do vestigingswet KlelnDedrlll. Biritenlandsche Revue. W.U.II.WEIIFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Een eerste oefentijd van 11 maanden. Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden l\CEZCME\ - mmN I 332? Jaargang Woensdag 8 December 1937 No. 9£ Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 I Bolsward, December 1937. e t WITMARSUM. KIMSWERD. MAKKUM A cl v c r t c n t i I' n per regel Wocnodagonunimer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Spanje en in de Middellandache Zee heb ben voltooid, zal Engeland in ’t gedrang komen. Ik doe een beroep op de volke ren van de democratische landen, aldus Lloyd George, zich aaneen te sluiten en de vrijheid te beschermen. Speciale inrichting voor 6 December 1937. Hedenmiddag bracht St. Nicolaas en Zwarte Piet hun jaarlijksch bezoek aan de kinderen der bewaarschool. Om 2 uur arriveerden de Heilige Man en zijn zwarte knecht en werden ze door de kleintjes met glundere en toch ook wel wat angstige gezichtjes ontvangen. Maar al heel gauw waren ze op hun gemak en tracteerde Sint hun op lek kers. Menig versje werd gezongen, zoo wel door debutantjes als gezamenlijk. Ook de zoete en stoute kinderen werden gehoord en vermaand. Om 4 uur vertrok Sint Nicolaas en Zwarte Piet onder een luid hoera weer naar Spanje terug. Voor ieder had de Sint een cadeautje achter gelaten, wat door de kleintjes zeer op prijs werd gesteld. 4 December lz37. Gistermiddag Is in het Crematorium te Velseii de verassching geschied van het 6 December 1937. Door stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. gemeente alhier werden her kozen de heeren J. v. d. Veen en S. R. Politiek, resp. als diaken en ouderling. Gekozen werd tot diaken de heer G. M. van der Meer. 6 December 1937. Gisteravond, ongeveer 10 uur ontdek te men brand in de wagenmakerij van den heer Lycklama A Nijeholt te Com- werd. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat het geheele gebouw spoe dig in lichte laaie stond. De brandspuit van Makkum was spoedig ter plaatse en in werking gesteld, doch kon niet ver hinderen, dat alles tot den grond toe is afgebrand. 6 December 1937. Reeds in Januari van dit jaar maakten we melding, dat alhier een nieuwe R.K. Kerk met pastorie zou worden gebouwd waarvoor de oude kerk en eenige belen dende gebouwen moesten worden afge broken. Sindsdien hoorden we van het geheele plan niets meer. Gsteren is tijdens een der kerkdiensten afgekondigd, dat er van uit het Bisdom Utrecht bericht is ontvangen, dat boven genoemd plan nu verwezenjijkt zal wor den. In het a.s. vroege voorjaar, onge veer hal! Maart, denkt men met de af- Namens het Comité: E. F. TEN CATE—Beekhuis. N. v. d. OEVER—v. d. Werff. J. M. VERHOEVEN— v. d. Hoek. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Lccsgcld fr. p. p. per hall jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland 17.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. g r on- Uw WONSERADEEL. 6 December 1937. Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan Jitte Dominicus Bruin- sma en Leo Zeinstra, ingeschrevenen voor den dienstplicht der lichting 1939 uit de gemeente Wonseradeel, met in gang van 1 December 1937 voor één jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend, wegens opleiding tot een gees telijk ambt ENKELE UITSLAGEN. Van diverse SL Nlc.-prijsvra.gen. De uitslag bij de fa. D. Joma, waar iedere bezoeker kon raden naar het aan tal steentjes op een klok, Is als volgt: 1ste prijs: mej. M. Adema, Grootzand. 2de prijs: Sj. Draaisma, Jongemastr. 3de prijs: Joh. Hoekstra, Gr. Equard bij Bolsward. Bij de firma P. J. de Boer. De hoofd prijs, een rijwiel, gewonnen door Strik- werda, Oosterend. Bij de Haweko: 1ste dagprijs: Laagland. 2de dagprijs: v. d. Tol. 3de dagprijs: Lammertsma. 4de dagprijs: B. Falkena. stoffelijk overschot van Ds. H. K. S. Ph. Begemann, em. pred. van de Ned. Herv. gemeente te Den Haag, voordien pred. ST. NICOLAAS-VIERING. 