Buitenlandsclie Revue. IS SPARED DOG EED DEUGD? H N S A OAT IS ALLES GRATIS!! DANSEN TEHTOOHSTELLIMG De Bolswardsche Courant en Westergoo i I i CAFE MOLENAAR 11 TOT EN MET 15 JULI A.S. TE BOLSWARD No. 47 Woensdag 22 Juni 1938 34— Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Do* r**d* nu oen knoop in Uw zakdoek, dan vertfeet U do Hansa wook te BOLSWARD niet Uit den Omtrek. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Stadsnieuws. een weekinkomen Md. Administratie De Jong’s Nieuwsblad Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Met 1 Juli begint het nieuwe halfjaar. Stort Uw abonnementsgeld op onze giro no. 87926 vóór dien datum, U krijgt dan geen incasso* kosten. Het is gemakkelijk en voor* deelig. door een adres aan den raad, waarin ze er op aandrongen, dat het potje, overge-, bleven uit de inzameling voor de slacht-, offers van de stormramp, nou maar eens zou worden verdeeld. Ze vinden het on zin, dat, ieder geval op een goudschaal tje zou worden afgewogen, hoeveel ma- terieele schade door een ieder was ge leden. Ze vinden, dat naast de mate- rieele schade ook wel betaald mag wor den hetgeen ze hebben „doorstaan aan leed en ellende”. Graaien, binnenhalen wat er te krijgen is, dat is de leuze van den dag. Het ophouden van de hand is de beste en meest loonende bezigheid geworden. Zóó zal ook de 59-jarige Rotterdamsche havenarbeider hebben gedacht, toen hij werkloos werd. Hij hield zijn hand op aan het loket van de publieke kas, niet tegenstaande zijn wekelijksche gezinsin- komsten (door werkende zoons) f 50. bedroegen. Hij toucheerde aldus „ten onrechte” f5700. ’t Is de vraag, of de man dat wel begreep, toen hij dezer da gen voor dat feit een jaar tegen zich hoorde eischen. Want als je werkloos bent, heib je „recht” op uitkeering, óók al heb je een eigen huis of ’n paar zoons, die sa men f 50 per week verdienen. Het lied, dat ik zong, is een lamen tatie zonder meer. Het heeft een refrein. „De gemeen schap betaalt maar het mist de moraal, welke een braaf vertelsel eigen moet zijn. Ik ken geen remedie. De tijd moet zijn last dragen en de last zal hopelijk eens de bezinning brengen, welke tot normale verhoudingen, voor zoover deze goede waren, doet terugkeeren MARSCH-WEDSTRIJD - RUITERSPORT - KANOSPORT WIELERSPORT - LOOP DOOR BOLSWARD enz. enz. enz. Spotgoedkoop* *ntreeprijzen voor d* TENTOONSTELLING *n AMUSEMENTSTENT OPBRENGST COLLECTE. De collecte voor de Centrale van Werk- loozenzorg heeft f96.31 opgebracht. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 19 graden. Donderdag a.s. om 8 uur .bü - v/h SLIPPENS Heden laten we de zorgen voor morgen aan de gemeenschap! Het te beter te ontvangen dan te geven. Sterk In rechtsbewustzijn hou den we onze hand op. Is sparen nog een deugd? Sommigen zeggen: ’t is alleen maar ’n stommiteit, als je vandaag je geld niet opmaakt, is het morgen gedevalueerd of de fiscus neemt het je af. Sparen? Vóór je oud bent is de wereld voor drie-kwart ver gaan en als je tot de overlevenden mocht behooren, heb je meer aan een paar ste vige handen dan aan zakken vol geld. Sparen? Wie thans geld hebben ver gaard, weten er geen rente van te maken en in elke belegging schuilt zóóveel ri sico, dat de spaarders hun bezit angst vallig vasthouden. Waarom de niet- gespaard-hebbenden de spaarders van heden als misdadigers bestempelen. Sparen? Als je gespaard hebt en je wordt werkloos, dan moet je éérst je potje opmaken, hypotheek nemen op je huis, vóór je steun krijgt. Wie alles heeft opgemaakt, valt bij werkloosheid „aan stonds in de termen” om geholpen te worden. Sparen? Velen beschouwen het tegen woordig als een vorm van waanzin. huis heeft en hij wordt werkloos, dan voelt hij het als een onrecht, wanneer de overheid hem verplicht om door op name van een hypotheek vporloopig een poosje van zijn spaarpenningen te leven. Hij vindt het heel natuurlijk, dat hem uit de publieke kas, d.i. uit de portemon- naie van anderen óók van menschen die geen eigen huis en wél zwaardere zorgen hebben wordt verzekerd. De deugd van het sparen had twee grondslagen: het materieele voordeel en de persoonlijke trots van den mensch: zooveel mogelijk in alle omstandigheden des levens zich zelf te kunnen „redden”. De eerste