Buit enlandsclie Revue. Dr.J. Th. R. SCHREUDER niMiaarsgroeiim THE DAnSAHTE en IÏIATIHÉ COHCERT Groot niesiwiaarsbal De Bolswardsche Courant en Westergoo Stadsnieuws. EEN NIEUWE ECONOMISCHE CRISIS? Tandarts Keizer BOLSWARD Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD DE DOELE, Bolsward Nieuwjaarsgroeten Vrijdag 31 December afwezig geen spreekuur met THE SWINGERS Dancing Boermans 33= Jaargang Woensdag 29 December 1937 No. 102 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 n VBU ENTREE tegen den prijs van 40 ct. voor ten hoogste 4 regels Elke regel meer 10 cent. Deze Nieuwjaarsgroeten kunnen ook worden op gegeven aan onze agenten AdvertcntitJn per regel; Woenedagsnummer ID cent. Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. r. in i- tuatie met die van het catastrophale jaar 1929 te vergelijken. Toen was de con junctuur reeds maandenlang aan het wankelen, voordat het tot een ineenstor ting aan de beurzen kwam. Ditmaal vie len de koersen echter in een goede con- In ieder geval kan men op het oogen- blik zeggen, dat in de eerste plaats on danks alle pessimistische berichten nog geenszins vaststaat, hoe de toestand zich in Amerika verder zal ontwikkelen; en dat in de tweede plaats nog minder vast staat, of en in welke richting het z.g. conjunctuur-relais tusschen Europa en Amerika zal functionneeren. „DE PHILANTHROOP”. Op 1 Januari a.s. wordt het Hoofd kantoor van de N.V. Alg. Verz. Mij. „De Philanthroop” verplaatst naar Rotter dam, Boompjes 8c. Met ingang van dien datum wordt hier ter stede een Bijkantoor gevestigd in het voormalige kantoorgebouw onder leiding van den heer P. O. Andriesma. 1878 1938. Dezer dagen hoopt de Chr. Zangver- eeniging „De Lofstem” haar 60-jarig bestaan te herdenken. Voor de zangvereen. is dit de aanlei ding geweest om op 1 Januari a.s. uit te voeren het „Weihnachtsoratorium van H. Barth, voor soli, koor en orkest. Het stuk vertolkt de geheele Kerstge schiedenis. Waar het koor over goede krachten beschikt en een flink orkest zijn medewerking verleent, belooft het ’n keurige avond te worden. Voor verdere bijzonderheden zie men het advertentie in dit blad. 84 69 52 r i e Opgaven in te zenden uiterlijk tot DONDERDAG 30 DECEMBER, 2 uur. n, je T. e e 1938 nadert en daarmee de tijd voor betaling van 't abonnements geld. Wanneer U het bedrag stort op onze girorekening 87926 of het per postwissel zendt, heeft alles een vlot verloop en hebt U de minste kosten. Wij ver trouwen dat onze abonnees aan ons verzoek zullen voldoen. Het bespaart ons in de overdrukke tijd veel werk. Né 1 Januari wor den de kwitanties afgegeven en verzoeken wij geen betaling meer te doen. DE ADMINISTRATIE. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Lccsgcld fr. p. p. per hal! jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. tooper 40 ct. p. kwartaal Arte voor Inwendige Ziekten te SNEEK heeft VRIJDAG 31 DECEMBER In het nummer van 31 Dec. a.s. zal gelegenheid be staan tot het plaatsen van ZATERDAG 1 JANUARI (Nieuwjaarsdag) van 4—6 Zaterdag 1 Januari The Lucky Stars (6 pers.) WAT UIT BOLSWARD VERDWIJNT. Zoo langzamerhand mag wel eens de vraag gesteld wat kunnen we hier in Bolsward nu eigenlijk nog meer missen? De industrie verdwijnt, Kantongerecht weg, de Directeurswoning van het post kantoor reeds lang onbewoond, verschil lende kapitaalkrachtige burgers verdwe nen, de Philanthroop verplaatst, en nu gisteren, Maandag, heeft Wonseradeels Zuiderzeedijken voor het laatst in Bols ward vergaderd. Wonseradeels Zuider zeedijken met Bolsward als middelpunt, dateert uit de jaren 1575-1600. Dit is thans ondergebracht in IJsselmeerdijken zetelt in Sneek en natuurlijk trekt, zoo- als bij zooveel concentratie, Bolsward aan het kortste eind. We kunnen niet alle motieven beoor- deelen die Ged. Staten van Friesland ge dreven hebben deze verandering door