HEI MPP0BMMI ZEELADD. Buit enlandsche Revue. GROOTBAL III. V. d. WERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 De Bolswardsche Courant en Westergoo 34*2 Jaargang Woensdag 16 Februari 1938 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden Stadsnieuws. DANCING BOERMANS Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 No. 13 I 1 1 i? „Vous savez blen Que dans le fond je n’en crois rlen. Speciale inrichting voor Reparatie aan alle merken Automobielen I 1 Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Lccsgcld Ir. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. OFFICIEELE OPENING EERSTE GEDEELTE RIJKSWEG 43. Op Zaterdag 19 Februari a.s. des mid dags 12 uur zal het nu gereed zijnde eer ste gedeelte van rijksweg 43, n.l. het traject Afsluitdijk-Harkezijl officieel wor den opengesteld door den heer Commis saris der Koningin in Friesland na ult- hoodiging van den heer Ir. L. J. A. Ber- gansius, hoofdingenieur district nieuwe wegen, die de Rijkswaterstaat zal verte genwoordigen. De commissie uit de ge meentebesturen en het propaganda-co- Advertentifin per regel: Woenadagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87928. Moeilijkheden in Duitschland. Italie-Engeland. Spanje. De in ons vorig weekoverzicht gesig naleerde spanning tusschen de Duitsche legerleiding en de combinatie Hitler- Goering-Goebbels, die door de Duitsche bladen stelselmatig wordt tegengespro ken, schijnt toch niet geheel bezijden de waarheid te zijn. Niet dat we al de fan tastische geruchten nu maar direct voor de volle 100 als waarheid aanvaar den, maar we ontkomen niet aan de in druk, dat de met man en macht officieel en officieus verspreide tegenspraak van die geruchten wel een beetje geforceerd aandoet. Bovendien handhaaft de Pooische pers die ook da aerate geruchten verspreid VERGADERING FRIESCH GRONDBEZIT. Zaterdagmorgen hield bovengenoem de afdeeling Bolsward een vergadering op de bovenzaal van den Hof van Hol land, welke zeer matig bezocht was. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had, werd het woord verleend aan den heer Douma, die een duidelijke uiteenzetting gaf van de pachtwet. Dit in 1937 door de Eerste Kamer aan genomen wetsontwerp zal vermoedelijk in Juni van dit jaar in werking komen. Het 1ste artikel van deze wet is van vérstrekkende betegkenis, n.l. dat alle contracten die de strekking van pacht hebben onder deze wet vallen. De voor naamste soorten van pacht zijn: geld- pacht en mobiele pacht. De pacht heeft een doorloopende tijd van 12 jaar; wordt in het elfde jaar de pacht niet opgezegd, dan loopt deze weer 10 jaar door. Art. 5 van de wet zegt evenwel dat er ook een kortere pachttermijn mogelijk is, b.v. tus schen ouders en kinderen of jonge men- schen voor wie de eerste jaren als proef jaren beschouwd kunnen worden. Art. 6 zegt, dat alle contracten schrif- telijk moeten worden aangegaan. Dit artikel xal streng gehandhaafd worden concessies moest doen. Het blijft bij dit alles de vraag, of dan werkelijk slechts universeele transacties de economische saneering kunnen bren gen. Wanneer de bijzondere politieke rol van eenige staten de universeele trans actie verhindert, moet zij dan werkelijk voor alle staten verhinderd worden? Het is tot op den huldigen dag niet duidelijk geworden, waarom ook niet partieel veel mogelijk zou zijn. Wanneer het be staan van de staten, van welke van Zee land politieke garanties vraagt, welke deze waarschijnlijk niet kunnen geven, de algemeene toepassing van het rapport verhindert: waarom zouden dan dege nen, voor welke dit voorbehoud niet geldt, onder elkaar het rapport niet kun nen toepassen? Deze vraag zal tenslotte eens met meer nadruk gesteld worden en het is te hopen, dat dit spoedig gebeurt, want Van Zeeland’s prognose, dat een nieuwe crisis reeds in aantocht is, belooft weinig goeds. In de voorzichtige formuleerlng, waar in, zooals thans blijkt, reeds de opdracht aan Van Zeeland gehouden was, werd van hem verlangd „een enquête over de mogelijkheden om tot een algemeene verzachting van de contingenteerings- maatregelön en andere belemmeringen van den internationalen handel te gera ken.” In deze opdracht steekt