Buitenlandsche Revue. P. LÜNTER tyaÊcoiu De Bolswardsche Courant en Westergoo OVERHEID EH HIIDDEIWD. oe uesiiginflswet KieinDedriil. ATLANTA Regenmantels 1975 2250 2450 £HITEAl I LITJLAEE^ r Woensdag 27 October 1937 No. 84 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD STEEDS VOORRADIG ALLE MODELLEN n. Stadsnieuws. 33??g Jaargang Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Md. G. 0-8. A cl v e r t c n t J I! n per regel Woenscjagsminuner 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. wat hij zijn klanten kan bieden. Zijn win kel, zijn belasting, zijn verlichting, zijn administratie, zijn personeel, ze moe ten eveneens betaald worden, uit ’t verschil n.l. tusschen zijn inkoop- en ver koopprijzen. De klant van den winkelier is ook veel lastiger, veel méér eischend, dan de klant van de coöperatie ol van het cen trale inkoopbureau. Laat een gemeente bestuur bij den boekhandelaar ter plaat se cyclostile-papier bestellen en ge lukkig niet overal en in alle omstandig heden! hij krijgt het terug, omdat het te dik of te dun of te glad of te ruw is. De gemeente, die bij het Centraal In koopbureau bestelt, neemt eenvoudig zonder mopperen of klacht datgene aan, wat ze krijgt toegestuurd. De Vereen, van Ned. Gemeenten op de zwarte lijst, omdat zij een bedrijfs- knoeister is en het redelijke bestaan be dreigt van een hoogst verdienstelijke bevolkingsgroep. Het is te hopen, dat het zóóver niet behoeft te komen en deze Vereeniging spoedigst op de dwalingen haars weegs zal terugkomen. De middeis hat Barend op ’t boppe- seal fen Kingma for de bern in foar- stelling jown mei de Fryske poppekast. Mear as 300 bern wierne yn ’e seal byelkoar plakt. En hwet hawwe hja hjar formakke. De inkelde êlderen, dy’t der wieme, hiene hast like folie skik en men moast laitsje as men de ünderskate bli- ken fen meilibjen goed opnaem dy’t op hjar troanjes to lézen wierne. De hear v .d. Veen hat de bern in fijn ürke bisoarge. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Lccsgcld fr. p. p. per hall jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. in Gabardine 14.75, 15.50, 17.50 in Tweed 17.75 Wanneer we ons de vraag stellen: welke argumenten heben ertoe geleid, de noodzakelijkheid van bovengenoem de wet aan te toonen, dan dienen we ons een oogenblik te verdiepen in de economische schommelingen die zich ge durende een groot aantal jaren in schier alle landen hebben voorgedaan. Specialeit: Regenkleding PERSILDEMONSTRATIE. In de Doele alhier werden Dinsdag en Woensdag Persildemonstraties gehou den. Zoowel 's avonds als ’s middags KRITE BOALSERT. De Krite Boalsert fen it Seiskip for Fryske Tael en Skriftekennisse halde Sneintojoun in gearkomste yn ’e Doele. De seal wier stiif fol, yn gjin tiden haw we wy de Doele sa biset sjoen. De foarsitter Noordenbos iepene de gearkomste en spriek syn foldwaning üt oer de greate opkomst. Dizze joun wier bidoeld as in propeganda-jouq for de Fryske saek en teffens om de minsken oan to trünjen, troch lid fen ’e Krite to wirden, dizze foriening to stypjen. Dit is wol aerdich slagge en wy scille mar hoopje det der noch mear folgje scille. Hjirnei wier it wird oan „It lyts Frysk Toaniel” (better bikind as Barend en Martsje). Dizze hawwe mei hjar beide dochters opfierd: „De Hongerproef”, „De Brombear Njuet” en as tajefte noch: „Op skjin pompier”, alle trije fleurige stikken. Jonge jonge, hwet is der lake. Nou der is ek gnap wirk levere. Hwet waer- den dy forskillende typen kostlik üt- bylde. It is foar Barend en Martsje in hiele oanwinst det hjar dochters mei op ’e planken komme. Det jowt folie mear ófwikseling. En men koe sjen det hja üt in goed laech binne. Yn ien wird: it hat in prachtjoun west en de wirden fen tank hjarren brocht wierne wol fortsjinne. In ta wersjen. Der is nei tiid noch drok dounse en elk gyng nei hüs, tige foldien oer itjinge de Krite hjar bean hie. VEREEN. VAN NED. GEMEENTEN OP DE ZWARTE LIJST? was telkens de