Buitenlandsche Revue. UI. U. WERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Reparatie aan alle merken Automobielen Stadsnieuws. VCLTEAl UULUIN Gedwongen uitzending naar Duitschland. Woensdag 16 Maart 1938 34?^ Jaargang No 21 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD r Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 het 1-2. 1 y - 14.547.31 Advertentiën per regel Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Van Nederlandsche werklooze landarbeiders. Worden principieele bezwaren erkend? EEN SOEPELE PRACTIJK VEREISCHT. Speciale inrichting voor de eenigst mogelijke, zeggen sommigen en dat is.die van lijdelijk toezien, maar dat is het goedkeuren van een on rechtmatige daad, zult ge misschien zeg gen. Zeker, volkomen waar, maar wat willen we dan? Is deze inzet een wereld oorlog waard? Voor ons rechtsgevoel ja, maar gezien van menschelijk standpunt, neen. Daarom zullen Engeland en Frank rijk zich voorloopig bepalen tot een pa pieren protest wat Duitschland, gelijk zoovele andere protesten, rustig naast zich neerlegt. Is het de bedreiging van een oorlog geweest, die Bondspresident Miklas en kanselier Schuschnigg hebben genoopt alle verzet op zij te schuiven? We ver moeden het wel. Bovendien is deze staatsgreep op een voor Duitschland meest gunstig moment gebeurd. Frankrijk zit feitelijk zonder een krach tig bestuur. Engeland heeft heel veel zorgen om zijn positie tegenover Italië veilig te stellen. Italië heeft meer dan genoeg aan het Spaansche avontuur en de verovering van Abessinië en dan ’komt daar ten slotte nog bij, de groote belangen die deze mogendheden hebben bij de veroveringsoorlog in China door Japan. De ontwikkeling daar in het Verre Oosten eischt vooral van Engeland een voortdurende paraatheid. Veel meer dan een papieren protest zal dus Engeland niet aan deze Europeesche kwestie kun nen wijden. In beginsel is er niets in te brengen tegen dezen door de overheid uitgeoefen- den drang. Negentig procent der Neder- landsche werkloozen kan de arbeidsge legenheid in Duitschland beschouwen als een zegen, welke voor ze is weggelegd. Een flinke kerel pakt zoo iets aan, ook zonder aandrang van de overheid. We zijn toch waarachtig geen lummels, die niet bij moeders pappot wegkunnen. Dankbaar dient de gelegenheid te wor den aanvaard om eindelijk aan het de- moraliseerende niets-doen te ontkomen, nieuwe ondervinding in het vak op te doen door arbeid in vreemde omgeving en andere omstandigheden, den geest te verrijken door het verkeer met menschen van een anderen landaard. En toch.Er zijn voor sommigen in dit speciale geval bezwaren denkbaar. Het Duitschland van heden kan als ves- tigingsoord voor den Nederlandschen ar- beider niet meer worden vergeleken met het Duitschland van vóór den oorlog, noch met andere landen, welker staat kundige structuur met de onze overeen komt. Men zegge niet, dat de Nederlandschi overheid er niets mee te maken heeft, of de Nederlandsche arbeider al of niet vreemd staat tegenover de cultureele en maatschappelijke tendenzen, welke gel dend zijn in het land, waar hem arbeid wordt aangeboden. Een practisch voor beeld kan dat verduidelijken. Zou onze overheid het verantwoord achten om Ne derlandsche werkloozen te dwingen „ge- schikten arbeid” te aanvaarden in Rus land, wanneer deze kon worden aange boden? We durven beweren, dat de Ne derlandsche regeering deze vraag met een stellig „neen” zou beantwoorden, als'ze tot een antwoord werd bewogen. Goed, principieele bezwaren zijn dus denkbaar. We geven toe, dat de toestanden in Duitschland anders zijn dan in Rusland, maar voor vele menschen zijn ze niet minder afschuwwekkend. Het gaat niet aan om te redeneeren: de Nederlandsche arbeider moet zich in Duitschland schik ken naar de omstandigheden, zwijgen over de politiek, als deze hem niet aan staat, en in het algemeen zijn critiek immers het is nog niet zooveel jaren ge leden, dat de Italiaansche troepen aan de Oostenrijksche grenzen werden saam- getroken toen een Duitsche