Vanaf WOENSDAG 11 MEI P. LUNTER Buit enlandsche Revue. III. V. d. Ill ER F F OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Vitrage Overgordijnstoffen Handweefstoffen Vloerbedekking Loper Tafelzeil Reparatie ’T IS MEI! Stadsnieuws. Groote voorraad Onderdeelen en Banden B B B B 0 B B B B B B B B B B B B B B BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBSB B B B B B B B B B B B B B g B B B B B B B B B g B B BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB B 34— Jaargang Woensdag 11 Mei 1938 No. 36 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD FEEST VAN ARBEID EN LEVEN. Md. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland m ct. Buitenland 2% ct. Speciale inrichting voor aan alle merken Automobielen Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Hitler radicaal verzwijgt, dat de kerke lijke musea’s, gedurende het verblijf van Hitler in Rome, gesloten zijn.dat Hit ler het niet noodig geacht 'h^eft den Paus een bezoek te brengen, dat is eenigszins verklaarbaar voor den vroe- geren Katholiek Hitler, maar niet direct verklaarbaar voor het hoofd van e|en staat met zijn millioenen katholieke on derdanen. Dit voorspelt weinig goeds ren opzichte van de gedragslijn die èn in Duitschland èn in Oostenrijk ten opzich te van het katholieke volksdeel zal wor den aangenomen. Het woord: geeft den Keizer wat des keizers is en aan God wat God toekomt, wordt door de nieu we Duitsche machthebbers wel wat al te letterlijk opgevat. mee voort te gaan. De verpleegprijs bedraagt voor patiën ten uit Friesland en voor patiënten uit gemeenten buiten Friesland, die ons sub- sidieeren f2.50 per dag, geneeskundige en operatieve behandeling, medicamen ten, eventueele bestraling en röntgen- opnamen, verband, bewassching inbe grepen. Voor patiënten buiten Friesland, uit gemeenten die ons niet subsidieeren, is de verpleegprijs f 2.70 per dag. De ver pleegprijs voor de kinderafdeeling be draagt f 2.per dag, eveneens alles, ook onderwijs, inbegrepen. Dë verpleging bleef opgedragen aan mej. Zr. T. Wielinga, als oudste Hoofd verpleegster, voor het mannenpaviljoen en aan mej. Zr. S. van Wijk, als Hoofd verpleegster voor het vrouwenpaviljoen, Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. JAARVERSLAG FRIESCH VOLKS- SANATORIUM TE APPELSCHA. Uit het ons toegezonden jaarboekje memoreeren we enkele feiten. Nog te veel plaatsen in Friesland be schikken niet over een afdeeling. Dit is te betreuren voor die lijders die hunke- den naar sanatoriumverpleging. Dit jaar is het nieuwe kinderpaviljoen bijna klaar gekomen. Dit wordt een hoogst modern paviljoen, hoog gelegen, sterk beschut door uitgestrekte bosschen en met een eigen afgerasterd wandelterrein van 5 H.A. Naast de kinderafdeeling is er al eenige jaren een vierde afdeeling, een afzonderlijke groep van oudere jongens die te groot zijn voor de kinderafdeeling en die niet thuis behooren bij de volwas senen. Zij worden geheel afzonderlijk o o4 cT T Arbeid en brood. Er is samenhang tusschen deze twee zaken, maar bezien we dien samenhang wel altijd in het juiste verband? „We werken voor ons brood,” zegt de mensch. Is dat wel zoo? Halen we de beteekenis van den arbeid niet omlaag door dezen tot een brood zaak te verklaren? Als we slechts wer ken om den broode, moet het dan niet als- hoogste ideaal in het leven gelden om zóóveel te bezitten, dat we lui kun nen zijn en niet meer behoeven te wer ken? In het „Onze Vader” bidden we God, dat Deze ons het dagelijksch grood moge geven. Dat gebed wordt dag in, dag uit, verhoord. God