Buitenlandsche Revue. firooie üranü ie Bolsward. III. I). 0. UIER F F De Bolswardsche Courant en Westergoo VREDE OF JIIEI OORLOG DE DOELE - BOLSWARD Reparatie aan alle merken Automobielen Woensdag 12 Januari 1938 34^? Jaargang No 3 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Stadsnieuws. 15 Groote voorraad Onderdeelen en Banden Uit den Omtrek. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 het 4de kwartaal 1937 in die gemeente KIMSWERD A cl v e r 11! n 1 i ij n pe? nigd V/ucHJKl;ignniinHfii'f JÜ cent. Zatcrdagsnummcr 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. waaronder de wereldvrede volkomen onzichtbaar verscholen ligt, worden op nieuw verzwaard.” Speciale inrichting voor 8 Januari 1938. Met ingang van Maandag a.s. zal een aanvang worden gemaakt met het ega- liseeren van enkele stukken uitgegraven kleiland gelegen aan den weg naar Har lingen. Het werk zal in werkverschaffing worden uitgevoerd. De commissie voor de loononderhan delingen van ’t Werkfonds heeft over eenstemming bereikt over de loonen en arbeidsvoorwaarden voor een aantal be langrijke werken, uit te voeren met be hulp van het Werkfonds. Tot de objec ten behoort de weg Makkum-Wons- Pingjum f 190.650. Arbeidsconflict in Frankrijk. Italië’s nieuwe vloot. Roe menië'» dictatuur. Hoewel het meest belangrijke buiten- landsche nieuws ten nauwste verband houdt met de oorlog in China of in Span je, willen we vandaag toch niet aan dit afgeknaagde boutje voor onze weekrevue beginnen. We komen daar straks nader op terug. Allereerst een zeer belangrijk probleem betreffende den arbeid in Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leengeld fr. p. p. per half jaar 11.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. HENNAARDERADEEL. Uit het verslag van den Keuringsvee- arts, Hoofd van Dienst, in de gemeente Hennaarderadael blijkt, dat gedurende DINSDAG 18 JANUARI a.s. Overal uitverkochte zalen Meer dan 100 Voorstellingen Plaatsbespreking vanaf heden aan de zaal. Telefoon no. 64 ZIE RAAMBILJETTEN WINSUM, DAMWEDSTRIJD. 10 Januari 1938. Ter gelegenheid van den onlangs al hier gehouden damwedstrijd konden we gens gebrek aan tijd, verschillende par tijen in de hoofdklasse niet beëindigd worden. De wedstrijd werd alsnog ver volgd en had het volgende resultaat: 1ste prijs: S. Tigchelaar te Parrega; 2de prijs: L. Miedema te Winsum en 3de prijs: W. Bakker te Oudega (W.). De prijzen bestonden uit lauwerkran sen e- medailles. De president van Tsjecho-Slowakije, Benesj, heeft in een plechtige boodschap op zeer optimistische wijze over het jaar 1938 gesproken. Zijn verklaring „dat de mogelijkheid van een Europeeschen oor log veel kleiner is dan in vorige maan den en jaren”, heeft sterk de aandacht getrokken. En Dr. Benesj heeft het zelfs niet bij het negatieve gelaten, maar ook sporen van een positivum ontdekt. Hij meent, dat 1938 „een jaar van onderhan- delingen” zal zijn. Men mag aannemen, dat president Benesj, realist die hij is, de waarde der onderhandelingen die zeker zullen plaats vinden, en de dingen die daaruit kunnen voortvloeien, niet overschat. Maar in ieder geval ziet Be nesj in Europa een zeker streven naar toenadering en dat kan niet anders dan een verheugend verschijnsel worden ge noemd. Intusschen hebben ook andere politie ke profeten zich voor den vrede in het jaar 1938 uitgesproken. Helaas baseer den deze lieden hun optimistische mee- ning echter niet op diplomatieke gebeur tenissen, maar op een verhouding der verschillende krachten. Zoo schrijft de bekende Engelsche journalist Wickham Steed in het Praagsche blad „Cesko Slovo”, dat er in den Europeeschen toe stand een belangrijke verandering is in getreden. Het bewustzijn van de Britsche