reeds de onuit gesproken these: Internationale handel is nuttig, autarchie daarentegen schade lijk. Van Zeeland onderzoekt deson danks deze stelling nog eens. Terwijl hij theoretisch erkent, dat de technische mogelijkheid tot een bijna volledige au tarchie in eenige zeer groote landen aanwezig is, stelt hij vast, dat zij zelfs daar onvermijdelijk tot een stijging der kosten, d. w. z. tot een verlaging van den levensstandaard zou moeten leiden. En in het meerendeel der landen zou het gevolg van de autarchie nog heel wat onaangenamer zijn. „In vele oude, dichtbevolkte landen is het zelfs twijfelachtig of de autarchie het ten slotte nog zou toestaan, dat het huidige bevolkingscijfer daar gehand haafd blijft, hoe diep ook het peil van den levensstandaard zou liggen, waar mede men genoegen zou hebben geno men. Deze tot het uiterste gedreven metho de sluit het risico in zich op den langen duur, tengevolge van de dingen zelf, een vermindering van 't bevolkingscijfer met zich mede te brengen.” Dus geen autarchie, maar internatio nale handel en in dit opzicht is Van Zeeland zelfs zoo streng, dat hij niet eens het bestaan van twee verschillende •tetea-groapaa erlceat Ia varkaUikhaid zette vredesactie, los van een der thans bestaande partijen. We bedoelen daarmee dat geen der tegenwoordige Spaansche partijen de macht zal mogen uitoefenen, maar dat een internationale commissie tot aan het tijdstip dat er weer normale toestanden zullen heerschen, het bewind in handen neemt. In naam van recht, vrede en mensche- lijkheid is zooiets niet te veel gewaagd. Jammer dat juist in onzen tijd dat be roep op menschelijk gevoel en verant woordelijkheid zoo weinig beteekent Dat ondervindt China ook in zijn strijd tegen de Japansche overheersching. Dit avontuur mag dan voor Japan een mili taire en economische debacle beteekenen (wat U zoo moet verstaan, dat de be doeling van de Japansche legerleiding en regeering ingesteld was op een snelle afdoening van dit conflict). Voor China is het leed, door deze moderne oorlog berokkend, niet te over zien. De voedselvoorziening komt door de onnoemlijke groote aantallen vluchte lingen die telkens naar het Westen en Zuiden trekken in de knel. De opzet van de Chineesche legerlei ding was de Japanners zoo ver mogelijk in dit uitgestrekte land toe te laten en daardoor de financieele en moreele weer kracht der Japanners te breken. De fout in deze berekening is nu, dat men het aantal vluchtelingen, die naar het mid den en Zuiden van China trokken over schat heeft, waardoor de voedselvoorzie ning en huisvesting in de war liepen. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat ’t wapen der uitputting, hetwelk China ten opzichte van Japan wil toepassen, in veel sterkere mate in eigen land en volk onherstelbare verliezen zal teweegbren gen. bij de uitvoering van de wet zonder schriftelijk contract geen verhaal op de pachtsom. Dit mogen vooral zij, die met pacht tusschen ouders en kinderen te maken hebben nog wel eens ernstig overwegen. Art. 7 spreekt over buitensporigheid in de pachtprijs, b.v. te hoog waardoor geen redelijk bestaan mogelijk is. Het oordeel hierover wordt gelegd in handen van de pachtkamers. Verschillende artikelen passeeren zoo de revue. Zoo is er ook een artikel, dat spreekt over de vergoeding voor aange brachte verbeteringen. In laatste instan tie beslist ook hier de pachtkamer. Art. 34 zegt: de verpachter en pachter hebben het recht een verzoek tot nietig verklaring te doen, maar dan heeft de pachter nog beroep op de pachtkamer. Deze pachtkamers moeten eerst worden ingesteld vóór de wet in werking kan treden. Naast deze pachtkamers zullen ook pachtbureaux worden opgericht door de vertegenwoordigde organisaties. Er is zeker alle reden voor de orga nisatie van grondeigenaren met alle mo gelijke zorg die contracten op te stellen. De taak van de organisatie wordt daar door verzwaard, maar dan is ook noo- dig, dat allen zich aaneensluiten, ge dachtig het spreekwoord: Eendracht maakt macht. Enkele vragen werden gesteld en door den spreker beantwoord. Met een woord van dank aan den spr. sloot de voorzitter deze bijeenkomst. Van Zeeland heeft zijn taak, n.l. het