HIEUUIE ZAKELIJKHEID. Buitenlandsche Revue. i lU.U. ÜWERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie 34?!£ Jaargang Woensdag 2 Maart 1938 No 17 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden Stadsnieuws. f# Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 I aanwezi- DE deze vrij Md. A d v c r t c n t i C n per rtj'c!: V/otmi'Jaj^inuiiiiiicr 1Ü cent. ZatcrdagsiHiinincr 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. De democratiën gaan onder in getheoretiseer. Men kan zich „uit principe” laten be wegen om met het hoofd tegen den muui te stormen. het is en blijft nochtans een ongezond bedrijf; men sterft er een misschien schoonen, maar zekeren dood aan. De „nieuwe zakelijkheid”, door minis ter Patijn betracht ten aanzien van de erkenning van de verovering van Abes- Door de Japanners, Duitschers en Italianen. DE WERELDKAART WORDT HERTEEKEND. Speciale inrichting voor aan alle merken Automobielen WATERSCHAP WESTERGO’s IJSELMEERD1JKEN. Bij Koninklijk besluit is benoemd in de provincie Friesland tot Dijksgedepu- teerde van het waterschap Westergo’s IJselmeerdijken de heer P. Gaastra te Workum en is aan J. W. Bruinsma te Bolsward, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als dijksgedeptiteerde van ge noemd waterschap. WEL ANIMO. Het aantal sollicitanten naar de be trekking van hoofd van school 2 alhier, bedraagt 44. Veruchijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leengeld Ir. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. fl man van de goede zuivere democratie, heeft het onderspit moeten delven tegen een Chamberlain, de echte politicus van geboorte. De man met berekening, ge neigd tot zakendoen onder alle omstan digheden. Het feit, dat Chamberlain kon winnen, is voor allen die nog eenige hoop gesteld hadden op een uiteindelijke doervoering van een gezonde democratie een slag in het gezicht geworden. Zoo is de gedach tengang van velen, die geloofd hebben, dat alleen een Volkenbond en zijn begin selen de wereld zou kunnen opheffen uit het moeras waarin we na den wereld oorlog verzonken liggen, maar zooals elke medaille eert keerzijde heeft, zoo gaat het ook met het begrip Volkenbond en democratie. We twijfelen niet aan de géede be doelingen van hen die gemeend hebben Idoor een verbond van staten de wereld vrede te bevorderen, maar wanneer bij de uitleving van dit beginsel hoe langer hoe meer blijkt, dat al dat idealisme niets anders is geweest dan een veilig stellen van zich zelf, dus dienstbaar ma ken van het algemeen belang aan het eigen belang dan is daarmee de zaak i juist op zijn kop gezet en verdwijnt nog vlugger dan het is opgekomen, het ge loof aan de idealen van die Volkenbond. Daar komt thans een tweede factor bij. Een strikt vasthouden aan de begin selen van den Volkenbond brengt mo menteel die consequenties met zich mee dat men desnoods met geweld die prin cipes moet trachten door te voeren. Als vanzelf klemt dan deze groote vraag: Is het behoud van de Volkenbondsidealen een nieuwe wereldoorlog waard? Deze vraag is ontstellend in zijn om vang. Neen en nog eens neen, is het ant woord. Liever alles, dan nog eens de verschrikking van een moderne oorlog waar ook wij Nederlanders niet buiten zullen blijven.Maar geachte lezer. daarmee teekenen we dan ook het dood vonnis over ons eigen idealisme, over de goede democratie. Dan wordt het inter nationaal recht alleen weer beheerscht door de wet van vrgag en aanbod, dan wordt gerechtigheid en zuiverheid van verdragen weer opgeofferd aan de inter nationale koehandel. Die desilussie zul len we dan op den koop toe moeten nemen. Voor dat werk was Eden niet geschikt, dat past meer in de politiek van Chamberlain. waarde van ’t land tot op l/1400e daal de! Is het wonder, dat in dit land de gees ten zich voelden aangetrokken tot de óók geslagen stambroeders in Duitschland? i Men had in het Westen partij kunnen trekken van de antipathie der katholie ke Oostenrijkers tegen de zich ontwik kelende nationaal-socialistische ideolo- giën in het