ODlimisflie in donkere dagen. DUIVELS PREUTEDBOEK Buit enlandsche Revue. Slagerij A. SWART Belastingzaken De Bolswardsche Courant en Westergoo M. WEERSMA, ZENUWARTS - LEEUWARDEN heeft de practijk hervat Stadsnieuws. zware jonge Koe wegende pltn. 1000 pond. Onze meeste aanbeveling. Woensdag 5 Januari 1938 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Bk I Jaargang Woensdag 5 Januari 1938 No 1 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 i ren et. sen I Alleen kwaliteit bepaaldt de billijkheid der prys A cl v t! r t c n t i n pc? regel V/ocnJKlag.'iniirnnicr 10 cent. Zatcrclagsnurnmcr 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926.. AUTOBOTSING OP DE SNEEKERWEG Op Nieuwjaarsdag botste op de Snee- kerweg ongeveer bij het vroegere tol hek een auto, door de gladheid van de weg, tegen een boom. De auto werd zwaar beschadigd. De Inzittende dame werd door glas scherven gewond en de bestuurder, de heer Eichelaar uit Sneek, bekwam een schouderfractuur. Beide patiënten werden naar het St. Anthortius ziekenhuis te Sneek vervoerd en na verbonden te zijn konden ze naar hun huis terug keeren. A. B. meer te doelpunten, alhoewel S. N. V. V. in deze periode wel een tegenpun- tje verdiend had, wat beter de verhou ding had weergegeven. 12 85 26 18 140 18 Zuidvruchten en Peulvruchten verlaagd in prijs I BRANDSMA’s WINKELS. MJ- zfjn ienis zal i te- dra- <ind het igs- het euw ten. 220 225 RIJWIELDIEFSTAL. Zondagmorgen is bij café Boermans een rijwiel, behoorende aan den heer Jac. Hoekstra te Zurich, ontvreemd. Deze fiets was niet onder contröle opgebor gen. POSTDUIVENNIEUWS. Op de j.l. gehouden tentoonstelling van afd. K (Friesland) behaalden onze leden van de Luchtpost alhier de navolgende prijzen. Sj. Huisman 2 tweede en 2 eereprijzen. A. Wielinga 1 tweede en 1 vierde prijs. D. Houben 3 eerste, 1 tweede, 2 der de, 1 zesde en 5 eereprijzen, waaronder extra eereprijs voor de beste duif der geheele tentoonstelling. Er waren 337 in zendingen aanwezig. 1 Een blik in de toekomst Voor onze laatste weekrevue in het Nieuwjaarsnummer van onze courant hebben we een overzicht gegeven van de meest op den voorgrond komende feiten uit het afgeloopen jaar. We staan thans weer aan de eerste van de 52 wekelljksche buitenlandsche Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leengeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. „DE LOFSTEM Ter gelegenheid van het 60-jarig be staan dezer gemengde Christelijke Zang vereniging werd op 1 Januari in de Broerekerk een uitvoering gegeven van een Kerstoratorium. Het bezoek kon be vredigend genoemd worden. Ds. Boerma opende de bijeenkomst met ’t laten zingen van Gezang 229, ’t le en 5de vers, waarna gebed. In het verdere deel van zijn openings woord constateert spreker, dat deze ver- eeniging een groote plaats inneemt in ’t werk der Evangelisatie. Deze vereeniging is van een eerbiedwaardige ouderdom, maar nog altijd jeugdig van hart geble ven. De tegenwoordige directeur, de heer Tjitte Faber, is reeds vanaf 1927 aan deze Vereen, verbonden en tracht met ijver en toewijding het koor hooger op te voeren. Moge daarnaast allen, die aan de instandhouding en de bloei van dit koor hebben medegewerkt en nog wer ken, deze voldoening hebben, dat alles geschiedt tot meerdere eer en lof van den Schepper. Een kleine toevoeging aan het pro gramma gaf ons hierna eerst een viool- solo van den heer Hesmerg, met orgel begeleiding van den heer Tj. Faber. ’t Was jammer, dat de organist hier te zware registers gebruikte, waardoor de viool te veel overheerscht werd. In het tweede nummer voor viool en piano was die verhouding heel wat beter, dat werd zoodoende een fijn uitgevoerd nummertje. In de orgelsolo, die de heer Faber ten beste gaf, bewees deze over een zeer goede techniek en registratie te beschik ken, wat vooral in het Stille Nacht tot uiting kwam. Daarna was het de beurt aan de zang- vereen. voor de weergave van het Kerst oratorium. De inzet van het eerste koor: Nu breekt de groote morgen aan, is