P. LUNTER Builenlandsche Revue. Speciale Aanbieding LUCHTBESCHERMIIIG TEh PLAÏÏELAnDE. i L. L. VAN GEUNS, Arts wegens militaire dienst afwezig van 26 April tot 10 Mei. Belastingzaken <WA- III. 1.1UIEIFF De Bolswardsche Courant en Westergoo II Reparatie aan alle merken Automobielen I 2.75 3.90 6.25 8.25 5.25 7.25 2.75 2.90 3.50 5.50 Stadsnieuws. 12 els 2.00 2.40 16 els 2.40 20 els 34— Jaargang No. 32 Groote voorraad Onderdeelen en Banden 9.00 7.50 11.50 16.75 3.10 4.10 12 els 16 els 20 els Woensdag 27 April 1938 DE JONG s NÏEÜ WSBLAD waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 A JAPANMATJES - DEURMATTEN Md. i Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro bo. 87926. HET PLATTELAND ZONDER BE SCHERMING BIEDT MEER VEI LIGHEID DAN DE STAD MET HAAR SPECIALE DIENSTEN EN BETONNEN SCHUIL PLAATSEN. bommen van honderden guldens per stuk te gaan verdoen aan een poging tot ver nieling van een paar boerderijen en wat arbeiderswoningen, of dat hij met gas gevulde luchttorpedo’s zal neerlaten op een wei met grazende koeien. - COCOSLOPER en -TAPIJT bren gen we in een grote verscheidenheid tegen scherpe pryzen Speciale inrichting voor Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal betere soorten. Een oase in de woestijn. Belangen gemeenschap. Roemenië op de tweesprong. China en Japan. Dit le opschrift dat zijn beteekenis ontleent aan de dorre uitgestrektheid van de Afrikaansche zandwoestijn, meende ik vandaag te mogen toepassen op ons klein landje in verband met de nog altijd bewogen internationalen toestand. We leven in ons kleine Nederland ten opzichte van de groote wereldproblemen nog rustig en zonder veel schokkende gebeurtenissen. Nu ja, we heben zoo nu en dan wel eens een hobby, zooals b.v. de Ossche kwestie, waarbij door sommige partijen wat al te veel fantasie gebruikt wordt, waardoor de waarheid wel een klein beetje geweld wordt aangedaan.maar och, dat is, vergeleken bij het interna tionale gekonkel en verdachtmaking toch ook maar weer klein gedoe. Leven we dus voorzoover het den internationalen toestand betreft, in ons land rustig, dat neemt niet weg, dat we met niet min dere belangstelling dan waarmee we de gebeurtenissen in eigen land volgen, de ontwikkeling van de situatie in de lan den om ons heen beschouwen. Er is dan ook alle weken copie in overvloed. Na de vreedzame verovering van Oostenrijk heeft zich een geheel nieuwe Europeesche belangengemeen schap ontwikkeld. De vorig jaar gevormde as Rome-Ber- lijn, heeft door de jongste staatsgreep van Hitler iets aan beteekenis verloren POSTDUIVENNIEUWS. Wedvlucht voor de adspiranten vanaf Zwolle, gelegen op 72 km afstand. De vogels werden gelost om 8 uur. De eerste vogel bereikte het hok om 9.24.25. De volledige uitslag luidde: K. de Boer 1, 3, 4. J. Velting 2. H. Bakker 5, 6, 9. A. Wielinga 7, 8, 10. Programma voor het seizoen 1938: Mei: Deventer 99, Roermond 210, Maastricht 246, Quivrain 321, Pont St. Mau 465. Juni: Deventer 99, Nijmegen 137, Eper- nay 460, Maastricht 246, St. Desier 493. Juli: Noyon 425, Laroche Migenne 585, Meppel 61, Orange 994, Deventer 99, Dieren 119, Nijmegen 137.. I Practyk waarneming door de doktoren S. ANDELA M. TEN CATE J. L. DE BOS KUIL Toen Mussolini onlangs in zijn bewa- peningsrede, uitgesproken voor den grooten Fascistischen Raad, over den strijd in de lucht kwam te spreken, zei hij o.m.: zoo gauw ons land in een oor log gewikkeld raakt, zal Rome aanstonds geëvacueerd moeten worden, d.i. vol komen ontruimd door de burgerbevol