te voeren, maar vragen ons toch met een zekere bezorgdheid af: Is er bij de hoo- gere colleges wel voldoende zorg ook voor de levensbelangen van de kleinere plaatsen. Om beurten houden ploegen van ’t 2000 man sterke personeel de wacht in de fa briek. Het gouvernement probeerde deze ploegen door de gardes mobile te ver drijven, maar toen de bezettende ploeg de fabriekssirenes in werking stelde, waardoor ook de andere arbeiders ge waarschuwd werden, heeft de gardes mobiles zich teruggetrokken en bivak keert nu voor de poorten van de fabriek. Ook de arbeiders van drie gestationneer- de fabrieken van oorlogsmateriaal zijn bij wijze van protest in staking gegaan. Ook deze hebben de fabrieken bezet. Brengt deze situatie voor de Fransche regeering eenige zorg mede, in niet min dere mate is dat het geval met de vraag zal de Parijsche wereldtentoonstelling ook in 1938 weer geopend worden? De exploitatie zelve is een financieele strop geworden, maar daar staat tegen over, dat circa 1.700.000 buitenlanders Frankrijk hebben bezocht en er naar schatting circa 4 milliard hebben ver teerd. Nu heeft de Fransche Kamer wel besloten deze tentoonstelling ook in 1938 open te stellen, maar dit besluit moet nog door de Senaat worden bekrachtigd en bovendien, een heropening brengt weer groote kosten met zich mee. Engeland en Amerika hebben zich te ruggetrokken en mogelijk ook nog Zwe den, Denemarken en Japan, terwijl Duitschland en Italië groote sommen van de Fransche regeering vragen, om het mogelijk te maken hun paviljoens weer open te stellen. Aan den anderen kant kan Frankrijk zijn geld beter gebruiken dan voor de tentoonstellingsstroppep. De positie van den arbeid eischt drin gend verbetering. We moeten hiermee ook om de beschikbare ruimte eindigen. Moge het jaar 1938 voor wat de inter nationale toestand betreft, gunstig bij het nu bijna afgeloopen jaar 1937 af steken t De internationale conjunctuur heeft weer eens het evenwicht verloren. De koersen dalen. De kooplieden aarzelen en wagen nauwelijks te disponeeren. Een verontruste wereld kijkt naar Amerika, want alarmeerende berichten uit de V. S. hebben de vrees gewekt, dat men daar aan ’t begin van een nieuwe langdurige depressie staat en men is er bijna alge meen van overtuigd, dat Europa in een dergelijke nieuwe crisis zou worden meegesleept Is deze vrees gerechtvaardigd? Feit is, dat de bedrijvigheid in de in Amerika is afgenomen en wel volgens „The Analist” een toonaangevend eco nomisch blad, met ongeveer 20 De vraag is echter, of men hieruit nu mag concludeeren, dat wij aan het begin van een nieuwe economische depressie staan. Want ook in de jaren 1933 en 1934 nam de bedrijvigheid in de maanden tusschen Augustus en December aanzienlijk af, om zich daarna echter weer te herstel len. Kan dit ook thans niet het geval zijn? „The Analist” meent van niet en gelooft te mogen schrijven, dat het thans voor langen tijd weer bergafwaarts zal gaan. Maar nog in Juli 1937 was het blad van een geheel tegenovergestelde meening. Toentertijd of thans moet „The Analist” zich dus vergist hebben. Om nu te beoordeelen, welke meening de juiste is, zou men in het bijzonder moeten weten, wat de oorzaak van het afnemen der bedrijvigheid is. Maar deze staat nog geenszins vast. Integendeel, twee geheel van elkaar verschillende verklaringen staan hier tegenover elkaar. De eene is de uitlegging van de groote industrie, die den New Deal bestrijdt. De andere is de uitlegging van de aanhan gers van Roosevelt, die in den New Deal niets dan goeds zien. De industrie beweert, dat aan de hui dige misère de politiek van Roosevelt schuldig ia. De president kou de loonen Kenttegensteilingen. Terwijl het vrede op aarde nog uit de afgeloopen Kerstdagen in ons doorklinkt, moeten we onze laatste buitenlandsche revue voor dit jaar samenstellen. Wat bittere