met behulp van het goed spelende orkestje, goed, soms te weinig genuanceerd, maar in de forto-gedeelten (die er gezien de uitvoering nog al veel in gevonden moe ten worden) heel goed van toon. De recitatief-gedeelten kunnen ons niet bevredigen. Hier blijkt, dat recitatief nog heel wat anders is dan koor of solo zang. De Tenor recitatieven zijn iets be ter, maar met veel te weinig begrip over de woorden, de climax ontbreekt, zoo b.v. bij de boodschap van den Engel: Vreest niet Maria, enz. Deze opmerking geldt voor het geheele solowerk, ook voor de sopraanstemmen. Voor het stem geluid van de eerste sopraan-soliste hebben we veel waardeering. De aria en recitatief van den tweeden bassolist vielen ons tegen. We hebben dezen zanger wel eens beter gehoord. We kunnen natuurlijk niet elk nummer verregaande goddeloosheid en verwilde ring, maar een echte democratische sa menleving, opgebouwd uit onderlinge samenwerking en waardeering, dat is ’t perspectief, wat we ons zoo graag in dit nieuwe jaar zien toebedeeld. Kan die door zeer velen gewenschte oplossing reeds in dit nieuwe jaar wor den tegemoet gezien? We gelooven niet dat daar, althans voor dit jaar, eenige kans toe bestaat. De tegenstellingen zul len zich eerder nog scherper gaan toe spitsen. Heden wordt geslacht en hangt te bezichtigen een extra BOLSWARD - Telef. no. 56 overzichten en willen nu eens niet begin toch geen rol van eenige beteekenis spe len). De meest voor de hand liggende ver onderstelling is nu deze, dat het uitein delijk op een botsing tusschen deze twee wereldbeschouwingen zal uitloopen, waaruit het resultaat niet te voren is te bepalen, maar wel de hoop gekoesterd mag worden, dat uit deze botsing de democratie winst mag boeken. Geen fas cisme met zijn heldenvereering, geen na tionaal socialisme met zijn nieuw heiden- nen met een terugblik, ook niet met een bespreking van de feiten van den dag, maar zooals we als 1ste onderwerp aan- kondigden „een blik in de toekomst”. Dat is moeilijk, zult ge misschien zeg gen. Tot op zekere hoogte ja, maar aan den anderen kant liggen de conclusies, die er uit de feiten der laatste maanden te trekken zijn, ook zoo duidelijk voor ons, dat men zich niet al te bezorgd over het uiteindelijk resultaat van deze veronderstellingen behoeft e maken. Nog eens, we matigen ons geen waarzeggers- allures aan. Allereerst de toestand in Spanje. Na al de non-interventie- en andere misluk- kingspolitiek van de belanghebbende mogendheden was er de laatste maanden in Spanje betrekkelijke rust, Door enkelen werd dit beschouwd als een nieuwe voorbereiding van het legér van Franco. Zeer onverwacht is evenwel juist aan de andere kant het initiatief genomen en wel door de regeeringstroepen met de aanvankelijke verovering van Teruel. Het scheen een oogenblik dat een nieuwe phase in den strijd zou worden ingeluid, maar reeds spoedig werden de aanval lers in de verdediging gedrongen en is de verwachting gewettigd, dat de oude toestand bij deze vooruitgeschoven post in de stellingen van Franco spoedig her steld zal zijn. Hoe zal zich nu de Spaan- sche burgerkrijg in dit nieuwe jaar ont wikkelen? Allereerst wijzen alle teekenen erop, dat Italië zijn beschermende hand over de legers van Franco nog niet ge heel heeft teruggetrokken, zoodat we, gezien deze stille hulp de meeste kans aan Franco geven in dit conflict, de sterkste troeven in handen te houden. Zou een herstel van het Spaansche Koningshuis in de bedoelingen van de Franco-regeering liggen? We gelooven het niet, daarvoor stond het Spaansche Koningshuis niet genoeg midden in het volk. De meest vertrouwbare veronderstel ling is dat bij een overwinning van Fran co een dictatuurstaat naar het model van Italië o'f Duitschland zal worden ge vormd, daarvoor staön de fascistische sympathiën van Franco ons borg. Ook voor 1938 zal nog geruimen tijd met het Spaansche conflict rekening moeten worden gehouden. Dan is er in de twee de plaats de oorlog in het Verre Oosten. Japan zet zijn opmarsch in het