king. En al degenen zoo vervolgde de Duce wien dat mogelijk is, raad ik aan om reeds thans hun domicilie te verleggen van de stad naar het platte land. Veertien dagen geleden kwam de Al- gemeene Raad van het departement Sei ne te Parijs in geheime zitting bijeen zoo stond in de bladen te lezen om de maatregelen te herzien, welke reeds getroffen waren om de Fransche hoofd stad en haar civiele bevolking tegen luchtaanvallen te beschermen. Er werden „omvangrijke veiligheidsmaatregelen” vastgesteld, maar niettemin „achtten de autoriteiten algeheele evacuatie in tijd van oorlog onvermijdelijk.” Op deze twee feiten wil ik wijzen, nu ook ten onzent een overigens zeer nuttige propaganda voor zelfbescher ming bij luchtaanvallen wordt gevoerd, een propaganda, waarin men geleidelijk eveneens het platteland betrekt. De massa toont zich voor deze propa ganda niet ongevoelig. En dat is te be grijpen. Alle gevaar, dat ’n mensch slui pend benadert zonder dat hij het vermag aan te grijpen, wekt angstgevoelens, ook onder de krachtigsten en moedigsten onzer. In de oorlogsjaren ben ik enkele malen de zee overgestoken van de Engelsche kustplaats Folkestone naar de Fransche kuststad Havre en omgekeerd. Dat wa ren zenuwsloopejnde reisjes. De over tocht geschiedde steeds in den nacht, varende met gedoofde lichten de pas sagiers stonden met de zwemvesten om gord aan de reeling, klaar om.over boord te springen, als een onderzeeër een moordende torpedo op de boot zou hebben afgezonden. Elk oogenblik kon men een ontploffing onder of naast zich verwachten, maar het was onmogelijk om het tijdstip daarvan te berekenen. De angst voor het gevaar, dat men niet kan waarnemen, is erger dan de vrees voor den dood kan zijn, die men op zich ziet af komen en in een krachtig verweer kan aangrijpen. Vandaar ook de angst der massa voor vliegtuigaanvallen. Men weet niet, welk doelwit de bestuurders zich hebben ge kozen, waar hun bommen terecht zullen komen en men kan niets doen om het gevaar te ontgaan. Ik herinner me mijn eigen angst in den wereldoorlog voor de vliegtuigen. Op een van de eerste Augustusdagen van 1914 liep ik in de buurt van Wavre Jupille, gelegen in de frontenlinie van Luik. De granaten van de forten Pon- tisse en Loncin en eveneens de projec tielen van het zware Duitsche belege- geringsgeschut, gingen hoog in de lucht over me heen, geluiden achterlatende als het rollen van de ballen over een kegel baan. Mijn positie was werkelijk niet zonder gevaar, maar dat gevaar telde ik nochtans niet. Omdat ik het kende. Ik liep er moederziel alleen de bevolking was gevlucht of toefde in de kelders. Toen... zag ik een vliegtuig naderen... Een Duitsche „taube” met zijn sierlijk gebogen vleugels. Een vliegmachine was nog iets bijzonders in die dagen. Bom men werden toen in 1914 nog wei nig of niet geworpen, maar wel lieten de vliegeniers soms bundels fijne, drie hoekig geslepen stalen pijltjes vallen bo ven de plaats, waar troepen zich hadden verzameld. Een paar van die pijltjes tenrijk te vinden is. Daarvoor komt Roe menië in aanmerking en we hebben er toen reeds op gezinspeeld dat meer nog dan Tsjecho-Slowakije.in Roemenië het eerstvolgende oogmerk van Duitsch- land gezocht moet worden. Wanneer we weten dat Roemenië het vierde produc tieland van petroleum is ter wereld, dat 50 van de Roemeensche export is pe troleum en deszelfs producten, dat men bovendien in het Banater-gebergte steen kolen en vooral ijzererts vindt, methaan gas bij Klauzenburg, zilver, koper, goud, lood, antimoon