HEDERLAHO EU DE TELEVISIE. Buit enlandsche Revue. P. LUNTER IV. V. V. IVEIFF De Bolswardsche Courant en Westergoo I Groot Succes 1 Grove Fantasie Flleis Reparatie 1O°lo korting. Richelieu’s Stadsnieuws. 45,50,57’k. 67’lz Cl. ^VBITEAL r UITSIACEW 34glg Jaargang Woensdag 30 Maart 1938 No 25 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 tot. 2 3 4 verv. 1 2 3 2 3 1 1 2 1 1 15 12 10 13 2 52 10 7 17 11 2 16 5-1. 12-0. i i Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland m ct. Buitenland ct. Speciale inrichting voor aan alle merken Automobielen timmeren schilderen smid rijwiel en auto- reparateur electricien gasfitter typograaf kleermaker tuinieren banketbakken etaleren steenhouwer Totaal 3 1 1 3 1 5 3 3 1 1 naar de 2de klas n.l. Bouke Miedema, Theo v. d. Hoek, Jacob Lammertsma, Siebe Ypma, Ymke Rienstra, Petrus Cu- perus, Gerrit de Jong en Riens Jonkers. Voorw. bev. Siebren Dijkstra en Jan Bra- kels. 12 12 8 3 2 1 3 5 3 2 7 1 1 3 1 2 2 1 Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. tante betaling 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 1. 2. 3. 4. 4 2 3 2 leeftijd uit 13/14 15 16 17 18 19 20 and. enz. gem. EEN NIET DIKWIJLS VOORKOMEND JUBILEUM. Naar wij vernemen, is het Donderdag 31 Maart 40 jaar geleden dat Dr. Beek huis, thans wonende in Den Haag, tot arts promoveerde. Het was nog in datzelfde jaar 1898, dat Dr. Beekhuis zich te Bolsward ves tigde en de practijk van de oude, beken de chirurgijn (de Bolswarders kenden hem alleen bij die bekende naam „de surezien”) overnam. Naast een langzaam vorderende drukke praktijk had Dr. Beekhuis in Bolsward veel belangstelling voor het sociale werk en meerdere ver- eenigingen in onze stad hebben van zijn groote werkkracht geprofiteerd. Wie gemeend zou hebben, dat Dr. Dezer dagen is verschenen het rap port van de Televisie-commissie en het is wellicht van belang daaraan eenige woorden te wijden, zulks temeer wijl door de interessante demonstraties van Philips op de Jaarbeurs de televisie in het brandpunt der belangstelling is ko men te staan. Wij twijfelen er niet aan, dat de bezoekers van de Jaarbeurs enthousiast zijn geweest over de pres taties van de moderne techniek. En thans doet zich de vraag voor, of men reeds zoover is, dat men ook hier te lande evenals in Engeland en Duitschland, zoo ver is, dat men ook televisie-uitzendingen kan aanvangen. Vooropgesteld zij en tot deze con clusie komt ook de Televisie-commissie in het eerste gedeelte van haar rapport dat de kwaliteit van de televisiebeel den over het algemeen van dien aard is, dat in technisch opzicht een practische toepassing reeds te verantwoorden zou zijn. Hoe staat het hiermee echter in economisch opzicht? Als bekend mag worden verondersteld dat men voor de uitzending van het te levisiebeeld golven van 5 tot 7 meter lengte moet gebruiken. Maar de voort planting van deze golven vormt een ge weldige moeilijkheid in het distributie stelsel, want de werkingssfeer van een op een dergelijke goflengte uitzendenden zender reikt niet verder dan tot den ge zichtseinder. De televisiezender, of juis ter gezegd twee zenders, een voor het geluid en een voor het beeld, bestrijkt dus slechts een gebied met een middel lijn van ongeveer 40 k.m. Om een land als Nederland van televisie te voorzien zouden er dus heel wat zeer dure zen ders noodig zijn en deze zouden zeker in vele jaren nog niet rendabel worden. Slechts in groote steden, zooals Londen en Berlijn, met vele millioenen inwoners kan de zender wellicht een zeker rende ment opbrengen, maar vöor zoover be kend is, is het rendement ook daar nog