Chinee- sche land stelselmatig voort. Maar daarmee heeft Japan deze oor log niet gewonnen. Zoolang de groote Chineesche legermacht terug kan trek ken naar het binnenland, wordt de situ atie voor de Japanners alle dagen moei lijken Ten eerste moet heel wat van het leger gebruikt worden voor de beveili ging van de verbindingswegen, die (sommige berichten wijzen daar telkens op)Tegelmatig door de Chineezen in een soort guerilla worden bestookt. Boven dien kost die lange verbindingweg moei lijkheden met de proviandeering, maar het grootste bezwaar is wel: de enorme kapitalen, die Japan verspeelt. We aarzelen niet, te beweren dat juist het financieele probleem voor Japan de oorzaak kan zijn, dat deze oorlog eerder moet worden beëindigd, dan de vecht jassen in Japan wel aangenaam is. Brengt (zoo vragen we niet zonder zorg) deze oorlog ook nog moeilijkheden voor de andere mogendheden en bestaat het gevaar dat deze locale brand nog in een wereldbrand zal overslaan? Voor dit jaar, behoudens heel buiten gewone omstandigheden niet. We zien allereerst naar Engeland, dat blijk geeft over een groote dosis lankmoedigheid te beschikken en dan naar Amerika, waar men eveneens buitengewoon afkee- rig is van een gewapend conflict, maar daarnaast bemerken we zoowel in Enge land als Amerika ’n koortsachtige drang en ook wil tot bewapening. Deze bewa peningswedloop houdt momenteel de mogendheden in het gareel.geen en kele partij die zich ten opzichte van den ander vertrouwt.maar wanneer we eens een paar jaar verder zijn, Engeland en Amerika volgepropt zitten met oor logsmateriaal, dan is het kleinste vonkje in staat die stoffen tot ontploffing te brengen. Men moet ook niet vergeten dat ook Frankrijk, Italië, Duitschland en Rusland in gelijken zin bewapenen. Midden tus schen dit oorlogsgedoe speelt zich dan af de strijd om de veranderde wereldbe schouwing. Italië, Duitschland en Japan vereenigd in het Anti-Komintern ver- bond bedoelen daarmee een muur op te richten tegen de verbreiding van het i Communisme door Rusland. Tusschen deze twee vuren zitten de democratische landen als Engeland en Amerika (we noemen met opzet de kleine landjes niet i omdat due In dit Internationale concert De wereld maakt de grootste crisis in haar heele geschiedenis door. Er zijn tal van menschen, die in dezen tijd tot vertwijfeling vervallen en alle hoop laten varen. Als bergen zoo hoog schijnen de moeilijkheden en nergens vertoont zich uitkomst. Het is een gouden tijd voor pessimisten, wier leger dagelijks groeit. Pessimisten zijn ongelukkige menschen, voor zichzelf en voor anderen. Als het goed gaat, trekken zij sombere gezichten en verklaren, dat het zoo nooit kan blij ven en dat er andere, minder gelukkige tijden zullen komen. Als het werkelijk slecht gaat, verzekeren zij, dat de voor uitzichten overal donker zijn en dat het wel nooit meer goed zal worden. Zij gaan door het leven met een donkeren bril op, waardoor zij alles zwart zien. Als de zon de wereld overgiet met stra- lenden luister, draaien zij de zon den rug toe, omdat zij het licht niet kunnen verdragen, omdat het strijdt met hun zwartgallige levensbeschouwing en met den rug naar de zon toe beweren zij geen zon te zien. Wij scharen ons liever bij de optimis ten, niet bij de redclooze optimisten, die zich vleien met illusies, doch bij degenen die durven te gelooven, dat zelfs in de donkerste tijden de zon toch schijnt ach ter de wolken. Optimisme is in dezen tijd een kost baar goed, met geen geld te betalen. De optimist gelooft in de toekomst en dat geeft kracht en moed. Hij heeft bij dat geloof de geschiedenis achter zich, de machtige lessen der historie, die hém on weersprekelijk vertellen, dat op neergang altijd opgang gevolgd is, ook als de menschheid in vertwijfeling het geloof in betere dagen opgegeven had. In de natuur volgt het licht van den dag op het duister van den nacht, de lieflijke zomer op den barren winter, de rust op den storm, volgen bloei en nieuw ontwaakt leven op dood en versterving. Het