n n Buitenlandsche Revue. Openbare- el conjunciuur- uierken. na DANCING DE DOELE Tiny Hoogeveen en haar Solisten Belastingzaken DANCING BOERIYIANS W. U.Ü.WERFF Reparatie aan alle merken Automobielen A, EK aur IA f Groote voorraad Onderdeelen en Banden s DONDERDAG (Hemelvaartsdag) vanaf 4 uur Dl HIZ 8ne8k- Singel 58 DLUI1 Bolsward, Bargefennei Stadsnieuws. 34= Jaargang Woensdag 25 Mei 1938 No. 40 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD 3-1. Md. ■S (Blauwhuis) 1-4, 5-1. Tewerkgestelden zijn arbeiders en geen werkloozen. lijk verschijnsel werd beschouwd en.voor tewerkstelling objecten werden gezocht, welke als eigenlijk onnoodige beuzelarij konden worden aangemerkt. Er werd in die dagen nauwkeurig onderscheid ge maakt tusschen productieve en niet-pro- ductieve werken; productieve werken mochten in geen geval in werkverschaf fing worden uitgevoerd. Dat onderscheid is al lang vervallen. Er worden tegenwoordig verkeerswegen gebouwd in werkverschaffing en bruggen trottoirs gelegd en rioleering. Enz. enz. Dat is goed en juist. Als men derge lijke groote werken aan het „vrije be drijf” ter uitvoering geeft,, dan laat een aannemer een stel machines aanslepen, die in den kortsten tijd de wonderlijkste prestaties leveren, maar de arbeidsge legenheid om zeep brengen. Het is goed dat de overheid bepaalde groote werken voor handkracht reserveert en zich de extra-kosten van duurdere uitvoering ge troost. Derkelke werken echter leveren eer lijken, harden arbeid, welke zeker zoo nuttig is als het werk in de Duitsche of andere oorlogsindustrie. Laat de overheid dan ook degenen, die zulken arbeid verrichten, afvoeren van de lijst en weren uit de statistiek der werkloosheid. Laat ze het woord „werkverschaffing” uitbannen en ver vangen door de veel juistere benaming „Openbare Werken” of desnoods „Con- junctuurwerken”. Als voor dergelijke werken de loonen en sociale voorzieningen, thans voor de werkverschaffing geldende, moeten wor den gehandhaafd soitl Maar laten we de menschen, die hard moeten werken voor een klein loon ten minste het moreele loon, waarop ze recht hebben, voor honderd procent uit- keeren. Laten we hen hernoemen: ar beiders. En hun daarmee het zelfbewust zijn hergeven. Speciale inrichting voor lijkt ons dat toe. Ook Praag heeft en kele troepenbewegingen uitgevoerd. Dit is de situatie voor zoover het Duitsch- land en Tsjecho Slowakije betreft. Maar dit conflict grijpt verder om zich heen. Na de Oostenrijksche staatsgreep en de stichting van het Vereenigde Duitsch- land heeft Engeland, toen er sprake was dat Duitschland ook naar de kant van Slowakije uitbreiding zocht, verklaard, daarmee geen genoegen te kunnen ne men en natuurlijk was Frankrijk er als de kippen bij die afwijzing krachtig te ondersteunen. Ondertusschen nam het wereldgebeu ren zijn gewone loop; kregen we de vriendschapsreis» van Hitler naar zijn boezemvriend Mussolini en direct na de terugkeer van Hitler deze provocatie van het Sudeten Duitschers gebied. Dit begint bedenkelijk veel te gelijken op de manier waarop Duitschland ge meend heeft de Oostenrijksche regeering te hulp te moeten komen. Ook nu leest men in de Duitsche bla den, dat men hoopt, dat de Regeering te Praag de ernst van den toestand in ziet, met kracht ingrijpt en maar zoo vlug mogelijk de acht eischen van Hen lein (de woordvoerder van de Sudeten Duitsche partij) inwilligt. Aan den anderen kant vindt men ook weer stemmen, die waarschuwen voor een te ver doordrijver, van dit conflict, wat toch eigenlijk buiten de grenzen van Duitschland voorvalt. Aan die kant staat de meening, dat het Incident te Eger moet worden beschouwd als een provo catie van Tsjechische elementen en hun buitenlandsche vrienden, die er blijkbaar belang bij hebben dat Berlijn