M0HSI0FFEI1 P. LUÜTER Buit eniandsche Revue. Belastingzaken III. V. d. UIERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen NU DE AVONDEN LANGER WORDEN. 10’lc korting by contante betaling 33^ Jaargang Woensdag 13 October 1937 No. 80 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden Stadsnieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 NAAR DE VERGADERING. Ratiné 1.55 1.60 1.60 1.70 1.95 Mg. Advertent!neper regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Door te veel vergaderen wordt de opkomst der leden steeds minder en dat wekt een depressie-stemming, waaraan de vereeniging als zoodanig ten onder gaat. of bezorgen ons buikpijn al naar gelang het uitkomt. Kan het onbeschaamder en cynischer gezegd? en wordt het niet hoog tijd, dat dergelijke menschen eens op gevoelige wijze worden afgestraft? Ze vormen een blijvend gevaar voor den wereldvrede. Onwillekeurig gaan onze gedachten van Italië naar Japan, waar we dezelfde mentaliteit aantreffen. De niet verklaar de oorlog aan China is een strafexpe ditie, zooals indertijd Italië met Abessi- nië heeft gedaan. Het behoeft ons niet te verwonderen, dat Mussolini de Japan- sche actie in alle opzichten goedkeurt. De Italiaansche ambassadeur te Tokio heeft een bezoek gebracht aan den on- der-minister van buitenlandsche zaken teneinde hem te verzoeken het Japansche volk mede te deelen, dat het Italiaansche volk zich onder leiding van Mussolini hecht aaneensluit om volledigen steun te verleenen aan de Japansche actie in China, die niets anders is dan de uit oefening van het wettige recht op zelf verdediging. Dat recht van zelfverdediging is het juist, waaruit alle oorlogen ontstaan zijn. Er is immers altijd een der twee partijen noodig voor een oorlog die zich op zelf verdediging beroept; óf de aanvaller zooals indertijd Italië en nu weer Japan, óf de aangevallenen, zooals Abessinië en China. Dat is dan zeker ook het geheim van de vele oorlogen waaraan de geschiede nis zoo rijk is. Speciale inrichting.voor We brengen dit seizoen een collectie JAPONSTOFFEN, die alles overtreft. De collectie effen Wol, om vat o.a. i Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Lecsgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Er zijn over het algemeen ook veel te veel „feestelijke” bijeenkomsten. Men grijpt deze als middel aan om „de band tusschen de leden te versterken”. Ook met deze bijeenkomsten moet men niet overdrijven. Zet liever ééns in 'de paar jaren iets goeds in elkaar, dat „klinkt als een klok” niet wat het lawaai, maar de welluidendheid betreft dan herhaaldelijk de „gezellige avondjes” te beleggen met een jammerhoutje als mu ziek en het optreden van den schoenma ker, die in zijn vrije avonduren humorist poogt te zijn. Aan één goed ge slaagd feest blijft de dankbare herin nering meerdere jaren bewaard. Ware het niet, dat ons land veel te veel vereenigingen telt, dan zouden we de oprichting willen voorstaan van een Vereeniging tot Cultiveering van Veree- nigings-Feesten. Er is op dat gebied heel wat te doen. Dat wordt o.m. ingezien door de leiders van de S. D. A P. en de moderne vak beweging, die dezer dagen alle instanties hunner oganisaties hebben bijeengeroe pen om over de middelen tot verhooging van de feestcultuur te beraadslagen. Koos Vorrink herinnerde er in die ver gadering aan, dat het tijd werd, dat aan de programma’s van feestelijke bijeen komsten hoogere eischen worden gesteld dan vroeger. In de feestbijeenkomsten onzer bewe ging bedrijft men dikwijls nog allerhan de „Schund” zoo zei hij blijkens het verslag in het „Volk”. In plaats van propaganda maakt men daarmee contra- propaganda. En wanneer men meent, dat uit het „succes” van zulk speculeeren op de lagere instincten van het publiek zou moeten worden afgeleid, dat dit het peil van ons publiek is, is men ernaast. Spreker hekelde