6 December 1937. In de bewaarschool had het traditio- neele Sint Nicolaasfeest plaats. De kin deren zongen verscheidene liedjes en ook werden spelletjes uitgevoerd. Ze werden beloond door het rijkelijk peper- nootstrooien van den grijzen bisschop. Dat de vrouwelijke toeschouwsters ook nog belust waren op pepernoten, kon men zien uit het feit, dat ze, toen er voor hen gestrooid werd, ijverig op den grond grabbelden. Na afloop sprak de Sint een enkel woord, terwijl hem door den heer J. Broersma sigaren werden aangeboden. Van de kinderen kreeg St. Nicolaas een mand met fruit. Verder werden nog cadeautjes aan de kinderen uitgereikt door de goede man. 4 December 1937. Hedenavond werd hier de jaarverga dering gehouden van de ijsclub „Kims- werd”. Voorzitter was de heer W. K. Postma. Het verslag van den penningm., den heer G. S. Brunia, luidde als volgt: Inkomsten f 83.77, uitgaven f 19.20, sal do f 64.57. De heeren S. de Haas en J. K. Wes- tra, per. aftr., werden herkozen. Besloten werd de eerste rijderlj te houden van mannen uit een zestal omlig gende plaatsen. De heer W. K. Postma werd winnaar van een paar schaatsen. meehelpen om indirect het a.s. geluk van onze geliefde Prinses Juliana te verhoo- gen. Immers is Haar persoonlijke wensch deze keer zelf geen cadeaux te ontvan gen, maar vreugde te bereiden in die gezinnen, waar de a.s. blijde gebeurte nis met zorg wordt tegemoet gezien. Gaarne zouden we nog eens die da mes en meisjes, die niet aangesloten zijn bij een Vrouwenvereeniging, aan willen sporen toch ook het hunne bij te dragen om hier in Bolsward in de komende we ken vele jonge Moeders gelukkig te ma ken! Haakt, breidt en naait met ons. Het Bestuur is ten alle tijde bereid inlichtingen te geven en Mevr. Verhoe ven, Hid Heroplantsoen 9, zal gaarne vóór 15 December blijken van medeleven met dit mooie werk (in alle mogelijke evormen, ook in geld) in ontvangst ne men. alhier. Als eerste spreker trad Ds. A. E. T. de Boer, em. pred. te Apeldoorn naar voren. Nu wij hier staan, zei spr., aan de laatste rustplaats van Ds. Begemann, is het mij een behoefte om als vertegen woordiger van de gemeente Witmarsum een gemeente waar de overledene vroe ger predikant was, te getuigen van die vriendschap die ons gebonden heeft. In Witmarsum zijn die vriendschapsbanden aangeknoopt en in den loop der tijden zijn ze niet versleten. Het was mij helaas niet vergund hem veel te ontmoeten, doch zijn indruk is onuitwischbaar ge bleven. Nog steeds denk ik aan de wijze lessen, die ik van hem geleerd heb. Wij zullen en kunnen hem niet vergeten. Nadat nog Ds. Trouw, vrijz. pred. te Den Haag, en den heer Zaalberg, neef van den overledene eenige korte af scheidswoorden gesproken hadden, daalde de kist, waarbij de organist „Wenn ich einmal soil screiden” van J. S. Bach speelde. Hierna dankte een zoon van den over ledene voor de belangstelling. (Overgen. uit het Hbl.). Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur, Zouden wij U mogen verzoeken derstaande te willdn opfriemen in blad? Bij voorbaat onzen dank. Het sub-comité van de Oranjevereen. te Bolsward, dat belast is met het ver zorgen van de luiermanden voor die Moeders, die in Januari een blijde ge beurtenis tegemoet zien en financieel in moeilijke omstandigheden verkeeren, mag zich reeds in veler sympathie ver heugen. Alle plaatselijke vrouwenverenigin gen zegden hunne steun toe, hetzij fi nancieel, hetzij door handenarbeid; iedere vereeniging Immers wil gaarne Naar aanleiding van de in ons blad geplaatste artikelen ontvingen we dezer dagen van een belangstellende lezer uit Bolsward de volgende vragen: Vraag 1. Indien een vader overlijdt of zich uit de zaak terugtrekt, mag hij de zaak dan wel aan zijn zoon overdoen en doen voortbestaan? Het antwoord hierop luidt: De redactie van art. 10 tweede lid, luidt, dat geen vergunning