Buit enlandsche Revue. Karpetten n Holtap Karpetten Lopers Etamine P. LUNTER De Bolswardsche Courant en Westergoo Fantasie Filet Afgep. Glasgordijnen Op al deze orilzen 10 'l. Korting hij contante Betaling KWAKZALVERIJ. HAAR-VELOURS AXMINSTER WILTON Stadsnieuws. SVOTTEAL UITHAKEN 34gJ£ Jaargang No 29 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD 13.653.47 de 2-1. Ad verten tiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. DE GEBOUWEN VAN DE PHILANTHROOP. Nu gaat het laatste restant je van de bankboekjes ingelegd en terugbetaald IN TIGE MOAI SUKSES. Mei de toanielkriich, ütskreaun troch it Boun ten Fryske toanielselskippen, hat it Boalserter Kritetoaniel, det nou Ander lieding stiet fen ’e hear L. Zelle, in tige moai sukses bihelle: it heechste oantal punten yn ’e twadde klasse, n.fc 102; derf or kriget it Kritetoaniel de le priis, plus ’n extra priis en de oergong nei de 1ste klasse. Dit is for lieder en alle meiwirkenden ’n extra komplemintsje wirdich. BENOEMD. Ohze vroegere stadgenoot de heer P. van der Molen Gzn., is benoemd als vaste schrijver in dienst ter Inspectie der Directe Belastingen te Hilversum. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. een zeer uitgebreide collectie. 16 els voor 13.00, 17 00, 21.25 tot 33.50 VERDWIJNENDE INDUSTRIE EN NIEUWE SPORTTERREINEN. Reeds meermalen is de verzuchting geslaakt, dat de industrie uit Bolsward verdwijnt. Dit schijnt over het algemeen voor de kleinere plaatsen een onafwend baar feit te worden. Concentratie en trek naar de groo- tere centra’s spelen hierbij een hoofdrol De kleinere plaatsen zullen zich moeten aanpassen, zegt men. We zouden de vraag kunnen stellen: Op welke manier dan.Gaat de industrie in een plaats verloren, dan verdwijnt daarmee het werkobject en wat veel verdere gevolgen heeft, een vaste bron van inkomsten. Maar tegen die algemeene stroom valt niet op te tornen, dus leert men noodge dwongen berusten. Nu is het de steenfabriek aan de Snee- kervaart die reeds enkele jaren een kwij nend bestaan voerde, die ten doode is opgeschreven. Naar wij vernemen is dit complex ge bouwen door een particulier gekocht en zal het geheel worden afgebroken. Rond deze zaak gaan nu zeer uitge breide geruchten over de stichting van een sportpark door de R.K. Sportcen- trale alhier. Uit bevoegde bron kunnen we. mede- deelen, dat de fantasie hier wel ’n beetje al te vrij spel heeft. Dat de R.K. Sport- centrale vanaf de oprichting zoekende is naar een geschikt terrein dicht bij de stad, is een feit.ook dat een derge lijk terrein niet gemakkelijk te vinden is. Wanneer nu eventueel zou blijken, dat de terreinen van de steenfabriek de ligging, en vooral de toegangsweg in verband met den nieuwen weg buiten Bolsward, betreft, de mogelijkheid van een sportveld niet uitsluiten, dan zou de R.K. sportcentrale de exploitatie op zich kunnen nemen. Men ziet dus, dat de volksmond feiten wel een beetje vooruit loopt. DE MODERNISEERING VAN DE DOELE. De reeds meermalen geuite klacht, dat onze eenigste concertzaal in Bolsward niet beantwoordt aan de meest eenvou digste eischen die men in onzen tijd aan een dergelijke localiteit kan stellen, heeft H.H. Gasthuisvoogden geïnspireerd tot een grondige restauratie. Dit bericht zal door het uitgaande pu bliek in Bolsward en omgeving met groote ingenomenheid worden ontvan gen. De groote zaal zal geheel modern worden ingericht, het al te degelijke koude marmer van de muurplaten zal plaats moeten maken voor een warmere triplex-bekleeding, een nieuwe beschil dering en moderne lichtkronen. Ook de heer Galama, de tegenwoordi ge exploitant, doet zijn best om het in terieur aan deze moderniseering te doen beantwoorden. De geheele zaal zal worden bezet met moderne tafeltjes en nieuwe clubjes. Alles bijeengenomen een grondige ver betering dus. