HET DRAMA UAK ISRAEL Buit enlandsche Revue. III. V. d. UJERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen i Woensdag 19 Januari 1938 34— Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden Stadsnieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 No. 5 Md. I Adv er tentU'n pst regel: WvcnBtlagömuntner 10 cent. Zatcrdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. SpecFale inrichting voor krachten nog bezig zijn hun werk te ver richten. Dit gaat echter niet. Maar men zal de zaak op grootscher wijze aanpak ken. Wij zullen blijven strijden, totdat het Nederlandsche volk zai zijn uitge mest, we zullen het uitschreeuwen, on fatsoenlijk desnoods, opdat die slaap mutsen, slijmeringen en droogstoppels wakker zullen worden. Wij zullen strijden totdat de rood-, zwarte bloedvlag geeselend door de Jor- daan trekt ten teeken dat het Neder landsche volk is opgestaan.” Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Lecsgcltl it. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. ’t Is de haat van armen jegens de rijken. HET JUBILEUM VAN DEN HEER A. H. v. d. VEN. Hedenmorgen is het zilveren jubileum van den heer Van de Ven als onderwijzer aan de R.K. U. L. O. School op feestelijke wijze gevierd. Nadat ’s morgens een plechtige H. Mis was opgedragen, waaronder de Jubilaris met familie, mede-onderwijzers en leer lingen ter H. Tafel naderden, had om 10 uur in 't feestelijk versierde gymnastiek lokaal van de school aan het Bolwerk de huldiging plaats. Daarbij waren te genwoordig de E.E.H.H. Pastoor Nielen, met beide kapelaans, Burgemeester, Wethouders en Secretaris, het R.K. Schoolbestuur, de Plaartselljjke School- maar wanneer ook die laatste poging zou mislukken, vreezen we een afgleiding naar het linksche radicalisme in dit ge val het communisme, wat niet anders dan de situatie in Europa nog scherper en moeilijker zou maken. De tegenstel ling fascisme en communisme, wordt dan onwillekeurig scherper geteekend en ook de mogelijkheid opengesteld, dat de fascistische import een kleine kans kreeg zich over het Fransche volk heen een blijvende plaats te verzekeren. DE BLAUWPOORTSBRUG. Op de agenda van de vergadering der Provinciale Staten van Friesland van deze week komt het volgende voorstel met toelichting en advies voor: Provinciaal subsidie. Punt 52. Van Burgemeester en Wet houders van Bolsward ontvingen Ged. Staten een schrijven, d.d. 20 November j.l., waarin toekenning van een zoo hoog mogelijke bijdrage uit de provinciale fondsen wordt gevraagd in de kosten van vernieuwing van de Blauwpoorts- brug en de daarmede gepaard gaande omlegging van het provinciaal vaarwa ter. Ged. wonnen omtrent dit verzoek het advies in van den hoofdingenieur van den Provincialen waterstaat, Aan dit advies ontleenen wij: De Blauwpoortsbrug ligt thans in ’t grootverkeer, dat vanaf den Afsluitdijk Bolsward passeert de provincie in. In de toekomst zal een gedeelte van het ver keer, dat den aan te leggen rijksweg 43 zal volgen, Bolsward niet meer passee- ren, daar deze rijksweg met een cein tuurbaan om Bolsward is ontworpen, maar toch zal naar onze meening een niet gering gedeelte van het verkeer zijn weg door Bolsward blijven nemen. De brug vervult verder een functie in het provinciaal wegenplan, daar ze met de Harlingerstraat, welke ook op het pro vinciaal wegenplan is geplaatst en aan sluit aan de brug, een verbinding vormt tusschen de op dit plan staande wegen Workum-Bolsward, Bolsward, Worn- waf ledental betreft, er mag zijn. In to- GEKWELD, GEHOOND, VERVOLGD VERDREVEN. Over de Spaansche strijd zou men veel en weinig kunnen schrijven. We kiezen het laatste, omdat veel uit de berichtge ving óf sensatienieuws óf partijdig is. Wat men wel als een vaststaand feit mag aannemen is dat bij de laatste ge vechten rond Teruel het echt Spaansch is toegegaan. Niet alleen dat in de strijd van man tegen man het beest-instinct in den mensch kans kreeg, zich eens ge heel uit te leven, maar ook de natuur heeft gezorgd, dat honderden, misschien duizenden soldaten half bevroren voor hun verder leven verminkt werden. Wat een ontzettende gruwel is toch die oorlog of neen, is elke