tegenstellingen roepen deze beide feiten in ons op.vrede op aarde en oorlogsdreiging. Waar blijven wij, vooral geloo- vige menschen, met de beleving van het gebod: gij zult niet doodslaan? Is het niet ontzettend jammer, dat de Kerst boodschap zoo weinig door ons, geloo- vige menschen begrepen en: beleefd wordt. Neen, wanneer we over de bui tenlandsche toestand een objectieve be spreking moeten houden, dan moeten we ons eerst los maken van de Kerststem ming, die mogelijk nog in ons naleeft. We kunnen alleen hopen dat van zoo veel eeuwen van onbegrepen Kerst-illu- sies nog eens een tijd moge koment dat werkelijk voor ieder menschenkind die Kerstboodschap ook de werkelijke Kerst vrede mag beteekenen. Wilt ge een Kersttegenstelling? Hier is er een. Uit Hankau komt een bericht, dat te midden van het krijgsbedrijf de met Kerstmis verbonden vredesstemming op roept. Daar is de internationale Kerst- mis-express, bestaande uit 14 rijtuigen, vroolijk versierd met Britsche, Ameri- kaansche, Duitsche en andere vlaggen en meer dan 300 passagiers vervoerend, naar Honkong vertrokken. Er is nog meer dat ons deze keer een beetje uit den toon doet vallen. We hebben zoo pas beweerd, dat het gebod, gij zult niet dooden, zoo slecht beoefend werd, maar is het met een an der gebod: gij zult niet stelen, beter ge steld? We bedoelen hier niet de kleinere en grootere diefstallen van geld en goe deren, maar de internationale diefstal, waaraan geheele volkeren onder leiding van bepaalde individuen zich schuldig maken, b.v. de verovering van Abessinië door de groote en kleinere mogendheden plechtig verklaard als een onrechtmatige daad, een ongehoorde inbreuk op het volkerenrecht. Wat vandaag gestolen goed is, kan morgen geen wettig eigendom worden. en toch, zelfs in ons land beluistert men stappen om te komen tot een officieele erkenning van de internationale dief stal door de erkenning van Italië’s heer schappij over Abessinië. Deze geste van de Nederlandsche re- junctuur en zoo sterk was deze conjunc- geering zal bij velen onder ons ontstem- tuur, dat nog maanden na de zwarte da gen derbeurs de fabrieken op volle capaciteit werkten. En zoo zijn er nog veel meer verschillen aan te wijzen, o.a. dat de investeerings-reserve der indus trie, in tegenstelling met toentertijd, thans nog geheel intact is. Bovendien is op het oogenblik crediet gemakkelijk en goedkoop te krijgen en Roosevelt zou dan ook, gezien het ongeschokte staats- crediet, op elk gewenscht oogenblik op nieuw met groote staatsopdrachten kun nen ingrijpen. Al te pessimistische voor spellingen zijn dus zeker niet gerecht vaardigd. En wat nu de gevolgen van de Ame- rikaansche crisis voor Europa betreft, in ons werelddeel werkt nog op vele gebie den een stimulans, die in 1929 ontbrak. Wij denken daarbij b.v. aan de Engel- sche herbewapening, die nog geruimen tijd als impuls dienst zal kunnen doen. Of dit voldoende zal zijn om de uit Ame rika komende tegenslagen te kunnen compenseeren Is natuurlijk nog een open vraag. Brandewijn of Jenever met „hooge” 30 cent korting, of „gratis” Boerenjon gens, Kersen of Advocaat! Waarom zoudt U hiervan niet profi- teeren? BRANDSMA’s WINKELS. ming wekken. Vooral Nederland heeft in dit opzicht enkele zeer kwetsbare punten b.v. wanneer de eigen Indische bezittin gen eens een prooi zullen worden van het Japansche imperialisme, waarop moet dan het protest van onze Neder landsche regeering berusten? Op inter nationaal recht? maar dat hebben we met ons initiatief tot erkenning van Abes sinië immers prijsgegeven. We toleree- ren niet alleen die diefstal, maar geven onze officieele toestemming. Zullen we dan in naam van het recht een beroep kunnen doen op de groote mogendhe den? Zgtóer.maar het resultaat is reeds bij voorbaat verzekerd. niet di rect en openlijk, maar geleidelijk en zoogenaamd geoorloofd door