Derde Rijk. Wenschte men de „zelfstandigheid” van Oostenrijk niet genoegzaam te steunen met geld en goed, men had het tenminste kunnen doen met den Oostenrijkers hun eer en trots te hergeven, door toe te staan, dat ze zich den koning kozen, dien ze wenschten. Een keizerlijk Oostenrijk zou zich nooit voor een Hitler hebben gebo gen. Maar in Oostenrijk mocht geen keizer op den troon worden hersteld dat was nu eenmaal in strijd met de ideolo gie van de Westersche democratiën. Soit! Maar men toone er zich dan ook niet ontsticht over, dat Oostenrijk, ge- dwarst door de Westersche democratiën zich moest laten bedwingen door hun machtige bloedsbroeders! LEZING „WILHELM TELL” VAN ROSSINI. De heer A. Alt hield Maandagavond in de Doele een lezing voor ’t Nut over bovenstaand onderwerp en heeft hier- We hebben eigenlijk reeds te lang bij dii punt stil gestaan, want ook het twee de opschrift betreffende Oostenrijk is voor de Europeesche politiek van zeer groote beteekenis. Na de groote rede, die Hitler vorige week gehouden heeft en de conferentie tusschen den Oosten- rijkschen Bondskanselier en Hitler te Berchtesgade, die er aan vooraf ging, heeft de geheele Europeesche pers met buitengewone spanning uitgezien naar de te verwachten rede van Bondskanse lier Schuschnigg. Als er ooit door een redevoering een zekere ontspanning in de verschillende staten en regeeringen ■is ontstaan, dan is het zeker na deze pertinente verklaring van Schuschnigg, dat Oostenrijk is en blijft een vrij land en men vooralsnog niet geneigd is voor nationaal socialisme net zoo min als voor het fascisme. Duitschland, aldus de Bondskanselier, zal onvoorwaardelijk de vrijheid van Oostenrijk om over zijn lot zelf te beslissen, eerbiedigen. Natuurlijk hebben deze woorden diepe weerklank gevonden in de harten van die Oosten rijkers, die nog niet door het Nationaal Socialisme besmet zijn en gelukkig, dat zijn er nog tien, neen honderdduizenden. Het is in geheel Oostenrijk na deze emotioneele rede op den Bondsdag tot groote betoogingen ten gunste van Schuschnigg gekomen. Ook in het bui tenland is men zeer tevreden over de krachtige toon, die in deze rede van den Bondskanselier doorklinkt. Frankrijk, Engeland, Italië, Tsjecho- Slowakije, Hongarije, enz. In al die lan den heeft de rede een zeer goede pers. Bij de landen onder het verzamelwoordje enz. moeten we natuurlijk Duitschland uitschakelen. De Duitsche pers onthoudt zich van commentaar en wanneer de rede nog wel wordt afgedrukt, is dit zeer verkort en met kantteekening voorzien. Het groote partijblad „de Angriff” laat de rede geheel achterwege. Gezien evenwel de manier, waarop de pers van een groot aantal landen op de verkla ring van Schuschnigg reageert, gelooven we, dat de Oostenrijksche bondskanselier met deze krachtige taal niet alleen zijn eigen land maar ook geheel Europa een dienst bewezen heeft. Ten slotte nog iets over het bekende proces Ds. Niemöller in Duitschland. Ds. Niemöller is, zooals u waarschijnlijk wel weet, de bekende predikant uit de belij- Engeland op den tweesprong. De onafhankelijkheid van Oostenrijk. Het proces Ds. Niemöller. Twee belangrijke feiten die we aan de kop van dit wekelijksch overzicht me- moreeren, beheerschen momenteel de in ternationale politiek. We zouden deze twee feiten ook even anders kunnen for- muleeren, door ze te noemen de strijd tusschen Eden en Chamberlain en die tusschen Schuschnig en Hitler. Betreffende het eerste onderwerp valt te constateeren, dat het idealisme in En geland een gevoelige knak gekregen heeft. Eden, de afgetreden minister van Buitenlandsche Zaken in Engeland, die men wel ongeveer als de bewaker van de beginselen van den Volkenbond mag beschouwen, de man met een idealis tische geest, met een geloof aan recht vaardigheid, aan trouw, aan zuiverheid van verdragen, de strijder tegen de fas cistische propaganda en daardoor de deniskerk, de man die niet wilde bukken voor de Duitsche machthebbers om van de Kerk een verlengstuk van het Natio naal Socialisme te maken. Voor