I Buit enlandsche Revue. Het voorgenomen verbod van arbeid voor de geinluide vroom. HOFSTEDE De Bolswardsche Courant en Westergoo III. I. H. IVERFF 33^5 Jaargang No. WO Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden Brillen Breukbanden Buikgordels Elastieken Kousen Staalwaren enz. enz. Stadsnieuws. Woensdag 22 December 1937 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 n. Md. t 1 AdvertcntJUn per regel: Wotnudugonurnrner JU cent. Zatcrdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. t TAST HET ONZE GERENOMMEERDE VRIJHEID AAN? gezin?! Dat alles heeft minder met principes dan met gezond verstand en gevoel voor economische orde te maken. O.i. had de minister nog een stapje verder kunnen gaan. Hij beperkt in zijn voorstel het verbod van arbeid tot de gehuwde vrouw in loondienst; hij maakt nadrukkelijk voor haar een uitzonde ring, die aan het hoofd van een eigen zaak of bedrijf staan. Op zich zelf be hoeft tegen deze uitzondering geen be zwaar te worden aangevoerd. Maar, als een gehuwde vrouw aan het hoofd van een zaak of bedrijf werkzaam is, diende het den echtgenoot verboden te wezen om e 1 d e r s arbeid in loon dienst te verrichten. Daarmee ware dan tevens een einde gesteld aan veel oneer lijke concurrentie. Die echtgenoote „aan het hoofd van zaak of bedrijf” is dikwijls maar camou flage van de werkelijkheid. Duizenden mannen verwerven zich op naam van de vrouw een bijverdienste door het exploi- teeren van ’n sigaren-, kruideniers- of Speciale inrichting voor Reparatie aan alle merken Automobielen De Chineesch-Japansche oorlog is na de inneming van Nanking in een nieuw stadium gekomen. Het schijnt, dat de Chineesche legerleiding eindelijk de troe pen heeft geordend, zoodat op een nieuw aangelegde verdedigingslinie de Chinee- zen stand zullen houden. Reeds kost de lange verbindingsweg aan Japan veel manschappen, materiaal en geld. Door de incidenten bij Nanking n.l. de beschie ting van Amerikaansche en Engelsche schepen is bovendien Japan in een zeer ongunstige positie gedrongen. Meerdere teekenen wijzen erop dat deze oorlog nog lang kan duren, maar dat bovendien het gevaar voor verwikkelingen alle da gen mogelijk blijft. In een dezer dagen door Tsjiang kai Sjek gerichte procla matie tot het Chineesche volk verklaar de hij o.m.: Hoe de toestand zich ook moge wijzigen, wij zullen ons niet over geven, doch moedig voorwaarts gaan. Overgave zou een ramp beteekenen. Ons succes in de toekomst is niet afhan kelijk van een langdurigen tegenstand in Nanking of in andere groote steden, doch in die van de dorpen van geheel China. Eens zal de tijd komen, dat de militaire kracht van Japan volkomen uit geput is en wij de overwinning zullen be halen. Voor dit ideaal hebben nu alleen reeds 300.000 Chineezen hun leven ge offerd. De verliezen aan Japansche kant worden natuurlijk niet bekend gemaakt. INGEZOMO /mm Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leengeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 et. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p looper 40 ct. p. kwartaal. s, Ir Ib Blies steeds het nieuwste en het beste, tegen de laagst mogelijke prijzen. GROOTZAND 18 SN EEK JUBILEUM. Dezer dagen is de heer A. H. van de Ven, onderwijzer aan de R.K. U. L. O.- School 25 jaar verbonden aan het katho liek onderwijs te Bolsward. Meester Van de Ven, de man met het „gouden’’ hart in het „zilver”. Geen ge makkelijke, wel een aangename taak deze man bij zoo’n gelegenheid in de „zon” van de erkentelijkheid te plaat sen. De Bolswarders, niet alleen zij, die bij het onderwijs zijn betrokken, kennen den heer Van de Ven als de joviale bur ger met groote verdienste. Wat brengt het fascisme? Is Communisme beter? Wanneer we de voorstanders van de fascistische wereldbeschouwing mogen gelooven, dan zal het fascisme ons bren gen nieuwe welvaart, nieuwe broeder schap, een geheel nieuwe volkerenge meenschap, de wereldvrede en nog