uitwerken van een plan tot niets minder dan een economische saneering van de wereld, onder de meest gunstige omstan digheden kunnen vervullen. Voor de en- gageering van medewerkers en het ma ken van reizen door de geheele wereld stond hem een groot fonds ter beschik king. De opdracht der groote mogend heden, voor welke hij handelde, opende hem iedere deur. En hij zelf droeg zijn bankiers- en minister-ervaring, zijn wel zeer groote economische kennis en de gaven van een soliede verstand bij. Der halve had de missie van Van Zeeland er aanspraak op, het maximum aan hoop te representeeren, die men onder de hui dige omstandigheden op een economi sche expertise kan vestigen. Eind Januari, na vele maanden dus, zijn de resultaten van de enquête gepu bliceerd. Wie het rapport gelezen heeft, zal er meer dan ooit van overtuigd zijn, dat in den toestand, welke op het oogen- blik heerscht, zijn goede raad duur is. De raadgever zelf is klaarblijkelijk me lancholiek. Hij heeft zijn aanbevelingen tot een minimum beperkt En zelfs dit minimum heeft hij eenerzijds nog met vele concessies voor eventueele weder- spannigen gewatteerd, anderzijds de ter mijnen van uitvoering vrijgevig op vele jaren bepaald. Dit minimum van een mi nimum wordt overigens nog op uiterst sceptischen toon voorgedragen: „Bezien wij het veld der politiek, dan schijnen de aanknoopingspunten, die op een spoedige en vriendchappelijke toe nadering doen hopen, minder in aantal te zijn dan ooit sinds 1918. Stellen wij ons op een economisch standpunt, dan schijnt het, alsof het gunstigste oogen- blik voor een strikt economische samen vindt men geen enkelen staat, die tot nog toe tof de volledige autarchie be sloten heeft; anderzijds is geen een land den waren vrijhandel trouw gebleven. Het is de vraag, of deze gelijkstelling niet al te doctrinair of al te oppor tunistisch is. De zeer verschillende graden naast de evenzeer verschillende idealen zijn geen bijzaken maar vormen het cardinale punt. Van Zeeland heeft in- tusschen willen aantoonen, dat alle sta ten, zonder eenige uitzondering, belem meringen van den handel hebben uit te roeien; en in zooverre heeft hij gelijk. Hoe echter verwijdert men handelsbe- lemmeringen? Wat te doen, opdat tarief- muren, reglementen, enz. verdwijnen? Ook van Zeeland kent geen ander middel dan het van ouds bekende: dat men deze afschaft. Minstens een tiental Volken- bondsenquêtes, conferenties van Kamers van Koophandel en wat al niet meer hebben dit sinds jaren aan een ieder, die het hooren wil, op mooi bedrukt papier verkondigd. Zij hebben niet nagelaten daaraan hetzelfde toe te voegen als Van Zeeland: dat het waagstuk natuurlijk te gelijkertijd door vele of alle landen zou moeten worden ondernomen. Maar het is duidelijk, dat ook Van Zeeland niet heeft kunnen constateeren, dat de van ouds bekende weg nieuwe kansen in de psychologie der regeeringen zou hebben. Hij weet zeer goed, dat eenige staten bij hun autarchische politiek „zuiver po litieke overwegingen volgen” en dat zij geenszins bereid zijn deze af te zweren. Hij weet ook zeer goed, dat, wanneer deze staten bij hun politiek volharden, de andere ten minste tegenover de obstinaten hetzelfde moeten doen. Ook Van Zeeland heeft moeten vaststel len dat de algemeene bespreking over het probleem in alle hoofdsteden steeds positief was, dat zij echter steeds aan zienlijk negatiever werd, zoodra men ’t WMking^eeds’^^ Punt naderde> Ya!rop men zelf eenige de laatste maanden heb ik voorloopige conclusies, waartoe ik gekomen was, herhaaldelijk moeten veranderen; in de hoop, nieuwe teekens of stroomingen van een bemoedigend karakter te zien opdui ken, heb ik de overhandiging van het rapport steeds weer uitgesteld; op ze kere oogenblikken wanneer ik de moei lijkheden zich zag opstapelen, heb ik mij zelfs afgevraagd, of het niet beter zou zijn, van een poging tot een groote in ternationale economische samenwerking af te zien en een gezondere atmosfeer af te wachten.” Weliswaar volgt op dergelijke passa- ges steeds weer het overredende, zelfs het zichzelf overredende „desondanks”. Een poging is nimmer geheel en al ver loren, zelfs indien zij niet onmiddellijk