overrompe ling dreigde, maar.de wegen der di plomaten zijn dikwerf ondoorgrondelijk. We komen dan ten slotte aan de groo te vraag en deze is dan ook voor de toekomst beslissend Welke houding Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. TWEE AUTOMATEN. Een voor 5 cents en een voor 1 y2 ct. postzegels. Keurige automaten, blauw met nikkelen knoppen gemonteerd. Nu is de automatiseering van de post- zegelverkoop er nog eerder dan van de telefoon, zei er een. En het was waar. De eerste is een feit, de tweede -is in aantocht. Nu krijgen de lui, die niet snoepen, ook eens een beurt, zei een an der. Dat was ook waar, want de lekker bekken hebben nu al zoo lang wat in de gleuf laten glijden, de degenen, die ge noeg hebben aan hun boterham thuis, kunnen nu ook eens een automaat in be weging brengen. De lui binnen kunnen het kantoor nu nog wel een uurtje langer dicht laten. Dat beweerde nummer drie, Dat was ’n stekelige opmerking van iemand, die niet hebben kon, dat tante Post de zuinigheid betracht. We zouden niet graag zien, dat die overweging ook door de waar nemende directeur gevolgd werd. Eén automaat is mooi, en twee automaten is nog mooier, maar een gesloten postkan toor is een groot ongerief. met den eigenaar van de boerderij „Landlust” tegenover het tramstation, hadden tot resultaat dat de nieuwe aansluitende weg over het hiem van deze boerderij en verder door een perceel land, eigen aan het Gasthuis alhier, achter het Park weer tot de nieuwe weg zou komen. Het bleek evenwel niet mogelijk daar tot een overeenkomst te komen. Het plan is nu gewijzigd. Thans zal de weg voorbij de huizen aan den Snee- kerweg over het stuk land dat vanaf de weg voor het Park ligt, loopen en zoo met een kleine buiging van de Oostkant van het park weer op den nieuwen weg komen. Een oplossing die ons inziens als de meest gunstige moet worden beschouwd. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 14. kantoor op f 23.742.89 - 9.195.58 R. E. S.-W. Z. S. Nu het C. A. B.-terrein voor dezen Zondag geheel in ruste lag, hebben we Zondagmiddag een fietstocht onderno men naar het R.K. voetbalveld. Laten we direct zeggen, dat we bewondering hebben voor deze voetballers om met zooveel enthousiasme als Zondagmiddag gebeurde te spelen op een terrein, wac toch moeilijk als een voetbalveld bestem peld mag worden. Balcontröle is op een dergelijk heuvelachtig terrein absoluut onmogelijk en bij nader inzien behoeft het ons dan ook niet te vewonderen, dat de voetballers, die op een dergelijk veld oefenen en spelen, van de techniek van het spel bitter weinig terecht brengen. De uitdrukking van enkele R. E. S.- supporters in de pauze: Wat is dit nu, een rugby- of een voetbalwedstrijd? spreekt voldoende. Kracht en uithou dingsvermogen was er dezen middag in overvloed en bovendien een geweldig enthousiasme. Wanneer dit door de leiders op de eenig juiste wijze wordt benut, voor spellen we ook aan het R. E. S.-elftal zeer goede voetbalresultaten. Allereerst is daarvoor noodig, dat men de spelers de techniek van het spel bijbrengt, zoo- dat niet alleen de beenen maar ook de geest zijn aandeel in het spel krijgt. Wat is uw indruk? zoo vroeg men na afloop een der oudere supporters. Kort en goed dit: goede keeper, die door de slechte ligging van het veld dikwijls in moeilijke situaties komt; een stevige en trapvaste achterhoede, goede spil met zeer matige kanthalfs, een rechtsbuiten, binnen en midvoor die weten wat voet bal is, hun hersens gebruiken als dit noodig is en ten slotte een heel, heel ma tige linkerkant. In de eerste helft van de wedstrijd is Sneek telkens in den aanval, maar de R. DE TOEGANGSWEGEN, AANSLUITEN DE AAN DE RIJKSWEG OM BOLSWARD. Zooals voor de Blauwpoortkant door ons gemeentebestuur getracht wordt een zoo goed mogelijke aansluiting aan de Rijksweg te krijgen en behoudens de onvermijdelijke financieele kant ook reeds in teekening staat, zoo is ook aan de Sneekerpoortkant een oplossing ge zocht in het particuliere autoverkeer en de vele