veel meer in onze tijd begeerenswaardige dingen. Maar de practijk wijst zoo nu en dan toch wel in een geheel andere rich ting. Nemen we als voorbeeld Duitsch- land; de vrije meening is aan banden ge legd, de godsdienst vervolgd, de staats uitgaven onrustbarend gestegen, zoodat Wanneer de dokter een patiënt dieet voorschrijft, ontkent hij daarmee niet ’t recht van dien mensch om te eten als een ander. Een journalist mag per dag 24 uur werken (en hij moet het he laas wel eens óók), is nu een arbeider, die maar 8 uur aan de machine mag staan of een winkelier, die op een be paald uur moet sluiten, bij hem „ten ach ter gesteld”? De overheid bepaalt, dat een 65-jarige, die in haar dienst is, ont slag moet nemen. Behoeft hij zich daar om minderwaardig te gevoelen of in zijn rechten beknot te achten? Ten laste van de maatschappij moeten nu eenmaal de honderdduizenden gezin nen worden onderhouden, welker na tuurlijke verzorgers werkloos zijn. Wat is nu logischer dan dat deze maatschap pij ordenend optreedt en haar financiën reëel beheert, door de arbeidsgelegen heid zoo rationeel mogelijk te verdeelen, d.i. in de eerste plaats onder hen, die niet alleen uit een persoonlijke, maar ook uit natuurlijke roeping zijn aange wezen om loonend te arbeiden voor het bedragen, maar grooter probleem is de deviezenschaarste, daarvoor moet de invoer worden beperkt, waardoor de in dustrie te weinig grondstoffen ontvangt, daardoor ontstaat meer werkloosheid, verarming, ersatz-producten, enz. enz. Het is nu eenmaal een feit, dat men volkswelvaart niet kweekt met holle fra- zen en bombast en een opgeheven arm. Behalve wat uiterlijke schijn heeft het fascisme nog niet veel anders gebracht dan wereldonrust op politiek, econo misch en militair terrein. Is het communisme dan beter? Als men van twee kwaden moet kiezen neemt men de minst kwade en dit is natuurlijk dan het fascisme. Dus, zoo redeneert de lezer, zal de wereld zich maar moeten bewegen in de fascistische lijn. Gelukkig niet, er is ook nog een an dere wereldbeschouwing mogelijk en wel de democratie in de vorm zooals we die in Amerika, Engeland en ook in ons land kennen. Eerbiediging van ieders gods dienstige overtuiging, een gezonde eco nomie, gebaseerd op sociale rechtvaar digheid, dat zal uiteindelijk weer een volkerengemeenschap brengen, waarin normale verhoudingen mogelijk zijn. De spanningen van onzen tijd moeten plaats maken voor een rustige ontwikkeling der dingen. Wij hebben zoo juist met enkele woorden het communisme genoemd, en dit doet ons direct denken aan de ver kiezingen voor het eerste Sovjet-parle- ment in Rusland. Het is een geweldig succes voor de organisatoren geworden. Van de 94 mil- lioen kiezers, hebben ruim 91 millioen gestemd. De uitslag van deze stemming is een groot succes voor Stalin, de Rus sische dictator geworden en geen won der ook. De stemming was inderdaad vrij, maar waneer de Gepoe reeds vooraf de eventueele tegenstemmers brand merkt als volksmisdadigers, dan weet ieder, die een beetje met de Russische toestanden bekend is, wat het resultaat van deze stemming moest zijn. De waar de van deze nieuwe Russische democratie blijkt ook nog uit de gekozenen, waar van 70 lid zijn van de communistische partij, 30 partijloozen, die in de prac tijk ook communist zijn. Tot de gekoze nen behooren verder 214 regeerings- en 204 partijambtenaren, verder 88 officie ren van het Roode Leger, 56 Gepoe-of- ficieren en 123 arbeiders afgevaardig den. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. In de Jong’s Nieuwsblad d.d. 25 Sep tember 1937 kwam een bericht voor over dei Zwemschool te Bolsward en daar werd een beschouwing gegeven als was de Zwemschool volmaakt. Wie deze be schouwingen gedaan heeft kon niet zien de verbaasde gezichten van den Bad meester en de verschillende leden welke de laatste dagen nog de Zwemschool bezochten. Een bespreking volgde en een verlanglijst werd opgemaakt en deze ter kennis van het Bestuur gebracht. Door deze leden werd een ledenver gadering aangevraagd ter bespreking van de aan te brengen verbeteringen, welke konden plaats hebben, gezien het bedrag wat in kas was. Drie voorstellen werden ingediend en ter kennis gebracht aan het bestuur me dio October j.l. De vergadering welke binnen 14 dagen na aanvrage moest ge houden worden werd steeds uitgesteld, maar nu zal deze vergadering gehouden worden op 22 dezer in hotel „De Wijn berg”. De volgende voorstellen zullen daar besproken worden. Het is hier geen actie tegen het bestuur, maar het gaat alleen in het belang van de Zwemschool en haar leden. Voorstel 1. Zooveel mogelijk het houtwerk en palen in de bassins te ver anderen en daarvoor cementen palen in de plaats. Aan het houtwerk en de schelpen die zich daaraan vast zetten hebben ver schillende leden en kinderen verwondin gen opgeloopen; De cementen palen zijn gemakkelijker schoon te houden. Voorstel 2. Bij het ondiepe bassin voor de kinderen het talud wat vloeien der laten afloopen, zoodat de kleintjes gemakkelijk in het water kunnen komen. Hiervoor zou de rijwielbergplaats circa 5 4 6 Meter verplaatst moeten worden, waardoor er meer badhokjes kunnen ge zet worden. Het talud afgraven en met wit zand (als een strand) zoodat het voor de grooteren kan gebruikt worden als zonnebad. Voorstel 3. De afrastering van de bassins met de Sneekervaart wat doel treffender maken, zoo noodig te vernieu wen; met een vuilvanger in de Sneeker vaart aan de stadszijde, daarvoor ver gunning vragen aan Ged. Staten der pro vincie. Met dank voor de plaatsing, Eenige leden van de Zwemschool. de belastingen tot een ongekende hoogte moeten worden opgevoerd. De voedsel voorraden worden gecontroleerd en ge distribueerd in juist toereikende hoe veelheden. Natuurproducten worden schaarsch en men maakt nu vet uit steenkool. Alles leeft er onder een be paalde druk, die zooals men zegt, juist past op den Duitschen volksaard, die het liefst met een knoet geregeerd wil wor den, hetzij dat die knoet dan in handen van een keizer of Hitler genomen wordt. Voor een deel geven de voorstanders van het fascisme ons dit toe, maar met deze restrictie, dat het fascisme nog in 'n beginstadium in Duitschland verkeert. Zie naar Italië, zeggen zij, wat heeft daar het fascisme niet grootsche dingen gewrocht. Volkomen waar, althans uiter lijk, de buitenkant is verfraaid. De vreemdeling die Italië bezoekt, neemt ’n machtige indruk mee van de werken, die onder het fascistische regiefm zijn tot stand gebracht. Vooral in de eerste jaren heeft het Italiaansche fascisme zich toe gelegd op een uiterlijke verfraaiing, nieu we wegen, nieuwe gebouwen, nieuwe paleizen, enz. enz. Daarna kwam de so ciale kwestie, maar deze is door het Abessijnsche avontuur op den achter grond gedrongen. Van een sociaal fas cisme (misschien klinkt dit woord wat vreemd, maar bedoeld wordt de econo mische verhoudingen in den Staat) bleef niets meer over. Onder deze oorlogsdruk en ook later in Spanje, zijn de corpora tieve gedachten verdrongen door de re- geeringsmachtspositie, belichaamd in de bureaucratie. Is er in Italië een streven merkbaar naar sociale rechtvaardigheid? Geen den ken aan. De winsten zijn beperkt, de vermogensbestanddeelen belast door ge dwongen heffingen, uitsluitend voor den Staat met zijn martiale denkbeelden. On der welke financieele lasten leeft het Ita liaansche volk? De oorlog in Abessinië kostte 13 milliard lire, en wat heeft men er voor teruggekregen? De oorlog in Spanje kost nu nog, be halve de noodzakelijke uitgaven in Abes- sinieen half milliard per maand. Het officieele begrootingstekort 1937- welke andere winkelzaak ook. Sommige 1938 zal vermoedelijk 10 milliard lire beambten in overheidsdienst doen even- zoo. Deze menschen bemoeilijken het be staan dergenen, die geen andere inkom sten hebben dan die welke zij met hun nering kunnen verdienen. Door nu te bepalen, dat