Buit enlandsche Revue. DE HOSTED UAH EED BEUIA- PEninGSUiEDsmuD. III. II. O. Ill EB F F De Bolswardsche Courant en Westergoo Belastingzaken m O f7 Eiken DONDERDAG Hl lik Zitting te BOLSWARD U Li UIL Schildwijk 33 bij de Markt Reparatie VDITEAL HIJIALK, Stadsnieuws. Uit den Omtrek. 345S Jaargang Woensdag 9 Februari 193® No. 11 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden I Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 1 I I jen MAKKUM toe <1 v c r t c n 111’ n per regel: V/oeinKl;ignniiniiner JU etui. Zaterdagsnuinincr 12 cer^t. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. tar ien rar ;ou nd of 9 9 6 6 6 6 5 4 4 6 1 1 3 3 4 4 2 1 2 4 1 3 4 5 4 5 7 7 10 12 11 10 11 26 25 25 21 21 16 16 14 13 12 12 9 3 Februari 1938. Nauwelijks was men hier wat beko men van de feestvreugde over de ge boorte van prinses Beatrix, of een ander feest volgde hierop. De Chr. School alhier had n.l. op bo vengenoemden datum 75 jaar bestaan, hetwelk eenigszins feestelijk zou worden herdacht. Voor deze gelegenheid had men de school versierd, waardoor het Speciale inrichting voor aan alle merken Automobielen IJ*, er, Wat gebeurt er in Duitschland? Het Spaansche conflict Met meer dan gewone aandacht vol gen we momenteel de berichten, die over de binnenlandsche toestand in Duitsch land tot ons komen. Het rommelt en kraakt er een beetje en bij dergelijke storingen in de normale atmosfeer val len er steeds enkele slachtoffers. In de hoogste militaire kringen in Duitschland hebben zich plotseling ingrijpende ver anderingen voorgedaan. Generaal veld maarschalk von Blomberg, Generaal von Tritsch en dan verder verschillende iets lagere functionnarissen hebben hun com mando’s neergelegd. Ook de gezanten te Rome, Tokio, Weenen zijn terugggeroe- pen. Daar moet wel een zeer ernstige reden voor aan te wijzen zijn dat een dergelijke groep eminente mannen in de Duitsche legerleiding en binnen- en bui- tenlandsche politiek plotseling aan de kant gezet wordt. We meenen dat die reden niet ver te zoeken is. Vrees voor te veel Invloed van die legerleiders, die lijn ien lijk Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Lccsgcld Ir. p. p. per hall jaar 11.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. VOETBAL. 6 Februari 1938. Op het sportterrein had een voetbal match plaats tusschen H. Z. C. Ill van Harlingen en V. V. Arum. De gasten werden overwinnaars met 4-0. er- ta- ef- >o- 3d, ra- >or ?e' ialt de 53-20 43-23 50-24 38-27 28- 32 33-24 35-33 29- 44 26-38 30- 50 26-49 28-61 A- 'dt de ist ste tït. tn, en ien >e- de De Ik TE WEINIG ZORG VOOR EEN HOND. In en om een boerderijtje aan de St. Josephbuurt alhier laat de zindelijkheid wel een beetje te wenschen over. De keuringsdienst te Leeuwarden is van deze minder gunstige toestand in kennis gesteld. De eigenaar van dit boerderijtje is tevens bezitter van een groote hond, maar ook voor dit beest heeft hij te wei nig zorg. De politie constateerde, dat het dier te weinig te bikken kreeg en bo vendien de ligging en huisvesting niet aan redelijke eischen voldoet. Van een en ander werd proces-verbaal opge maakt. VOORDRACHTKUNST. 7 Februari 1938. In het lokaal der Ned. Herv. Kerk werd een voordrachtavond gegeven door de Rotterdamsche voordrachtkunstenaar de heer J. van ElsSker, georganiseerd als gemeente-avond in samenwerking met 't Nut. Het lokaal was best bezet, precies 100 personen waren aanwezig. Ds. G. Cadée opende de bijeenkomst en liet daarna zingen van Gez. 16 1 en 2, begeleid op het orgel door de orga- niste der Ned. Herv. kerk. Daarna verkreeg de heer v. Eisdker het woord met als eerste nummer „Zijn eerste lange broek” van A. M. de Jong. Al dadelijk had de voordrager contact met het publiek, wat de geheele verdere avond ook zoo bleef. Het ragfijne verhaal van „Koen en Nannie” door Topp Naeff werd intens mee beleefd door de luiste raars. Twee tragisch-komische schetsjes werden voor de pauze nog voorgedragen Het eerste „Trem” en het tweede „Jus- tia”, beiden van Charles Cocheret wer den eveneens meesterlijk uitgebeeld. Na