Buit enlandsche Revue. Economische en induslrieele uerdedMiMereliling. I j IV. U. d. UIE8FF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen n 1 VCITEAL Stadsnieuws. 34^ Jaargang Woensdag 4 Mei 1938 No 34 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnumtner 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Na bijna 25 jaar. 19141938, dat is bijna 25 jaar, waarin de wereldorde toch maar heel weinig veranderd is. De tegenwoordige wereldsituatie vertoont zelfs buitenge woon veel overeenkomst met die uit 1914. Ook toen waren alle landen tot de tanden gewapend, zooals men dit noemtOok toen werden bondge nootschappen in elkaar getimmerd enkel en alleen uit vrees voor te groote macht van weer andere regeeringen. In Speciale inrichting voor zooals de penningmeester terecht op merkte, dit komt pas op de jaarverga dering in 1939 ter sprake. Het ledental bedroeg in 1937 336 en is nu gestegen tot 418. Een verheugende vooruitgang, waaraan de bode, de heer Draaisma een groot aandeel heeft. Het verdere deel van dezen avond werd gevuld met samenzang, muziek van Andante en declamatie van mej. Zelle. FILMAVOND IN DE DOELE. Begeerte..dat is eigenlijk een titel die bij velen een zekere sensatie doet verwachten, maar laten we direct con- stateeren, dat deze film die verwachting niet bevredigde. „Begeerte” is een film met een natuurlijk dialoog, maar ook met een mogelijkheid van gevoelvol spel. Het sublieme spel van een onzer grootste filmartisten komt in deze film prachtig tot haar recht. Beeldweergave en geluid was ook zeer goed. Een beschrijving te geven van den in houd van dezen film achten we niet noo- dig. We kunnen volstaan met de mede- deeling, dat het geheel, ook de Wild Westfilm als ze|r goed geslaagd be schouwd mag worden. Bio-onderneming Luxembourg kweekt langzaam maar zeker in de Doele te Bolsward een vaste kern bioscoopbezoe kers. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „BOLSWARD EN OMSTREKEN”. Over de maand April zijn door boven genoemde inrichting 632 boeken uitge leend, waaronder 28 uit de Leeszaal van Sneek. Zij werd over diezelfde maand door 184 personen bezocht, t.w. 9 dames en 175 heeren. DE BRUOTOL BIJ OALAMADAMMEN. In de Raad van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde is een besluit genomen tot opheffing van de brugtol bij Galama- dammen. Wanneer de Kroon de goedkeuring verleent op dit besluit dan zal deze op heffing gebeuren met Ingang van 1 Aug. 1938. De autobestuurders, fietsers, kortom allen die dit verkeersobstakel moeten passeeren, zullen met vreugde de ophef fing van deze particuliere belastinghef fing begroeten. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. DE EMMABLOEMOOLLECTE. De vorige week ten bate van het Groe ne Kruis gehouden Emmabloemcollecte heeft opgebracht f 113.2354- Dat is onge veer 20 gulden minder dan vorige jaren ’t geval was. Vanwaar deze teruggang? Is de belangstelling van Bolsward’s burgerij ten opzichte van ons Groene Kruiswerk zoodanig verminderd? We gelooven het niet. Misschien moet de oorzaak gezocht worden in het feit, dat voorheen deze collecte op den Don derdag gehouden werd en nu op een Woensdag. In dat geval is terugkeer tot den Donderdag zeker gewenscht. RJi. SPORTDAG. Naar we vernemen zullen de voetbal wedstrijden op den R.K. Sportdag op He melvaartsdag alhier te houden, gespeeld worden op het C. A. B.-terrein aan den Sneekerweg. 