leven der menschen, individueel en collectief, als eenling en als maat schappij, is een getrouwe afspiegeling van dit natuurlijke proces. Wat wij noo- dig hebben om ons te sterken in deze dagen, is het vaste bewustzijn, dat wij leven in een overgangstijdperk, dat we de barensweeën meemaken van een ge weldige evolutie, die ons verrast heeft en waarin factoren werken, waarvan ons de contröle ontsnapt is. vensmogelijkheden steeds grooter te ma ken, en de wereld te voorzien van werk tuigen en machines, die onze worsteling om het dagelijksche brood vergemakke lijken en de mogelijkheid scheppen om alle menschen een menschwaardig be staan te scheppen, zijn we aan den an deren kant even hard bezig ons te ver zetten tegen deze ontwikkeling, omdat wij haar niet kunnen verwerken in hei raam van onze verhoudingen. Dat is de geestelijke verwarring van onzen tijd. Aan de eene zijde de triomf van het menschelijk vernuft, de triomi van de techniek, die nieuwe machines formeert, al prachtiger en volmaakter, gewillige dienaren van den menschelij- ken wil, die voor ons willen werken zoo hard als wij het wenschen en die bereid zijn ons een vloed van heerlijkheden te schenken op stoffelijk en cultureel ge bied, om lichaam en geest te sterken. Aan de andere zijde de tragiek van het menschelijk onvermogen en onverstand, die deze ons nog verbijsterende moge lijkheden niet aanvaarden wil, nog niet aanvaarden kan, omdat .het oude belan- gen-conflict tusschen menschen en men schen, groepen en groepen en naties en naties deze ontwikkeling in den weg staat. Het zal veranderen. Het zal niet zoo blijven. Het kan niet zoo blijven. Misschien moet de maat schappelijke verwarring eerst nog groo ter, moeten de gevolgen dezer zooge naamde crisis nog verschrikkelijker wor den eer het besef over de heele wereld en in alle kringen levendig zal worden en overheerschen zal, dat de ontwikke ling der dingen die als met natuurwet- matige kracht voortschrijdt, niet tegen te houden is en dat wij leeren zullen ons aan te passen bij de nieuwe verhoudin gen, die onweerstaanbaar groeien, trots het domme menschelijk verzet. In vroeger tijden is voorspeld men kent de leer van Malthus en anderen dat het voortbrengend vermogen nimmer in staat zou zijn om den bevolkingsaan was en de groeiende behoeften bij te houden. Indien deze voorspellingen be waarheid waren geworden, zou het er in dezen tijd treurig uitzien en zou er inderdaad alle aanleiding zijn voor een bitter pessimisme. Dan zouden we ge noodzaakt zijn terug te keeren naar het verleden met zijn zeer beperkte behoef ten, met zijn uiterst sobere levensop vatting, met zijn massa-armoede en pau perisme. Maar de dingen hebben zich juist in andere richting ontwikkeld. Want deze crisis is niet allereerst een distributie- crisis, doch een productiecrisis. Zij levert het beeld van een hevig verstoord even wicht tusschen productie en consumptie, waarbij wij te weinig verbruiken en naar dit verbruik veel te veel produceeren. We zien het krankzinnige verschijnsel, dat groote fabrieken, waarin kleding stukken bij massa zouden kunnen gefa briceerd worden, stil staan en de arbei ders, die in die fabrieken de kleding stukken kunnen maken, bij massa op straat loopen en aan de meest onont beerlijke kleeding geholpen moeten wor den door crisis-comité’s. Dat is de waanzin van dezen tijd. Het toont het hopelooze bankroet van maat schappelijke verhoudingen, die onher roepelijk gedoemd zijn om te moeten verdwijnen, omdat zij de welvaart der menschheid in den weg staan. Uit deze maatschappelijke wanorde is de orde reeds bezig te groeien. Geen menschelijk onverstand zal dezen groei kunnen beletten. Zooals de natuur de dwingende krachten in zich heeft, die altijd weer heenleiden naar de maat schap en het normale, zoo bergt ook de maatschappij, de sociologische samen hang van maatschappelijke krachten, de drijvende factoren in zich, die ten slotte ondanks tegenstrevende menschen, een zeker evenwicht zullen herstellen. afzonderlijk bespreken, maar