regeering, dat zij in het geval van een Midden-Europeeschen oorlog niet neu traal zou kunnen blijven, zou thans on- omstootelijk vaststaan. In Berlijn zou de Duitsche rijkskanselier uit den mond van Halifax dienovereenkomstige ver klaringen hebben ontvangen. Wickham Steed besluit zijn artikel aldus: „Derhalve ben ik geneigd te gelooven, dat een Europeesche oorlog of een aan val op een of ander land in Midden- Europa nog dreigt of zelfs maar waar schijnlijk is.” Nog duidelijker spreekt Pertinax in ’t buitenlandsch jaaroverzicht van „L’Eu- rope Nouvelle” de overtuiging uit, dat de vrees der totalitaire staten voor de Engeisch-Fransche Unie den oorlog zou verhinderen. De kracht van Engeland en Frankrijk zou de hoop op een „korten oorlog” volkomen vernietigd hebben. Pertinax verklaart: „de Duitsch-Italiaan- sche vrees voor de broodkaart, den hon ger en de blokkade voor een vredesga- rantie, die op het oogenblik van even veel waarde is als de gedemilitariseerde zöne in het jaar 1936.” Het betoog van Wickham Steed en Pertinax komt dus hierop neer, dat het gebrek aan grondstoffen en levensmid delen in de dictatoriaal geregeerde sta ten de beste garantie voor den vrede zou zijn. Daarop baseeren zij hun optimisme. Men moet zich intusschen afvragen, of dit nu wel gerechtvaardigd is. Vast staat in ieder geval, dat deze toestand alles behalve ideaal kan worden genoemd en hoogstens als „niet-ioorlog”, geenszins echter als vrede kan worden omschre ven. Bovendien, spruit niet juist het oor logsgevaar uit het gebrek der z.g. „ha- ▼enots” voort? En moet men dan niet hopen, dat er in 1938 wegen gevonden worden, om aan bepaalde gerechtvaar digde verlangens van deze „have-nots” tegemoet te komen? Dat deze staten hun nerzijds dan ook tot eenige concessie (vermindering der bewapening o.a.) be reid zullen moeten zijn, is duidelijk. Slechts zoo kan een toestand van waren vrede geschapen worden. Zeker, men kan misschien één land, door het voort durend in een toestand van bepaalden nood te houden, incapabel tot den oor log maken. Dat men dit echter met een groot deel van Europa kan doen is op den langen duur uitgesloten. Laten wij dan ook hopen, dat men in 1938 de door Dr. Benesj aangegetven richting zal volgen en niet de methode Wickham Steed-Pertinax zal toepassen. En eerst nadat langs dezen weg goede resultaten behaald zijn, zal men van „vrede” kunnen spreken. Thans, het is reeds gezegd, kan de toestand nog slechts met „niet-oorlog” betiteld wor den. ARUM DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS. 8 Januari 1938. Door de Oranjecommissie alhier is het volgende programma vastgesteld voor de a.s. nationale feestdag. Fakkeloptocht met het muziekkorps „Wubbenus Jacobs” door het dorp ’s avonds 5 uur op de geboortedag, is er echter geen kerkdienst dan om 7 uur. Op de 2de dag na de geboortedag is er Oranjefeest in de Geref. Kerk. Ver- tooning o.a. van de Oranjefilm, afgewis seld door muziek, zang en tableaux. ■HINDELOOPEN UITVOERING. 7 Januari 1938. Hedenavond had alhier in de Ned. Herv. Kerk een muziek- en zanguitvoe ring plaats, gegeven door de Chr. Mu- ziekvereen. „Vreest God en eert den Ko- ning” en de Chr. Zangvereeniging „Looft den Heer”, alhier en de Chr. Mannen- vereen. van Heeg, onder leiding van hun directeur den heer S. W. de Boer. De leider van dezen avond, Ds. Hoo- genkamp, Ned. Herv. pred. alhier, open deze deze avond met een toepasselijk woord en werd door de aanwezigen ge zongen Ps. 75 1, onder begeleiding van de muziekvereen. Hierna was de beurt aan de muziek vereen., die op een zeer verdienstelijke wijze haar nummers afwerkte. Nummer 4 viel zoo bijzonder in den smaak van het publiek, dat dit op veelvuldig ver zoek nog eens werd herhaald. Ook