tot het doel leidt." Maar ook daaruit spreekt de stemming, die den auteur be woog, toen hij zijn werk op papier bracht en overhandigde. Het moet de stemming zijn geweest van het lied, dat sinds eenige jaren overal In de wereld wordt gezongen: 4 I DE WITTE NON. Zondagavond gaf voor een zeer goed bezette Doelezaal het beroepstooneelge- zelschap onder leiding van Albert Ger lach een voorstelling van het tooneel- werk „De Witte Non”, bewerkt naar de roman van Crawford. De inhoud van dit werk is in het kort deze: De dochter uit het eerste huwelijk van Prins de Chairemonte vernietigt een tes tament, waardoor haar zuster uit het tweede huwelijk onterfd wordt Deze, Angela geheeten, is verloofd met kapi tein Giovanni. Angela wordt van huls verdreven en door haar gouvernante liefderijk opgenomen, onderwijl Giovan ni met een expeditie naar Afrika vertrekt en door een misverstand als vermoord wordt opgegeven. Angela besluit nu in een klooster te gaan. Op den dag van haar inkleeding komt Giovanni plotse ling terug, maar moet, doordat Angela door haar kloostergelofte gebonden is, van zijn bruid afzien. Op een moment dat Enriquetta, de dochtear uit ’t eerste hu welijk Giovanni komt bezoeken op de observatiepost van de Vesuvius en hem haar liefde bekent, ontstaat een aardbe ving, waardoor Giovanni doodelijk ge troffen en Enriquetta blind wordt. Een niet gemakkelijk gegeven voor een tooneelwerk, wat, om niet in bana liteiten te vervallen zeer sterke tooneel- spelers vraagt. Behoudens het derde be drijf, dat zeer goed gespeeld werd, kun nen deze spelers zich niet In het ver- eischte milieu verplaatsen. Hare Exelenza de Markiezin, overigens een aardig type, miste de gratie en char me welke van een dame uit die kringen moet uitgaan. Kapitein Giovanni heeft veel goede momenten, maar het gebaar en ook de zeggingskracht is nog te di- litantistisch. Angela speelde haar moei lijke rol uitstekend en we maken zeker een complimentje aan de gouvernante, vooral in het derde bedrijf. De Abt, gespeeld door Chris Volkamp is over het geheel genomen uitstekend; rustig beschaafd en beheerscht spel. Wat jammer dat deze speler niet even infor meerde, hoe men bij de Katholieken het kruisteeken maakt. De kleinere rollen werden goed ge speeld, maar we kunnen de kunstschil der moeilijk vergeven, dat hij in het eer ste bedrijf met het verkeerde portret op het tooneel kwam. Dat soort menschen schijnt nu eenmaal erg nonchalant te zijn zelfs in de kleeding. De tooneelaanklee- ding was somstijds heel aardig, hoewel we een volgende keer graag wat minder kijk krijgen op wat achter de coulissen gebeurt. Stuk en spelers passen mijns inziens beter in de entourage van de bekende schouwburgtent Zondag 20 Febr.. 'sav. 8 uur m. medew. van het phenomenale Dansorkest The Rhythm Boys INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Burgerij, We leven in een tijd van onrust. Dankbaarheid mag ons vervullen voor de rust, die et nog in ons land wordt ge vonden. Voor een niet onbelangrijk deel is dit te danken aan de Bijzondere Vrij willige Landstorm, die door de preven tieve werking, welke van dit instituut uitgaat, heeft meegewerkt, dat de hier heerschende rust en orde gehandhaafd konden blijven. Wij mogen in dit streven niet ver slappen. Om dit te bevorderen zijn wij van plan Maandag 21 Febr. een Propa- ganda-avond te houden in het R.K. Werkliedengebouw St. Jozef. De hoofdschotel van dezen avond vormt de film „Landstorm rond Oranje” Verder zullen er korte redevoeringen gehouden worden die u nader met het instituut zullen bekend maken. O.a. zullen onze Voorzitter de Edelachtbare Heer Burgemeester en de WelEerw. Heer Pastoor Nielen voor u optreden. Voor afwisseling krijgen we zang en muziek. We hopen, dat deze avond zal meewerken uw liefde voor de B. V. L. te doen toenemen. De PI. Commissie. heeft, haar meening, dat er een zekere gespannenheid en onrust in Duitschland heerscht. Dit feit is ons inziens logisch en verklaarbaar. In elke dictatoriaal ge regeerde staat of dit nu fascistisch of communistisch genoemd wordt is een vrije meenings-uiting verboden. De massa van het volk wordt opge voed in een kinderlijke naïviteit. Alles