uiterst laag. Het aantal bezitters van een televisie- ontvanginstallatie is zeer gering, zulks niet in de eerste plaats natuurlijk' wegens de hooge kosten van het toestel. Boven dien zendt men ook in deze beide we- relddeelen slechts eenige uren per dag uit, zoodat men van zijn zeer kostbaar toestel nog betrekkelijk weinig genoe gen heeft. En dat er zoo weinig uitge zonden wordt, heeft ook weer zijn oor zaken, want de programmaverzorging is ook volgens het rapport van de televi- slecommissie een van de grootste strui kelblokken op den weg naar de regel matige televisie-uitzendingen. Slechts zeer weinige actueele gebeur tenissen kunnen gezien de geringe bewe gingsvrijheid van de mobile televisie-sta- tions uitgezonden worden. Goede gele genheden waren b.v. de Olympische Spelen in Berlijn en de Kroningsfeesten in Londen. Maar dergelijke gelegenhe den doen zich zelden voor. Het schijnt dan ook uiterst moeilijk te zijn, de pro gramma’s actueel te houden en dit is toch een eerste vereischte, indien men ’t publiek blijvend wil boeien. Gezien dit alles zal men zich zeer goed kunnen neerleggen bij de meening der Televisie-commissie, dat de instelling van een regelmatigen televisiedienst in Nederland in elk geval nog geruimen tijd zal moeten uitblijven. Anderszijds zal men echter, gelijk het rapport van de commissie ook verklaart, maar niet eenvoudig bij de pakken neer mogen zitten. Want eens zal wellicht de televisie ook economisch mogelijk wor den en op dat oogenblik zal men de ver schillende vraagstukken reeds onder de oogen hebben moeten gezien, indien men bij andere landen niet te ver achter wil blijven. Het meesterwerk der diplomatie. Wat zegt ons eigenlijk het woord di plomatie? In volkenrechterlijken zin beteekent ’t alles wat betrekking heeft op de bui- tenlandsche politiek van een staat, zoo wel de politieke als economische kant. Die diplomatie is ons uit de 15e eeuw overgebleven. Na den wereldoorlog meende men dat de diplomatie gedemo cratiseerd was, maar dit is slechts schijn geweest. Diplomatie veronderstelt ook een zekere reserve, een zekere geheim houding, iets te zeggen op een manier, dat men ook als de toestanden zich wij- Aantal leerlingen Deze cursus is in totaal bezocht door 62 leerlingen. Hiervan zijn 55 bij het be gin van de cursus toegelaten en 7 leer lingen zijn gedurende de cursus nog op school gekomen. Op 31 December was het aantal leerlingen 52 en bij het einde der cursus nog 45 leerlingen, zoodat 17 leerlingen in den loop van den cursus van school zijn gegaan. Hiervan hebben 5 leerlingen de school verlaten wegens vertrek of werkzaamheden elders bij een patroon. De meeste van de andere leer lingen waren niet in een vak werkzaam, konden soms moeilijk op tijd komen en voor deze was het schijnbaar te zwaar om 4 avonden in de week een school te bezoeken Het idiaal van hen was goed, maar ze iriisten de wil voor het volhar den. Gedrag der leerlingen. Het gedrag der leerlingen was gedu rende den cursus in het algemeen goed, behoudens enkele leerlingen die echter de school tusschentijds hebben verlaten. Verzuimen. De meeste leerlingen hebben de school trouw bezocht. Werkzaamheden bij hun patroon is vétak oorzaak geweest van |e laat komen en van verzuim. Bevorderingen. Over de vorderingen der leerlingen kunnen wij in het algemeen voor deze cursus goed tevreden zijn. In de 1ste klas was de algemeene ontwikkeling van de leerlingen, zooals zij van de lagere school kwamen goed. De verlenging der leerplicht blijft merkbaar. Enkele van de minder goede» leerlingen zijn tusschen tijds van school gegaan, zoodat het re sultaat is dat wij op de vergadering van leeraren die 11 Maart j.l. gehouden is, konden besluiten dat alle leerlingen op 1 na bevorderd kunnen worden en alle leerlingen op 2 na een diploma kunnen ontvangen. 