1 MEI-VIERING. Doordat deze 1 Mei-dag op een Zon- i dag viel, was er hier in Bolsward geen optocht, bijgevolg geen uiterlijke feest viering. De vrouwenclub van de afd. organiseerde voor de jeugd een feestje, waarbij de kinderen werden getracteerd en ieder een cadeautje mee naar huis' kon nemen. ’s Avonds had in de Doele de traditio- neele feestavond plaats. We hebben de Doelezaal wel eens beter bezet gezien op een dergelijke 1 Mei-avond. De heer Hollander opende deze bijeen komst met een woord van welkom en j wijst er op, dat een voortdurende bezie ling voor het ideaal wat de S. D. A. P. nastreeft, noodig blijkt. Vooral wekt spr. 1 de jongeren op met alle kracht te zorgen dat de oude organisatie telkens weer met vernieuwde kracht bezield wordt. De zangvereen. „Voorwaarts” zong daarna enkele liederen onder leiding van haar nieuwen directeur, den heer Bachof- ner. De verdere avond werd gevuld met refreinzang en muziek, goochelen, enz. Als spreker voor dezen avond trad op de heer Hilgenga, lid der Tweede Ka mer. Deze spreker begon met een his torisch overzicht van het ontstaan der Soc. dem. arbeiders beweging. De eerste 1 Mei-dag is gevierd in 1890 en we staan versteld over de geweldige veranderin gen, die zich in den loop der jaren vol trokken hebben. Wel spreken we tegenwoordig van dictators en in dit opzicht is er een ze kere overeenstemming met 1890. Spreker belicht daarna uitvoerig de tegenstellin gen tusschen deze bijna 50-jarige perio de. Het wachtwoord van Marx: Arbei ders aller landen vereenigt U is den stoot geweest tot een verheffing van de ar beidersstand. Het wereldcongres In 1889 te Parijs had reeds de eisch van den 8- uren-dag aangenomen, welke in 1919 Is verworven. Spreker Is van meening, dat we dit Meifeest niet kunnen vieren In ongerepte blijheid, daarvoor zijn de spanningen in onze samenleving te groot. De werkloosheid en de bewape ning sturen weer naar een zeker absolu tisme, dat voor de werknemenden stand niet anders dan schadelijk kan zijn. Met een opwekking ook aan de jon geren om de eens verkregen rechten trouw te verdedigen, besluit deze spre ker zijn aandachtig beluisterde rede. Mej. A. de Jong, alhier, zoo gelukkig is geweest om haar inzending voor de Lux Toilet Zeep Prijsvraag bekroond te zien met een jaarabonnement bij haar kap ster, Mevr. A. Feenstra, Schildwijk, al hier. Wij brengen de kranige winnares* gaarne hulde met de door haar gelever de prestatie en het doet ons genoegen, dat een geregeld lezeres van onze ko lommen dit succes heeft behaald. Ver moedelijk zullen andere lezeressen haar voorbeeld wel volgen en óók hun opinie omtrent Lux Toilet Zeep inzenden. Wij wen^chen hun veel succesI 1 Het denkbeeld of beter gezegd, het schrikbeeld van den totalen oorlog is bekend. Men wil daarmee ten koste van alles den duur van den strijd bekorten. Om deze reden acht men het toelaatbaar, het niet-strijdende gedeelte der bevol king de verschrikkingen van den moder nen oorlog mede te laten ondergaan en wel door geweldige, onverhoedsche luchtaanvallen en door toepassing van economischen dwang. Hoewel nu deze wijze van oorlog, wijl zij inderdaad den strijd bekort, van meer dan een zijde onlangs b.v. nog door den Italiaanschen Minister van luchtvaart als „humaan’’ wordt voorgesteld, is het voor een be schaafd mensch onmogelijk deze ziens wijze te deelen en verheugend is het dan ook, dat de barbaarsche luchtbombarde menten op Nanking, Kanton en andere Chineesche steden een storm van protes ten hebben ontketend. Maar dat daarmee heel veel wordt be reikt, kan helaas niet worden gezegd. PRINCESSEDAG TE BOLSWARD. Reeds vroeg in den morgen wapperde van officieele gebouwen de nationale driekleur. Ook verschillende particulie ren hadden de vlag ter eere van Prinses Juliana’s verjaardag uitgestoken?, maar eerlijk gezegd, vielen ons enkele hoofd straten bepaald tegen. De kleine moeite, die het uitsteken van een vlag met zich meebrengt, moest toch geen bezwaar zijn op nationale feestdagen ook uiterlijk van onze gehechtheid aan ons Oranjehuis blijk te geven. Het Chr. Muziekkorps „Oranje” maak te om 2 uur ’n marsch door de stad en ’s avonds werd dit onafscheidelijk deel van een feestviering verzorgd door het Stedelijk muziekkorps. In „Ons Gebouw” was ’s avonds een feestavond belegd door de Bolswardsche Oranjevereen. die heel, heel matig be zocht was. De voorzitter, de heer D. B. Eerdmans, opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom en memoreert de bij zondere beteekenis van dezen dag. Het is de eerste jaarvergadering van de Bolsw. Oranjevereen., een