fietsers, die verplicht worden de route door de stad te nemen, weer op den grooten weg terug te brengen. Voorloopige onderhandelingen De minister wenscht, dat de geschikt heid vaststaat van hen, die voor uitzen ding worden aangewezen. Welnu, die aanwijzing zal tot geen moeilijkheden in de practijk aanleiding geven, wanneer naast vakkundige geschiktheid ook ge let wordt op geschiktheid van de, gees telijke structuur van den werklooz'e. Md. Oostenrijk-Duitschland. Het gesprek van den dag is de Oos tenrijksche kwestie, dus, zullen we er in onze wekelijksche revue over de meest op den voorgrond tredende buitenland sche gebeurtenissen ook eenige woorden aan moeten wijden. Deze aanhef zou bij onze lezers het vermoeden kunnen wekken, dat we eigenlijk liever over deze kwestie zouden zwijgen.en inderdaad is die gedach tengang juist. Niet, dat we in onze vori ge revue bij de bespreking van deze „staatsgreep in wording” ons al te po sitief hebben uitgedrukt, en nu terug moeten krabbelen (en dat zou bij de snelheid waarmee zich de toestanden in de wereld ontwikkelen nog zoo erg niet zijn) maar meer, dat deze overrompe ling van Oostenrijk indruischt tegen elk rechtsgevoel. De waarde van verdragen, die in de afgeloopen jaren een gevoelige knak had gekregen, wordt door het jongste feit opnieuw uiteengerafeld, daar blijft niets meer van over. voor zich houden. Dat is een houding, die den man van karakter onmogelijk is. Wie in Duitschland gaan arbeiden, wor den aangewezen op het maatschappelijk verkeer met Duitschers. De Nederlanders mogen er al zwijgen en dulden, de Duit schers, met wie ze moeten omgaan, zul len spreken en doen. Wat ze velen althans zullen zeggen en doen, dAór- van vinden we dagelijks staaltjes ver meld in de Nederlandsche pers, staaltjes, welke ons dikwijls doen grimmen en protesteeren. Hebben onze arbeiders, die naar Duitsland gaan, karnemelk in hun aderen stroomen, dat ze bij alles wat hun tot in de ziel kan ergeren, onbe wogen blijven? In de circulaire van den minister mis sen we dezen keer de aanwijzing, dat de gemeentebesturen rekening zullen houden met reëele principieele beden kingen van hen, die overigens wat hun vakkennis en huiselijke omstandig heden betreft voor uitzending in aan merking zoulen moeten komen. We weten, dat er practische bezwa ren tegen zulke aanwijzing bestaan ze kan worden misbruikt door menschen wier hoofdbeginsel luidt: liever lui dan moe. Daarom is het misschien wel beter, dat zulke aanwijzing niet nadrukkelijk is gegeven, maar het kan niet anders, of het moet de intentie van deze regeering zijn dat de gemeentebesturen in de prac tijk rekening houden met principieele be denkingen, welke sommigen tegen arbeid in Duitsche omgeving hebben. Gemeen tebesturen beschikken ongetwijfeld over de informaties, welke noodig zijn om te beoordeelen of de meerbedoelde prin cipieele bezwaren werkelijk bestaan ol slechts voorgewend zijn. We hopen en vertrouwen, dat de ge meentebesturen de aanwijzingen in de circulaire van den minister met oordeel en met beleid zullen opvolgen. Er is voor uitzending keuze genoeg uit de tiendui zenden werkloozen, die zich nooit druk plegen te maken over de politiek of over maatschappelijke, religieuse en cultu reele principes. Zij, die ten onzent van alles en nog wat over hun kant laten Wanneer we de grondoorzaak van dit 1 nu voltrokken feit, de annexatie van Oostenrijk door Duitschland, willen op- i diepen, dan moeten we terug gaan tot i de jaren direct na den wereldoorlog, i toen het groote Oostenrijk is verbrokkeld 1 in diverse kleinere staten, de eenheid die de kracht van dit vereenigde Koninkrijk neen, keizerrijk, uitmaakte, werd verbro ken en de wereldgeschiedenis die na on- zen tijd geschreven zal worden, zal tel kens weer de nadruk moeten vestigen op het feit, dat bij gebrek aan staatslie den met een breede en vooruitziende blik in de toekomst, de wereldbeschouwing en alles wat daarmede samenhangt, te rug gevallen is in het barbarendom, waar niet meer geldt de