grondslag is aan het sparen ontnomen door het geschokte vertrou wen; de tweede grondslag verviel met de toenemende overheidszorg op allerlei sociaal en economisch gebied. We betreuren het niet dat de overheid die zorg aan zich trok de tijdsomstan digheden leidden er toe maar we be treuren de gevolgen van demoralisatie, welke de nieuwe overheidstaak met zich bracht. De mensch leeft tegenwoordig naar het beginsel: het is beter te ontvangen dan te geven. Zoö denkt niet alleen de arbeider er over, maar iedereen. Ook zij, die een goed en groot en loonend bedrijf voeren ageeren voor overheidssteun in een of anderen vorm en beschouwen de zen „steun”, waarvoor ze niets hoeven te doen, als de éérst en gemakkelijkst behaalde „winst”. Schaamtegevoel is een onpractische hebbelijkheid geworden, waarmee men niets „koopt” in de huidige maatschap pij. Daarvan gaven b.v. dezer dagen nog een 20-tal inwoners van Borculo blijk Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. baren tijd een versterking zal ondergaan door de uiteindelijke overwinning van generaal Franco. Men mag dan nog zooveel spreken over een rechts of links Spanje, over re- geering, troepen en opstandelingen scherp gesteld gaat het in Spanje vooral tegen het fascisme voor of tegen de democratie en dan is het niet twijfel achtig meer wie zal winnen. Dank zij de Italiaansche hulp, kunnen de troepen van Franco steeds grooter deel van Spanje bezetten was dat zonder die hulp ook mogelijk geweest? Neen! Men zal ons misschien tegenwerpen dat Frank rijk het linksche Spanje helpt. Zeker, we ontkennen dit niet, maar die hulp is niet zoo krachtig zoó openlijk als de Italiaansche hulp. We zouden alsnog de vraag kunnen stellen: wordt de algemeene toestand in Europa bij een overwinning van Franco veel gewijzigd?’Och, neen. Hoe spoedi ger deze zaak beslist wordt, hoe meer kans dat dit conflict niet meer de inter nationale toestanden kan beïnvloeden. We stappen nu van ons werelddeeltje af om nog even de aandacht te schenken aan de toestand in het verre Oosten. De strijd in China gaat onverminderd door, maar van groote successen is momenteel niet te spreken. De tegenstand van het Chineesche volk is voor Japan een mis rekening geworden want niet alleen dat het Chineesche georganiseerde leger de Japanners veel moeilijkheden be zorgt, maar ook de Chineesche bevol king in de reeds veroverde streken doet door een guerilla-oorlog veel afbreuk aan de Japansche troepen. Bovendien is van een cultureele ontwikkeling in dit veroverde terrein absoluut geen sprake. De jongste overstroomingen in het ge- AGENDA VAN DE VERGADERING VAN DE RAAD DER GEMEENTE WONSERADEEL op Donderdag 23 Juni ’s nam. 2.30 uur (n.t.) ten gemeente- huize te Witmarsum. 1. Notulen van de vergadering van 19 Mei 1938. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Voorstel van burgemeester Vredeswil met een verdacht tintje. Wanneer men de redevoeringen van de leidende staatslieden in Europa ge durende dit bijna afgesloten halfjaar eens rustig met elkaar gaat vergelijken, dan spreekt er uit al die woorden een buitengewone bereidheid tot vrede, In gewone, normale omstandigheden volgt op het woord de daad en dit is juist nu geheel tegenstrijdig aan het woord. Ge heel Europa of eigenlijk mogen we wel zeggen, de geheele were'd hunkert naar vrede, maar er is ook nog nooit ’n tijd geweest, waarin men zoo stelselma tig en koortsachtig bewapende. Geen beter middel om de vrede -te bewaren, dan een voorbereiding tot de oorlog, zoo zeggen de militaire raadgevers. De logica is voor mij onbegrijpelijk. Men brengt toch ook geen vuur bij een vat buskruit?? maar daarover zullen de meeningen wel blijven uiteenloopen. We hebben dit aanloopje eigenlijk wil len gebruiken om daarmee aan te toonen dat bij de huidige constellatie in Europa de zeer sterk doorgevoerde bewapening minstens zoo groote bedreiging van den vrede vormt als er preventieve werking van kan uitgaan. Speciaal wat de Tsjecho-Slowaaksche kwestie betreft is er nog weinig ont spanning merkbaar. Grensincidenten, zoowel op de beganen grond als in de lucht, komen herhaaldelijk voor. Vooral schijnen Tsjechische vliegers zich aan deze grensschending schuldig te maken en natuurlijk is Duitschland er als de