het sen- satieliévend publiek was de belangstel ling voor dit proces, dat in besloten kring werd behandeld, natuurlijk bene den nul, maar onder de talrijke vereer ders van Ds. Niemöller, ook niet-geest- verwanten, die in hem den martelaar voor het heilig recht zagen, was de be handeling en vooral de uitslag van dit proces belangwekkend. Veel is er niet uitigelekt. Uit betrouw bare bron werd Zaterdag het bericht verspreid, dat tegen Ds. Niemöller een gevangenisstraf van één jaar en. tien maanden is geëischt. Deze eisch berust niet op landverraad doch op de overtreding van de z.g. kan- selparagraaf, en op ongehoorzaamheid aan staats-verordeningen. Het bericht maakt er ten slotte melding van, dat Ds. Niemöller in de gevangenis goed behan deld wordt. KRITE BOALSERT. De Krite Boalsert hülde Snein 27 Febr. by Boermans in Fryske filmjoun, wer- oan teffens de hüshaidlike gearkomste forboun wier. Nei iepening troch de foarsitter Noordenbos, waerd mei-elkoar it Frysk folskliet songen. Dernei krigen wy fen ’e skriuwer v. d. Spoel de for- slaggen to hearren oer de gearkomsten, halden yn 1937. Ut it jierforslach blykte det it forroune jier net sa min west is for de krite. It 35-jierrich bistean waerd feestelik bitocht. It Kritetoaniel hie tige mei-arbeide en it oantal leden wier ek hwet foarütgien. Fen it jaen fen ünder- wiis yn it Frysk op skoalle, is Poch net folie torjuchte kommen. De hear Bakker wier de ienichste dy’t dit bisiikje scoe, mar dy is hastich for- stoarn en moast dit spitich genoch oer- gean. Hy waerd bitocht as immen, dy’t fólle for üs Side sprake fielde. De skathêlder syn rekkening waerd troch in kommisje neisjoen en goedkard Der wier mei it oerskot fen ’36 ynbard f 1061.16 en ütjown f 947.76sadet der in oerskot is fen f 113.39^. It öfgeande bistjürslid jiffer Co. Zijs- ling waerd op ’e nij bineamd en yn it plak fen de hear K. Feenstra, skathèlder dy’t Boalsert forlitten hat, kaem de hear Roek. Beide naemen hjar bineaming oan. De hear Feenstra waerd yetris tank sein for alles hwet hy for de Krite dien hat. Der waerd noch bikend makke, det it sa tige best bikind steande toanielselskip „It nij Frysk toaniel” mei Peaske for üs Krite opfiere scil it blijspil: „Pake”. Hjirmei hawwe hja op folie plakken in bulte sukses hawn. Do waerd de Fryske spylfilm ,,Kar üt twa” öfdraeid. In tige moaije film, spile troch leden fen it Ljouwter Toanielsel skip, dy’t o sa skoan foldie. De natürta- ferieltsjes lieten üs sjen, hofolle moaijs men yn üs heitelên fine kin. As tajefte krigen wy noch in koarte film: „De Fryske greiden”. Ek* hjiryn koe men FryslAn op syn bést sjen, mei it oer de hiele wrêld biromde fé en it frije ütsicht oer de romme fjilden. Ja, üs Frys- lên is wol moai. De ljue wierne der alle- gearre tige oer to sprekken. Troch syktme koe fen de foardrachten neat komme, hwet lykwols net sa slim wier. De seal wier best biset en it wier tige gesellich. En ek it efternei doun- sjen waerd tige op priis steld. len mei oar in tige slagge Kritejoun. N. C. R. V.-AVOND IN GEREF. KERK. De heer Westerhof opende goed bezochte filmavond met een woord van welkom, waarbij spreker de waarde en de noodzakelijkheid van de Christe lijke Radio-omroep uiteenzette. Hierna werd eerst de bekende Oranje- film gedraaid, 'waarna staande 2 cou pletten van het Wilhelmus gezongen werden. Daarna de film „Hoe het reilt en zeilt” Deze film geeft een overzicht van het werken van de N. C. R. V. De gekleurde film die daarna volgde was een zeer mooi staaltje van de mo derne techniek. Daarna een vraagteekenfilmpje, wat zich ontpopte als een propaganda voor de N. C. R. V. Na een korte pauze, waarin een col lecte gehouden werd, die ruim 18 gul den opbracht, werd de film „In storm- getij” gedraaid. Deze film beschrijft het leven van een jonge man, die door het ruwe zeemansleven zijn geloof verwaar loost, maar na een ongeluk, dat hem overkwam, door de bekende klanken uit de radio „Blijf met mij, Heer” weer tot inkeer komt. De beeldweergave is zeer mooi en ook de syncronisatie, hoewel