HftLEÏI, WAAR HEI ZIT. Buit enlandsche Revue. I III.I. UIERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen Stadsnieuws. ii- I Groote voorraad Onderdeelen en Banden Woensdag 6 April 1938 34— Jaargang No. 27 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD DE „WIJ” DIE BETALEN. >- Speciale inrichting voor over staat de gevechtswaarde van de Italiaansche soldaat en de koelbloedig heid van den Duitschen vliegdienst en dan praat men ook nog over non-inter- ventie. Als er ooit een woord is uitge vonden wat zoozeer spot met alle waar- heidsbegrip, dan is het wel dit woord. Wanneer we even onze aandacht vesti gen op China en zeer speciaal wat zich daar in Mongolië afspeelt, dan denken we weer aan dit alles niets zeggende woord: non-interventle. Langs de geheele Mongoolsche grens is het Russische roode leger gestation- neerd. Dit noodzaakt de Japanners in China een groot deel van de beschikbare militairen af te zonderen, eveneens voor grensbewaking. Deze manschappen en dit materiaal kan niet gebruikt worden aan het voor Japan veel te lange oorlogsfront in China met als gevolg een verzwakking van de frontlijn en daardoor voor de Chineezen de kans die ook goed benut wordt op die verzwakte punten hun slag te slaan. Hier speelt dus Rusland weer zij delings in de kaart van China. Bewust of onbewust? Wij voor ons durven be weren: bewust. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. De R.K. Kerk in Oostenrijk. De strijd in Spanje. Rusland China-Japan. Nu Oostenrijk zoo langzamerhand een beetje is gelijkgeschakeld, komt ook het godsdienstige probleem meer en meer op den voorgrond. Het is genoegzaam be kend, welk een felle en meedoogenlooze strijd de nieuwe Duitsche machthebbers in hun eigen land gevoerd hebben tegen alles wat niet den naam godsdienst is bestempeld. Een geloovige Jood is voor den vol bloed nationaal socialist een minder waardig wezen. Men mag deze Duitsche staatsburgers ongestraft beleedigen, be stelen, bedriegen, enz. enz. Maar ook de Christelijke geloofsleer is voor deze nieu we helden-vereerders niet veilig. De Katholieke en Protestantsche gees telijkheid wordt eveneens vervolgd; de vrije prediking verboden. De jeugdop- voeding aan den staat getrokken en al protesteeren prachtmenschen als Nie möller en Faulhaber tegen deze onder drukking, de nieuwe Duitsche Staat trekt zich van de protesten niets aan en in laatste instantie is een concentratiekamp een prachtinstelling. Moeten we ons over deze mentaliteit van het Nationaal So cialisme verwonderen? Neen, immers dit stelsel predikt het moderne heidendom. Zeker, men geeft den Keizer wat des Keizers is, en aan' God wat God toekomt, maar de eerste zin staat niet alleen in het woord, maar ook inderdaad voorop. Wanneer de Keizer te veel vraagt, blijft er voor God niets meer over. Moeten we ons over deze gang van zaken eigenlijk wel zooveel verwonderen? Het woord uit de H. Schrift zegt het ons duidelijk: Zij hebben Mij vervolgd, zij zullen ook U vervolgen. Maar daarnaast staat dan ook dit troostwoord: Ik ben met ulieden tot aan het einde der wereld. De geschiedenis is daar om het be wijs te leveren dat in de afgeloopen eeu wen juist in den tijd der ergste vervol ging het Christelijk geloof opbloeide, ten minste daar waar dat geloof ongeschon den en ongerept bewaard bleef. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. inkomstenbelasting. Zij zijn het dan ook, die het tekort aan contributie der helft van de belastingbetalers èn de heele contributie der niet-aangeslagenen voldoen. Zij zijn de menschen, waar het geld zit en.waar de overheid het dan ook weet te halen 1 En het is in het algemeen belang te hopen, dat deze categorie van staats burgers voorloopig nog in het genot van eenig bezit kan worden gelaten. Anders komt de kleine burger in heel wat groo- ter benauwenis dan thans het geval is. In dat opzicht is er van een dreigend gevaar sprake. De overheid immers ontlast den bezit ter niet alleen via de inkomstenbelas ting, maar eveneens door middel van de vermogensbelasting, successiebelasting, personeele belasting, enz. enz. De gemiddelde vermogens dalen