kippen bij dergelijke feiten wereldkundig te maken. Een scherp protest is naar Praag gezonden en hoewel we vertrou- waarin opgenomen wen dat ook nu weer de zaak gesust zal kunnen worden, neemt het toch niet weg dat da een of andere keer een uitbarsting gevaarlijk wordt. Vooral nu Duitschland door de inlijving van het Oostenrijksche leger, waardoor de geheele Duitsche le- gersterkte met een vijfde wordt vermeer derd, over een geweldige legermacht be schikt, ongerekend nog de Oostenrijk sche fabrieken van oorlogsmateriaal. Een andere belangrijke kwestie is de Jodenvervolging. Massa arrestaties zijn aan de orde van den dag. In Berlijn is het momenteel wel bijzonder scherp ge steld. Wanneer de regeering het voor beeld geeft, neemt het publiek wat graag die vrijheid van handelen over. Joodsche winkels worden dan ook in Berlijn regel matig geplunderd. Maar niet alleen in Duitschland ook in Oostenrijk viert de Jodenvervolging hoogtij en dat beteekent heel wat voor een land waar in mannen als baron Rothschild de fi- nantieele leiding hadden. Voor de rasechte Ariërs is het thans in Oostenrijk Vetpot. Alle goed betaalde baantjes worden aan vrienden en ken nissen weggegeven. Wilt ge een voor beeld? Van de 1200 Oostenrijksche offi cieren zijn er enkele tientallen in het vereenigde leger opgenomen en met de burgerlijke bestuursfuncties is het weinig beter gesteld. De tijd zal nog moeten leeren in hoeverre Duitschland ook eco nomisch profijt van de inlijving van Oos tenrijk zal kunnen trekken. Wanneer we dan nog even verder in het zuiden van Europa afzakken dan brengt Italië de laatste weken weinig nieuws, behoudens dan natuurlijk de hulp aan ’t rechtsche Spanje en om dan ook maar direct deze brandhaard in Eu ropa in bespreking te nemen, moeten we zoo langzamerhand ons vertrouwd gaan maken met de gedachte dat het fascis tische element in Europa binnen afzien- bied van de Jangtse (volgens de Japan ners veroorzaakt door de Chineezen die de dijken hebben doorgestoken en vol gens de Chineezen door de Japanners die de dijken hebben stukgeschoten) vormen weer een nieuw element in deze oorlog. Duizenden dorpen zijn reeds overstroomd en nog steeds storten zich nieuwe watermassa's over het land uit. Ruim 700.000 Chineezen hebben voor deze verschrikkelijke watersnood de vlucht moeten nemen. Bij al het lijden dat de oorlog over dit land gebracht heeft komt nu een nieuw gevaar, n.l. de hongersnood. De oogst is vernield en de voedselvoorraden zijn weggespoeld. Wat een onnoemlijke bron van ellende zal nu weer het Chineesche volk boven het hoofd hangen? Ten slotte nog een klein bericht uit Amerika. De regeering der Vereenigde Staten heeft voor de tweede keer tot Duitschland het verzoek gericht de ver antwoordelijkheid te willen aanvaarden voor de schulden van Oostenrijk. Men weet misschien zich nog te herinneren dat bij de annexatie van Oostenrijk de Oostenrijksche staatskas door Duitsch land in beslag werd genomen. De Ame- rikaansche regeering stelt zich nu op het standpunt dat wie de baten van een ge annexeerde staat tot zich neemt ook de schulden moet overnemen. Dit is de ge wone loop van het recht en zeker is dit van toepassing op internationaal recht. Ook de Engelsche regeering heeft na de Boerenoorlog alle internationale verbin tenissen door de Boeren aangegaan, be taald. de commissie voor de kinderoptocht dit jaar wil werken. Hoe dit te combinee- ren? Daarvoor is noodig de medewerking van de geheele middenstand. De gedachte die de Commissie heeft uitgewerkt, is als volgt: Deze Kinderoptocht moet in de Hansa- week staan in het teeken van de handel, dus zooveel mogelijk groepen uitbeelden, die de vakken en de handel kunnen voorstellen, b,v. hoe herstelde men vroe ger schoenen en hoe gebeurt dit thans? welke kleeding droegen onze overgroot ouders en hoe gaan we nu gekleed? de evolutie in het schildersbedrijf, enz. enz. Met een beetje fantasie is hier heel wat te bereiken, daartusschen kunnen dan de gecostumeerde kinderen gegroepeerd worden. Wanneer zoo dit jaar de kinderoptocht wordt aangevuld, belooft dat weer een geheel nieuwe attractie te worden. De aangifte zoowel voor kinderen als .groepen voor 1 Juli bij mej. Truus Post- ma, Nieuwmarkt 18, met opgave van naam, leeftijd, adres, voorstelling of groep. I I ARUM OPENLUCHT-BIJEENKOMST. 