de veran derde tijdsomstandigheden Zoo heeft elk land zijn eigen zorgen. Nemen we b.v. Frankrijk, dat momenteel tobt met economische problemen. Sta kingen en bezetting van fabrieken zijn daar aan de orde van den dag. Een zeer scherpe verhouding bestaat momenteel in de bekende Goodrichbandenfabrlek. KRITE BOALSERT. Alderwenst héldde de Krite Boalsert fen it Seiskip for Fryske Tael en Skrifte- kennisse op ’e joun fen ’e twadde Kryst- dei in bütengewoane gearkomste yn 'e Doele. It wier likemöch healwei njuggenen do’t de hear K. Feenstra dizze bést bi- sochte gearkomste mei in wird fen wol kom (foaral oan *e karmasters) der waerd dizze joun spile for de kriich fen it Fryske toanielboun iepene en mei- dielde det de hearen v. d. Spoel en Noor denbos, beide bistjürsleden troch dröve famyljeomstannichheden net bywêzich wêze koene. Dêrnei kaem foar it foetljocht „Tram- melantsje1”, nij blijspil yn ien bidriuw fen R. Brolsma. Hjirien spilen inkelde jonge krêften, en howol it stikje fen oer- driuwing net frij is, waerd er bytiden dochs aerdich spil to sjen jown en in tankber hantsjeklappen bileanne de spi- lers for itjinge det se presteart hiene. It skoft det lei twisken dit foarstikje en it greate stik wier ryklik lang en soks is meastentiids net bifoarderlik for de rêst yn ’e seal. Ek it forsiik om net to smoken kaem hjirtroch danich yn ’e kni- pe. Einliks gyng den it skerm omheech for it greate stik „Beits” nij blijspil yn trije bidriuwen fen O. Feenstra. Howol wy nea earder in toanielstik fen dizze skriuwer sjoen hiene, moatte wy dochs sizze, det hy yn de ütbylding fen syn ünderskate typen tige slagge is. It toanielstik skildert yen de hüshél- ding fen in boer-rintenier, dy’t mei syn frou en dochter stil libbet, towyl de soan op ’e boerepleats wennet Dizze, noch frijgesel, wol trouwe mei de dochter fen in rêstend skoallehaed; de dochter fen de rintenier hat forkearing mei de soan fen de masten De Sid boer, great op syn jild, is der op tsjin, mar Beits, de hüshëldster fen de boer-rintenier, dy’t by syktme fen ’e frou de injshliding In hiel skoft waemommen hat, wit mei bihelp fen Boorsma, saek- waemimmer, en master Tuninga, de saek sa to biküpjen det de jongeljue man- koarren dochs krije, al like it ek det de pleats as fleanfjild forkoft wirde seoe. En scil de nijsgjirrige lêzer freegje ho hat de Krite det greate stik spile? Ja, hofolle meije en kinne wy dêr fen sizze mei it each op ’e kriich? Wy scille dér net breed oer ütweidzje mar wolle allinne mar sizze, det de seal bytiden davere fen it laeitsjen en as it oan it publyk laei, nou, den seoene wy sizze, wier de krite wis fen in priis. Een iepen doekje op it lést mei in krêf- tich hantsjeklappen wier de wolfortsjin- ne bileanning. Foartynienen nei it spyljen kaem de hear H. R. Kingma op it toaniel om in wird fen tank to bringen oan de kar masters, oan it publyk oan de spilers, hwerby hy wirden fen tank brocht oan it skiedend bistjüralid en spiler, de hear K. Feenstra, dy’t noch in ekstra applaus- ke krige. Hjirmei wier it offisjele diel fen ’e joun öfroun. Det er dêrnei nochris tige dounse waerd, scil eltsenien wol bigripe kinne. Advocaat 45; heele flesch De echte Samos van 95 nu Schilletje en Voorburg van 65 nu BRANDSMA’s WINKELS. Koekjes p. ons 5; pond 12^ verhoogd, de onkosten der industrie ver hoogd en door zijn vele ingrijpen de be wegingsvrijheid der ondernemer# aan banden hebben gelegd. Dat zou echter nog wel te dragen ge weest zij, zoolang groote staatsopdrach ten de industrie op gang hielden. Thans echter, nu de staat minder opdrachten geeft, zou de politiek van Roosevelt noodlottig blijken te zijn. De onderne mers zouden hun prijzen tot boven de normale draagkracht van de binnenland- sche markt hebben moeten verhoogen en zouden deze thans niet aan de afnemen de vraag kunnen aanpassen. En nog min der zouden