HET BEROEP OP HEI UOLK. P. LUniEH Buit enlandsche Revue. ZIJDEH STOFFER UI. U. A. UIERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo De uestigingsuiei Kleinbedrijf. Reparatie VOOR AUONDJAPOnnElt ZEER APARTE DESSIUS 33*£ Jaargang Woensdag 20 October 1937 No. 82 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden 10 °|o korting Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 ENKELE BEZWAREN. 0. Md. Advcrtcntll’n per regel Wocnsclagsnununcr 10 cent. Zatcrdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Speciale inrichting voor aan alle merken Automobielen ST. NICOLAAS-ACTIE IN BOLSWARD. Het verheugt ons te kunen mededee- len, dat het bestuur van de R.K. Midden stand „de Hanze” alhier gister, Maan dag reeds heeft vergaderd tot bespre king van een winkeliersactie met de a.s. St. Nicolaas. Zeer waarschijnlijk zal na deze ver gadering contact gezocht worden met de andere hier bestaande middenstandsver- eenigingen, om dan op korten termijn een dergelijke actie door een kleine com missie te laten uitwerken. Batig saldo De begrooting voor f 1178.05 - 1041.21 DE ST MAARTEN-OPTOCHT In aansluiting op ons bericht van de vorige week, kunnen we nu nog melden, dat reeds door enkele Bolswarders aar dige prijsjes voor deze optocht disponi bel zijn gesteld. De Commissie ver trouwt ook dit jaar op de vindingrijk heid van onze Bolswardsche moeders om deze keer weer met iets leuks in de costumeering de lichtstoet aantrekkelijk te maken. Volgende week hopen we de tijd van aangifte te kunnen pubiiceeren. De wel willende medewerking van het Stedelijk muziekcorps is de Commissie reeds toe gezegd. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Lccsgcld fr. p. p. per half jaar 11.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. By aankoop voor f4.00 GRATIS een knippatroon van IDA DE LEEUWvan Rees bovendien by contante betaling Vraagt onze Stalen-collecties Crêpe Veulen 90 cM. breed in 5 mode kleuren 1.15 Gouddruk Flamisol 90 cM. breed 1.251.10 Gouddruk Satin 90 cM. breed 1.65 GEEFT NOCHTANS MET MILDE HAND. I. In gesprekken met oudere en vooral met jonge toekomstige middenstanders blijkt telkens weer, dat de meesten over deze vestigingswet nog weinig begrip en dikwerf door onwetendheid een ge heel verkeerd oordeel over deze wet vormen. Het leek ons daarom goed in een serie korte artikelen die we gedu rende enkele weken in ons Dinsdagnum- mer plaatsen, de beteekenis van deze wet en haar waarde voor de midden standers uiteen te zetten. De vestigingswet kleinbedrijf of met de officieele titel genoemd: Wet inhou dende regelen betreffende het vestigen van inrichtingen, waarin eenige tak van detail-, handel-, ambacht- of kleine nij verheid zal worden uitgeoefend”, is op den 13den Maart 1937 door de Staten- Generaal aangenomen en op 9 April daaraan volgende in werking getreden. Deze door een zekere onbekendheid in middenstandskringen nog lang niet ge noeg gewaardeerde wet beoogt een rem te zetten op de meer dan ongewenschte toestanden die in de laatste jaren in het middenstandsbedrijf waren ontstaan. We willen voor vandaag eens enkele gre pen doen uit die allesbehalve verkies lijke toestand. Tot aan April van dit jaar was het aan ieder geoorloofd het terrein van het middenstandsbedrijf te betreden zonder dat men kon voldoen aan de allereen voudigste eisch van koopmanschap. Vakkennis die toch zeker voor elke win kelier geen overbodige weelde genoemd mag worden, werd niet vereischt. Voor al in een tijd dat velen door ontslag uit een betrekking zich zelf trachtten te hel pen door een of andere winkel te ope nen. Vooral in zulk een tijd is een toe name van het aantal winkelbedrijven on rustbarend hoog. Daar wordt natuurlijk door sommigen het argument naar vo ren gebracht, „moet men deze menschen die op eerlijke wijze willen trachten hun brood te verdienen, dit ook nog onmo gelijk maken?’’ We zouden hier een andere vraag te genover willen stellen. Voor welke be trekking, tot zelfs de eenvoudigste toe, zoowel in het overheids-, als in het par ticulier bedrijf, behoeft niet gesolliciteerd te worden? Een bepaalde ontwikkeling, een zekere vakbekwaamheid is toch overal vereischt en waarom deze norm dan niet toegepast in het middenstands bedrijf? Juist ditzelfde principe dat als een usance in elk bedrijf of beroep ge volgd wordt, ligt tot grondslag aan de vestigingswet-kleinbedrijf. Ook zij wil aan gegadigden die zich in de detailhandel willen vestigen, toet sen aan handelskennis, vakbekwaam heid en credietwaardigheid. Nog eens, de vetigingswet-kleinbedrijf sluit nie mand uit, die zich ernstig voor deze taak heeft voorbereid en zij stelt ook geen hoogere eischen dan datgene wat in an dere vorm ook voor andere betrekkingen vereischt wordt. Er is bij de behandeling van deze wet nog heel wat strijd ge weest over de vraag: zal men de beper king op een kwalitatieve of kwantitatie ve maatstaf stellen. Stelt men de zaak kwantitatief, dan is een zekere willekeur niet te vermijden en bovendien is voor algemeene ontwik keling van de gegadigden nog niets ge daan. Dat de strijd ten gunste van de kwalitatieve maatstaf is beslist, moge als een gunstig teeken beschouwd wor den en is daarmee de mogelijkheid ge schapen, dat vele misstanden in het mid denstandsbedrijf kunnen worden opge heven. We stellen ons voor de volgende week de beteekenis van deze wet voor het middenstandsbedrijf nog iets duidelijker in het licht te stellen. Dat zijn onzer en veler bezwaren. En daarom adviseeren we, vragen we met aandrang: geeft ruim en mild bij de te houden inzameling. Dat lijkt inconsequent, maar als f 136.84 1937/38 is vast gesteld op rond"f 1186. De heer H. R. Er is nog veel meer wat de ongerust heid op internationaal gebied vergroot. Wat beteekent, zoo vragen we ons af, de groote troepenzendingen door Italië naar Lybië? Nemen we eens even de wereldkaart voor ons, dan zullen we dit land moeten vinden aan de bovenkant van Afrika, grenzende aan de Middel- landsche Zee, met de bekende haven Tripoli die bij ouderen onder ons nog wel eens herinneringen aan vroegere conflicten oproept. Vergelijken we dan nog even de te genwoordige positie van Italië in de Middellandsche Zee, dan begrijpen we, dat de overbrenging van dit groote con tingent troepen men spreekt zelfs van minstens 60.000 man voor Italië wei nig moeilijkheden oplevert. De meer kardinale vraag komt dan evenwel naar voren, wat is de drijfveer? Natuurlijk kunnen we in dit geval niets anders doen dan gissingen maken en al weer roepen we daarbij de kaart van Afrika te hulp. Naast Lybië ligt aan de eene kant Egypte met z’n Engelsch pro tectoraat, een Egypte, wat den laatsten tijd nogal eens wat rumoerig geweest is; aan de andere kant de Fransche Soedan en een beetje verder weg Marokko. Moet nu het Spaansche Marokko langs de Middellandsche Zee worden uitge breid? Tracht Italië in Egypte in troebel water te visschen of moet voor den boe zemvriend Duitschland een stuk van de Fransche Soedan worden weggekaapt? Dat zijn slechts gissingen en meer niet. Men zou ook nog even terug mogen denken aan de oorlog in Abessinjë toen de inheemsche troepen uit Tripolis naar Oost-Afrika werden gezonden en dan komt de vraag naar voren: Broeit er iets in Abessinië? Op al deze vragen zal ons de tijd antwoord moeten en kunnen geven. Of ficieel wordt uit Rome gemeld, dat het zenden van deze troepenmacht gebeurt om redenen van internationalen aard. We keeren nog even terug tot de Europeesche