Buit enlandsche Revue. IV. U. d. (IIERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 De Bolswardsche Courant en Westergoo Belastingzaken m n 17 Eiken DONDERDAG Ki I I K Zitting te BOLSWARD U La Uil Schiidwijk 33 bij de Markt EltGELflUD'S OMMEKEER. oe vestigingswet Kieinbetiriii. Reparatie aan alle merken Automobielen Stadsnieuws, plIHAL UITSLAGEN j 33s!*! Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden Woensdag 17 November 1937 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 No. 90 i Nog 1. 2. 3. 4. 5. 6. Q. I A cl v er t e n 11 Cn per regel: Wocnoclagomimnier 10 cent. Zatcrdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. IN MEMORIAM F. BAKKER. Zaterdagmiddag Is plotseling overle* Speciale inrichting voor Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Lccsgcld Ir. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. ten? In de eerste plaats een spoedige bolsjewiseering van Portugal. Lissabon als steunpunt voor de Komintern betee- kent echter.nu ja, de Komintern in Zuid-Oost-Afrika, in Laurenco-Marques, in Angola, op de Azoren. En in Spaansch Guinea, in Fernando-Po.Welk be lang kan Engeland bij een dergelijke na buurschap voor zijn koloniale bezittin gen hebben? Zeer zeker, men mint aan de Theems de dictatuur niet. Maar bij de keuze tusschen bedreiging van het we reldrijk en de dictatuur in de duidelijke positie van schuldenaar is men toch sterk voor de laatste oplossing.Engeland’s kracht berust op orde en particulier ka pitalisme. Het schijnt zoo te zijn, dat Groot-Brittannië uit deze waarheid van het verleden de leer voor de toekomst zal afleiden. den de heer F. Bakker, hoofd van de openbare lagere school 2. Gedurende zeventien jaar heeft de overledene het onderwijs in Bolsward gediend. De vereenigingen, welke zijn belang stelling hadden, waren alle vereenigin gen op schoolgebied. Zoo was de heer Bakker jaren lang bestuurslid van de af- deeling van het Nederlandsch Onderwij zersgenootschap. Hij was vanaf zijn komst in de gemeente penningmeester van de aldeeiing Volksonderwijs. Het gelukte hem een regeling voor school tuintjes te organiseeren, waardoor eeni- ge leerlingen van de hoogste klassen der openbare lagere scholen een schooltuin tje konden verzorgen. Als Fries van geboorte juichte hij van harte het streven van de Friesche Onder wijs Liga toe en hij had reeds de voor bereidingen getroffen aan zijn school het onderwijs in het Friesch eerlang te ge ven. ST. NICOLAASDAG. Nu de 5de December op een Zondag valt, is voor Bolsward de St. Nicolaas- avond vastgesteld op Maandag 6 De cember. V. In ons vorig artikel behandelden we enkele artikelen uit deze wet om daar uit de conclusie te trekken, dat de po gingen tot betere organisatie, vakoplei ding, enz. door deze wet een groote stimulans gekregen hebben. We willen nog op een zeer recent voorval in dit verband wijzen, n.l. de Nederlandsche Vereen, van Kantoor boekhandelaren en de Ned. R. K. Bond van Kantoorboekhandelaren, die door ’n federatieve aaneensluiting trachten het vraagpunt van de vestigingseischen tot een oplossing te brengen. Met meerdere voorbeelden was dit lijstje aan te vullen, doch dit is vandaag onze bedoeling niet. Het hoofddoel van dit artikel is een bespreking te wijden aan de z.g. „spertijd”. Wat wil dat zeg gen? We hebben in artikel I duidelijk uiteengezet dat in de strijd tusschen een kwantitatieve en kwalitatieve beperking van de vestiging dit is beslist ten gunste van de kwalitatieve vestiging, d.l. die voldoet aan de bekende eischen van vakbekwaamheid, enz. In art. 1 vijfde lid van de wei, wordt evenwel gespro- kn over een spertijd waarmee bedoeld wordt paal en perk ie stellen aan nieuwe vestigingen, die zeker zullen plaats vin den in de iusschenperiode aanvrage en van kracht wordend. Deze spertijd is ge steld op 6 maanden en kan in bijzondere gevallen nog met fl maanden warden verlengd. Er bestaat nu voor de diverse bonden een- goede gelegenheid bij den Minister een aanvrage in te dienen voor vestigingseischen in een bepaalde bran che. Wanneer