geeft de mensch- heid zóóveel, dat we ons allen kunnen verzadigen en overhouden. Maar wij, menschen, schieten te kort bij de toepas sing der stelsels, welke op de verdee- ling der natuurlijke voorraden zijn inge steld. Zonder brood, in het algemeen: zon der voorziening in zijne levensbehoeften, kan de mensch niet leven. Maar daarom is het leven er niet om de voorziening in de behoeften! Een machine, eén motor, kan niet loopen zonder benzine of andere brandstof. Is die machine er dus om de olie? Neen, om de productie, om den ar beid. De olie is slechts hulpmiddel. Zóó is het ook met den mensch. Het leven beteekent: arbeiden. Arbeid is doel loon (brood) dient om den arbeid te kunnen volhouden; is dus middel. Laten we ons van deze beteekenis van den arbeid rekenschap geven op dezen dag van Mei. Mei is in de natuur, in de voorstellingen, welke de volkeren zich door de tijden heen gevormd hebben: het feest van den arbeid en daardoor het feest van het leven. Arbeid is uitsluitende levensfunctie. beid. Op arbeid hebben we niet alleen recht, maar we kunnen er niet zonder. Omdat leven arbeiden is. En daarom arbeiden we, allemaal! En vieren we het feest van Mei, omdat we heden weer zoo sterk de kracht in ons voelen. „Arbeiden”, in de hoogste beteekenis des woords, bestaat niet alleen uit het ploeteren in een werkverschaffing of het doen van datgene, waarvoor we loon ontvangen neen, deze soort arbeid wordt slechts gebruikt als middel of maatstaf om onze portie „brood” uit den natuurlijken overvloed daarvan te bepa len. Arbeiden is datgene doen, wat inhoud en beteekenis geeft aan het leven: loopen met de voeten, werken met de handen, sterven met de geest. Als ik weiger om te loopen tenzij men mij vertelt, wat ik er mee verdien, dan ben ik een brood- werker op dat moment. Maar als ik loopen ga omdat ik weet dat het ge zond voor me is en ik onderweg zal ge nieten van een schoone natuur met wis selende aspecten of: zal genieten mis schien van mijn weerstand tegen de hin dernissen van slechte wegen, stormvla gen en kou, dan ben ik een levenswer ken Ook zonder dat men een „baas” heeft en een opgedragen taak, kan men een krachtige levenswerker zijn, de vreugde van moeitevollen arbeid smaken. Wie „arbeid” los maakt van het be grip „loon” maar hem koppelt aan het leven, vindt altijd veel te doen, lichame lijk en geestelijk. En die heeft intenser dan hij die zwoegt en zwoegt.om slechts de uit komst van den arbeid in loon (brood) te tellen. Wat weer niet wegneemt, dat velen het moeilijk buiten loonarbeid kunnen stellen, omdat hun levensmotor te zwak van karakter is om te blijven loopen, wanneer anderen niet van tijd tot tijd de schroeven bijstellen en de wrijvende deelen smeren. VEREENIGING TOT OPRICHTING EN INSTANDHOUDING VAN EEN SANATORIUM TE APPELSCHA. AFD. BOLSWARD. Maandagavond hield bovengenoemde afdeeling een jaarvergadering. De voorzitter, de heer W. Ph. Hen driks, deelt bij de opening mede, dat 1937 een jaar was voor de vereeniging, dat vele inkomsten bracht uit erflatingen ongeveer f 70.000, een bedrag, dat niet te befleiken is door vermeerderde in komsten door middel van meer leden. In het afgeloopen jaar kon het Hoofd bestuur een lang gekoesterde wensch verwezenlijken, n.l. het bouwen van een kinderafdeeling. Aan het paviljoen is te vens een onderwijzeres verbonden. Een nieuwe Röntgen-inrichting heeft de volle bewondering van den voorzitter omdat hij ermede bekend is dat met de nieuwe instrumenten vrij wat meer is te bereiken, dan met de eerste installatie. Wat de afdeeling