de artisten, die heele en halve dubbelzinnigheden debiteeren, maar nog verderfelijker achtte hij het sentimenteele gedoe: „het stukje met den lach en de traan”. Dergelijke rommel verstikt het echte, eerlijke gevoel en de zuivering van ons gevoelsleven is van de grootste beteekenis. Hiermee wil Vor- ring natuurlijk niet gezegd hebben, dat hij den echten gezonden humor veroor deelt, integendeel. Dat zijn uitspraken, waarmee men ook bij de organisatie van niet-socialistische vereenigingsfeesten rekening kan hou den. Nu het winterseizoen is begonnen, wenschen we onzen lezers véél gezellige huiselijkheid. Laat deze echter niemand weerhouden om de plichten te vervullen, welke zijn beginsels hem opleggen. Be zoekt zooveel mogelijk de vergaderingen en feesten, welke noodig, gewenscht, al thans te apprecieeren zijn. Laat de besturen echter matiging be trachten bij het „verzamelen blazen”. Als dit sein te vaak en te onnoodig klinkt, zullen steeds minder menschen er naar luisteren. Actie naar buiten kan soms noodig zijn, maar ze geschiedt ten slotte om de welvaart naar binnen. Een der voor naamste voorwaarden voor onze geeste lijke en maatschappelijke welvaart, is ’n gaaf en intens gezinsleven. 130 cM. breed 1.40 Perletta een extrA zware kwal. 130 cM. breed Velours-Rayé 130 cM. breed Frisette-Rayé 130 cM. breed Georgette-Cloqué 130 cM. breed Goudcrêpe-Curré 130 cM. breed uitnoodiging van Engeland en Frankrijk af, omdat zij bespreking der non-inter- ventie vraagstukken op een drie-mo- gendheden-conferentie nutteloos acht zonder Duitschland, zegt Mussolini). De vraag boven gesteld is nu des te actueeler. Staat de mobilisatie van Italië in verband met de weigering aan bedoel de conferentie deel te nemen? Wil Italië, nu de toestand in Spanje zoowat een evenwichtsstadium inneemt, dit forcee- ren door meer troepen en materiaal? Zoo ja, wat zullen Engeland en Frank rijk in dat geval doen? Allemaal vragen waarop men maar niet zonder meer een antwoord kan geven. Hoogstens mogen we veronderstellen, dat Frankrijk en En geland hun neutraliteit ten opzichte van Spanje zullen opheffen en de Fransch- Spaansche grens openstellen voor vrij willigers en materiaal of wilt u het con creter gezegd, voor Franscha en Engel- sche soldaten en materiaal? Dan begint pas de strijd voorgoed, want de inzet is dan niet de een of andere partij in Spanje, maar de strijd van democratie tegen fascisme. Het is hoog spel dat momenteel door Mussolini gespeeld wordt, tenminste voor ons, die met een nuchtere kijk op het wereldgebeuren de toestand overzien. Menschen met een mentaliteit zooals Mussolini, zien de zaak anders; de brute kracht is de hoogste wet, het tijdperk van het oude heidendom herleeft. Weet ge wat Mussolini zegt over het door de geheele beschaafde wereld verafschuwde feit van de door Japansche vliegtuigen vermoorde bevolking van niet versterkte Chineesche steden? Het geroep van ver- HET GEHALTE VAN FEESTELIJKE BIJEENKOMSTEN. Ieder mensch met een beetje sociaal gevoel en een weinig temperament heeft een tijd meegemaakt in zijn leven, dat „de beweging” hem te pakken had. Dan ijverde hij in vurigen ijver en gedreven door een heilige overtuiging voor de ver heffing van zijn volk en zijn klasse of voor onderscheidene andere schoone doeleinden, als: geheelonthouding, die renbescherming, het zwakke kind, be houd van landschapsschoon, esperanto, be- of ontwapening, enz. enz. Beroepshalve heb ik aaneengesloten reeksen van avonden vergaderingen, de monstraties en be|toogingen verslagen, waarop ik veelal dezelfde gezichten zag. Het zijn dikwijls dezelfde menschen, die ijveren vóór hoogere loonen, tegen den alcohol, vóór een wereldhulptaal, tegen dit en vóór dat alles tesamen om de positie van den mensch te verbeteren en meer geluk te brengen in de gezinnen. Avond aan avond staan zij op de bres voor de goede