1ste klas: Van de 10 leerlingen 8 onvoorw. bev. R.-K. VOETBAL. R. E. S. II-M. K. V. in 0-1. In een wedstrijd, zeer belangrijk voor beide clubs, is het M, K. V. gelukt met het kleinst mogelijke verschil te win nen. Over de wedstrijd het volgende: M. K. V. traptaf, doch R. E. S. neemt direct de bal over en gaat op het doel af. Na eenig op en neergaand spel krijgt AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDS ONDERWIJS ALHIER. Zaterdagmiddag had in het teekenlo- kaal bij de R. Z. S. de uitreiking der di ploma’s plaats. Burgemeester Praamsma, als voorzit ter van genoemde onderwijs-inrichting opende deze bijeenkomst met een woord van opwekking tot de aanwezige jonge menschen. Vooral in het laatste jaar, al dus de Burgemeester, is er een groote verandering gekomen in de zienswijze van de Regeering betreffende het vak onderwijs. Over de uitwerking zullen we nog wel eenigen tijd ons oordeel moeten opschorten. De groote kwaal van onzen l klasindeling klas 1 2 1 2 4 3 -42- 2de klas: Van de 11 leerlingen 8 onvoorw. bev. naar de 3de klas, n.l.: Ysbrand Galema, Hille van der Weide, Wiebe Franzen, Corrie den Teuling, Eelke Bekema, Har- men Bijstra, Siepie Huisman en Piet Tamminga. Voorw. bev. Broer Molenaar en Klaas Wouters. Niet bevorderen Ys brand Bergsma. 3e klas: Van de 11 leerlingen, 10 onvoorw. be vorderen naar de 4e klas n.l.: Catrinus van der Weide, Wiepke Lycklama Nijeholt, Haaije Postma, Vetze Adema, Hendrik Jonkers, Bolt te Vries, Willem Hettinga, Jacob Albada Jelgersma, Arend Westra en Henricus Zuidema. Voorw. bev. Dirk Douma.’ 4de klas: Van de 12 leerlingen van deze klas kan aan 10 een diploma worden uitge reikt ,n.l.: Klaas Grouwstra, Pieter Jan Postma, Rinze Stellingwerf, Zacharius v. Bergen, Jan Visser, Sjoerd Sluiter, Pie ter Tippersma, Albert Bosma en Ypke Huisman. Geen diploma Qerben van der Wal en Eerde Bijlsma. Vervolg klas. Slechts 2 leerlingen hebben deze klas gevolgd. Ik meen vooral het bezoek aan deze klas te moeten aanbevelen, omdat oud-leerlingen van 17 tot 20 jaar veel vrucht van dit onderwijs kunnen heb ben. Algemeene leiding. De controleur van het Nijverheidson derwijs heeft in dezen cursus 3 keer on ze school bezocht. Uit enkele kleine op merkingen meenen wij te mogen consta- teeren dat het onderwijs ten genoegen van de inspectie is. het wereldbeeld ook wend of keert, tel kens blijft die wijzer van de wereldbaro- meter staan op dat bekende woordje macht. De machtsverhoudingen bepalen het wereldgebeuren. Wanneer de macht het hoogste woord heeft, is dikwijls het ge zond verstand een beetje zoek. Dan is het mogelijk dat men zich tot in het on zinnige toe gaat bewapenen.waarom? Hopen we dat het antwoord nooit wer kelijkheid zal worden. Ten slotte willen we nog even onze aandacht schenken aan de verschillende stroomingen in Tsjecho-Slowakije, het land, wat momenteel het meeste in de belangstelling staat. De 3 millioen Sti- deten Duitschers, die allen in de grens gebieden aan Duitschen kant wonen, roe ren zich geducht. Hun leider, een zekere Henlein, wil, dat de regeering verkiezin gen gaat uitschrijven, om zoodoende de bevolking in de gelegenheid te stellen zich voor een bepaalde gedragslijn in verband met de voorbijgegane gebeurte nissen uit te spreken. Men verwacht ook een verklaring van minister-president Hodzja, waarin het standpunt van de regeering tegenover de binnen- en buitenlandsche