hierbij tevens het verzoek gaat gedurende 6 maanden geen nieuwe vestigingen toe te laten, dan is dit de bij deze wet genoemde spertijd. De be treffende bonden kunnn dan gedurende die maanden de geheele materie bestu- deeren en regelingen ontwerpen. De ves tigingseischen, handelskennis, vakbe kwaamheid en credietwaardigheid zijn niet verder in deze wet omschreven. Nadat de middenstandsraad over den inhoud gehoord is, zullen ze bij Alge- meene maatregel van bestuur worden afgekondigd. Deze eischen zullen behou dens enkele uitzonderingen gelden voot het geheele land. Deze uitzonderingen zullen bij de practische uitvoering van deze wet van weinig beteekenis zijn. Die vestigingseischen zelve hebben natuurlijk reeds meermalen tot onder werp van een bespreking gediend. Voor al wat betreft de eerste eisch: de han delskennis, mogen we wel zeggen, dat dit voor alle takken van bedrijf ongeveer gelijk is. ’n Commissie uit de R.K. Mid denstandsbond heeft in een rapport o.a. gezegd: Het bezit van voldoende han delskennis zal men kunnen beschouwen als een voor alle takken van het midden- standsbedrijf geldende eisch van alge- meene ontwikkeling. De erkenning van deze uitspraak zal tot de conclusie bren gen, dat deze taak dan ook in de aller eerste plaats door de organisatie van den middenstand moet worden ter hand genomen. Direct nadat het ontwerp wet is geworden, waren de drie groote mid denstandsbonden het in principe er over eens, dat het middenstandsdiploma Al- gemeene handelskennis een voor het ge heele land gelijk karakter moest dragen. De Regeering heeft de ontworpen eischen en daarmee het diploma offici eel erkend. Die eischen zijn voldoende bekend maar toch willen we ze nog even herhalen; de beginselen van het boek houden, handelskennis, handelsrekenen, wetskennis, Nederlandsche Taal, han delscorrespondente en de grondbeginse len van modern bedrijfsbeheer. Nog veel te dikwijls hoort men thans nog de opmerking: Wat heeft een mid denstander aan al die geleerdheid? Deze opmerking is foutief, de bovengenoemde eischen zijn absoluut niet te hoog. Het is een algemeene ontwikkeling, voor elke middenstander, die dikwijls zelf moet in- koopen, moet verkoopen, boeken bijhou den, etaleeren, reclame verzorgen, enz. enz. Wanneer men dit complex uiteen- loopendd werkzaamheden overziet, zal niemand durven beweren dat de bewuste eischen te hoog gesteld zijn. Wij behandelen in een volgend artikel nog enkele bijzonderheden uit deze wet om dan ten slotte enkele grepen uit de practijk te nemen. BRANDWEER-DEMONSTRATIE. Zaterdagmiddag had op de Barge- fenne een demonstratie en wedstrijd plaats door en onder het personeel van onze brandweer. Zooals gewoonlijk bij een oefening van de brandweer de jeugd in bijzondere mate vertegenwoordigd is, was dit zeker op deze vrije Zaterdag middag het geval. Te ruim 2 uur werd met een wedstrijd begonnen, waarbij de beste cijfers be haald werden door brandmeester Van der Heide met twee helpers, de tweede prijs was voor brandmeester Franzen en z’n helpers. Daarna werd nog ’n demonstratie en oefening gehouden met de twee motor- spuiten. Na afloop werd een vergadering ge houden in den Hof van Holland, waar de Burgemeester, die ook bij deze oefening aanwezig was, het nut van een goed ge oefende brandweer uiteenzette. Het blijkt telkens, dat onze Bolswardsche brand weer berekend is en dat hier spoedige hulp goede hulp is. De commandant van de Leeuwarder brandweer, de heer J. Dreeuws, was met een brandmeester bij deze demonstratie aanwezig en bedankte in de vergadering voor de toegezonden uitnoodiging. VERGADERING van de Raad, op Don derdag 18 Nov. a.s., ’s avonds 7 uur ten stadhuize. Agenda: Adres van A. Posthumus te Burg- werd, om onderhands een perceel grasgewas van de trekweg te mo gen pachten, met advies van Bur gemeester en Wethouders. Adres van de bewoners van de Molenbuurt, houdende verzoek tot aanleg van bestrating, met advies van Burgemeester en Wethouders. Voorstel van de heren Boekema c.s. tot verhoging van de steun- normen, met advies van Burge