Een Prinsesje geboren. De spanning geweken. LEVE ORANJE! De Bolswardsche Courant en Westergoo Ir wl O DE BLIJDE VERWACH TING VERVULD. 34£È? Jaargang Maandag 31 Januari 1938 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 |I||K No. 9 HET PRINSELIJK PAAR OP 7 JANUARI 1937 Oranje leeft! Oranje leve! Laat het klinken langs straten en over de velden. Laten de klokken het uitgal- Reeds Maandagmorgen ongeveer half negen, was het aan enkele ingewijden in onze stad bekend, dat de geboorte van een Oranjetelg elk oogenbiik ver wacht kon worden. Plots werd even voor 10 uur de radio-ultzending verbroken en hoewel eerst velen meenden met een wel vaker voorkomende radio-storing te doen te hebben, bleek alras dat het zoo lang verbeide oogenbiik was aangebro ken. Met een schok van ontroering werd het bericht van de geboorte van een Prinses opgevangen en In een oogenbiik laaide de Oranjevreugde in de huiska mers, maar ook naar buiten op. Vlag gen werden uitgestoken en in een om mezien had de stad een echt feestelijk aanzien. Met verheugde gezichten en getooid met Oranje, trokken ouderen en jonge ren door de straten. De scholen kregen onmiddellijk vrijaf en de spes patria deelde in niet geringe mate in de feest vreugde. Om 11 uur begonnen alle klokken te luiden. De herauten te paard versche nen omstuwd door een groote kinder schaar voor het stadhuis, waar vanaf het bordes de Voorzitter van het Oranje- comité in tegenwoordigheid van den heer Burgemeester, het feit officieel be kend maakte. Daarna trokken de herauten de stad door. Ongeveer 12 uur gingen de directrice en leerlingen van de Chr. Huishoud school, voorafgegaan door de herauten met de door deze leerlingen gemaakte complete wieg naar het stadhuis, waar deze prachtige wieg door den Burge meester in ontvangst werd genomen. De Burgemeester dankte met enkele toepasselijke woorden voor dit spontane geschenk, dat zeker in de daarvoor In aanmerking komende huishouding veel De officieele geboorte aangifte voor den ambtenaar van den Burgerlijken Stand zal morgenochtend (Dinsdag) door Z. K. H. Prins Bernhard geschieden, waar bij als getuigen zullen optreden de Mi nisters van Staat: dr. H. Colijn en Dr. F. Beelaerts van Blokland. Als ambtenaar van den Burgerlijken Stand zal daarbij fungeeren de burge meester van Baarn. De namen van deze Oranjetelg zullen dan door Prins Bemhard worden bekend gemaakt De Koninklijke Moeder en Haar Kind, een flinke Dochter, maken het zeer goed. De behandelende doktoren noemden de toestand zeer bevredigend. Op de anders deftige effectenbeurs te Rotterdam vergat men hedenmorgen alle deftigheid en zakelijkheid. Een muziekje werd binnengeleid, de zaak versierd en los ging het. Getuigd met allerhande versierselen en andere attributen dan sten de geldmenschen, door de beursza len onder het luide zingen van allerhan de vaderlandsche liederen. Advcrtcntll'n per regel: Wocnsdagsnumnier 10 cent. Zatcrdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Lccsgcld fr. p. p. per half jaar 11.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. vreugde zal brengen. Aan de aanwezige heeren op het stad huis werden door de leerlingen van de huishoudschool beschuit met oranje muisjes aangeboden. De Directrice ont ving een tuil bloemen. De heer D. B. Eerdmans, Voorzitter van de Oranjevereen. sprak hierna ook een kort woord en dankte voor de be toonde medewerking. ’s Middags 2 uur werd een muzi kale rondwandeling gemaakt, waarbij veel volk tegenwoordig was. In vele plaatsen werden vanmorgen direct na het bekend worden van het voor ons land zoo verheugende feit de schooldeuren open gezet en stormde Neerland’s jeugd zingend en springend, met in de eene hand een Oranjekoek, de scholen uit, de straten en huizen vullend met hun enthousiast gejubel. men, laten onze stemmen het zingen. Laat wapperen de vlaggen verbinden we den wimpel van Oranje aan het rood wit en blauw onzer natie. De winter van dreigenden ondergang is voorbij. De zon van liefde heeft een ouden, roemrijken stam, bekrachtigd, naast welken, uit de eigen wortelen, ’n nieuwe loot is uitgeloopen. Met liefde en zorg zullen we deze omringen. Ook deze loot zal een boom worden en eens een groote kroon van takken, twijgen en bladeren dragen, waaronder plaats zal wezen voor heel ons volk, waar het zich veilig en be schut zal gevoelen tegen de tempeesten van geweld, welke van tijd tot tijd de aarde bezoeken. Hoe rijk aan zegen zijn we op heden! We hebben nu niet alleen een „Ko ninklijke Familie”, maar ook een „prin selijk gezin”. Het gedlje in menschelijke liefde, in verbondenheid met het volk, In voorspoed en