Buit enlandscbe Revue. I I. II. UIERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen 'VESTIGINGS EISCHEN VBITEAL Woensdag ^3 Februari 1938 No. 15 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD J Groote voorraad Onderdeelen en Banden Uit den Omtrek. Stadsnieuws. 4 1 I 34** Jaargang Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 r. e. s. m-w. z. s. n 1-1. AdvcrtcntUln per regel: Wocnoclagomunnier 10 cent. Zatcrdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926, MAATSCHAPPELIJKE HANDEL EN WANDEL AAN BANDEN. De schoenmaker moet zich voortaan aan zijn leest houden. Speciale inrichting voor Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leengeld Ir. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p looper 40 ct. p. kwartaal. AMBACHTSSCHOOL SNEEK. Voor het getuigschrift straatmaker slaagde dezer dagen aan de ambachts school te Sneek onze stadgenoot Douwe Bakker. BENOEMING* Benoemd tot directeur van het zang koor „Voorwaarts” de heer H. J. Ba- chofner, alhier. GESLAAGD. Onze stadgenoot de heer S. Postma slaagde dezer dagen voor het voorberei dend kerkelijk examen. EERVOL ONTSLAG. De heer A. Tolstra, adjunct-commies der Registratie en domeinen alhier is met ingang van 1 Maart a.s. op zijn ver zoek eervol ontslag verleend. De heer Tolstra zal zich te Hilversum vestigen. Er zijn menschen, die al deze dwang maatregelen der overheid hartgrondig verfoeien en anderen, die er vreugdevol mee instemmen. Spotvogels hebben de economische verhoudingen, welke zich in de crisisjaren ontwikkelden, aldus vervoegd: I k liberaliseer, JU vrijhandalt, C. A. B. I-D. O. G. Ons C. A. B.-voetbalveld geleek deze middag meer op een modderpoel, dan op een grasmat. Het begin van deze wedstrijd is voor C. A. B. eenigszins sensationeel. Vrij spoedig heeft C. A. B. een voorsprong van 3-0, zelfs 4-0, voordat D. O. G. door een fout in de verdediging de eerste te- gengoal weet te maken. De rust gaat ten slotte in met 4-2. Na de rust ongeveer hetzelfde spel- beeld, een telkens weer aanvallend C. A. B. , maar door de gladheid van het veld en in laatste instantie voor de goal was balcontröle niet mogelijk. We tellen een goede aanval van C. A. B. met een goed schot van Van Dalen, een eveneens goede goal van Bosma, Schukken en daarnaast enkele uitvallen van D. O. G. die door ons backstel niet voldoende werden weggewerkt. Daardoor was het mogelijk dat D. O. G. nog tot vier doel punten kon opklimmen, waartegenover C. A. B. er acht produceerde. Door deze overwinning blijft C. A. B. nog in de topgroep met Nicator dat Zon dag van Freno gewonnen heeft. C. A. B. III speelde tegen Balk en won met 3-2. duizenden slachtoffers gekost en keeren we nu deze zin om, dan krijgen we een herhaling met dien verstande dat de her overing van datgene wat er nog van Teruel is overgebleven, door de troepen van Franco, wederom duizenden men- schenlevens kost. De regeeringstroepen moeten zich te genover dit hernieuwde offensief van Franco in de verdediging terugtrekken. Heeft Franco hier, zoo vraagt men zich niet zonder zorg af, gebruik kunnen ma ken van de versterkingen die Italië ge meend heeft te moeten zenden? Dit valt natuurlijk moeilijk te beoordeelen. Ten slotte nog enkele gedachten, gewijd aan den oorlog in China. Nu eens niet over de krijgsverrichtin gen die door de groote tegenstrijdigheid in de berichtgeving niet erg serieus te nemen is, maar enkele cijfers over de kosten van dezen strijd. Wanneer de oorlog nog tot 1 Maart duurt (en dat is zeer waarschijnlijk) zal deze aan Japan gekost hebben 7400 mil- lioen yen. Verschrikkelijk, zooals alles aan den oorlogsgod wordt opgeofferd en voor verbetering van maatschappelijke toestanden bijna geen geld beschikbaar is. En nog, wat zal de toekomst geven? Wanneer er niet op de een of andere manier interventie (maar dan ook af doende en niet zooals in Spanje) komt, voorzien we nog vele maanden strijd en een ontzettende ellende, ook in China. Als Mussert wint kan ik geen jour