D.E. Builenlandsclie Revue. Dr. R. A. Hoekstra A. 8. van de MOER arts voor inwendige ziekten Zuiderplein 15 - LEEUWARDEN herval dinsdag in juni de praktijk. UI. V. d. OF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken J 1 1 DANCING Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek. GEEN GOUD- (D-E Stadsnieuws. Tandpasta Ivorol (volgens nieuw recept) geeft volop volwaardig schuim dat tandaanslag en spijsresten absorbeert en emulgeert. Daardoor worden de tanden wérkelijk wit en de rhond bijzonder frisch en rein. Tube 25 en 40 ct. Extra groote tube 60 ct. 341^ Jaargang Woensdag 15 Juni 1938 No 45 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD IN DE PIJP Groote voorraad Onderdeelen en Banden afwezig „BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN” in café MOLENAAR voorheen SLIPPENS Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 INGEZONDEN MEDEDEELING MAAG... Ds. P. van Wijnen te Ureterp, die ’t i Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926, naar voren te komen, den afstand van centimater tot centimeter veroverende, om dan na vijf meter te besluiten, dat het hoog tijd wordt om grond onder mijn voeten te zoeken en me zelven hijgende en blazende te bekennen, dat ik het „échte” zwemmen nooit zal leeren. „Mijnheer, uw slag is verkeerd!” heb ben me ettelijke zwemmeesters al hon derden malen toegevoegd. Inderdaad! Mijn slag is verkeerd. Dat komt van het „uit zich zelf” of „van el kaar” zwemmen leeren. Later is het erg moeilijk om zoo’n verkeerden slag nog te ontwennen en zich den goeden slag eigen te maken. Duizenden menschen meenen, dat ze kunnen zwemmen en ze kennen het niet. Zij zijn degenen, die het op een gegeven moment moeten opgeven en wier initia len dan den anderen dag in de krant prijken onder het hoofdje „bij het zwem men verdronken”. De huidige jeugd heel veel vóór op vroeger. Tegenwoordig vindt men bijna overal goede, onder behoorlijk toezicht staande inrichtingen, waar geschoold personeel tegen een minimale vergoeding den jongens en meisjes de kunst van het zwemmen bijbrengt. Sturen we daar toch onze kinderen heen zoo jong mogelijk. Hoe jonger men leert zwemmen, hoe beter men de kunst zal leeren verstaan. Het is een kwestie van „aanvoelen” en „aanpassen” de zwemkunst wordt gemakkelijker gebouwd op het instinct van den mensch dan op diens begrip. Het zou dwaas zijn om het kind uit overdreven voorzichtigheid uit het water te houden. De watersport is nu eenmaal een moderne eisch van hygiëne, ’n wijze van ontspanning, welke de tijd ons voor schrijft. Vroeg of laat gaat ook onze jon gen, ons meisje te water; laten we het kind daarom liefst zoo tijdig mogelijk de noodige vaardigheid en ervaring doen verwerven. In dien geest behooren ook de onderwijzers (essen) aandrang uit te oefenen op de scholieren en de zer ouders. Zij behooren dat te doen omwille van het kind óók al zouden zij de onderwijzers als kinderen van een anderen tijd, de zwemsport persoonlijk niet be oefenen. Laat uw kinderen het zwemmen lee ren. M4ir: laat ze het go e d leeren, dus van een zwemleeraar in een goede in richting. Als daartoe geen gelegenheid aanwezig is, houdt ze dan liever uit het water. Speciale inrichting voor Autom o b ielen Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. ARTS voor Hart en Vaatziekten TE LEEUWARDEN is WOENSDAG en DONDERDAG en na 1 Juli voorloopig alleen volgens afspraak te consulteeren. 