EUGELAKDS beumpenihb. Buit eolandsche Revue. ■I, U. U. d. UIERFF P. LUNTER De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen Uit den Omtrek. Stadsnieuws. VBITBAL Groote voorraad Onderdeelen en Banden BITSLACEI^ 34?!? Jaargang Woensdag 23 Maart 1938 No 23 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD tevredenheid afgewerkt. de volksgesteldheid in 5-0. 3-0. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. HAAR STERKE EN HAAR ZWAKKE ZIJDE. langs den normalen liberalen weg n.l. door belastingen en vrijwillige lee- ningen is een verbluffend staaltje van financieel prestatievermogen. Geen an der Europeesch land, ook Frankrijk niet (dat in het afgeloopen jaar voor mili taire doeleinden nog niet de helft van het bedrag, dat Engeland voor dit doel opbracht, uitgaf) zou daartoe in staat zijn. Maar hoe zwak de dictatuur-staten op sommige gebieden ook zijn in het vermogen „geld uitgeven” zijn hun financieeringsmethoden superieur aan de traditioneele liberale. Bij alle concurren tie op het gebied van geld-uitgeven moet dit in het oog worden gehouden. Speciale Inrichting voor Verdere uitslagen: C.A.B. I adsp.-Bl. Boys II adsp. C.A.B. Il adsp.-L. S. C. IV adsp. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. DE HANZA. Het gaat goed met de standverhuur voor deze in Juli te houden Handelsten- toonstelling. Bijna de helft van de 600 vierk. meter standruimte is reeds afgeno men. Met verschillende firma’s is het Ten- toonstellingsbestuur nog in onderhande- ling. Naar we vernemen maken ook ver schillende plaatselijke winkeliers plannen op deze tentoonstelling uit te komen. Het programma voor de feestelijkhe den gedurende die week zal waarschijn lijk dezer dagen worden vastgesteld. 6 blikken groente 99 ct. Prima bekende merken. BRANDSMA’s WINKELS. zijn om, vooral aan de jongere generatie wenken te geven en aanmerkingen te maken op hun spel, op de hem eigene en lang altijd niet vriendelijke wijze, maar steeds tot doel hebbend het kaatsen te bevorderen en kaatsers te kweeken. Doch ook de oudere kaatsers kon hij wijzen op hunne tekortkomingen, vooral wanneer hij wist dat ze beter konden spelen dan ze deden. En niemand die het hem kwalijk nam. Hoe controleerde hij niet steeds den opslag! Vooral die van de jongeren. Dit zeer voorname deel van het spel had steeds zijn volle aandacht. En niet zon der resultaat! De Kaatsvereeniging „Bolsward” zal haar eere-lid wat was hij ingenomen met het welverdiende eere-lidmaatschap niet vergeten en wij allen, die bij de kaatssport in onze plaats nauw betrok ken zijn, zullen hem nog lang in onze herinnering bewaren. KERKELIJKE BENOEMING. Door den Aartsbisschop van Utrecht is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan het lid van het R.K.Armbe- stuur den heer Hendrik Brandsma; in diens plaats is benoemd de heer Jan de Boer. FILMAVOND. De Arb. Ver. v. Lijkverbranding hield Maandagavond een goed bezochte film avond in hotel Boermans. Het programmal werd vlot eni tot ieders BENOEMING. 19 Maart 1938. Mej. Tr. Brouwer alhier is benoemd als typiste op het gemeentehuis van Wonseradeel, uit een 26-tal sollicitan ten. ARUM, TUINBOUWWINTERCURSUS. 18 Maart 1938. Hedenavond had in tegenwoordigheid van den heer Rijkstuinbouwconsulent Ir. C. M. v. d. Slikke en de heeren L. J. Hi- larides te Arum en W. Postma te Kims- werd als commissie van Toezicht, de eindles plaats van de Alg. Tuinbouw- wintercursus. De vragen werden over het algemeen goed beantwoord. Alle leerlingen wer den overgeplaatst naar de tweede klas se. De leerlingen waren E. Feenstra, Jan Feenstra, Fr. Hoekstra en A. Jenema van Arum, A. de Vries, P. van Straten en D. Anema van Kimswerd, R. Zeinstra van Witmarsum, H. van Abbema te Schettens en J. Beuckens te Scharnegoutum. Bij den aanvang waren er 14 cursisten van wie drie zijn vertrokken, terwijl één door ziekte was verhinderd de lessen te volgen. De heer