DE KUHST UflH COnUEKSEEREK Builenlandsche Revue. MIWOM De Bolswardsche Courant en Westergoo UI.Ü.WF Reparatie aan alle merken Automobielen Uit den Omtrek. No 98 33^? Jaargang Woensdag 15 December 1937 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Nieuwjaarsgroeten Groote voorraad Onderdeelen en Banden Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 f 14.397.35 Sinterklaaslol voor de radio. edikanten waren behal- te Scharnegoutum. F tegen den prijs van 40 ct. voor ten hoogste 4 regels Elke regel meer 10 cent. Deze Nieuwjaarsgroeten kunnen ook worden op gegeven aan onze agenten A d v c r I c n 11 n per rcf'el: V/uciHjdiiy.'iiitiiinner JU cent. Zatcrdagsnummcr 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. VERSTAAN DE NEDERLANDERS HAAR NIET? Speciale inrichting voor f 20.496.09 f 6.098.74 Opgaven in te zenden uiterlijk tot DONDERDAG 30 DECEMBER, 2 uur. JAARVERGADERING BOND VAN STAATSPENSIOEN. Afd. Bolsward. De voorzitter, de heer J. B. Kooistra van Tjerkwerd, memoreert bij de ope ning, dat de verkiezingen weinig verbe tering voor de ouden van dagen hebben gebracht. Het ledental bleef 130. Inkom sten f 132.25, uitgaven f 128.24. De heer M. Sluyter heeft bedankt als bestuurslid. Besloten wordt in Jan. een propaganda-avond te houden met Ba rend en Martsje. De heeren J. B. Kooistra en H. Joustra werden als bestuurslid herkozen. Nieuw gekozen is de heer K. van der Wey. GESLIPT. 12 December 1937. Dezer dagen slipte een bestelauto van de firma Vroom en Dreesmann door de gladheid van den weg. Genoemde auto kwam van de Pingjumerweg, terwijl om de hoek werd gereden in de richting Arum gleed de auto in de bermsloot. Met ’n tractor van den heer J. L. Hi- larides werd de auto gelicht. SNEEK Bij het alhier gehouden examen op 27 November j.l. uitgaande van de Vereen, v. Leeraren in Stenografie en Dactylo grafie „Speed” namens het Centraal Bu- reau voor Steno-Speed, slaagden voor Kantoorstenograaf B: mej. J. Engel barts te Stadskanaal, Fr. van Esveld te Huizum en D. Hoekstra te Balk. Typist(e): mej. T. Bakker te Bolsward D. Hoekstra te Balk; mej. T Katsma te Leeuwarden, M. Miedema te Leeuwar den en J. de Vries te Sneek. In het nummer van 31 Dec. a.s. zal gelegenheid be staan tot het plaatsen van verkracht door het geweld van een soort kermislot, welke uit de luidsprekers de huiskamers der luisteraars vervulde. Wie Sinterklaasstemming willen bren gen met onnatuurlijk-brommerig uitge sproken nonsensikaiiteiten, half bedwon gen gelach en geginnegap op den ach tergrond van de studio-kamer, flauwi teiten als het herhaaldelijk aanspreken van den bisschop met „haossie” die geven blijk, dat ze geen flauwe notie heben van de ideëele waarden, welke verscholen kunnen liggen in de volksge bruiken en -gewoonten, op schoone le genden gebouwd. Hetwas niet noodig, dat Max Tak en Guus Weitzel en Oome Keesje of hoe ze méér, dan wel Anders mogen heeten ons demonstreerden, dat ze niet écht meer aan Sinterklaas geloofden. Dat zou den we ook zonder al die opzettelijke boertige gein wel van ze hebben aange nomen. Het was in elk geval jammer, dat ze met hun heftige armzwaaien zoovele teere weefselen hebben verbro ken, welke den geest van duizenden luisteraars verbonden hield aan de le gendarische figuur, welke we om al zijn deugd en zijn gulle hart, sedert eeuwen op zijn naamdag gaarne een eereplaats in de huiskamer van het Nederlandsche gezin inruimden. ren volk zal terugbrengen. Toch moeten we niet vallen in een eenzijdig drijven naar de stelregel, dat Jezus Christus alléén de Herder Israels was. Is er met betrekking tot het dwaal- zieke gemoed ooit een beter tegenbeeld van den mensch gegeven dan 't schaap? En is er met betrekking tot het Hooge- priesterschap van den Heere Jezus ooit treffender gelijkenis