betreft, moet gemeld worden een dalend ledental. En het laag ste getaj is nu bereikt. Er staat tegen over, dat dit jaar niet een verpleegde naar het sanatorium is gezonden. Wel is dit jaar een patiënt uitgezonden naar een ander sanatorium (Laren). Dit op advies van een deskundige tevens hoofd bestuurslid der vereeniging. Het betrof hier een geval van ge- wrichtstuberculose, waarvoor in dit bij zonder geval bijzondere therapeutische en thermische instrumenten noodig wa ren. De voorzitter deelde verder mede, dat verpleegd en het is de bedoeling hier voor het eerst sinds de oprichting de heer A. C. Pannekoek Loois aan de be stuurstafel ontbrak. Vanaf 1926 zat hij in het bestuur en eerst door ziekte en nu wegens vertrek naar elders ging hij voor de afdeeling verloren. Hij stelt voor hem wegens zijn bemoeiingen voor de afdee ling in het bijzonder als penningmeester te benoemen tot eerelid, waartoe wordt besloten. Ook bracht de voorzitter een woord van dank voor hetgeen de heer S. van der Wal voor de vereeniging deed. Ook deze vertrok en wel naar Scharsterbrug. De notulen, gelezen door den secreta ris den heer A. Hazenberg, worden goed gekeurd. Het verslag van den penning meester, gelezen door dezelfde, ver meldde aan inkomsten f 457.75, ver meerderd met f58.85 aan rente. De uit- De as Rome-Berlijn. De Sudeten-Duitschers. De kerkelijke kwestie in Duitsch land. Het bezoek van Hitler aan Italië is wel ’t meest belangrijke nieuws uit deze weekperiode. We zullen U in onze revue niet vervelen met een opsomming van de redevoeringen, de parades, de bral lende vooraf klaar gemaakte radio-uit- zendingen, enz. enz., maar ons vandaag hoofdzakelijk bepalen tot de beteekenis van dit bezoek voor geheel Europa. Twee belangrijke feiten treden daarbij op den voorgrond. Ten eerste de onderlinge vriend schapsband en ten tweede, het bewijs van kracht. Hij het groote gala-diner in het Palazzo Venezia heeft zoowel Musso lini als Hitler onomwonden verklaard, dat Duitschland en Italië gelijke belan- zult ge vragen. Wat we onder de gen hebben en door hun gemeenschap pelijke belangen nauw met elkaar ver bonden. Daardoor is in Europa een blok van 120 millioen menschen geschapen, dat vastbesloten voor hun eeuwige be staansrechten zullen opkomen. En wat zegt Mussolini? Duitschland en Italië hebben de utopieën, waarop Europa in zijn verblinding heeft vertrouwd, van zich afgeschud om met elkaar en met de anderen een regiem voor ’n interna tionale samenloop te zoeken, dat allen gelijkelijk zekerheid zal verschaffen van rechtvaardigheid, veiligheid en vrede. Beide uitlatingen zijn niet nieuw. We hebben ze bij vorige gelegenheden in misschien anderen vorm meer gehoord. Maar toch komt bij het lezen van deze Er is reden voor alle menschen om het Meifeest te vieren, d.i. onze vreugde uit te galmen over den arbeid, welke ons deel is. Den zegen van den arbeid kan geen mensch ons ontnemen, wanneer we dien zegen bezitten willen. En de werkloosheid van heden dan? zoo huidige werkloosheid verstaan is een broodkwestie. En brood is een gave, een gave Gods. Op dat brood (ons levens onderhoud) hebben we recht, omdat God het in voldoende mate schonk aan de menschheid. Wanneer het stelsel van verdeeling dat de menschen schiepen, te kortkomingen laat zien, dan zijn die menschen (d. i. de maatschappij) ver plicht om de fouten te corrigeeren. Wat vele menschen aan „brood” verwerven uit steunregeling en werkverschaffing zijn dan ook geen aalmoezen, maar dat is de minimale portie uit dagene, wat God aan de menschheid in overvloed