politieke gebeurtenissen van de laatste dagen zal worden uiteengezet. De rede van Chamberlain heeft alge meene instemming geoogst en wordt op gevat als een bewijs van het belang dat Engeland heeft bij een zelfstandig Tsje cho-Slowakije. Laten we hopen, dat al die donkere wolken spoedig mogen afdrijven. -2- 3 1 Beekhuis bij zijn vertrek uit Bolsward naar Den Haag nu verder in rust zou. leven, kent het werkzame karakter van Dokter niet. Ook in Den Haag heeft Dr. Beekhuis zich een kleine praktijk ge vormd, maar bovenal heeft hij nu nog meer tijd voor allerlei maatschappelijk werk, zooals de armenraad en het ge vangenisbezoek, om bij deze twee meest markante punten te blijven. Hoewel het niet in de bedoeling van Dr. Beekhuis ligt aan dit jubilé veel ruchtbaarheid te geven, zullen toch de vele vrienden in Bolsward met belang stelling van dit feit kennis nemen. tijd is gebrek aan werk, vooral in de vakken is het momenteel zeer zwak be zet. Ook neemt de mecaniseering veel van het handwerk weg. Maar ondanks deze minder gunstige vooruitzichten heeft de goed onderlegde vakman nog de meeste kansen emplooi te vinden. Goede vakopleiding is nuttig en noo dig en onze Ambachtsteekenschool tracht daarin de jongelui te helpen. Niet alleen de jongeren dienen te be seffen dat allereerst de vakbekwaamheid den doorslag geeft, maar ook ouders en opvoeders moeten in dezen samenwer ken. Hierna werden de diploma’s uitgereikt, waarna de heer Burgemeester met een kort woord de bijeenkomst beëindigde na er op gewezen te hebben dat ook voor de jongens die door de reorganisatie van de ambachtsscholen deze* lessen niet meer kunnen volgen, zooveel mogelijk in dezelfde geest het onderwijs aan deze school kunnen volgen. Uit het verslag over de cursus Sept. 1937Maart 1938 ontleenen we het vol gende: Aantal leerlingen op 31 December 1937 verdeeld over de navolgende vakken, klassen en leeftijden. De laatste kolom geeft aan het aantal leerlingen buiten de gemeente Bolsward. zigen, nog zooals men dat noemt, alle kanten uit kan. Tientallen voorbeelden uit de geschie denis kunnen deze stelling bewijzen. Bij na elk land heeft in de voorbijgaande 1 eeuwen zijn groote diplomaten gehad. Men heeft ze geprezen als de groote mannen van hun tijd.waarom eigen lijk? Aan wie de schuld van den wereld oorlog? wie tolereert en propageert de 1 onderdrukking van kleinere minderheden i in sommige landdn? Ik kan werkelijk niet zoo groote bewondering koesteren voor het „meesterwerk” der diplomatie, zooals nu weer de rede van den Engel- schen minister-president Chamberlain genoemd wordt. Het is toch maar niets meer en niets minder dan, zooals de volksmond zegt: de kool en de geit sparen. Leest U die rede éénmaal of tienmaal, altijd blijft bij U dit onbevredigend ge voel, wat wordt gezegd en wat kan ik tusschen de regels doorlezen? Welover wogen is die rede, ook voorzichtig, men kan er alle kanten mee uit. Zelfs Duitsch land weet niet wat er uit te halen is. Zal Engeland toehappen wanneer de Nazi’s hun klauwen ook naar Tsjecho Slowa kije uitsteken? De Britsche regeering, al dus Chamberlain, wijdt hare bijzondere aandacht aan dit probleem. Moeten wij Frankrijk de verzekering geven dat wij, wanneer dat land krach tens zijn overeenkomst met Praag, Tsjecho-Slowakije bij een Duitschen aanval te hulp zou moeten komen, on middellijk onze geheele militaire macht ten dienste van dat land zouden stellen of moeten wij ons bereid verklaren tot een militaire actie over te gaan om weerstand te bieden aan een geweldda- dlgen aanval op de onafhankelijkheid en de onschendbaarheid van Tsjecho-Slo