zich tot ingrijpen gedwongen acht. In dat geval is een militair conflict onvermijdelijk en het is zeer de vraag of dit momenteel wel in de Duitsche politiek past. Het Engelsche kabinet heeft niet alleen Zaterdag, maar zelfs Zondag een bespre king over deze toestand gehouden. De Engelsche regeering volgt met groote belangstelling het verloop der gebeurte nissen op het Europeesche vasteland, zoowel wat betreft de kwestie Tsjecho- Slowakije als die in Spanje. Door het met veel succes Ingezette offensief van generaal Franco is deze op standelingenleider er in .geslaagd de te genstand van de republikeinen te split sen en deze op een kleiner gedeelte van Spanje terug te dringen. De toestand be gon er voor de regeeringstroepen wat donker uit te zien vooral door gebrek aan oorlogsmateriaal.maar ook hier voor kwam een oplossing. Belangrijke hoeveelheden oorlogsma teriaal is de laatste maand via Frankrijk ingevoerd. Het grootste deel der wape nen en ammunitie is niet van Fransch maaksel. Men zegt, dat vele kanonnen uit Centraal Europa komen, terwijl het HET OFFENSIEF VAN MINISTER ROMME. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. AFSCHEID MEESTER BOERSMA ALS LID DER S. D. A. P. De afd. Bolsward van de S. D. A. P. kwam bijeen teneinde afscheid te ne men van haar lid R. Boersma. In welge kozen bewoordingen vertolkte de voor zitter, de heer D.~de jong, de gevoelens welke de leden den heer Boersma en zijn echtgenoote toedragen en overhandigde hem namens de partij een wandelstok met zilveren band. De inscriptie vermeldt naast de letters van de afd. en een twee tal data het woord „vriendschap”. De verdere sprekers, de heeren M. IJs- sels en Sj. Hollander, belichtten ieder wederom van een andere zijde de be- scheidene en nobele figuur van het ver trekkende lid. In een uitvoerige rede dankte de heer Boersma. Nog eenigen tijd bleven de aanwezigen gezellig bijeen. De heer R. Boersma gaat zich vestigen te Leeuwarden. AANRIJDING OP DEN SNEEKERWEO. Ter hoogte van de Rijks-Zuivelschool is Zondagavond een melkwagen aange reden, die gedeeltelijk op de rails reed. Toen de bestuurder van de motorwagen bemerkte, dat de wagen zich iets van de rails verwijderde gaf deze weer gas met het gevolg, dat de melkwagen werd aan gereden. De bestuurder werd van den wagen geslingerd en de melkbussen rolden over den weg. De wagen was Iets beschadigd en doordat de bussen gesloten waren bleef de melk behouden. De bestuurder kreeg geen letsel. ond ct. ct. ct. 3n EEK THE DANSANTEVrij Entrée SOIRE DANSANTEPopulaire Entrée GEZELLIG ZITJE VOORZAAL CAFE CONCERTEntrée vrij 'ij m 's II n. !D >n il- 18, ct. ct. ct. ct. ct. ct. ct. nd ,IS ct. ide „Werkverschaffing” is een alleronge lukkigste benaming om de arbeidsgele genheid te beduiden, welke de overheid voor de werkloozen heeft geschapen. Taalkundig is er misschien niet veel te gen in te brengen, maar er hangt te veel bedeelingslucht aan het woord. Menschen, die weinig in direct contact met de arbeiders komen, hebben vaak de Idee, dat de werkverschaffing maar zoo'n beetje „bezighouderij” van werk loozen is. Ofwel een strafkolonie, waai de arbeidslust der gesteunden wordt ge test en zoo noodig wordt herwekt en op peil gebracht. Deze idee is een glad verkeerde. Te werkgestelden verrichten zeer zwaar werk, dat heel slecht betaald wordt. Dat laatqte behoeft diet onrechtvaardig te wezen tegenover het eerste. Wat tewerk gestelden doen in het algemeen: ont ginning, bebossching, ruilverkaveling, wegenaanleg Is nuttige, vaak noodige arbeid, maar het is werk, welks vruchten geen voldoende belooning beteekenen voor de gemaakte kosten. Het is en blijft daarom toch nuttige arbeid, waarvan in de toekomst nog zeer velen zullen pro- fiteeren in den vorm van normaal werk tegen normaal