vereeniging die moet en kan omvatten de geheele Bolswardsche burgerij. Een speciaal woord richt de voorzitter tot den heer Burgemeester, die op zijn beurt in een kort woord de beteekenis van dezen dag memoreert. Nadat het Julianalied en het Wilhelmus gezongen was, werd overge gaan tot bestuursverkiezing. In de vaca ture Schrader werd gekozen notaris Al ma. Het jaarverslag van den secretaris gaf nog weinig concrete feiten. De feesten zijn over het algemeen goed geslaagd en de verjaardagen van het Koninklijk Huis worden met opgewektheid gevierd. De bestuursvergaderingen worden goed bezocht en er heerscht steeds een opgewekten toon. Het verslag van den penningmeester vermeldt aan inkomsten f539, aan uit gaven f439, zoodat er een batig saldo van 100 gulden is. Het geboortefeest van Prinses Beatrix binnenlandsche toestand verre van be- heeft dit saldo wel weer verbruikt, maar, En men ziet maafr al te goed in, wat ons ondanks protesten boven ’t hoofd kan hangen en waarmede een op zijn verdediging bedacht land rekening zal moeten houden. Vast staat, dat ook het niet-militaire deel van de bevolking in een toekom- stigen oorlog op veel grooter schaal in de vijandelijkheden zal moeten worden betrokken dan vroeger het geval was. De industrie moet geheel in dienst van de weermacht worden gesteld en de productie geregeld. Dientengevolge is ’t begrip burgerlijke dienstplicht ontstaan en ook hier te lande zijn verschillende categoriën van onontbeerlijk personeel bij mobilisatie vrijgesteld van opkomst onder de wapenen. Ook is het noodig, er voor te zorgen, dat men steeds over groote hoeveelheden materiaal en levensmiddelen beschikt. Vroeger beperkte de economische oor logvoering er zich toe, bepaalde gebie den te blokkeeren met het doel, den aan voer van als contrabanda aangeduide artikelen te beletten. In hoofdzaak betrof zulks wapens en voor de wapenindustrie bestemde grondstoffen. Reeds in den wereldoorlog echter werden ook levens middelen als contrabanda beschouwd. Voor een land als Nederland, dat zoowel Industrieel als agrarisch voor een groot deel van het buitenland afhankelijk is, Is dit een hoogst ernstige omstandigheid want op de hulp van de bondgenooten kan men ook niet steeds rekenen. Dat heeft b.v. Duitschland in den wereld oorlog moeten ondervinden. Het is dus noodzakelijk om ook ten aanzien van de economische omstandig heden op eigen krachten te bouwen. De nemarken geeft ons hier een goed voor beeld. Van de 50 millioen kronen, welke voor de landsverdediging beschikbaar zijn gesteld, zal de helft worden bestemd om reeds nu voorraden levensmiddelen en grondstoffen op te slaan. Natuurlijk zal men in ons land met een dergelijken maatregel alleen niet kunnen volstaan. Een goede voorbereiding tot de econo mische verdediging vraagt Me^l meer. Gezegd dient hierbij te worden, dat de kracht van een volk niet alleen meer zal worden afgemeten naar zijn militaire capaciteit, maar dat de eventueele te genstander ook de economische weer kracht zal taxeeren. Wil Nederland dus een mogendheid afschrikken om ons ge bied Se overvallen, dan zal het. er voor moeten zorgen, ook economisch voldoen de sterk bewapend te zijn. En inderdaad is men nu ook in ons land helaas veel later dan in andere landen met de bestudeering van dit vraagstuk begon nen. Laat ons de hoop uitspreken, dat gezien het vele, dat wij op dit gebied nog in te halen hebben daarbij de meest mogelijke spoed worde betracht. De wijze, waarop de regeering tot de reorganisatie van het zuiver militaire gedeelte van onze weermacht is over gegaan, doet ons overigens het beste verwachten. vredigend. Maar veel meer interesseert ons wat houding Rusland aanneemt ten opzichte van de toestand in het Verre Oosten. China en Japan ook een probleem waar de westerscne mogendheden te zijner tijd rekening mee moeten houden De hernieuwde en met succes bekroon de tegenstand van de Chineesche troe pen is alleen mogelijk geworden door stille hulp en steun van derden. Is