de echtgenoo- ten van vrouwen „aan het hoofd van een zaak of bedrijf’’ niet e 1 d e r s in loondienst mogen arbeiden, bereikt men, dat óf het „winkeltje voor bijverdienste” wordt opgeheven, óf de man zich tot de leiding van de zaak gaat bepalen. In beide gevallen benadert men de orde eener verdeelende rechtvaardigheid. In het eerste geval n.l. verruimt men de bestaansmogelijkheid van de beroeps- neringdoenden; in het tweede geval ko men er plaatsen vrij op de arbeidsmarkt voor werkloozen. waarin opgenomen Tegenstanders en tegenstandsters van hef ontwerp bev/eren: dat geen overheid zich het recht mag aanmatigen om den weg naar het levens ideaal van het individu af te snijden; en dat de vrouw bij den man wordt ach tergesteld, wanneer men haar het recht op vrijen arbeid onthoudt. Wat het eerst-aangevoerde bezwaar betreft algemeen maatschappelijke vrijheid zou onbestaanbaar wezen, wan neer deze niet ware gegrondvest op een zekere gebondenheid van de vrijheid van het individu. Zonder wetten, welke de persoonlijke vrijheid reglementeeren, zouden „we”, als massa, slachtoffers zijn van de willekeur der brutalen en van de onverzadigbaren. Het komt herhaaldelijk voor, dat we omwille van het algemee- ne belang een persoonlijk ideaal moeten opofferen. We kunnen menschen van den vrede zijn en toch zedelijk ook wettelijk gedwongen worden om het volk met de wapenen in de hand bij te staan. Er zijn tal van voorbeelden te noe men, waarin menschen worden gedwon gen om idealen op te geven, omdat groo- tere belangen dan dat van het individu zulks vereischen. Als ieder geheel werd vrijgelaten om het leven in te richten, zooals hij dat wil, werd de maatschappij een chaos. En wat het tweede bezwaar betreft, een verbod van arbeid voor welke ca tegorie ook, behoeft geen ontkenning te wezen van het recht in principe op arbeid, want het verbod is als een maatregel van economische orde bedoeld 65-JARIG BESTAAN CHR. JONGE MANNEN-VEREEN. De feestelijke vergadering ter gelegen heid van het 65-jarig bestaan der Chr. Jongem. Vereen. „Onderzoekt de Schrif ten” werd Vrijdag 17 Dec. j.l. in „Ons Gebouw” gehouden. Na op gebruikelijke wijze door het zingen van een lied en ’t uitspreken van een gebed te hebben geopend, las de voorzitter, de heer E. Westerhof, Ps. 23 onberijmd, naar aanleiding waarvan hij een kort openingswoord sprak. Hij her innerde aan de datum 5 October 1872, toen deze vereeniging werd opgericht. Stil heeft de vereeniging al haar arbeid verricht. Toch zal deze niet tevergeefs zijn. Deze avond mogen wij de ontvan gen zegeningen dankbaar gedenken en blijmoedig vooruitzien, omdat God ook verder zegenen zal. Een lid van de vereeniging F. Osinga hield nu een Bijbelinleiding over 1 Sam. 17: „David tegenover Goliath”. Nu werd begonnen met de opvoering van het leekespel „Christophorus” van Otto Bruder, uit het Duitsch vertaald door D. C. van der Burgh-Boersma. Ter verduidelijking las de voorzitter de legende van Christophorus voor. Het spel laat ons zien een jongeling Phorus, die afscheid neemt van zijn oude moeder, om in de wereld de sterkste te gaan zoeken en die te dienen met de trouw van zijn hart. Hij vindt sterken in de liefde, het geld, de macht, de duivel, doch allen hebben zij nog een sterkere boven zich. Dit is Jezus Christus. Nu gaat hij deze Sterkste zoeken. Hij vindt Deze als hij in een stormachtige nacht een Kind over de rivier draagt op zijn schouders. Dit is het Christuskind en zijn naam wordt nu Christophorus „ik heb Christus gedragen”. Een nieuw leven bruist in hem. Van dit nieuwe leven moet hij spreken met andere menschen die zijn levenspad kruisen. Wat de opvoering betreft, deze lijkt ons geslaagd. De hoofdpersonen gaven zich goed in het stuk en kleinere rollen werden ook goed uitgevoerd, zoodat de vereeniging over deze opvoering zeer te vreden kan zijn en door een gespannen en stil luisteren heeft 't publiek getoond het stuk arbeid te waardeeren. Een