wakije en andere landen? In beide gevallen zou de beslising, of Engeland in een oorlog zou worden ge wikkeld, automatisch aan het oordeel der Britsche regeering onttrokken worden en een dergelijke waarborg zou gelden zon der dat men rekening zou kunnen hou den met de omstandigheden, waardoor zij in werking zou treden en waarover de regeering wellicht geen contröle zou kunnen oefenen. De Britsche regeering meende een dergelijke situatie niet te kunnen aanvaarden met betrekking tot ’n gebied, waar de Engelsche belangen niet zoo op den voorgrond treden als in het geval van Frankrijk of België. Het is niet een situatie, die uit het handvest voortvloeit. Wanneer dus de Engelsche belangen niet rechtstreeks in het gedrang komen, huldigt men in Engeland de politiek van lijdelijk toezien. Er is in diezelfde rede nog een ander punt, dat niet aan onze aandacht mag ontsnappen en dat is de passage over Spanje. De regeering, aldus deze passage, is er zich ten volle van bewust, dat de non- interventieovereenkomst, betreffende Spanje, van meer dan eene zijde herhaal delijk geschonden is, maar hoe ernstig zij ook zijn, zij veranderen niets aan het oordeel der Britsche regeering, dat de niet-inmengingspolitiek het beste middel is tot het vermijden van een uitbreiding van dat conflict. Met deze tirade is ons inziens de di plomatie toch wel wat heel erg door zichtig. Juist de schendingen van dié non-interventie-overeenkomsten, het zen den van troepen en materiaal door Italië, van vliegtuigen door Duitschland, van tanks door Rusland en verkoop van oorlogsmateriaal door bijna alle landen aan de strijdende partijen in Spanje, rek ken dit conflict op een dusdanige wijze, dat juist daardoor een uitbreiding dan ook zeer gevaarlijk is. Deze bewe ring in niet-diplomatieke taal gegoten wordt niettemin bevestigd door de be langhebbende landen als Italië en Duitschland. De Italiaansche bladen mis schien nog niet zoo gelijkgeschakeld als de Duitsche couranten houden zoo nu en dan een lofrede op de dapperheid van onze soldaten in Spanje. En dan praat men ook nog over non- interventie. Ook dit is een deel van het meesterwerk der diplomatie. De ontwik keling van het Spaansche conflict na de gelukte staatsgreep van Hitler in Oos tenrijk doet het vermoeden wettigen, dat de as Rome-Berlijn heeft goedgevonden, dat deze Spaansche strijd door Franco moet worden gewonnen. Daarmee is dan de Nationaal Socialistische macht weer een stukje in Europa uitgebreid. Men heeft niets te vreezen momenteel van de andere mogendheden. Engeland schijnt nog niet geheel klaar met zijn verdedi ging. Frankrijk alleen kan niets beginnen. Rusland is nog zoo moeilijk berekenbaar en bovendien de keuze tusschen com munisme en nationaal socialisme gaat ten voordeele van het laatste. Hoe men OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 R. E. S. in-M. K. V. II In een heel aardige wedstrijd heeft ook R. E. S. III haar eerste overwinning in de wacht gesleept. De ploeg zit nu heel aardig in elkaar, vandaar dit succes. Nu de laatste ook nog winnen? R.E.S. adsp.-W.Z.S. adsp. M. K. V. voor de rust een kans en deze wordt benut. Na de rust is R. E. S. over wegend sterker, doch weet dit niet in doelpunten om te zetten. Het einde komt dan ook met 1-0 voor M. K. V. i- i i 3 3- 1- 1 "5“ hebben we met onze Prachtig goed is’t en ‘O1 ijzersterk. “S" De prijzen zijn Onze schitterende collectie in ecru en wit, bevat voor elke beurs iets "J" geschikts. Prijzen van 30 cent tot ƒ1.— en bij con- «J» 4 1 1 1- -11 -11 1- - 1- 3- 1- 1-1 1 1- 1 I I I DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1