onze veronderstelling zoo absurd wanneer we beweren, dat de debacle van de Spaansche regeeringstroepen geweten moet worden aan de mindere hulp van Rusland, nu dit land alle krachten in spant de dreiging van het Japansche fascisme in China met alle mogelijke middelen te keeren? Neen, neen, daar is geen oorlogstoe stand tusschen Japan en Rusland (maar die is er immers ook niet tusschen Japan en China) maar een onbeperkte levering van oorlogsmateriaal stelde China in staat zijn legers te reorganiseeren. De troepenconcentraties aan de Mongool- sche grens noodzaakt de Japaners de el. ders zoo noodzakelijke legermacht aan deze grens intact te houden, want het geringste incident (zooals nu weer de achtervolging van een Russisch schip door Japansche vliegtuigen) schept het gevaar van een uitbreiding van dit ge wapend conflict. Met deze korte beschouwing over de internationale toestand hebben we voor deze week onze plaatsruimte reeds weei verbruikt. 1914 streed het Duitsche Rijk bijna al leen tegen de zoogenaamde geallieer den en nu, bijna 25 jaar later is eigen lijk die verhouding ook weer zeer wei nig veranderd. We hebben langen tijd in de veronderstelling geleefd, dat de as RomeBerlijn speciaal voor de Duitschers een versterking zou kunnen beteekenen, temeer toen in de periode van deze onderhandelingen de verhou ding EngelandItalië heel wat te wen- schen overliet. De ontwikkeling van de internationale toestand brengt in onzen tijd telkens verrassingen en zoo kan het gebeuren, dat door de vreedzame inlij ving van Oostenrijk bij het Derde Rijk de vrees voor een te machtigen nabuur in Italië grooter werd dan aanvankelijk mogelijk geacht werd. Mussolini gunt Hitler graag een beetje succes; daarvoor hebben de stel sels van deze twee dictators een te groo te overeenkomst maar geen Duitsche staat aan den zeekant, waar Italië tot nu toe de macht uitdeelt. We hebben reeds meermalen gezinspeeld op de ver moedelijke aspiraties van het nieuwe Duitsche rijk meer grondstoffen vooral die noodig zijn voor de oorlogs industrie maar er blijft in Duitsch land ook nog altijd de eisch van kolo niën en de zeeweg vanuit de Duitsche havens in het noorden is voor het be reiken van dit doel veel te lang. Daar om zoekt Duitschland een zeeverbin ding naar het zuiden. We gelooven niet, dat in dit opzicht de twee dictators gelijk denken, ten minste: er is sedert de inlijving van Oostenrijk een andere geest gekomen in ‘de buitenlandsche politiek in Italië en dat vooral ten opzichte van Engeland. Mischien, dat we de zaak moeten om draaien en zeggen dat Engeland, gezien de veranderde tegenstellingen op het vasteland van Europa, zijn houding ten opzichte van Italië gewijzigd heeft. Dat hiervan Abessinië en Spanje de dupe worden, schijnt onvermijdelijk. De vriendschap MussoliniHitler is nog wel goed, zeker er worden groo te feesten georganiseerd ter gelegenheid van het bezoek van Hitler aan Rome, maar naast persoonlijke waardeering is staatkundige waardeering een tweede kwestie. We hebben in het begin van dit over zicht gesproken over een zekere over eenstemming tusschen 1914 en 1938. Wat was in 1914 het vuurtje, waaruit de wereldbrand is ontstaan? De Balkan, de koningsmoord te Serajewo. Wat zal na 25 jaar de oorzaak wor den van de nieuwe wereldbrand, die de vorige in al zijn verschrikkingen zal overtreffen. Weer die Balkan? Neen, nu Tsjechlowakije en wel dooi de Sudeten Duitschers. We moeten tot goed begrip van deze zaak even terug gaan tot na de staatsgreep van Hitler in Oostenrijk, toen in de Duitsche vreugderoes de volgende etappe in de germaniseering van Europa, Tsjecho- Slowakije genoemd werd. Dat was Engeland en Frankrijk en zelfs Italië een beetje te erg en vooral Frankrijk stelt veel belang in een onaf hankelijk en vrij Tsjecho Slowakije. Nu heeft Engeland wel de positieve verkla ring van Göring dat Duitschland voor- loopig geen belang bij Tsjecho Slowa kije heeft, maar we weten ook, dat de toestand zich plotseling kan wijzigen. Het