de pauze begon de heer v. Elsaker met „Ongeluksvogel” van Alie v. Wijhe- Smeding, toen volgde een Falklandje van Heijermans, get. „De bons”. Beide stuk ken oogstten veel succes, er werd spon taan om deze vroolijke nummers ge lachen. Omdat de heer van Elsaker nog nooit Friesch had gehoord, stelde hij voor dat iemand zou spreken in die taal. De voorzitter van het „Frysk Selskip Arum” stelde zich beschikbaar om eeni- ge nummers voor te dragen, n.l. „Wopke Tsjeards” en „Slieperiche frljerij”. De heer v. E1s3ker zoowel als het publiek waren geheel voldaan over de prestatie van den heer M. Hidma. De heer v. Elsaker liet nog volgen ,,’n Oardich misverstaend” in overbetuwsch dialect van Pater v. Meurs en tot slot „De drie orgeldraaiertjes” van Jan Feith en een wereldtijdgedicht van Garmt Stui veling „Wij”. Het eerste bracht de lachspieren weer in beweging, maar van de 2 laatste num mers voelde men wel degelijk de ernst. Ds. Cadée bracht in zijn slotwoord dank aan allen die hadden meegewerkt aan dezen avond en in het bijzonder den spreker van dezen avond voor het zeer mooie wat er genoten was. Met Ps. 89 vers 1 te zingen werd deze avond be sloten. KRAAMVISITE UIT VROEGER JAREN. Ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix had de afd. Bolsward der Ned. Ver. van Huisvrouwen hare le den uitgenoodigd tot het bijwonen van een ouderwetsche kraamvisite op Maan dagmiddag 7 Februari in de zaal van Boerm ans. Verschillende daarop betrekking heb bende gebruiksvoorwerpen waren bijeen gebracht, zooals een antieke wieg met toebehooren, een vuurmand, een luier mand, tal van kleertjes, doopjurken en doopkleeden. Wanneer men in aanmer king neemt dat alles handwerk was, krijgt men een goed idee van de groote toewijding en liefde waarmee men ook in het verleden een kleine wereldburger welkom heette. Mevrouw van Gosliga, in ouderwetsch bakercostuum, gaf van een en ander uit leg en kleedde een baby-pop naar ge bruik van oud-tijds aan. Zelfs de beruchte bakerspelden en de dot ontbraken niet. Mevrouw Jorritsma droeg een paar gevoelvolle gedichten voor en las een aardig schetsje uit „Klein Grut” van Mien Labberton. Geheel in stijl werd een daarbij ge bruikelijke tractatie aangeboden. Alles bijeen een gezellige middag, waarbij men een blik kreeg van leven en gebruiken uit vroeger tijd. 19 10 17 12 18 12 16 17 17 17 18 19 18 18 16 ten toe te treden als lid tot de turnkring Leeuwarden van het K. N. G. V. De aftredende bestuursleden de heer H. de Jong en mej. Klaassen-Bergsma, werden bij acclamatie herkozen. In de vacature van den heer J. Brunia werd als bestuurslid gekozen mej. H. van der Schel. De voorzitter sloot daarna de vergadering en dankte de leden voor de gezellige besprekingen en de goede en prettige samenwerking, welke onder de leden heerschte. De avond werd verder gevuld met enkele voordrachten en spel letjes. ing I DE WITTE NON. Wie de bekende roman The hwite sis ters van Crawford gelezen en de prach tige film onder denzelfden titel gezien heeft, zal zeker ook het tooneelwerk wat hier Zondag in de Doele gegeven wordt niet willen missen. Het belooft een mooie tooneelavond te worden. met hart en ziel alle en dan ook dikwijls zeer tegenstrijdige beslissingen van het Nationaal Socialistisch regiem als de hoogste wijsheid beschouwden. Daar was in de laatste maanden een ontevreden stemming onder die Duitsche generaals merkbaar aangaande de poli tiek in Spanje. Men heeft van Duitsche zijde een oogenblik de aandacht willen afleiden door het voor te stellen alsof het huwelijk van von Blomberg met zijn secretaresse (die dan een dochter van een metselaar was) in strijd was met de officiereneer.maar de feiten uit de laatste dagen hebben wel geleerd, dat er geheel andere motiejven bestonden. Vrees voor de machtspositie noemden we zooeven de thans geschapen toestand in Duitschland. Daarvoor moest generaal von Tritsch plotseling worden gearres teerd en dit was weer een uitvloeisel van het bezoek van een deputatie van zes generaals die met veel bezwaren en ook eischen bij den