Rijkslandbouwconsulent en ’t hoofd der school spraken de leerlingen toe. De practische vakken die bestonden uit groententeelt, fruitteelt en tulpenteelt werden gegeven door de heeren Tj. Jor- na te Harlingen en J. Broersma te Arum. Eerstgenoemde gaf les in groententeelt, laatstgenoemde in fruit- en tulpenteelt. Plant- en dierkunde en grondkennis werd gegeven door den heer Terpstra te Sneek en de schei- en natuurkunde plus bemestingsleer door het hoofd H. Fran kena, eveneens van Sneek. ste goal, het is een belegering van je welste, doch steeds is er een been of de paal die redding brengt. De L.-keeper krijgt druk werk, de onmogelijkste bal len worden er echter uitgehouden. Ein delijk na ’n half uur heeft C.A.B. succes, een hard schot van den midvoor ver kleint de achterstand. Nog is C.A.B. niet verloren, alles wordt er op gezet, zelfs de backs gaan mee naar voren. Hache lijke momenten ontstaan er voor het L- doel, doch al hoe C.A.B. zwoegt, het mag niet baten, er is geen doorkomen aan, het blijft 2-1. Aangezien ook Gorredijk verloor, heeft C.A.B. nog een kleine kans, echter het kampioenschap, dat voor het grijpen lag, is thans zoo goed als verdwenen. C.A.B. III-OosterHttens 4-0. Dat was nu eens voor de toeschou wers ideaal voetbalweer, maar 't .schijnt dat deze temperatuur niet bevorderlijk is voor de mentaliteit van de spelers. Het begin van deze wedstrijd was voor Oosterlittens, die met goed combinee- rend spel telkens ten aanval trok. Spoedig evenwel bemerkten onze C. A. B.-spelers dat de ploeg uit Oosterlit tens wat onwennig op dit groote veld stonden. Onze indruk is dat ze gewoon zijn op een kleiner veld te spelen. Toch duurde het nog geruimen tijd voor C.A.B. met een onverwacht schot de leiding kon nemen. Nu volgden de doelpunten elkaar snel op en voor de rust wordt het zelfs 3-0. Na de rust is het weer C.A.B. dat de toon aangeeft. Een eenigszins twijfelach tig doelpunt van Oosterlittens wordt door den scheidsrechter wegens buiten spel geannuleerd. Dit maakt de verhou dingen in het veld niet beter. Enkele spelers werden verplaatst. Bij een ingooi door een der O.-spelers gooide deze den bal met kracht naar den C.A.B.-grens- rechter. Deze bedacht zich geen oogen- blik en schopte den O.-speler tegén een zeker lichaamsdeel en plaatste bovendien zachte linksche op z’n gezicht. Gelukkig voorkwamen de diverse spe lers een verder knokpartijtje. De speler van O. werd uit het veld gestuurd en de grensrechter vervangen. Dit was niet naar den zin van de spelers uit Oosten» littens, waarvan 5 man het veld uitlie pen. De scheidsrechter meende toen den wedstrijd wegens onvoldoend aantal spelers uit Oosterlittens te moeten sta ken. Het pleit voor de kalmte onder de C.A.B.-supporters, dat men, hoewel druk redeneerende ’t veld langzaam ontruim de. Aan de 350 millioen pond, die Enge land in het op l^pril beginnende fiscale jaar 1938 voor zijn bewapening zal uit geven, werd in de afgeloopen week voor zoover de Oostenrijksche kwestie zulks toeliet veel plaats in de inter nationale pers ingeruimd. En dit met recht. De som, die door het Lagerhuis werd toegestaan, is inderdaad verreweg de grootste, waarmee een staat met een openbaar budget zijn militaire begroo- ting in vredestijd ooit afsloot. En thans kan daaraan worden toegevoegd, dat het bij deze som niet zal blijven. Want in de 350 millioen pond is slechts de uitvoe ring van reeds toegestane, niet echter van verder nog te bouwen oorlogssche pen begrepen. In dit bedrag steken b.v. wel de uitvoeringskosten over 1938 van de zich reeds in aanbouw bevindende vijf slagschepen van 35.000 ton, de „George V”, de „Prince of Wales”, de „Jellicoe”, de „Beatty” en de „Anson”, niet echter die van een aantal verdere slagschepen, van zoo mogelijk nog groo- ter kaliber, die in den loop van het jaar in antwoord op de pieuwe bouwpro gramma’s van Italië en Japan op stapel zullen worden gezet. Een