leekespel wil de spelers en luis teraars iets medegeven van een rijke ge dachte, die in het stuk tot uiting komt. Dit spel heeft aan deze eisch voldaan. Na dit spel hoorden we nog een lui mige en een ernstige voordracht en een tafereeltje „Een intervieuw” door 3 le den van het bestuur. Ons inziens had dit aan het begin van den avond geplaatst moeten worden en had men met het stuk moeten eindigen. Felicitaties werden uitgesproken na mens de Kleine Meisjesvereen., de ande re vereen, binnen de Evangelisatie, de afd. van den Ring Bolsward van het Ned. Jong. Verbond en de GereL Jongel. Ver een. hier ter plaatse. Ds. Boerma dankte den voorzitter voor al zijn arbeid. De voorzitter dankt alle medewerken den en wekt op tot toetreding als lid van de vereeniging. Na nog gezongen te hebben Gezang 180 1 sluit Ds. Boerma dit feestelijk Als onderwijzer neemt hij een geheel samenzijn met dankgebed. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 In critischen zin vormt zich gemakke lijk een communis opinio, een algemeene gedachtengang, maar als dezen „alge- meenen gedachten” tegemoet wordt ge komen met een dóód, dan scheidt het leger der criticasters zich in groepen, die principieele- dan wel opportunisti sche bedenkingen laten hooren en be reid zijn om het kind te verwerpen met het waschwater. Dat zien we thans weer met de zeer jonge geschiedenis van minister Rom- me’s vóórontwerp van wet tot verbod van arbeid voor de gehuwde vrouw. Tot voor kort bevatten bladen van allerlei richting herhaaldelijk protesten tegen 't feit, dat zelfs uit overheidsdiensten gezinnen (en meestal kleine gezin nen) dubbele inkomsten genoten door loonarbeid van man èn vrouw, terwijl enkele honderdduizenden gezinnen, doordat de mannelijke verzorgers werk loos zijn, op onderhoud ten koste van de gemeenschap zijn aangewezen. Nu minister Romme een dééd wil stellen door het uitlokken van een ver bod van arbeid voor de gehuwde vrouw, voor zoover deze geen kostwinster is, worden allerlei principieele bedenkingen gelanceerd, welke’ vóór er van dit initiatief sprake was vlot waren ach- tergesteld bij de eischen van de practijk. Dat achten we jammer, omdat we geen maatschappelijke ordening mogelijk ach ten, wanneer die niet begint met een rationeele verdeeling van den beschikbaren arbeid. Ongetwijfeld vindt minister Romme voor zich en zijn partij ook een prin cipieele bevrediging in het door hem voorgestelde verbod, maar het is t h a n s noch voor hem noch voor degenen, die anders denken dan hij, noodig*om deze aangelegenheid uit den principieelen gezichtshoek te be schouwen, daar klemmende eischen van de practijk op zich zelf, zulk een verbod volkomen rechtvaardigen. eigen plaats in. De man, die zijn ambte- lijken arbeid met „flair” en „charme” doet Van wiens persoonlijkheid en van wiens werkmethode .als onderwijzer, voor de leek op dat terrein een zekere bekoring uitgaat. Hij doet zijn werk an ders dan vele van zijn collega’s. Hij is een man met een eigen stijl. Naast zijn serieuzen arbeid als docent en paedagoog, ontmoeten wij den heer Van de Ven op cultureel terrein, vooral op het gebied van de muziek. Dat „vak” neen, die „kunst” heeft zijn liefde. Een „all round” musicus. Componist, orga nist, dirigent, criticus, zanger en koor- directeur. .En dat alles met eere. Als burger met een warm nationaal voelend hart, is hij een volijverig be stuurslid van de Bolswardsche Oranje vereniging. Ook daar „the right man in the right place”. Ongetwijfeld zal dit jubilé niet „onge merkt” voorbijgaan. Deze jubilaris is waard. Moge het den heer Van de Ven ge geven zijn nog vele jaren zijn verdienste lijken arbeid bij het Katholiek onderwijs voort te zetten, en moge vooral deze burger voor Bolsward héél lang behou den blijven, om met zijn rijke gaven van geest en hart de gemeenschap te dienen. een „huldiging” :n 1 i i i i 4- es n, DE JONG s NIEU WSBL AD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1