zaak, slaan zich op de mannenborst en gispen in felle bewoor dingen de thuisblijvers, die stiekem aan de kachel zijn blijven zitten en anderen de kastanjes uit het vuur laten halen. Klaploopersl Inmiddels vergeten de vuurvreters dat ze zelf een gezin hebben, aan hetwelk ze het geluk van de aanwezigheid en bemoeiing van den vader onthouden. Ze strijden voor den eigen haard, maar ko men alleen thuis om te maffen. LAATSTE ORGELCONCERT. Dit concert was geheel gewijd aan Mendelssohn. Diens 6e Orgelsonate met de beroemde variaties op de strophen van het „Vater unser” (iedere variatie op zich zelf is al een prachtig koraal- voorspel op het „Gebed des Heeren”) dan de Fuga en het melodieus-zingende Andante, het zijn eigenlijk allemaal liederen, die Mendelssohn zoo maar uit de pen schenen te vloeien. de groote belangen die Engeland heeft bij een rustige doorgang door de Mid- dellandsche Zee, eischt van dit land een meer dan gewone activiteit, maar maakt daarenboven de positie zoo uiterst moei lijk. Juist daarom is de Spaansche bur geroorlog niet een gewone strijd tus schen twee deelen van eenzelfde bevol king, maar een voorproefje van de inter nationale krachtmeeting, die hoe langer hoe meer nabij komt. Kenschetsend is het woord, dat Presi dent Roosevelt de vorige week sprak en waarin hij zoowel Engeland als Frankrijk waarschuwt voor het fascistische gevaar dat Europa bedreigt. Wanneer een man als Roosevelt spreekt van een gevaar, dan moet ons dit voorzoover we nog sympathiek staan tegenover het fascisme toch tot eenig nadenken stemmen. Zeer scherp heeft Roosevelt stelling genomen tegen de verwildering van het rechtsge voel. Het is noodzakelijk, aldus lezen we in die boodschap, dat aan de wereld het vertrouwen in het eens gegeven woord en de heiligheid der verdragen terug ge geven wordt. In het laatst der vorige week heeft eveneens de Engelsche minister-president Chamberlain een rede gehouden waarin hij o.m. verklaarde, dat het een zware misdaad tegenóver de menschheid is naar het geweld te grijpen in strijd met plechtig aangegane verdragen en zon der zelfs te pogen de geschillen door vreedzame besprekingen bij te leggen. Chamberlain beschouwt de rede van Roosevelt als een klaroenstoot. Onze wensch is (aldus Chamberlain verder) nog steeds het herstel van den vrede. Is die vredelievende sfeer ook bij de an deren mogendheden speciaal bij Duitsch land en Italië merkbaar? Geen sprake van; het is U waarschijnlijk reeds uit de buitenlandsche berichten in de bladen bekend, dat Italië in het geheim een be duidende troepenmacht mobiliseert. Ook weten we uit verschillende redevoeringen van Mussolini, dat er tienduizenden Ita lianen strijden aan Franco’s kant. Dit spelletje wordt nu Engeland en Frankrijk een beetje te bar en daarom is tot Italië het verzoek gericht deel te nemen aan een drie mogendheden conferentie ter behandeling der vrijwilligerskwestie in Spanje. Men begrijpt, dat de kwestie niet gaat over de enkele werkelijke vrijwilli gers, die in de Spaansche oorlog dienen, maar dat die bespreking zal moeten loe pen over de georganiseerde troepen macht door Italië tot Franco’s steun ge zonden. Welke mogelijkheden bestaan er nu, wanneer Mussolini niet van zins is aan die conferentie deel te nemen? (De laat ste berichten brengen reeds zekerheid betreffende deze vraag: Italië slaat de De strijd In Spanje en de be teekenis voor de geheele wereld. Het is niet zoozeer over de werkelijke krijgsverrichtingen in Spanje, dat we willen spreken, maar wel over de betee kenis die dit conflict voor de internatio nale politiek met zich meebrengt. Uit gaande van de stelling dat de oorlog in Spanje gefinancierd en gesteund wordt door andere dan Spaansche krachten (een stelling, die door niemand tegenge sproken zal worden) gaat natuurlijk de meeste belangstelling uit naar die mo gendheden, die niet