moeilijkheden en meenen daarbij te mogen constateeren, dat door het eindeloos rekken van de non-inter- ventie-gedachte door Rome en Berlijn ’t geduld van Engeland wel op een zeer zware proef gesteld wordt. Geen wonder, dat aan de vooravond van een nieuwe bespreking de Engel- sche Minister Eden nogmaals met klem gewaarschuwd heeft. Woordelijk ver klaarde de Engelsche Minister van Bui- tenlandsche Zaken: Indien de Commis sie geen vorderingen kan maken, vrees ik dat 't nutteloos is te verhelen dat de toestand zeer ernstig is. De kenmerken van den tegenwoordigen toestand zijn inmenging en verheerlijking van woord breuk. In dergelijke omstandigheden kan niemand er zich over beklagen indien het geduld van degenen, die streven naar vervulling van hun plicht tegenover Europa, nagenoeg is uitgepunt. Sedert 1935 pakken de onweerswol ken zich boven de Middellandsche Zee samen; de Fransche, Engelsche en Itali- aansche vloten opereeren er op volle sterkte, zoogenaamd om de zeeschuime- rij te keeren. De boven aangehaalde troepenzendin gen naar Lybië verscherpen dien toe stand in niet geringe mate. Daar moet De algemeene internationale toestand. Men behoeft zich werkelijk in den laatsten tijd bij het schrijven van een buitenlandsch overzicht niet de vraag te stellen: Welk onderwerp is nu eigenlijk voor deze rubriek actueel? Nog nooit in de geschiedenis heeft zich alles zoo intens geconcentreerd in de vraag oorlog of vrede als in onze dagen. De beteekenis van deze hoofd vraag is niet plaatselijk, zooals vroeger. We bedoelen daarmee, dat in een be paald werelddeel een oorlogsdreiging heerscht. Neen, de geheele beschaafde en de onbeschaafde wereld (en we laten aan de interpretatie van den lezer over hoe dit moet worden opgevat) leeft on der die allesbeheerschende druk. De wel eens sluimerende gedachte dat de strijd in Spanje en zelfs de strijd in China de eerste symptonen zijn van een door ge heime diplomatie uitgebroed plan, be ginnen eenigszins werkelijkheid te wor den. Er zit ’n bepaald systeem in. Neem b.v. de strijd in Spanje. Nog steeds zendt Italië zoogenaamde vrijwilligers. In den loop van de vorige week nog kwamen te Cadix 5000 man Italiaan- sche troepen aan, die direct naar Sevilla zijn doorgezonden ter versterking van de troepen van Franco. Ja maar, zeggen Frankrijk en Engeland, dat gaat zoo niet langer en ze hebben aan Italië een vriendelijke en dringende boodschap ge stuurd daarmee op te houden. Het antwoord van Italië is natuurlijk: We komen eens met jullie praten en omdat dergelijke conferenties niet zoo haastiglijk plaats vinden, heeft Italië on derwijl kans in Spanje een beslissing te forceeren en zou dan het liefst Engeland en Frankrijk voor een voldongen feit plaatsen. IJSVEREEN. „BOLSWARD”. Maandagavond hield genoemde Ver. haar jaarvergadering. De belangstelling van de kant der leden was uiterst mi niem. Voorzitter Falkena opent de ver gadering met een woord van welkom. Notulen worden gelezen en evenals het jaarverslag met een woord van dank aan den Secretaris goedgekeurd. Het financieel verslag geeft het vol gende resultaat. Inkomsten Uitgaven EEN GRAMAFOONPLATEN EXPERIMENT. We waren hedenmorgen in de gele genheid bij het Radio Technisch Bu reau L. de Haan alhier een aardige weergave te hooren op gramafoonpla- ten. De heer Tj. Faber alhier, gaf op het orgel in de Broerekerk de prealu- dium en fuga van Bach, een opname die zeer goed geslaagd is. Vervolgens gaf de Gem. Zangver. Chr. Gemengd Koor een tweetal liederen, waarvan ons Paaschhymne van H. W. de Wolf als een zeer goede opname voorkwam. De Gem. Zangver. „De Lofstem” zong eveneens een tweetal nummers waar van de opname van Ps. 121 het mooiste was. Natuurlijk ontbraken de Harmo