waarde van het recht, de eerbied voor verdragen, maar alleen de brute kracht de doorslag geeft. De leidende staatslieden in Europa heb ben practisch gesproken, Oostenrijk al- leen laten staan, maar ook ze hebben Duitschland onderschat. Met een bewon- derenswaardige zekerheid is de Duit- scher na de wereldoorlog begonnen zich zelf te herzien en eenmaal tot de zeker heid gekomen, dat alleen de oude druk van boven op voor het Duitsche volk de eenige juiste methode was, niet geaar zeld dit ook zoo intens mogelijk in te voeren. De nieuwe machthebbers verschillen in enkele punten van die uit het vroegere Duitsche rijk, n.l. zij achten de gods dienst in zijn ouden vorm niet bevorder lijk voor de uitleving van de nationaal socialistische gedachte. Alleen over dit onderwerp kan men een geheele krant vullen. Deze nieuwe heidensche samenleving (men moge er dan nog zooveel mooie woorden voor vinden) wordt nu losgelaten over Oos tenrijk. Zal nu ook dit land met zijn rijk godsdienstig leven worden opgeof ferd aan de heidensche cultuur van den Duitschen oermensch? Geen twijfel mo gelijk. Toen Schuschnigg, de Oostenrijksche Bondskanselier, in zijn onverwachte rede te Innsbruck de volksstemming op j.l. Zondag aankondigde, was dit een eer lijke poging de meening van het Oosten rijksche volk over deze zeer belangrijke kwestie nationaal socialist of niet, te vernemen. Dat direct daarna de Duitsche bladen schreven, dat driekwart van het Oosten rijksche volk voor het N. S. zou stemmen was, dunkt ons, een reden te meer voor de Duitschers, deze stemming eerst rus tig af te wachten. Het direct gevolgde ultimatum en de bezetting van Oosten rijk door de Duitsche troepen, werpt dunkt ons een geheel ander licht op deze zaak. Zou die driekwart misschien met één derde ophouden? en moest nu dat andere tweederde deel maar direct voor het feit van de nationaal socialistische overheersching geplaatst worden? De feiten wijzen in die richting. Schuschnigg is voor Duitsch geweld geweken en het moet voor Hitler, die eens als een berooide handwerksgezel uit Oostenrijk werd gezet, een groote voldoening zijn, overal in Oostenrijk de kreet „heil Hitler” te hooren. Het feit zelve geeft vooral voor de kleine naties te denken. Wat is de volgende zet op dit Euro peesche schaakbord? Hoe reageert Italië op deze annexatie? Wat de eerste vraag betreft, gaat onze meeste aandacht mo menteel uit naar Tsjecho Slowakije. Toen Hitler na de bekende conferen tie te Berchtesgade in zijn groote rede sprak over de 10 millioen Duitschers, die buiten de heerlijkheid van de nationaal socialistische staat leefden, doelden deze woorden niet alleen op Oostenrijk, maar ook op Tsjecho Slowakije, dat een zeer gemengde bevolking herbergt. Wel heeft de president van dat land in zeer uit- drukkelijken vorm gezegd, dat Tsjecho Slowakije zijn onafhankelijkheid tot het uiterste wil bewaren en zoo noodig ver dedigen, maar.ook Schuschnigg heeft getracht de Duitsche stoomwals te- gen te houden. De tweede vraag: woet doet Italië? is nog niet zoo gemakkelijk te beantwoor den. Erg enthousiast kan Mussolini niet Evenals het vorige jaar is er in komende seizoen weer voor vele duizen den Nederlandsche werkloozen, in het bijzonder voor landarbeiders, gelegen heid om in Duitschland een eerlijk stuk brood te verdienen. Duitschland wil zich ook op het gebied van land- en tuin bouw, van veeteelt en voor wat de zui- velvoorziening betreft, onafhankelijk trachten te makaen van het buitenland en deswege is er zooveel grond in cul tuur genomen, dat er in het seizoen een groot tekort aan geschoolde arbeids krachten is. Datzelfde verschijnsel deed zich trouwens ook in de vooroorlogsche jaren voor, land- en tuinbouw, ook de veeteelt, stonden toen in Duitschland op een nog veel lager peil dan thans het geval is en daarom was de Nederland sche arbeider er altijd een zeer gewaar deerde hulp. Onze regeering heeft er bij de ge meentebesturen op aangedrongen, dat zij de werkloozen, die voor uitzending naar Duitschland in