12 Juni 1938. Heden behaalde het muziekkorps „Fri sia”, dir. de heer Spêckle te Harlingen, een 2de prijs in de tweede afdeeling op het muziekconcours te Opeinde. WITMARSUM. REINDER WESTRA f Zondag, den 12den Juni overleed te Witmarsum, de heer R. Westra, gepen sioneerd onderwijzer op een leeftijd van 77 jaar. Met meester Westra, zooals hij bij oud en jong bekend stond, verliest ons dorp De macht van het geld. Wanneer men zoo eens rustig weg gedurende een week lang de verschillen de gebeurtenissen, die zich in de wereld afspelen, leest, verzamelt en ordent, is het ontstellend, welk een groote tegen stelling zich in dit wereldgebeuren ken merkt. Naast een algemeene bereidheid tot vrede een koortsachtig jagen naar zoo intens mogelijke bewapening. Naast een schromelijk tekort aan voedingsmid delen een vernietiging van voedsel; naast een.maar laten we dit. lijstje niet langer maken. Het is al treurig ge noeg dat het feit als zoodanig geconsta teerd moet worden. Wat is toch, zoo vragen velen zich met bezorgdheid af, de oorzaak van deze tegenwoordige geestesgesteldheid? Een tekort aan beschaving, zegt de een, een tekort aan geloof, zegt een ander en de derde in deze cirkel beweert, dat het geld de uiteindelijke oorzaak van al deze benoemd. Tot directeur van het Stedelijk Mu ziekkorps alhier is in de plaats van den heer Vastennout, die eervol ontslag had gevraagd en gekregen, benoemd de heer G. Koning van Leeuwarden. te Berlijn diep bewust was van haar groote verantwoordelijkheid voor den vrede van Europa, en op den grondslag van erkenning van de onaantastbare souvereiniteit van den Tsjechoslowaak- schen staat, dezelfde matiging en con- ciliantie betoonde als de regeering te Praag thans betoont. En dan ten slotte nog even over de aardbeving gesproken, die zoowat op de grens van het buitenlandsch en binnen- landsch nieuws ligt. In ons land heeft men, vooral in het Zuid-Westen meer of minder lichte aardschokken waargenomen. Maar uit de latere berichten blijkt, dat de haard van deze aardbeving gezocht moet worden in België. In Gent vooral moet de aard schok vrij sterk geweest zijn. Enkele huizen zijn hier ingestort en in verschil lende fabrieken werden zware machines van hun plaats geschoven. Gelukkig vallen er geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Een vreemd verschijnsel zult ge wellicht zeggen, en dat in onze lage landen. Ja, een afdoende verklaring is er momenteel niet voor te vinden, eerst moeten verschillende speciale in strumenten worden geregistreerd. Door verschillende weersinstituten wordt voorloopig als oorzaak aangege ven een vrij beduidende ondergrondsche verschuiving. Enfin, als het daar nog maar bij blijft. Het rommelt boven gronds zooveel, dat een beetje onder- grondsch gerommel er ook nog wel bij kan. ellende is. Ons inziens beheerschen al deze drie factoren onze tegenwoordige samenleving. Een tekort aan beschaving dat lijkt toch wel wat vreemd, zult ge misschien zeggen, en toch, wanneer we ons herinneren de manier, waarop het beschaafde Europa het onbeschaafde Abessinië heeft ingepalmd. We denken aan den lijdensweg van den Volkenbond, die door naijver en verdachtrpaking op sterven ligt, aan de non-interventie- commissie, die elkaar met open oogen bedroog. Welnu, dan blijft er van die hoog geroemde 20 eeuwsche beschaving niet veel meer over. Een tekort aan geloof, ja zeker, en een ernstig tekort ook. Het geloovig vertrou wen op den Schepper van het heelal, die de vogelen des hemels spijzigt en zeker voor de menschen niet minder zal zorgen; dat geloovig vertrouwen is reeds vele jaren zoek. De mensch heeft het in zijn waanwijsheid beter willen doen door zelf de richtlijnen van voortbrenging en verbruik te regelen en hier komen we juist aan het derde punt, het