van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken ver- eischt is, wanneer bij overlijden van een ondernemer, diens eigendom overgaat op zijn weduwe en/of zijn wettige min-, derjarige kinderen. Wanneer we evenwel art. 1 lid 5 lezen dan blijkt er vooV die opvolging ver gunning van den Minister noodig te zijn. Dit laatste is ook bij de j.l. ingediende wijzigingen van deze wet nadrukkelijk bepaald. Iets anders wordt de situatie ten op zichte van een meerderjarige zoon. Wan neer in een bepaalde bedrijfstak tot het stellen van vestigingseischen wordt over gegaan, dan zal deze zoon een vergun ning van den Minister noodig hebben om de zaak van zijn vader te kunnen voortzetten, mits deze zoon voldoet aan de vestigingseischen. Tijdens de spertijd echter heeft hij geen zekerheid. Bij iedere wijziging in de leiding heeft men de toestemming van de Kamer van Koophandel of den Mi nister noodig. Vraag 2. Iemand die een zaak heeft, mag deze de zaak wel verplaatsen naar een ander gedeelte van de stad? Het antwoord hierop luidt: Volgens art. 2 is er geen vergunning noodig van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in geval van een verplaat sing van een inrichting naar een ander binnen dezelfde gemeente gelegen per ceel. Met deze kantteekening echter, dat, wanneer de wijzigingen van deze Vesti gingswet die nog door de Tweede Ka mer moeten werden aangenomen van kracht worden, er wel vergunning van den Minister van Economische Zaken noodig zal zijn. Ik hoop hiermee de vraagsteller vol doende beantwoord te hebben. Nog steeds stellen we ons graag be schikbaar eventueele onduidelijkheden uit deze wet, wanneer ons daarover vra gen worden gesteld, te beantwoorden. G. Spanningen overal. Wanneer we het verloop van dan oor- ARUM PAARDEN OP HOL. 3 December 1937. Hedenmorgen geraakten van den land- bouwer-voerman A Heslinga twee paar den gespannen voor een wagen op hol, bij de buurt van Arum. Gelukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken voor, en kwam de be stuurder met den schrik vrij. De wagen kwam echter in de sloot terecht, maar de paarden werden spoedig tot staan gebracht en naar den stal geleid. Binnenkort zal de Tweede Kamer be ginnen met de behandeling van de de- fensievoorstellen en onze volksvertegen woordigers zullen dan een beslissing moeten nemen, welke voor ons land van de grootste beteekenis is. Van deze be slissing zal het n.l. afhangen, hoe het in den komenden tijd met de veiligheid van den Staat zal zijn gesteld. De wenschen van de regeering zijn bekend: een eerste oefentijd van 11 maanden en een contingent van 32000 man. Deze maatregelen acht de regee ring noodzakelijk, om de navolgende re denen: In de eerste plaats moet de geoefend heid van den soldaat op een hooger peil worden gebracht. In de tweede plaats is het noodig, onze reserve-officieren bij het onder de wapens komen een troe pencommando te geven, opdat zij zich beter dan tot nog toe op hun taak in een eventueelen oorlog kunnen voorbe reiden. Ten derde is het in den huldi gen tijd noodzakelijk sterker garnizoe nen aan de grenzen te leggen, zoodat men tenminste eenigermate tegen z.g.n. strategische overvallen verzekerd is. Dit brengt natuurlijk met zich mede, dat de permanente vredessterkte op een hooger stand wordt gebracht. Verder is er dan nog personeel noodig voor de nieuw in gevoerde of nog in te voeren strijdmid delen. En ten slotte acht de regeering het noodig, het gemobiliseerde leger te doen bestaan uit minder lichtingen dan tot nu toe het geval moest zijn. Daar door wordt dan natuurlijk de eenheid in ons leger verhoogd. Nu is er in de laatste maanden in be paalde kringen nogal eenige critiek op de regeeringsvoorstellen uitgeoefend, waarop wij, gezien de groote belangrijk heid van het onderwerp, gaarne eens wat nader willen ingaan. Aangezien een ieder er van overtuigd is, dat een versterking van onze weer macht een dringende noodzakelijkheid is Iaat het