meester en Wethouders. Voorstel van Burgemeester eri Wethouders tot goedkeuring van de plannen voor de bouw van een nieuwe Blauwpoortsbrug en tot omlegging van het vaarwater al daar. Voorlopige vaststelling van de be- drijfsrekeningen en gemeente-re- kening 1936. Benoeming lid van de Commissie van advies voor de werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling vacature T. Schrader. Het Fascisme, steeds oorlog. Dit eerste opschrift voor onze week- revue wekt het vermoeden, dat we een beschouwing willen houden over het ontstaan en het wezen van het Fascis me. Hoewel een dergelijk onderwerp in een buitenlandsch overzicht zeer goed past, zullen we toch niet te diep op deze wereldbeschouwing ingaan ten einde niet de geheele beschikbare ruimte al leen voor dit zeer belangrijke onderwerp te benutten. Dit willen we er nog wel van zeggen, dat geen probleem voor het internationaal gebeuren zoo belangrijk is als het fascisme en nationaal socia lisme. De strijd in Spanje is niet een burger oorlog, maar de strijd van het bovenge noemde stelsel tegen het communisme. China en Japan? Weer dezelfde tegen stelling. Duitschland-Frankrijk idem; Rusland-Italië idem en zoo kunnen we doorgaan. Voor beide wereldbeschou wingen maakt men reclame en zeer ur gent blijft de vraag: wie wint? Japan- Duitschland-Italië een machtige drie bond; China-Rusland-Frankrijk eveneens, daartusschen in zweven de neutrale sta ten Amerika, Ejngeland om bij enkele der grootste maar te blijven. De laatste dagen komen er echter uit Amerika be richten, die met eenige reserve moeten worden opgenomen, Brazilië zou zich namelijk tot het fascisme hebben be keerd. Brazilië? Waar ligt dat ook weer? zoo vragen natuurlijk enkele onder onze lezers, die niet regelmatig een wereld kaart in handen krijgen en de school kennis ontgroeid zijn. Misschien herinnert U zich nog de namen Pernambuco of Rio de Janeiro; dit zijn twee groote haven plaatsen in Brazilië, dat een groote staat vormt in Zuid-Amerika, maar het bin nenland is Brazilië, begrensd door Para guay, Peru, Columbia, enz. Met meer dan gewone belangstelling volgt de Amerikaansche regeering deze gebeurtenissen in Brazilië. O ja, we hebben u nog niet verteld, hoe dat eigenlijk gekomen is. ’t Is heel eenvoudig. Een nieuwe president, een zekere Vardas, ontpopt zich op een goe de dag als een dictator. Dit is natuurlijk in die Zuid-Amerikaansche staten heel gewoon, maar ongewoon dat deze dic tator nu eens niet de democratische ideeën aanhangt, maar uitgesproken fas cist is. Natuurlijk stellen de Amerikaan sche bladen groot belang in de ontwik keling van deze staatsgreep. De „New York Times” herinnert aan de voorspellingen van sommige waarne mers dat verscheidene Zuid-Amerikaan sche staten met onstabiele democratische regeeringen geen weerstand kunnen bie den aan de druk van het Fascisme. De vraag mag evenwel gesteld wor den: heeft dit fascisme reeds zooveel vaste voet gekregen? of is ’t experiment in Brazilië een der vele Zuid-Amerikaan sche proefnemingen voor een gewone dictatuur. Men moet vooral de oogen niet slui ten voor de staatjes rondom Brazilië. We hebben daar in de allereerste plaats Peru, dat wat al te veel in de Italiaan- sche belangstelling staat; dan Paraguay, maar meer nog Uruguay, waar de Ja- pansche en Duitsche invloeden merk baar zijn. Aan den anderen kant moeten we wijzen op Mexico, dat vrij dicht staat bij een Communistische opvatting. Hier ligt dus de brandstof, evenals op het Europeesche vasteland, opgestapeld en één onvoorzichtig vonkje kan heel wat ongelukken veroorzaken. We bewe ren dus niet te veel in onze aanhef voor deze revue, dat de tegenstelling in deze twee wereldbeschouwingen het groote probleem is van onzen tijd, maar ook de gedurige bedreiging voor de wereld vrede en de terugkeer tot meer stabiele levensverhoudingen. Dan denken we natuurlijk allereerst aan een betere sa- Olyphia-C. A. B. I 1-2. Een voor beide partijen zware wed strijd, waarin de winnende puntjes ver diend zijn. Direct na het beginsignaal ontwikkelt zich een vlug spel, verschillende aanval len worden door de verdediging afgesla gen. Na ongeveer 10 minuten spelen is een klein overwicht van C. A. B. merkbaar, doch de N.