loon. Op het oogenbllk echter worden in de werkverschaffing van weerszijden offers gebracht: aan de eene zijde offers aan geld door de gemeenschap, welke aan loon meer besteedt dan aan waarde te rugontvangen wordt: anderzijds offers aan arbeid door de tewerkgestelden, die meer presteeren dan ze In loon vinden uitgedrukt Toch worden de tewerkgestelden dik wijls nog met den nek aangezien door de burgerij. Bij deze laatste is veelal wanbegrip. Eji dat wanbegrip wordt onbewust gewekt en onderhouden door het woord „werkverschaffing”. DONDERDAGS van 9—1 uur Zitting te BOLSWARD Schildwijk 33 bij de Markt. kunnen terugtrekken in Zuid-Oostelijke richting. We kunnen dus verwachten, dat na een korte pauze opnieuw den strijd zal worden ingezet. Ondertusschen werken uitvinders aan de nieuwste manier van vernietiging en ook afweer. Het is genoegzaam bekend, dat in een toekomstige oorlog het lucht wapen een belangrijke rol zal spelen en dat dus ook de middelen om zich tegen deze luchtaanvallen te beschermen steeds meer geperfectionneerd worden. Zoo heeft b.v. Engeland een ballonnen systeem uitgedacht, waardoor met be hulp van stalen netten het luchtruim op bepaalde hoogten kan worden afgesloten Dit afweerstelsel dwingt de vijandelijke vliegers op zekere hoogte, bereikbaar voor het afweergeschut te vliegen. Komt een vliegmachine met dit stalen net, dat geheel onder stroom staat, in aanraking, dan stort deze brandend omlaag. Jammer dat deze uitvindingen niet voor een beter en nuttiger doel gebruikt kunnen worden. Advertent! ën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. R.K. VOETBALSPORT. Zondag j.L organiseerde „Robur” van Harlingen seriewedstrijden, waaraan de volgende clubs deelnamen: M. K. V. I (Leeuwarden), B. V. C. I R. E. S. I en Robur. B. V. C. I—Robur. I daarna volgde R. E. S. I—M. K. V. I De aanvoerder van R. E. S. verloor de toss en spelen ze het eerst in de wind. Daar R. E. S. niet volledig was door blessure’s van 3 harer beste spelers en één om studie redenen verhinderd was, zag het er voor R. E. S. niet best uit. AL K. V. is de eerste 10 minuten dan ook overwegend sterker en uit een van hun aanvallen nemen ze de leiding. Maar dan neemt R, E. S. de zaak in handen; middenlinie en achterhoede worden steeds beter. Even voor de rust krijgt de linksbinnen de bal te pakken, deze plaatst mooi naar den linksbuiten van Hettema Jr., deze direct naar zijn broer en onhoudbaar voor den keeper verdwijnt de bal in het net. Als M. K. V. aftrapt neem onze mid- voor de bal over en na wat heen en weer getrap komt ie weer bij de kleine links buiten en weer ligt de bal achter den keeper. AL K. V. zet alles op alles en R. E. S. heeft werkelijk pech als ze tweemaal kei hard tegen onzen keeper schopt en kopt. Dan maakt een M. K. V.er opzettelijk hands, penalty. Deze wordt keihard inge schoten. De linksbinnen van R. E. S. maakt nog 2 doelpunten en hiermede kwam het ein de van dezen wedstrijden. Verliezersronde: B. V. C. I—M. K. V. I Winn.ronde: Robur I—R. E. S. I 3-1. Zoo goed als de eerste wedstrijd ging, zoo slecht ging het de 2de. Voor de rust kon R. E. S. stand hou den. Wel opende Robur met de score, maar voor de rust zorgde onze midvoor voor de gelijkmaker. Na de ruiling begon de moeheid bij R. E. S. zich te wreken en al gauw maakte Robur met 'n pracht- goal 2-1. Even later een strafschop bulten het strafschopgebied, waar ze zich geheel verkeerd opstelden, maakte Robur 3-1 en zoo kwam het einde met de sterkste als overwinnaar. Uitslag: 1ste prijs: Robur wisselbeker plus med. 2de prijs: R. E. S. verg. med. 3de prijs: B. V. C., med. 4de prijs: M. K. V., med. R. E. S. won ook een med. voor de hoogste score. de bewapeningswedloop en de zeer uit eenlopende wereldbeschouwingen, cul- mineerend in de