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 15. oude Bolswarder Verzekerings-instelling „de Philanthroop”, de stichting van on ze bekende Bolswarders, de heeren Eis ma uit Bolsward verdwijnen. De kantoorgebouwen aan de Broere- straat zullen worden verkocht en het fi liaal van deze nu Rotterdamsche Mij. ondergebracht in het gebouw van King- ma’s Bank. J International» spanning. „We leven in onzen tijd weer op een vulcaan". Zoo ongeveer kunnen we de internationale situatie samenvatten. Het rommelt en gromt er in de wereld en elk oogenblik dreigen de gloeiende lava- stroomen naar buiten uit te slaan. Ja maar dat is beeldspraak denkt U misschien? Och neen, de werkelijkheid is nog veel erger. Strooien niet kanonnen en vliegmachines dood en verderf over het Spaansche land? Worden niet dui zenden Japanners en Chineezen in de pan gehakt (om dat lugubere woord, dat te genwoordig nogal eens opgang doet, te gebruiken). „in de pan gehakt”, dat doet je den ken aan een slager, die met een scherp hakmes het rauwe vleesch pan klaar maakt. Is het niet verschrikkelijk, dat zoo koelbloedig geredeneerd wordt over de door God naar Zijn beeld en gelijke nis geschapen mensch? Waar is dan toch in onzen tijd het kinderlijke vertrouwen op den Almachtige, die hemel en aarde in Zijne hand draagt? Waar is het ge loof aan den Schepper van het heelal, Die niet toelaat dat een haar op ons hoofd gekrenkt wordt zonder Zijn medeweten; Die de vogelen des hemels spijzigt en deze aarde vruchtbaar gemaakt heeft ten behoeve van den mensch. Is dit gebrek aan kinderlijk vertrouwen, aan een zui ver Godsgeloof niet de grondoorzaak van de rampen uit onzen tijd? Och, zegt men wel eens, 19 eeuwen Christendom hebben de wereld ook niet kunnen redden van den tegenwoordigen chaos.Natuurlijk niet, maar dat ligt niet aan het Christendom zelve, maar aan zijn belijders die de allervoornaamste ge boden van dit Christendom: Bemint den Heere uwen God en Uwe naaste als U zelve” niet meer willen erkennen maar laten we tot ons wekelijksch over zicht terugkeeren. In Spanje ging het de laatste week de troepen van Franco wel aardig naar den zin. Het Volksfront stort ineen, schreef een der groote bladen vorige week. Na de verovering van Tremp, het centrum van de electriciteitsvoorziening van Kata- lonië, komt de wapenindustrie in het ge drang; de fabrieken in Barclona kunnen niet meer op volle kracht werken en de toevoer van oorlogsmateriaal is een be slissende factor in dezen strijd. De partij van Franco heeft daaraan geen gebrek, dank zij de overvloedige hulp uit Italië en Duitschland, maar voor de regeeringstroepen is Rusland wel wat ver af en het blijft de vraag of Frankrijk wel in staat blijft voldoende materiaal te leveren. Dus u denkt, zoo zou ik ongeveer de gedachtengang van onze lezers kunnen uitbeelden, dat de oorlog in Spanje wil lens en wetens gesteund wordt door an dere mogendheden? Maar dan vergeet u zeker de non-interventie? Och, dat is een zoo groote wassen neus, dat we daar over maar liever niet spreken. De bewijzen liggen voor het grijpen. Wat bedoelt U is de tweede vraag, met de uitdrukking, of Frankrijk wel in staat blijft, voldoende materiaal te leveren. We denken hier aan de verwarde poli tieke en economische toestand in Frank rijk. Bijna een soort anarchie, een recht loosheid die voor de toekomst het ergste doet vreezen. Reeds meerdere weken zweeft het schip van staat