s Buit enlandsche Revue. Onze voedselvoorziening In oorioosiild. III. V. d. IIIERFF Reparatie aan alle merken Automobielen I iN Uit den Omtrek* Stadsnieuws. Woensdag 18 Mei 1938 34^g Jaargang No. 38 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden 4. 2. 5. 6. 7. a. :e ie 11. KIMSWERD MAKKUM en i. Advertentfën per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. het verkrijgen van een compromis-op- lossing tusschen de Sudeten Duitschers en de regeering van Tsjecho Slowakije. In zooverre is de internationale toe stand dus wel iets opgeklaard. De be reidheid tot overleg en het streven naar een vredelievende oplossing is een hoop vol teeken.* In België zit men nu reeds geruimen tijd met een regeeringscrisis. Nadat een drietal R.K. Ministers wegens desertie van de meeste partijgenooten de vorming van een regeering onmogelijk verklaar den, is thans de socialistische minister van buitenlandsche zaken met de vor ming van een kabinet belast. Deze tracht op voortvarende wijze zich van zijn taak te kwijten. Ik heb een programma, aldus Minister Spaak en zal dit voorleggen aan de persoonlijkheden wier medewerking ik onontbeerlijk acht. Ik moet heel vlug handelen, want, wanneer ik slaag moet de nieuwe regeering zich Dinsdag aan de Kamers voorstellen. Voor de vele belangrijke kwesties, die zich ook in België op economisch en staatkundig gebied voor doen is deze vlugge oplossing zeer zeker gewenscht. Ten slotte staat de strijd in China mo- ZWEMSCHOOL „BOLSWARD". De temperatuur van het water is heden 17 graden. 2. 3. Speciale inrichting voor De assistent der directe belastingen te Makkum, de heer S. Boersma, is met ingang van 1 Juni a.s. overgeplaatst naar de standplaatst Domburg. STUDIEREIS. Mr. dr. L. N. Deckers, oud-minister van Defensie, is de vorige week naar de West vertrokken voor een studiereis naar Suriname en Curasao. DE HELDRING-GESTICHTEN. Ds. Blaauwendraad president- directeur. Tot president-directeur van de Hel- dring-gestichten te Zetten is benoemd ds. E. H. Blauwendraad te Baarn, de predikant, die te Den Haag den doop* dienst van Prinses Beatrix leidde. Ds. Blaauwendraad stond van 19261928 te Oudwoude. aar send Huisvrouwen, let U eens op de beste kwaliteit van onze erwten en boonen. BRANDSMA’s WINKELS. Brandewijn, Jenever en wijn met „extra hooge” korting. BRANDSMA’s WINKELS. iar end Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. sende slag te forceeren. Maar dit is juist niet de tactiek der Chineezen. Deze zoe ken het meer in een guerilla-oorlog, dat is op de meest onverwachte punten dui ken plots groote groepen Chineesche mi litairen op, die de verbindingslijnen van het Japansche leger bestoken en daar door noodzakelijk maken, dat Japan een belangrijke troepenmacht voor bewaking beschikbaar stelt. Voor zoover het thans te overzien is, wordt het Japansche rijk met dezen veld tocht in China totaal uitgemergeld en wat zal het uiteindelijke resultaat zijn? Een tweede Abessinië, meer niet. Mis schien dat Engeland ook nog eens zijn bekend koopmansschap in internationale kwesties aanwendt om deze lastige zaak te regelen. Het woord „recht" kan nu wel uit het reglement van den Volkenbond ge schrapt worden, en daarvoor in de plaats gezet het stopwoord van onzen tijd „macht”. Het is deze machtsfactor die Engeland genoopt heeft het onderhavige voorstel betreffende Abessinië bij den Volkenbond in te dienen. Men begrijpe ons goed, En geland heeft geen direct belang bij een algemeene erkenning van de verovering van Abessinië, maar de vriendschap van Italië stond op het spel en daarnaast de China gedirigeerd teneinde een beslis- vrede van Europa. In zijn rede, te Genua gehouden, heeft Mussolini er nogmaals op gewezen, dat Italië en ook Duitschland vrede wenscht met de geheele wereld, maar.een