aanmerking komen, zullen bewegen om inderdaad te gaan. En zij gaf den gemeentebesturen voor de vervulling van deze opdracht een stok in de hand, een stok, welke de bur gemeesters voorloopig achter de deur van het stempellokaal kunnen plaatsen, maar die, zoo noodig, gehanteerd zal moeten worden. Bij weigering van geschikten ar beid in Duitschland zullen de be trokken werkloozen van eiken over heidssteun en van uitkeering uit de werkloozenkas worden uitgesloten, gaan, moeten zich ook in Duitschland Als geschikte arbeid voor ongehuwde maar zien te schikken. werkloozen, voor inwonende zoons en kostgangers, wordt door den minister genoemd: het werk van melkers en in wonende knechten voor allerlei arbeid. Als passend werk voor gehuwden en kostwinners noemt de minister: het werk dat er in Duitschland is voor meikers gezinnen en den seizoenarbeid. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Bolsward. In den loop der maand Febr. 1938 werd aan bovengenoemd spaarbankboekjes ingelegd nemen Engeland en Frankrijk aan? Wel, en terugbetaald Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald G. A. V. C.-C. A. B. 1-6. Onder prima leiding van den heer Scheper brengt Grouw om 2 uur 30 min. de bal aan 't rollen. Direct echter neemt C. A. B. de bal over en reeds spoedig kunnen we zien, dat C. A. B. verre de meerdere is. Aanval op aanval wordt ondernomen, de G. A. V. C.-backs houden echter moe dig stand, maar toch kunnen ze niet ver hinderen, dat de midvoor na goed door zetten C. A. B. na 15 minuten de leiding geeft. Grouw gooit er nu een schepje op, doch hun spel is te doorzichtig, de C. A. B.-backs weten steeds op tijd in te grijpen, daarentegen werken middenlinie en voorhoede hard door, zoodat C. A. B. spoedig weer het spel geheel in han den neemt. Wanneer 20 min. zijn gespeeld, maakt één der Gr. backs hands, de toegestane penalty wordt goed door den linksbuiten genomen en de stand is 2-0. C. A. B. blijft nu stevig doorzetten, steeds ontstaan er hachelijke momenten voor het G.-doel, doch de meeste scho ten gaan over en naast. Plotseling ech ter weer een mooie doorbraak, een voor zet van links en met een prachtkopbal brengt de midvoor de stand op 3-0, 3 minuten later gevolgd door no. 4. Grouw wordt geheel overspeeld, ver der dan de backs kunnen ze het niet brengen, voor rust krijgt keeper Kramer dan ook geen enkel schot te verwerken. We denken reeds de rust te zien ingaan met 4-0, doch een minuut voor tijd weet de linksbinnen op keurige wijze de 5de goal te scoren. De meesten voorspellen na rust een débacle, doch de Grouwsters vertoonen thans een geheel ander spel, ze zitten nu geweldig op de bal en de C. A. B. backs hebben dan het eerste kwartier ook alle moeite de vele aanvallen af te slaan. Langzamerhand weet C. A. B. zich weer iets los te werken, doch de geestdrift is verdwenen en daarbij gaan ontzaglijk veel kansen door buitenspel verloren. Het spel golft nu steeds op en neer, de Grouwsters zetten alles op alles om de eer tenminste te redden, doch de C. A. B. keeper is steeds op zijn post. Tien min. voor het eind, zet C. A. B. weer een mooie aanval op, de midvoor komt alleen voor den keeper te staan, doch het schot gaat meters naast. Even later weer een prachtkans, en opnieuw wordt gefaald. Eindelijk echter maakt de linksbuiten uit een mooie voorzet van den rechtbinnen er 6-0 van. Grouw geeft de moed nog niet op en eenige seconden voor tijd weten ze met een onhoudbaar schot de eer nog te redden. Eindstand 6-1 voor C. A. B. EEN ZILVEREN JUBILEUM. Onze afdeeling van de V. P. N. zal in het einde van het jaar 1938 haar zilveren feest vieren. De jaarvergadering besloot bij deze gelegenheid een groote nationale pluimveetentoonstelling te organiseeren. gesteld zijn op deze nieuwe buurman; welke drie dagen n.l. 13, 14 en 15 Dec. zal duren. Behalve pluimvee zullen ook konijnen worden ingeschreven. i i DE JONG s NIEUWSBLAD I waarin opgenomen De Bolswardsche Courant en Westergoo

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1