nalist meer blijven. Eerstens, zoo ver moed ik althans, zou „mijn Leider" aldus zullen we hem dan moeten gaan betitelen rechtstreeks of van zijnent wege bezwaar maken of doen maken tegen de voortzetting van mijn werk; tweedens zou ik daar zelf bezwaar te gen hebben, omdat ik nimmer een jour nalistieke knecht zou willen zijn. Evenwel, mijn pen heeft me nog geen ander goud aangebracht dan dat van de pen zelve, zoodat ik naar een nieuwe bron van bestaan zou moeten uitzien. En die andere bronnen is minister Steenberghe bezig met wettelijk prikkel draad af te zetten. Indien „mijn Leider” van straks de versperringen uit het de- mo-liberale stelsel overneemt de le zer ziet: ik begin het nationalistische jar gon al aardig aan te leeren dan mag ik, na mijn pen ter ruste te hebben ge legd, het hakmes van den slager niet opnemen, noch mag ik deeg gaan kne den in den trog, noch naar leest of span riem grijpen, teneinde de onderdanen van mijn volksgenooten te „lappen”. Daartegen verzetten zich de „vestigings- eischen”. En ik mag ook geen drukke- rijtje beginnen, want daartoe bekom ik niet de onmisbare „erkenning”. Zelfs *t pluimveebedrijf kan ik niet ter hand ne men, want ik mag geen broedmachine in mijn huis hebben, daar ik geen li centie rijk ben voor het fokken van kui kens. Landbouwer kan ik niet worden, omdat ik geen „schetsen” en geen oor merken heb, de tuinbouw is voor me af gesloten, omdat ik een teeltvergunning mis. En zou me dus niet veel anders resten dan stempelaar te worden of mijn brood in het vrije beroep van straatzan ger te gaan verdienen, vaderlandsche lie deren kweelende als: Wij leven vrij, wij leven blij op Neêrlands dierbren grond1 Nu maak ik me voor m’n zelven nog geen bijzondere zorgen. Het stelsel van democratische gebondheidenheid-in-vrij- heid zal mijn tijd nog wel uitdienen mijn pen zal me ten slotte wel geleiden tot daar, waar ik nog niet graag wezen wil, maar onherroepelijk terecht moet komen. Niet voor iedereen zijn de per spectieven dermate gunstig. Er zijn tal van bekwame vakmenschen middenstanders, die door de moordende concurrentie in hun bedrijf, door techni sche evoluties, door andere, gewijzigde economische omstandigheden, dan wel om gezondheids- of andere redenen, hun broodwinning hebben zien vergaan. In een anderen tak van handel of nijverheid zien ze misschien een nieuwe kans ware de toegang er heen niet versperd door eischen van vakbekwaamheid, han- delskennis, credietwaardigheid, een stel sel van „vergunningen” en wat dies meer zij. Hoe waardevol vele dezer eischen in derdaad ook mogen zijn voor de behoor lijke uitoefening van een nering of be drijf, hoofdzaak is altijd de persoonlijke tact en het aanpassingsvermogen van den ondernemer, maar het is helaas on mogelijk om hem dééromtrent een exa men af te nemen. Er zijn van die men schen, die in Alles slagen, wat ze op touw zetten, ook ai hebben ze aanvan kelijk slechts over een geringe kennis van zaken te beschikken. Hoe het zij met deze gave van algemeene zakelijke geschiktheid zal men in de naaste toe komst weinig meer uitrichten. Maat schappelijke „overstapjes” voor handel en nijverheid worden zoo goed als niet meer beschikbaar gesteld. De economi sche vrijheid van hem, die ondernemer wil zijn, wordt aan korte banden gehou den; ieder zal voortaan, hongerend of welvarend, sterven in zijn eigen vak. Degenen, die leiding hebben te geven bij de beroepskeuze van jeugdige per sonen, mogen het wel bedenken, dat deze keuze thans heel wat beslissender is voor het leven dan vroeger. Wie nou schoenmaker wordt, zal zich altijd aan zijn leest hebben te houden. ARUM. VOETBALVEREEN. „ARUM”. 