oorlog, on verschillig of deze plaats vindt tusschen het blanke of het gele ras. Waar blijft, zoo vragen we ons met groote bezorgdheid af, de opvoedende waarde van het Christendom, wanneer we na 18 eeuwen nog nooit de ware broederschap en de erkenning van het Gods gebod: gij zult niet dooden, in de harten der menschen hebben kunnen op- kweeken? De vraag zal wel eens gesteld worden: hoe staat het nu met de voor uitzichten van deze Spaansche oorlog? Wie zal het winnen? Natuurlijk is daar op moeilijk een concreet antwoord te geven, maar toch mag men aan de hand van de berichten over de gevech ten bij Teruel de conclusie trekken, dat de regeeringstroepen er in geslaagd zijn zich moreel en militair te herstellen. De interne reorganisatie van het leger door Communisten naar Russisch model, heeft dermate gunstige resultaten gekweekt, dat de leiding der republiek langzamer hand meer zelfbewust, maar dan ook minder afhankelijk van Rusland is ge worden. Mannen als Pietro en Negrin zijn eer der links-radicaal dan communist en wanneer deze invloed zich in verband met enkele militaire successen nog kan versterken, moet men de Spaansche re- geering gaan beschouwen als een ge wone linksche regeering, zooals we nu deze tegenslag voor de Franco-regeering hebben? Bij vorige gelegenheden, wanneer de Franco strijdmacht in de knel kwam, werd regelmatig door Duitsche of Itali- aansche steun die positie, zooals men dat noemde geconsolideerd. Zal dit ook nu weer gebeuren? We betwijfelen of deze regelmaat ook thans aanwezig is. Geen enkele aanwij zing is te dien opzichte merkbaar. Verplaatsen we ons nog éven naar het oorlogstooneel in China dan moeten we direct constateeren dat dit avontuur voor Japan een ernstig karakter begint te krijgen. De Chlneesche weerstand is nog lang niet gebroken en vooral de lange ver bindingswegen van het Japansche leger bevatten veel kwetsbare punten. Boven dien, oorlogvoeren kost onnoemlijk veel geld en nu de Chineezen stelselmatig voortgaan de kostbare bezittingen, die de Japanners reeds in China hadden, in brand te steken, wordt er een enorm Ja- oansch kapitaal vernietigd. Daar komt nog bij, dat de anti-Japansche stemming die natuurlijk door de Chineesche leiders met alle mogelijke middelen wordt aan- gewakkerd, niet bevorderlijk Is voor een verbetering van de handelsbetrekkingen in deze landen. En als derde factor mo gen we zeker de stille Russische hulp aan China niet uitsluiten. De levering van oorlogsmateriaal van deskundige vliegers voor de luchtmacht wijst er duidelijk op dat er tusschen de Chineesche republiek en het Sovjet-re- giem een zekere verwantschap bestaat. En dan ten slotte willen we onze le zers nog vergasten op een fijn stijl bloempje uit een vergadering van de N. S. B. in December te Batavia (Ned. In- dië) gehouden. Er is aan onze Minister van Koloniën gevraagd of het gezien deze „waardee- rende woorden” nog wel toelaatbaar is dat de Indische ambtenaar lid van deze organisatie is. Hier volgt dan die passage uit de groote wapenschouw der N. S. B.: „Gaarne zouden wij met knuppels op willen trekken door al die nette tuin tjes van Den Haag, de schuttingen om verwerpen en tenslotte het Binnenhof op- marcheeren om die zaal binnen te trek ken, waar thans de volksontbindende schoeiïng van gewapend beton voor het verkrijgen van kaderuimte, het in orde brengen van rioleeringen, het plaatsen van straatkolken, verplaatsen van een urinoir, enz., alle werken, die in het plan van de gemeente voorkomen. De opzet van een zoodanig plan zou eenvoudig deze moeten zijn, dat het nieuwe kanaal- vak op de ontworpen breedte van 16 M. werd gegraven, en dat het werd voor zien van ’n oeververdediging, bestaande uit een verankerde beschoeiing van zee- dijkspalen, ingsloten aan het boveneinde tusschen een voor- en achtergording, waarboven op een plank een muur tje van zuilenbasalt, reikende tot een hoogte van 0.85 M. Z.P. De kosten van dit plan worden becijferd op f 15.400 De hoofdingenieur geeft in overweging aan de Staten voor te stellen aan de ge meente Bolsward in de kosten van de voorgenomen werken toe te kennen een bijdrage uit de provinciale fondsen van