieden, wier uitmunten de geest hem in staat stelt zulke resul taten te bereiken. Van Bach’s H moll- wereldbeschouyyingen, n.l. het fascisme en het communisme, een verwoede strijd gestreden wordt. De Engelsche bladen brengen de Spaansche oorlog en het be zoek van de Duce in onderling verband. Volgens de Manchester Guardian zijn Hitler en Mussolini overeengekomen dat nog eenmaal een groot offensief in Spanje ontketend zal worden. In de komende weken zal Madrid blootstaan aan de moordende aanvallen van Italiaansche en Duitsche luchtstrijd krachten, en dat met zulk een hevigheid, dat; de bevolking gedemoraliseerd-en ver zwakt, de Italiaansche soldaten, die daarna de stad zullen bestormen, als be vrijders zal inhuldigen. In Berlijn en Rome rekent men er op, dat de stad binnen twee maanden zal vallen. Hoewel deze val nog niet het einde van den burgerkrijg, zooals men dit noemt, behoeft te beteekenen, zit er toch wel zooveel moreele waarde in, dat dan de regeering van Franco door meer deren erkend kan worden. Die wereldstrijd tusschen de twee groote wereldbeschouwingen is het groo te probleem van onzen tijd. Wat baat het of een niet inmengingscommissle plannen beraamt of een contrOle commis sie hooge onkosten maakt voor het pa trouilleren van oorlogsschepen ten ein de de handelsvloot te beveiligen; als in de Middellandsche Zee duikbooten van onbekende nationaliteit de koopvaarders torpedeeren? Zijn dit Spaansche duik booten of Italiaansche, Russische, Duit sche of Fransche? Men wantrouwt elkaar en geeft over en weer de schuld. Datzelf de wantrouwen, die onzekerheid, vinden we ook in den strijd in het Verre Oosten. De groote en door Japan niet verwachte tegenstand van het Chineesche leger ont wikkelt bij de Japansche legerleiding het vermoeden, dat in stilte Rusland de Chi- neezen steunt. Trouwens, de groote le germacht door Rusland aan de grens van Mandsjoekwo op de been gehouden, vormt voor Japan een voortdurende en nerveuse bedreiging van de bij een vori ge gelegenheid van China gestolen pro vincies. Een zeer sterke troepenmacht moet nu door Japan ter beveiliging van deze grensstrook gereserveerd worden. Is er uiteindelijk kans op beëindiging van dit conflict? zullen velen zich afvragen. Wij voor ons gelooven, dat men voor alsnog rekening dient te houden met een zeer langen duur, maar ook dat het ge vaar van uitbreiding nog lang niet gewe ken is. Wat bij deze oorlog het meeste treft, is de cynische wijze, waarop men niet militair versterkte steden met brand bommen uit vliegtuigen bestookt en daardoor de weerlooze bevolking niet al leen bij duizenden vermoordt, maar de overblijvenden blootstelt aan de ver schrikkingen van de beide trawanten van den oorlog, de ziekte en hongersnood. Dat in onze zoogenaamde beschaafde sa menleving zoo iets mogelijk is, werpt een Een droef tijdsbeeld: de politie deed een inval in een particulier huis te Rot terdam en treft daar tien bezoekers aan, die zich bezig houden met gokken. Met „zwaari’-gokkenl Allen bleken steun trekkers. Meermalen hadden de bezoe kers in dit huis niet alleen hun heele steunbedrag verloren, maar ook het geld, dat ze in den lommerd hadden ge kregen op de kleeren van zich, van vrouw en kinderen. Een der slachtoffers, die de wanhoop nabij was gekomen, had ’t be drijf uiteindelijk verraden aan de politie. Deze dingen gebeuren helaas meer en zijn voor wat de groote stad betreft, zelfs eenigszins symptomatisch. De gok kende steuntrekker. Hoe moeten we dit verschijnsel be- oordeelen? Er zullen menschen zijn, die het ver goelijken. Ze zullen geAvagen van de „zwarte armoe”, waaraan de werklooze is overgeleverd, van ’t vele dat hij tekort komt; van zijn nood. Langs legalen weg zal hij nimmer kunnen voorzien in de aanschaffing van dingen, die zijn huisge zin zoo dringend behoeft. Hij moet een dief worden, óf en nu zijn we er ’n kansspel spelen, dat hem met het verlies van het allerlaatste bedreigt, wat hij het zijne kan noemen, maar even eens de mogelijkheid openlaat om zijn bezit te vermeerderen en lang gekoester de wensch ente bevredigen. Zóó zou men met goeden wil en ide- eelen zin, de dingen kunnen verkla ren. Maar de werkelijkheid is anders. De Nederlandsche werklooze heeft over het algemeen nog genoeg gezond ver stand en daarnaast voldoenden steun om het „zekere”, dat hij voor de volle 100 b e h o e f t, tot inzet te gaan maken van het onzekere. Trouwens, als wanhoop tot gokken moest voeren, dan zou men de speelholen op ’t platteland moeten zoe ken, waar de nood der werkloozen heel wat grooter is dan die in de stad. De werkelijke oorzaak van de speel woede van de stedelijke werkloozen, is de verveling, gevolg van den lediggang. De werklooze van het platteland bewerkt zijn stukje grond om te trachten aldus nog eenigszins te voorzien in het tekort op zijn inkomen. Al zou hem