vei lige vrede moet een gewapende vrede zijn. Wij willen vrede, maar we moeten bereid zijn hem met al onze krachten te verdedigen. Zie, dat vinden we nu weer de grootste inconsequentie die er be staat. Wanneer men begint te verdedi gen, dan is ons inziens de vrede hopeloos zoek. Wanneer men tot in het dolle toe gaat bewapenen, dan is dat naar ons be scheiden oordeel, niet gericht tegen een vriend, maar tegen een vijand. Maar te rugkomende op de vergadering van den Volkenbond is er nog meer wat onze verwondering opwekt Naast het nu afgehandelde Abbessijn- sche avontuur is er de Spaansche kwes tie. Ook hierin heeft de Volkenbond haar onmacht getoond door haar bevoegdheid indertijd over te dragen op een non-in- terventie-commissie. De onmacht van den Bond is hier wel duidelijk gedemon streerd. Wil op den duur er nog iets te recht komen van een Volkengemeen schap, gebaseerd op onderling vertrou wen en waarbij vooral de groote demo cratieën een kans krijgen voor produc tieve arbeid, dan zuilen de beginselen van dezen bond radicaal moeten worden gewijzigd en zich aanpassen bij de ge heel veranderde wereldbeschouwing. Het vraagstuk Tsjecho Slowakije, dat na de Italiaansche reis van Hitler als een der hoogtepunten van de Europeesche politiek beschouwd kon worden, heeft toch niet die ontknooping gekregen die velen er van verwacht hadden. Italië heeft Duitschland niet onvoorwaardelijk zijn steun toegezegd, ingeval dit laatste land deze kwestie tot ernstige conse quenties zou opvoeren. De eenigste concessie die Mussolini kon geven was die van een welwillende neutraliteit. Daar heeft Duitschland ech ter niet genoeg aan en bovendien hebben de Duitschers te Rome voldoende be merkt, dat de economische financieele situatie Italië niet veroorlooft acties te ondersteunen, die militaire risico mee brengt. Vermoedelijk zal daarom het Sudeten- Duitschers-vraagstuk in Tsjecho Slowa kije in der minne worden geschikt. Hen lein bevindt zich momenteel in Londen, zoo lezen we in enkele berichten en is niet door Duitschland gereisd. Onwille keurig zullen sommigen onzer lezers de vraag stellen: wie is die Henlein eigen lijk? Zooals Hitler zich van schilders- knecht heeft opgewerkt tot dictator van het machtige Duitsc.be rijk, zoo is Hen lein van gewoon gymnastiekonderwijzer opgeklommen tot een klein dictator over de Sudeten Duitschers in Tsjecho Slowa kije. Wat kan de bedoeling nu zijn van die Londensche reis van dezen dictator in spé? Vermoedelijk een politiek van polsen en dit met volkomen medeweten van de Duitsche regeering. Henlein zou er naar streven de steun van de gema tigde Britsche groepen te winnen voor levensmiddelenvoorziening in oorlogs tijd zijn wij bij andere mogendheden ten achter. In Engeland b.v. heeft men zoo juist in alle stilte voorraden graan, sui ker en traan opgekocht. VERGADERING van de raad der gem. Wonseradeel op Donderdag 19 Mei 1938, des namiddags 2.30 uur (officieele tijd) ten ge- meentehuize te Witmarsum. Agenda: Notulen van de vergadering van 28 Maart 1938. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 14 Mei 1938. De Emmabloemcollecte bracht hier op de som van f 15.85, het vorig jaar f 15.25. stemmen als penningmeester herkozen. Besloten werd te ageeren voor ver wijdering der hekken in Hindeloopen, daar deze obstakels zeer ongerieflijk zijn. Aangenomen werd een bestuurs voorstel tot uitgave van een folder in samenwerking met Makkum. Tenslotte werd besloten bij het a.s. regeeringsjubileum aan de feestcom missie moreele en financieele steun te verleenen. menteel weer in het middelpunt der be langstelling. Gedurende de laatste maand was de positie van de Japanners er niet gunsti ger op geworden en wat nog veel be- langrijker is, de binnenlandsche toestand in Japan zelve was verre van bevredi gend. Dit heeft de Japansche legerleiding geïnspireerd tot een hernieuwd offensief om daardoor het eenigszins geschokte vertrouwen weer wat terug te winnen. Nieuwe troepenmachten worden naar VOETBAL 15 Mei 1938. Hedenmiddag hadden alhier twee vriendschappelijke wedstrijdea plaats tuschen de twee elftallen van H. V. V. alhier en Stormvogels van Workum. Onze plaatsgenooten waren niet tegen de gasten opgewassen. Het 1ste elftal verloor de wedstrijd met 1-3 en het 2de met 0-1. KERKELIJK NIEUWS. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente te Akkerwoude-Murmerwoude, Ds. P. Boerma, predikant bij de Ned. Herv. Evangelisatie alhier. DE VERHUISDAG OP 12 MEL Evenals voorgaande jaren is het ook nu weer op 12 Mei een vrije drukke verhuisdag geworden en dat nog wel onder het mooist denkbare zomerweer. Naast vele particuliere verhuizingen is er elk jaar ook weer om dezen tijd een verandering van verschillende zaken panden. Zoo bemerkten we, dat de bloemen winkel van den heer De Bruin aan de Jongemastraat verplaatst is naar de overkant. Deze nieuwe winkel leent zich zeer goed voor het bloemistvak. Aan de St. Jansstraat is onder den haam IJmuider vischhandel een nieuwe vischwinkel geopend. Voor dit deel van de stad een tot nu toe onbekende bran che. De bekende schoenenzaak van de fa. Hengst, die na den brand geheel ver- hieuwd is, ziet er nu ’t geheel klaar Is, weer keurig uit. De winkel is natuurlijk intact gebleven, maar doordat het ge- Jieele bovenhuis voor bewoning geschikt gemaakt is, heeft men beneden alle ruimte kunnen benutten voor magazij* nen, waardoor een veel beter overzicht verkregen is over de aanwezige groote voorraden. MOND- EN KLAUWZEER THANS VRIJWEL VERDWENEN. Het mond en klauwzeer is thans vrij wel verdwenen, zooals blijkt uit het feit, dat in de destructoren hier te lande se dert midden Maart slechts 311 stuks vee zijn vernietigd, tegen 15.180 in de pe riode medio Septembermedio Maart, dus zes maanden. De totaal-cijfers der drie destructoren zijn thans: Ned. Thermochemische Fa brieken 7830; destructor van den N. C. B. te Son 4559, Gekro Overschie 3102. Uit dezen gang van zaken blijkt dus, dat de gevreesde veeziekte zich thans vrijwel heeft „neergegeven”. Gemeld wordt, dat er besprekin gen worden gevoerd om te ko men tot voorraadsvorming van producten, waarvoor de regee ring in verband met ’s lands de fensie dit noodzakelijk acht. De geografische ligging van Nederland en zijn afhankelijkheid van den invoer voor het grootste deel zijner levensmid delenvoorziening leggen het natuurlijk voor de hand, een onderzoek naar het le vensmiddelenprobleem in te stellen. Daartoe staan verschillende wegen open. Om dit vraagstuk op te lossen kan men groote reserves opslaan. Of men kan overeenkomsten met buitenlandsche le veranciers en met bjnnen- en buiten landsche reederijen over een gegaran deerde voorziening in geval van oorlog sluiten. Deze laatste weg doet echter de behoefte aan extra militaire hulp ont staan; een convooisysteem en de be scherming van kust en havens zijn noo- dig, om een afsnijden van dezen aanvoer door den vijand onmogelijk te maken. Verder kan men er naar streven de in- heemsche levensmiddelenproductie als de veiligste weg der voedselvoorziening uit te breiden. Hier zijn echter door de geaardheid van den bodem en van het klimaat en ook wel door economische wetten zeer nauwe grenzen getrokken. Het sluiten van genoemde leverantie- contracten stuit eveneens op moeilijkhe den. Want zelfs wanneer wij voor de be langrijkste levensmiddelen dergelijke overeenkomsten met overzeesche gebie den zouden kunnen sluiten, blijft toch nog altijd het transportvraagstuk op te lossen. Het blijft de vraag, of men in oorlogstijd voldoende scheepsruimte zal kunnen charteren. En