f2900 f 15.400 is f 18.300. Ik ontveins mij niet, aldus schrijft ir. Wouda, dat dit voor een verbetering van zoo plaat selijke beteekenis een hoog bedrag is, in aanmerking genomen bovendien, dat de scheepvaart door de onderhavige brug niet bepaald druk is. Het feit echter dat wanneer de verbetering thans niet ter gelegenheid van de noodzakelijke brug- vernieuwing wordt uitgevoerd, zij tot in een verre toekomst onmogelijk is, geeft mij de vrijheid op een beslissing in dezen zin niettemin aan te dringen. gens las de penningmeester zijn verslag betreffende den financieelen toestand. Ds. van Veen van Workum, hierna het woord verkrijgende, hield zijn rede: Pau lus als groote zendeling. Spreker belicht Paulus van verschillen de zijden en schildert hem als een stoere onvermoeibare werker in het koninkrijk der hemelen. Hij is niet een stumper ge weest, die niet de beschikking had over een volgroeid lichaam, neen, in tegen stelling, een krachtige figuur, die het hem mogelijk maakte, datgene te doen waar toe hij geroepen was. Spreker toont dit aan met verschillen de voorbeelden uit de Heilige Schrift. Personen, die de reizen van Paulus zijn nagegaan, hebben nog meer het licht laten vallen op de onvermoeibaarheid van deze groote figuur. Ten slotte brengt spreker het werken van Paulus in ver band met het werk van het Bijbelge nootschap van nu. De taak van Paulus en die van het Bijbelgenootschap loopen parallel met dit verschil, dat Paulus het Evangelie mondeling bracht, terwijl het laatste de boodschap schriftelijk brengt. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkele personen ge bruik gemaakt. Dr. Hommes van Ijlst hield nog een causerie over zijn studiereis naar Italië. Deze schets sloot zich aan bij het be toog van Ds. van Veen en gaf een kijk op het leven van de protestanten en het verspreiden van het Evangelie in Italië. Spreker gaf enkele typische voorbeelden hiervan en bracht onder de aandacht dat deze protestanten het in Italië niet gemakkelijk hebben, omdat de Italiaan- sche bevolking sterk overwegend R.- Katholiek is. Met zeer veel animo zijn de beide sprekers door de aanwezigen gevolgd. Dr. Hommes sloot de vergadering. ’n Mensch kan een vaderland bezitten èn de wereld. Dus is hij arm, als hij alleen maar een vaderland heeft. Hij kan een leider hebben èn geschaard zijn onder den Alleider dus is hij arm, als hij alleen maar een leider heeft, zelfs al maakt hij dien tot zijn afgod. Een mensch kan noch een vaderland noch een leider bezitten, maar indien zijn grond de groote, wijde wereld is en God is zijn Jehova, dan is hij toch nog weer veel rijker dan de arme na tionalist, die met geest en voeten aan zijn landsgrenzen is geketend en die op zijn levensweg zich niet te laven weet uit de oneindige en eeuwige Bron van Waarheid en Recht. Zeg niet, dat het aan de menschen zelve ligt, of ze behalve aan hun va derland, ook aan de wereld willen be- hooren; en of ze boven den volksleider uit, ook het gezag en den vrede van een hemelschen Vader willen kennen. De ver langens van een kip gaan niet tot buiten de grenzen van de kippenren. Men moet geest hebben voor een wijdsche inte resse en men moet deugden bezitten om onderwerping te kunnen betoenen aan Leiding van hoogere orde. Het zijn de armen van geest, die al léén maar een vaderland willen hebben en slechts de wijsheid willen erkennen van dengene, die hun troep op directe wijze vóórgaat en aanvoert. Als de wol ven. Ook die leven slechts in groeps verband en voor zich zelf één leidt ze. En elke andere troep is in hun oog een vijandelijke met welke ze de krach ten behoort te meten, als.ze zich sterk genoeg meenen. Wie arm zijn aan materieel bezit, zijn dikwijls jaloersch op hen, die véél het hunne kunnen noemen; wie arm zijn aan geest, zijn altijd verbeten op hen, die daaraan rijk zijn. Dóórin ligt o.i. de psychologische, ver klaring van de vervolging der Joden in onzen tijd door bepaalde volkeren. Kort zichtigheid en bekrompenheid leiden tot een onzinnige verheerlijking van hel schamele eigen bezit, den „eigen” bo dem, de „eigen” trots, het „eigen” bloed. Ze zijn gierigaards en schrapers die met angst en