daar door sterk, evenals de hooge inkomens. In 1930 telde Nederland nog 1306 mil lionaire, over 1935’36 nog slechts 604, Inkomens van minstens f 100.000 geno ten in 1920 nog 1421 belastingbetalers, in 1935’36 nog maar 216! En de practijk heeft het voldoende uit gewezen, dat naarmate het bezit der rij ken vervloeit, de welvaart der kleine burgers geenszins vermeerdert! WéAr zal de overheid het geld voor haar huishouding moeten zoeken en ha len, wanneer de gemeenschap het bezit heeft opgesoupeerd van de iy2 der aangeslagenen, die thans nog 50 de helft der kosten onzer volkshuishouding dragen? keeper is wel te passeeren, hoor ik aan den anderen kant van me, en inderdaad, erg klemvast lijkt me deze keeper niet. Bij een hevige schermutseling voor het Gorredijk-doel belandt ten slotte de bal binnen de palen en C. A. B. leidt voor 't eerst met 3-2. We noteeren dan achter elkaar 3 cor ners voor C. A. B. zonder resultaat, dan bij een aanval van C. A. B. een misver stand in de verdediging van Gorredijk en het is 4 2. Het is nu een deinende beweging in de tribune tegenover ons. Men juicht en schreeuwt, toetert en fluit in het C. A. B.-kamp. Het is een spektakel dat door den stormwind ver weggedragen wordt. Het spel gaat verder, steeds is C. A. B. nu met de sterke wind mee in den aan val. Wanneer de bal uit een corner van Gorredijk naar het middenveld afdrijft, pikt de C. A. B.voorhoede de bal mee en onhoudbaar is er nu de 5e goal. Het schijnt, dat men het aan weers kanten nu welletjes vond. Nog eenmaal krijgt Gorredijk een prachtkans, maar 't schot is ver naast. In de laatste minuten weet C. A. B. nog een goal te maken en spoedig daar na klinkt het eindsignaal. Door deze overwinning is het C. A. B. mogen gelukken in één seizoen weer kampioen te worden in de 3e afd., waar in men het vorig jaar gedegradeerd was. Een dergelijk resultaat is een hartelijke gelukwensch waard. Naar we vernemen zal reeds a.s. Zon dag de eerste promotie-degradatiewed- strijd C. A. B.-Rood Geel te Leeuwar den plaats vinden. We hebben goede moed. In de Katholieke Kerk in Oostenrijk is nu over de waarde van het Nationaal Socialisme met betrekking tot den gods dienst bij de hoogere geestelijkheid een verschil van waardeering. De bekende kardinaal linnltzer heeft gemeend zijn geloovigen te moeten aan sporen het Nationaal Socialistisch regiem te steunen. Dat deze verklaring en in de bewoordingen zooals deze kardinaal dat meende te moeten weergeven nogal eeni- ge verwondering heeft gewekt, is denk baar. De ondervinding in Duitschland is nu niet van dien aard, dat de positie van de kerk er door verbeterd is; integen deel, de godsdienstlooze opvoeding van de jeugd kweekt een groote aanhang voor het moderne Duitsche heidendom. Dat de verklaring van de Weensche kardinaal dus ook in de andere landen een eigenaardige weerklank vindt, is licht te begrijpen en meermalen heeft men zich dan ook afgevraagd: hoe staat het Vatlcaan nu eigenlijk tegenover deze Weensche verklaring. Dat Is momenteel de kwestie van den dag. De Osservatoro Romano publiceert nu de volgende mededeellng: „Naar aanleiding van de verschillende uitleggingen, vaak tendentieus en ook van zijden, waarvan men dat niet zou hebben, verwacht ten aanzien van de ver klaringen van het Oostenrijksche epis copaat, zijn wij gemachtigd mede te deelen, dat deze verklaring is opgesteld en onderteekend zonder voorafgaand overleg met den Heiligen Stoel, zonder goedkeuring van het Vaticaan en onder uitsluitende verantwoordelijkheid van ’t Oostenrijksche episcopaat zelf”. Op zich zelve zegt deze verklaring niets ten nadeele van de Weensche uit lating, maar daarnaast worden in alle groote bladen, ook in ons land, kolom men vol gewijd aan een rede, die door de Vaticaan-zender is uitgezonden, maar die niet moet worden beschouwd als een officieele verklaring van de Heilige Stoel. Een onzer groote Kath. dagbladen „de Tijd” heeft uit deze rede verschillende passages afgedrukt en wel speciaal die gedeelten, die spreken over een politiek katholicisme. Politiek katholicisme wil volgens de meening van de tegenstanders der Kerk zeggen, dat