-keeper is in goede conditie. Wanneer op een moment de midvoor is doorgebroken, gaat de bal nog juist over het doel. Het spel gaat vlug op en neer, ook de Olyphia-ploeg blijft goede aan vallen opzetten. Uit een vrije schop op den rand van het strafschopgebied weet Olyphia te doelpunten en daarmee de leiding te nemen. Na de rust eerst het beruchte kwar tiertje van inzinking voor C. A. B. waar van Olyphia niet weet te profiteeren. Dan komt C. A. B. weer in den aanval, een harde schuiver van links kan de keeper niet voldoende in bedwang krij gen en onze midvoor maakt gelijk, 1-1. Dit is het sein voor C. A. B. om er nog een schepje boven op -te gooien; het is 10 minuten voor het einde als Van Da len eenige spelers passeert, goed door geeft naar van Nus, een voorzet volgt en met een zuivere kopbal geeft Draai- sma aan C. A. B. de leiding, wat dan ook het winnende doelpunt blijft, hoewel C. A. B. nog een paar keer bij een goe de aanval van Olyphia door het oog van de naald kruipt. C. A. B. III-Langweer I 7-0. Het derde elftal heeft wel revanche genomen voor de nederlaag in Lang weer. Reeds direct na den aftrap neemt C. A. B. het spel in handen en is de al gemeene verwachting, dat Langweer van dit derde elftal niet zal kunnen winnen. Het meespelen van eenige oud-C. A. B. I- spelers, zooals Hoekstra en Visser, blijkt ook de anderen te inspireeren, vooral de linkervleugel doet goed werk. De spora disch door Langweer opgezette aanval len werden door de goed spelende backs menleving, vooral in economische geest. Is daarop eenige hoop? De laatste berichten daaromtrent lui den niet zoo buitengewoon gunstig. Nog altijd wijzen ons de economen op Ame rika, dat door zijn bankkrach in 1929 de wereldcrisis heeft ingeluid, maar wat ook in de nu afgeloopen 5 jaar het be wijs begon ie leveren, dat een algeheele ophloei van het zakenleven slechts als *n kwestie van tijd beschouwd moet wor den. Het is jammer, dat ook die opgaande lijn weer onderbroken is; niet minder dan 13 milliard is de laatste weken op de Amerikaansche beurs verspeeld. De koopkracht vermindert weer, de maga zijnen raken daardoor weer tjokvol, de fabrieken krijgen minder orders, kortom die fatale kringloop heeft zich ook weer van het Amerikaansche zakenleven meester gemaakt. Zal de ommezwaai, waartoe president Roosevelt besloten heeft, de herstelling brengen? 't Is te hopen. Wanneer we dan aan het slot van deze revue nog even in vogelvlucht de verschillende belangrijke feiten van het internationaal gebeuren moeten bespre ken vinden we de Chineesch-Japansche oorlog nog ongeveer in een gelijk sta dium. Wel Is de groote Chineesche ha venstad Sjanghai gevallen, maar daar mee is de oorlog geen moment dichtei bij een oplossing gekomen. Al de loo- pende vredesgeruchten zijn per slot van rekening van nul en geener waarde. Ook de strijd in Spanje woedt ondanks non-interventie en zoogenaamde bemid deling rustig voort. In de laatste weken had Franco’s legermacht bepaalde suc cessen weten te bereiken, maar dezer dagen kwamen er weer heel gunstige berichten binnen voor de regeeringstroe- pen. Een sensationeel telegram was we) het bericht, van vorige week Vrijdag, dat een zoon van Mussolini bij een vlieg- tuigaanval boven Madrid met zijn ma chine was neergeschoten. Voor diegenen die nog twijfelden aan de Italiaansche inmenging een overtuigend bewijs. Op een geheel eigen manier vergroot Duitschland zijn legermacht. In Oost- Pruisen moeten de mannen van de lich ting 1883, dat zijn dus de 54-jarigen, zich aan een medische keuring onder werpen. Deze keuring gaat steeds aan een oproeping voor den miilitairen dienst vooraf. Deze maatregel zou het eventueel mogelijk maken onmiddellijk 2.400.000 man te mobiliseeren. Deze cijfers wijzen er op, dat wel de gelijk met deze Duitsche legermacht re kening moet worden gehouden. De vluchtende Negus en de Italianen aan de