de mooie zang van de Zangver. is de vermelding waard, aangezien deze vereen, nog niet lang bestaat. Hierna volgde de Mannenvereen., die voor de andere vereenigingen niet be hoefde onder te doen. Het geheel was een prachtige en ge- notvollen avond. Het kerkgebouw was geheel gevuld en over het algemeen is de verwachting verre overtroffen. Tot slot speelde de muziekvereeniging nog de Avondzang, die door alle aan wezigen werd meegezongen. Ds. Hoogenkamp, die deze avond op zeer verdienstelijke wijze wist te leiden, sloot met een woord van dank aan allen deze uitvoering en ging daarna voor in dankgebed. Frankrijk. Zooals U waarschijnlijk nog I wel bekend is, is de voorgenomen groote staking in Frankrijk op ’t nippertje door de regeering Chautemps verijdeld. Be paalde concessies en beloften hebben dit resultaat bereikt. Het komt er nu echter op aan, dat deze beloften vervuld wor den, maar ook dat de oorzaak van die telkens terugkeerende arbeidsconflicten zal kunnen worden weggenomen. Er heerscht in Frankrijk een voortdurende toestand van spanning tusschen patroon en arbeiders en om hierin verbetering te brengen, heeft Chautemps getracht die beide partijen aan één conferentietafel bijeen te roepen. Het initiatief is door beide partijen gunstig ontvangen, maar men ontveinst zich niet, dat groote moeilijkheden een oplossing in den weg staan. De in 1936 afgesloten Matignon-ac- coorden, onder leiding van Leo Blum, i blijken niet voldoende meer. Verschillen- i de daarin overeengekomen verdragen, zooals de verzoeningsprocedure voor ’n staking of de arbitrale uitspraak worden 1 niet meer in acht genomen. Bovendien 1 doet zich het geval voor, dat vele ar- i beidsgeschillen niet de oorzaak zijn van sociale botsingen, doch slechts een voorwendsel. De politiek speelt ook l maar al te dikwijls een rol bij diverse 1 stakingen. Zoeken dus aan de eene kant de ar- beiders en werkgevers de oplossing in een onderling juiste verstandhouding. er is ook een groep, die van meening is, dat alleen een krachtige regeering, des noods een soort dictatuur de oplossing kan brengen. Dat er dan van de rechten der minderheid niet veel overblijft, be hoeft geen nader betoog. Ook de rechtsche pers in Frankrijk staat zeer sceptisch tegenover deze nieuw te houden samenspreking. Een bekend schrijver, de heer de Ke- relis formuleert zijn gedachte aldus: „De waarheid is, dat de arbeiders massa's, die blindelings in den socialen strijd geworpen worden, zich wel hun kracht bewust zijn, maar geen gevoel voor recht hebben. Als men goed zoekt, vindt men misschien wel enkele meer ontwikkelde, beter opgevoede corpora ties, die zullen buigen voor een wet, welke „bourgeois” zal blijven heeten, ook al is ze door socialisten en commu nisten gevoteerd, maar dat zijn slechts zeldzame uitzonderingen. Het is niet ’t geval met de metaal- en bouwvakarbei ders, noch met de groote massa’s arbei ders wier optreden aan de vakactie het revolutionnaire karakter geeft, waarvooi de heer Chautemps bevreesd is.” De bewapeningswedloop is nog steeds in vollen gang. Zeer onverwachts komt uit Rome een bericht, dat Italië plannen tot een groote vlootuitbreiding koestert. In een kort overzicht geeft Gayda in het hoofdblad „d’Italia” een beeld van de Italiaansche vlootsterkte in 1940. 4 groote slagschepen van 35000 ton. 4 idem van 24000 ton. 7 kruisers van 10.000 ton. 12 idem van 5000 tot 8000 ton. 12 groote verkenningsvaartuigen. 12 kleinere van c.a. 2000 ton. 20 groote torpedojagers. 24 kleine torpedojagers. 