geld. Dat is de spil waar alles om draait en hiermee zijn 4we direct aangekomen bij het eerste punt in onze buitenlandsche beschouwing.het geld dat de geheele wereld beheerscht. In de laatste weken en ook voordien heeft men meermalen kennis kunnen nemen van redevoeringen die door leidende figuren in Amerika werden gehouden en waarin fel gepro testeerd werd tegen het bombardeeren van z.g. open steden in China en Spanje. Een land, dat dergelijke bombarde menten uitvoert moet de beschikking hebben over vliegtuigen en nu is 't een opmerkelijk feit, dat datzelfde Amerika zeer groote kwantums oorlogsmateriaal aan Japan levert, waaronder honderden vliegtuigen. Met de rechterhand protes teert Amerika tegen de bombardementen in China en met de linkerhand ondertee- kent zij de verklaringen van goedkeuring, welke voor iedere transactie van militai re aard noodig is. Wie de lijst beziet van de militaire transacties uit de afgeloopen maanden, zal verstomd staan. JapaU kocht belang rijk meer dan Engeland en China. De fabrieken zijn met orders overladen. Geen wonder, dat de protesten uit Ame rika met een zeker schouderophalen worden aanvaard. Geld dat is de ziel van heel die nego tie. Wie met geld komt, kan terecht, on geacht wat zijn bedoelingen zijn.maar wat leven we dan toch in een verdwaas de wereld; niet alleen in de kwestie Japan-China, maar ook op het Europee- sche vasteland is de oorlogsdreiging nog niet geheel weggenomen. De laatste phase in de Spaansche oorlog kan nog heel wat moeilijkheden opleveren. De verscherpte luchtoorlog door de leger macht van Franco ingezet, brengt weer moeilijke situaties mee. Jammer, zult ge misschien zeggen, het begon zoo hoop vol, het verdrag tusschen Engeland en Italië van 26 April j.l., waarmee ook Frankrijk kon instemmen en welk ver drag alleen nog maar wachtte op de overwinning van Franco’s legermacht. Dat verdrag hangt nu door de onver wachte tegenstand der republikeinen aan een zijden draad. Van een terugtrekken der Italiaansche strijdkrachten is voor loopig geen sprake. Immers, Mussolini wil de overwinning van Franco en En geland wil niet eerder het verdrag met Italië in werking stellen, dan nadat de Italiaansche troepen het Spaansche grondgebied hebben verlaten. Dat betreft dan de strijd op Spaanschen bodem, maar van veel verdere strekking is’mo menteel het bombardeeren van neutrale en speciaal Engelsche schepen en Fran- sche stadjes aan de grens. Dat brengt het gevaar voor een crisis weer heel dicht nabij. Daladier, de Fransche pre mier heeft verklaard, dat een dergelijk feit als zeer ernstig moet worden opge vat. Een speciale dienst aan de Jransch- Spaansche grens is aangesteld en voor wat Engeland betreft, overweegt dit land represaille-maatregelen. We staan dus weer veel verder van een algeheele oplossing dan enkele weken geleden. Ook in de Sudeten-Duitsche kwestie in Tsjecho Slowakije is nog weinig op lossing in het zicht. Wel bestaat er een heel kleine kans, dat door het Tsjechi sche gebaar om de verlangens van de Sudeten Duitsche partij als grondslag voor een bespreking te aanvaarden, dat de algemeene toestand die nu bij het einde van de verkiezingen iets scherper geformuleerd werd, zich zal ontspannen. Veel zal hier afhangen van de houding van Berlijn. Men zou gaarne zien, dat de regeering Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 5.457.99 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 18. HET GOUD VAN DE LUTINE. Vrijdagavond heeft de Karimata in den bagger van den Engelschen Hoek bij Terschelling zijn eerste vondst ge daan, welke op de aanwezigheid