in de branding en er is geen loods, die het zoo langza merhand afgetakelde schip in veiliger haven kan brengen. Tja.wat is veilige haven in onzen tijd? De dictatuur, zegt een groote mas sa. Democratie, zegt een andere groote groep. Jammer dat van die democratie zoo weinig kracht uitgaat. In Frankrijk schermt men ook met die democratie, maar wat is dat regiem slap, zoo zonder ruggegraat, zoo futloos. Werkelijke! democratie moest toch kun nen steunen op de medewerking van breede lagen der bevolking en de prac- tijk is jammer genoeg juist het tegen overgestelde. Stel daartegenover de dic tatuur en ge ziet een massale massa uiterlijk natuurlijk bereid om samen te werken aan een voorop gesteld doel. Van die eenheid in denken en handelen en in doen krijgen we nu weer een staal tje te zien bij de groote „Volks-abstim- mung” die in Oostenrijk gehouden wordt. Nu we deze regelen schrijven is geheel Oostenrijk gister Zondag ter stembus geweest en de uitslag is in geen enkel opzicht aan twijfel onderhevig. De uitslag van deze volksstemming is als volgt: Aantal geldige stemmen 49.251.349. Ja-stemmers 48.799.269 of 99 pet. Neen-stemmers 452.180 of 0.9 pet. Voor Oostenrijk alleen waren deze cij fers: Aantal uitgebrachte stemmen 4.284.795 Ja-stemmers 4.271.884 of 99l/2 pet. Niet alleen in Weenen, maar ook in alle andere steden en dorpen in Oostenrijk waren de straten met ontelbare haken kruisvlaggen versierd. Zelfs de Hofburg te Weenen, het vroegere keizerlijke pa leis der Habsburgers en het fraaie slot Schönnbrumm, de oude zomerresidentie van den keizer, waren eveneens geheel met hakenkruisvlaggen getooid. Er zijn ook enkele groepen waarvoor het stem men strafbaar is. Ten 1ste. Militairen mogen niet stemmen; de manschappen van den ar beidsdienst wel. Wie vier of drie Jood- sche grootouders heeft, stemt niet mee. Hierbij geeft het ras den doorslag. Mocht echter een van de grootouders in het bijzonder een van de beide groot ouders, een arische geweest zijn, die in verband met haar huwelijk Jodin gewor den is, dan geldt zij als een Joodsche grootouder. Half-Joden en kwart-Joden mogen stemmen, tenzij zij op 16 Septem ber 1935 tot de Joodsche gemeente be hoorden, of met een Jood (Jodin) waren getrouwd. Een persoon van Duitschen bloede echter, die met een Jood ge trouwd is, mag nochtans stemmen. Vrijheid, g’elijkheid en broederschap passen niet in het woordenboek van den echten Germaan. Ten slotte nog even onze aandacht ge concentreerd op de gebeurtenissen in China. Dat heeft er een oogenblik de schijn gehad, dat China door de Japan ners overrompeld zou worden. Steeds maar verder trokken de Chineezen terug, en daardoor werden de frontlinie en de verbindingslijnen van het Japansche le ger onrustbarend uitgerekt. De vermoedelijke taktiek van de Chi neezen is waarschijnlijk gebaseerd ge weest op de overweging, dat Japan niet bij machte zou zijn een dergelijke verde?- diging te kunnen verzorgen. De gevech ten van de laatste dagen, de verovering van Tsinan door de Chineezen, nadat deze plaats drie maanden in het bezit van de Japanners geweest is, geven een goede kijk op de tactiek van het Chinee- sche leger. Het begint er voor Japan in China donker uit te zien, vooral nu door deze overwinning het moreel der Chi- neesche troepen belangrijk verbeterd is. Gebiedsvermeerdering is er voor Japan momenteel nog geen zekerheid en finan cieel gesproken bevindt men zich aan de grens van het kunnen. Men schrijft ons: Wie het Nederlandsche volksleven bestudeert constateert tal van verschijn selen die het volk niet tot eer strekken. Hij constateert verder dat er