Führer kwamen. Hit ler heeft in een gesprek met deze gene raals den indruk gekregen dat er iets broeide en nam onmiddellijk zijn maat regelen, met het boven geschetste ge volg. De opperste legerleiding komt nu in handen van een geheime kabinetsraad met mannen als von Ribbentrop, Goe ring, Goebbels, Hess, Reader en Keitel. Voor wie een beetje met de kopstuk ken van de nationaal socialistische be weging bekend is, zeggen deze namen, dat voortaan ook de geheele legerleiding doortrokken zal worden van die echte nationaal socialistische geest. Onwillekeurig stelt men de vraag: Welke invloed heeft dit spel op de bui- tenlandsche politiek? Dat valt nog heel moeilijk te zeggen, vooral nu de gezan ten te Rome, Tokio en Weenen ook te ruggeroepen worden. Men dient even af te wachten welke vriendjes voor deze posten zullen aangewezen worden, maar wat deze buitengewoon drastische maat regel ons wel geleerd heeft is dit, dat de stabiliteit van het nationaal socialisme ons inziens een geweldige knoei gekre gen heeft. Wanneer reeds in de leidende militaire kringen een dergelijke ontevre denheid heerscht, hoe groot moet deze dan wel niet zijn onder het volk, dat veel meer met de praktijk van het nationaal socialisme te maken heeft en dan den ken we speciaal aan het altijd maar weer brengen van offers in geld en goed en werkkracht. Of in deze troebele samenleving de droom van het nationaal socialisme, n.l. de vereeniging van staat, partij, leger en economisch leven voor de moreele, mili taire en stoffelijke mobilisatie van het Duitsche volk voor het eene bekende doei nog ooit werkelijkheid zal worden, betwijfelen we ten zeerste. Een tweede niet minder belangrijke Europeesche kwestie is de toestand in Spanje en daaromheen. Dat wespennest is en blijft een gevaarlijk object voor ver dere strijd. Het is Franco de laatste tijd niet voor den wind gegaan. Mede door de ruime toevloed van oorlogsmateriaal door z.g. neutrale landen aan de Spaan- scjje regeeringspartij gezonden. Deze voor Franco minder gunstige toestand bevredigt Mussolini ook niet en naar de laatste berichten luiden staan 50.000 Ita- liaansche soldaten, toegerust met de nieuwste vernielingswerktuigen gereed naar Spanje te trekken. Bovendien worden er in de omgeving van Spanje telkens koopvaardijschepen in den grond geboord. Men geeft de schuld aan een onbekende duikboot, maar dan is het toch wel eigenaardig dat deze duikboot alleen de schepen, be stemd voor de regeeringspartij in Spanje bombardeert en niet die voor Franco be stemd zijn. In de afgeloopen week is daar boven dien nog bijgekomen het door vliegtui gen tot zinken brengen van een Engelsch schip. Hoe geduldig en lankmoedig En geland zich ook getoond heeft.komt er toch eenmaal een grens, vooral nu de Italiaansche pers de publieke meening in Engeland als het ware bespottelijk maakt. Voor Italië schijnt er betreffende de toestand in Spanje alles aan gelegen te zijn de overwinning aan Franco te bezorgen. Het fascisme werd daardoor iets versterkt, maar bovendien gaf dit aan Italië een kleine kans de invloeds sfeer in de Middellandsche Zee te ver sterken en daardoor iets van die Engel- sche supprematie ter zee en de veilige vaarweg naar Indië af te knabbelen. Of zou nu eindelijk de Britsche leeuw gaan grommen om met één slag van z’n mach tige poot de fascistische geweldenaar te laten voelen dat het geduld ook zijn grenzen heeft. Jammer genoeg zou een dergelijke houding (hoe verklaarbaar ook) het gevaar voor een Europeesche oorlog ge vaarlijk baiavloadaa. G. V. „SPART A”. 