groote Doelezaal tjok vol Op zeer bevattelijke wijze werd de aanwezigen het gebruik van Persil ge toond en de zeer goede resultaten met dit waschmiddel verkregen. Ongeveer 700 personen hebben deze demonstratie bezocht, die allen getrac- teerd werden op een kopje thee met bonbons. Zeer tevreden over het geleerde keer den de vele huisvrouwen terug. Aan den leider van deze demonstra tie werd op den laatste» avond nog een krans aangeboden. Non-interventie. Duitschland en de koloniën. Japansche perikelen. We hebben in ons vorig weekover zicht, besprekende de non-interventie- kwestie in Spanje, de gedachte gelan ceerd, dat de voorloopige bereidwillig heid van Italië in het zoeken naar een oplossing voor de vrijwilligerskwestie was ingegeven door een vooropgezette politiek, n.l. tijd winnen. De laatste dagen van de vorige week evenwel verschenen er meerdere berich ten, die er op wezen, dat onze veronder stelling te veel in pessimistische toon geschreven waren. De indruk werd ge geven, dat in de niet-inmengings-com- missie algeheele overeenstemming was verkregen en men binnen zeer korten tijd een oplossing van ’t Spaansche con flict kon verwachten; maar.... we leven snel in onzen tijd. De laatste berichten slaan elke hoop op een oplossing weer den bodem in en we moeten, jammer genoeg onze conclusie van de vorige week in niet minder concrete vorm hand haven. Men staat weer voor onoverko melijke hinderpalen. Italië wil alleen de vrijwilligers (zoo- als daar de geregelde Italiaansche troe penmacht genoemd wordt) terugtrekken wanneer alle landen deelnemen aan het voorgestelde accöord. Rusland vertrouwt de vredelievende geste van Italië niet; vertrouwt ook Franco niet in de opgave van het juiste aantal vrijwilligers. Staat dan alles weer op losse schroeven? zult ge misschien vragen. Zoolang men nog rond de con- ferentietafel zit, is overleg altijd moge lijk, maar de verschillen zijn deze keer wel bijzonder groot. Ten eerste het Italiaansche voorbe houd, dat alle andere gedelegeerden het Engelsche plan geheel moeten aanvaar den. Ten tweede de Russische eisch van terugtrekking van alle vrijwilligers en ten derde, dat de Italiaansche, de Duit- sche en de Portugeesche regeering zich niet verplicht achten de door de neutrale commissie gepubliceerde cijfers over het aantal vrijwilligers te aanvaarden. Ook Rusland acht zich door deze cij fers niet gebonden. Is er hopeloozer toe stand mogelijk? Men zal het ons dus ze ker niet euvel duiden, dat we voorloopig het recept van de vorige week nog maar eens herhalen n.l. alle uren een paplepel geduld en maar rustig in bed blijven liggen, dan heeft Uw buurman het min ste last van U. Een andere, niet minder belangrijke kwestie op het internationale terrein is de steeds dringender wordende eisch van Duitschland om teruggave van zijn koloniën. Natuurlijk wil Duitschland niets liever dan langs vredelievende weg een oplossing te zoeken; gaat dit evenwel niet, dan.weet U wat de „Volkische Beobachter”, een zeer gezaghebbend blad in Duitschland, schrijft? „Wij hebben alles teruggenomen,, wat men ons ontnomen heeft en de andere staatslieden zijn daarbij toeschouwers gebleven. Als zij wijze lieden zijn, zullen zij hun houding wijzigen en dus.de leiding behouden bij den verderen loop van ’s werelds zaken, zoodat zij niet be hoeven toe te zien, dat met geweld ge beurt, wat ze zelf in handen hadden kun nen houden.” Daar zit geen enkele onduidelijkheid Het Handelsblad wees er een aezer dagen op, dat de Federatie van Boek handelaren aan den groothandel heeft verzocht om zich te onthouden van di recte levering aan de Ver. van Ned. Ge meenten. In heel veel bedrijven tracht men een, door de omstandigheden zéér vereischte saneering door te voeren, welke er op gericht is om door overeenkomsten tus schen de bona fide-afnemers (winke liers) en de fabrikanten (en groothan del) de levering te bemoeilijken aan de beunhazen en andere knoeiers in het vak. Leveranciers