geteekend, dan die van den Hoogepriester? De Joden sloten hunne oogen en ooren voor de genezende genade Gods in Christus. Niet anders is het met de he- dendaagsche prediking van het Evan gelie. Men sluit ooren en oogen moed willig, zonder zich te bekeeren, bang dat men is voor de consequenties die de bekeering met zich medebrengt. Spr. wekt op Hem als onzen Herder in gedachtenis te houden. Hij, die in eerste instantie Israels Herder is, wil ook de Herder zijn van hen die Hem toebe- hooren. Immers wat te voren ook over behoorlijks ten gehoore heeft gebracht ik zelf heb dan dat deel der uitzen ding toevallig gemist. Wat ik heb ge hoord, was geenszins passend in de sfeer, welke ik me uit oude, goed-Hol- landsche traditie herinnerde en die me thans, luisterende naar de radio-uitzen- dingen, verre bleef. Ik vind het echt Het feit, dat zoovele^n onzer tekort schieten in de kunst van converseeren, doet ons dikwijls grof worden, wanneer het nóódig is om „stemming” te vertoo- nen. Let maar eens op het groote ver schil tusschen de fijne humoristische Fransche chansons en de rauwe boer tigheid, welke den inhoud vormen van zoovele liedjes van onze klein-kunste- naars. Ik heb behoefte om deze dingen eens te zeggen, nu ik Zaterdag en Zondag 1.1. veroordeeld was om de verschillende Sinterklaasprogramma's van de Neder landsche Omroepvereenigingen te beluis teren. Daarbij bleek me allereerst, hoezeer men den zin tot beperking mist, welke een der grondslagen van eiken goeden en logischen opzet is. Van Zaterdagmid dag af tot Zondagavond toe zijn de luis- terraars vervolgd met tallooze variaties op „Sinterklaas en z’n Zwarten Piet”. Dat is tenslotte nog tot daaraan toe, maar de conversaties, welke voor de microfoon werden gereprodu ceerd, waren de meeste althans absoluut ongenietbaar voor wie over eenigen goeden smaak beschikken. De „gein” was zoo platvloersch, de grol len waren zoo geforceerd, dat de „kunst” van dat alles tesamen het gewone ge halte van het repertoir van de artisten, die bruiloften en partijen plegen op te luisteren, niet te boven ging. Ik weet niet, of er niet een Omroep- vereeniging was, welke óók nog iets jammer, dat het karakter van zoo n voorstander van den Volkenbonds-idee I mooi, typiach-vaderlandsch feest, werd geweest is. Waarom verlaat diezelfde Mussolini dan den Volkenbond? zult ge vragen.het lidmaatschap strookt niet met zijn anti-eommunistische op vattingen en (dit is wel het grootste be zwaar) dat de leden van den Volken bond de verovering van Abessinië niet willen erkennen. Jammer genoeg kunnen we in dezen ook niet een pluim op den hoed van den Volkenbond steken of hare daden in be scherming nemen. Meer dan eens heeft de Volkenbond den indruk gewekt, dat zij opgericht was met het doel om dat gene wat de naties in vroeger tijden, evenals Mussolini nu op wel iets eigen aardige wijze veroverd hadden, veilig te stellen en te garandeeren als eerlijk be zit. Bovendien werd de uittreding van Ja pan uit den Volkenbond bijna noodzake- lijk door den driebond Japan-Duitsch- land-Italië. De anti-Volkenbondspraktijk van de beide eerstgenoemde landen kon op den duur niet vereenigd blijven met het zoogenaamde lidmaatschap van den Volkenbond door Italië. Wat nu? zoo vragen vele vredesvrien- den zich af. Algeheele opheffing van den Volkenbond? Nu de grootere mogendhe den niet meer meewerken heeft dit in stituut weinig waarde, daadwerkelijke zeggingskracht hebben we nooit kunnen ontdekken, maar een preventieve wer king was nog altijd mogelijk. Alleen maar het feit, dat men door allerhande TJERKWERD. Benoemd als kweekelinge met acte aan de Chr. School te Tjerkwerd, mej. Tj. Fiersma te Scharnegoutum en thans Palestina, waarheen God Zijn uitverko-* in gelijke betrekking aan de Herv. School DE