buitengewone marinebegrooting zal dus binnenkort nog aan het Lagerhuis worden voorgelegd. Maar hoe imponeerend deze Erigelsche inspanning ook is in het jaar 1939, zal naar reeds is aangekondigd, de militaire begrooting nog aanzienlijk hooger zijn moet men er desondanks notitie van nemen, dat de zeer op zijn plaats zijnde internationale voldoening over deze krachttoename van Engeland in Groot- Brittannië zelf niet geheel zonder voor behoud wordt gedeeld. De oude Chur chill verhief in het Lagerhuis zijn waar schuwende stem en noemde datgene, wat er reeds geschiedt, nog steeds onvol doende. Hij vergeleek de 350 millioen pond van Engeland met de 900 millioen pond, die Duitschland volgens zijn zeggen sinds jaren voor zijn militair apparaat uitgeeft en trok daaruit verontrustende conclusies. Nu bestaat er geen twijfel aan, dat het grootste deel der Duitsche uitgaven, die waarschijnlijk kleiner zijn, dan Churchill meent, voor het landleger zijn bestemd. Omgekeerd is het even waar, dat de Engelsche uitgaven voor de marine veel grooter zijn dan de Duit sche en dat in het algemeen de Engel sche vlootmacht, noch op het oogenblik noch in het bijzonder na de beëindiging der verschillende vlootbouwprogramma’s door een of andere Europeesche mo gendheid of combinatie van mogendhe den ook slechts bij benadering kan wor den bereikt. Men behoeft, om dit te be wijzen, slechts een cijfer te noemen: op 1 Januari van dit jaar waren in Enge land oorlogsschepen van tezamen 547000 ton in aanbouw en dat is meer dan de tonnenmaat van de geheele Italiaansche vloot, met inbegrip van alle daar in aan bouw zijnde schepen. Er blijft nu het luchtwapen over en wat Churchill over dit onderdeel van de Engelsche bewapening verklaarde, was weinig optimistisch. Hij toonde aan dat de uitvoering van het opgestelde pro gramma reeds twee jaar bij de verwach tingen van de regeering ten achter was gebleven en ten slotte dwong hij den Minister van Landsverdediging, Sir Tho mas Inskip, de bekentenis af, dat de be roemde 1750 machines van de eerste klasse, die volgens het programma reeds op het oogenblik gereed houden moeten zijn, eerst einde Maart 1939 ter beschik king zullen staan. Daarbij werd toen van regeeringszijde wel opgemerkt, dat de sterkte „eerste klasse” geen vastom lijnd begrip zou zijn, maar op de vraag van Churchill welken maatstaf de regee ring dan toepaste, werd geen antwoord gegeven. En ook zijn bewering, dat de Engelsche luchtvloot nog sterk bij haar Duitsche rivale tdn achter zou staan, werd niet uitdrukkelijk bestreden. Het thema is te ingewikkeld en eischt bo vendien een deskundiger hand om op deze plaats in al zijn bijzonderheden te worden behandeld. Maar de overtuiging, dat hier een zwak punt in het Engelsche pantser ligt, is waarschijnlijk wel gerechtvaardigd. En aan dit feit moet des te meer belang stelling worden besteed, wijl zich ook in de Fransche pantsering die overigens bij lange niet zooveel bressen vertoon de als de Engelsche de aviatiek zich voorloopig als het zwakste punt heeft geopenbaard. De Engelsche' krachtsin spanning is formidabel en het zonder eenige moeite opbrengen van een zoo reusachtlge som van 350 millioen pond Erg zeker schijnt Hitler dus niet over de algeheels nationaal socialistische gezindheid van het Oostenrijksche volk geweest te zijn. Is dus de kwestie Oostenrijk door de papieren protesten van Engeland en Frankrijk op het doode punt gebracht, voor wat betreft Tsjecho Slowakije is de toestand nog even moeilijk als in het begin der week. We baseeren deze meening ook op de Rijksdagrede van Hitler en wel met de volgende passage. Welke mogendheid ter wereld zal er op den duur genoegen mee nemen wanneer voor haar positie een massa van millioenen van haar eigen staatsvolk bitter wordt mishandeld? Er zijn oogenblikken dat het voor een zelf bewust Duitscher die zijn eer hoog houdt onmogelijk wordt dit nog langer