verschijn selen zijn die in het volk zeer onder scheiden gevoelens wakker roepen. Tot de verschijnselen waarop de beide bovenstaande zinsneden van toepassing zijn, achten we te behooren dat wat na der wordt aangeduid met den naam kwakzalverij. Ieder mensch is onderwor pen aan lichamelijk lijden. De vormen, waarin het optreedt zijn veelsoortig. Ieder maakt vroeg of laat kennis met lichamelijk lijden, inzinking van krachten met als einde de dood. Daarbij komt ve lerlei geestelijk lijden. Het menschelijk leven wordt ieder oogenblik bedreigd en niemand ontkomt aan des sloopers hand. Valt dit waar te nemen, daarnaast staat het in allerlei vormen zich openbarend streven om lijden te voorkomen, te ver zachten, en, zoo mogelijk, weg te nemen. Zelfs kan de stelling worden geponeerd, dat van allen arbeid, althans van de voornaamste werken het doel is om het leven te behouden, te sterken, te be schermen. Wie mogen tot de toediening van ge neesmiddelen worden toegelaten? Hier staan we voor een vraag ten opzichte waarvan de meeningen uiteenloopen. Er zijn er die oordeelen dat deze handelin gen alleen mogen worden verricht door personen die door bevoegde autoriteiten daartoe bevoegd zijn verklaard. Er zijn anderen die oordeelen dat zulks aan de vrijheid van ieder mensch moet worden overgelaten. Wie oordeelt op dit ter rein gaven te hebben ontvangen, moet de gelegenheid hebben deze ten dienste van de medemenschen aan te wenden. Aan die medemenschen moet worden overgelaten tot wien ze zich om genezing willen wenden. En, hoewel het aantal menschen niet groot zal zijn die ter zake onbeperkte vrijheid openlijk durven ver dedigen, toont de levenspractijk dat ve len steeds weer tot allerlei personen de toevlucht nemen die iedere bevoegdheid missen en uit zuiver winstbejag zich maar als redders der menschheid opwer pen. Welk standpunt is in deze als juist aan te nemen? We kunnen beginnen met te verklaren dat zooals er personen zijn die begiftigd zijn met de gave van het woord, met het talent van de poëzie, er ook zijn die waf men noemt een wiskundigen knobbel, een buitengewoon geheugen hebben enz. Zoo kan als vaststaand worden aangenomen dat er zijn, wier geestesstructuur zoo is, dat ze zijn aangewezen geneeskundigen te worden die meewerken het mensche lijk leven te verlossen van de kwalen, die het belagen. Ware het nu zoo dat ieder mensch het goede najoeg en dat alleen een streven openbaar werd om te handelen naar aanleg ten dienste van den evenmensch, dan zou vrijheid van optre den geoorloofd kunnen zijn. Maar ieder weet dat er voor elk gebied vuilgewin- zoekers zijn en dat daaraan met gerust heid menschenlevens worden geofferd. De beunhazerij op ’t gebied van de ge neeskunde is groot en niet ten onrechte wordt dit doen aangeduid met de on aangenaam klinkende benaming van „kwakzalverij”. Hierbij komt nog iets. Er zijn bijzondere talenten voor ieder le vensgebied. Maar, in dien ze niet wor den geleid en ontwikkeld dan beteekenen ze in den regel practisch weinig. We le ven in verband met de voorgeslachten. Op ieder gebied profiteeren we van hun arbeid. Dit geldt zeker op het terrein van de wetenschap. Door studie van geslach ten is de wetenschap geworden wat ze nu is. Wie begaafd is moet de talenten ont wikkelen in verband met wat vóór hem is gewrocht. De een plant en de ander maakt nat, dat is de wet die stellig voor alle wetten en de toepassing daarvan geldt. Wie begaafd is op het terrein van kennen van het menschelijk lichaam en de middelen die kunnen dienen om dit lichaam te sterken en te bewaren, moet zich in den weg der middelen stellen, moet zich op