100 of meer onderzeebooten. Dit zijn dan alle nieuwe schepen, waarnaast natuurlijk de bestaande een heden moeten worden bijgeteld. Deze groote macht is noodig voor het behoud van den vrede. Natuurlijk, daar is de groote Engelsche vloot ook voor noo dig. daar was de jaar in jaar uit op gevoerde Japansche bewapening ook voor noodig, daar is het krachtige roo- de leger ook voor noodig.todat men eindelijk zal inzien, dat aan die grenze- looze bewapening nooit een einde komt. Telkens wil de een den ander overtroe ven. Er komt ook langzamerhand een andere factor in het spel. Dat Italië fi nancieel gedeeltelijk uitgemergeld, de wereld verrast met ’n zoo luxieus vloot- program dat we ons alleen kunnen in denken van goed gesitueerde mogend heden, is voorloopig althans niet zoo buitengewoon. Ook Duitschland, dat nu reeds jaren met groote economische zor gen te kampen heeft, stampte in enkele jaren een modern leger en een nieuwe vloot uit den grond en hoe is het voor beeld van Japan? In deze autoritair geregeerde landen is de last, die de bevolking voor zijn weermacht dragen moet, belangrlijk grooter dan in de overige landen. Dat deze last zoo rustig we zouden haast zeggen, apatisch gedragen wordt, geeft een eigenaardige kijk op de geestesge steldheid van de volksmassa in die lan den. Een zeer toepasselijke beeldspraak las ik dexer dagen: „De pantserplaten, SNEER. Vrijdagavond gaf de Christelijke Ora- toriumvereen. alhier in de Concertzaal van het Gebouw voor Christelijke Be langen een uitvoering van „Das Lied von der Glocke”, opus 45 van Max Bruch. (1838-1920). Medewerkenden waren: Ankie van Wickevoort Crommelin, so praan; Annie Woud, alt; Mr. Harm te WOMMELS. BENOEMING. 8 Januari 1938. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan een school voor Bijzonder onderwijs te Katwijk aan Zee, onze plaatsgenoot de heer Hessel Lammert Zwaagstra. een vrij zware brand rekening moest worden gehouden. De brandweer rukte dan ook direct met groot materiaal uit en voor half elf werd reeds door de motorspuit met de eerste waterstraal binnen in het allengs erger brandendei pand de brandhaard be streden. Het bleek spoedig, dat juist in het midden van het huis die brandhaard gezocht moest worden. Ook het naastgelegen pand van den heer Nieuwland werd achter door het vuur aangetast. Door een waterslang op de motorspuit te leiden door de steeg naast het pand kon men spoedig deze uitbreiding lopaliseeren. Niet zoo ge- I makkelijk ging dit in het brandende perceel van de fa. Hengst. Brandde eerst nog maar het achterge deelte, allengs zag men de brandhaard naar de voorkant trekken en spoedig daarna stond ook het voorbovenhuis in vlam. De brandweer werkte evenwel rustig door en met meerdere waterstralen werd een geweldige hoeveelheid water in het brandende perceel gespoten. Zoo wel aan de voor- als achterkant werd 't vuur krachtig aangevat en omstreeks half 12 behoefde voor een verdere uit breiding niet meer gevreesd te worden. Gelukkig dat het naastgelegen pand van de fa. Lunter door een steeg van ’t brandende perceel gescheiden was, waardoor de brandweer dit pand kon nathouden en zoo een uitbreiding naar dezen kant, die onder den wind lag, voorkomen werd. De brandweer zal nog wel eenigen tijd moeten waken om een opleving van den brand in de zeer brandbare voorraad te keeren. Omtrent de oorzaak is nog moeilijk iets definitiefs te vertellen. Vermoedelijk is een te hard brandende kachel op een der magazijnen de oorzaak geweest, dat de daarbij opgestelde schoenenvoorraad in doozen in brand is geraakt. Doordat de familie in een achterkamer vertoefde, werd dit begin van brand iets te laat ontdekt. Het in goede conditie verkeerende materiaal van onze brandweer bewees hier weer uitstekende diensten, waardoor deze brand, die zich in den beginne zeer ernstig liet aanzien, tot het bran dende perceel kon worden beperkt. ter keuring zijn aangegeven: 58 koeien, 18 kalveren 