19 Febr. Bovengenoemde Vereeen. schreef eea FEESTAVOND B. V. L. In het R.K. Werkliedengebouw werd gister, Maandag, een feestelijke bijeen komst gehouden van de B. V. L. (Bijz. Vrijwillige Landstorm). Burgemeester Praamsma opende de bijeenkomst die zeer druk bezocht was, met een woord van welkom en besprak verder uitvoerig den internationalen toe stand, die nog steeds zorgelijk is. Over al ontwaart men stroomingen, die er op gericht zijn de bestaande orde omver te werpen. Daaruit blijkt de noodzakelijk heid van het gezag. Een instituut als de B. V. L., is in ons land nog steeds on misbaar. Deze beweging staat als een rots in de branding om als het moet de belangen van Nederland en Vorstenhuis te schragen. Hierna werd een kort opwekkend woord gesproken door Pastoor Nielen. Onze B. V. L. aldus deze Eerw. spreker, streeft in zijn samenkomsten naar een steeds hooger peil. Wat bindt toch de B. V. LAllereerst de verknocht heid aan het Oranjehuis, de eerbied voor het huwelijk, de liefde voor de vrijheid en de schatten van volksgeluk, de heilige roeping die ligt in het Oranje en Neder land en daarbij de verantwoordelijkheid tegenover God onzen Schepper. Dat is het instituut van de B. V. L. De wereldconstellatie is sedert de we reldoorlog jammerlijk veranderd. Gods diensthaat en Godshaat is thans sterk georganiseerd. Het was in 1925 dat de eerste vereeniging van Godloochenaars is opgericht en thans loopt men naar de 20 millioen leden. God beware ons mooie Nederland voor deze staatkunde. In de Sovjetstaat is God de groote vijand. Dat is de heillooze propaganda van het com munisme. Arm volk, arm Europa, waar de Gods diensthaat binnendringt. Gij B. V. L.ers wanneer ge ook maar iets kunt doen om deze ramp te keeren, dan voelt ge uw verantwoordelijke plicht. In de godloo- zen staat worden de belijders van het Christendom beknot, wordt de jeugd op gevoed in concentratiekampen. Gelukkig daarentegen ons land, dat bogen kan op een Koningshuis, dat God nog als richt snoer van Zijn handelingen neemt. De taak van de B. V. L. is nog even scherp omlijnd ah in de dagen van 1918. Ook nu nog moeten de leden 18 karaats zijn. De B. V. L. schaart zich rondom de burcht van het Godsgezag en het Ko ninklijk gezag dat hierop steunt. B. V. L.ers bouwt daarop Uw leven en werken. Een dankbaar applaus onderstreepte deze kernachtige, korte rede. Het pro gramma werd nu verder vlot afgewerkt. Een zeer goed uitgevoerde film van de toogdagen der B. V. L., zang en muziek en nog een enkel opwekkend woord. Alles bijeengenomen een zeer goed geslaagde avond. zich zelf kan zorgen, dus zou men haast willen concludeeren: een rechtvaardiging van den oorlog door Japan in China ont ketend. Bovendien mogen we niet vergeten de pertinente verzekering, dat Duitschland telken jare opnieuw zal blijven aandrin gen op het bezit van koloniën. Dat is zoowat de inhoud van de groote rede van Hitler. Of deze aan de sensationeele verwachtingen heeft voldaan, betwijfe len we ten zeerste. Misschien dat de perscommentaren nog iets tusschen de regels door hebben kunnen lezen, wan neer de officieele tekst in hun bezit is. Betreffende Oostenrijk valt er even eens nog niet veel conpreets te vermel den. De nadere oriëntdtie naar de Na tionaal Socialistische wereldbeschou wing moet nog doorwerken voor en al eer er met eenige zekerheid gevolgtrek kingen gemaakt kunnen worden. Reeds nu kan echter met groote stel ligheid worden verzekerd, dat van al die verspreide geruchten over de verdwenep onafhankelijkheid van Oostenrijk, over ’t eene groote Duitsche Rijk en over nog veel meer dat in de laatste week in de binnen- en buitenlandsche pers gepubli ceerd werd, niet veel meer overblijft, nu nadere berichten een geheel ander licht werpen op de conferentie tusschen Hit ler en Schuschnigg. Het kabinet, dat zoo genaamd op bevel van Hitler in elkaar gezet is, valt nog wel een beetje mee en het is misschien meer aan de toezegging van den Bondskanselier aan Hitler om niet vóór Zaterdag iets over deze con ferentie te vertellen, te wijten dat de ge moederen in het buitenland wat nerveus geworden, de berichten in al te pessimis- tischen vorm hebben opgediend. Voor- loopig is dus maar weer een rustige ont wikkeling van deze feiten aan te beve len. Wanneer deze sensatie weer wat luwt, kunnen we ons op een andere wel weer voorbereiden. 