19 Juni 1938. Vanwege de Geref. Evangelisatie-ver- eeniging alhier werd een openluchtsa menkomst belegd. Als sprekers traden hierbij op Ds. Touwen van Makkum en Ds. Feitsma van Schettens, terwijl het Harlinger Evangelisatie-zangkoor haar medewer king verleende. Ds. Touwen, als eerste spreker be paalde zijn gehoor bij de genezing van den kreupele door Petrus en Johannes in Hand. 3 vermeld. Alléén door den Naam van Jezus is lichamelijke genezing aan deze kreupele geschied. Alleen ook door dien Naam van Jezus is geestelijke genezing mogelijk. Ds. Feitsma sprak over de geschiede nis van Jezus en Zacheüs. Hoe Zacheüs wenschte om Jezus te zien, maar ook hoe Zacheüs van Jezus werd gezien en Sparen is ongetwijfeld een deugd, maar eene, welke tot uitsterven is ge doemd, gelijk ook het lot is van sommige diersoorten wier levensbehoeften zich niet vereenigen met de eischen, welke de mensch zich stelt voor zijn verkeer in de moderne maatschappij. De deugd van sparen gaat ten onder aan de geestelijke misvorming van de wereld. ’t Is nog maar enkele decennia gele den, dat de mensch het als een moreele ramp placht te beschouwen, wanneer hij een financieele verplichting niet kon na komen. Liever at men toen de vingers van z’n hand, op alvorens deze op te hou den voor „steun” welke „aalmoes” werd geheeten. Sparen was in die dagen een algemeen erkende plicht. Tegenwoordig Laten we er de menschen indivi dueel niet te hard om vallen. De spaar zin verdween met het vertrouwen der menschen. Pas in de laatste decennia heeft de mensch het moeten ondervinden, dat re- geeringen van landen haar schulden een voudig annuleerden. We dénken daarbij niet enkel aan Rusland, maar ook aan landen als Engeland, Frankrijk en ande re, die op een gégeven dag Washing ton lieten weten: we scheiden er uit met het betalen van rente en aflossing van oorlogsleeningen! Pas in de laatste decennia heeft de mensch het ervaren, dat de staat óók de Nedcrlandsche op ’n gegeven mo ment kan en durft zeggen: nou zijn de gespaarde centen voortaan nog maar „zóóveel” waard I Door al deze dingen is het vertrouwen der individuen geschokt. Iedereen hoopt nog op de toekomst maar niemand ge lóóft er meer in. Niemand durft aanne men, dat de gulden, dien hij thans opzij legt over tien/twintig jaar als er oor logen over Europa zullen zijn gegaan en wie weet wit voor politieke evoluties en revoluties zich zullen hebben voltrok ken nog een dubbeltje waard zal zijn. Daarom ontzegt men zich liever op he den niets wat men hebben kan. Niet alleen ons vertrouwen is weg, maar ook ons zelfrespect, ons zelfbe wustzijn. Vroeger nam de mensch het als vanzelfsprekend aan, dat hij eerst alle eigen bronnen van verzorging moest hebben uitgeput, vóór hij verzadiging kon gaan vragen bij een ander. Tegen woordig beschouwt men steun als een recht, maar fier houdt men de hand op, teneinde dat recht te incasseeren. Wanneer de mensch een onbelast eigen LEDENKAATSPARTIJ. De uitslag van de j.l. Zondag gehou den ledenkaatspartij van de Kaatsveree- niging „Bolsward” is als volgt: Oudste klasse. 1ste prijs: O. Kooiker, J. Toussaint en I. Roukema. 2de prijs: B. Wolthuizen, D. Brouwer en A. de Wit. 3de prijs: F. van den Berg, O. Adema en Th. Sibrandy. Middelklasse. 1ste prijs: K. Kingma, C. de Way en Tj. van der Hauw. 2de prijs: Lammert de Jong, Bram Adema en J. Conradi. 3de prijs: W. Kuipers, D. Schaper en J. van der Schaaf. Jongensklasse. Prijs: Jan Ferwerda, D. Molenaar en P. de Haan. en wet- houden tot ’t opnieuw vaststellen van de verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldi ging van de veldwachters der ge meente Wonseradeel. 5. Alsvoren tot onttrekking aan ’t open baar verkeer van de binnen de be bouwde kom van het dorp Makkum tusschen het plein van de openbare school en de Middenstraat aldaar ge legen steeg genaamd „Schoolstraatje”. 6. Alsvoren tot oninbaarverklaring van verschillende belastingvorderingen over 1937. 7. Begrootingswijzigingen. DE KINDEROPTOCHT JN DE X HANSA WEEK. „Handel, Nijverheid, Schepper van Ar beid”, dat is het devies waaronder ook r 1 i DE JONG s NIEUWSBLAD -(0)- 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1