21 nuchteren kalveren, 1 paard, 96 varkens, 35 scha pen en 2 geiten; Afgekeurd zijn: 14 koeien, 9 kalveren, 10 nuchteren kalveren, 1 paard, 25 varkens, 24 scha pen en 2 geiten. Roemenië neemt ook een nieuwe koers en ditmaal een buiging in de rich ting van Rome. Zoo kunnen we tenmin ste de erkenning van de verovering van Abessinië door Italië opvatten. Natuurlijk is de Italiaansche pers vol lof over deze erkenning. Ook de binnen- landsche ombuiging naar fascistische kant heeft een geheele verandering van het landsbeeld ten gevolge. Roemenië heeft een belangrijk deei Joodsche be volking. Het fascisme, nu openlijk toe gepast, brengt noodzakelijkerwijze een zeker anti-semitisme met zich mee. De Joden in Roemenië, bevreesd voor al te streng doorgevoerde maatregelen, tegen hen, verlaten bij duizenden het land. Volgens officieele gegevens heeft Roe menië 800.000 Joden, die in het bedrijfs leven van het land een zeer bijzondere rol vervullen. De rijkste man van Roemenië, Max Auschnitt, directeur van de staalfabrie ken, is, ofschoon een persoonlijken vriend van den Koning, uit voorzorg toch maar naar Londen gevlucht. Doordat deze Joden in 't bedrijfsleven werkzaam zijn, mogen zij ook worden beschouwd als belasting betalers en om die reden kan de Roemeensche regeering ze niet al te best missen. Bovendien heeft de aanmaning van de Engelsche regeering aan die te Boekarest om zich tegenover de Joden wat te beheerschen, doel getroffen. Rest ons ten slotte nog de toestand in China te bespreken, maar om de be schikbare ruimte moeten we dit heel kort maken. De Chineesche legerleiding heeft de zer dagen vergaderd en naar de berich ten uit goede bron vermelden, is een nieuw plan de campagne opgesteld. Tal rijke vooraanstaande militaire leiders zijn de meening toegedaan, dat de lange verbindingslinie de Japanners bij een aanvallend optreden van China’s leger zeer gevaarlijk en ook kwetsbaar is. We doen dus goed eerst eens de re sultaten van deze nieuwe Chineesche campagne af te wachten alvorens we ons een conclusie over den toestand in het Verre Oosten veroorloven. MATERIEELE SCHADE AANZIENLIJK. Hedenmorgen omstreeks 10.20 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een begin van brand in het schoenenma gazijn van de fa. Hengst op de Appel markt alhier. Dikke zware rookwolken, die uit het achtergedeelte van dit pand opstegen, wettigden het vermoeden, dat hier met BAARDERADEEL. DE JONGEREIN. Januari 1938. Gedurende haar bestaan heeft de or ganisatie van „De Jongerein” er steeds naar gestreefd het contact met hare le den onderling als met meerdere belang hebbenden bij het landbouwbedrijf zoo goed mogelijk te bewaren. Het actieve bestuur van deze Jonge- ren-organisatie in deze gemeente meen de echter, dat voor bovengenoemde tak van bedrijf nog meer kon worden ge daan en besloot ter bevordering van de algemeene ontwikkeling te dien opzichte een serie lezingen te organiseeren met het vooropgezette doel verschillende redenaars van diverse politieke richting uit te noodigen voor eenzelfde behande ling van het onderwerp „Politiek en landbouw”, welke iedere week tot en met 3 Maart a.s. zullen plaats hebben. Aangezocht zijn sprekers van R.-Kath., S. D. A. P., Anti-Rev., Vrijz. Dem., Chr. Hist., Vrijheidsbond, N. S. B. en Chr. Dem., alzoo vogels van diverse pluimage Zonder twijfel beloven deze bijeen komsten zeer leerzaam te worden. Als data’s zijn gesteld 11 Jan. 19 en 26 Jan., 2, 19, 16 en 23 Febr. en 3 Maart in zaal Jellema te Mantgum. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Des Duivels PrenienDoeK door het R’D HOFSTAD TONEEL Dir. COR V. D. LUGT MELSERT DE JONG s NIEUWSBLAD waarin optfenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1