wanneer dit het geval is, is daarmee voor ons land nog niet de mogelijkheid uitgeschakeld, dat een vijand onze havens blokkeert. Daar echter de normale levensmiddelen reser ves in ons land slechts voor eenige maanden reiken, is ’t noodzakelijk groote reserves op te slaan, waarbij men intus- schen de beide andere wegen niet be hoeft te verwaarloozen. Dat het opslaan van dergelijke groote voorraden, die toch wel minstens voor een half jaar zullen moeten strekken, slechts met steun van den staat kan plaats vinden, behoeft geen betoog. In- tusschen is daarmede nog geenszins ge zegd, dat de staat deze reserves ook in eigen beheer moet nemen, zooals dit b.v. in Engeland en eenige andere Europee sche mogendheden geschiedt. Tegen een dergelijke oplossing schijnen in ieder ge val in Nederland èn bij de regeering èn bij den handel bezwaren te bestaan. Men mag dus verwachten, dat men een oplossing zal vinden, waarbij de handel de reserves beheert. Dit heeft ook vele voordeelen. In de eerste plaats komt men dan tot een groote decentralisatie wat met het oog op het luchtgevaar een eerste vereisehte is. En in de tweede plaats is de handel beter dan een staats- instantie in staat om voor de voortduren de verversching, die bij levensmiddelen nu eenmaal noodig is, te zorgen. Op te lossen blijft dan natuurlijk nog het financieringsprobleem. De regeering zal b.v. aan graanimporteurs, enz. het kapitaal voor extra-aankoopen kunnen voorschieten. Ook is het wellicht moge lijk hun slechts de onkosten der renten te vergoeden. Het is te hopen, dat regeering en handel spoedig tot overeenstemming zullen! komen, want op het gebied van de De begrafenis van Abessinië. Tsjecho Slowakije. Kabinets crisis in België. De strijd in China. De laatste hoop van den Negus van Abessinië, om door middel van den Vol kenbond nog eenige rechtvaardigheid ten opzichte van de Italiaansche landroof te mogen ondervinden, is wel radicaal den bodem ingeslagen. Van de 14 Raads leden hebben zich 10 uitgesproken voor een individueele beslissing, dat is elk land vrij te laten of deze het Italiaansche imperum wil erkehnen of niet. Daarmee is o.i. de laatste slag toege bracht aan een der groote beginselen van den Volkenbond, n.l. de gelijkge- rechtigheid van alle aangesloten landen en vooral de bescherming van de kleine re mogendheden. DE BEVOLKING ONZER PROVINCIES. Friesland naar de negende plaats? Er zijn thans drie provincies met meer dan een millioen zielen. Volgens dè jongste opgaaf van het Centraal Bu* reau voor de Statitstiek heeft Zuid-Hol* land 2.118.475 zielen, Noord-Holland 1.649.587, Noord-Brabant 1.006.797. Minder dan een millioen maar meer dan een half millioen hebben: Gelder land 906.586, Limburg 598.351, Over* ijsel 565.733. Minder dan een half millioen tenslot* te hebben: Utrecht 467.647, Friesland 420.835, Groningen 419.615, Zeeland 253.688. Drente 243.652. Friesland, dat eenmaal ten opzichte van het zielental de vijfde plaats innam, heeft nu nog de achtste, maar loopt steeds meer gevaar door Groningen te worden overvleugeld (het verschil is nu nog een groote duizend) en dan op de negende plaats terecht te komen. 13 Mei 1938. Wegens a.s. vertrek van mej. D. Leijen-Hibma, hoofdleidster aan de be waarschool, is benoemd mej. L. Weis senbach alhier. HINDELOOPEN LEDENVERGADERING V. V. V. Vrijdagavond j.l. vond de jaarlijksche ledenvergadering van V. V. V. plaats in de zaal van den heer J. H. Smid. In z’n openingsrede drukte de voorzitter, de heer G. Stallinga, er zijn spijt over uit, dat de opkomst niet grooter was, daar toch V. V. V. te Hindeloopen een taak heeft en die zoo goed mogelijk wil ver vullen. Verder memoreerde hij de ver anderde treinenloop, die voor Hindeloo pen een verbetering beteekent. De notulen werden onveranderd