Paus of bisschoppen of ge loovigen bij hun streven ten opzichte van staat en maatschappij slechts religieus zedèlijke beginselen voorwenden, in werkelijkheid echter aardsche voordee- len en machtsposities willen verkrijgen of bewaren. Politiek katholicisme in den echten, waren zin wanneer men ten minste dit minder fraaie en tot allerlei misver standen aanleiding gevende woord ge bruiken wil beteekent, dat Paus of bisschoppen of geloovigen er naar heb ben te streven, dat de beginselen van den Schepper en Verlosser der wereld, zooals op alle gebieden der schepping, ook op het gebied van den Staat en de Maatschappij worden verwezenlijkt. Dit politiek katholicisme is daarom In den diepsten zin een religieus-Chris- telijke aangelegenheid. Het spreekt haast van zelf, dat over dit onderwerp heel veel te schrijven valt. We zullen dat niet doen, maar toch nog even melding maken van een later be richt uit Rome, waarin melding gemaakt wordt van de verwondering van het Va ticaan over bedoelde radio-uitzending, die geschied is buiten medeweten van den Staatssecretaris. Wanneer we deze verklaring woordelijk beschouwen, dan keurt het Vaticaan het optreden van het radiostation af, niet de inhoud van deze rede? Enkele grepen uit een rede, welke on ze Inspecteur van politie vorige week in ’t Volksgebouw als inleiding voor een op te richten luchtbeschermingsvereeni- ging hield. Voor de bescherming van de meest bedreigde gedeelten van ons land zijn reeds thans luchtverdedigingskringen en luchtverdedigingspunten ingericht. Naast deze militaire afweer, zal er dus dus nog een organisatie geschapen moeten wor den, die zooveel mogelijk de burgerbe volking moet beschermen tegen de ge varen welke haar uit de lucht kunnen be dreigen. Deze dienst nu is de gemeente lijke luchtbeschermingsdienst. Deze dienst is dus zuiver passief, treedt nim mer aanvallend op en bepaalt zich ge heel tot het verleenen van hulp aan hen die tengevolge van een luchtaanval wor- gepakt moet worden. Die Gorredijkster den getroffen. De Nederlander is een „kankerende” belastingbetaler. Trouwens, in geen en kel land geeft men den fiscus met liefde wat des keizers is maar de buitenlan der schikt zich toch blijkbaar gemakke lijker in het onvermijdelijke dan wij. Trouwens, in geen land misschien is de belasting zoo hoog als ten onzent. Maar óók: in geen land waarschijnlijk heeft de fiscus zóóveel en zoo goedgun stige bepalingen van aftrek en ontheffing geschapen ten behoeve van den kleinen man. De waarlijk arme mensch wordt ten onzent niet door hem belast al thans niet op.directe wijze. En de burgers met een onaanzienlijk inkomen, och zij betalen maar een schimmetje. Niettemin hebben zij in het alge meen gesproken den grootsten mond. Menschen met vermogens en (of) groote inkomens, betalen hun belasting mis schien met een zucht maar toch ook te vens met berusting; als regel heeft deze categorie Nederlanders hersens genoeg om te beseffen, dat de overheid haar huishouding niet zonder geld kan voe ren. De „kankerende” belastingbetaler is meer de „net-nog-getroffen” kleine bur ger met zijn vast, niet te hoog inkomen, en het renteniertje. Deze categorie wordt door ongeveer de helft van het gilde der belastingbe talers gevormd; 45.32 immers der aan geslagenen heeft een inkomen van f 800 tot f 1400. Daar gaat voor de berekening der belasting de kosten voor levenson derhoud af, nog iets voor de kinderen, de fondsen, enz. Ze brengen in termij nen eenige guldens per jaar naar het belastingkantoor. Niettemin, als men ze hoort, dan zijn zij juist de onwillige en mopperende financieele steunpilaren van de maat schappij, die den druk van de overbe laste volkshuishouding hebben te tor sen. Overal ontmoet men deelhebbers in dat gilde der 45.32 percenten. Als ik naar de bewegingen van een militaire vlieg machine in de lucht sta te kijken, dan passeert er een achter me langs en ik hoor hem zeggen: Zóó verknoeien ze onze centen. Als ze een agent of veld wachter in diens Zondagsche uniform te genkomen, dan heet die plunje te zijn aangeschaft „van ons goeie geld!” Als de gemeenteraad een plan heeft aange