bronnen van den Nijl: dat was het eerste ontwaken. Daarop volgden de druk van Frankrijk en de opstand in Palestina, de monetaire crisis in Parijs, de Duitsche herbewapening, de bedrei ging van Tsjecho-Slowakije. Op het oogenblik staat Engeland te midden van een gigantische herbewape ning. Engeland’s ambassadeurs en ge zanten werken koortsachtig. De domini ons werken mede. In Engeland’s politiek vindt een ommekeer plaats. Zoowel de massa als de strengste individualisten worden beheerscht door het gevoel: de toekomst laat zich niet meer door de grootheid van ons verleden garandeeren. Deze verandering heeft natuurlijk ver rassingen met zich mede gebracht. Voor ons ligt een eenigen tijd geleden gepubliceerde humoreske. Twee Engel- schen spreken met elkaar. De een spreekt als oppositie, de ander als re- geeringsman, die zich van alle volkomen juiste bezwaren van den oppositioneel met een Jantje van Leiden afmaakt. „Malta?” meent hij geringschattend, „Malta is een eiland, zooals vele andere, maar wij hadden reeds bij het Abessijn- sche conflict ontdekt, dat het geen groo te strategische beteekenis heeft! Palestina?.Onbelangrijk. Men zal op den duur ook Egypte geheel moeten prijsgeven.. De Balearen?Nu ja eilanden in de Middellandsche Zee, ver der niet!” En op deze wijze spreekt de man verder. Op het oogenblik spreekt de regeering anders. In vele jaren heeft men niet zul ke droge woorden gehoord als die, welke Eden de vorige week tot den heer Mussolini richtte. Geen spoor van gehei me diplomatie. Een duidelijke, droge af wijzende taalEn de bladen hebben deze taal tot de hunne gemaakt. Sinds dagen vinden wij denzelfden zin voor de werkelijkheid weer. Velen meenen, de herbewapening is reeds zoover gevorderd, dat Engeland, steunend op zijn wapens, duidelijker kan gaan spreken. Andere, voorzichtiger lie den, denken, dat de regeering niet de eigen effective militaire macht reeds zoo hoog aanslaat, maar veeleer de groote economische zorgen van Duitschland en Italië naar hun juiste waarde beoordeelt en het eerstgenoemde land rijp houdt voor een politiek van verzoening, terwijl het het tweede als geïsoleerd begint te beschouwen. Vast staat dit: de Britten keeren juist ter wille van den vrede den weg naar het pacifisme den rug toe. De stemming, welke in toonaangeven de parlementaire kringen heerscht, be wijst, dat Engeland besloten is, een al te eenzijdige Labour-beoordeeling van het niet-inmengingsprobleem te verhinderen Zelfs in ietwat naar links neigende re- geeringskringen wordt gewezen op hef feit, dat de Spaansche rebellen evenmin zonder vreemde hulp tot de behaalde successen hadden kunnen geraken, als de strijdkrachten van de regeering had den kunnen stand houden zonder de gi gantische leveringen van Rusland. En men stelt de brutale bekentenissen van Mussolini over zijn hulp aan Franco te genover de niet minder brutale Russi sche statistiek, waarin wordt aangege ven, dat de Russische uitvoer naar Spanje met 300 gestegen is. Wat is het nu, dat de laatste omme keer ten gunste van Franco te voorschijn heeft geroepen? Ingewijden kenden reeds lang de rich ting van den Engelschen weg. De oorza ken zal men samenvattend wel als volgt kunnen formuleeren: Engeland weet, dat alle vriendschap tusschen de volken hoofdzakelijk óp. angst berust. Daar Spanje en Duitsch land geen gemeenschappelijke grenzen hebben, behoeft het zich voor het Derde Rijk ook niet angstig te maken. Zal Franco eenmaal werkelijk in Spanje heerschen, dan zal hij niet zijn gevoelens, maar zijn verstand laten spreken. Terwijl het arme Duitschland hem zoo goed als niets bieden kan, vermag Engeland hem alles te bieden: in de eerste plaats geld! En daarmede zal Londen de vriend schap van Franco wel kunnen winnen. En de vriendschap van Franco voor Italië zal in de toekomst wel gaan afhan gen van de krachtsverhouding tusschen de Engelsche en Italiaansche vloten. Wat heeft Engeland daarentegen van een communistisch Spanje te verwach- I DE JONG s NIEUWSBLA waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1