aan te zien. De bedoeling van dezen zin is niet mis te vatten. De Sudeten Duitschers in Tsjecho Slowakije zijn deze millioenen van haar eigen staatsvolk. Hitler heeft bovendien wel de onschendbaarheid van Frankrijks en Italië’s grenzen in zijn Rijksdagrede gewaarborgd, maar met geen enkel woord gesproken over de grenzen van Tsjecho Slowakije. Dat geeft te denken en vormt in groote mate een element van onrust in Europa. Wan neer we bovendien nagaanf hoe Engeland, Frankrijk en Rusland reageeren op deze dubbelzinnigheid in die bewuste rede van Hitler, dan is deze situatie een hernieuw de bedreiging van den wereldvrede. On danks deze zeer belangrijke gebeurtenis sen in Midden-Europa, vraagt het Spaansche probleem nog voortdurend de aandacht. Vooral door het hernieuwde offensief van. Franco’s legers en de door hen behaalde successen is de oplossing van deze zoogenaamde burgerkrijg mis schien iets dichterbij gekomen. Waar Franco zijn nieuwe legermacht, zijn nieuwe luchtvloot en oorlogsmateri aal vandaan haalt zal voorloopig nog wel een geheim blijven, maar een ty pische samenloop mag het toch wel ge noemd worden dat Italië juist die laatste weken een bijzondere belangstelling aan dat Spaansche conflict wijdt. We zullen de geruchten over nieuwe troepenzendingen die categorisch worden tegengesproken, dan ook maar in het midden laten. In Engeland heeft de staatsgreep van Hitler en alles wat daarmee samenhangt, bijna een Ministercrisis veroorzaakt en nog gelooven we niet dat alle kwesties zullen worden bijgelegd. Verschillende vooraanstaande staatslieden gaan niet accoord met de politiek van Chamberlain en hoewel de meesten niet zoo ver gaan als de afgevaardigde Atlee, is er toch een strooming merkbaar, die een meer po- sitiver houding van Engeland zou prefe- reeren, ook en vooral ten opzichte van het Spaansche avontuur. In Frankrijk heeft de „Anschluss” een vlugge oplossing van de heerschende kabinetscrisis mogelijk gemaakt. Ten minste als men de gedwongen en door de ernst van den toestand geforceerde oplossing als een middel om in Frank rijk weer een krachtige regeering te ves tigen, wil beschouwen. Socialisten en Communisten hebben beide een verschil lende remedie aangevoerd om de zoo- veelste kabinetscrisis tot een voor hen aannemelijke oplossing te brengen, maar de Communisten willen bovendien een rechtstreeksche inmenging in het Spaan sche conflict. Zij redeneerden aldus: Wanneer Franco overwint, zullen d'e Ita liaansche troepen nog in Spanje blij ven. Volgens de verklaring van Musso lini zou Italië deze dan noodig heb ben aan de Pyreneeën. Daarom moet Frankrijk om zich zelf te beschermen de Spaansche republiek helpen. Het is al weer die grenzelooze bewapening, die deze vrees levendig houdt. Dit heeft in Italië zelfs geleid tot een nijpend gebrek aan metaal. Het gebruik van ijzeren staven, traliewerken, poorten, borstwe- dingen, balcons, en vloeren is streng ver boden. Ook het bouwen in gewapend be ton is verboden, tenzij 't absoluut nood zakelijk is. Men is zelfs bezig om ijzeren hekwerken en poorten in parken en tui nen weg te halen, ten behoeve van het Staatsgebruik. Alles voor den oorlogs god. K. GOODIJK. f Betrekkelijk nog onverwacht is „Ouwe Goodijk” overleden. Onder dezen naam was hij bij ons, kaatsliefhebbers en beoefenaars van ons mooie kaatsspel, wel het best bekend. Wanneer er binnenkort wederom met de kleine bal zal worden gespeeld op ’t mooie sportterrein aan het Oordtje, waar hij zoovele uren doorbracht, zullen wij hem alles missen; hij zal niet weder daar Langezwaag-C.A.B. 2-1. C.A.B. I heeft Zondag j.l. haar kam- pioenkans leelijk verspeeld, tegen één der zwaksten werd n.l. met 2-1 verloren. Wel was C.A.B. verreweg sterker en kreeg Kramer na rust slechts 1 bal te verwerken, doch vóór rust zagen de Lan- gezwaagsters de! niet op dreef zijnde backs 2 maal te verschalken en scoorden 2 maal, daarentegen nam C.A.B. de te genpartij o.i. te licht op. Over de wedstrijd het volgende: C.A.B. kiest tegen den wind in en zit reeds direct voor het L.