verplichten zich aldus vaak tegen hooge boeten om niet te ver- koopen aan degenen, die door de rnede- bedrijfsgenooten om klemmende redenen „op de zwarte lijst” zijn geplaatst. Het is een verontrustend verschijnsel, dat een respectabele organisatie als die der boekhandelaren thans zelfs een ver zoek heeft moeten indienen om de Ver een. van Nederlandsche Gemeenten in die lijst op te nemen. Dat wijst er op, hoe een nuttige maatschappelijke klasse als de middenstand letterlijk van alle zijden in zijn bestaan wordt bedreigd, zelfs van den kant der overheid, wier gezag en eigen positie in den midden stand een harer hehtste pijlers heeft. Aanleiding tot het verzoek was het steeds toenemend misbruik van de Ver een. van Ned. Gemeenten om op te tre den als centraal inkoopbureau voor de verschillende gemeentebesturen. Voor kantoorbehoeften e. d. geschiedt zulks met volledige uitschakeling van den tus- jschenhandeL Door deze wijze van doen op zich zelf, wordt noch de middenstand noch een bepaalde boekhandel, in zijn bestaan aangetast. Als symptoom echter van de steeds meer blijkende onverschil ligheid voor de rechten der middenstan ders, is de zaak hoogst belangrijk. Lang hebben de winkeliers voor hun behoud moeten strijden tegen de coöperatieve ondernemingen van boeren, van arbei ders en van de burgerij in zijn geheel. Vele slechte uitkomsten dezer coöpera ties hebben het velen eindelijk bewezen, dat ook de winkelier zijn loon als ar beider (distribuant) waard is en in het algemen niets te veel berekent voor zijn bemoeienissen en risico’s. En nu begint de overheid eenzelfde spel met den middenstander. We zagen dat met de distributie van gehakt in blik. Na heel veel moeite wisten de sla gers zich eindelijk ingeschakeld te krij gen, ze werden toen voor al hun werk en zorg beloond met een halven cent pet omgezet blik. Toen de werklooze arbei ders met B-steun tegemoet gekomen moesten worden, kocht de regeering rechtstreeks wollen dekens en schoenen bij de fabrikanten om deze waren ver volgens door de gemeentebesturen te laten uitdeelen! De Ver. van Ned. Ge meenten koopt thans papier „in het groot” om de gemeenten den winst der boekhandelaren te latén verdienen! Nogmaals: op zich zelf is dat alles zoo erg niet. Die centrale inkooperij van de overheid sterft haar eigen dood wel aan de ambtenarij. Dat heeft het verle den al bewezen. Maar het slechte voorbeeld! De on dankbaarheid! Een bloeiende middenstand is uiterst voordeelig voor de overheid; een mid denstander draagt in de verhouding van zijn maatschappelijke kracht ontzaglijk veel bij in de kosten van het bestuurs apparaat. Hij betaalt hooge personeele belasting, gebruikt veel licht kortom, hij betaalt in zijn doen en laten altijd extra-extra. Is het billijk, dat dezelfde overheid hem passeert, als er wat te ver dienen valt? Men misgunt hem eenvoudig zijn 10 of 20 winst, onder voorgeven, dat hij geen enkel risico draagt bij levering aan de gemeente, daar hij de bestelde waar slechts eenvoudig heeft over te zetten. Dat is het motief, hetwelk elke klant kan laten gelden, die met de cen ten in zijn hand komt koopen. Zóó ge redeneerd, zou de winkelier dan alleen nog „nuttig” werkzaam kunnen zijn ten behoeve van wanbetalers en chicaneurs. Het bestaan van den winkelier is ge grond op een gemiddeld risico; als alle klanten, die voor 100 safe zijn, hem uitschakelen, dan kan hij zijn deur wel grendelen. Het is ook niet juist, dat een winke lier de bestelde waren slechts heeft over te zetten. Er is heel wat geschrijf, over leg, overtuiging door te gaan zien of het.te ondervinden nóódig, om op de hoogte te blijven van het beste, in GABARDINE en TWEED INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. „EN DE MENSCHEN GINGEN NIET VOORBIJ”. „De Bolswardsche offervaardigheid is weer eens schitterend gedemonstreerd”. „De collecte is ontzettend meegeval len”. Zal het bestuur van „Het Groene Kruis” afd. Bolsward, dat mogen getui gen op den avond van den 28en Octo ber 1937? In het belang van onze zieken hopen wij het vurig en wij zeggen aan allen, die offerden, reeds bij voorbaat onzen allerbesten dank. Het Bestuur afd. Bolsward „Het Groene Kruis”. B. V. C. (Blauwhuis)-R. E. S. J.l. Zondag had deze wedstrijd plaats te Blauwhuis. Als scheidsrechter van der Werf beginnen fluit stellen de elftallen zich op. R. E. S. trapt af en gaat direct op ’t B. V. C.