goedgekeurd en ook den penningmees ter werd décharge verleend. Bij de be stuursverkiezing zag de heer M. v. d. Zijpp zich met op één na algemeene OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 13 Mei 1938. Daar het z.g. Nuts-jeugdwerk reeds eenige weken was stopgezet, werd alhier hedenmiddag in de openbare school ge legenheid gegeven ter bezichtiging van de gemaakte goederen, waarna des avonds een verkooping werd gehouden. De belangstelling van het publiek was klaarblijkelijk zeer groot, doch de koop lust of koopkracht bleek minder groot te zijn. Alles is echter verkocht, doch zeer veel voorwerpen konden nauwelijks de kostprijs der grondstoffen opbrengen. Voor de commissie en de leidende me dewerkers was dit niet aangenaam, daar dezen elke week van hun vrijen tijd, vier uren voor deze zaak hebben opgeofferd en dus voor een volgend seizoen niet erg bemoedigend is geweest. KRANKZINNIGE DOODGESCHOTEN DOOR MARECHAUSSEE. In den afgeloopen nacht kreeg een 38-jarige man uit Echt plotseling een aanval van krankzinnigheid, die gevaai opleverde voor zijn omgeving. De dok* ter kon den man niet bedwingen en riep daarom de hulp in van de marechaus* see te Echt. Per auto arriveerden twee politiemannen aan de woning van den man. Deze stond buiten met een schop en uitte dreigementen. Een der mare* chaussees sommeerde den man te blij ven staan en de schop neer te leggen. De man vloog echter op den politieman toe en zwaaide de schop boven diens hoofd, waarop de marechaussee vuurde. Het schot trof den man in den mond en de kogel drong in de luchtpijp. Het slachtoffer overleed eenige minuten la* ter. De man was gehuwd en vader van zeven kinderen. Antwoord van B. en W. op de door het lid van de raad, den heer J. Ti chelaar te Makkum gestelde vragen met betrekking tot: 1. het aangaan van een overeen komst met het rijk inzake uit gifte in erfpacht aan de ge meente Wonseradeel van ge deelten van de Makkumer- waard, en het vervallen van het raadsbe sluit van 26 Nov. 1936, inhou dende de verklaring, dat in voorbereiding zijn plans van uitbreiding van enkele deelen der gemeente. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van een huishoudelijk regle ment voor de commissie van toe zicht op de vischafslag in de ge meente Wonseradeel. Benoeming van leden van de com missie van toeslag op de vischaf slag. Voorstel van B. en W. tot het be schikbaar stellen van een bijdrage uit de gemeentekas voor het verle nen van extra-hulp in natura aan werkloozen (z.g. B-steun). 8. Alsvoren tot nadere vaststelling van de huur van de gedeelten van het Waaggebouw te Makkum, verhuurd aan: de provincie Friesland, ten be hoeve van het provinciaal elec- triciteitsbedrijf, en b. Jetze Cappendijck te Makkum. 9. Alsvoren tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van een belasting, als bedoeld bij artikel 281 der gemeentewet in de gemeente Wonseradeel voor de weg Dedgum-Parrega. 10. Advies van B. en W. naar aanlei ding van het bezwaarschrift van de directie der „Lever’s Zeep Maat schappij N.V.” te Rotterdam, tegen de aan haar opgelegde aanslagen in de belasting op tooneelvertoonin- gen en andere vermakelijkheden ten aanzien van de vertooning van een film ter gelegenheid van te Mak kum en Witmarsum gegeven wasch demonstraties. Voorstel van B. en W. tot aanvaar ding der algemeene voorwaarden, verbonden aan de toekenning van een bijdrage uit 's rijks kas in de kosten van de gemeentehuishouding voor 1938. 12. Begrotingswijziging. 12. Begrootingswijziging. W EINNENLANWCH NIEUW/ BEëEDIGD. De Hooge Raad heeft Vrijdag oud- minister H. P. Marchant beëedigd als advocaat. P id, )0- 1 1 I I DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen De Bolswardsche Courant en Westergoo Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1