1 BELASTING BETALEN. De Ontvanger der Directe Belastingen te Sneek brengt ter kennis van belang hebbenden, dat op de aanslagen ver volging is te wachten, zoo niet vóór 8 Maart is betaald op: Personeele belasting 1937. Biljetten gedagteekend September 1937, geheel. Inkomsten belasting 1937-’38. Biljet ten gedagteekend September 1937, min stens 5/7 gedeelte. Biljetten gedagteekend December ’37, minstens gedeelte. Inkomsten belasting 1936-’37. Biljet ten gedagteekend September 1937, ge heel. Belasting van de doode hand 1937. Biljetten gedagteekend Sept. 1937 ge heel, gedagteekend December 1937, minstens gedeelte. I w De Russische pool-expeditie, bekend onder den naam Papanin en die, zooals men weet, door Russische vliegtuigen ’t vorig jaar naar de Noordpool werden gebracht en toen op een' groote ijsschots vele maanden hebben rondgezworven, verkeerde de laatste weken in een min der aangename positie, doordat er zich verschillende scheuren in het ijsveld openbaarden. Op 1 Febr. j.l. kwam via de radiozender het bericht, dat het pool station in een gevaarlijke positie was gekomen, omdat bij een storm, die zes dagen had geduurd, de ijsschots groote scheuren had gekregen. Drie depots wa ren van het station afgesneden en ook onder de woontent vertoonden zich scheuren. Reeds was de „Moermanets” een Russische ijsbreker in gereedheid gebracht en naar het statioin Moermansk vertrokken. Ook de Taimys, een andere ijsbreker vertrok met vliegtuigen aan boord. Ook heeft men getracht met het luchtschip de U. S. S. R. W. 8 redding te brengen, maar dit luchtschip is daarbij veronge lukt. Op 18 Februari gelukte het aan twee vliegtuigen op Papanin’s ijsschots te landen en levensmiddelen te brengen. Er waren toen nog voldoende levensmid delen en naar Papanin verzekerde, kon den zij het nog wel drie maanden vol houden. Nu, na 9 maanden op het ijsveld te hebben doorgebracht, is de expeditie behouden aan boord van de ijsbrekers gearriveerd. Alle instrumenten en we tenschappelijke aanteekeningen zijn nu veilig bewaard. B» We keeren nu van dit ijsuitstapje te rug naar de internationale politiek en wel ten opzichte van de vraag: hoe rea geert Engeland op de belangrijke poli tieke en daardoor ook economische ver anderingen die zich de laatste jaren op het Europeesche vasteland voltrekken? Wel, echt typisch Engelsch, rustig, bijna flegmatiek. Wel heeft de minister raad Zaterdagmiddag drie en een half uur aan één stuk vergaderd en is ook Zondagmiddag nog een conferentie ge houden. Dat schijnt noodig, nu uit Oos tenrijk een volledig relaas is ontvangen over de Duitsch-Oostenrijksche overeen komst en tevens de Spaansche en Itali- aansche kwestie de volle aandacht vraagt. Dat de besprekingen uiterst belangrijk 'waren, bleek wel uit het feit, dat Mi nister Malcolm MacDonald de zitting niet heeft verlaten om tegenwoordig te zijn bij de aankomst van de Valera, die door een vertegenwoordiger van den Minister werd ontvangen. Dat de Spaansche kwestie ook een onderwerp in deze bespreking vormde, mogen we wel als vaststaand aannemen. Het is ontstellend hoe lang deze burger krijg (om ’t nog zoo eens uit te druk ken) duurt De verovering van de stad Teruel door de regeeringstroepen heeft OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 4 Oostenrijk en Duitschland. De Noordpnol-expeditie. Kabinetsraad in Engeland. Nog steeds oorlog. Twee landen die momenteel in zeer groote mate de belangstelling vragen. Oostenrijk door de nauwere aanslui ting met het Nationaal Socialisme en Duitschland tot Zaterdag j.l. in verband met de te houden redevoering van Hitler die nu j.l. Zondag gehouden is. Laten we direct mogen constateeren, dat deze rede niet zoo buitengewoon groote licht punten bracht. Een rechtvaardiging van Duitschlaind’s bewapening, een lofrede op datgene wat het Nationaal Socialis me gedurende de laatste vijf jaren ver richt heeft, een scherpe afwijzing van het wereldcommunisme en dé merkwaar dige verzekering dat China niet voor R.