tegenstelling fascisme en communisme, dat is in korte trekken het beeld van onze tegenwoordige sa menleving geteekend. De geringste afwijking in deze gevaar lijke cirkel kan ernstige gevolgen heb ben. Het jongste incident te Eger in Tsjecho Slowakije is daarvan het beste bewijs. Wat is dat nu weer? zegt mis schien de niet regelmatige dagbladlezer. In het kort verteld, dit: Zaterdagmorgen wilde een grensbewaker een motorrij wiel aanhouden, waarop twee personen zaten, die zich in de richting van Duitschland wilden begeven. Aangezien de bestuurder niet naar de sommatie luisterde, gaf de grenswacht vuur en werden beide personen gedood. Het zijn twee Sudeten-Duitschers. Di rect had je de poppen aan het dansen. Het is of Duitschland elk voorwendsel aangrijpt om zijn vermeende rechten op een deel van Tsjecho Slowakije kracht bij te zetten. Troepenbewegingen langs de Duitsche grens worden er gemeld, maar volgens Duitsche lezing is dit al leen om de eischen van de Sudeten Duitschers in Tsjecho Slowakije wat te ondersteunen. Een lang niet ongevaarlijk experiment Velen staren zich' blind op de econo mische wonderen, welke in Duitschland zijn gewrocht, waar de werkloosheid zoo goed als verdwenen heet te zijn. Laat ik dadelijk vaststellen: ik deel deze bewondering. Men vergete echter niet, dat de werk loozen, die Duitschland telde, thans lang niet allemaal normalen en volledig pro- ductieven arbeid verrichten. Honderddui zenden zijn te werk gesteld in munitie- en kanonnenfabrieken; honderdduizen den leggen betonnen versterkingslinies aan of -schuilplaatsen; duizenflen en duizenden maken oorlogsvliegtuigen, bommen, mitrailleurs, geweren, hand granaten, gifgassen en ander oorlogs tuig. Alles wordt gestapeld en gesra- peld, omdat het misschien ééns noodig zal kunnen wezen, als de volke ren elkaar gaan vermoorden. In Duitschland heeten de werkloozen, die op deze wijze arbeid vonden, geen „tewerkgestelden” maar ze zijn „arbei ders in de oorlogsindustrie. Wie bij ons hard en zwaar ploeteren om woesten grond voor den vrede te be werken door er cultuurgrond van te ma ken wie wegen en fietspaden aanleg gen voor het gemak van den boer of voor toeristisch verkeer die blijven „werk loozen” heeten, geplaatst in de „werk verschaffing”; zij herkrijgen hun eere- naam van arbeider niet; zij blijven de somberte van onze werkloozen-statistiek onderhouden. Spanning in Europa De oorlog in China. Hoe dikwijls hebben we in den laat- sten tijd dit eerste opschrift boven onze wekelijksche revue over ’t buitenlandsch nieuws kunnen zetten en ook hoe juist typeert dit opschrift de nervositeit, die reeds langen tijd om en op het Europee sche vasteland hangt. j De gespannen internationale toestandr schijnt dat een aantal vliegtuigen over den Atlantischen Oceaan is gekomen, on danks de blokkade der nationalisten. De moeilijkheden inzake de republi- keinsche zaak in Spanje, zoo wordt be weerd, hebben het anti-fascistische ge voel over de geheele wereld versterkt. Betreffende de strijd in het Verre Oos ten kan gemeld worden dat door de val van Soetsjau het belangrijke spoorweg- knooppuftt, de vereeniging van de Zui delijke en Noordelijke legers plaats kon vinden. Dit is een belangrijk succes voor de Japanners, maarbrengt de oor log niet dichter bij de oplossing. De Chi- neesche legercorpsen trekken terug naar een dieper in het land gelegen basis. Duizenden en nog eens duizenden dooden hebben de cijns aan den oorlogs god betaald en met vernieuwde brute kracht gaat men naar een volgende men- schenslachting. De berichtgeving is natuurlijk aan bei de kanten sterk persoonlijk. Chineesche berichten geven toe dat er bij Soetsjau hevig wordt gevochten en dat de Japan ners ernstige verliezen leiden en Japan- sche berichten spreken van