-doel af, maar de keeper De algemeene economische toestand zooals wij die thans beleven, is niet een specifiek verschijnsel van onzen tijd al leen. Vooraanstaande economen hebben aangetoond, dat er een direct verband bestaat tusschen de werkloosheid en de grootere opkomst van winkelbedrijven. Vele werkloozen en niet in de laatste plaats de z.g. intellectueelen probeeren door een winkel of engros-handeltje in hun onderhoud te voorzien. Hoe prij- zenswaardig deze zelfhelp ook genoemd mag worden, het heeft in de winkelbe drijven een geweldige chaos teweegge bracht. Immers, zonder eenig begrip van het te verhandelen artikel, zonder eenige kijk op de afzetmogelijkheid, zonder be grip ook van de vele kleine onkosten, die elke engros of detailhandel met zich meebrengt, calculeeren zij hunne ver koopprijzen beneden die van de bonafide winkelier. Gevolg is een tijdelijke ver koop tot niet geringe schade van de ge vestigde winkelier. Loopt de zaak zoo genaamd een beetje, dan komen deze menschen tot de ontdekking dat zij met al hun werk, na aftrek van de noodza kelijke onkosten, weinig of niets ver diend hebben en bovendien het kleine bedrijfskapitaaltje is vastgezet in dik wijls onverkoopbare goederen. Ze verdwijnen dan even spoedig als ze kwamen, maar.ondertusschen heeft de bonafide winkelier een deel van z’n debiet verloren, waardoor mindere inkomsten en het niet denkbeeldige ge vaar, de weg van z’n nieuwe collega(?) te moeten volgen. Dat is de groote schaduwzijde die aan een ongebreideld^ vestiging van win kelzaken noodgedwongen vastzit. Ver schillende steekproeven hebben aange toond dat in een bepaalde periode het aantal winkels in een zekere bedrijfstak zich niet of niet noemenswaard heeft gewijzigd, terwijl daarentegen het aan tal gevestigde en weer verdwenen be drijven belangrijk groot was. We mogen hier zeker ook wel wijzen op den indruk die een dergelijke wisseling maakt op 't koppend publiek, dat alleen lettende op de uiterlijke teekenen zoo spoedig gaat generaliseeren en het vertrouwen in de middenstandsbedrijven gaat verliezen. Bovendien voor onze Staatshuishouding is een dergelijke toestand niet verkies lijk. Ook deze is het meeste gebaat bij een goed rendeerend middenstandsbe- drijf. Economisch en sociaal wordt de maat schappij door de hierboven gesignaleer de toestand bedorven. In een onzer groote plaatsen werd eens een enquête gehouden, teneinde de vak kennis van de verschillende winkeliers te onderzoeken en wat bleek toen? Van de ruim 60 kruideniers waren er niet meer dan 20 in het vak opgegroeid, de overige 40 gedeeltelijk in een ander vak en gedeeltelijk werkloos geworden. Eenzelfde toestand (zoo mogelijk nog en beetje erger) treft men aan in het groentebedrijf. Meer dan de helft van de in dat bedrijf werkzame personen, be hoorden tot de groep werkloozen. On willekeurig zal bij menigeen de vraag opkomen: Is een verbetering van dezen toestand mogelijk? We meenen deze vraag onvoorwaardelijk met ja te mo gen beantwoorden. Als voorbeeld mogen we noemen de Algemeen Ned. Drogistenbond, die als voorwaarde voor het vestigen van een drogisterij het vakdiploma stelt en bo vendien vasthoudt aan de 300 meter grens, wat beteekent, dat binnen een af stand van 300 meter in dezelfde plaats geen vestiging mag plaats vinden. Deze maatregel heeft in de practijk reeds buitengewoon gunstige resultaten opgeleverd. in deze taal. Beziet men deze kwestie door een Duitsche bril dan is er natuur lijk niets onbillijks in deze eisch en in zekere zin valt er ook