schonk. Los van de broodkwestie staat de ar- gaven waren f 132.34, zoodat er een ba tig saldo was van f384.26. De balans vermeldde een bedrag van f2247.78 op de spaarbank en f8.48 in kas, waarte genover geen vorderingen stonden, zoo dat het totaal bezit bedroeg f 2256.26. De penningmeester werd gedechar geerd, nadat door de commissie voor contröle, bestaande uit de heeren S. Boe- lens en H. J. Bachofner was medege deeld, dat zij de boeken in orde hadden bevonden. Uit het jaarverslag bleek, dat er 259 gewone leden waren en 2 vereenigingen. Het bestuur bestond uit de heeren boven genoemd en tevens den heer A. J. Osinga. Een verslag van de algemeene verga dering, bezocht door de heeren Ds. C. Paap en Hazenberg, schriftelijk uitge bracht door den eerste, werd gelezen. Schriftelijk zal aan Ds. Paap dank wor den betuigd. Afgevaardigd naar de al gemeene vergadering van dit jaar werden mevr. Ten Cate-Beekhuis, A. J. Osinga en S. Boelens. De bestuursverkiezing had het vol gende resultaat: herkozen de heer Hen driks, gekozen mevr. Ten Cate en Ds. J. Vink. De commissie, belast met het nazien der boeken in het volgend jaar zal be staan uit de heeren A. H. J. Alma en H. J. Bachofner. Van de candidaten hoofdbestuur zal gestemd worden op de nummers 1. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot de voorzitter deze vergadering. „De „vieren” tegenwoordig van alles. We hebben een Boekenweek, een Moe derdag, een Wereldspaardag, een Die rendag, een Vredesdag, enz. Het is daar om redelijk dat we ook jaarlijks een feest van den arbeid vieren. Daartoe is de Meimaand het aange wezen tijdstip, omdat dan ook in de na tuur alles opnieuw werkt en daardoor uitschiet in leven. Sedert eeuwen ook, bestaat reeds het gebruik in Europa, dat de menschen den Meiboom planten als symbool van de herwaking tot arbeid in de natuur. De socialistische 1 Mei werd ingesteld krachtens een besluit van het internatio nale arbeidscongres in 1889. Twee jaar later, in Mei 1891, vaardig de Paus Leo XIII in de maand Mei de befaamde Encycliek „Rerum Novarrum” uit, welke den arbeid bedoelde te be schermen door aan te duiden, hoe deze in een kader van betere sociale verhou dingen dient te worden geplaatst. De ka tholieke arbeiders herdenken jaarlijks op den 17en Mei de uitvaardiging van deze encycliek, welker richtlijnen in 1931 wer den aangevuld met de uitvaardiging van de Encycliek „Quadragesimo Anno Fascisten en nat.-socialisten bepaalden eveneens „Mei” meer speciaal den len Mei tot feest van den arbeid. „Mei” zal deze beteekenis wel voor goed in de geschiedenis behouden. redevoeringen de gedachte weer bij ons boven, aan wie de schuld, dat dit blok van 120 millioen menschen als een mas sale zuil in het hartje van Europa staat opgericht? We zijn heusch geen bewonderaars van nationaal socialisme of fascisme, maar men moet de oogen ook niet moed willig sluiten voor de nieuwe tijdgeest. Er voltrekt zich een evolutie in ons we relddeel, waarvan we ons niet voldoende rekenschap geven. De dictatuur van het Romeinsche en Germaansche ras, kapot geslagen dóór de leuze: vrijheid, gelijk heid en broederschap, steekt in ver nieuwden vorm den kop omhoog en be dreigt de zoo duur bevochten zege der democratie. Dat dit mogelijk is, ligt niet direct aan de kracht van de dictatuur, maar aan de onderlinge verdeeldheid der democra ten. De groote massa van ’t volk gevoelt veel voor een zekere vrijheid, maar heeft daarnaast noodig een krachtige leiding. Wanneer deze leiding ontbreekt, wordt de voedingsbodem geschapen voor de dictatuur