Oostenrijksche voorbeeld is er tei leering en bovendien de zaak kan ook van anderen kant komen. De,Sudeten Duitschers, in Slowakije wonende in de randgemeenten, vormen onder leiding van Henlein een voortdu rende bedreiging voor een vreedzame oplossing van deze netelige kwestie. Daarom heeft Frankrijk gemeend reeds vooraf waarborgen te moeten zoeken, dat dit land bij een eventueel conflict niet alleen blijft staan in het verdedigen van de onafhankelijkheid van Slowa kije. Dat op den duur dus ook Tsjecho Slowakije op dezelfde vreedzame wijze bij Duitschland getrokken zal kunnen worden als dit het geval geweest is met Oostenrijk, behoeft niet of misschien ook wel gevreesd te wor den. Verkrachting van het recht staat hier tegenover de geesel van een nieuwe wereldoorlog. Het gaat met de Europeesche situatie precies als in de natuur, zoo nu en dan breekt het zonnetje even door, direct daarna drijven grijze, grauwe wolken langs het firmament, die al het optimis me wat de zonneschijn bracht, weer vervagen. Rusland blijft ook nog een onbere kenbare factor. Mogen we de schaarsch binnenkomende berichten over dit uit gestrekte gebied gelooven, dan is de C. A. B.—ROOD GEEL 4—0 De wind beheerscht het spel. Door een royale overwinning op haar ernstigste concurrenten heeft C.A.B. de balans van de promotie-competitie weer geheel in evenwicht gebracht en de ver wachting is niet ongegrond dat er ten slotte weer een beslissingswedstrijd noo dig zal zijn om uit te maken of de Bols- warders er in zullen slagen om In één jaar tijd het verloren tweede-klasser- schap te herwinnen. Wat men van Roode en zijn mannen ook zal zeggen, dat de Rood-Witten „mooi-weer-spelers” zijn, zeer zeker niet. Hoe harder het waait, liefst nog wat vermengd met wat hagel of sneeuw, hoe succesvoller C.A.B. uit den strijd komt. De wedstrijden tegen Gorredijk en V. V. K. hebben zulks wel bewezen en ook vandaag tegen Rood Geel was het alles behalve wat .men ideaal voetbal weer noemt. De straffe, koude, steeds aanwakke- rende wind had voor C.A.B. het voor deel dat de tribune tot de laatste plaats bezet werd, maar beïnvloedde het spel in ernstige mate. Dat de rood-witten zich het beste aan de stormgrillen wisten aan te passen mag hen als een groote verdienste wor den aangerekend, die haar belooning vond in een fraaie overwinning. Want hoe verheugend het resultaat ook moge zijn, aan bijzondere spelcapa- citeiten was zulks waarlijk, in het alge meen gesproken, niet te danken. Wel waren er enkele spelers die een prima wedstrijd speelden en dan noemen wij in de eerste plaats keeper Kramer die ditmaal op onverbeterlijke wijze zijn doel verdedigde en zoowel in zijn opstellen als in zijn oordeelkundig uitloopen een zeer betrouwbaren indruk maakte. Verder kunnen de vleugelspelers op een goeden wedstrijd terug zien, al was speciaal W. Hoekstra met zijn schoten niet gelukkig. Bosma was door zijn robust optreden een doorloopend gevaar voor de rood gele achterhoede, terwijl Schukken zich vooral in de tweede helft verdienstelijk maakte door zijn zwerven en zwoegen. Van Dalen kon zijn besten vorm niet be naderen en speelde ditmaal veel te egoïs tisch. De middenlinie heeft verdedigend bergen werk verzet maar schoot in haar steunende taak nog al eens te kort, zoo dat de voorhoede veelal aan haar lot was overgelaten. Van de backs was Bran denburg zeer goed, terwijl Eekma na ’n hopelooze eerste helft er na de rust veel beter in kwam zonder echter tot groote daden te komen. Zooals zoo dikwijls bij C.A.B. het ge val is, speelde de tegenpartij beter voet bal, maar deze betere techniek bracht geen tastbare resultaten. Het samenspel LUX TOILET ZEEP PRIJSVRAAG werd veel te ver doorgevoerd en van Het doet ons veel genoegen te kunnen schieten hadden de heeren in het geheel vermelden, dat een lezeres van ons blad, geen kaas gegeten. Doelman Hoekstra OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 i i i i DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1