voor niet-Duit- schers nog wel iets voor dit standpunt te zeggen. Verschillende mogendheden p.v. Engeland bezitten uitgestrekte kolo niën die met de beschikbare krachten uit eigen land niet productief te maken zijn. Neem b.v. Australië, dat nooit door En geland voldoende geëxploiteerd kan worden. Wanneer er nu voldoende broe derschap onder de regeeringen heerschte moest het toch mogelijk zijn een deel van de Duitsche (voor eigen land over tollige) werkkrachten over te hevelen naar een deel van dit onontgonnen ge bied. Zooiets is echter in onzen tijd te mooi om waar te zijn. Over het Japansch-Chineesche con flict zou natuurlijk heel wat te vertellen zijn, ten minste als we daartoe de ver schillende berichten van het oorlogstoo- neel als basis nemen. We willen dat lie ver niet doen, ook al om de geweldige tegenstrijdigheid der verschillende be haalde successen. We hebben eens in een vorige revue de motieven uiteengezet, waarom Japan noodgedwongen deze oorlog begonnen is. Dat klinkt misschien een beetje vreemd, noodgedwongen en toch is dit woord zee? juist. Bovendien hebben de Japanners, gedachtig aan vorige conflic ten, de weerbaarheid van ’t Chineesche leger onderschat. Neem bv. de toestand rondom Sjanghai, waar de Japanners voor elke meter grond geducht moeten strijden en hun legermacht zeer groote verliezen lijdt. Men hoort thans ook niet meer van Japansche zijde spreken over de Chineesche straf-expeditie, omdat ook Japan nu wel overtuigd is, dat het z’n hand in een wespennest gestoken heeft, maar in de minder aangename positie verkeert, die hand niet terug te kunnen trekken. Bovendien blijft op de achtergrond nog steeds het Russische gevaar, dat, mocht China eventueel ver overd worden, van zeer groote en actu- eele beteekenis is. Streeft Japan er naar van China een veilige rugdekking te maken voor dit vermeende Russische.gevaar, dan moet niet uit het oog worden verloren, dat de militaire onderhouding van een dergelij ke grenslijn een voortdurende krachts inspanning van Japan zal blijven kosten. De groote en allesoverheerschende vraag mag dan zeker ook wel gesteld worden: Zijn de natuurlijke en financieele bron nen van Japan daartoe mogelijk? en bo vendien kan Japan zich de weelde ver oorloven zich regelmatig de vijandschap van Engeland op den hals te halen? De toenemende oppositie van Enge land, Noord-Amerika en Sovjet Rusland tegen de Japansche veroveringstocht zal dit land te zijner tijd tot nadenken moe ten stemmen. C. A. B. I-FRENO I 5-0. De club uit Franeker wint de toss en speelt natuurlijk met de nogal sterke wind mee. Direct na de aftrap neemt C. A. B., ook tegen de wind in, het spel in han den en ontwikkelt ’n zeer goed aanvals- spel. Vrij spoedig weet de oudere links buiten W. H., die vandaag weer eens meespeelt, met een zeer mooie goal C. A. B. de leiding te geven en telkens blijft C. A. B. in den aanval. Een goed schot van Van Dalen gaat rakelings langs. Bij de enkele uitvallen van Freno is ’t schot in de voorhoede hopeloos zoek. Ook enkele opgelegde kansen voor C. A. B. gaan door een beetje te veel ijver verloren, toch is C. A. B. overwegend sterker, maar weet dit overwicht niet in doelpunten om te zetten. Wanneer na de rust, die met 1-0 aan breekt, ook ditzelfde spel door C. A. B. vertoond wordt, verwacht elk een groo tere overwinning en die verwachting is ook uitgekomen. Na eenig middenspel is het Bosma die zorgt voor no. 2. We krijgen dan 'n inzinking bij C. A. B. , waarvan Freno niet weet te profitee- ren. Als dan eindelijk de goede geest weer over de roodbroeken vaardig wordt, is het de rechtsbuiten Draaisma, die zorgt voor no. 3 en even later door het middentrio no. 4 en de 5de goal. De Freno-spelers speelden ons inziens een zeer slechte wedstrijd. Het tweede efltal van C. A. B. wist ook weer te winnen, nu met 2-1 van Oldeboorn 1. Dat gaat de goede kant uit, heeren. ■yi WE A THERPROOF DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1