zoo hier en daar een greep, b.v. no. 12 sopraansolo met koor, was bijzonder goed, terwijl daarentegen het vrouwenkoor met no. 14 bedenkelijk zweefde. In het daarop volgende 2de mannenkoor verdient de cello een pluimpje voor het tactisch in grijpen. Het daarop volgende koor is, dank zij de zeer goede prestatie van ’t orkest, een mooi gedeelte. Evenals we koor no. 17 een der beste prestaties uit het geheele werk mogen noemen. Dan dom en ook geen communisme met zijn moeten we nog even memoreeren no. 21 Aria Alt, een fijn nummertje, goede voor dracht en beschaafd geluid. ’t Slotkoor werd èn door koor èn door orkest met veel bravour gezongen en ge speeld. Ds. Boerma sloot deze bijeenkomst met een kort slotwoord en gebed en bracht hartelijk dank aan de leden van „de Lofstem” en ook aan den heer Alt, die langen tijd, voor deze directeur, de Vereeniging geleid heeft. VERKOOP SLAGERIJEN. Naar we vernemen is de slagerij van den heer D. Wouters, bij de Blauwpoort, verkocht aan den heer Algera, die thans een slagerij heeft aan de Hoogstraat. De slagerij van den heer Halma aan de Wipstraat is verkocht aan den heer L. Zietsma, alhier. Groote verwarring. Groot is de economische verwarring, maar grooter nog de geestelijke. We be leven het bankroet van een oude econo mie, waarvan de grootmeesters nog al tijd niet begrepen hebben, of niet begrij pen willen, dat andere maatschappelijke verhoudingen geboren worden en andere economische vormen groeiende zijn, waartegen het domheid is zich te ver zetten die wij juist in hun ontwikkeling te hulp moeten komen. We zijn getuige van een verrassende ontwikkeling der techniek, die de productiemogelijkheden vertienvoudigt, zelfs verhonderdvoudigt, en mogelijkheid schept ter voorziening in onze menschelljke behoeften, waarvan zelfs de grootste fantasten van een nau welijks voorbij verleden niet gedroomd hebben. Maar in plaats dat wij ons verheugen in deze ontwikkeling en we ons haasten deze resultaten zoo snel mogelijk aan te wenden tot het geluk der menschheid, zijn we verbijsterd, willen velen, die het wonder niet kunnen vatten en verschrikt zijn door de gevolgen, het nieuwe terug dringen, roepen zij, dat wij terug moeten naar den ouden tijd, waarin de machine slechts een bescheiden plaats innam en handwerk de hoofdzaak was. Inplaats van ons aan te passen bij het nieuwe, dat niet te keeren is en dat ons tenslotte overwinnen zal, probeeren we in onze machteloosheid de gevolgen van dezen zegen der techniek, die overvloed wil schenken waar thans gebrek is, te beper ken en worden de voortbrengselen ver nietigd of het voortbrengingsproces ge welddadig gestuit. Terwijl aan de eene zijde het men- schelijk vernuft zich inspant om onze le- Black Boys III-C. A. B. III 3-1. Tegen aller verwachting in werd C. A. B. III te Sneek geslagen met boven staande cijfers. TÏI7 Eiken DONDERDAG K I lik Zitting te BOLSWARD IJ LU 11 Sehildwijk 33 bij de Markt C. A. B. n-S. N. V. V. 2-0. Op een besneeuwd terrein bonden bo vengenoemde clubs den strijd aan. Daar de scheidsrechter absent was en er wel een F. V. B.-scheidsrechter op het ter rein aanwezig was, werd door beide partijen goed gevonden, dat deze als scheidsrechter de wedstrijd zou lelden, welke zich goed van zijn taak kweet. Wanneer is afgetrapt worden door C. A. B. een paar goede aanvallen opgezet, welke voorloopig niet succes opleveren, toch is C. A. B. meer in den aanval dan S. N. V. V., zoodat C. A. B. al spoedig de leiding weet te veroveren. Echter de linksbuiten van S. N. V. V. krijgt ver schillende goede kansen, welke deze niet weet te benutten. Het succes komt weer aan den anderen kant. Haitsma weet met een mooi doelpunt de score te verhoo- gen en het is 2-0. Nadat nog enkele kan voor S. N. V. V. verloren gaan, breekt de rust aan. Was voor de rust C. A. B. de meer dere, na de rust was S. N. V. V. in de meerderheid, tot doelpunten echter kon den deze niet komen, evenmin wist C. I I -■■ - ILL*.AV V DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1