beven, met haat in de oogen opzien naar de vreemden en naar de eigenen, die naast hun interesse voor eigen erf, belangstelling voor den vreem de en de vreemdelingen betoonen. De Joden zijn in onze dagen de eer ste slachtoffers van de bekrompenheid van volkeren, die met hun geest niet bo ven de nationale gedachte kunnen uitko men. Hier en daar moge men zich terecht of ten onrechte óók een beetje door tegenzin laten leiden, gewekt door bepaalde karaktereigenschappen van het Joodsche ras in hoofdzaak is het de afgunst van den geestes-arme te genover den rijkere, welke de noodlot tige bezieling is van de Jodenvervolging. Anti-semitisme is in wezen de haat van het bekrompen nationalisme tegen over den universeelen geest van anderen voor wie landsgrenzen eerbiedwaardig, maar eng zijn. Is het niet opmerkelijk, dat het anti-semitisme in Duitschland gepaard gaat met een vervolging der katholieken, ja in het algemeen van de Christelijke gedachte? Voorwerp van vervolging in Duitschland en in de meeste andere dictatoriaal bestuurde landen is alles, wat internationaal denkt en leeft of steunt op een gedachte, wel ke voor heel de menschheid geldend is. Verboden of vervolgd zijn (worden) b.v. in Duitschland naast het Jodendom: de christelijke kerken, de internationale vakbeweging, het gebruik van een we- reldhulptaal, Genève, de vrijmetselarij, de pacifistische organisaties, enz. Wat van deze zaken of bewegingen zwak ge noeg was, is in één slag uitgeroeid; van de rest heeft men het minst sterke het hardst aangepakt. Dat minst sterke was het Jodendom, hetwelk hoe sterk ook de vele eco nomische posities mogen zijn, welke Joden individueel bezet hielden zwak van organisatie is. Maar als de Joden zijn uitgedreven of tot slaven van de Germanen gemaakt, dan zal de haat zich in versterkte mate keeren tegen het ka- tholocisme, tegen het christendom in ’t algemeen, tegen al wat vreemd is, tegen de wereld I Tegen alles, wat niet uitsluitend vón en óp eigen bodem is. Zulks mogen degenen wel eens ern stig bedenken, die in kortzichtigheid de vervolging van de Joden, zooal niet te verontschuldigen, dan toch „te verkla ren’’ achten. De haat, die thans de Joden treft, zal straks de christenen vervolgen en ten slotte heel de menschheid teiste ren. Als we dien haat niet met verstand bestrijden en de gevolgen van het ge weld niet pogen te verhinderen, althans te verzachten. Merkwaardig is een uitlating in het Vaticaansche orgaan, de „Osservatore Romano: De meest dramatische gebeurte nissen van het nieuwe anti-semitis me richten zich niet zoozeer tegen gebeurtenissen uit den strijd tegen de politiek van Israël, als we uit den strijd tegen den godsdienst van Israël. De vijanden van Israël zijn niet zoozeer anti-semiten, doch veeleer heidenen, die menschen en aardsche goederen vergoddelijkt hebben om te strijden tegen God en tegen de godsdienstige waarden.” Jodenvervolging is een uiting van de religie van den haat van den kleinen geestelijken bezitter, die in bangen angst voor verlies van „zijn eigen boeltje" en uit vrees, dat hij met zijn kleine vermo gens niet geteld zal worden, als een wildeman om zich heen slaat Laten we niet al behooren we zelf thans nog niet tot de vervolgden mee huilen met de wolven in het bosch. Als we ons karakter behouden en voor de vervolgden blijven opkomen, dan. zullen we in de toekomst, als onze beurt komen mocht, het lijden wellicht niet ontgaan, maar we zullen, wat de Chi neezen noemen: „ons aangezicht behou den”, d.i. een zuiveren geest, tegenover ons nageslacht en de eeuwigheid. Israël heeft meerdere drama’s beleefd; het huidige lijden der Joden is in het diepste wezen: de bedreiging der chris telijke beschaving, het spook van den ondergang der christelijke liefde, de her leving van het heidendom. Fransche politieke onrust Spaansche en Japansche strijd. We raken den tel kwijt bij het aantal Ministeries, dat in den laatsten tijd in Frankrijk getracht heeft het schip van staat door de moeilijke branding van onzen tijd heen te sturen. Is de innerlijke onrust voor alle lan den in Europa een probleem, dat heel wat hoofdbrekens aan de verantwoorde lijke bestuurders