een omsin geling van het Chineesche leger. Naar uit de verschillende berichten te distilleeren valt, is van een algeheele omsingeling geen sprake. De Chineesche hoofdmacht heeft zich veilig uit deze bedreigde zóne Minister Romme heeft een offensief geopend tegen den lediggang: de werk verschaffing zal met 50 worden uit gebreid, hetgeen neerkomt op een ver- hooging van het aantal „tewerkgestelde werkloozen” van 50.000 tot 75.000. Ik zou den Minister willen vragen, dat hij aan het spook der werkloosheid ook een moreelen slag toediene. En den werkloo- ze, dien hij arbeid verschaft, hun waar digheid van arbeiders hergeve! Het woord „werkverschaffing” werd uitgedacht in den eersten crisistijd, toen de werkloosheid nog als een zeer tijde- Unieke sfeer en The Rhythme Stormers spelen e r 111 DE HANSA-TENTOONSTELLING. Er begint heel wat teekening te ko men In de werkzaamheden voor de Han- sa-Tentoonstelling van 11 tot en met 15 Juli. De groote tentoonstellingstent is op enkele kleine stukjes na geheel uitver kocht. De aanbesteding voor het pach ten van de consumptietent met een ruim te van 800 zitplaatsen, vindt dezer dagen plaats. Op het nog vrije terrein van het Hof komt een wafelkraam en enkele andere verkooggelegenheden, maar de clou van de entree wórdt gevormd door een prachtig werkstuk van het Prov. Electrisch bedrijf, n.l. een waterlichtfon- tein, rechtstreeks uit Genua geïmporteerd en voor het eerst op onze Hansa-Ten- toonstelling gedemonstreerd. Deze fon tein beslaat ongeveer 14 meter in door snee en zal vooral des avonds een fan tastisch gezicht opleveren. De toegang vanaf het Hengstepad zal ook op geheel origineele wijze worden verzorgd, zoodat de buitenindruk aan de flinke opzet van deze tentoonstelling be antwoordt. Het avondprogramma in de amuse- mentstent is ook buitengewoon goed verzorgd. Binnenkort hopen we daar over nadere mededeefingen te kunnen doen. Ook de P.F.C. die de initiatiefnemer van deze tentoonstelling is, zorgt voor een serie feestdagen, die de goede naam van Bolsward op het gebied van feest vieren weer zullen handhaven. In de nu komende maand zullen we waarschijnlijk elke week iets nieuws over deze feestweek en’Tentoonstelling kunnen vertellen. S. sen :IJn ei! OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 R. E. S. II toog naar Leeuwarden om daar seriewedstrijden te spelen en won de 2de prijs, een lauwertak. Bravo, jongens, met zoo’n gehavende ploeg met een 2de prijs uit den strijd te komen. M. K. V. II—W. Z. S. II 1-2; R. E. S. II Friso II 4-3. Verl.ronde: M. K. V. II Friso II 1-1 won Friso met strafschop pen. Winn.ronde: W. Z. S. IIR. E. S. II 1-1, na verlenging met strafschoppen gew. door W. Z. S. II. DE KATH. FRIES CHE SPORTDAG. Wanneer het weer nu een beetje blijft meewerken belooft de Hemelvaartsdag een drukke sportdag voor Bolsward te worden. De voorwedstrljden beginnen reeds op den voormiddag en naast deze gymnastiekdemonstraties «al ook wel veel belangstelling uitgaan naar de voet balwedstrijden, die in den namiddag op het sportterrein van C. A. B. worden ge houden. Aan de optocht, die 's middags 1 uur plaats vindt, nemen de volgende vereen, deel: O. N. D. A. alhier, D. I. O. alhier, Vlug en Lenig, Sneek, T. H. O. R., Har lingen, Geel Wit Franeker en O. en O. Leeuwarden. Bovendien de voetbalclubs R.E.S. al hier. W. Z. S., Sneek, M. K. V., Leeu warden, Robur, Harlingen, B. V. C., Blauwhuis, S. D. O. St. Nicolaasga, Bak huizen te Bakhuizen, en Friso, Joure. De route is als volgt: R.K. School, Nieuwmarkt, Kleine Dijlakker, Kerkstraat Jongemastraat, Gasthuissingel, Withee- renstr., Marktstr., Blauwpoort, Oordje. n ond DE JONG'S NIEUWSBLAD wnnrln opgenomen De Bolswardsche Courant en Westergoo Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1