GOEDE HERDER. Over dit onderwerp handelde de heer K. Rozendal, Evangelist te Den Haag, j.l. Zondagavond in het Volksgebouw. Nadat de heer M. Vos een openings woord had gesproken en in gebed was voorgegaan, vangt de heer Rozendal zijn rede aan naar aanleiding van het tiende hoofdstuk van het Johannes-Evangelie, de verzen 1 tot 21. Spreker onderscheidt hier twee frag menten. Het eerste laat den Heere Jezus zien als de deur der schapen. Die door Hem ingaat zal behouden worden en weide vinden. Voor hen heeft Christus niet alleen leven, maar zelfs leven en overvloed. Het tweede laat ons Christus zien als de Goede Herder, die Zijn schapen be waart en beveiligt en zelfs Zijn leven voor hen stelt. Er is bijna geen Schriftuur welke zoo veel gelezen wordt en welke dan ook in derdaad de gevoelige snaar in ons ziele- leven zoo treft, ais deze herder-gelijke- nis, welke zoo indentiek is met de her- derpsalm (Ps. 23). Toch moeten we hier de juiste strek king van het herderschap van Christus onderkennen. En wel in de eertse plaats dat Hij is: „de Herder Israëls” Klaar treedt dit aan het licht in vers 16 waar Hij gewaagt van een „andere stal” en „andere schapen”. Volkomen averechts wordt dit vers uitgelegd als te slaan op de gemeente uit de heidenen. Dan zou dus de gemeen te zijn een inschakeling in Israels belof ten en zegeningen. Verre van dat. De gemeente is een geheel nieuw heilsorgaan, volkomen los van Israël, met een geheel andere levensregel en ge heel andere zegeningen. Wat kan hier bedoeld zijn? Niets an ders dan de 10 verstrooide stammen Is raëls. Ezechiël 34 laat een duidelijk licht schijnen op de toebrenging van deze „andere schapen”. De vervulling daarvan zal gezien worden als straks Jezus Chris tus zal regeeren als Koning dezer aarde. Dan zullen de schapen Zijner kudde ge weid worden in grazige weiden, naar Psalm 23. Het zijn de bergen Israels, RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Bolsward. In den loop der maand Nov. 1937 werd aan bovengenoemd kantoor op spaar bankboekjes ingelegd en terugbetaald Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 24. ARUM KERKELIJKE VERKIEZING. 10 December 1937. Als ouderling der Geref. Kerk alhier is gekozen de heer P. Glazema en als diaken de heer Tj. Tolsma. PINGJUM-ZURICH. 13 December 1937. Gister werd ds. J. M. Roelofsen, over gekomen van Watergang, beroepen pre dikant te Pingjum en Zurich, tot zijn dienstwerk ingeleid door den consulent ds. C. J. van Royen van Witmarsum. Deze had tot tekst gekozen Gen. 11 vers 6. Na de predikatie volgde de be vestiging. De consulent liet den nieuwen predikant toezingen Ps. 121 4. 's Middags deed Ds. Roelofsen zijn intrede naar aanleiding van 1 Thess. 3 vers 11 en richtte hij het woord tot het kiescollege, kerkeraad, kerkvoogden en kerkeliike beambten. De nieuwe leeraar werd vervolgens toegesproken door den consulent ds. Van Royen, die mede na mens den ring sprak. Ds. Zeilstra van Oenkerk, vroeger predikant alhier en ouderling Wielinga namens den kerke raad. Op verzoek van laatstgenoemden werd den nieuwen predikant staande toegezongen Gez. 224 1. Een groote schare belangstellenden, o.w. uit omliggende dorpen en zelfs van uit Waterga'g, vulde 's middags het kerkgebouw. Van de riri edikanten waren behal ve ds. van aanwezig ds. Cadée van Arum en ds. W. de Jong van Idse- gahuizum, terwijl ook ds. Tuiner, Doops- gez. pred. te Witmarsum tegenwoordig was. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. I Leengeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 I Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. I Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. conferenties soms een kwestie op de lange baan kon schuiven, was op zich zelf reeds een verdienste. Zeer vernieti gend voor Italië is het oordeel van den Amerikaanschen Minister van Binnen- landsche Zaken, Ickes, deze zeide o.a.: In onze eeuw kunnen wij zien hoe landen prat gaan op hun beschaving, terwijl zij daden van geweld plegen tegen hun naburen, zonder dat daartoe eenige aan leiding bestaat. En dan gelooven zij nog, daarmede een goede daad te doen. Som mige landen bedrijven misdaden, waar kannibalen van zouden blozen, onder 't voorwendsel dat zij het communisme uitroeien. Met belangstelling zal het we reldgebeuren in de toekomst door velen gevolgd worden. Een zeer ernstig spoorwegongeluk heeft in de afgeloopen week in Schotland plaats gehad. Een dicht bezette sneltrein uit Glasgow is in de buurt van Falkerk op een stilstaande personentrein geloo- pen. De botsing was buitengewoon zwaar. Volgens de laatste berichten zijn reeds 31 slachtoffers geborgen. Het red dingswerk werd bemoeilijkt door een ge weldige sneeuwstorm en tot overmaat van ramp brak ook nog een brand uit in de veróngelukte trein. De machinist van den sneltrein is als door een wonder aan den dood ontsnapt. Hij werd door de botsing van de locomotief geslingerd, maar kon tusschen het wrak van de lo comotief terugkruipen naar de machine om de stoom af te sluiten. Hoe staat het eigenlijk met de oorlog in Spanje? In de laatste weken weinig nieuws. Wat luchtgevechten in de om geving van Barcelona. Is dit de voor bode van een nieuw en, naar velen ver wachten, beslissend offensief van Fran co? Verschillende berichten doen dit ver wachten. Zoo is b.v. de Fransche grens ‘bij Irun voor alle verkeer gesloten. Deze maatregel was ook ingesteld bij 't vorig offensief aan het Noordelijk front. Bo vendien is de luchtmacht de laatste we ken buitengewoon actief. Over de sterkte van de strijdkrachten en hun uithou dingsvermogen komen weinig positieve berichten los. Nog steeds ontkomt men niet aan den indruk, dat zonder buiten- landsche inmenging deze burgerkrijg reeds lang zou zijn opgelost, gebrek aan waarin opgenomen baarder de oorlog voor Japan wordt en juist dit is een van de zwakke plekken in de Japansche expansiezucht. Zelfs de val van Nanking zal voor Japan geen voordeel brengen, zoolang de Chineesche legermacht nog de gele genheid vindt op dieper in het land gele gen basis terug te trekken. Ondanks verklaringen van Japan over een spoedige afloop der vijandelijkheden gelooven we veeleer aan de langere duur van dit Oostersch conflict. HTNDELOOPEN KERKNIEUWS. 10 December 1937. Door het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier werd als ouderling her kozen Alb. J. Poese, (aftr.) en als dia» ken de heer A. Ypma, eveneens aftr. Beiden namen hun herbenoeming aan. Volkenbondsmisère. Oorlogsberichten. De Volkenbond.eens het ideaal van honderduizenden moeders, die in den wereldoorlog haar kinderen aan den oor logsgod geofferd hadden, de hoop van duizenden jongemannen, die van den Volkenbond het vredesinstituut verwach ten het nooit meer oorlog probleem opgelost door onderlinge samenwer king. de bekroning van het zuivere recht en de broederschap onder de men- schen.de.maar laten we niet meer illusies oproepen; die met zooveel verlangen en begeestering aanvaardde Volkenbond is een groote mislukking ge worden. Gelijk recht voor alle naties? Neen, dat was niet mogelijk.Eerbiediging van het eigendom? Evenmin. Japan Duitschland en enkele kleinere Staten hadden reeds enkele jaren en maanden terug den Volkenbond de rug toegekeerd Het strookte niet met hun inzichten lid van dit instituut te zijn en nu komt Italië dat groote tweetal completeeren. Italië, dat volgens Mussolini steeds een groot OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 materiaal, manschappen en geld. Hoe hopeloos moeten die Spaansche finan ciën er na zooveel maanden strijd uit