en bauxiet in 't Bihar- gebergte.is het dan zoo’n wonder, dat Duitschland, dat om al deze stoffen zoo schromelijk verlegen zit, wel eens begeerige blikken werpt naar deze Bal- kanstaat Voorloopig is de kans hiertoe afge sneden. Roemenië heeft nog kans gezien zijn eigen boontjes te doppen. Ja, die redeneering over de grondstof fen, die Duitschland zoo hard noodig heeft, doet bij ons de gedachte opkomen: wat toch een vreemde tegenstellingen in onze maatschappij. Duitschland met zijn gebrek aan grondstoffen en toch een te kort aan werkkrachten. Amerika (om nu maar eens direct de situatie zeer scherp tegen elkaar te zetten) met zijn over vloed van grondstoffen, sukkelt met een werkloozenleger van ontstellende om vang en dan zwijgen we nog maar van ons klein landje, dat met zijn overvloed geen raad weet, tenminste tot zoolang die overvloed weer in kapitaal moet worden omgezet. Verschillende onderwerpen, die voor vandaag op een bespreking wachten, ko men weer niet aan de beurt, de plaats ruimte voor onze buitenlandsche revue is door de vele en geweldige schomme lingen in de internationale atmosfeet steeds te klein. We meenen aan het slot daarom nog even onze aandacht te moeten richten op den toestand in China. De tegenstand van het Chineesche leger wordt met den dag sterker en telkens moet de Japan- sche legerleiding met klem aandringen op meer Japansche soldaten.maar die voorraadschuur raakt eenmaal uitge put. Volgens deskundige berekening kan Japan in totaal één millioen manschap pen naar het front zenden. Het aantal dat gemobiliseerd kan worden, bedraagt 4 millioen, niet meegerekend de soldaten in Korea, Fornosa en Mandsjoekwo. De geheele Japansche bevolking be draagt 75 millioen zielen. Was het Chineesche volk in diezelfde mate militair opgezet, dan zou China met zijn bevolking van over de 400 millioen een legermacht kunnen ontwikkelen, waartegen het Japansche leger te plet ter zou loopen. Deze twee cijfers tegen- overelkaar spreken ons inziens ’n te dui delijke taal n.l. deze, dat bij intens door voeren van de militaire opleiding in Chi na, het er voor Japan niet al te rooskleu rig uitziet en hiermee zullen we voor vandaag maar weer een streep onder dit epistel zetten. Als extra attractie: een klein partijtje extra voordelige Matten in 6 - 9 en 20 els Coupons Tafelzeil, spotgoedkoop Zie onze Etalage droeg ik als eerste oorlogssouvenirs bij me. En wat deed ik, toen ik die „taube” zag? Granaatvuur had me onbewogen gelaten, maar voor het naderende vlieg tuig kroop ik onder een boom, opdat de bestuurder me niet zou zien en me wel licht zou gaan bepijlen. Later, toen ik meer oorlogservaring had opgedaan, heb ik nog meermalen om mijn vrees uit die eerste Augustus dagen van 1914 gelachen. Maar ik kan me voorstellen, dat die vrees, en in versterkte mate eveneens het deel zal zijn van onze burgerbevolking, wanneer ze in oorlogstijd de vijandige luchteskaders ziet naderen, wetende, wat het moderne vliegtuig aan moordend materiaal meevoert. En wie overigens met de befte bedoelingen een beetje handig weet te speculeeren op den angst voor wat de oorlogstoekomst ons kan brengen, zal de burgerij tot deelname aan een veelzijdige voorbereidingsactie voor latere afweer kunnen overhalen en haar voor het heden haar gemoedsrust benemen. Als we nagaan, wat ons in een oorlog te wachten staat, moeten we niet alleen denken aan wat technisch mogelijk Is, maar óók naar wat we redelijkerwijze van een vijand hebben te verwachten. De