van ’t Lutinewrak duidde. Maar het was geen goud. Na bijna vijftien uur met tusschen- poozen te hebben gewerkt, vond men in de zeef van de schudgoot een paar koperen spijkertjes. „Dat is niet veel”, zal men zeggen. Maar desondanks een gunstig teeken, omdat de nageltjes in derdaad afkomstig blijken te zijn van het vermaarde Engelsche goudschip. Zij lagen evenwel niet op de plaats, waar men het wrak heeft bepaald. Zij zijn waarschijnlijk bij vroegere pogin gen tusschen de schelpen terecht geko men, toen men omstreeks het jaar 1860 en in latere jaren met zuigerinstallaties trachtte de schat machtig te worden. Na dezen eersten dag baggeren, waarbij uiteraard het bedrijf van den molen beproefd moest worden en de bemanning aan het werk moest wen nen, is gebleken, dat de getijstroom niet van zoodanigen invloed is op den vorm van de gleuf, die de molen graaft, dat het gevaar van dichtslibben de ca paciteit van de Karimata te machtig zal worden. Daarom heeft de heer G. L. Bol, administrateur van de Billiton Mij., die de Lutinebergingswerkzaamheden leidt, besloten, dat de Karimata voor taan 24 uur per etmaal en niet 8 uur, zooals eerst het plan was, zal doorwer ken. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Bolsward. In den loop der maand Mei 1938 werd aan bovengenoemd kantoor op spaar bankboekjes ingelegd ƒ24.252.94 en terugbetaald - 18.794.95 WINSUM. INTREDE Ds. P. VAN WIJNEN. 13 Juni 1938. Ds. P. van Wijnen te Ureterp, die ’t beroep naar de vacante Ned. Herv. Ge meente van Winsum en Baard heeft aangenomen, hoopt op 10 Juli a.s. zijn intrede te doen in het kerkgebouw van Winsum. Des voormiddags om 10 uur zal hij in zijn ambt worden bevestigd door zijn voorganger Ds. K. Wijbenga van Dronrijp. REGEERINGSJUBILEUM. 13 Juni 1938. De feesten, welke alhier ter eere van het veertigjarig jubileum onzer Koningin zullen worden gehouden, zijn nader be paald op 7 en 8 September a.s. een goed en beminnelijk mensch. Als onderwijzer heeft hij zijn gaven van hoofd en hart steeds geheel ter be schikking van de jeugd gesteld en wel zóó, dat deze in hem nooit zag de mees ter, maar altijd de groote vriend. Enthousiast kaatsliefhebber als hij was, was hij gaarne bij het spel der jeugd en menig kaatser heeft zijn eerste juiste lessen van hem ontvangen. Maar meester bleef hun vriend, ook na de schooljaren en zoo ontstond in die lange jarenreeks die mooie figuur van den ouden meester, die de sympathie had van het gansche dorp en wier verschei den velen een oogenblik met weemoed heeft vervuld. Hij ruste in vrede! WOLSUM. Geslaagd aan de R.K. kweekschool te Steenwijkerwold voor het eindexamen, mej. P. Bekema alhier. Douwt Sobertt ItMt MtttM VUwwcBaal m 0u4-Holland»die Pijptabak - Armo 17» OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Donderdag 16 Juni ’s avonds 8 uur. Entree 20 ct. plus belasting. Medewerking van eerste klas band. Vroolijke stemming. AUTO-ONGELUK. Hedenmorgen ongeveer half 8 kwam een groote zeswielige vrachtauto van de Lange’s expeditiebedrijf uit Purmerend de Harlingerweg langs uit de richting Witmarsum. Bij de bocht Lonjé is de bestuurder, waarschijnlijk door de snelheid, waar mee met deze ongeladen wagen gereden werd, de macht over het stuur kwijt ge raakt. Zoowat halfweg genoemde bocht en de watertoren is de auto over de tramrails heen en de ter plaatse nogal breede berm in de sloot gereden. De cabine kwam hierbij over dwars in de sloot en zoodoende bleef de carrosse- die gedeeltelijk op den wal. Voor het tramverkeer was deze situatie lastig omdat het achterste gedeelte van de wagen ongeveer tegen de