zien. Datzelfde kunnen we ook zeggen van Japan. Ondanks de verovering van grondgebied in China. Zoolang het Chi neesche leger niet op een zeer gevoelige wijze is geslagen, heeft het voor Japan geen zin met uitbundige vreugde de ver overing van Sjanghai of zelfs van Nan king te vieren. Immers nog steeds is het gros der Chi neesche troepen intact. Langzaam terug trekkende, is het Japansche leger hoe langer hoe dieper het Chineesche bin nenland ingelokt. Zit hier een zekere tactiek in? We meenen van wel. Een lange verbindings- linie is voor de Japanners uiterst kost baar, maar maakt het bovendien nood zakelijk een groot aantal troepen in re serve te houden. Hoe langer de verbin dingsweg naar het eigen land, hoe kost- De goede uitzonderingen daargelaten, zijn Hollanders over het algemeen geen gezellige praters. Het converseeren ligt ze niet. Ik geloof, ze hebben te weinig fantasie en zijn te ernstig dan dat hun geest zich in speelsch woordenspel zou kunnen vermeien. In dat opzicht zijn ze heel anders dan b.v. onze Zuiderburen, wier vlot gekout we als „lichtzinnig” plegen te brandmerken. Aardig vond ik een dezer dagen ons tekort aan conversatietalenten geschetst. Een zekere jongedame had onlangs haar eersten tafelheer. Hoe gaat het u? begon deze het gesprek. Dank u, zeer goed! En uw moeder? Best! Dank u. Met papa óók alles wél? Uitstekend. Dank u. Uw zuster is zeker. Ja, die maakt het best. En uw broers? Dank u, zéér goed. Toen was de tafelheer au bout de son latin. Hij zei nog 'n keer „hm” en toen was het gesprek gestokt. Het zwijgen duurde minuten lang en werd eindelijk zóó pijnlijk, dat het jonge meisje het noodig oordeelde om haar tafelheer weer een beetje op gang te brengen. Ze keek hem eens terzijde aan en zei toen ondeugend. Ik heb ook nog een gróótvader. Zijn Herderschap is geschreven, was tot onze leering geschreven. Hierna volgde de gebruikelijke slui ting. En nu ik het toch aan den stok heb met de omroepvereenigingen, welker groote verdiensten in het algemeen ik niet ontken en welker programma’s meestentijds de toets der critiek, als we ze met die uit het buitenland vergelijken best doorstaan ik meen aanmerking te mogen maken op het te veel aan propa ganda voor het eigen bedrijf en het eigen programmablad, in de zenduren. Ik zeg dat mede in het belang der ver- eenigingen zelve. De strijd om het be staan in den aether voert de intensiviteit dier propaganda steeds hooger op, zoo- dat het middel méér dreigt te gaan be- teekenen dan het doel. Kunnen we ons een uitgever van een krant voorstellen, die de kolommen van zijn blad van de eerste tot en met de laatste bladzijde gebruikt om het nut van zijn eigen uitgave en de noodzaax van het betalen van het abonnements geld duidelijk te maken en in zijn ijver vergeet om.óók nog wat nieuwsbe richten op te nemen? Een zeer groot deel van de Sinter klaasprogramma’s zijn door de Omroep vereenigingen dienstbaar gemaakt aan reclame voor haar zaak. Trouwens ook op andere dagen kan men z’n luidspreker haast niet meer „aan” zetten, of men „valt” aetherisch gesproken mid den in een opwekking’om het „omroep blad met gratis nummers en een ge schenk” te bestellen, dan wel een lid maatschapsbijdrage te gireeren. Het wordt allervervelendst. Men houdt ons in Huizen en Hilversum graag het spook van de radio-belasting voor. Als de luisteraars niet vrijwillig betalen, dén.... Welnu, laat dan ko men wat moet en rechtvaardig is. Het is beter, dat de klaploopers worden ge dwongen te betalen voor wat ze betrek ken, dan dat de „contribuanten uit eigen beweging” hun aethergenot permanent zien of juister: hóóren vergald door openbare vermaningen aan de slimme- lingen, die de appels uit buurmans tuin het lekkerst vinden. DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1