nica Jims niet in deze serie-opnamen. We hoorden van hen de bekende schla ger „In de Jordaan”. Het moet, dunkt ons, voor de leden van deze vereenigin- gen een aardig idee zijn dergelijke gra- mafoonplaten in hun bezit te hebben. het moet dan moetpn we ten behoe ve van hulp aan arme landgenooten des noods ook nog inconsequent kunnen zijn. Juist omdat de inzameling zoo weinig populair is vanwege haar opzet, dreigt een mislukking, een tekort. Het gevaar dreigt dus, dat de armsten niet aan vol doende kleeding, dekking en schoeisel kunnen worden geholpen. Immers, de regeering treedt zeer waarschijnlijk niet terug. Als u en wij inzien een fout te hebben gemaakt, dan zetten we daar een streep door en doen ons werk opnieuw. Zoo iets kan een regeering niet doen. Zoo meent men dat althans. Het zou haar „prestige” kunnen schaden, wan neer ze toegeeft een regeering te zijn, welke een fout kon maken 1 En tóch maakte ze een fout. Een fout, waarvan de werkloozen de slachtoffers worden, als het volk in zijn geheel dat niet voorkomt. Daarom: geeft mild. Wanneer „tonnen” moeten worden ingezameld, zijn er heel wat offers te brengen. Nemen we eens aan, dat ei nog 200.000 werklooze gezinshoof den zijn. Dan moet elke bevolkings groep van 8000 zielen voor het „spaar geld” van 200 werklooze gezinshoofden zorgen. Het is de bedoeling om de slachtoffers voorloopig aan het spaar geld voor de eerste drie maanden te helpen, dus aan 13 kwartjes, d.i. f 3.25. De opbrengst in een stad van 8000 zie len zal dus gemiddeld ruim f600 moe ten bedragen. Natuurlijk blijven de groote steden en de armste kleine ge meenten ver beneden deze opbrengst en moeten in andere plaatsen deze tekorten worden gedekt. Het zal niet meevallen. En daarom nogmaals: geeft mildl Kingma brengt namens de financieele commissie de penningmeester hulde voor zijn accuraat beheer. Medegedeeld kon worden, dat zeer waarschijnlijk dit seizoen het kampioen schap voor vrouwen te Bolsward gere den zal kunnen worden. Voor de verdere wedstrijden ontving het bestuur vrij mandaat. De volgende aandeelen werden uit geloot: 100 gulden no. 26. 25 gulden no. 75B. 25 gulden no. 67D. Deze aandeelen zijn 1 Februari invor derbaar bij Kingma’s Bank alhier. Ver der werden uitgeloot: 5 aandeelen groot 10 gulden, de nos. 10—6—1—14—19. Deze kunnen direct ingewisseld wor den bij den penningmeester, de heer O. Zijsling, Kade. Rondvraag bracht geen nieuws, zoo- dat de Voorzitter deze korte zakelijke vergadering met een woord van dank kon sluiten, daarbij de wensch uitspre kende voor een goede winter.- Het is onmogelijk, dat de werk loozen van het platteland een kwar tje van hun steun kunnen sparen. De Minister erkende in zijn radio rede deze onmogelijkheid voor al thans „zeer velen van hen”. Welnu, dan worden de menschen ook be wust naar Armenzorg gedreven. Im mers, nadat de opbrengst van de in zameling zal zijn verbruikt, zullen anderen deze menschen aan spaar geld mogen helpen, mits: diaco nie, armbestuur, lie.fdadigheidsver- eeniging. Dat is als voorwaar- d e gesteld. Wanneer we onzen werkloozen buurman een kwartje per week spaargeld zouden geven, dan moet deze dat kwartje als ne veninkomen vermelden en wordt er ten behoeve van het rijk twee der den van afgetrokken! Het heeft er dus veel van, of de werkloozen in nie, armbestuur, liefdadigheidsver- de armen der officieele liefdadig heid worden gedreven. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Juist omdat de inzameling ten behoe ve van het kleeding-, schoeisel- en dek- kingsfonds niet populair is en het doel zoo dringend, meenen we nog ’n extra woord van aanbeveling te moeten doen. Na eerst nog eens onze eigene te leurstelling te hebben uitgesproken. Het besluit tot het houden van die inzameling is en blijft te betreuren. Eer stens, omdat de offerzin van het publiek op zulke zware proef wordt gesteld. Het vragen is zoo’n gewoonte geworden, dat niemand zich meer negeert om te weigeren, dan wel zich met een bede laarsfooi van de charitatieve zaak af te maken. Men ziet dan ook, dat de op brengst van collectes, bloempjes- en speldjesdagen van jaar tot jaar terug loopt. Er wordt te véél een beroep op den publieken offerzin gedaan, dikwijls door en voor vereenigingen, die nauwe lijks worden gekend of voor een doel, dat niet méér dan een liefhebberij van wat dames en heeren vertegenwoordigt. Zeker geen regeering mag tot het neerhalen van den offerzin meewerken. Ded zij voorheen een beroep op het volk, dan wisten we tenminste, dat er van ernstige en op andere wijze niet te lenigen nood sprake was: overstroo- ming, crisis enz. De nood der arbeiders dat weten we is eveneens groot, zéér groot waar het de onvoldoende kleeding en dekking van zich en mannen behelpen zich zoo noodig nog wel van hun huisgenooten, vrouw en kinderen, be treft. Om in dien nood te voorzien zijn, naar ’s ministers woorden, tonnen gouds noodig. Welnu, die zijn er in de publieke kas. We werpen ons niet op als financieele deskundigen, maar we zouden willen zeggen: dAAr, waar de millioenen voor opvoering we p r ij- z e n deze in de huidige omstandigheden onzer nationale bewapening liggen, daar zijn de tonnen voor dekking van arme kinderen te vinden. De Nederlandsche regeering zoo deelde haar vertegenwoordiging te Ge nève mede zal deelnemen aan de Volkenbondshulp, welke georganiseerd is voor de zieke Chineezen, slachtoffers van den Japanschen inval. Zoo iets is mooi. Ongevraagd deelde die vertegen woordiging bovendien mede, dat de Ne derlandsche regeering bereid is voor hetzelfde doel nog een extra-bijdrage uit de publieke kas te verstrekken, waartoe de medewerking van het parle ment zal worden gevraagd. Zóó iets, zoo’n extra-bijdrage, is nog móóier. Maar is het wel juist, dat voor arme Chineezen geld uit de publieke kas ge trokken wordt, maar voor arme landge nooten een beroep op de liefdadigheid van het volk wordt gedaan? Het is de eer en de trots van ons volk, dat we jaren achtereen den slachtoffers van de crisis de „bedeeling” hebben onthouden, den gang naar Armenzorg hebben bespaard. Tot dien gang worden de werkloozen thans gedoemd en dAt is ons tweede bezwaar tegen het steun- plan. op de een of andere manier een ontspan ning komen. Bij dit groote wereldpro bleem is de oorlog in China we zeg gen niet van minder belang, maar toch iets op den achtergrond geschoven. O zeker, Japan weet wel wat hij doet, nu Engeland door de vele en groote zorgen in Europa niet bij machte is in het Oos- tersche conflict die taal te spreken die zoo nuttig en noodig kon zijn. Trouwens de moeilijkheden die Ja pan met zijn straf-expeditie tegen China ondervindt, moeten niet te licht geacht worden. Zou Rusland in het geheim zijn stille medewerking aan China verlee- nen? In onze tegenwoordige samenleving is niets onmogelijk. De Duitsche bladen spreken reeds ge- ruimen tijd over de rol, die Rusland in China vervult. Een te Moskou verschij nend tijdschrift van het bureau de Kom intern pleit voor een eenheidsfront van Rusland-China en het internationaal communisme tegen Japan. Aan dit bericht worden uitvoerige be schouwingen gewijd over de voorberei dingen van Moskou om straks in het Japansch-Chineesche conflict in te grij pen. Vanuit Amerika deze week geen nieuws. Misschien dat Roosevelt, wan neer de non-interventie-politiek geheel mislukt, nogmaals z’n waarschuwende stem laat hooren. I DE JONG s NIEUWSBLAD woarln opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1