wat erg sober, nu en dan zeer goed. Met groote aandacht werden de diver se filmen gevolgd. Het slotwoord sprak Dr. Polman, die dank bracht aan allen, die tot het wel slagen van dezen avond hadden mede gewerkt en allen opwekte de N. C. R. V. moreel en fiancieel te steunen. We zouden nog meer voorbeelden kunnen noemen. Mandsjoekwo, China! Het eene land na het andere wordt weggeteekend van de kaart. Door de teekenaars van Rome, Berlijn en Tokio. Terwijl wij alleen maar blijven „stre ven” naar internationaal recht en ons blind toonen voor feiten, zullen nieuwe wijzigingen op de kaart worden aange bracht: Spanje, Tsjecho-Slowakije, Sleeswijk Holstein ééns misschien Po len, Elzas Lotharingen. De gedecreteerde vrede van Versail les kan geen grondslag blijven van in ternationaal recht en vrede. We moeten de waarheid durven erkennen, dat het tractaat van Versailles aan redelijke ver langens en rechten tekort heeft gedaan. Door overleg door offerbereidheid, door open oog voor de behoeften van andere volkeren, door samenwerking moeten de punten van wrijving in de internationale samenleving worden weg gedreven, opdat onrecht voor zoover dat nog mogelijk is kan worden her steld en het internationale recht eindelijk richtsnoer van het handelen der volke ren zal worden. Deze gedachte van „nieuwe zakelijk heid” moet de regeeringen vervullen. Dat is practische politiek, welke het mogelijk zal maken om ideëele oogmer ken, al zal de weg nog lang zijn, te be naderen. mee weer een dankbaar publiek aan zich verplicht. Wilhelm Teil, de held uit de vrijheids oorlog van Zwitserland, heeft von Schil ler geïnspireerd tot het schrijven van een van zijn mooiste dichtwerken, terwijl Rossini van dit dichtwerk een opera ge maakt heeftdie, naar men meent,hettop- punt van zijn kunnen weergeeft. Het is een geniaal werk, getuigend van een diep inleven in de stof, gepaard aan een weergave, die tevergeefs in de 36 daar voor geschreven opera’s gezocht wordt. De figuur van Rossini is voor vele critici een raadsel geweest, omdat hij na zijn 37ste jaar, waarin hij de „Wilhelm Teil" voltooide, geen enkele opera geschreven heeft, hoewel hij gevierd werd als zelden aan een kunstenaar tijdens zijn leven te beurt valt. De heer Alt, als onderhoudend cau seur, weet deze feiten met verschillende jaartallen en gebeurtenissen uit het leven van R. interessant voor te stellen. Wanneer de fragmentarische beschou wing van het eigenlijke stuk aanvangt, waarbij van lichtbeelden en gramofoon- platen gebruik wordt gemaakt, krijgt men een indruk van de loodzware druk der landvoogden op het Zwitsersche volk, dat vrijheidlievend van aard, doch heel wel tot gehoorzaamheid geneigd is, zoolang met recht geregeerd wordt. Wanneer ten slotte het grofste onrecht en woordbreking der hooggeplaatsten aan de orde van den dag is, kunnen Teil, Staufacker, von Fürst e. a. het niet lan ger aanzien en weigeren langer den knoet te dragen. De gramofoonplaten, die af en toe een gedeelte laten hooren, geven de gewel dige actie van dit stuk weer. Hoewel het geenszins onbetwistbaar is, of de geschiedenis van Teil een sage is, dan wel werkelijk gebeurd, doet het aan het kunstzinnige van deze opera niet af, meent de heer Alt. Wanneer ten slotte voor deze leer zame avond aan den spreker dank wordt gebracht, is dit namens alle gen. i C.A.B. II-Sneek III 8-2. Voor de wedstrijd werd nog even ge confereerd, over de vraag al of niet spe- OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 zou worden voldaan. Oostenrijk werd Het tweede voorbeeld. Het is: Oostenrijk. De groote Westersche democratiën meenen alles te doen en gedaan te heb ben, wat mogelijk is om de zelfstandig heid van Oostenrijk te beschermen. Dat meenen ze tenminste. Maar practisch hebben ze er niets voor gedaan. Ze heb ben alleen maar geroepen tegen de Duit schers: ge zult afblijven. Maar wat deden ze om Oostenrijk als zelfstandige natie levenskracht te geven? Ze hebben het verscheurd tot een mi nuscuul staatje, dat werd ueeggeroofd, vóór het „vrijheid