4 Februari 1938. Hedenavond werd de jaarvergadering van de G.V. „Sparta” gehouden op -de zaal van den heer Lukkes. De voorzitter, de heer H. de Jong, opende de bijeenkomst en dankte de le den voor hunne goede opkomst. Uit het verslag van den secr., den heer H. Hogenhuis, bleek, dat de vereeniging een goed jaar achter den rug had. Het ledental was flink gestegen en bedraagt thans reeds 70. De penningmeester, de heer J. Klaassen bracht verslag uit van het financieel gedeelte, waaruit bleek, dat de stand der kas eenigszins achter uit was geloopen. Met algemeens stammen werd beslo- Naar aanleiding van ons artikel over den nieuwen bewapeningswedloop ter zee zijn ons van verschillende zijden eenige vragen gesteld, die betrekking hadden op de financieele zijde van de kwestie. Wat kost op het oogenblik in het bijzonder een slagschip? Men vindt tegenwoordig zooals be kend een kleiner en een grooter type slagschip. Van het kleine type 26000 ton is in Frankrijk in 1937 de Dun,, kerque” van stapel geloopen. Dit „scheepje” zou volgens een schat ting van het jaar 1936, d.w.z. voor de verschillende devaluaties het land op 611 millioen francs komen te staan. Dat wa ren indertijd rond 61 millioen guldens of 8 millioen ponden sterling. Deze cal culatie zal zooals het meestal pleegt te gaan wel overschreden zijn, ook in Ponden omgerekend. Intusschen zal men den prijs nimmer geheel nauwkeurig kunnen vaststellen, wijl zich gedurende de periode van den bouw verschillende devaluaties hebben voorgedaan en ook het prijspeil niet steeds hetzelfde was. Nog aanzienlijk duurder zijn natuur lijk de grootere typen. Van de beide slagschepen van 35000 ton, die in Frank rijk in aanbouw zijn, werden de bouw kosten van de „Richelieu” in 1933 op 785 millioen francs en die van de „Jean Bart” op 850 millioen francs geschat. Dat wa ren dus indertijd rond 78 millioen resp. 85 millioen goudguldens. Men mag aannemen dat ook de landen die thans begonnen of besloten zijn slag schepen van 35000 ton te bouwen, daar voor dergelijke bedragen moeten opbren gen. Wat de lichtere klassen betreft, zijn de bouwkosten van kruisers van 5000 tot 10.000 ton op 18 millioen tot 36 millioen gulden en die van torpedojagers op 9 millioen tot 12 millioen gulden te schat ten. Een duikboot 1ste klasse (ongeveer 1600 ton) zal ongeveer 7 millioen gul den, een duikboot tweede klasse onge veer 4.5 millioen gulden kosten. Ter illustratie van deze sommen kan men hieraan nog toevoegen, dat een groot slagschip met zijn ongeveer 100 millioen gulden meer dan de helft van het bedrag kost, dat de geheele staats- begrooting van een land als Noorwegen in een jaar belooptl Wanneer het inderdaad juist is, dat verschillende Staten van plan zouden zijn, van het 35000 tons-type naar de slagschepen van 50000 of zelfs 60000 ton over te gaan, dan zal reeds een enkel exemplaar van deze schepen bijna zoo duur zijn, als het geheele Noorsche bud get bedraagt. Uit deze vergelijkingen laat zich ook verklaren, waarom slechts eenige zeer groote staten de lasten van een vloot van slagschepen kunnen dragen en zelfs een betrekkelijk rijk land als Nederland daar toe niet in staat is. Anderzijds blijkt er uit, welk een zegen men met dergelijke sommen bij een ander, beter gebruik zou kunnen stichten vooropgesteld dan, dat men ooit eens zou besluiten, derge lijke bedragen voor betere doeleinden te innen en uit te geven. lit- net interieur een fleurig aspect had gekregen ‘s Middags half twee werden de kinde ren binnen gelaten, waarna ook de toe gang voor de ouders c.a. werd openge steld. Het Hoofd der school, de heer P. Pruiksma, opende deze kindersamen- komst op de gebruikelijke wijze en hield vervolgens een inleiding over het ont staan en voortbestaan der Christelijke school. Een groot aantal kinderen had er zich op voorbereid, door voordrachtjes en sa- menspraakjes er een vroolijke stemming' in te brengen en het mag gezegd, dat ze daarin volkomen zijn geslaagd. Men stond versteld hoe vrij en frisch ze her er allen afbrachten en de heele middag tot ongeveer vijf uur hebben kunnen vullen. Bijna overladen met chocolade en versnaperingen keerden ze dan ook opgetogen huiswaarts, ’s Avonds half 8 was het een vergadering voor ouderen. Nauwelijks zeven uur glipten de eer sten reeds de school binnen om zeker te zijn van een goed zitplaatsje en spoedig bleek de figuurlijke spreuk bewaarheid, als er één schaap over de dam is, volgen er spoedig meer. In groote drommen kwamen de bezoekers nu opzetten en hoewel er vier lokalen aaneen met zit plaatsen en tafels