officieel als de in- standhouders van dit conflict beschouwd mogen worden. Voor het fascistische deel van Spanje zijn dit Italië en Duitschland, voor het andere deel Rusland en Frankrijk. Daar blijven over enkele kleinere neutrale sta ten, die voor de eene helft zullen trach ten neutraal te blijven en voor de andere helft meedraaien met de meest begun stigden in dit conflict. Blijven per slot van rekening over twee oogenschijnlijk neutrale Staten Amerika en Engeland. Die neutraliteit is evenwel maar schijn, VERPLAATSING VERZEKERINGS-MIJ. „DE PHILANTHROOP”. Hoewel ons van de zijde der Directie van deze Maatschappij de vorige Vrijdag geen enkele bevestiging kon worden ge geven, nemen de bekende geruchten over verplaatsing een dermate vasten vorm aan, dat we van een niet-officieele ze kerheid mogen spreken. Het geheele bedrijf zal worden over geplaatst naar Rotterdam, waarmede tevens het geheele personeel uit onze stad vertrekt, in totaal een 8-tal gezin nen. Hiermede zal ruw geschat minstens een jaarlijksch loonbedrag van 25.000 gulden uit onze stad worden overgehe veld naar elders. Ik zou het nut van vereenigingen en vergaderingen niet graag betwisten; ze zijn de beste uitingen van gemeenschaps zin en heel wat goeds hebben we te danken aan organisatorisch ijveren. Maar er zijn ten dezen grenzen, welke gemakkelijk worden overschreden. Dik wijls verliezen we het doel uit het oog, doordat het middel beslag op ons legt. Alles wat we ondernemen dient ter ver hooging van het menschelijk geluk in zijn diepste beteekenis. Van dat menschelijk geluk is een harmonisch gezinsleven de basis. Nu we den wintertijd ingaan, denken we onwillekeurig aan de „gezellige lange avonden”, welke de huiselijkheid bevor deren. Buiten is het vaak koud en guur en dus worden de verschillende gezins leden onwillekeurig gedreven naar den huiselijken haard, waar men elkaar treft om het knappende vuur en onder de lich tende lamp. De winteravonden vormen het hoogtij van he familieleven. Is het nu wel goed en juist, als de leden van het gezin vader in het bij zonder herhaaldelijk worden wegge lokt door convocaties, welke aankondi gingen inhouden van wéér nieuwe ver gaderingen en bijeenkomsten? Van tijd tot tijd vergaderen is nóódig, maar vergaderen we over het algemeen niet veel te veel? Als ik tien vergade ringen heb bijgewoond, weet ik achteraf van minstens negen niet te zeggen, waar om ze eigenlijk werden belegd. „Opening, notulen, mededealingen, en ingekomen stukkeh, verslag van den penningmees ter, bestuursverkiezing wegens periodie ke aftreding, rondvraag en sluiting. Ik gaap, als ik aan het monotone verloop van al die bijeenkomsten denk. Als het bestuur in plaats van de convocatie een berichtje aan de leden had gezonden, dat de zaken der vereenigingen nog ge zond waren en de penningmeester nog niet met de kas op den loop was gegaan dan zouden de leden even wijs zijn ge weest als na het bezoeken van zoo’n vergadering. De besturen gaan te veel uit van de gedachten, dat ze hun activiteit moeten betoonen met het beleggen van verga deringen. Dat is volkomen onjuist. Eén jaarvergadering is over het algemeen voldoende en daarbuiten behooren de le den slechts te worden bijeengeroepen als er werkelijk iets b ij z o n de r s aan de hand is, waarover ze moeten worden geraadpleegd. De activiteit van ’t bestuur moet zich demonstreeren in de beharti ging der vereenigingsbelangen, zoolals deze in statuten en reglement zijn om schreven. nI A17 Eiken DONDERDAG Hl lik Zitting te BOLSWARD U Ij Uil Schildwijk 33 bij de Markt Bij aankoop van minstens f4.00 GRATIS een knippatroon van IDA DE LEEUWvan Rees bovendien Vraagt onze Stalen-collecties Zoo is het ook met zijn cantate „Lauda Sion”. Alles melodie. En daardoor reeds geen kerkstijl, die trouwens lang niet altijd te bewonderen is. Van de fragmen ten welke het