met alle uitwassen daaraan verbonden. De democratie van onze laat ste eeuw is geen echte democratie, maar een belangengemeenschap, een aantippe len achter reeds half voldongen feiten, een schipperen met de meest belangrijke vraagstukken, een systeem van onderling wantrouwen. Moeten we bewijzen aandragen voor deze stelling? Zie naar den Volkenbond. Och, wat zouden we gemakkelijk een kolom vol kunnen pennen over dit be langrijke onderwerp, maar.we moe ten ook nog andere punten bespreken en wel het tweede door ons gesignaleerde feit in de ontmoeting Rome-Berlijn, het bewijs van kracht. De vlootrevue in Italië is een schouw spel geweest van enorme kracht, de troe penparade, waarvoor Hitler zijn vacan- tiereis nog een dag langer heeft uitge strekt, een bewijs van paraatheid en durf. Was deze massale betooging noo dig voor het Italiaansche en Duitsche volk? Welneen, daar zit een diepere ge dachte in. Het onderling nog te veel ver deelde overige deei van Europa, moet overtuigd worden van, de geweldige mi litaire kracht van fascisme, zoowel als van nationaal socialisme. Wat is hier van het uiteindelijk gevolg? Dat ook deze zoogenaamde democratische landen geïnspireerd worden tot een uitbreiding van hun militair apparaat. Onwillekeu rig zal men de vraag stellen: Is het be- bezoek van Hitler aan Rome nu alleen ’n vriendschapsbezoek of spelen hier ook andere overwegingen een rol. Natuurlijk zullen de voor Duitschland zeer urgente kwesties wel besproken worden maar dit doet men niet aan een officieel gala diner; maar deze beteekenis mag men gevoeglijk gissen. Er komen hierbij twee belangrijke kwesties naar voren. Allereerst de Duitsche eisch naar ko loniën en dan de kwestie Tsjecho Slo- ‘wakije. Wat het eerste punt betreft is de situ atie zoo geheimzinnig, dat we ons daar over geen oordeel durven aanmatigen, maar voor wat betreft de kwestie Tsje cho Slowakije meenen we nog altijd de toekomstige houding van Duitschland met een zekere reserve te moeten ne men. Men weet nietwaar, dat de rand staten van Tsjecho Slowakije bewoond worden door de zich noemende Sudeten Duitschers. Deze groote groep is na de vreedzame inlijving van Oostenrijk zeer actief geworden. Onder leiding van een zekere Henlein verlangen deze menschen zekere voor- rechtep waaraan de regeering van Tsje cho Slowakije moeilijk kan voldoen. maar Duitschland is een machtige buur en.om voor een klein stukje verschil van grondgegied een Europeesche oorlog te ontketenen, daar gevoelt Engeland niet veel voor. Drijft Duitschland dan met alle geweld naar een Europeesche oorlog? zoo zal er misschien gevraagd worden. O neen, liever niet. Ook in Duitschland beseft men heel goed, dat men militair gesproken, een zeer goed figuur zal slaan, maar voor het winnen van een groote oorlog zijn ook andere factoren noodig.in dit geval geld en voeding. Juist deze twee belangrijke factoren zijn het waaraan Duitschland zeer spoe dig gebrek zou lijden en ondanks de on dervinding, opgedaan uit den wereld oorlog, lijkt ons de voedselvoorziening van Duitschland het meest zwakke punt. Ten slotte meenen we, nu we van daag onze geheele revue aan de as Ro me-Berlijn gewijd hebben, ook nog even te mogen spreken over de positie van de kerk in het nationaal socialistische Duitschland. Het feit, dat het officieele kerkelijke orgaan der Katholieken in Rome, „De Osservatoro Romano” het bezoek van o T *~o Coupons DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen De Bolswardsche Courant en Westergoo Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1