nomen, dan critiseert de meerbedoelde belastingbetaler: „Wij zullen er wel voor bloeden!” En toch deze mopperende, maar in hun hart brave menschen hebben het mis. Ze betalen geen cent voor de mili taire vliegtuigen of voor de nationale de fensie in het algemeen; ze betalen met geen halfje voor het pakje van den veld wachter. Met een bijlage van 10—20 gulden in de directe belastingen voldoet de Nederlandsche burger nog op geen stukken na de overheidsdiensten, die hij persoonlijk geniet. Hij betaalt daarmee immers geenszins zijn deel in de gemak ken en genoegens van de begaanbaar heid van straten en wegens, van water- overgangen, van de openbare veiligheid, de overheidsmaatregelen voor de volks gezondheid enz. Hij betaalt met die lut tele guldens zelfs nog niet het onderwijs, dat hij en de zijnen hebben genoten, en dat veel en veel méér kost dan het be drag, hetwelk hij ooit op zijn aanslag- biljet-schoolgeld-heffing in cijfers vond geschreven. In werkelijkheid is de gemiddelde be lastingbetaler en hij, die beneden dezen staat, de schuldenaar van de gemeen schap. Dat is volstrekt geen vernederen de positie voor hem. We zijn den naam van volk immers alleen waardig, door dat we als volk weten te leven, d.i. el kanders lasten dragende naar ieders eigene vermogen. Maar de kleine belas tingbetaler behoort in verband met de besteding der gelden door de overheid al behoudt hij natuurlijk ten volle het recht van eerlijke critiek een groote bescheidenheid te betrachten. Blijkens de jongste gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, be schikten de 45 der aangeslagenen, die een inkomen hebben van 800 tot 1400 gulden, over bijna een vierde deel van het totale, voor de directe belasting in aanmerking komende, volksinkomen, maar deze 45 droegen niettemin slechts 4.62 bij van de totale opbrengst der inkomstenbelasting. Daartegenover staat, dat slechts 1.38 pet., dus nog geen anderhalf ten 100 der aangeslagenen, een inkomen had van f 10.000 en hooger, doch dat zij tesamen 43 bijdroegen in de opbrengst der Loopt de strijd in Spanje ten einde? Dat is de vraag, die men zich de laatste weken, nu Franco door de Italiaansche en Duitsche hulp hoe langer hoe meer gaat opdringen, dikwijls stelt. Zullen de regeeringstroepen er alsnog in slagen deze opmarsch tegen te houden, teneinde ook Spanje voor de zegeningen van het Nationaal Socialisme te bewaren? Het is heel moeilijk dienaangaande voorspellingen te maken. Wel hebben de regeeringstroepen in Aragon een tegen offensief ontketend en eenige vorderin gen gemaakt; wel klinkt door het geheele republikeinsche deel van Spanje den kreet: op ten strijde.maar daartegen- roeren de C. A. B.-supporters zich ge ducht en toch met een beetje meer be- heerscht spel had Gorredijk ook na de rust het eerste doelpunt gemaakt, dat was op ’t moment dat de keeper z’n doel geheel onbeschermd liet, maar onver geeflijk schopt een der Gorredijksters de bal nog naast. „De kans van den dag,” zegt m’n Heerenveenster buurman, en gelijk had ie. Het schijnt, dat de C. A. B.ers nu toch beseffen, dat er iets enthousiaster aan- DE BESLISSINGSWEDSTRIJD GORREDIJK—C. A. B. 2-6. Bravo C. A. B.ers, ge hebt de talrijke supporters Zondagmiddag niet teleurge steld, een klinkende 6-2 overwinning, dat geeft goede moed voor de komende promotie-wedstrljd tegen Rood Geel (Leeuwarden), Schreven we Vrijdag j.l„ dat het wel eens een ware uittocht van voetbal-ent- housiasten zou kunnen worden, we had den toch niet kunnen denken dat dit aan tal zoo groot zou wezen. Ongeveer een 400-tal Bolswarders trok Zondagmorgen met een extra-tram naar het Friesche Haagje. Ruim een kwartier voor den aanvang waren we allen op het terrein aanwezig. De rood-witte C. A. B.