wat door het stelsel, wat de macht in handen heeft, wqrdt gedaan is goed en mooi en over mislukkingen wordt niet gesproken. Maar ook in een dictatoriaal geregeerde staat, of liever, juist in een dergelijke staat komt het persoonlijk in zicht sterker naar voren, niet bij het volk, maar bij de leiders. Ook deze (met ab solute macht, maar eveneens met de ge wone menschelijke zwakheid belkleelde leiders) kunnen zich vergissen en wan neer deze vergissingen niet gecorri geerd kunnen worden door de volksmee- ning of volkswil ontstaat misnoegen en verbittering. We zien dit regelmatig terugkeerende verschijnsel in de communistische sa menleving en sedert de opkomst van het Hitlerbewind ook in Duitschland. Het geneesmiddel is ook naar Rus sisch voorbeeld.een drastische zuive ring, ontslag, concentratiekamp, enz. enz. De gespannen toestand in Duitschland doet ons terugdenken aan 1934. Dat de ontevredenheid onder de militaire leiders thans zeer groot is, wordt door verschil lende publicaties in de buitenlandsche bladen bevestigd. Het is eenvoudig on denkbaar, dat de generaals von Blom berg, von Fritsch en 14 andere hoofd officieren, toevallig allen tegelijk de leef tijdsgrens voor pensioneering hadden bereikt. Trouwens de gespannen verhou ding tusschen generaal von Fritsch en Hitler was sinds lang geen geheim meer. Een typisch voorbeeld daarvan verhaalt de Haagsche Post. Bij de begrafenis van generaal von Seeckt, stond tijdens de uitvaartdienst in de Protestantsche Kerk Hitler plotseling op om weg te gaan. Generaal von Fritsch maakte toen den Leider opmerkzaam, dat een dergelijk vervroegd vertrek «beleedigend voor het leger zou zijn, waarop Hitler hem toe snauwde: Ik bepaal zelf, wanneer ik wil weggaan. Ingerukt generaal von Fritsch. Maar het toenmalige hoofd van de Rijks- weer antwoordde zeer ad rem: Wanneer ik moet inrukken, bepaal ik. Toen de oude veldmaarschalk van Mackenzen dit hoorde, sprak hij: En dat moet het Duitsche leger zich van een vroegere Oostenrijksche korporaal laten welgevallen?. Wij voor ons gelooven, dat Hitler de macht van het Duitsche officierencorps waaronder heel wat monarchistische elementen schuilen onderschat heeft. Ondanks de pertinente Duiische tegen spraak handhaven we onze meening, dat het element van onrust zeer zeker aan wezig is. De grondoorzaak hiervan is natuurlijk op te diepen, maar daarover een volgende keer. De laatste week duiken eveneens tel kens geruchten op over een toenadering tusschen Italië en Engeland. Natuurlijk in verband staande met het Spaansche avontuur. Het zal onze lezers bekend zijn, dat voor enkele weken terug ver schillende berichten melding maakten van een hernieuwde troepenzending door Italië naar Spanje (maar eventjes 50.000 man. Sedertdien kwam de torperdeering en vliegeraanvallen van Engelsche sche pen en daarop de zeer scherp gestelde nota van Engeland aan Italië. Het schijnt toch wel eenige indruk ge maakt te hebben in het land van Musso lini. Men heeft daar zoo nu en dan wel een groote mond, maar de logica is er gelukkig niet geheel zoek. Die logica brengt met zich mee dat Italië zich nog niet de toorn van ’t machtige Engelsche rijk op den hals kan halen. Niet alleen militaire, maar nog veel meer economi sche belangen staan daarbij op het spel. Bovendien nu het fascisme door de verandering van regeeringsvorm in Roe menië een steunpunt in de Balkan ver loren heeft, mag men zich zeker niet in een conflict met Engeland begeven. Onwillekeurig staan we dan voor de vraag: nu er in Duitschland oneenigheid heerscht over de te volgen gedragslijn ten opzichte van Spanje, nu Italië toena dering zoekt, of omgekeerd is me ook goed, hoe komt het dan met het Spaan sche conflict? Wanneer we de verhou ding van de strijdende partijen tegen el kaar afwegen, komen we tot de conclu sie, dat het krachtsverschil zonder bui tenlandsche inmenging geen onderscheid meer maakt. We zien dat in den strijd bij Teruel, waar de eene week de regee- ringspartij, de andere week de opstan delingen een succes kunnen behalen. De lenigst mogelijke oplossing moet dus worden een door buitenstaanders Inge- 1 I 1 •I DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1