waren ingericht, ble ken er nog geen zitplaatsen genoeg te zijn. Voor zoover mogelijk werd er in het tekort voorzien en met een beetje schikken en plooien waren allen te on geveer acht uur van een zitplaats voor zien en opende de leider den WelEerw. Heer Ds. van Baaien, Herv. predikant, de vergadering zooals dit bij dergelijke gelegenheden gebruikelijk is. Daarna sprak Zijn Eerw. een rede uif naar aanleiding van de bekende woor den uit de bergrede: „Gij zijt het zout der aarde”. In verband met de bedoeling van deze woorden, wees Zijn Eerw. op de plicht van hen, die zich christenen noemen, waarbij natuurlijk een vereischte is, dat* men zijn kinderen zendt naar een school waar Christelijk onderwijs wordt gege ven. Hierin mag een Christen niet ver flauwen opdat het zout niet smakeloos wordt. Een terugblik werpende op alles wat er gestreden en geleden Is door de pioniers voor het Christelijk onderwijs, werden de aanwezigen vermaand, het werk der voormannen in stand te doen bliiven en de offergaven niet aan het Christelijk onderwijs te onthouden. De sec., de heer D. Zijlstra, las daarna de notulen en het jaarverslag voor, waar uit bleek, dat het aantal contribueerende leden 79 en het leerlingental 155 bedroeg Natuurlijk zijn deze getallen wel eens afwisselend. Vervolgens krijgt de heer Joh. Weer stra, burgemeester van Wonseradeel, ’t woord. Zijn EdelAchtb. deelde mede, dat hij niet het woord zal voeren in zijn kwaliteit als burgemeester’ doch als oud- bestuurslid, oud-voorzitter van ’t school bestuur der Chr. school te Makkum. Hij wenscht het bestuur en de leden geluk met dit jubileum en brengt in herinnering hoe hij voorheen met genoegen zijn ga ven en krachten aan deze school heeft mogen wijden. Verder herinnert Z. EdelAchtb. nog aan het 50-jarig jubileum der school, hoe hij toen in droevige familieomstandighe den verkeerde en daarom niet met het volle-genoegen in die feestvreugde kon deelen. Reeds in 1858 aldus spreker, had men stappen gedaan om uit te zien naar het verkrijgen van ’n Christelijke school. De grootvader van den spreker was des tijds het eerste raadslid, hetwelk zitting had voor de rechtsche partij. Toen de school er eenmaal was, kwamen de kin deren zelfs van benoorden Wons, om Christelijk onderwijs in de Makkumer school te ontvangen. Hoe geheel anders is het nu waar men bijna in elk dorp van eenige beteekenis Christelijk onderwijs kan krijgen. De moeder van den burge meester was een der eerste leerlingen en voorzoover bekend zijn er in Makkum nog slechts tweè der eerste leerlingen in leven, n.l. de wed. van Klaas Visser (Beppe Oetske) en oude Andries Reen aan de zeedijk. Verder deelde de burgemeester nog het een en ander mede, over de vroegere eerste onderwijzers, over de lage sala rissen dier tijden en dat' er in 1873 vier Chr. scholen in Wonseradeel waren. Ook wist de burgemeester verschillende me dedelingen te doen over de vroegere schoolstrijd, welke het heftigst was in Wonseradeel en wel ten tijde van burge meester Britzel. Spreker besluit zijn redt met de woor den tot owekking en instandhouding tor en voor de belangen der Chr. school al dus: „Laat ons de wacht houden voor het behoud van onze school. Laten we dit ook toonen door onze offervaardig heid". OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 ARUM. Harlingen-C. A. B. 0-0. Het is C. A. B. Zondag niet mogen gelukken de goede plaats aan de kop van de ranglijst te verbeteren. Met een gelijk spel is trouwens de verhouding in deze wedstrijd goed geteekend. De voorhoede aan beide kanten was onproductief en daartegenover de ver dediging en keepers in uitstekende vorm. Vooral na de rust was er geen doorko men aan, hoewel toen C. A. B., wat veld spel betrof sterk in de meerderheid was. De beslissingen van den scheidsrechter waren nogal eens aanvechtbaar. De stand in de 3de klas A is thans: Nicator Gorredijk C. A. B. H. Z. C. Harlingen Olyphia G. A. V. C. I Freno s. s. c. Lemmer Langezwaag D. O. G. OU 1 er- sze ijs- ms rdt el- DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1