-K. VOETBAL. R. E. S. I-B. V. C. I 9-1. Ook het R. E. S.-terrein was zeer slecht bespeelbaar. R. E. S. weet zich direct goed in te spelen en neemt reeds spoe dig met 2-0 de leiding. Zelfs voor de rust maakt R. E. S. er 5-0 van. Na de rust hetzelfde spelbeeld. een sterk spelend R. E. S., dat tenslotte met 9-1 weet te winnen. Het is R. E. S. Ill mogen geiukken het eerste winstpuntje binnen te halen. Met een beetje geluk had dit ook een ge wonnen wedstrijd geweest. H ij concurreert zich dood, W ij vragen surséance, G ij biedt vijf procent, Z ij gaan op de flesch. Ik verfoei de economische dwang maatregelen van de regeering als een kwaad, maar ik -apprecieer ze als een noodzakelijk kwaad. Zonder deze soort maatregelen zou de toestand van onder- lingen bedrijfsmoord voortduren. Wie in het eigen bedrijf zijn gesneefd, werpen zich zonder geld en zonder vakkennis, maar omdat ze niets meer te verlie zen hebben ook zonder risico op een ander bedrijf, om te trachten door een niets ontziende concurrentie opnieuw ’n been aan den grond te krijgen. Aldus in fecteert het zieke het gezonde. De noodlottige vak-beunhazerij waar toe de crisisomstandigheden velen dre ven, is niet alleen schadelijk voor het middenstands-, maar mede voor het al gemeen consumentenbelang. Niemand heeft er eenig voordeel van, wanneer een slager zich ergens als schoenmaker gaat vestigen en daar zolen gaat lappen voor f 1, wanneer de werkelijke vakman er fl.25 voor moet berekenen. Goede kwaliteit en vakkundige be werking, van wat dan ook, verhoogen weliswaar den prijs, maar bewijzen in het gebruik het goedkoopst te zijn. Het publiek weet dat wel, maar door de vele beunhazerij wist men niet meer waar men voor kwaliteit en prima bewerking terecht kon en men lette nog slechts in het bijzonder of uitsluitend op z.g. „voordeelige” prijzen. Uit het noodzakelijk kwaad van de thans door de overheid toegepaste, al thans aangekondigde dwangmaatregelen als die, welke uit de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 voortvloeien is het goede geboren van toezicht op de vak bekwaamheid, handelskennis en financi-, eele betrouwbaarheid van hen, die han- deldrijvenden of neringdoenden zijn. Of willen worden. De bona-fide middenstanders waar- deeren dat alles in hooge mate, omdat het een betere bestaanskans schept voor reëele zakenlieden. Alleen: men houdt zijn hart wel eens vast, tot hoever de door de overheid te stellen eischen op den duur zullen wor den opgevoerd. Wie de Nederlandsche practijk kent van „examens” b.v. voor wat „eenvoudige”’ en „eenige” kennis betreft, op zich zelf rekbare begrippen weet, dat hier het gevaar van over drijving in de toekomst lang niet denk beeldig is. In het weekblad „Economisch Sta tistische Berichten” werd tot uiting ge bracht, dat deze overdrijving er al is. De schrijver herinnert er aan, dat in het al gemeen de vestiging afhankelijk wordt gesteld van een diploma, voor de ver krijging waarvan eischen gelden, die voor de' uitoefening van laten we zeg gen: het slagersbedrijf wel nuttig, maar geenszins onontbeerlijk zijn te achten. Zeker, het zal den slager ten goede kunnen komen, als hij wat algemeene commercieele ontwikkeling bezit. Maar moet dat bezit als een voorwaarde in het algemeen belang gelden, zoodat dit zou worden bedreigd of geschaad, indien een slager zich vestigde, die niet in staat is, zijn boekhouding zelf op te zetten, die niet weet wat f.o.b. beteekent of wat de bevoegdheden zijn van den Mid- denstandsraad, die de intrestrekening met rentenummers niet heeft vermogen te begrijpen, of die de spellingen-De Vries en Te Winkel, Kollewijn Terpstra, Marchant en Slotemaker de Bruine door elkander haalt als moest hij er gehakt van maken? Het is te hopen, dat de overheid in zake de vestigingseischen het juiste mid den zal weten te vinden en naar dat midden ook verder haar koers zal bepa len. <0 o Ki' t tl DË JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1