geluk. Oranje leeftl Oranje leve! Md. Vanmiddag om 2 uur had naar schat ting een tienduizendkoppige menigte zich verzameld voor het gemeentehuis te ’s-Gravenhage, alwaar de burgemees ter vanaf het bordes de volgende offi cieele proclamatie bekend maakte: „Stadgenooten, het is mij een „aangename taak, U mede te deelen „dat heden, 31 Januari 1938, door „Gods goedheid geboren is een „Prinses van Oranje Nassau, Prin- „ses van Lippe Biesterfeld.” Een daverend hoera-geroep en gejubel steeg daarna uit de menigte op, terwijl van de daken honderden serpentines en dergelijke werden uitgeworpen. Een van dankbaarheid vervulde feest- jubel davert over ons land en klinkt op tegen den azuren hemel, welke onze overzeesche gewesten overwelft. Oranje leve! De blijde verwachting van Vorstenhuis en Volk is vervuld. In den arm onzer Kroonprinses, van een jonge moeder, rust het pand van een gelukkige menschenliefde, het pand der voortdurende verbondenheid van een trouw volk aan een Vorstenhuis, dat rijke zegeningen over de Lage Landen aan de Noordzee deed en doet uitgaan. Oranje- bloed stroomt door de aderen van nieuw leven de bodem, waarop In de historie zoovele vruchten van vrijheid, welvaart en geluk zijn geoogst, heeft zijn periode van „braak” gehad en belooft uit de her nieuwde vruchtbaarheid van zijn schoot, leven, kracht en sterkte. God lofl Ja, denken we in dit oogenbiik in de eerste plaats aan Hem, Die het aard- sche leven schenkt en het op Zijn tijd tot zich terugneemt. Zwaar zijn de sla gen, die Vorstenhuis en volk de laatste jaren door den Dood hebben getroffen; maar gelukkig waren de geslagenen dóór en mèt de vertroosting van hun ge loof, welke deed bidden: de Heere heeft gegeven, de Heere heeft genomen Zijn Naam zij geloofd! De God der Christenen is een Rechtvaardige den Dood ont komt geen onzer, maar Hij is tevens de Algoede, wat Hij thans weer aan Oranje en Nederland heeft bewezen. Een hartewensch van ons volk, dat *t met Oranje verbonden mag blijven, be looft op heden in vervulling te gaan. Naast God danken we dat aan de warme liefde, de toegewijde trouw van wie ons uit het oude Vorstenhuis gela ten waren: in de eerste nlaats H. M. de Koningin, de thans zoo gelukkige groot moeder, die in het volle bewustzijn van de hooge roeping van haar kind, in het bewustzijn ook van de kostbaarheid van het bezit voor land en volk van de eeni- ge jonge spruit aan den Oranjeboom, aan Prinses Juliana een van alle mogelijke teedere zorgen omgeven opvoeding gaf, welke haar onder Gods zegen ge schikt maakte voor haar hooge taak, maar ook geschikt maakte om als mensch te leven in en uit de liefde, welke voorwaarde is voor het bekomen van ’n gezond nageslacht. De voortduur der verbondenheid van volk en Oranje danken we echter in het bijzonder aan onze jonge Kroonprinses zelf, die zich de zorgen harer opvoeding waardig heeft betoond, door den ernst, waarmee ze haar leven aan ons, aan haar taak heeft gewijd. Ze heeft haar hart ruim opengezet voor de armen ze heeft zóóveel liefde gegeven, dat ze het zich in alle opzichten waard maakte om deze ook te ontvangen. Wij Nederlanders, hebben haar onze, waarlijk diepe, genegenheid geschonken. En het was ’n jonge prins uit den vreem de, die de voldoening van haar hart berstens vol maakte door zijn persoon lijke liefde, gul en oprecht, de persoon lijke liefde, rechtstreeks van mensch tot mensch, van man tot vrouw, welke de wetten der natuur, Gods schepping, ver- eischen voor de volheid van het aard- sche geluk. Het geluk bestraalt Oranje, zooals de warme zon de aarde bestraalt na een wlntersche bezoeking de sneeuw is gesmolten, het jonge groen steekt blijde zijn armpjes omhoog en een koor van tsjlelpende vogeltjes zingt dartel een bruiloftslied. EEN STORM van ongekende blijdschap en Oranje vreugde barstte hedenmorgen los over het geheele land toen er bekend werd, dat er in het Prinselijk paleis te Soest- dijk een Prinses was geboren. Binnen een half uur hing van schier alle huizen de vlag uit. Oranje-dundoek en de nationale kleuren sierden steden, dorpen, straten en pleinen. Herauten gingen rond om het heuge lijk nieuws te verspreiden, en overal in den lande werd een geweldig enthou siasme kenbaar. Kanongebulder weer klonk en muziek werd gemaakt. Heel Nederland draagt nu Oranje en is in deze feestvreugde één geheel. Stand en prin- cipeverschillen worden aan den kant ge zet en hand aan hand en schouder aan schouder host jong en oud en rijk en arm langs de straten. I Ki II De blijde gebeurtenis DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen O:-,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1