-doel, aangezien echter L. in hoofdzaak op verdedigen is ingesteld en C.A.B.’s voorhoede weinig doortastend is, blijven doelpunten uit. Na een kwartier spelen, wanneer C.A.B. geheel is opgedrongen, zien we plotse ling een doorbraak van Langezwaag, de backs begrijpen elkaar verkeerd en on houdbaar voor keeper Kramer verdwijnt de bal in 't net. C.A.B. gooit er nu een schepje op, echter de ware vechtlust ontbreekt, zoo doende weet de stug verdedigende te genpartij steeds in te grijpen. Na een half uur spelen weer een doorbraak, de rechtsback van C.A.B. trapt over de bal heen en de achterstand is reeds 2-0. Na rust een sterk aanvallend QA.B. Langezwaag komt er niet meer aan te pas, met 8 man wordt verdedigd, elk oogenblik verwachten we C.A.B.’» eer- OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Afgepaste Daar we zelf fabriceeren kun nen we elke lengte leveren. De prjjzen zyn per paar 1.15 1.65, 1.95, 2.50, 3.50 in wit en ecru Bovendien 10 °/0 korting bij contante betaling Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Lichte ontspanning. Het Poolsche ultimatum door Litauen aanvaard.Dat is wel het meest op den voorgrond komende nieuws van de laat ste dagen. Velen onzer geregelde revuelezers zul len zich de afgeloopen week wel eens de vraag gesteld hebben: met welk oogmerk richt Polen nu ’n ultimatum tot Litauen? Zeker, we hebben wel eens gehoord van grensincidenten, maar dat kan toch niet van zoo verre strekking zijn, dat men daarvoor een oorlog wil riskeeren. Neen de kwestie zit veel dieper en gaat eigen lijk om Wilna, dat in 1923 door de ge zantenconferentie aan de Poolsche repu bliek was toegewezen, maar waartegen Litauen zich al die jaren heftig heeft ver zet. Het werd een obcessie om deze kleine boerenstaat in Wilna te bevrijden uit de klauwen van den Poolschen adelaar. Nu vallen er, wat Wilna en omgeving betreft, twee feiten onomstootelijk vast te leggen. Ten eerste, deze stad en omgeving die voor het overgroote deel steeds Poolsch is ge weest en ten tweede, de boven aange haalde verdeeling door de gezantencon ferentie. Express zetten we dit laatste op de tweede plaats. Hoofdzaak is en blijft de volksgeest; daar zit zelfs iets democra tisch in. Hierop doorredeneerende, lijkt ons Hit ler een op en top democraat. Immers het Oostenrijksche volk heeft zooals Hit ler in het begin der vorige week ver klaarde, zelf gevraagd om toch asjeblieft de Duitsche troepen te zenden en Hitler voldeed maar wat graag aan dat ver zoek. Jammer voor die nationaal socialisti sche leiders leven we verbazend snel, de feiten volgen elkaar in steeds sneller tempo op en zoo is ook de eerste rede van Hitler en de tweede nu pas in de Duitsche Rijksdag wel een beetje heel erg in strijd met elkaar. Wanneer we even in gedachten teruggaan naar de bekende ontmoeting te Berchtesgaden tusschen Schuschnigg en Hitler, dan blijkt achteraf, dat reeds in die confe rentie door Duitschland een soort ulti matum is gesteld. Woordelijk heeft Hit ler daar aan Schuschnigg gezegd: Ik vestig er uw aandacht op, dat het van mijn kant de laatste poging zou zijn en dat ik in geval deze poging mocht falen vastbesloten ben de rechten van het Duitsche volk (bedoeld is hiermee het Duitsch georiënteerde Oostenrijksche volk) met alle middelen te behartigen. Daarmee is dan overduidelijk ter ken nis van iedereen gebracht, dat de Duit sche troepen niet op verzoek van Seiss Inquart, maar reeds met voorbedachten rade aan de Oostenrijksche grenzen wa ren samengetrokken. De volksstemming, door Schuschnigg aangekondigd, heeft Hitler dermate in ongerustheid gebracht, dat dit trots alles moest worden voorkomen. Vlirage-Gordllnen Onze afgepaste gordijnen zjjn SPOTGOEDKOOP! DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1