zich begrijpen, dat de cri tiek hoofdzakelijk met financieele argu menten werkt. Nu is het natuurlijk waar, dat de legerorganisatie belangrijke of fers van onze landgenooten zal vragen. Maar daarbij verkeeren de Nederlanders waarlijk niet in een ongunstiger positie, dan andere volken. Integendeel, in sta ten, welke minder gevaarlijk gelegen zijn dan de onze, oordeelt men het noodig de bevolking nog zwaarder militaire las ten op te leggen. Dat is wellicht een schrale troost voor de belastingbetalers, maar het toont toch duidelijk aan, dat de regeering werke lijk geen overdreven dingen van ons volk eischt. Desondanks bestaat de mogelijkheid, dat een groot deel van onze volksverte genwoordiging meent, dat er op de voor gestelde uitgaven voor de defensie zal moeten worden bezuinigd. Men zal zich zij het ook met eenige spijt, misschien bij deze overtuiging neer kunnen leggen, maar niet duidelijk is h.et, waarom men deze bezuiniging nu juist wil vinden in een vermindering van den voorgestelden eersten diensttijd van 11 maanden tot b.v. 8 of 9 maanden. Nu de techniek van den oorlog steeds Ingewikkelder wordt, lijkt ons een oefentijd van 11 maanden toch reeds een minimum toe, en met recht mag de desbetreffende voorgestel de maatregel van de regeering dan ook als één der voornaamste pijlers van ons nieuwe leger worden beschouwd. Wanneer er dan werkelijk bezuinigd moet worden op de voorgestelde uitga ven, ware het dan niet beter, deze be zuiniging te zoeken in een vermindering van de voorgestelde lichtingsterkte van 32000 man tot b.v. 29000 man? Men vraagt zich zulks te meer af, wijl een vermindering van den voorgestelden diensttijd van 11 tot 9 maanden, waar lijk zoo’n groote bezuiniging nog niet beteekent, wijl de kosten voor voeding en kleeding van den soldaat niet zeer hoog zijn. En bij een vermindering van de lichtingssterkte zou men in ieder ge val op de totale kosten voor kazerne bouw, beroepskader en dienstplichtigen kunnen 1 maximum vredessterkte per corps daalt. Ons lijkt een dergelijke bezuinigings maatregel, indien deze onverhoopt dan al noodig mocht blijken, beter, dan een vermindering van den voorgestelden oefentijd van 11 maanden tot een korter tijdsbestek. log in China beschouwen in verband met de algemeene tendenz naar bewapening, blijkt het, dat over het algemeen de vrees dat het Oostersche conflict nog een na-, sleep zal kunnen krijgen bij de meeste staatslieden, onbewust of bewust naar boven komt. De manier, waarop b.v. de Japanners hunne overwinningen vieren door de tot nu toe altijd geldende neutraliteit van de internatioale zóne in Sjanghai te sabboteeren geeft wel een eigenaardige kijk op de mentaliteit, die momenteel in leidende Japansche kringen overheer- schend is. Men zou hier de vraag kunnen stellen: hoe kan het provoceerend optre den van de Japanners in het door hen veroverde Sjanghai nu moeilijkheden meebrengen voor den internationalen toestand. Het antwoord op deze vraag Is heel eenvoudig. De internationale nederzet ting (het woord is hier heel duidelijk) is een gedeelte van Sjanghai, waaruit verschillende buitenlandsche mogendhe den hun belangen in het Verre Oosten besturen. Dit zijn belangen van econo- mischen, diplomatieken en militairen aard. Deze internationale nederzetting was dus naar Westersche begrippen een on schendbaar territoriaal gebied, met eigen rechten en wetten. Tot nu toe is deze onschendbaarheid ook steeds geëerbie digd. Japan evenwel trekt zich in zijn oorlogsroes van al die gegroeide rechten niets aan. Op een meer dan uitdagende wijze zijn de Japansche troepen een z.g. parade door deze nederzetting gaan houden. Wat is hiervan de bedoeling? Niets meer of minder dan aan de wereld te toonen, dat Japan in het Oosten op permachtig is, en zich zelfs van Engel- sche of Amerikaansche gevoeligheden in deze internationale nederzetting niets aantrekt. Wat blijft er over, zoo zullen velen zich