de ondernemingen aan nieu we investeeringen kunnen denken. Dit is, in het kort, het programma van de in dustrie: „Schaft den New Deal af, opdat de conjunctuur zich kan verbeteren.” Deze these wordt door de aanhangers van den New Deal op alle punten bestre den. Zij bestrijden de noodzakelijkheid van prijsverhoogingen. Zij bestrijden de onmogelijkheid, deze prijzen weer te ver minderen en verwijzen naar de enorme winsten der industrie in het laatste jaar. Met het oog op deze inderdaad zeer hooge winsten wordt van deze zijde na tuurlijk ook de onmogelijkheid van nieu we investeeringen bestreden. Ja, meer of minder openlijk wordt de afnemende bedrijvigheid in het laatste kwartaal als een bluf, een afpersingsmanoeuvre van de industrie, om tot afschaffing van de sociale wetten en nieuwe ondememers- voordeelen te geraken, betiteld. Men wijst op het niet te ontkennen verschil tusschen de huidige consumptie- en de huidige productie-volumen en conclu deert daaruit, dat de industrie haar pro ductie veel meer dan noodzakelijk is be perkt Inderdaad heeft b.v. de automo- biel-industrie in het derde kwartaal van 1937 nog een record-omzet bereikt. Maar de fabrieken hebben de vraag voor een goed deel uit hun voorraden bevredigd; zij hebben minder wagens vervaardigd dan in het vorige jaar en ook veel minder grondstoffen ingekocht. Ook de staalindustrie zou haar opdrach ten voor een veel te groot deel uit de voorraden dekken. Met andere woorden: beide industrieën en de public-utility- maatschappijen (particuliere leveran ciers van gas, water, electrischen stroom enz.) als „dritte lm Bunde” zouden de conjunctuur saboteeeren om een econo mische crisis voor te spiegelen, welke in werkelijkheid niet bestaat. Ook de scher pe daling der koersen aan de beurzen zou aan de baisse-manoeuvres van een machtige financieele groep moeten wor den toegeschreven een groep, die in derdaad over milliarden dollars beschikt en daardoor iedere hause aan de beur zen zou hebben kunnen verhinderen. Der gelijke geruchten doen reeds maanden geleden in Europa de ronde. Wanneer deze meening juist zou zijn, ware er inderdaad slechts een rustig af wachten toe noodig, om de huidige crisis te overwinnen, ja, dit zou zelfs het eeni ge geschikte middel zijn. Want op den duur zou de staking der industrieelen moeten doodloopen. Wanneer de con junctuur in de kern inderdaad goed is en goed blijft, zouden de fabrieken ten slot te weer moeten gaan produceeren en op een gegeven oogenblik zelfs hun voor raden weer moeten gaan aanvullen. Het is, daarop moet gewezen worden, van zoo verren afstand onmogelijk, zich voor een van beide opvattingen uit te v.u .o, ua. uv spreken. Maar een ding staat vast: dat laatste maanden, n.l. van Augustus af, het volkomen verkeerd is de huidige si- UITSLAO VERKOOPING. Door, notaris Alma werden Donderdag j.l. finaal geveild voor de Familie Vos: 1. 12% X 36% are weiland bij Bols ward, in huur bij Kuperus. Kooper: E. Bolta alhier voor f962 per 36% are. 2. 3.7 X 36% are weiland bij Bols ward, in huur bij dezelfde. Koopers: D. Oppedijk te Westhem en M. Canrinus te Oosthem, voor f703 per 36% are. 3. 3% X 36% are weiland aldaar, in huur bij dezelfde. Kooper: R. J. Elzinga alhier voor f679 per 36% are. 4. 6'/2 X 36% are weiland aan de Harlingervaart, in huur bij Bekema. Koo per: S. de Jong te Huizum e. a., voor f822 per 36% are. 5. 4.3 X 36% are weiland te Hich- tum, in huur bij IJ. de Groot. Koopster mej. de wed. R. Ypeij te Witmarsum voor f 660 per 36% are. 6 en 7. 11.6 X 36% are weiland aan den Sneekerweg, in huur bij Posthumus. Kooper H. Posthumus te Eemswoude voor f 7638 bij cumulatie. 8. 2.7 X 36% are bouwland aan de Makkumervaart in huur bij Kuperus. Kooper R. Kuperus te Bolsward voor f 469 per 36% are. i i i i i DE JONG s NIEUWSBLA waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1