dat werken om de directe uitkomsten er van, niet baten de bezigheid op zich zelf is winst voor hem: hij behoudt het gevoel van te kunnen blijven vechten tegen de armoe; zijn karakter en geest blijven sterk. Geen mensch, hoe sterke persoonlijk heid hij ook moge zijn, is op den duur tegen den demoraliseerenden invloed van den lediggang bestand. Kaarten, dobbe len, gokken in het algemeen, zijn de din gen, waarnaar men grijpt om de verve ling te verdrijven. Ze prikkelen het ge moed en wekken een spanning, welke de werkelijkheid doet vergeten en onwe zenlijke, maar blije suggesties wekt. Het is toch zoo ontzettend jammer voor de moraliteit van ons volk, dat de regeering niet veel meer vasthoudt aan den regel: steun aan den werklooze door werkverschaffing. Er zijn daarvoor ob jecten genoeg. De rouleering is dan ook niet ingesteld, omdat er onvoldoende ge legenheid was voor plaatsing in de werk verschaffing, maar omdat de regeering een bepaald bedrag op de werkloozen zorg meende te moeten bezuinigen. De „steun” immers, is over het algemeen enkele guldens per week minder dan het loon in de werkverschaffing. Maar hoeveel bederf van het karakter kost het doemen tot den lediggang niet aan tien duizenden van ons volk? OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 ken van den Passantenmeester en niet langer als voor een nacht logeeren. In een rechtsgeleerde verhandeling met betrekking tot een proces, tegen de ge meente Bolsward gevoerd, werd het woord beijerd eens omschreven als de benaming voor een gelagkamer of ge- meene haard. Te Leeuwarden diende de beijer als passantenhuis, ziekenhuis, militair hospi taal, armhuis en weeshuis. R. Visscher de begrooting op papier sluitend te ma- schreef ’n zeer uitvoerige en omvangrijke geschiedenis van het St. Anthony Gast huis te Leeuwarden. Het werk bevat alle oude stukken uit het archief van die stichting en vormt daardoor een bron voor de kennis van het oud-friesch. De schrijver meent, dat de beijer in de hoofd stad van onze provincie de oudste vorm is van het Gasthuis aldaar. Dit staat vast, dat in oude tijden wei nig herbergen voorkwamen. De reizigers vroegen toegang tot een klooster. Als later de herben de rijken, die betalen, opnemen, rest den armen den ouden vorm van logies. Misschien mag men een beijer zien als het restant van het nacht verblijf, dat pro deo gegeven werd.- Werd er in het voorgaande een ver band gelegd tusschen een beijer en een gasthuis, ook te Bolsward, dat eenmaal drie gasthuizen binnen hare wallen telde, is dat verband gebleken. Welke van de drie gasthuizen de zorg voor de beijer of beijers droeg is niet meer na te gaan. Ja, het is onbekend, wat er van de gast huizen werd. Slechts een is er van over gebleven. Uit de archieven van deze stichting blijktechter zeer duidelijk het verband met de oude beijer, waarvan reeds werd gesproken. In 1643 komt voor in het Rekenboek als „Loon voor de beijerva- der Michil 5 Car gids en 12 st.” Verder herhaaldelijk een post voor stroo voor de beijer. De bewoners moesten dus op stroo slapen. Verder staat er: „Op 20 Martij 1669 is in ’t Gasthuis boelgoet gheholden van het old holt van de beier en heeft opghe- bracht tien gul. fijf st en acht p hier is afghegaen voor de oncosten tve gul Es congres zal deze moeilijke kwestie be- bi mi ontfangen acht gul, fijf st en acht p folgens het boekregister mi van de on der wachtmeester frerik Jaen onder sijn hand owerghelewert twelck isck hier bi fertone.8-5-8. Voorts komt de volgende post voor: Op 21 Martij 1669 ontfangen opre kenschap van de olde steen van de beier van harmen piers wonende tot maekum als coper acht silweren ducatons is fijf en twintig C C gul en fier st noch in folie betalinge twe ducatons is een gul en ses st.31-10-0. Hieruit blijkt met zekerheid dat het Gasthuis te Bolsward eenmaal beheerder en eigenaar van de beijer is geweest. Waarschijnlijk is deze instelling in 1692 tot den grond afgebroken. Zeker is het, dat al heel langen tijd het Gasthuis niets meer met de beijer heeft uit te staan gehad. En of er eenig verband is tusschen het Gasthuis en de beijer op de Hoogstraat valt moeilijk te beantwoorden. Dat er eenig verband be stond met de nu af te breken beijer is zoo goed als zeker met neen te beant-> woorden. Bouclé 140 cM. breed, 2 20 I.OU Tweed 140 cM. breed i or. zuiver wol 2.50, 1.95, LöU In ’t bijzonder maken we U attent op de volgende 3 kwaliteiten een extra zware zuiver wollen kwaliteit een pracht kwaliteit in 3 mode-tinten Z./j zeldzaam mooi in 6 kleuren enz. is en blijft GROOTZAND 18 SN EEK E" -c CD ea K - B ■Md. B CD B CD CD c CX CX O o o 0 N CD S» w. 0 0 P- 2 CD 2 CD 0 fflanlelslollen een zeer uitgebreide collectie DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen cd B pr c: cd Oro. 0 0 0 0 o

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1