afvragen van Engeland’s su prematie ter zee, wanneer e|en kleine .mogendheid als Japan, die Engelsche rechten maar gewoon negeert. Ja, dat is juist het moeilijke probleem voor En geland. Sedert enkele jaren is er op de wereldkaart een beweging naar verande ringen merkbaar en speciaal dit jaar heeft die drang naar verandering van de wereldkaart nieuwe vorm gekregen door den driebond Italië-Duitschland-Japan. Deze drie landen hebben, zooals dat genoemd wordt, expansiezucht, dat is: zucht naar verovering, zucht naar macht, naar land, enz. Natuurlijk valt van het Europeesche vasteland niets meer af te knabbelen. Het Spaansche avontuur b.v. is voor Italië niet zoo buitengewoon voordeelig geweest. Wat ligt dus voor de hand? Men ziet uit naar koloniaal be zit. Japan is bezig een brok van China af te knabbelen. Italië kan voorloopig met Abessinië toe en Duitschland slaat verliefde blikken op de Belgische Congo of de Fransche Soedan. Zou de reis van den Belgischen koning naar Engeland misschien daarmee in verband staan? en wat heeft Engeland nu met Duitschland’s koloniale eisch te maken? O heel veel zelfs. Engeland was tot nu toe het symbool van de koloniale macht. De Britsche leeuw behoefde maar even zijn staart te schudden, om de andere mogendheden te imponeeren. In de laatste jaren heeft Engeland heel wat beleedigingen moe ten incasseeren zonder dat de Britsche leeuw nu eens werkelijk ging brommen. Wanneer men daaruit zou concludeeren dat het met de Britsche macht ter zee gedaan is, vergist men zich toch wel een beetje. We veronderstellen dat de lank moedige houding van Engeland zijn oor zaak vindt in het feit, dat men nog niet geheel klaar is met de leger en vloot- sterkte. Er wordt koortsachtig gewerkt om toch maar zoo vlug mogelijk die supre matie van voorheen terug te krijgen en we gelooven vast, dat het Engeland met zijn rijke hulpbronnen ook zal geluk ken. Maar wat dan? Het drievoudige verbond Duitschland- Italië-Japan zal de wereld ontegenzeg gelijk stellen voor een andere verdeeling van de rechten, speciaal wat betreft het koloniaal bezit en de andere mogendhe den, wanneer ze ten minste op dit ter- r rein’ één lijn willen trekken, hebben te bezuinigen’omdat de aanwezige .kiezen tusschen deze twee onafwendbare -J--,i feiten of door ingrijpende concessies aan dezen driebond groote conflicten te voor komen, of door een strijd op leven en dood te vechten voor de bestaande rechtsorde, waardoor de wereld een her haling van 1914-1918, maar dan in veel erger mate, te wachten staat. De oude Engelsche staatsman Lloyd George be oordeelt de wereldconstellatie als volgt: De dictators winnen en de democratie wijkt, haar leiders trekkqgpldaar verder terug inplaats van zich te verdedigen. Als eenmaal de dictatora hun taak in Hedenavond werd in het café Hofstra de jaarvergadering gehouden van de leden der Sociëteit „Ons Genoegen” on der leiding van den voorzitter, den heer A. Dijkstra. Na de gebruikelijke opening werd re kening en verantwoording door den penningmeester, den heer H. v. d. Vliet, afgelegd, waaruit bleek, dat er een batig saldo van f4 was. De bescheiden werden nagezien door de heeren S. Hofstra en A Piekema, waarvan laatstgenoemde een gunstig rapport uitbracht. Onder de leden had een pandoer-, bil jart- en kruisjaspartij plaats. Traditio neel waren de prijzen wederom hazen en eendvogels. Pandoeren. 1ste prijs, hazen: H. v. d. Vliet en Sikke Tolsma. 2de prijs, eendvogels: A. Dijkstra en Sietze Kooistra. Biljarten, (handicap) 1ste prijs: Joh. Tolsma (Harlingen) en A. Piekema. 2de prijs: A. Dijkstra en H. v. d. Vliet. Kruisjassen. 1ste prijs: A. H. de Vries en H. v. d. Vliet. 2dej>rijs: A. Dijkstra *n A. S. Kooi stra. w Alle partijen Hepen in de beste orde af. Ruim 12 uur sloot de voorzitter de vergadering. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 I 1 1 j i t DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1