-vlak wapperde lustig op de voorste bank van de tri bune. Niet alleen de Bolswarders waren meegekomen om hun club aan te moe digen, ook uit Gorredijk waren velen meegereisd. Dat was te bemerken toen de Gorre- dijkspelers als eerste het veld opkwamen luid toegejuicht door de talrijke Gedyk- sters, maar niet minder spontaan klonk direct daarna het gejuich bij de komst van onze roodwitte C. A. B.ers. De eerste helft speelt C. A. B. tegen den wind, die met kracht in schuine richting over het veld staat. Het is bij wijlen een storm gelijk en onze ver wachting van een mooi partijtje voetbal is rfeds verdwenen. De scheidsrechter en neutrale grensrechters controleeren hun horloges en daar gaat dan de bal. Reeds direct tracht C. A. B. een aan val op te zetten, maar de krachtige wind tegen maakt balcontröle bijna onmoge lijk. Gemakkelijk hebben de Gedyksters ’t, een plotselinge aanval van de blauwen en voordat een van onze achterhoede- spelers er aan te pas komt, ligt de bal in het C. A. B.doel. Dit begin is niet erg hoopvol. Ik sta tusschen een groepje Heerenveensters. „Als die C. A. B.ers er nu maar hun positieven bij elkaar houden,” zegt er een, „winnen ze dezen wedstrijd”. Snel gaat het spel op en neer. In een minuut is de bal zoowel voor de Gorre dijkster- als voor de C. A. B.-doelmond. Verschillende corners voor G. worden goed genomen, maar onze achterhoede, gesteund door ’n hardwerkende midden- linie weet het gevaar te keeren. Een on verwacht schot van rechts bezorgt dan de Gorredijksters de tweede goal. Dit gaat C. A. B. toch wel een beetje te bar, er wordt een schepje bij opge gooid en dit is juist wat onze ploeg noo- dig heeft, goed combineerend gaat het telkens op het Gorredijk-doel af. Een goed gericht schot van de linksbuiten springt juist aan den buitenkant van de paal terug, maar geen nood, opnieuw komen de C. A. B.ers in den aanval en met een zuivere goal het eerste doelpunt voor C. A. B. Nu is er geen houden meer aan. De middenlinie speelt een prachtige partij; de rechtervleugel en de midvoor zitten fel op den bal en spoedig maakt C. A. B. met een eveneens goedgeplaatste bal ge- lijk. Dan na wat middenspel is het rust. De stemming in het C. A. B.-kamp, eerst wat gedrukt na de overrompeling van Gorredijk, is nu totaal omgeslagen. Men voelt als het ware, dat een kans voor een overwinning er is. Wanneer dan ook na de rust het spel hervat wordt, OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 DE LUCHTBESCHERMINGS- OEFENING. Voor onze gemeente was de middag- oefening van weinig belang in tegenstel ling b.v. met Leeuwarden. Daar nader den eenige militaire vliegtuigen, uit de richting Dokkum komende, Leeuwarden. Zij vonden de stad niet onvoorbereid en niet onbeschermd, want op de Ambachts school, de gemeenteschool 4 en de Ko ningin Emmaschool waren machinegewe ren geplaatst, die, zoodra de vliegtuigen zich boven de stad wilden begeven, vuur gaven. Het knetteren van de mitrailleuses vermengde zich met het gesnor van de motoren der vliegtuigen die eenige duik vluchten ondernamen en vervolgens in Zuidelijke richting aftrokken. ’s Avonds precies negen uur werd in onze stad de' straatverlichting gedoofd. De lichtgevende maancikkel kon echter niet door ons gas of electrisch bedrijf worden verduisterd, zoodoende was van een algeheele verduistering geen sprake, maar ongeveer 10 uur trokken enkele donkere wolken langs het luchtruim en mocht geconstateerd worden, dat ook de natuur meewerkte. Wat de particuliere verduistering be trof, moest de politie nog te veel waar schuwingen uitdeelen. Vooral de licht- doorschijnende gordijnen en niet vol doende afscherming van het licht is een te veel voorkomend euvel, maar wat veel erger is, dat zijn de ontelbare verlichte dakvensters, die tusschen half 11 en 11 uur zichtbaar waren. Dit is in doorsnee de tijd dat de Bolswarders naar bed gaan en van deze regelmaat wijkt men zelfs op een luchtbeschermingsavond niet af. Men dient er allereerst van doordron gen te worden dat een verlicht dakven ster nog veel erger is dan een gang- lampje, wat ook nog veel te dikwijls wordt aangetroffen. Ongeveer kwart voor elf cirkelde een vliegtuig boven Bolsward. Een aardig gezicht die gekleurde lichtjes aan het vliegtuig en zoo nu en dan een lichtstra lenbundel over de stad. De radio heeft ons den geheelen avond op de hoogte gehouden van de bevindin gen vanuit 't vliegtuig, dat speciaal voor dit doel door de Chr. Radio-vereeniging was gecharterd. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1