tramrails stond. Persoonlijke ongelukken zijn er geluk kig niet te betreuren. Het zal wel eenige moeite kosten de wagen weer op den weg te krijgen, vooral in verband met het vrij drukke verkeer op deze weg. Leert goed zwemmen. Blijft anders uit het water. Ik ben gewoon om de „dingen van den dag” tot onderwerp van mijn artikeltjes te nemen en aldus beland ik elk jaar ook op de zwemkunst. Onwillekeurig grijpt het den mensch aan, wanneer hij in het begin van het zomerseizoen bij de lezing van zijn krant keer op keer stuit op de ongelukken-berichten, welke melding maken van al die jonge levens, welke werden afgesneden „bij het zwemmen”. Als de zon hoog staat en warm straalt, dan werpt de mensch zijn kleeding af en hij duikt in levensovermoed eens lek ker diep het water in; hij zwemt „naar den overkant”, maarhalverwege bemerkt hij, dat hij zijn kracht heeft overschat. Een onzichtbare hand trekt hem omlaag, onweerstaanbaar; het slachtoffer voelt zijn strot in een wurgen de greep, hij stikt en.staat aan den overkant. Niet aan den overkant van het water, maar aan den overkant van het leven. Als men een geliefde naar het zieken huis brengt, weet men, wat te verwach ten is. Maar als een jongen vol levenslust uit school naar binnen stormt, vragende: „Moe, mag ik gaan zwemmen?” en je zegt dan: „Zeker, jongen, maar zul je oppassen?” en er belt dan een uurtje later een politieagent aan je deur, om er je op voor te bereiden, dat ze straks je jongen zullen thuis brengen, liggende op een draagbaar, met een laken over zijn gezicht, zijn voor eeuwig gesloten oogen en zijn benauwd-open mond heen, dAn. o wat moet een mensch dan sterk wezen om het eigen leven op te houden, dat hij voelt wegzinken uit het lichaam en om de stem van het geweten tot zwij gen te brengen, welke alsmaar klaagt en vraagt, of we dien jongen wel hadden mogen laten gaan. Die vraag moeten we onzen jon gen, ons meiske toestaan om te gaan zwemmen’ ze is inderdaad een hoogst ernstige en eischt een weloverwogen antwoord. Zeker is, dat ons land een buitenge wonen rijkdom heeft aan water en de verdrinkingskans er dus boven het nor male ligt. Daartegenover staat, dat slechts betrekkelijk weinigen den ver drinkingsdood vinden, doordat ze onbe doeld te water geraken. Wanneer nie mand poogde te zwemmen, dan zou het aantal verdrinkingsgevallen met veel meer dan de helft verminderen. Echter: als niemand in een auto gaat zitten, gebeuren er ook geen auto-onge- lukken meer; en wie niet op een fiets klautert, kan er ook niet aftuimelen. Zwemmen is een gezonde sport, een hygiënisch bedrijf, het uitbaten van een gunst, welke de natuur ons biedt; kort om, baden en zwemmen is een behoefte voor den gezonden mensch. Maar baden en zwemmen bieden groote extra-gevaren en van deze blij ken lang niet alle ouders voldoende doordrongen. Als een kind vraagt of het mag gaan zwemmen, dan hebben we tor plicht om het keer op keer op die geva ren te wijzen. Het mag ons niet onver schillig wezen, waar het gaat zwemmen en hoe het zwemmen leert. Slechts in goede speciale inrichtingen bestaat het noodige toezicht openbare wateren verbergen buiten de algemeen bekende-, altijd ook nog eigene, onbe kende gevaren. Een speciaal gevaar is bovendien het „uit zich zelf” of „van elkaar” laten leeren van de zwemkunst. Ik kan daarvan uit eigen ondervin ding meepraten. Ik spartel al van mijn achtste jaar in het water en ik „zwem” al van mijn negende. D.w.z. ik zie kans om met hevige armzwaaien en heftig be wegen van mijn beenen, door het water KT •- I DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1