kost.voor Frankrijk is die situatie dubbel moeilijk. Wanneer we het streven van de Fransche binnen- landsch politiek uit de laatste 10 of zelfs 20 jaar bestudeeren, dan treft ons daar in als grondslag een zoeken naar een democratischen vorm. Vooral in de laat ste jaren is dit zoeken veel moeilijker geworden, omdat deze democratie door radicale elementen zoowel van links als rechts bedreigd wordt. De Communisten in Frankrijk doen hun uiterste best on rust te zaaien, zoowel in politiek als in economisch opzicht. De vele stakingen en arbeidsconflicten mogen zeker voor driekwart op rekening van deze politie ke groep gesteld worden. Ook in politiek opzicht passen de par tijen, die samen het Fransche volksfront vormen, niet bijelkaar. Verklaarbaar is dan ook, dat elke regeering, die op deze samenwerking moet steunen, reeds direct geweldig verzwakt is en dat het minste stootje dit broze gehpuw in elkaar zal doen storten. Meer dan ooit is nu in Frankrijk noodig een doelbewuste regee ring. Juist nu.met die geweldige ar beidsproblemen, met vooral de onzeker heid op monetair gebied. Nog heeft een goede democratie kans ia Frankrijk, JAARVERGADERING NEDERLANDSCH BIJBELGENOOTSCHAP. Maandagavond werd de jaarvergade ring gehouden van de afd. Bolsward van het Ned. Bijbelgenootschap. De voorzitter, de heer M. Verhoeven, opende de vergadering en sprak een kort welkomstwoord, waarin er op werd gewezen, dat de animo voor deze jaar vergadering als regel zoo slecht is. Dat is jammer. Het getal belangstellenden was ook ditmaal zeer gering. Hierop gaf de secretaris verslag van zijn werkzaamheden over het afgeloopen jaar, waarin er op werd gewezen, dat de afdeeling Bolsward er een is, die, Bolsward, Worn- waf ledental betreft, er mag zijn. In to- mels, Leeuwarden/Franeker, en Sneek- faa| zjjn er 220 betalende leden. Vervol- Harlingen. De nieuwe brug is zoodanig geprojec teerd, dat ze recht in den weg komt te liggen, wat een belangrijke verbetering wordt voor het snelverkeer, terwijl de breedte van 10 meter tusschen de leunin gen een waarborg geeft, dat de brug het verkeer kan verwerken, zonder hierbij hinder te ondervinden van het tramver keer. Met .den bouw van deze brug zal het tevens*mogelijk zijn, een tweede belang rijke verbetering tot stand te brengen, n.l. het wegnemen van een tweetal boch ten in het provinciaal vaarwater (2de klasse). De kosten van uitvoering van deze werken worden begroot op f 125.000. Gedurende de laatste jaren is het in verband met de invoering van ingrijpen de bezuinigingen, steeds mogelijk ge weest de begrootlng zonder het ramen van een extra-bijdrage sluitend te ma ken. Ook voor 1938 is het, niet dan na groote moeite, gelukt, een sluitende be groeting te krijgen. Teneinde de financleele. zelfstandig heid te bewaren, waarop wij steeds hoo- gen prijs hebben gesteld, kan het ge raamde bedrag niet in het gemeentebud get worden opgenomen, waarom een zoo hoog mogelijke bijdrage wordt verzocht. Met dit advies kunnen Ged. zich ge heel vereenigen en zij stellen derhalve voor te besluiten: Aan de gemeente Bolsward een bij drage uit de provinciale fondsen toe te kennen van f 18.300 in de kosten van vernieuwing van de Blauwpoortsbrug en de omlegging van het provinciaal vaar water ter plaatse, onder voorwaarden, dat: a. het werk wordt uitgevoerd over eenkomstig het ingezonden plan en de daarvan op te maken bestekken aan de goedkeuring van de Ged. Staten worden onderworpen; b. de gemeenteraad binnen twee maanden, nadat het desbetreffende be sluit ter kennis zal zijn gebracht, aan de Ged. Staten verklaren, dat ’t verleen de subsidie onder de gestelde voorwaar den wordt aanvaard. De hoofdingenieur zou, wat de kosten van de kanaalomlegging betreft, een provinciale bijdrage willen toekennen tot het bedrag, dat benoodigd zou zijn, als dat werk werd uitgevoerd naar een plan, hetwelk voor de behartiging alleen van het provinciaal belang voldoende is. In dat plan zouden dus niet mogen worden opgenomen werken, die strekken tot be vordering enkel van plaatselijke belan gen, als b.v. het raakea van een walbe- I I» i I l V DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1