Vrijz. Kerkkoor ten ge- hoore bracht, is Coro I met zijn gecom pliceerde fugatische bewerking ontegen zeggelijk het zwaarst, en werd technisch opmerkelijk goed uitgevoerd, een enkel onvermijdelijk vlekje daargelaten. Maar treffender nog, al is dit gedeelte minder moeielijk, vonden wij „Sit laus plena” waar de herhaling door het koor van elke phrase der sopraansoliste tel kens een prachtig effect sorteerde. Het orgaan van mej. J. Vonk eigent zich voor Mendelssohn zeer goed, wat vooral bleek in de sopraansolo „Caro cibus”. Haar stemgeluid, begeleid door een harmonium past al heel goed in deze lieflijke muziek, die eigenlijk niet juist den geest der tekstwoorden vertolkt. Im mers hier gaat het over het H. Sacrament des Avondmaals en dat wel in de zeer nadrukkelijke accentueering van de op vatting, voor welke Thomas van Aquino in zijn dagen ijverde (transsubstantiatie) We hadden dus van Mendelssohn eer der een melodie van geestdriftige apodic- tie mogen verwachten dan deze (hoe mooi ook) hierbij toch wel wat zoetelijk aandoende muziek. Bijzonder voldeed ons het kwartet „Bone Pastor”. De stemmen Vonk, de Jong, Brandenburg, Vormeer vormen we zenlijk een goed geheel, dat men moest trachten te behouden; bij veelvuldiger samenwerking ware er heel wat mee te bereiken. Zeer mooi was hier het slot „Amen” van het koor. Alzoo kan de wijfde kereltjes en de preeken van aarts- Vereeniging met voldoening op deze uit- bisschoppen maken ons aan het lachen voering terugzien. Toch achten wij het niet aan te bevelen dat zij zich op Ora- toriumterrein gaat begeven. Dit immers is een a capelle-koor en dus voor een werk als het onderhavige te klein. Ora- toriumzang vereischt een bezetting, die minstens dubbel zoo talrijk is. Voorts is de begeleiding geschreven voor orgel en orkest, welke laatste vooral een ge makkelijke steun pleegt te bieden aan de zangers. Die steun ontbrak nu geheel. Want dit werk te zingen met alleen een orgel (en nog wel boven het hoofd) is uiterst moeilijk; alreeds bij een gewoon vierstemmig koraalkoor, laat staan dan bij fugatisch-contrapuntische stemvoerin gen. Daarbij het gebrekkige spiegelcon- tact tusschen dirigent en organist (die steeds een ondeelbaar oogenblik voor moet wezen om op tijd te klinken) en we schromen niet deze goedgeslaagde uitvoering een krachttoer te noemen, die bij minder bekwame leiding kans op mis- lukken zou hebben geloopen. Want Alt is een geboren koorleider, dat is voor in siders terstond aan allerlei kleinigheden te bemerken. Hij is van alles wat koor zang aanbelangt voortreffelijk op de hoogte, getuige zijn rapporten in den Frieschen Bond. Zoo ook heeft hij van dit koor, waarvan als gewoonlijk de meesten geen muziekkennis zullen bezit ten, een gaaf en hoogst beschaafd en semble weten te maken, dat reeds menig een oogenblikken van verheffende schoonheid heeft geschonken. In een oratorium als „Lauda Sion” met orgelbegeleiding kunnen deze kwaliteiten niet tot hun recht komen. Hier kan geen sprake zijn van een artistieke voor dracht als bij a capellazang, die behalve de noten ook pleegt te openbaren wat er tusschen de noten staat. Hier geen pp’s van ontroerende pracht, geen teede- re accenten in voordracht en dictie, die we anders bij dit koor beluisteren. In „Lauda Sion” had ieder z’n partij te zingen en niet meer. De vondst van den heer Alt om de begeleiding van soli en kwartet door harmonium te doen ge schieden, was uitmuntend, maar minder goed was het, dit zelf te doen. Want dit staat niet. Een dirigent behoort daarvoor zijn menschen te hebben. Er ware te Bolsward (gehoord de verdienstelijke begeleiding van den heer I. Ettema aan het groote orgel) toch nog wel iemand te vinden geweest, die deze harmonium partij spelen kon? Crêpe Figureux 90 cM. breed 85 ct. Crêpe Barbe 130 cM. breed 1.30 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1