en zelfstandigheid" werd gelaten. Terwijl we hier te lande en elders de uitgehongerde Oostenrijk sche kinderen voedden, werden door de overwinnaars van den oorlog bij tiendui zenden de koeien, paarden, schapen en varkens weggesleept, opdat, waar geen sinië door Italië, wordt door velen als geld meer was, zooveel mogelijk van de weinig edel en onheldhaftig beschouwd. I opgelegde oorlogsschatting in natura Men transigeert niet, zoo meent men, zou worden voldaan. Oostenrijk werd met het onrecht. Dat is wel zoo, maar zóó grondig leeggeroofd, dat de geld- men wordt vaak wel gedwongen om zich naar het onrecht te schikken. Het streven naar internationaal recht tot heden in de verhouding der vol keren volkomen zoek is zeer zeket lofwaardig, maar wanneer men schroomt om dezen weg in étappes te gaan, dan zal het doel nooit worden bereikt. Voor men een wild dier heeft getemd, zal men de pijn van menigen beet hebben te doorstaan. We moeten practisch blijven bij het nastreven van idealistische oogmerken, ook in de internationale politiek. Er zijn momenteel enkele grootmachten ter we reld, welke hongeren naar macht, aan zien en grondgebied. Ze nemen wat ze krijgen kunnen en wanneer wij daarte genover niets anders stellen dan onze boosheid en ons protest, dan blijven ze nemen en nemen ze straks ook ons. Een hongerige moet men trachten te bevredi gen, vóór hij zich uit zich zelf heeft ver zadigd. Twee feiten van internationale betee kenis hebben bewezen, hoe door onprac- tisch idealisme méér verloren gaat dan bij eenige inschikkelijkheid noodig zou zijn. Italië had Abessinië aangevallen en ten deele reeds veroverd. Op dat moment stelden Hoare, de Britsche minister van Buitenlandsche zaken met zijn Fran- schen collega Laval een vredesplan op dat de Abessijnsche souvereiniteit ont zag, maar aan Italië belangrijke econo mische voordeelen en een politieke in vloedsfeer in Abessinië bezorgde. Rome aanvaardde dat plan als basis voor on- derhandelingen, maar de openbare mee- ning in Engeland en Frankrijk, geleid door de radicale democratische partijen, noemde dit „geschipper” met het inter nationale recht, „verraad” aan de idea len welke de wereld zich in de na-oor- logsche periode had gesteld, „verraad” aan het aangevallen volk. En Hoare, zoowel als Laval werden tot aftreden ge noopt het plan moest worden opge geven. Hun opvolgers, laatstelijk Eden en Del- bos, hebben uitsluitend het internationale recht tot richtsnoer van hun handelen wenschen te nemen. En de uitkomst? Thans is Abessinië geheel onderwor pen en deel van het Italiaansche keizer rijk. De Negus heeft het verklaard: als men mij het plan Hoare-Laval zou heb ben aanbevolen, had ik het aanvaard. Abessinië is van de wereldkaart ver dwenen en de Europeesche volkeren staan zoo vijandig tegenover elkaar, dat een nieuwe oorlog dreigend is. Eden is moeten heengaan en hij werd vervangen door Lord Halifax, een man, die dezelfde idealen heeft als Eden, maar méér zin om voorloopig te gaan tot wat practisch kan worden gewonnen of behouden kan blijven. Hij moet thans beginnen met datgene waartoe het onder Hoare en Laval nooit zou zijn gekomen: de erkenning van de volledige verovering van Abessinië door Italië. Hij moet dus beginnen, waar Pa tijn de voet heeft gezet! En Halifax heeft thans reeds bereikt, wat Eden vergeefs en met een uitwerking beproefde: een ontspanning in de inter nationale betrekkingen. Het is natuurlijk onzin om uit een en ander de conclusie te trekken, dat prac tische politiek „dus” zou bestaan uit ’n stelselmatige erkenning van de wanda den der driesten van deze aarde. Prac tische politiek begint met de erkenning van wat is en werd misschien tegen recht en moraal in maar heeft ten doel om door verstandelijk overleg en door eigen offers ten behoeve der be vrediging van de voornaamste levensbe hoeften van andere volkeren den weg van vrede, recht en verzoening te banen en gezamenlijk te gaan. I F i DE JONG s NIEUWSBLAD waarin optjenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1