militaire afweermiddelen zijn zoo danig, dat luchtbombardementen men volge de practijk daarvan in Spanje over het algemeen slechts van zeer groo te hoogte uit, kunnen worden volvoerd. Meestal vanuit een hoogte van 3000 tot 4000 meter. De trefkansen zijn dan uiterst gering. Slechts waar troepen zijn geconcentreerd of de bebouwing zder opéén is (steden en andere groote ge bouwencomplexen) kan een uitwerking van het bombardement worden verwacht welke de risico’s en ontzaglijke kosten militair gesproken „loont”. Maar 'n speciaal doelwit.Madrid wordt al langer dan anderhalf jaar belegerd en het hooge postkantoor in die stad is tientallen keeren ’t doelwit geweest van vliegtuigaanvallen het staat nog over eind en de ambtenaren doen er betrek kelijk rustig hun werk. De Spaansche regeeringsvloot het is bekend ligt in de haven van Malaga. Waarom die niet in een vliegtuigaanval vernietigd, als dat zoo gemakkelijk is? Zeker, boven het onbeschermde plat teland kunnen vijandelijke vliegtuigen op geringer hoogte opereeren, maar wat moeten ze er tot doelwit kiezen? Wanneer dorpen en gehuchten geen garnizoenen hebben, niet ge legen zijn in de lijn van versterkte plaatsen, op knooppunten van spoor- of andere verkeerswegen, geen industrie hebben, welke voor het oorlogsbedrijf van groot belang is, dan is het verblijf op het platte land, het wonen en toeven aldaar, veiliger dan het zich opbergen, ge maskerd of ongemaskerd, in de beste betonnen schuilplaats van de stad. Dat bewijzen o.m. de Italiaansche en Fransche aanwijzingen, welke ik in den aanhef van dit artikel weer gaf. Het zou daarom verkeerd zijn om ook het platteland te overstroomen met gas- maskerschrifturen en boekjes over den bouw van de woningen der burgerij, met instortingsvrije betonnen zolderingen, plaatijzeren luiken voor de ramen enz., zooals die door de Ned. Ver. van Lucht bescherming worden verspreid. Dat zijn dingen voor de stad, in groote woon complexen aan te brengen, of in fabrie ken en magazijnen. De idee, dat men op het platteland aan al zulke aanwijzingen onmogelijk kan voldoen, zou er een gevoel van onveilig heid en daarmee van angst kunnen ge ven, welke ongemotiveerd en noodlottig is. Het platteland bidpt in zijn eigen structuur, zijn verspreide bebouwing en zijn militair-technische onbelangrijkheid den besten waarborg uit zich zelf. Nochtans is óók op het platteland een voorzichtige, beheerschte voorlichting inzake luchtbescherming op haar plaats. In oorlogstijd gebeuren vele onvoorziene dingen. Een dorp kan door de toevallig heden van het verloop van den oorlog, in de gevechtslinie komen te liggen en dan zijn al zal ’n plaats in zulk geval als regel vooraf door de burgerbevolking zijn verlaten alle tempeesten van het geweld, óók vanuit de lucht, te ver wachten. Het is ten slotte goed, dat elkeen weet hoe hij in alle denkbare oorlogsomstan digheden het beste handelt voor zich en de zijnen. Vóór alles echter is noodig, dat we onze gemoedsrust verzekeren en daartoe kan de gedachte bijdragen, dat het in oorlogstijd nergens minder ge vaarlijk is dan op het platteland. We mogen zelfs aannemen, dat zelfs geen vijand gek genoeg is om vliegtuig- T)1 H17 Eiken DONDERDAG KI I I K Zitting te BOLSWARD U IJ Uil Schildwijk 33 btf de Markt N.V. BOLSWARDSCHE BOAZ-BANK. In de op 25 April gehouden vergade ring van aandeelhouders der N.V. Bols- wardsche Boaz-Bank, gevestigd te Bols- ward, werden de Balans per 31 Decem ber 1937 en de Verlies- en Winstrekening over 1937, met algemeene stemmen goedgekeurd en vastgesteld. In de vacatures, ontstaan door het zich niet herkiesbaar stellen van den heer S. J. Praamsma en het uittreden van de heeren C. Lammertsma en Jac. de Haan, werden respp. gekozen de h.h. J. Heeres te Bolsward, H. Götzen te Am sterdam en H. Haitsma te Bolsward. Uit het financieele verslag ontleenen wij, dat de netto-winst over 1937 be droeg f 7463.38, waaruit f 500.wordt afgeschreven op gebouw, een diivdend wordt uitgekeerd van 6 en een bedrag van f2960.73 wordt gereserveerd. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 en verschillende teekenen wezen er di rect nadien op, dat Mussolini op een zoo machtige nabuur als Hitler nu geworden was, niet zoo bijster gecharmeerd was. Daarvan heeft natuurlijk Engeland (han dig koopman als altijd) geprofiteerd. De pas afgesloten Engelsch-Italiaansche overeenkomst is naast een zekere vrees voor al te groote machtsuitbreiding van een bevriende staat, misschien toch ook wel een beetje op te vatten als een po ging om de zoo lang bedreigde Europee sche vrede wat te stabiliseeren. Dat daarbij Abessinië en Spanje de dupe worden is verbazend jammer, maar dat schijnt onvermijdelijk te zijn. Ja, daar zitten we eigenlijk direct midden in de hoofdkwestie. Niet zoozeer Abessinië, maar wel Spanje blijft tot nu toe een gevaarlijke haard voor complicaties. Wel is Franco er dank zij de royale Italiaansche hulp en misschien ook wel een beetje door de mindere activiteit van de Sovjets, er in geslaagd de regeerings- troepen tot op een klein gebied terug te dringen, maar voor en aleer niet het geheele Spaansche grondgebied in han den van de Franco-aanhangers is, zoo lang blijft ook de Europeesche vrede aan een zijden draadje zweven. We merkten dat ook aan de vorige week gepubliceerde berichten over de toestanden in Roemenië. Die Balkan, be weerde men voor jaren terug reeds, is het brandpunt van Europa en hoewel de verhoudingen na den wereldoorlog wel iets gewijzigd zijn, eischt toch dat deel van ons vasteland voortdurende waak zaamheid. Door de arrestatie van een zekere Codreanu, een terrorist van het zuiverste water en de daarop gevolgde huiszoe king bij tal van vooraanstaande persoon lijkheden in Roemenië is men op het spoor gekomen van een organisatie, die er niet voor schroomde, desnoods door een bloedbad het bewind in handen te ndmen. Men beweert, dat buïtenland- sche machten hun steun aan deze revo- lutionnair of fascist, hoe men die Co dreanu dan ook maar noemen wil, had den toegezegd. Bovendien moeten er credieten tot een totaal bedrag van 40 millioen lei, die in korten tijd verbruikt mochten worden, beschikbaar gesteld zijn. Wat waren, zoo vraagt men zich on willekeurig af, de doelstellingen van deze gardistische organisatie? Volgens verkla ringen van genoemde leider zelve, zou hij op het oogenblik dat hij de macht in handen nou nemen, bedreigd worden door Rusland en het dan noodig zou oor- deelen een beroep te doen op de hulp van Duitschland ter verdediging van Roemenië. Juist.dat klopt ongeveer met de voor enkele weken in ons buitenlandsch overzicht gelanceerde meening, dat Duitschland met de annexatie van Oos tenrijk wel de Oostenrijksche staatskas land en volk in bezit kon nemen, maar dat het eenige noodige voor de Duitsche legermacht, de olie niet in Oos- De leuke TWISTED MATTEN zonder naad Door onze oude voorraad, kunnen we U de CHINA-MATTEN tegen zeer voordelige pryzen aanbieden. Uitsluitend de r I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1