de schouders van de voor geslachten plaatsen en vandaar uit trachten in de toekomst te schouwen om zoo het menschelijk leven te dienen. Zoo gesteld is de huidige kwakzalve rij te veroordeelen. De minister heeft ’n wetsontwerp ingediend om opticiens, masseurs en toepassers van de heilgym nastiek aan bepaalde regelen te binden, maatregelen, die zijn toe te juichen. In den geordenden weg, in den weg der middelen moeten geschonken talenten worden ontwikkeld. Vrijbuiterij is, in dien op eenig gebied, dan hier te ver oordeelen. TRAM ONTSPOORD. Zondagmiddag omstreeks 4 uur liep door een verkeerde wisselstand een stoomtram, komende uit Sneek, vlak bij het station alhier uit de rails. De loco motief en de eerste passagierswagen hobbelden een klein eindje in het zand naast de trambaan voort, maar ver kwam deze rit niet. Daar de trambaan versperd was werd de middagdienst onderhouden met auto bussen. Voor de jeugd was het opvijzelen van locomotief en wagen een aardig amuse- mentje op dezen Zondagmiddag. De oor zaak moet eveneens aan de jeugd wor den geweten. Er was met de wissel ge speeld, maar niet ver genoeg doorge draaid. Rood Geel-C. A. B. 2-0. De eerste promotiewedstrijd werd door C. A. B., de traditie getrouw slecht ingezet, n.l. met 2-0 werd verloren te gen een heusch niet sterk zijnd Rood Geel. Wanneer om 2 uur 30 de bal aan het rollen wordt gebracht, is C. A. B. direct in den aanval. Reeds na 2 minuten krijgt C. A. B. een prachtkans, doch 2 maal achtereen wordt juist in handen van den keeper geschoten. Dan is de beurt aan R.-Geel, een kwartier lang wordt C. A. B.’s achterhoede op de proef gesteld, doch mede door slecht schieten weet de achterhoede doelpunten te voorkomen. In de C. A. B.-voorhoede is het, door niet mee spelen van centervoor en rechts binnen, hopeloos mis, beide invallers spelen ver beneden hun kunnen en weten van geen enkele kans te profiteeren. Eenmaal krijgt de invaller-midvoor 'n prachtkans, doch door treuzelen weet de achterhoede van Rood Geel nog juist in te grijpen. Ook de tegenpartij krijgt eeni- ge goede kansen, doch ook hier ont breekt een goede schutter, zoodat de rust met blanco stand ingaat. Na rust is Rood Geel het meest aan bod, de achterhoede krijgt het zeer moei lijk,’tot een kwartier voor het einde weet zij doelpunten te voorkomen, echter dan heeft de rechtsback een mistrap, de rechtsbuiten krijgt de bal voor de voeten en onhoudbaar verdwijnt de bal in het doel. C. A. B.’s achterhoede gaat nu ook naar voren, doch de machtelooze voor hoede is niet in staat één enkele goede aanval op te bouwen. Wanneer Rood Geel er dan na een doorbraak 2-0 van maakt, is de strijd beslist. Het is te hopen, dat C. A. B. Maandag weer volledig zal zijn, daar anders het Groninger V. V. K. wel eens met beide punten huiswaarts zou kunnen keeren. L. S. C. II adsp.-C. A. B. II adsp. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het kantoor def posterijen te Bolsward: In den loop der maand Maart werd aan bovengenoemd kantoor op spaar bankboekjes ingelegd 17.424.66 3.771.19 een schitterende sortering uitsluitend in het beter genre. 16 els voor 29.50, 32.50, 39.75 tot 67.50 In wollen bouclé 55, 65, 77^, 95, 1.10 wollen moquette 1.20, 1.35, 1.65, 1.75 wit en ecru 10, 15, 17J^, 221/, het grote artikel Uitsluitend ecru 421/,, 50, 57'/,, 67‘/a wit en ecru p. paar 1.15, 1.65, 1.95, 2.50, 2 75 tot 9 50 Woensdag 13 April 1938 DE JONG s NÏËÜ WSBLAD waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 W. Z. S. II—R. E. S. in 1-2. Na een zeer spannende wedstrijd tegen - y A •kA

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1